Wojna domowa na Ukrainie 15.11.2016r.- 629 dzień od nowego rozejmu.


 

Czy te oczy mogą kłamać?

 

Wczoraj (14.11.16r.) szef MON Antoni Macierewicz spotkał się z prokuratorem Międzynarodowego Trybunału karnego Luisem Moreno Ocampo.

 

Prokurator Luis Moreno Ocampo  wyraził zgodę na przygotowanie  dla MON analizy w sprawie dalszego procedowania badania katastrofy smoleńskiej, ze szczególnym  uwzględnieniem kwestii  zwrotu wraku samolotu. Będzie także ekspertem w pracach  Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem.

Ciekawe ile ta „zgoda” za przygotowanie analizy w sprawie dalszego procedowania katastrofy smoleńskiej i kwestii zwrotu wraku rządowego tupolewa, będzie nas podatników- kosztowała?

Zapewne bardzo słono, ale tego już się nie dowiemy.

Tego samego dnia w siedzibie Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej miała miejsce konferencja prasowa Antoniego Macierewicza, któremu towarzyszyli dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej WOT) płk Wiesław Kukuła, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej płk dr inż. Ryszard Parafianowicz oraz zastępca dyrektora Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej MON płk Artur Dębczak.

Przede wszystkim minister Macierewicz skoncentrował się na kosztach, które w potocznej opinii opierają się na twierdzeniu, że tworzenie WOT ma uszczuplić finanse przeznaczone na modernizację armii.

Jednak jak uspokajał szef MON:

„WOT są niewątpliwie najtańszym sposobem zwiększenia armii i jej zdolności obronnych kraju”

Dodając jednocześnie, że daniem ekspertów, wojska terytorialne są najlepszą odpowiedzią na zagrożenia hybrydowe, a sama koncepcja ich utworzenia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy zawsze, gdy pojawiały się zagrożenia, tworzyli struktury paramilitarne.

Oczywiście tradycyjnie już, Antoni Macierewicz nie dopowiedział, o jakie konkretnie zagrożenia chodzi.

A więc czy spodziewa się, że nasz kraj zaatakują hybrydy?

Na konferencji prasowej szef MON przypomniał, że jeszcze w tym tygodniu będzie miało miejsce w Sejmie drugie czytanie projektu ustawy, na której bez wątpienia wg. niego zostaną powołane, jako piąty rodzaj sił zbrojnych- Wojska Obrony Terytorialnej:

„Wojska Obrony Terytorialnej kraju obejmą w tym roku trzy brygady, sytuowane w województwach: białostockim, rzeszowskim i na Podlasiu; będą równocześnie utworzone cztery bataliony WOT. Mają się one składać z ok. 3000 żołnierzy” – zapowiedział minister MON.

Antoni Macierewicz  zapewnił, że już w 2019 r. WOT powinny liczyć 53 tys. żołnierzy. Przy czym wg szacunków rządowych, koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania obrony terytorialnej wyniosą w tym czasie tylko(!) ok. 3,6 mld zł.

Ciekawe skąd te pieniądze się pojawią, bo jeśli nie były one wcześniej przewidziane w budżecie państwa, to muszą pochodzić z jakiś nadzwyczajnych oszczędności. Może właśnie pochodzić one będą jednak z MON? Oczywiście z środków na modernizację sił zbrojnych.

Natomiast dowódca WOT, płk Wiesław Kukuła, poinformował, że:

„Podejmiemy działania jako nowy rodzaj sił zbrojnych niezwłocznie po tym, jak zostaną przyjęte stosowne akty prawne. Rozwijamy się na dwóch kierunkach, na dwóch płaszczyznach. Pierwszy obszar związany jest z budową struktur terenowych w trzech województwach. Rozwijamy tam trzy brygady i podporządkowane im 4 bataliony. Żołnierze służby stałej, tj. żołnierze zawodowi mają stanowić 6-8% ogólnego stanu, w zależności od typu pododdziału.

Rozwijamy też drugą płaszczyznę, jaką jest budowa dowództwa Obrony Terytorialnej. Korzystamy tu z doświadczeń, które nabyliśmy 9 lat temu, tworząc dowództwo Wojsk Specjalnych. Planujemy, że do 31 marca 2017 r. dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnie wstępne zdolności operacyjne i przejmie dowodzenie nad tworzonymi brygadami. W dalszej perspektywie mamy budowę kolejnych trzech brygad: w Olsztynie, Ciechanowie i Radomiu oraz rozwinięcie 11 batalionów – zaznaczył pułkownik. – Wojska Obrony Terytorialnej będą miały charakter lekkiej piechoty.

Na koniec swojej wypowiedzi płk Wiesław Kukuła zapewnił, że wyposażenie żołnierzy WOT w niemal 100% będzie zamawiane w polskich firmach i że czynione są starania, aby było to wyposażenie nowe.

I chyba ta konkluzja zapewne nie spodoba się naszemu największemu obecnie sojusznikowi?

A jednocześnie proszę zwrócić uwagę na to jak tytaniczny trud będzie musiał ponieść szef MON, jeśli na wyposażeniu dotychczasowych czterech rodzajów sił zbrojnych nowego, i do tego pochodzącego z Polski, wyposażenia nie uwidzisz.

Chyba, że będzie to sprzęt typu broni „masowego rażenia” w postaci latających dronów i służący do rozpędzania tłumów?

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Luis_Moreno_Ocampo

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

18:00-01:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych przeprowadzili ostrzał w rejonie wsi Trudowski i Aleksandrowki na zachodnich obrzeżach Doniecka, dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej i wsi Biełaja Kamienka w obwodzie telmanowskim, na południe od Doniecka. Łącznie na obszarze tym spadło około 248 pocisków ciężkiej artylerii i moździerzy.

Natomiast w rejonie odcinku ługańskim frontu, ukraińskie wojsko siedem razy przeprowadziło ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL. Ostrzał prowadzony przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, automatycznych wyrzutni granatów ASC oraz granatników ręcznych RPG i karabinów maszynowych, kierowany był w okolice Kalinowa, Sławianoserbska, Żoltogo, Wiesełoj Gory, Sokolników i w rejonie mostu koło Stanicy Ługańskiej.

Poniżej, raport dobowy sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko ludności cywilnej w Donbasie:

 

 

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa dotycząca ostatnich ostrzałów przez ukraińskich żołnierzy dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku:

Oraz z Leninskoje na południowym odcinku frontu:

***

Ukraiński żołnierz Jewgienij Siergienko odmówił udziału w dalszej walce w siłach ATO przeciwko ludności DRL i ŁRL. W związku z powyższym zdezerterował i przedostał się przez granicę ukraińsko-rosyjską, gdzie poprosił o azyl polityczny:

„Nie chcę dalej strzelać do własnego narodu, nie chcąc walczyć zdawałem sobie sprawę z tego, że muszę zdezerterować. W jednostce wojskowej w Baszkirowce, w której służyłem odbywało się tylko pijaństwo i panował brak dyscypliny”.

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

https://i0.wp.com/mincult.govdnr.ru/sites/default/files/styles/news-288-224/public/dsc0450-632x420.jpg

https://i1.wp.com/mincult.govdnr.ru/sites/default/files/styles/img_640_480/public/news-pictures/a3_pozdr_s_fmalkoy.jpg

https://i.mycdn.me/image?t=0&bid=848751309101&id=848751112705&plc=WEB&tkn=*jnP4HUylVNxu_BbQNBn-L7zog2U

Donieck- Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu, premiera operetki Imre Klamana pt. „”Fiołek Monmartru”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Ring wolny- zwarcie pierwsze o puchar przechodni Wierchownej Rady. Dotychczasowy niekwestionowany lider Oleg Liaszko wyraźnie wstrząśnięty, ale nie zmieszany:

Pozdrawiam.

Reklamy

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.11.2016r.- 629 dzień od nowego rozejmu.

 1. A niby po co jakieś obce hybrydy mają atakować Polskę skoro ta, usłużnie tworzy własne, rządowe, Wojsko Wieczorowe. A z polskimi cywilami, zwłaszcza nieuzbrojonymi na pewno sobie łatwo poradzą. To kolejny krok na drodze budowania Międzymorza poza strukturami Unii Europejskiej, u boku bratniej armii amerykańskiej, w ramach struktur NATO, na jej flance wschodniej.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Nasze media się obudziły i podały informację o nowej zastępczyni szefa MSW Ukrainy.
  cytat z TVN-u
  Nominacja 24-letniej Anastazji Diejewej na stanowisko zastępcy szefa MSW ds. integracji europejskiej wywołała w Kijowie falę kontrowersji. Politycy twierdzą, że minister Arsen Awakow powierzył kierowanie ważnym kierunkiem polityki osobie zbyt młodej i niedoświadczonej. Pikanterii dodają intymne zdjęcia urzędniczki, rozpowszechniane przez portale internetowe oraz niejasności wynikające z jej nadspodziewanie aktywnego życia zawodowego
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-24-latka-wiceszefem-msw,692056.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukrenergo za kluczową uważa pełną integrację ukraińskich sieci przesyłowych z Europejską Siecią Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) oraz wprowadzenie nowego modelu rynku, który będzie zgodny z przyjętą w pierwszym czytaniu ustawą o rynku energii elektrycznej.
  http://biznesalert.pl/ukraina-liczy-synchronizacje-europa-chce-slac-energie-polski/
  Komentarz: To, że Ukraina CHCE jest pewne, to czy przedsięwzięcie jest realne, to już inna sprawa 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Potwierdza się to co pisałem wczoraj, ekipa Poroszenki przygotowuje się do tłumienia masowych protestów. Przykrywką ma być zagrożenie atakami terrorystycznymi.

  W centrum Kijowa służby porządkowe wzmacniają ochronę w oczekiwaniu na akcję protestacyjną. Przykładowo na ulicy Instytuckiej w pobliżu kwartału rządowego znajduje się wielu przedstawicieli Gwardii Narodowej.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8749-w-centrum-kijowa-postawiono-ogrodzenie-i-wykrywacze-metali-w-oczekiwaniu-na-akcje-protestacyjna.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła apel do parlamentów i władz wykonawczych państw członkowskich UE dotyczący wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i potencjalnych zagrożeń realizacji projektów budowy gazociągów tranzytowych, z pominięciem Ukrainy. http://zik.ua/pl/news/2016/11/15/ukraiski_parlament_wezwa_ue_zrezygnowa_z_budowy_gazocigw_z_pominiciem_991637
  Komentarz: Poza apelami Ukraina ma małe pole na możliwość wpłynięcia na decyzje czy i kiedy powstaną nowe gazociągi z FR do UE.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Artykuł o nowej broni UA.

  A w nim takie smaczki:
  O nowym ukraińskim systemie Verba ( zmodernizowany BM-21 Grad), który to ma blisko 7x większą szybkostrzelność ( załadowanie rakiet i odpalenie), ale…w uzyciu jest tylko JEDEN prototyp i jak na razie nie ma planów dostarczenia UA nowych wyrzutni 🙂
  Oraz o programie kosmicznym Ukrainy na ktory przeznaczono ….29 mln hrywien (zamiast obiecywanych 226 mln).
  http://www.unian.info/economics/1623492-ukrainian-bolt-out-of-the-blue.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W dawnej elektrowni atomowej w Czarnobylu rozpoczęto w poniedziałek przesuwanie na właściwe miejsce nowej stalowej osłony reaktora nr 4, który został zniszczony w katastrofie w 1986 roku – poinformował w poniedziałek Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
  Przewiduje się, że zainstalowana kosztem 1,5 MILIARDA euro nowa osłona będzie pełnić swą funkcję przez co najmniej sto lat.
  http://www.energetyka24.com/490334,czarnobyl-z-nowym-sarkofagiem-rusza-montaz-oslony

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Polscy żołnierze zakończyli etap szkolenia indywidualnego żołnierzy ukraińskiego 1. Batalionu z 80 Brygady Aeromobilnej. Zajęcia były prowadzone w ukraińskim ośrodku szkoleniowym w Jaworowie. Ponadto delegacja Dowództwa Generalnego RSZ odwiedziła jednostkę Gwardii Narodowej, gdzie m.in. omawiano proces dalszej współpracy polsko-ukraińskiej.
  http://www.defence24.pl/488354,polacy-szkola-ukrainskie-wojska-aeromobilne

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.