Wojna domowa na Ukrainie 16.11.2016r.- 630 dzień od nowego rozejmu.


Zima w Kijowie- trzeba trochę poskakać aby się rozgrzać.

 

Pomimo tego, że jeszcze w poniedziałek (14.11.16r.) sejmowa komisja obrony poparła projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, którego celem jest powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych, wczoraj posłowie po drugim czytaniu tego projektu zadecydowali, że wróci on ponownie do komisji sejmowej.

 

Poprawki do projektu nowelizacji ustawy zgłosiły PO i PSL, zaś „Nowoczesna” chce odrzucenia projektu w całości. Przedłożenie, zaś popierają PiS i „Kukiz’15”. Natomiast szef MON krytykuje zgłoszone poprawki.

Wczoraj wieczorem odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Przewiduje on powołanie na początku 2017 r. WOT jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych – obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych – i podporządkowanie ich odrębnemu dowództwu. Powołanie WOT złożonych z rezerwistów i ochotników z organizacji paramilitarnych to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON.

Podczas debaty sejmowej Cezary Tomczyk z PO zwrócił szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi uwagę na to , że na pytania o szkolenie, nadzór i apolityczność odpowiada wymijająco:

„Tylko to jest trochę tak, jak w przypadku Mistrali, czyli nie wszystko się zgadza. Mówił pan, że żołnierzy obrony terytorialnej będzie 35 tys., teraz jest nagle 53 tys., więc cyfry zamieniły się przypadkiem czy może był to błąd w edytorze tekstu?

A może tak samo jest z pana nadzorem i apolitycznością, może też jest tak, że ‚apolityczność’ wypadnie ‚a’ i zostanie tylko polityka?”– ironizował poseł Tomczyk.

W związku z tym PO zgłosiła dwie poprawki; pierwsza dotyczy apolityczności WOT, a druga zmierza do podporządkowania WOT wraz z ich dowódcą dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych, któremu w czasie pokoju podlega większość wojska.

Projekt rządowy poparła poseł z klubu poselskiego „Kukiz-15” Anna Sierakowska, która powiedziała, że nie wolno blokować powołania WOT, bo są one zasadniczą kwestią z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa:

„Polska dzisiaj stoi rzeczywiście przed wielką szansą. Szansą na to, żeby stała się niepokonana, bowiem to właśnie inwestycja we własne zdolności odstraszania może zapewnić Polsce niepokonalność, nie liczenie na siły sojusznicze. Kluczem do budowy owej niepokonalności jest budowa obrony terytorialnej opartej o powszechny udział społeczeństwa w obronie własnego rejonu” 

Pomimo to ubolewała ona, że projekt nie przewiduje powszechnego przeszkolenia wojskowego, że nie został poprzedzony zapowiadaną przez PiS reformą systemu dowodzenia i że nie wykorzystuje potencjału organizacji pro-obronnych. Podkreśliła, że właściwe zdefiniowanie zadań WOT powinno obejmować także ochronę i obronę ludności i infrastruktury krytycznej oraz współdziałanie z wojskami operacyjnymi.

Z kolei klub poselski „Nowoczesnej” zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w drugim czytaniu. Poseł tego klubu Mirosław Suchoń przekonywał, że projekt ma charakter polityczny i stanowi „próbę przypodobania pewnej grupie wyborców”.

Natomiast inny poseł „Nowoczesnej”  Adam Cyrański zaznaczał, że jego ugrupowanie popiera ideę zaangażowania obywatelskiego w obronność kraju. Przy czym dodał, że „obawiamy się, że utworzenie wojsk obrony terytorialnej w tej formie i mówienie o nim jako o kluczowym dla polskiej obronności to jakieś wolne żarty bądź zasłona dymna wobec Polaków. Dla polskiej obronności kluczowe powinny być modernizacja polskiej armii, specjalistyczne szkolenia żołnierzy oraz zawieranie sojuszy. Dlatego nie możemy pozwolić na mydlenie oczu polskim obywatelom, że dzięki WOT staną się bardziej bezpieczni”.

Zabrał też głos poseł PSL Paweł Bejda, który  ocenił, że projekt to „rozdawanie publicznych pieniędzy”.

„Dziś słyszymy o programie ‚500 plus karabin,” – powiedział poseł ludowców, nawiązując do kwoty 500 zł, jaką będą miesięcznie otrzymywać żołnierze WOT. Przekonywał, że potencjał WOT będzie niski, a koszty ich funkcjonowania – wysokie. Poseł Bejda złożył dwie poprawki: by WOT nie mogły być użyte „przeciwko Polkom i Polakom” i by podporządkować je dowódcy generalnemu.

Odnosząc się do zgłoszonych poprawek szef MON Antoni Macierewicz stwierdził, że wszyscy dowódcy rodzajów sił zbrojnych podlegają szefowi MON i są mianowani przez prezydenta Andrzeja Dudę.

„Ci wszyscy państwo, (…) którzy sądzicie, że wyeliminowanie tego zapisu rozwiąże wasz problem, który można by nazwać ‚macierewiczofobią’, to informuję was, że tak nie jest. Musielibyście zmienić panowie konstytucję” – powiedział Macierewicz.

„Eliminując podporządkowanie ministrowi obrony narodowej jedynie dokonujecie ataku na prezydenta RP i chciałbym, żebyście z tego sobie zdawali do końca sprawę. Tylko dzięki temu, że dowódca WOT jest sytuowany na poziomie dowódcy rodzaju sił zbrojnych, to pan prezydent mianuje tego dowódcę. Jeżeli byśmy podporządkowali WOT tak, jak w waszej poprawce, dowódcy generalnemu, to informuję państwa, że wtedy wszystkie kompetencje związane z mianowaniem cedujecie na ministra obrony narodowej- przekonywał szef MON.

Przypomnę, że w jeszcze w poniedziałek na konferencji prasowej ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na temat tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej, powiedział on, że na drugim czytaniu projektu ustawy , zostanie już powołana WOT. Umożliwić miało to jeszcze w tym roku utworzenie trzech brygad w województwach podkarpackim i na Podlasiu oraz równocześnie utworzenia czterech batalionów WOT, które będą się składać z około 3000 „żołnierzy”.

Niestety, ale po wczorajszym odrzuceniu przez posłów projektu ustawy powołującej WOT, plany Macierewicza zaczynają się sypać.

A więc, jak zapowiedział na tej samej konferencji prasowej dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła, że „podejmiemy działania jako nowy rodzaj sił zbrojnych niezwłocznie po tym, jak zostaną przyjęte stosowne akty prawne”, działania te jak na razie są oddalone, w nie wiadomo w jak długim, czasie.

A więc znów niebezpieczeństwo agresją wrogiego mocarstwa ze Wschodu wisieć zaczyna nad naszym krajem jak miecz Damoklesa.

I jak tu wierzyć w zapewnienia pełniącego funkcję szefa MON Antoniego Macierewicza?

Oby sprawa naszego bezpieczeństwa nie zakończyła się tak samo jak podpisanie kontraktu na zakup 50 helikopterów Caracal- czyli niczym 🙂

 

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/szef-mon-o-obronie-terytorialnej-g2016-11-14/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Miecz_Damoklesa.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby nadal było niespokojnie wzdłuż całej linii rozgraniczenia w Donbasie.

I tak, już od wczesnych godzin popołudniowych, pomiędzy 12:300, a 13:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm przeprowadzili ostrzał Wasilewki koło Jasinowatej oraz Komiternowa i Leninskoje na południowym odcinku frontu- na wschód od Mariupola. W sumie na ostrzeliwany teren spadło około 30 pocisków moździerzowych.

Następnie w godzinach od 18:00 do 01:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych, przeprowadzili ostrzał  w rejonie donieckiego lotniska, miejscowości Spartakus na północnych przedmieściach Doniecka, Dokuczajewska i Sachanki i Leninska w obwodzie nowoazowskim, na południowym odcinku frontu donieckiego. Łącznie podczas tych ostrzałów spadło na teren DRL około 128 pocisków ciężkiej artylerii i moździerzowych.

Poza tym, w rejonie ługańskiego odcinka frontu, wczoraj ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, przeprowadzili ostrzał pozycji sił Milicji Ludowej ŁRL w okolicy Łotwinowa i Kalinowa. Łącznie na obszarze tym spadło około 24 pocisków moździerzowych.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) wobec ludności cywilnej zbuntowanego Donbasu:

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 15 листопада 2016 року

Минулої доби в районі проведення антитерористичної операції з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 37 випадків відкриття вогню по позиціях сил АТО.
Найбільше обстрілів відбулося на Маріупольському напрямку. Під вогонь ворожої артилерії потрапило Широкине, де по позиціях наших хлопців ворог випустив більше 30 снарядів з 122 міліметрових гармат. З мінометів різних калібрів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї російсько-окупаційні війська обстріляли Талаківку, Славне, Широкине, Водяне, Красногорівку, Лебединське, Павлопіль. Вогонь по наших позиціях в районі Павлополя вів снайпер.
На Донецькому напрямку ворог також використовував заборонені Мінськими домовленостями міномети, неодноразово обстрілюючи Луганське та Авдіївку. Тут же бойовики вели вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
Надвечір противник активізувався і на Луганському напрямку. Під обстріли мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів потрапили наші позиції в районі Новозванівки, Новоолександрівки та Катеринівки.”

 

***

Pomimo ostrej, wczesnej zimy w Kijowie chyba rozpoczął się właśnie trzeci Majdan. Nowi złodzieje mają chętkę aby zająć miejsce poprzednich i samemu wreszcie porządnie się nachapać

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15107363_1308150615903991_5853972439337147275_n.jpg?oh=73b5790f853077843dc8e6129b9e5d7d&oe=58D105F2

Kijów- wcześniej podskakiwali, a teraz chcą jeszcze dolara po 8 hrywien. Prezesie- nie pomożesz im w tym?

 

Powyżej takie co nieco z Geniczeska k/Krymu.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam.

Reklamy

66 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.11.2016r.- 630 dzień od nowego rozejmu.

 1. W dużej mierze to są „starzy” złodzieje, jak piękna Julia. Ale moment wybrała bardzo dobry, bo protesty rozpoczął blok opozycyjny i ludzie, których oszczędności zostały „zniknięte” przez banki. No i oczywiście jest to chwila popłochu związanego z prawdopodobną zmianą kursu USA. Poza tym idzie mróz, a „w kupie zawsze cieplej”. W każdym razie będzie ciekawie.
  Na tym przykładzie widać jednak smutną prawdę, dotyczącą nie tylko tego rozpadającego się państwa na wschodzie, ale również Polski – jedynym celem tzw. klasy politycznej jest dopchanie się do koryta. I na tym kończą się ich kompetencje – na rządzenie krajem dla dobra społeczeństwa nie ma już ani chęci, ani czasu, ani co najważniejsze, umiejętności. Smutne.

  Polubione przez 9 ludzi

  • Masz w komentarzach że wideo z końca sierpnia 2014. –

   -TheShadedweller2 tygodnie temu
   14-го года видео. Конец августа.
   -Andrey Danilov2 tygodnie temu (edytowany)
   Это в 14-м было. Их с района Кутейниково привезли. 108 штук.

   Polubienie

  • To z końca sierpnia 2014 . Ci co przeżyli kocioł Iłowajski. Tam właśnie miał miejsce fakt , o którym mówi pierwszy z ukropów . Rozstrzelanie przez czołgi i artylerię powstańców wychodzących korytarzem kolumn ukropskich. Umowa z dowództwem armii ukraińskiej była jasna – życie za sprzęt (mieli wyjść z kotła bez sprzętu bojowego). Ale Chochły nie były by sobą gdyby nie próbowali oszukać. Czoło kolumny ukraińskiej wyjechało ze sprzętem bojowym, ale jak się powstańcy zorientowali, że umowa jest łamana otworzyli ogień i zrobili reszcie „jesień średniowiecza”. To tam właśnie miał miejsce drastyczny przypadek , że ciało jednego nieboraka ściągali z linii wysokiego napięcia, na którą wrzuciła go eksplozja. Tam właśnie rozbity został również batalion „Donbas” którego symbolika przewija się w klipie.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejny propagandysta stymulowany przez SBU objawił się w polskojęzycznych mediach:

  http://fakty.interia.pl/autor/artur-wroblewski/news-polakow-i-ukraincow-dzis-nic-nie-dzieli-poza-wolyniem,nId,2305544

  Natomiast ten gość chyba znowu zaczął orbitowanie, nie na tej planecie:

  http://fakty.interia.pl/polska/news-witold-waszczykowski-domagamy-sie-od-rosji-szacunku,nId,2306780

  To się nazywa skuteczna polityka międzynarodowa- kwękanie i jęczenie 🙂 🙂 🙂

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 10 ludzi

 3. Takie cosik w komentarzach 🙂

  „…Inny kłopot pod Giewontem
  jest z bacówką krytą gontem,
  gdyż powstała wizja taka:
  Trza gdzieś zrobić pomnik wraka!
  „Tym się zajmie Resort Broni!” –
  krzyknął jego szef Antoni.
  A siedzący po prawicy
  sapiąc dobiegł do mównicy:
  „Detonator skombinuję,
  dynamitem zniweluję.
  Lontem otwory połączę,
  kolizyjny obiekt strącę,
  kamieni kupą wyłożę,
  i na ‚czubku’ szczątki złożę.”

  Plan ten wielki, strategiczny
  docenił sztab polityczny.
  I za pomysł medal złoty
  dostał rzecznik – „Milczeć kmioty!
  Toż bohater pierwszej klasy
  poznał moździerz, łuski, pasy.
  Zna się też na komputerze,
  ósmy poziom ma w ‚Saperze’.
  Nie obca mu ta dziedzina
  i traktuję go jak syna!”
  Misiek bystry w odpowiedzi,
  szczerze mówi do gawiedzi:
  „Moździerz? W aptece spotkałem.
  Łuski? Z karpia zeskrobałem,
  gdy w Wigilię raz u mamy,
  szykowałem z nią potrawy.
  Taty pas też zobaczyłem,
  gdy sąsiadce okno zbiłem.
  ‚Saper’ zaś jest mym konikiem,
  wygram z każdym przeciwnikiem.”

  Polubione przez 6 ludzi

 4. A więc znów niebezpieczeństwo agresją wrogiego mocarstwa ze Wschodu wisieć zaczyna nad naszym krajem jak miecz Damoklesa.
  // może – nim skończy się procedowanie tej sprawy w polskim Sejmie – paskudny agresor zza wschodniej granicy nas napadnie, pożre na śniadanie i temat umrze „śmiercią” naturalną?

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Zachodnie demokracje starają się uspokoić sytuację na Ukrainie.Z nieoficjalnych i niepotwierdzonych źródeł wynika, że „piękna Julia” nie otrzymała zgody od zachodnich partnerów na przejęcie władzy na Ukrainie.
  „Nasza demokracja” uważa, że obecne zawirowania polityczne na Ukrainie mogą doprowadzić do załamania się całego systemu. Oczywiście jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać może dojść do wcześniejszych wyborów i „odświeżenia wizerunku” ( Julia i jej ekipa przy władzy), ale to kwestia miesięcy.
  Ponadto z innych wiadomości, wynika, że Julia zaczyna zbierać kapitał polityczny, atakując i organizując demonstracje.
  Według niepotwierdzonych informacji dola za całodniowe stanie na demonstracji to obecnie równowartość 10 $.
  http://www.osce.org/uk/ukraine-smm/281861

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Polska pomaga Polonii na Ukrainie…

  Kwotą 100.000 złotych Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. wsparł Dom Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, który stworzył w pobliżu Lwowa Metropolita Lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki. – Ci starsi ludzie wiele już wycierpieli na Ukrainie. Teraz należy im się godność, szacunek i właściwa opieka – powiedział Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko podczas spotkania poświęconemu temu „wydarzeniu serc”, które odbyło się w poniedziałek ( 14 listopada) w Domu Miłosierdzia w Brzuchowicach.
  http://pgzsa.pl/a/362,lwow-gest-serc-dla-godnosci
  Komentarz: Większość Polaków zamieszkujących Ukrainę to osoby starsze. Młodych jest niewielu ( większość z tych którzy mają Karty Polaka to osoby, które zapłaciły za swoje dokumenty) i często nie są wstanie/nie chcą pomagać rodzicom w potrzebie.
  Tylko szkoda, że 4 miliardy złotych znalazły się na pomoc sektorowi bankowemu, a na osoby starsze wydano 100 000 złotych.

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek wieczorem przeprowadził rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, podczas której stwierdził, że Ukraina może prowadzić zimą niesankcjonowany pobór rosyjskiego gazu przeznaczonego dla Europy.
  http://wschodnik.pl/polityka/item/8757-putin-poinformowal-merkel-ze-ukraina-moze-krasc-gaz-przeznaczony-dla-ue.html
  Komentarz:Brak zaufania do Ukrainy (podkradanie gazu) może doprowadzić do zmiany stanowiska krajów europejskich w sprawie budowy gazociągów z pominięciem Ukrainy.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Parę linków z kresy.pl

  Zdaniem ministra Waszczykowskiego szanse na reset USA-Rosja maleją
  Szef MSZ powiedział: Nie wydaje mi się, aby Republikanie, nawet pod wodzą Donalda Trumpa, wrócili do polityki resetu, dogadywania się, kolejnej Jałty na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/zdaniem-ministra-waszczykowskiego-szanse-na-reset-usa-rosja-maleja

  Zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Koszalin zapewnia, że przerwa w emisji popularnej audycji radiowej z udziałem Wojciecha Cejrowskiego była jednorazowa i zaznacza, że nie zostało to spowodowane przez żadne naciski ze strony Związku Ukraińców w Polsce, który doniósł na Cejrowskiego do prokuratury.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/radio-koszalin-audycja-cejrowskiego-nie-znika-z-anteny

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Burzliwa dyskusja na antenie TV Republika

  – Ile my mamy sobie jeszcze tłumaczyć, że kult Bandery i UPA jest głównie antyrosyjski. To nieprawda – ten kult będzie zawsze przede wszystkim antypolski – mówi Aleksander Szycht (Prawy.pl) w rozmowie na antenie TV Republika.
  Rozmowa dotyczyła też coraz większej obecności Ukraińców w Polsce. Prowadzący przyznał, że kwestia ta jest pomijana w mediach, w tym również „konserwatywnych” i zaznaczył, że ich migracja może w przyszłości wykorzystana podobnie, jak to było w przypadku Kosowa – do oderwania zajętego terytorium od państwa

  .https://www.youtube.com/watch?v=l3ERP_WpLcs
  .https://www.youtube.com/watch?v=N-lPbOxr7kg
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/szycht-polska-daje-ukraincom-pieniadze-a-milczy-gdy-czcza-upa-czy-zadaja-przemysla-video

  Polubione przez 6 ludzi

 10. T.Isakowicz-Zaleski pisze:
  „W chwili, gdy redaktorzy Wojciech Cejrowski i Andrzej Rudnik z Radia Koszalin za swoje wypowiedzi o Ukrainie zostali ocenzurowani na podstawie doniesienia Piotra Tymy, szefa Związku Ukraińców Polsce, to nazistowski i banderowski „Azow” z Ukrainy mógł swobodnie promować się w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.(…) Mam nadzieję, że świat dziennikarski na to zareaguje. Bo milczenie i chowanie głowy w piasek byłoby wsparciem tak dla powrotu cenzury, jak promocji zbrodniczego nazizmu w Polsce.”

  http://isakowicz.pl/nazistowski-azow-z-ukrainy-promowal-sie-w-warszawie/
  Linkowany film ze spotkania z nazistami „Azowa” został już usunięty z sieci.

  Polubione przez 6 ludzi

  • „…co wg niego oznacza, że USA po cichu wycofują się z Ukrainy”- to pierwsza hipoteza.

   Zaś druga jest taka, że oni zawsze wycofują swoją agenturę z kraju poważnie zagrożonego konfliktem militarnym- lub buntem społecznym, na dużą skalę.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.