Wojna domowa na Ukrainie 19.11.2016r.- 633 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińska ciężka artyleria w rejonie Ługańska.

 

„W niektórych stacjach głównymi specjalistami są funkcjonariusze WSW szkoleni przez GRU w Moskwie. Zastanawiam się, jakimi motywami kieruje się stacja dobierając rozmówców, których świadomość jest w szczególny sposób sformatowany” powiedział podczas rozmowy z „PAP”, szef MON Antoni Macierewicz.

 

Oczywiście, jak to zwykle u tego pana bywa, nie podał on o jaką konkretnie „stację” mu chodzi, jacy to „główni specjaliści” w niej są „funkcjonariuszami WSW szkolonymi przez GRU w Moskwie”. Ale cóż tam, znaną metodą tego gentlemana jest rzucić granat w szambo licząc na to, że g***o ochlapie jak najwięcej osób.

Przy okazji chciałoby się zapytać, jak idzie Antoniemu Macierewiczowi tropienie agentów, TW i innej maści konfidentów?

Czyżby natłok roboty w sprawie katastrofy smoleńskiej, był tak wielki, że zapomniał na śmierć ścigać TW i agentury szkodzącej Polsce?

Jak sądzę, gdy się już ogarnie, to i przyjdzie czas na to. Na razie musi doprowadzić do udowodnienia, że coś wybuchło oraz o nasze bezpieczeństwo i przemysł zbrojeniowy w Stanach Zjednoczonych.

Zresztą to wszystko obecnie staje się mało ważne w obliczu jego walki z „dezinformacją”.

Poniżej, bez komentarza i żadnych skrótów zacytuję całą rozmowę Antoniego Macierewicza z „PAP”, która staje się jak widać kolejną tubą propagandową formacji PiS utrzymywaną z naszych pieniędzy.

Kwestia dezinformacji od zawsze była w orbicie zainteresowań środowiska politycznego, z którym pracuję od wielu lat. Zwracaliśmy na to uwagę pracując na początku lat 90. w MSW, potem w kontrwywiadzie.

Podkreślaliśmy z jednej strony naiwność wielu środowisk politycznych i medialnych, a z drugiej olbrzymią wagę całej struktury dezinformacyjnej, jaką stosowały wobec Polski najpierw Rosja sowiecka, a później Federacja Rosyjska.

Bardzo długo byliśmy w tym dosyć osamotnieni. Podkreślanie elementu dezinformacji jako jednego z większych zagrożeń dla niepodległości Polski i zdolności rozwoju państw wolnego świata było przyczyną ciągłych ataków wśród polityków i mediów, którzy mieli dobrą wolę, i naturalnego ataku ze strony tych, którzy wypełniali rolę przypisaną sobie w ramach struktury dezinformacyjnej.
 
W krajach takich jak Polska, gdzie nigdy do końca nie przeprowadzono rzeczywistej dekomunizacji i głębszej przebudowy zwłaszcza struktur informacyjnych, swoboda oddziaływania dezinformacyjnego ze strony sowieckiej, a później rosyjskiej jest gigantyczna. Ona częściowo bazuje na starym aparacie służb specjalnych.
 
Dla niektórych mediów zbrodnią jest zbadanie dowodów, żeby dowiedzieć się, jaka jest prawda. Chodzi o kwestię tak zasadniczą dla Polski jak katastrofa smoleńska. Chociaż Trzeba pamiętać, że to obowiązek prokuratorski. Tymczasem atak jest skierowany nie na prokuratorów, którzy nie zlecili zebrania dowodów, kiedy mieli taki obowiązek, tylko na tych, którzy teraz robią coś, co powinno było być już dawno zrobione. Zastanawiam się, jaka jest geneza takiego zachowania.
 
W niektórych stacjach głównymi specjalistami są funkcjonariusze WSW szkoleni przez GRU w Moskwie. Zastanawiam się, jakimi motywami kieruje się stacja dobierając rozmówców, których świadomość jest w szczególny sposób sformatowany. To te same media, które na tydzień przed Majdanem przekonywały, że nic nam nie grozi ze strony Rosji.
 
To poziom taktyczny, operacyjny, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że istnieje także poziom strategiczny – przedstawiał go Anatolij Golicyn – oficer KGB, który wystąpił o azyl w USA i opisywał sposoby działania państwa sowieckiego, a później rosyjskiego podstawiającego Zachodowi ludzi z zadaniem dezinformacji. (Minister, będąc szefem SKW, książkę Golicyna ze swoim wstępem zalecił jako podręcznik dla funkcjonariuszy kontrwywiadu wojskowego).
 
W ostatnich latach sytuacja się zmieniła. Powstał cały duży segment wolnych mediów, a także zaplecze naukowe, które starają się nie poddawać dezinformacji. Także na Zachodzie jest świadomość, że to, co nazywamy wojną hybrydową, to nie tylko kwestia walki oddziałów zbrojnych przebranych za partyzantów – z taką dywersją mieliśmy do czynienia zawsze – lecz także kwestia przygotowywania świadomości społecznej, narodowej w państwie, które chce się zaatakować. Państwa NATO uznały dezinformację za część działań hybrydowych jako jedno – obok działań w cyberprzestrzeni – głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa.
 
Będziemy wspierali wszelkie badania nad tą trudną, delikatną materią, która wymaga bardzo precyzyjnego analizowania poszczególnych zjawisk i gdzie interpretacja często nie jest prosta. Obowiązkiem organów państw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jest, by ta problematyka była studiowana, jak to robią zespół prof. S. Cenckiewicza, prof. A. Zybertowicz czy Jerzy Targalski na Akademii Sztuki Wojennej, a wyniki prac upowszechniane, stąd nasze wsparcie dla tej konferencji.

 

 

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/minister-macierewicz-o-dezinformacji-u2016-11-17/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja militarna wzdłuż całej linii frontu w Donbasie nie uległa żadnej zdecydowanej zmianie i utrzymuje się nadal na średnim stopniu natężenia wrogich działań podejmowanych przez stronę ukraińską

I tak, w dniu wczorajszym ostrzał celów cywilnych przez ukraińskich żołnierzy rozpoczął się od godzin rannych, gdy około 07:00 została ostrzelana wieś Krutaja Bałka koło Jasinowatej. Tam jeden z pocisków moździerzowych spadł na posesji domu jednorodzinnego powodując uszkodzenie okien i elewacji.

Mniej więcej w tym samym czasie ostrzelana została przy użyciu moździerzy wieś Jasnoje koło Dokuczajewska, gdzie w wyniku tego został zniszczony jeden dom jednorodzinny, zaś jedenaście innych uszkodzonych.

Później zostały ostrzelane okolice wsi Siergiejewki w obwodzie nowoazowskim, na odcinku frontu południowego, gdzie została uszkodzona w wyniku tego linia energetyczna pozbawiając mieszkańców dopływu prądu elektrycznego.

Następnie, od godziny 15:00, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, opancerzonych wozów bojowych i moździerzy, została ostrzelana dzielnica przemysłowa na zachodnich obrzeżach Jasinowatej oraz wieś Sachanka na południowym odcinku frontu donieckiego. Łącznie dokonano tam dziesięciu ostrzałów przy pomocy artylerii i moździerzy oraz około 30 przy użyciu opancerzonych wozów bojowych.

Natomiast w godzinach, od 18:00 do 03:00, ukraińscy żołnierze przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych, zostały ostrzelane: wsie Trudowski, Aleksandroówka i Staromichajłowka, na zachodnich obrzeżach Doniecka, okolice lotniska na północnych obrzeżach Doniecka, okolice Spartakusa, strefa przemysłowa miejscowości Jasinowatej, Krugłaja Bałka koło Gorłówki oraz Sachanka, Bezimiennoje i Komiternowo oraz Leninsk w obwodzie nowoazaowskim, na wschód od Mariupola.

Łącznie podczas tych ostrzałów spadło tam około 530 pocisków artyleryjskich: kaliber 152 i 122 mm i moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

W ciągu mijającego tygodnia ukraińscy żołnierze 6500 razy ostrzelali terytorium  DRL, w tym 2795 razy przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów i moździerzy. W wyniku tego został zabity jeden cywil i ostrzelano aż 26 miejscowości.

Jeśli zaś chodzi o odcinek frontu ługańskiego, to ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 82 mm, automatycznych wyrzutni granatów i ręcznych karabinów maszynowych, sześć razy przeprowadzili ostrzał w stronę stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

Ostrzelane tam zostały okolice wsi Kalinówka, obrzeża Ługańska, wieś Żołtoje oraz okolice pomnika Kniazia Igora koło mostu łączącego drogi z Ługańska do Stanicy Ługańskiej.

 

Poniżej, tradycyjnie już, raport za ostatnią dobę sporządzony przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) wobec ludności zbuntowanego Donbasu:

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 18 листопада 2016 року
Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій переважно з забороненного Мінськими домовленостями озброєння.
На Маріупольському напрямку з мінометів різних калібрів вони вели вогонь по наших позиціях в районі Водяного, Новотроїцького, Красногорівки, Широкиного, Талаківки і Павлополя. Красногорівка потрапила і під вогонь 152 міліметрової артилерії, а в районі Широкиного та Березового вогонь вели бронетранспортери. По Широкиному декілька разів стріляв танк. З гранатометів різних систем, кулеметів, стрілецької зброї бойовики обстріляли Мар’їнку, Павлопіль, Талаківку.
На Луганському – з мінометів, гранатометів і стрілецької зброї бойовики вели вогонь по Кримському та Жовтому. Також по Станиці Луганській стріляв снайпер.
А на Донецькому напрямку окупанти з мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів обстріляли Луганське та Авдіївку.
Загалом за добу відбулося 46 обстрілів.”

 

Na koniec tego wątku dwie krótkie relacje filmowe z zachodnich obrzeży Doniecka:

***

 

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

Reklamy

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.11.2016r.- 633 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam i dziękuję za kolejny dzień relacji.
  Nie wiem czy było, ale w materiale facjaty oraz imiona i nazwiska odpowiedzialnych za zabójstwo Motoroli:

  Tymczasem w UK nowe prawo niszczące prywatność w internecie:

  http://www.dobreprogramy.pl/Inwigilacja-ekstremalna-za-sprawa-nowej-ustawy-w-Wielkiej-Brytanii-prywatnosc-przestala-istniec,News,77469.html

  Tylko czekać, aż PISuary to samo wprowadzą na naszym podwórku i wszyscy pójdziemy do ciupy jako szpiedzy i agenci Putina.

  Polubione przez 7 ludzi

 2. OT, nie w temacie, ale chyba warte poruszenia. Cytat „BBC informuje, że FIFA prowadzi postępowanie przeciwko federacjom Anglii i Szkocji. Piłkarze reprezentacji obu krajów podczas meczu 11 listopada mieli przypięte do specjalnych opasek na ramiona maki, czemu sprzeciwiła się światowa organizacja” (???)
  http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/eliminacje-ms/problemy-anglikow-i-szkotow-straca-punkty-w-eliminacjach-ms/mcdgcm
  Ps. Kiedyś Charlie Chaplin przedstawił karykaturę swojej współczesności w filmie „Dzisiejsze czasy (Modern Times)”;

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzisiejsze_czasy
  Ciekawe czy i my w naszej udręczonej „politpoprawnością” Europie doczekamy się w końcu takiego odważnego „Charlie Chaplina”…

  Polubione przez 6 ludzi

  • Witam ! Co do upamiętniania swoich żołnierzy to FIFA ma trochę racji. Co by było gdyby na meczu Polska-Ukraina nasi „bracia zza miedzy” wystąpili w czarno-czerwonych opaskach upamiętniając swoich żołnierzy ?

   Polubione przez 4 ludzi

   • W tym wypadku, o którym jest mowa, piłkarze OBU drużyn przypięli maki, które są symbolem pamięci ofiar pierwszej wojny światowej bez rozróżniania narodowości . Przypięli je dlatego , że mecz odbywał się w rocznicę podpisania rozejmu (11 listopada). Symbol ten jest polityczny tylko dlatego, że promuje pokój na świecie . Nie trzeba chyba wyjaśniać , że na Wyspach Brytyjskich jest to prawie stuletnia tradycja . Sprawę upolityczniła ta złodziejska, pasożytnicza korporacja . Porównanie z upamiętnianiem banderowców jest w tym miejscu co najmniej nie na miejscu.

    Polubione przez 6 ludzi

  • „Ciekawe czy i my w naszej udręczonej „politpoprawnością” Europie doczekamy się w końcu takiego odważnego „Charlie Chaplina”…,,- a czy pojawiła się taki w nazistowskich Niemczech?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Witam,
  Małe OT

  Gazeta Polska w periodyku historycznym, opublikowała skróconą wersję walk Ukraińskich oddziałów w latach 1918-1920. Jak można po krótkiej lekturze zauważyć, Ukraińskie oddziały walczyły i sprzymierzały się ze… wszystkimi stronami konfliktu.
  Walczyły z bolszewikami, by potem do nich dołączyć ( część oddziałów), aby walczyć z „białymi” ( Rosjanie popierający carat). W 1918 oddziały ukraińskie oddziały walczyły o Lwów z Polakami, by w niecałe dwa lata później maszerować z polskimi oddziałami na Kijów.
  http://gpcodziennie.pl/57667-polska-i-ukraina-w-walce-o-niepodleglosc-2.html
  Chyba warto zwrócić uwagę na historię tego kraju. i wynieść z tego lekcję. Ukraińcy ZAWSZE są gotowi do sojuszy jeśli mają im przynieść jakieś zyski, gdy zmienia się wiatr historii, również i oni porzucają swoich niedoszłych partnerów.
  Sadze ,że obecne władze powinny zrozumieć, że bezkrytyczne wspieranie Ukrainy może (już )odbija się czkawką.Tymczasem ukraińscy politycy nie za bardzo stosują się do kodeksu honorowego i w razie problemów poszukają nowych sojuszników ( a starych w tym Polskę porzucą).

  Polubione przez 8 ludzi

  • Proszę zwrócić uwagę z jaki skutkiem było poprzednie porzucenie Polski jako sojusznika.

   Tak samo będzie i teraz. I za to zapłacą bardzo słono ci, którzy do tego doprowadzili.

   Nawet Die Sturmabteilungen der PiS im nie pomogą.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego i inni zagraniczni partnerzy pomagają Ukrainie odnowić możliwości wojskowo-morskich jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy.
  Przede wszystkim przygotowują oddziały piechoty morskiej, oficerów składu okrętowego, dostarczają sprzęt i szybkie łodzie.
  http://www.unian.net/society/1631296-v-minoboronyi-rasskazali-kakie-stranyi-nato-pomogayut-ukrainskomu-flotu.html
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8808-mon-ukrainy-jakie-kraje-nato-pomagaja-ukrainskiej-flocie.html
  Komentarz: Z artykułu z „unian” wynika, że nacisk państw NATO idzie nie w dostawy sprzętu, a ćwiczenia i szkolenia wojsk obrony przybrzeża i marynarzy.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Feldmarszał Antoni tak zręcznie operuje słowem ,ze zdolen jest przeprowadzić przewód polityczno naukowy że guano może być kwadratowe, mieć doskonały smak i być zjadliwe !! A wiec czekamy na przeprowadzenie tej myśli !! Pozdrawiam !!

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Donald Tusk przeprowadził rozmowę telefoniczna z prezydentem-elektem Trumpem.
  Rozmowa kręciła się wokół …Rosji i Ukrainy.
  Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaprosił Donalda Trumpa na spotkanie UE-USA.
  Na koniec, „Prezydent Europy” wyraził nadzieję, ze nowy Prezydent nie porzuci Ukrainy i USA nadal będzie wspierać rząd w Kijowie.
  http://www.unian.info/politics/1632837-eus-tusk-stresses-ukraine-cooperation-in-trump-call-france-24.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ukraińska Armia testuje nowe rakiety.
  Nowy system ma mieć zasięg 60 km i trafiać w cel z dokładnością do 50 metrów. Film z wystrzału rakiety został opublikowany 16 listopada bieżącego roku.
  http://www.unian.info/war/1632772-ukraine-tests-new-missile.html
  jak zaznaczają eksperci nowy system ma szansę zacząć zastępować post sowieckie konstrukcje takie jak Toczka-U już za ….dwa lata.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/OTR-21_Toczka

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Według Morgana Williamsa, Prezesa U.S.-Ukraine Business Council, wybór Donalda Trumpa niewiele zmieni w dotychczasowej polityce USA względem Ukrainy.
  Jak zaznaczył ekspert tarcia pomiędzy frakcjami politycznymi w USA już są widoczne, niemniej przeważa opcja dalszego wspierania Ukrainy.
  UNIAN: http://www.unian.info/economics/1631692-head-of-us-ukraine-business-council-there-is-going-to-be-a-big-battle-in-washington-but-i-think-that-the-new-us-administration-will-be-inclined-to-further-provide-support-for-ukraine.html
  Komentarz: Cóż nie będzie to pierwszy raz jak członkowie think-tanku jednak się pomylą…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „jak zaznaczają eksperci nowy system ma szansę zacząć zastępować post sowieckie konstrukcje takie jak Toczka-U już za ….dwa lata.”
  Ale jako że to Ukraina , że eksperci ukraińscy i sam Poroszenko był na ceremoni odpalenia to może za 12 albo 22 lata….:)

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem zacieśnianie współpracy wojskowej pomiędzy Ukrainą a Polską trwa….

  W piątek na terenie Międzynarodowego Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa (poligon jaworowski) zakończyły się międzynarodowe szkolenia dowódczo-sztabowe „Klonowa Arka 2016” z udziałem żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, Litwy i Polski, którzy pod nadzorem kanadyjskich instruktorów przeszli dwutygodniowy kurs.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8813-na-poligonie-jaworowskim-zakonczyly-sie-miedzynarodowe-szkolenia-wojskowe-klonowa-arka-2016.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Lwowski deputowany Ihor Zienkiewicz ostrzegł, że na przejściu granicznym Rawa-Ruska samochody stoją w kolejkach. Sytuację ocenił jako „kompletny chaos”.
  powodem kolejki/zatoru byłą przerwa w pracy ukraińskich celników
  cytat:
  „Ludzie stoją całą noc w kolejce. Ukraińscy celnicy nie pracują!!! Dopóki będzie trwać to chamstwo w stosunku do swoich ludzi, dopóty w naszym kraju nic się nie zmieni”,
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8814-ukraincy-spedzili-noc-na-przejsciu-granicznym-rawa-ruska.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. WAŻNE:

  W Polsce przygotowano do złożenia do sądów we Lwowie i Tarnopolu dwa pierwsze pozwy o zwrot polskich majątków, które znajdują się na terenie Ukrainy.
  http://www.prawica.net/5742

  Komentarz: Po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE rząd w Kijowie zgodził się na dostosowanie swojego systemu prawnego do standardów UE. Dało to możliwość ubiegania się wypędzonym Polakom ( ich potomkom), którzy stracili ojcowiznę na Ukrainie o odszkodowanie lub zwrot mienia.
  Szacuje się ,ze łączna kwota roszczeń kresowiaków może sięgać 5 MILIARDÓW $. Organizacją, która prawnie wspomaga Polaków domagających się odszkodowania jest powiernictwo kresowe.
  http://www.powiernictwokresowe.pl/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Pierwsza refleksja – dobrze tak UPAińcom!
   Ale – z zasady nie jestem zwolennikiem takich działań. Istnieje coś takiego, jak „przedawnienie”
   Inaczej trzeba by się cofnąć do epoki kamienia jeszcze nie rozłupanego, bo zawsze po drodze ktoś kogoś wywłaszczył, wydziedziczył itd.
   PS. Moje zastrzeżenia stają się bezprzedmiotowe w jednej sytuacji: gdy dany kraj przyjmie ustawę reprywatyzacyjną, bo wtedy musi się stosować do jej zapisów niezależnie od tego, czy roszczenia składa Polak, czy UPAiniec.
   Klasyczny przykład to złodzieje litewskiego rządu i samorządu, stosujący przy reprywatyzacji kryterium narodowościowe.

   Polubione przez 1 osoba

 13. Ukraińska państwowa agencja informacyjna „Ukrinform” poinformowała dzisiaj, że w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy 2016 roku o azyl polityczny na Ukrainie wystąpiło 54 obywateli Federacji Rosyjskiej.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. OT. W trakcie gotowania włączam telewizor i zerkam w niego jednym okiem. Dziś mnie zamurowało, bo puścili filmik o serbskiej wiosce, której mieszkańcy postanowili przemianować ją na cześć Putina bodajże na Putino. Liczą na ściągnięcie turystów i zachwalają miejscowy trunek o nazwie „putinowka”. Oczywiście nie obyło się bez komentarza, że to ciemni, zapici putinowką chłopi nie mający pojęcia o rzeczywistej roli Putina w dzisiejszym świecie, ale i tak jestem zaskoczona, że ich pokazali.

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Na tydzień przed Majdanem nic nam nie groziło ze strony Rosji. Zagrożenia zaczęły się pojawiać, dopiero po tym jak polska dyplomacja poparła kijowskie działania skierowane w celu eliminacji rosyjskich wpływów osobowych – prorosyjskich obywateli Ukrainy (wręcz wezwała do takich działań), na Ukrainie. Również nawoływania do sankcji, za wspieranie owych wpływów osobowych, przyczyniło się do dalszego wzrostu potencjalnego zagrożenia.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.