Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2016r.- 634 dzień od nowego rozejmu.


Niezwyciężona armia ukraińska.

 

„Niesłychanie istotną kwestią jest modernizacja polskiej armii. W tym celu, tylko w tym roku zostało podpisanych sto umów. Będzie to pierwszy rok od ośmiu lat kiedy w pełni zostaną wykorzystane finanse jakie społeczeństwo poprzez budżet przeznaczyło na wojsko” – powiedział podczas piątkowej wizyty  w Hucie Stalowa Wola szef  MON Antoni Macierewicz.

Wymienił między innymi inwestycje związane z budową tarczy antyrakietowej, z bezpieczeństwem cybernetycznym, zakupem pocisków „Jasmm”, rakiet przeciwlotniczych „Piorun” oraz uruchomienie projektu „Krab”, do którego dotychczas nie było pocisków. Do tego dochodzi także zakup samolotów, zamówienia na śmigłowce i nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas spotkania z załogą Huty Stalowa Wola (HSW) Macierewicz powiedział, że:

„Z dumą patrzę na wyroby, na wszystko co tutaj powstaje. Prezes HSW mówił o możliwościach eksportowych ale nie ukrywam, że najbardziej cieszę się z tego, że armatohaubiuce ‚Krab’ mają nośność ponad 40 kilometrów. To daje nam możliwość rzeczywiście skutecznej obrony. Modernizacja wojska, te dziewięć sztuk ‚Krabów’ odebranych pół roku przed terminem, najlepiej świadczy z jaką determinacją, gotowością, jak dobrze pracujecie. Te podziękowania są dla was, dla ludzi pracy, dla tych którzy tworzycie ten najnowocześniejszy zakład zbrojeniowy Polski.”

Przy tej okazji szef MON zapowiedział finalizację największego kontraktu zbrojeniowego Polski na odbiór kolejnych 96 sztuk armatohaubuc samobieżnych „Krab” o wartości 4 mld. zł. Umowa, na którą tak czeka HSW ma być podpisana jeszcze w tym roku. Antoni Macierewicz potwierdził również, że podwozia gąsienicowe do „Kraba-a” po zakupie licencji będą produkowane w stalowowolskim zakładzie zbrojeniowym. Umowa z koreańskim koncernem gwarantuje nam prawo do eksportu, rozwoju i modyfikacji konstrukcji oraz adaptacji podwozia do innych zastosowań.

Prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko, mówił o potrzebie odbudowy Centralnego Okręgu Przemysłowego i potrzebie powrotu do tradycji II Rzeczpospolitej Polskiej. Odbudowa COP-u miałaby być prowadzona o najważniejszy jego filar, którym jest HSW S.A.:

„Panie ministrze, po roku funkcjonowania pod pana kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej zbliżamy się do bardzo ważnej rocznicy. W roku 2017 mamy rocznicę powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, który stworzył podwaliny rozwoju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiaj polski przemysł obronny odtwarza ten potencjał. To nie jest przypadek, że w roku 2016, po raz pierwszy od II Rzeczypospolitej, Reprezentacyjna Kompania Wojska Polskiego funkcjonuje z polskim karabinem produkowanym przez PGZ w Radomiu. To jest naturalna, historyczna łączność z niepodległą II Rzeczypospolitą. Ale oto dzisiaj, tutaj, w Stalowej Woli, w podwalinie i sercu COP w II Rzeczypospolitej uruchamiamy na nowo potencjał polskiego przemysłu. Mówiono nam od szeregu lat, że jest to niemożliwe, że tego się nie da zrobić (…) Przygotowujemy tutaj największe w historii Polski zamówienie dla polskiego przemysłu obronnego i nie przypadkiem będzie się ono pokrywało z tą znakomitą rocznicą. To wyznacza najlepiej zmiany, które dokonały się na przestrzeni tego roku. To także w sposób jednoznaczny pokazuje iż polski przemysł, Stalowa Wola- serce tego przemysłu będzie ważnym elementem na mapie bezpieczeństwa gospodarczego kraju, a ludzie tutaj mieszkający, tutaj pracujący będą mieli poczucie stabilizacji i godnej pracy

Obecnie Huta Stalowa Wola realizuje program produkcyjny kontraktu na dostawy moździerzy samobieżnych „Rak” do jednostek Wojska Polskiego, na mocy którego dostarczy 64 moździerze 120-mm „Rak” na podwoziu kołowym oraz 32 artyleryjskie wozy dowodzenia jako składniki kompanijnych modułów ogniowych 120-mm moździerzy samobieżnych. Kontrakt ten był podpisany w dniu 28 kwietnia 2016 roku, w obecności Prezes Rady Ministrów, Pani Beaty Szydło, w Hucie Stalowa Wola S.A. Pierwsze dostawy moździerzy samobieżnych odbędą się w roku 2017.

Trwają dostawy zakontraktowanego modułu 24 sztuk armato-haubicy „Krab” w ramach programu Dywizjonowych modułów ogniowych 155-milimetrowych samobieżnych haubic REGINA (jednostka ogniowa armato-haubica KRAB).

Kończą się także negocjacje HSW z Inspektoratem Uzbrojenia MON, których efektem ma być dostarczenie do Wojska Polskiego kolejnych czterech dywizjonowych modułów ogniowych samobieżnych haubic „Krab” wraz z innymi pojazdami: dowodzenia i logistyki.

Wśród osób, które brały udział w spotkaniu był stalowowolski poseł PiS Rafał Weber:

„Dzisiaj pan minister Antoni Macierewicz przekazał wspaniałą dla Huty Stalowa Wola informację, że dobiegły końca negocjacje w sprawie dostarczenia dla Wojska Polskiego armatohaubicy ‚Krab’. Projekt, który od kilku lat był opóźniany, w końcu doczeka się realizacji. Kontrakt ten opiewa na ponad 4 mld zł i będzie zrealizowany przez HSW do końca 2024 roku. Zapewnia to stabilizację Hucie Stalowa Wola, ale też zapewnia nowe możliwości rozwoju. Cieszę się bardzo, że kolejny kontrakt w pierwszym roku rządów Prawa i Sprawiedliwości przez Hutę Stalowa Wola został podpisany. Ten pierwszy kontrakt- przypomnę w kwietniu 2016 roku- na moździerze RAK, teraz drugi na armatohaubice ‚Krab’, w sumie około 5 mld zł, które Ministerstwo Obrony Narodowej inwestuje realizując zamówienia w HSW. Jesteśmy liderem, jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy, w Polsce. Jestem przekonany, że pracownicy Huty Stalowa Wola, którzy wcześniej dokonali wielu wyrzeczeń, wspaniale zrealizują te projekty. Już widzieliśmy na hali pierwsze ‚Raki-i’, które na początku przyszłego roku zostaną przekazane WP. Za nami stoją już gotowe ‚Kraby- y’, które jak powiedział dziś pan minister, w trybie szybkim zostaną przekazane Polskiej Armii. Możemy być dumni z naszych konstruktorów, naszych inżynierów, pracowników produkcyjnych. Ze swojej strony mogę zapewnić, że będę wspierał każdy projekt, który będzie realizowany przez Hutę Stalowa Wola. Przed nami końcówka badań do Bojowego Wozu Piechoty, który będzie musiał mieć funkcję pływalności, przed nami integracja wieży bezzałogowej ‚Spike’ z innymi elementami. Jestem przekonany, że przez najbliższe lata HSW czeka bardzo dobry okres”– zapowiedział poseł Rafał Weber.

Minister Macierewicz podczas wizyty w HSW zapoznał się z procesem produkcyjnym, a także zwiedził halę  montażową. Nie wiadomo nic czy też odwiedził bufet zakładowy.

 

Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej- uratują nas „Kraby”, „Homary”, „Raki” i inne żyjątka morskie. A więc jest dobrze a będzie jeszcze lepiej. Oby tylko pieniędzy starczyło 🙂

Bo jak na razie podążamy prostą drogą przetartą wcześniej przez Grecję 🙂

http://www.parlamentarny.pl/sejm-poslowie/okw-23-rzeszow,24/kw-prawo-i-sprawiedliwosc,6/rafal-weber,1514.html

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja wzdłuż linii frontu ustabilizowała się na średnim poziomie wrogich działań zbrojnych podejmowanych przez stronę Ukraińską.

I tak, już około godziny 16:00, w rejonie wsi Zajcewo leżącej na północnych obrzeżach Gorłówki, w wyniku ukraińskiego ostrzału zginął jeden cywil.

Później, w godzinach od 18:00 do 02:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych, przeprowadzili ostrzał w rejonie wsi Trudowski, Aleksandrówka i Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka oraz okolice otaczające lotnisko, dzielnicę przemysłową an zachodnich obrzeżach Jasinowatej, gdzie spłoną w wyniku tego dom jednorodzinny we wsi Krutaja Bałka, okolice Spartakusa, Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki, a także Komiternowo, Sachankę, Nową Tawrię i Biezimiennoje w nowoazowskim obwodzie, na wschód od Mariupola na froncie południowym.

Łącznie na ostrzelany rejon spadło około 300 pocisków ciężkiej artylerii i moździerzowych.

Walki toczyły się na zachodnich obrzeżach Doniecka, w okolicy Wołnowachy i Oleniwki.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze trzy razy ostrzelali teren znajdujący się pod kontrolą władz ŁRL.

I tak, ostrzelane zostały przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych, pozycje obronne sił Milicji Ludowej ŁRL w rejonie Kalinowa i Kalinówki.

Poniżej jeszcze raport dobowy służby prasowej ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 19 листопада 2016 року

Минулої доби російсько-окупаційний контингент продовжив обстрілювати наші позиції на всіх напрямках. На Маріупольському – з мінометів, гранатометів та стрілецької зброї окупанти вели вогонь по Широкиному, Красногорівці, Талаківці, Мар’їнці, Водяному, Павлополю. По Широкиному вогонь вела 152 міліметрова артилерія, стріляв і танк.
На Луганському напрямку з мінометів, гранатометів, зенітних установок та великокаліберних кулеметів бойовики обстріляли Кримське, Новозванівку, Оріхове, Новоолександрівку.
А на Донецькому – в районі Зайцевого, Авдіївки, Опитного і Луганського по наших позиціях ворог вів вогонь з мінометів, гранатометів та стрілецької зброї. Загалом відбулося 36 обстрілів.”

 

Na konic tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic donieckiego lotniska:

***

Były już gubernator Odessy Micheil Saakaszwili ogłosił na swojej stronie na Facebooku, że powołanie nowej partii politycznej pod nazwą „Ruch nowych sił”.

 

https://web.facebook.com/SaakashviliMikheil/?_rdr

*

Wzrost cen na Ukrainie po rewolcie majdanu:

 

***

 

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2016r.- 634 dzień od nowego rozejmu.

 1. W Kijowie odbył się w sobotę VIII Kongres Związku Polaków na Ukrainie (ZPnU), największego zrzeszenia organizacji polskich, działającego przede wszystkim w centralnej i wschodniej części kraju. Prezesem Związku ponownie został Antoni Stefanowicz.
  W kongresie uczestniczyło ponad 150 delegatów z różnych regionów Ukrainy. Dyskutowali m.in. o sprawach oświaty, krzewienia języka polskiego oraz opieki nad miejscami pamięci narodowej. Podnosili również kwestie zwrotu świątyń parafiom katolickim i problem finansowania działalności organizacji mniejszości narodowych.
  Naszym największym problemem jest brak finansowania ze strony państwa ukraińskiego. Działa ono na zasadzie +nie przeszkadzamy wam, ale i nie pomagamy+. Polska wydaje na wsparcie mniejszości narodowych około 25 mln złotych rocznie. Ukraina wydziela na swoje mniejszości równowartość około 80-90 tysięcy złotych
  wyjaśnił Jerzy Wójcicki, prezes stowarzyszenia „Kresowiacy” w Winnicy i członek zarządu ZPnU.
  http://wpolityce.pl/swiat/316128-ukraina-w-kijowie-odbyl-sie-kongres-zwiazku-polakow

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ten scenariusz przerabialiśmy już w Polsce.
  „Demokratyczne” władze w UE ostrzegają, że bez ratyfikowania stosownych ustaw pomoc z zachodu może przestać płynąc do Kijowa.
  17 listopada ukraiński parlament odmówił ratyfikacji konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Min polscy przeciwnicy dokumentu argumentowali, że zawiera on nie tylko zapisy mówiące o zapobieganiu przemocy wobec kobiet, lecz również wprowadza do prawodawstwa pojęcie gender i logikę charakterystyczą dla tej ideologii.
  http://wpolityce.pl/swiat/316155-ukraina-miedzy-kolonializmem-politycznym-a-kolonializmem-kulturowym
  Komentarz: Zamiast ustaw dotyczących poszanowania prawa własności, zamiast ustaw dotyczących zwalczania korupcji, „demokracja” nakazuje zmianę prawodawstwa ukraińskiego, by zadowolić zwolenników gender.
  Mania miał rację Europa upadła, można się tylko modlić, żeby „demokracje” swoimi działaniami nie pociągnęły Polski w dół.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Inflacja na Ukrainie w ciągu 10 miesięcy bieżącego roku wyniosła 9,4 proc., a wzrost produkcji przemysłowej w tym okresie – 2 proc. http://zik.ua/pl/news/2016/11/18/inflacja_na_ukrainie_w_cigu_ostatnich_10_miesicy_wyniosa_94_proc_993623
  Komentarz: Niestety nie podano w źródle przewodnim jaką metodologią mierzono wzrost produkcji przemysłowej. Na przykład jeżeli był mierzony w hrywnach to w rzeczywistości produkcja przemysłowa na Ukrainie spadłą.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Witam niedzielnym popołudniem.

  Jak się czyta wypowiedzi Pana M. (oraz innych tuzów), to człowiekowi żal d.ę ściska.
  Odbuduje COP. A kto go zniszczył?
  Przypominam, że za wrednej „komuny” w Rzeszowie produkowano silniki turbinowe takie jak SO3 – do Iskry, GTD350 do Mi2, rodzinę silników PZL10W i PZL10S (dla Sokoła, Bryzy itd), w Mielcu samoloty: AN-2 (nie ma się z czego śmiać, był to rewelacyjny samolot dla słabo rozwiniętych regionów), Dromadera, Bryzę i pochodne, W Świdniku śmigłowce rewelacyjny Mi2, Sokół. Warszawa Okęcie: Wilgę, Orlika, Kruka. Lotnicze silniki tłokowe produkowano m.in. w Kraśniku. Oprócz produkcji lotniczej produkowano tam mnóstwo innych wyrobów od Melexów począwszy, poprzez chłodnie do wyspecjalizowanego sprzętu. Fakt, wiele z tych wyrobów było na licencji radzieckiej, ale były eksportowane na cały świat.
  I komu to przeszkadzało?

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Myślę że po tym festiwalu morskich żyjątek mających nas bronic przed „agresorem” czas zreorganizować więcej istotnych dla funkcjonowania państwa instrumentów. Można by wyodrębnić z ministerstw i nie tylko, specjalne komórki o zwiększonych uprawnieniach i opatrzyć je jakimś spójnym systemem kryptonimów.Chcąc być na czasie proponowałbym p.Antoniemu utworzenie komórek wywiadu i dywersji gdzie można by zastosować terminologię biblijną dla odmiany.Tu pasowałby kryptonim „Estera” ewentualnie ” Nierządnica Rachela” Pasowało też np. wydzielić jakiś organ zajmujący się stricte zagospodarowaniem cieków wodnych i systemu rzek np”Jan Chrzciciel”. W związku iż system informowania społeczeństwa jest nieszczelny a warcholstwo uprawia w mediach niezależnych kłamliwą propagandę prorosyjską i antyamerykańską mogłaby powstać jednolita komórka informacyjna dla całego społeczeństwa „Hiob” No pole do popisu wręcz nieograniczone….

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Kolejny znakomity felieton Pana Michała Kozaka, o systemie bankowym i NBU.
  Jak słusznie dziennikarz zauważa ukraiński bank centralny jest źle zarządzany i nieefektywny. Z tego powodu trwa walka na szczytach władzy.
  Parlamentarzyści domagają się odwołania kierownictwa i zmiany zakresu odpowiedzialności banku centralnego Ukrainy. Jego szefowa śle zawiadomienia do służb specjalnych i prokuratury, oskarżając deputowanych o działanie na szkodę państwa.
  Co ważne w obecny system bankowy nie wierzą nawet przedstawiciele narodu, którzy wolą trzymać środki w przysłowiowej skarpecie niż w ukraińskich bankach.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/w-ukrainski-system-bankowy-nie-wierza-nawet-na-szczytach-wladzy/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Witam.
  Podlasie z poniedziałku.
  Znalezione w internecie.

  Cytujemy:

  SKUR***YŃSTWO!!!
  Dziś rano, obok warszawskiej patelni, kupowałem sobie coś do zjedzenia na podróż i widzę, że obok Pani sprzedającej,już Straż Miejska coś wypisuje,więc pytam czy już Pani mandat dostała ? Ona z wyraźnie smutną miną mówi,że tak…200 zł.Kasuje mnie za bułki i z niedowierzaniem dowiaduję się,że ona to wszystko co widzicie sprzedaje po 1zl (słownie:jeden złoty) !!! To wszystko co ma na stole nie starczy na mandat!Ku*wa,kobieta koło 60-tki chce sobie dorobić i zamiast siedzieć w domu oglądając jakieś m jak miłość czy inne gówna kupuje produkty, przyrzadza kanapki i sprzedaje po takiej marży, że większości z nas nie chciałoby się po to schylic a te k*wy jej mandat dają ,na który będzie kolejne dwa dni sprzedawać! Ja wiem,że to mój błąd, bo przecież powinienem kupić sobie kanapkę w starbuniu albo w innym cacy miejscu za 13zl i wszystko byłoby tak jak zostało ustalone.Polakow zgnoic, sieciowkom dać zarobić i należny haracz państwu zapłacić,tak to przecież zostało ustalone i tak ma być.NIENAWIDZĘ TEGO PAŃSTWA! Kocham Polskę,bo to moja Ojczyzna, ale dziś największym wrogiem Polaków nie są ruscy czy inna swolocz,największym wrogiem Polaków jest to państwo, III RP,która niszczy nas każdego dnia…Dostałem takiej motywacji, żeby ich wszystkich wypi**dolic,razem z tym ich okrągłym stolikiem,że mi starczy na kilka następnych wyborów.
  Podajcie to dalej i proszę Was, kupujcie u takich sprzedawców jak najczęściej.

  Polubione przez 6 ludzi

  • No bo na ogół „Straże Miejskie”, żyją z tego z czego złupią mieszczan, nie płacących miejskich podatków, typu placowe. I tak miała szczęście, że nie wzięły się za nią trzy lub cztery patrole jednocześnie oraz że pachołki miejskie nie skonfiskowały jej towaru jako „dowodu rzeczowego” na śniadanie albo nie zaczęły rozrzucać po okolicy, że niby na „funkcjonariuszy państwowych” napadła (widziałem i takie przypadki – dlatego tego gangu mnie lubię).

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.