Wojna domowa na Ukrainie 21.11.2016r.- 635 dzień od nowego rozejmu.


Polska dyplomacja pod przywództwem ministra Witolda Waszczykowskiego odnotowała według niego kolejny spektakularny „sukces”, bo „nie będzie Nord Stream 2”.

Według szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, fiasko budowy gazociągu „Nord Stream 2” wynika z decyzji Komisji Europejskiej, która  zgodziła się na znacznie większe wykorzystanie dotychczas istniejącego gazociągu „OPAL”, czyli lądowej odnogi pierwszej nitki „Nord Stream 1”. „OPAL” biegnie na terenie Niemiec wzdłuż polskiej granicy zachodniej.

Chodzi o to, że rosyjski „Gazprom” będzie mógł teraz wykorzystać jego 80% przepustowości, z potencjalną możliwością do 100%.

W ten sposób, wg. ministra Waszczykowskiego; polskie władze osiągnęły zwycięstwo, bo jak na razie rosyjskiej firmie „Gazprom” budowa nowej rury gazowej „Nord Stream 2” nie jest potrzebna, więc z jej budowy najprawdopodobniej mogą zrezygnować. A przecież tylko o to chodziło polskiej stronie.

Niestety jest to, jak zwykle w wykonaniu postsolidarnościowych władz III RP, tylko pyrrusowe zwycięstwo, bo nawet jak sam przyznaje szef polskiej dyplomacji:

„Jesteśmy w kłopotliwej sytuacji. Na pierwszy rzut oka powinniśmy odtrąbić zwycięstwo w sprawie zablokowania Nord Stream II, ale z drugiej strony Rosjanie i tak osiągną swój cel — zaleją Europę Środkową i Południową większą ilością gazu z pominięciem Polski. Czy zwiększenie przepustowości dotychczasowych rur, czy budowa nowej — wychodzi na to samo.”

A więc, jak nie kijem, to go pałką, a my jak zwykle odnieśliśmy kolejny raz pyrrusowe zwycięstwo.

Ciekawe ile taka polityka będzie kosztowała końcowego odbiorcę gazu ziemnego w Polsce, czyli przemysł i gospodarstwa domowe?

http://gazownictwo.wnp.pl/gazociag-opal-rosyjska-macka-w-europie,284347_1_0_0.html,

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2016-11-09/opal-dla-gazpromu-decyzja-komisji-europejskiej-w-sprawie,

https://pl.wikipedia.org/wiki/OPAL_(gazoci%C4%85g).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby natężenie wrogich działań podejmowanych przez stronę ukraińska wobec ludności cywilnej zbuntowanej części Donbasu, lekko zelżało, ale nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie.

I tak, w godzinach między 18:00, a 02:00, ukraińscy żołnierze, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych, przeprowadzili ostrzał następnych miejscowości: wsi Trudowski i Aleksandrówka na zachodnich obrzeżach Doniecka, dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej oraz wsi Sosnowskoje koło Telmanowa i Sachanki oraz Leninskoje koło Nowoazowska, na południowym odcinku frontu donieckiego.

Łącznie na ostrzelanych terenach spadło ponad 128 pocisków ciężkiej artylerii i moździerzowych. Straty są obecnie ustalane.

Jak poinformował wczoraj rzecznik MON DRL Eduard Basurin w ciągu poprzedniej doby, w wyniku ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego zostali zabici dwaj żołnierze sił zbrojnych DRL, a jeden odniósł rany.

W tym samym czasie, podczas próby sforsowania linii obronnych sił powstańczych w okolicy miejscowości Leninskoje na południowym odcinku frontu, zostało zabitych trzech ukraińskich żołnierzy, a sześciu odniosło poważne rany.

Walki toczyły się na wschodnich obrzeżach miejscowości Awdiejewka.

Poza tym, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, przeprowadzili ostrzał z kierunku Swietłodarska okolic wsi Kalinowo. Łacznie spadło tam około 18 pocisków moździerzowych.

Poniżej jeszcze relacja z ostatniej doby, sporządzona przez serwis prasowy ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Na koniec tego wątku jeszcze trzy krótkie relacje filmowe dokumentujące skutki ukraińskiego wczorajszego ostrzału wsi Styła:

***

Ostatnie spotkanie przywódcy Rosji Władymira Putina z kończącym swoją ostatnią kadencję, prezydentem Barackiem Obamą na szczycie w Peru:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Skutki wczorajszego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy wsi Styła.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

 

Ps.

W związku z pilnym wyjazdem w dniu jutrzejszym (22.11.2016r.) relacja dotycząca 636 dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, nie ukaże się.

 

Przepraszam i Zapraszam Pojutrze.

 

Reklamy

113 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.11.2016r.- 635 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzisiaj przed południem około dwudziestu osób ubranych w uniformy „moro” weszło do odesskiego oddziału urzędu celnego i na piętrze zdemolowała jeden gabinet.
  Po przybyciu dodatkowych funkcjonariuszy urzędu zostali oni oddani w ręce policji.
  http://espreso.tv/news/2016/11/22/na_odesku_mytnycyu_napaly
  PS Przypuszczam, że chodziło im o zniszczenie dokumentacji i zapisów elektronicznych i nie zdążyli zwiać!
  Ale działanie w tak licznej grupie dowodzi tego, że czuli się bezkarni.
  Co zatem zawiodło?

  Polubione przez 6 ludzi

 2. „Chyba już nikt poza Polską się nie dopomina o Krym. Praktycznie cała Europa nieformalnie uznała tę aneksję.” To wiele mówiące (nam) wyznanie W.Waszczykowskiego.

  Inne jego wyznania i przekonania (znane) w wywiadzie, ale chyba szkoda czasu na czytanie całości:
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/witold-waszczykowski-nie-bedzie-nord-stream-ii-wywiad/c7lpjm

  Onet informuje, że rosyjskie media szeroko komentują słowa ministra Waszczykowskiego, ale absolutnie nie podaje żadnego komentarza. To jest właśnie „informacja” w wydaniu polskojęzycznych mediów!
  Muszę poszukać na rosyjskich portalach.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosyjskie-media-o-slowach-witolda-waszczykowskiego/x5zys4

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o zakazanie ekshumacji ofiar (dot. Smoleńska).
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Katastrofa-smolenska-Sad-oddalil-wniosek-o-zakazanie-ekshumacji-ofiar,wid,18603386,wiadomosc.html?ticaid=118222&_ticrsn=3

  Może to nie temat, ale świadczy o tym, jak w obecnej Polsce polityce podporządkowuje się ogólnoludzkie wartości dot. szacunku dla zmarłych oraz ich bliskich, niezależnie od religii.
  Już w kulturze pogańskiej kult zmarłych to było coś istotnego i wielkiego. Przestrzegano bezwarunkowo wszystkich praw i ceremonii z nim związanych.
  Teraz, w katolickiej Polsce na polecenie politykierów łamie się wszelkie zwyczajowe, etyczne, moralne i kodeksowe prawa.
  Nie ma przyszłości państwo oparte na takich „zasadach” .

  Polubione przez 5 ludzi

  • Spotkałam kiedyś osobę, która poświęciła wiele sił i środków, żeby ekshumować swoją babcię i przenieść jej szczątki do aktualnego miejsca zamieszkania, właśnie z szacunku dla niej. Dlatego zdumiewa mnie traktowanie ekshumacji jako oznaki braku szacunku dla osoby zmarłej.

   Polubione przez 4 ludzi

     • Ekipa dra Popka pozbierała ludzkie kości z trupiego pola, dokonała ekshumacji ofiar rzezi w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej dokonując przy tym szczegółowych oględzin i dokumentując, po czym ich szczątki zostały pochowane na miejscowym cmentarzu. Uważam to za godne pochwały, a nie potępienia.

      Polubione przez 2 ludzi

     • Ale ariada80 nie pisze o ekshumacji w ogóle, a tym bardziej o ekshumacji mającej na celu godne pochowanie zmarłych, tylko wskazuje, że w przypadku „smoleńskim” poświęcono szacunek dla zmarłych celom politykierów. Zmarłych ekhumuje się, aby udowodnić tezę, że samolot został zniszczony w wyniku wybuchu, w co nie wierzą nawet inspiratorzy całej tej makabrycznej histerii.
      W starożytnych Chinach sędzia, który zarządził ekshumację w celu udowodnienia przestępstwa, w przypadku, gdy nie przynosiła ona oczekiwanego rezultatu, był skazywany na śmierć za zakłócanie spokoju zmarłych. Ciekawe, czy gdyby w dzisiejszej Polsce istniało takie prawo ktokolwiek zająknąłby się chociaż o „smoleńskich” ekshumacjach. Ale to jakaś nowa świecka tradycja w naszym kraju – Sikorskiego też wyciągnięto z trumny, bo jakiś idiota pseudo-historyk wymyślił, że generał został już w Gibraltarze zastrzelony przez NKWD i martwy wrzucony do samolotu.

      Polubione przez 3 ludzi

   • Pomieszała Pani sprawy i motywy.
    W mojej rodzinie był przypadek ekshumacji (po przewidzianym przepisami prawa okresie 25 lat) Babci w tym celu, aby przenieść ją z oddalonego, osamotnionego grobu do rodzinnego grobowca. Tu był motyw szacunku i miłości do Babci, którą wszyscy uwielbiali i która była wielkim autorytetem w rodzinie – a nie powód polityczny, którego w smoleńskiej sprawie nie da się ukryć.

    Polubione przez 4 ludzi

 4. Pan Jan linkował list otwarty unickiego kapłana, Ihora Pełehatego, autora książki „Dwa Królestwa”.

  Portal Kresy.pl pisze o prześladowaniach kapłana.
  „Mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją. Książka pióra błogosławionego Kościoła rzymskokatolickiego, wielkiego ukraińskiego patrioty, wydana przy współudziale uczelni katolickiej czy KIK, do której wprowadzenie napisał bp. Marian Buczek, staje się przyczyną prześladowania zasłużonego kapłana” – mówi Kresom.pl prof. Włodzimierz Osadczy, odnosząc się do sytuacji ojca Ihora Pełechatego. Prorektor, Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu „Ihor Skoczylas, w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Radia Swoboda, powiedział, że jest to dokument, który został spreparowany przez polskie służby, żeby dodatkowo zmącić trudne relacje polsko-ukraińskie „– mówi prof. Osadczy. Dodaje, że zarówno on, jak i tacy polscy badacze jak prof. Ryba czy prof. Partacz, zostali oskarżeni o fałszowanie historii. – To najgorszy zarzut, jaki można postawić historykom – mówi profesor. Zaznaczając, że zbulwersowało to środowisko naukowe w Polsce. Zapowiada, że spotka się to z reakcją. Dodaje też, że zarzuty tego rodzaju są często formułowane na Ukrainie przez środowiska próbujące zdezawuować badaczy zajmujących się ludobójstwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

  Autor książki jest represjonowany. Cieszył się wielkim autorytetem w Kościele Greckokatolickim. Najpierw zakazano mu uczestnictwa w prezentacji książki we Lwowie, która odbywała się pod patronatem abp Mokrzyckiego. Dzień później, został odwołany przez swojego metropolitę, abp Wołodymyra Wijtyszyna ze wszystkich pełnionych funkcji, ze względu na publikację książki. Oprócz tych dymisji trybunał kościelny wszczął postępowanie, zarzucając ks. Pełechatemu różnorakie wykroczenia – w tym fałszowanie dokumentów.
  Polski historyk zwraca uwagę również na inną, niebezpieczną kwestię związaną z całą sprawą. Otóż wkrótce po dymisji ks. Pełechatyja, do jego dawnej redakcji przysłano firmę audytorską. Jej pracownicy mówią, że urzędnicy dostali wytyczne, żeby znaleźć jakieś materiały umożliwiające wszczęcie sprawy kryminalnej z tytułu nadużyć gospodarczych. Zdaniem prof. Osadczego, ta „wielka eksplozja nienawiści” i chęci ukarania kapłana może pociągnąć za sobą także inne postępowania.

  Profesor Osadczy przyznaje również, że docierają do niego informacje o tym, że egzemplarze książki są wykupywane i niszczone.
  Żona kapłana nie wyklucza zamachu na życie męża.

  Takie są konsekwencje dla ukraińskiego historyka opublikowania na Ukrainie prawdy historycznej.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/bezpieczenstwo-kaplana-nie-jest-zagwarantowane-szykany-na-ukrainie-za-wydanie-wspomnien-biskupa-meczennika

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Prezydent Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku.Ocenił, że wszyscy producenci w kraju są zainteresowani, by ta sytuacja trwała jak najdłużej.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/rosja-bedzie-odwlekac-zniesienie-embarga-na-zachodnia-zywnosc

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Bez względu na bieżące wydarzenia kwestia zacieśniania relacji z Ukrainą i jej zbliżenia z Unią Europejską powinna być polską racją stanu. Kilkanaście lat temu to Niemcy wspierały Polskę, zapewniając sobie z jednej strony rynek zbytu, a z drugiej zaplecze produkcyjne z niższymi kosztami pracy. Ale przede wszystkim budowali bufor w stosunku do, jak się wtedy wydawało, niestabilnego wschodu. – mówi przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski.
  http://www.rp.pl/Wywiady/311219887-Zygmunt-Berdychowski-Ukraina-to-polska-racja-stanu.html#ap-1
  Komentarz: Czyżby Ukraina miałaby zostać gospodarczą kolonią Polski?

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Polska gola!
  Polska gola!
  Taka jest kibiców wola….

  Mecz w Dortmundzie. W 5. kolejce Ligi Mistrzów Borussia pewnie pokonała Legię aż 8:4 (5:2). Nigdy w historii w spotkaniu Champions League nie padło tyle goli. Niestety warszawski klub przy okazji wyrównał niechlubny rekord Ligi Mistrzów pod względem liczby straconych goli. Do tej pory dał sobie wbić aż 24 bramki. W dwumeczu z BVB stracił ich najwięcej, bo aż 14.

  I znów jesteśmy rekordzistami 🙂

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.