23.11.2016 – Syria: 420 dzień sprzątania świataSyryjska armia ustanawia pełną kontrolę nad wzgórzami Tallet al-Naqqar al-Gharbyieh w Al-Kunajtira (Quneitra)

W związku z tymczasową nieobecnością Bruska będę dodawał do jego powrotu puste wpisy do wątku syryjskiego, tak aby komentarze do bieżących wydarzeń nie były umieszczany w starych wpisach.

PS
Brusek czuję się coraz lepiej i w przyszłym tygodniu w połowie tygodnia powinien wyjść ze szpitala.

Reklamy

26 uwag do wpisu “23.11.2016 – Syria: 420 dzień sprzątania świata

   • Sam sobie odpowiem
    W Mosulu Irak nie radzi sobie zupełnie- zażądał od GB bomb termobarycznych, bo bez nich nie da rady. Dostaną je- będzie rzeźnia.

    W Aleppo, po miesiącu bez lotnictwa SAA dokonała kilku błyskotliwych postępów. Jest najwyraźniej zdolna do kontynuacji, ale pośpiechu nie ma. Otoczka wokół kotła jest już za gruba na przebicie się.
    RR meldował wczoraj o Zach. Goucie- terroryści mogą się poddać w zamian za amnestię, mogą pojechać do Idlib, albo wejść do sił samoobrony- co normalnie wydaje się nadmiarem dobrej woli. Ostatni punkt wręcz powala.
    Teraz ten mecz.
    Sądziłem długo, że kocioł będzie Stalingradem SAA, czymś, z czego zawsze będą dumni,
    Ale istnieje tez ryzyko, że magia Stalingradu zadziała na drugą stronę, wykreuje „ich” męczenników. Po co to komu? Jest lepsze wyjście?
    Może jest- spotkanie twarzą w twarz, ale na boisku właśnie. Teoria Gargancjana Lema mi się przpomniała- może po meczu obie armie pójdą razem wąchać kwiatki zamiast na pozycje? Wiedza o tym, jak obchodzi się SAA z rezygnującymi z walki jest chyba powszechna we wsch, Aleppo?
    Ale są tam też ci Zinki, Nusra- więc do meczu pewnie nie dojdzie, Głowami chętnych zagrają między sobą. Zobaczymy.

    I porównajmy to z sytuacją w Mosulu, kierunkiem rozwoju. Wygląda na to, że tzw koalicja największy, w tym medialny łomot ma jeszcze przed sobą.
    Teraz widać sens tych wszystkich rozejmów, przejść humanitarnych, ewakuacji do Idlib czy amnestii. Układają się w ciąg. Aż boję się użyć słowa- humanitarny.
    Ale pojednawczy- na pewno. Jako symbol nie jest potrzebny Stalingrad- zresztą jego rolę przejmuje Deir Ezzor ze znaczącym udziałem USA. „Delikatnie” wzięte Aleppo będzie symbolem rosyjskich działań.

    Polubione przez 6 ludzi

 1. To już oficjalna wiadomość. Wojska Irackie i siły z nimi sprzymierzone odcięły ostatnią drogę ucieczki jaka miały jednostki ISiS. Jedyna droga prowadząca do Syrii została zablokowana. Wciąż daleko jest do całkowitego zlikwidowania kotła, niemniej postępy w walce z ISIS są widoczne.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Iraqi_insurgency_detailed_map
  https://www.almasdarnews.com/article/iraqs-popular-mobilization-units-cutoff-key-road/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Proszę nie używać uogólnień w postaci słowa „również porażką”
   Jest to nadinterpretacja zaistniałej przejściowej małej w sukcesy aktywności SAA!
   PS Nie siej defektyzmu i nie doprowadzaj pesymistów do euforycznego masochizmu!

   Polubione przez 1 osoba

  • Dowodzi to temu, że tam trwają walki ze zmiennym szczęściem.
   Przyznasz mi chyba rację, że tych czterech wysoko postawionych przywódców nie zginęło na pierwszej linii.
   Do tej pory tak było, że po chwilowym „zastoju” posiadająca inicjatywę tak taktyczną jak i strategiczną SAA osiągała miarodajne sukcesy!
   Wierzę, że tym razem też tak będzie!
   Jeżeli tak nie będzie to za tydzień to odszczekam na tym forum!!
   PS Więcej optymizmu i wiary!!

   Polubione przez 2 ludzi

  • Moim zdaniem nie przystąpią.
   Mogą wysłać bardzo ograniczony kontygent tylko i wyłącznie do obrony określonych wymiernych uzgodnionych z Syrią rzeczywistych obopólnych korzystnych działań na jej terytorium!!

   Polubione przez 3 ludzi

   • A ja uważam, że przystąpią z powodu jak zwykle prozaicznego. Otóż Chiny tak samo jak FR jest zagrożona atakami tych fanatyków a gdzie lepiej ich likwidować jak na obcej ziemi? Poza tym bardzo duży odsetek chińskich muślinów walczy po stronie państwa islamskiego, wiec jest to całkiem możliwe, że Chiny będą zainteresowane ich wyeliminowaniem. Nie będzie ryzyka, że wróca do Chin i tam zaczną rozrabiać…

    Polubione przez 4 ludzi

 2. OT: Jenerał USAF zapytany na konferencji prasowej o finansowanie programu F-35 zaniemógł.
  http://boeing-is-back.livejournal.com/419789.html
  Autor artykułu przytacza ciekawostki na temat niedomagań najnowocześniejszego myśliwca świata: niekorzystna lokalizacja haka w wersji pokładowej (F-35B), niebezpieczny fotel katapultowy, system zasilania paliwem grozi eksplozją, skomplikowane i długotrwałe uzupełnianie paliwa, ciężki i zawodny silnik, niska manewrowość, problemy z oprogramowaniem, wysoki koszt eksploatacji.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Witam serdecznie,
  Wczoraj pisałem o walkach, a raczej rozbijaniu jednostek kurdyjskich przez tureckie, dziś hitem dnia (ok. 20 doniesień) jest atak daesh na Turków i śmierć trzech żołnierzy „sułtana” w okolicach al-Bab
  do wyboru, do koloru:
  http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4883658,00.html
  http://www.digitaljournal.com/news/world/three-turkish-soldiers-killed-in-is-attack-in-syria/article/480282
  https://sputniknews.com/middleeast/201611241047779650-turkey-soldiers-daesh/
  http://www.dailysabah.com/war-on-terror/2016/11/24/3-turkish-soldiers-fighting-daesh-killed-by-assad-regime-in-syria
  Kolejna „sensacja” to doniesienia, że Egipt będzie wspierał Prezyd. Asada:
  http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/220765
  https://www.alaraby.co.uk/english/news/2016/11/23/egypts-sisi-expresses-support-for-syrian-regime-military
  Trzecie doniesienie dnia, to (ujawniony właśnie) udział syna prezydenta-elekta D. Trumpa w spotkaniach na temat przyszłości Syrii(???):
  http://latino.foxnews.com/latino/news/2016/11/23/report-trump-son-participated-in-meeting-on-syria-future/
  http://www.dailykos.com/story/2016/11/23/1603581/-Trump-Jr-held-talks-with-Russia-supporters-about-Syria-during-the-election?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+dailykos%2Findex+%28Daily+Kos%29
  Rozmowy odbyły się w Paryżu.
  Grupa określana jest jako wspierająca Rosję, a celem było znalezienie sposobów współpracy z FR w w kwestii zakończenia wojny w Syrii (najogólniej mówiąc)

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.