Wojna domowa na Ukrainie 22/23.11.2016r.- 636/637 dzień od nowego rozejmu.


I znowu po Kijowskim Majdanie niesie się swąd palonych gum. Brakuje tylko tam jeszcze do kompletu prezesa i jego ferajny 😦

Polski rząd wyśle na Łotwę kompanię „Twardych” aby tam dała odpór rosyjskiej nawale na Zachód.

Zostało to przyklepane w czasie polsko- izraelskich konsultacji międzyrządowych:

Polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe.

W poniedziałek  (21 listopada br.), miało miejsce spotkanie ministrów obrony Polski i Izraela w ramach polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych.

Ministrowie poza omówieniem gotowości zacieśnienia dwustronnej gotowości wojskowo-technicznej, rozmawiali także o aktualnej sytuacji międzynarodowej, decyzjach szczytu NATO wzmacniających flankę wschodnią i południową NATO oraz o sytuacji w regionie bliskowschodnim.

W trakcie rozmów podkreślono wagę, jaką strona polska przywiązuje do usprawniania wymiany kulturowej pomiędzy młodymi pokoleniami, żołnierzami,  z obu krajów, tak aby mogli lepiej się poznać i zrozumieć. W związku z tym rozważano też możliwość rozszerzenia formuły spotkań żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych oraz żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w ramach programów „Świadkowie w Mundurach” oraz „Przyjaciele w Mundurach”.

Przy tej sposobności, szef polskiego resortu obrony przekazał podziękowanie stronie izraelskiej za pomoc w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa ogólnego w trakcie szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

Jeśli zaś chodzi o kompanię polskich czołgów „Twardy”, która ma trafić jako główna siła odporu przeciwko narastającemu zagrożeniu agresją wrogiego mocarstwa, to minister Antoni Macierewicz powiedział, że zainteresowanie polskiego rządu włączeniem polskich żołnierzy w skład sił stacjonujących na Łotwie wynika „z wielu powodów”. Wskazał w tym kontekście, że „mniejszość polska na Łotwie stanowi bardzo istotny czynnik stabilizujący sytuację zagraniczną Polski”.

Antoni Macierewicz podkreślił, że grupa bojowa, w skład której wejdą polskie czołgi, będzie gotowa do natychmiastowej reakcji na jakiekolwiek zagrożenie i podlegać będzie pod dowództwo kanadyjskiej grupy bojowej. Dodał, że chodzi o ewentualne zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej.

Cudo polskiej techniki opracowane na bazie zmodernizowanego czołgu z czasów radzieckich T-72M1 jako pierwsze pojazdy w Wojsku Polskim otrzymały termowizyjne systemy obserwacyjne, w które wyposażono większość „Twardych”. Były też wyposażone w pancerz reaktywny, zwiększający ochronę przeciwko oddziaływaniu środków przeciwpancernych.

Natomiast przy opracowywaniu systemu kierowania ogniem „Drawa” wykorzystano doświadczenia z budowy SKO „Merida”, przeznaczonego dla czołgów T-55AM modernizowanych w latach 80-tych ubiegłego wieku przez polski przemysł zbrojeniowy. Podobnie jak system „Obra”, został on dostarczony jeszcze przez nie istniejące już Przemysłowe Centrum Optyki.

Istotne znaczenie ma też kwestia amunicji. Z dostępnych informacji wynika, że większość jej zapasów to przestarzałe pociski konstrukcji sowieckiej, a zapasy nowszych są ograniczone. Obecnie polskie czołgi PT-91 „Twardy” otrzymują w ramach modyfikacji kamery termowizyjne KLW-1 „Asteria”, produkowane w PCO S.A, ale ich głębsza modernizacja nie jest planowana. Docelowo czołgi PT-91 mają być zastąpione przez nowe pojazdy, ale jeszcze przez dłuższy czas pozostaną w Wojsku Polskim.

Wadami czołgu PT-91, w dostarczonych Siłom Zbrojnym wersjach, wymieniano między innymi niedostateczną celność podczas prowadzenia ognia w ruchu z uwagi na przestarzały układ stabilizacji, czy relatywnie słabą ruchliwość,np. dynamikę przyśpieszania, czy niską prędkość jazdy do tyłu – utrudniającą prowadzenie manewrowej obrony.

Summa summarum czołgi bardzo „Twarde” znajdują się tylko na wyposażeniu  1. Warszawskiej Brygady Pancernej, 9. Brygady Kawalerii Pancernej oraz w 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów.

I ich kompania, czyli około 10 sztuk, wesprze skutecznie obronę łotewskiej granicy, a jak dobrze pójdzie, to przejdą one próby ogniowe w boju sprawdzając  twardość pancerzy na siłę przebicia rosyjskich „Armat”.

Oczywiście Łotwa liczy jeszcze na dosłanie jej przynajmniej jednego batalionu polskich Wojsk Obrony Terytorialnej, któremu kule ruskiego Specnazu są nie straszne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/T-72,

https://pl.wikipedia.org/wiki/PT-91,

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1695401,Szef-MON-na-Lotwe-poslemy-kompanie-czolgow-Twardy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wzdłuż linii frontu w Donbasie sytuacja w poniedziałek i we wtorek (21 i 22 listopada br.) nie odbiegała szczególnie od tej jaka miała miejsce w niedzielę.

I tak, w z niedzieli na poniedziałek ukraińscy żołnierze, w godzinach od 18:00 do 01:30, przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych, następujących miejscowości: Trudowskiego, Staromichajłowki i Aleksandrowki na zachodnich obrzeżach Doniecka oraz okolic tamtejszego lotniska, dzielnicy przemysłowej w Jasinowatej, Spartakusa, Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki i Sachanki oraz Leninska na odcinku frontu południowego w obwodzie nowoazowskim. Łącznie na ostrzeliwanym terenie spadło około 142 pociski moździerzowe.

Natomiast około godziny 20:30 ukraińscy żołnierze przy użyciu granatników ostrzelali strefę neutralną koło kontrolowanego przez siebie punktu kontrolnego „Majorsk”. W czasie tego ostrzału przebywali tam cywile oraz prywatne samochody. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Jeśli chodzi o minioną dobę, to wczoraj wieczorem i w nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, ciężkich karabinów maszynowych, granatników i broni ręcznej, ostrzelali rejon wsi Aleksandrówki na zachodnich obrzeżach Doniecka, strefy przemysłowej w Jasinowatej, gdzie został uszkodzony dom jednorodzinny we wsi Wasilewka mieszczący się przy ulicy Centralnej nr. 8 oraz Sachanki i Leninska w rejonie południowego odcinka frontu donieckiego.

Poza tym, około godziny 20:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm, przeprowadzili ostrzał wsi Komiternowo w obwodzie nowoazowskim w rejonie południowego odcinka frontu.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze tradycyjnie już ostrzeliwali stanowiska obronne Milicji Ludowej ŁRL w rejonie wsi Kalinowo.

No i jeszcze na koniec, tradycyjnie już, zamieszczam raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko rosyjskojęzycznej części ludności Donbasu:

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 22 листопада 2016 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. Противник обстрілював Широкине, Тарамчук, Водяне, Красногорівку, Мар’їнку та Талаківку використовуючи міномети різних калібрів, гранатомети та стрілецьку зброю. По Новотроїцькому і Павлополю вогонь вів снайпер. По наших позиціях в районі Красногорівки бойовики використали установки РСЗВ „Град – П” ( „Партизан”).
На Донецькому напрямку Авдіївка та Зайцеве потрапили під вогонь мінометів, гранатометів та стрілецької зброї.
На Луганському – з мінометів, гранатометів і стрілецької зброї російсько-окупаційний контингент обстріляв Новозванівку та Новоолександрівку.
Загалом відбулося 25 обстрілів, а з опівночі – вже 4.”

***

Na koniec kilka zdjęć:

Trzeciego Majdanu już nie będzie, bo Majdan mógł być tylko jeden.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Ciekaw jestem kto jemu wyczyści geny:

Plan ambitny, ale mało realny jak ukraińsko-polski program podboju kosmosu 🙂

Pozdrawiam.

78 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22/23.11.2016r.- 636/637 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzień dobry.

  OT: Tomasz Maciejczuk „pałucził pa licu” (dostał po pysku) w trakcie programu „Prawo głosu” na antenie rosyjskiego kanału TVC.
  .https://youtu.be/noCi15MbV2c?t=1440
  https://russian.rt.com/russia/news/334874-pravo-golosa-podralis

  Colonel Cassad pisze o przyczynach wodowania Miga-29 (linkowałem wczoraj info ze strony altair.com.pl)
  http://colonelcassad.livejournal.com/3084040.html
  w tym samym artykule opisuje okoliczności „porwania” 2 rosyjskich żołnierzy z Krymu na terytorium Ukrainy. Krótko mówiąc, to byli żołnierze ukraińscy, którzy przeszli na służbę w siłach zbrojnych FR. Próbowali na terytorium Ukrainy zdobyć dokumenty potwierdzające ich wykształcenie. Osobnika, który miał im je przekazać (za pieniądze) zamierzali zwabić na terytorium Krymu i przekazać FSB, a dokumenty odebrać. Problem w tym, że upadlińcy planowali mniej więcej to samo i to akurat im się udało. Właściwie sami sobie są winni – niepotrzebnie narobili kłopotów zarówno sobie jak i władzom FR. Na wymianę za ukraińskich dywersantów raczej nie mają co liczyć.

  Polubione przez 10 ludzi

 2. TVP przygotowuje film o serbskim czetniku Draganie Sotiroviću(Draża) który był jednym z najbardziej cenionych dowódców polowych Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Wniósł ogromny wkład w walkach z bandami upa.
  Polska kilkadziesiąt lat później stosownie „odwdzięczyła” się jego ojczyźnie popierając agresję Nato na Jugosławię.

  http://www.pogledi.rs/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BA%D0%BB%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%99%D0%B0%D1%86%D0%B8-%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC-%D0%B4%D1%80%D0%B0/

  http://www.stargard.cerkiew.pl/news_history.php?id_n=4&id=27

  Polubione przez 7 ludzi

  • „Polska kilkadziesiąt lat później stosownie „odwdzięczyła” się jego ojczyźnie popierając agresję Nato na Jugosławię”- ale za to obecnie hołubi banderowską u’krainę.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. szefie literówka się wkradła ;p

  „Cudo polskiej techniki opracowane na bazie zmodernizowanego czołgu z czasów radzieckich T-71M1 jako pierwsze pojazdy w Wojsku Polskim otrzymały termowizyjne systemy obserwacyjne, w które wyposażono większość „Twardych”. ”
  Powinno być T-72M1
  http://www.mojehobby.pl/products/Russian-Army-T-72M1-Tank.html
  http://pl.uzbrojenie.wikia.com/wiki/T-72
  http://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/nowe-pancerze-syryjskich-t-72m1/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Parę linków propagandowych wprost z Ukrainy

  Rzecznik Ministerstwa Obrony: Dowodów rosyjskiej agresji na Ukrainie wystarczy na pięć pozwów w Hadze
  Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy ds. operacji antyterrorystycznej Andrij Łysenko opowiedział, że Ukraina zgromadziła ogromną ilość niekwestionowanych dowodów rosyjskiej agresji.
  http://zik.ua/pl/news/2016/11/23/rzecznik_ministerstwa_obrony_dowodw_rosyjskiej_agresji_na_ukrainie_996153

  Ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Daniel Baer oświadczył o możliwości ofensywy połączonych rosyjsko-terrorystycznych sił na Mariupol i okolice. http://zik.ua/pl/news/2016/11/23/ambasador_usa_terroryci_szykuj_ofensyw_na_mariupol_996129

  Jednym z wyników szczytu Ukraina-UE stanie się przeznaczenie Kijowowi pomocy finansowej, na kontynuowanie reformy służby cywilnej i walkę z korupcją. http://zik.ua/pl/news/2016/11/22/ue_przeznaczy_prawie_120_mln_euro_na_ukraiskie_reformy_995855

  Prokuratura obwodu zaporoskiego prowadzi śledztwo w sprawie stworzenia organizacji przestępczej, która przygotowywała dywersję na Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
  Ślad oczywiście ma prowadzić do Rosji 🙂
  http://zik.ua/pl/news/2016/11/23/na_zaporoskiej_elektrowni_jdrowej_szykowano_dywersj_lad_prowadzi_do_rosji_996477

  Takiej ilości różnego rodzaju oskarżeń ukraińskich polityków pod adresem Rosji nie było od dłuższego czasu. Ciekawe co jest tego przyczyną? Czy przypadkiem nie chodzi o urobienie sobie nowego prezydenta USA, czy tez może w ten sposób Ukraina pragnie zyskać środki na pomoc „w walce z najazdem FR”.?
  A może wszystkie te oskarżenia są prawdziwe i FR pragnie zaatakować Ukrainę, podbić ją militarnie, następnie wysadzić elektrownię atomową, a to wszystko po to by starczyło na te 5 pozwów w Hadze 😀

  Polubione przez 7 ludzi

  • Ad. 1

   „Rzecznik Ministerstwa Obrony: Dowodów rosyjskiej agresji na Ukrainie wystarczy na pięć pozwów w Hadze”- dlaczego chowają do tej pory te dowody?
   Niech ujawnią choć jeden 🙂

   Ad. 2

   „Daniel Baer oświadczył o możliwości ofensywy połączonych rosyjsko-terrorystycznych sił na Mariupol i okolice”- i znowu źle przetłumaczyli z angielskiego, bo oczywiście chodzi to o „kontrofensywę” 🙂

   Ad. 3

   „Jednym z wyników szczytu Ukraina-UE stanie się przeznaczenie Kijowowi pomocy finansowej, na kontynuowanie reformy służby cywilnej i walkę z korupcją”- najwięcej defraudują tam środków przeznaczanych właśnie na te cele, a szczególnie na walkę z korupcją 🙂

   To jest po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto, czyli syzyfowa robota.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. ZIK.UA podaje, że Ukraina i Pakistan podpisały umowę na modernizację Pakistańskich czołgów wartą bagatela 600 mln $.
  http://zik.ua/pl/news/2016/11/23/pakistan_zamwi_na_ukrainie_modernizacj_czogw_na_kwot_ponad_600_mln_usd_996323
  Co ciekawe, na głownej stronie Ukroboronpromu (konsorcjum, które ma zajmowac się tym przedsięwzięciem) nie ma żadnej informacji 😀
  http://ukroboronprom.com.ua/uk/category/media/ostanni-novyny

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W 2016 roku kontrakt z Siłami Zbrojnymi Ukrainy zawarło około 64 tysięcy żołnierzy. 7200 z nich to oficerowie.
  Wcześniej Stepan Połtorak oświadczył, że w strefie ATO po zakończeniu demobilizacji wojsk szóstej fali pozostaną tylko żołnierze kontaktowi.

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ukraina rozpoczęła sezon grzewczy 2016/2017, posiadając rezerwy gazu w ilości 14,7 mld m³, podczas gdy sezon grzewczy 2015/2016 zapoczątkowano, mając 17,1 mld m³ „błękitnego paliwa”.
  Zapasy gazu ziemnego w podziemnych magazynach na początku sezonu grzewczego (od 16 października do 18 listopada 2016 roku) zmalały o 0,7 mld m³ (4,7%) – do 14 mld m³. Zawiadamia o tym służba prasowa spółki państwowej i obecnego operatora systemu transportu gazu „Ukrtranshaz
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8851-ukraina-od-poczatku-sezonu-grzewczego-wykorzystala-700-milionow-m-gazu.html
  Komentarz: 5-6 mld m3 gazu w podziemnych zbiornikach to tzw „gaz techniczny” nie można go wypompować. Innymi słowy zostało Ukrainie 8-9 mld m3 gaz zapasu. Może wystarczy?

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraina w okresie styczeń-wrzesień 2016 roku nabyła paliwo jądrowe na łączną kwotę 367,3 mln dolarów – informuje Interfax-Ukraina, powołując się na dane Państwowej Służby Statystyki.
  Wciąż FR jest liderem na rynku Ukraińskim. Paliwo produkcji rosyjskiej TVEL kosztowało Ukrainę 266,7 mln dolarów, Na zakup paliwa szwedzkiej Westinghouse ukraińskie elektrownie wydały 100,6 mln dolarów
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8867-ukraina-zaplacila-367-mln-dolarow-w-2016-roku-za-paliwo-jadrowe.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Na Ukrainie rośnie cena wyrobów spirytusowych.

  Minimalne detaliczne i hurtowe ceny za wódkę zwiększą do 27,1 proc. oraz 27,86 proc. czyli do 348,9 UAH i 225 UAH odpowiednio za 1 litr 100 proc. spirytusu etylowego.

  Wszystko za sprawą uchwały rządu Ukrainy nr 828 z dnia 9 listopada.
  Dokument przewiduje wzrost minimalnej ceny hurtowej koniaku „trzy gwiazdki” z obecnych 269,23 UAH za 1 litr do 336,22 UAH, w sprzedaży detalicznej – z 420 do 524 UAH, „cztery gwiazdki”, odpowiednio, z 285,26 UAH do 352,24 UAH oraz z 445 UAH do 549,5 UAH, „pięć gwiazdek”, odpowiednio, z 301,28 UAH do 384,29 UAH i 470 UAH do 599,5 UAH. http://zik.ua/pl/news/2016/11/22/rada_ministrw_ukrainy_podniosa_minimalne_ceny_na_alkohol_995693

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Władze Ukrainy zagroziły odcięciem wody dla części terytoriów zajętych przez prorosyjskich separatystów w obwodzie ługańskim, którzy nie spłacają zadłużenia za jej dostawy. Zdaniem Kijowa regionowi, w którym mieszka ponad pół miliona ludzi, grozi katastrofa.
  http://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-wladze-groza-odcieciem-wody-dla-czesci-obwodu-lugans,nId,2310745#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraina zerwała umowę z FR o wzajemnej likwidacji wojskowego sprzętu lotniczego w zakładach remontowych.
  Części i podzespoły, które nadawały się do powtórnego wykorzystania a zwłaszcza silniki lotnicze zdemontowane w tych zakładach miały powrócić do Rosji.
  http://espreso.tv/news/2016/11/23/ukrayina_rozirvala_sche_odnu_ugodu_z_rosiyeyu
  PS Pewnikiem te silniki podczepiły się same pod niezidentyfikowane obiekty i odleciały w nieznanym kierunku!

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Ceny ropy pomimo tego, że wielu ekspertów wątpi w zmniejszenie wydobycia ropy naftowej ciągle utrzymują się w granicach 50$ za baryłkę.
  To dobra wiadomość dla FR, średnia dla Ukrainy (cena ropy wpływa na cenę wyrobów stalowych i zboża dwóch głownych towarów eksportowych Ukrainy).i nieciekawa dla zwykłego Kowalskiego ( ceny na stacjach paliw ).
  http://www.unian.info/economics/1640672-reuters-oil-prices-edge-higher-despite-doubts-on-opec-led-cuts.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Kolejne źródło podaje informację o kontrakcie jaki podpisał Ukroboronprom z Pakistanem na remont czołgów podstawowych. Możliwe, że chodzi o ponad 320 czołgów T-80 które w latach 1997-2002 sprzedała Pakistanowi Ukraina.
  http://www.unian.info/economics/1639502-ukraine-to-modernize-pakistans-armored-vehicles.html
  Jeśli to prawda to kontrakt na dostawę części zamiennych może nie wypalić. Produkcja podzespołów dla T-80 idzie bardzo powoli. Sama Ukraińska armia ma problemy z wdrożeniem do służby wyżej wspomnianych czołgów.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Equipment_of_the_Ukrainian_Ground_Forces#Tanks
  http://www.defence24.pl/238046,czolgi-t-80-dla-sil-zbrojnych-ukrainy
  http://www.defence24.pl/383828,pancerna-piesc-ukrainy

  Polubione przez 2 ludzi

 14. A DEBILIADA trwa w najlepsze. Przypomniała o sobie nazibanderówa Wita Zawierucha, sądzona za napad na stacje benzynową oraz współudział w zabójstwie dwóch ukraińskich policjantów (ówcześnie milicjantów). Podczas przesłuchania w jednym z sądów…przykuł sie do niej jeden z ukraińskich parlamentarzystów z frakcji „Front Ludowy” (Jaceniuka) i zapowiedział ze „wszelkie próby przecięcia kajdanek będą naruszeniem jego immunitetu parlamentarnego”…

  http://rian.com.ua/incidents/20161123/1018972598.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Awantura na konferencji „czołowej ukraińskiej opozycjonistki”, czyli liderki „Batkiwszczyny” Julii Tymoszenko, podczas której jakiś „szczery ukraiński patriota” zarzucił jej związki z Wiktorem Medwiedczukiem, ukraińskim politykiem oskarżanym o powiązania z Kremlem;
  >https://www.youtube.com/watch?v=jX7qatjHUew
  >https://www.youtube.com/watch?v=hac1fGkZ31g
  Czyli ciąg dalszy „demaskowania” Tymoszenko jako „moskiewskiej gnidy”, jak nazwał ją jakiś czas temu „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ołeh Laszko…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.