Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2016r.- 638 dzień od nowego rozejmu.


Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault, zaproponowali kolejne spotkanie w Mińsku z szefami dyplomacji Rosji i Ukrainy w sprawie Donbasu.

Najbliższe spotkanie w Mińsku szefów dyplomacji państw formatu normandzkiego ma na celu omówienie sposobu załagodzenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na południowym-wschodzie Ukrainy.  Według złożonej propozycji przez dyplomatów Niemiec i Francji ma odbyć się w najbliższy wtorek (29.11.16r.) w Mińsku – poinformował wczoraj minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier w Bundestagu.

Przyczyną tego nadzwyczajnego spotkania jest to, że wg. strony niemieckiej i francuskiej, obecna sytuacja na południowo-wschodniej Ukrainie drastycznie pogorszyła się w porównaniu z tym jaka miała miejsce po szczycie pod koniec października br. w Berlinie.

Jak ocenił szef niemieckiej dyplomacji Steinmeier:

„Czekanie z założonymi rękoma nie jest żadnym rozwiązaniem. Nawet, jeśli nie da się rozwiązać wszystkiego naraz, trzeba zrobić wszystko, by krok po kroku zrealizować porozumienie z Mińska. Przede wszystkim należy na trwałe wycofać ciężką broń i poprawić położenie ludności cywilnej”

Franc-Walter Steinmeier zaapelował też do obu stron o doprowadzenie do trwałego pokoju na Ukrainie:

„Wzywamy obie strony, by wreszcie w widoczny sposób przyczyniły się do trwałego odprężenia na Ukrainie”

Inicjatywa szefów niemieckiej i francuskiej dyplomacji jest bardzo cenna, jak i zresztą poprzednie takie propozycje tylko, że i ona zakończy się podobnie czyli, tymczasowym uspokojeniem sytuacji na froncie, po czym za jakiś czas wszystko wróci do normy, czyli dalszych prób destabilizacji podejmowanych przez stronę ukraińską wzdłuż linii rozgraniczenia w Donbasie.

Można też by było uwierzyć w szczerość ich intencji gdyby nie to, że uprawiają oni krypto ukraińską propagandę.

Chodzi o to, że obaj ci doświadczeni dyplomaci zdają sobie doskonale sprawę kto i z jakiej przyczyny nie przestrzega porozumień pokojowych podpisanych niemalże dwa lata temu w Mińsku.

A więc, wzywanie obu stron „ by wreszcie w widoczny sposób przyczyniły się do trwałego odprężenia„,

jest zwykłą blagą i odwracaniem uwagi od tego co jest najważniejsze, a więc od tego, że Kijów nigdy nie godził się na realizację porozumień mińskich na drodze pokojowej uznając, że tylko siłą militarną, terrorem i blokadą gospodarczą zmusi ludność cywilną Donbasu do kapitulacji.

Niestety nie jest to słuszna koncepcja i ona się nie uda, więc nie pozostaje zachodnim sojusznikom obecnych władz na Ukrainie, nic innego jak tylko przymusić je do zastosowania metod pokojowych.

Przy okazji pojawia się w tym miejscu pytanie: czy jest to jeszcze możliwe?

Czy na Ukrainie, w wyniku wrogich działań podejmowanych wobec ludności rosyjskojęzyczne przez obecnie rządzącą w Kijowie prozachodnią i probanderowską juntę, nie nastąpiło już trwałe pęknięcie rozdzielające obie te narodowości?

Nie wiem czy, taki proces już tam nastąpił, ale przedłużanie się konfliktu na kolejne tygodnie, miesiące czy lata, spowoduje faktycznie nieodwracalny podział Ukrainy i jej wewnętrzny rozpad.

Taki efekt będzie miało dalsze kontynuowanie postawy ślepego poparcia dla tego co się obecnie na Ukrainie dzieje pod rządami oligarchiczno-nacjonalistycznej kliki, przez zachodnich jej mocodawców.

http://www.zeit.de/news/2016-11/23/deutschland-steinmeier-schlaegt-neues-ukraine-treffen-in-minsk-kommende-woche-vor-23145605.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie w porównaniu z ostatnimi dniami, nie uległa zmianie.

I tak, w godzinach 18:00-24:00, zostały ostrzelane przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników ręcznych i broni maszynowej wieś Trudowski, Staromichajłowka i Aleksandrowka,  gdzie w wyniku nocnego ostrzału przy użyciu moździerzy został uszkodzony dach domu jednorodzinnego znajdującego się przy ulicy Szkolnej nr. 48. Poza tym ostrzelane zostały wieś Wasilewka na wschód od Jasiniowatej, dzielnica przemysłowa w Jasinowatej, okolice Dokuczajewska, Sachanka i Leninsk na południowym odcinku frontu donieckiego. Łącznie na ostrzeliwany przez Ukraińców teren spadło około 334 pociski ciężkiej artylerii i pocisków moździerzowych.

Walki toczyły się głównie w godzinach nocnych, w rejonie Światłodarska, na zachodnich obrzeżach Doniecka, na obszarze pomiędzy Adwiejewką a Jasinowatą oraz w rejonie frontu południowego w okolicach Dokuczajewska i Sachanki.

Jak powiedział wczoraj rano na briefingu dla prasy przedstawiciel MON Ukrainy Andrej Łysenko, w wyniku działań wojennych we wtorek zginął jeden, a trzech kolejnych ukraińskich żołnierzy zostało rannych. Tłumacząc to z ichniego na nasze: rzeczywiste straty ukraińskie wynoszą 3 do 5 zabitych i około 10 rannych żołnierzy.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) wobec ludności cywilnej Donbasu:

***

Z niewyjaśnionych dotychczas przyczyn, wybuchł pożar w delfinarium „NEMO” w Doniecku, które mieści się przy ulicy Stadionowej nr. 1 D, w Centralnym Parku Kultury im. Szczerbakowa w dzielnicy Woroszyłowa. W wyniku tego pożaru, pomimo to, że została przeprowadzona intensywna akcja donieckiej straży pożarnej, delfinarium spłonęło całkowicie.

Przypomnę, że delfinarium zostało otwarte w grudniu 2009 roku, zaś w lecie 2014 roku aby ochronić znajdujące się tam zwierzęta, zostało ono zamknięte zaś delfiny przewieziono do Charkowa.

Na koniec kilka zdjęć:

W dniu wczorajszym delegacja z Rosji uczciła pamięć zabitych żołnierzy Armii czerwonej poległej z niemieckim najeźdźcą w obronie Wzgórza Saur-Mogiła.

Donieck- Akademicka Państwowa Filharmonia koncert solistów w wieku 10-15 lat pt. „Droga do doskonałości”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

Reklamy

97 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2016r.- 638 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nowy Sekretarz Generalny ONZ António Guterres podziękował po rosyjsku Prezydentowi Rosji za skierowane przez niego gratulacje z okazji objęcia przez niego urzędu. Prezydent Rosji przypomniał w nich miedzy innymi o tym że spotkał się z António Guterresem gdy ten pełnił funkcje premiera Portugalii. Stwierdził także że oczekuje konstruktywnego dialogu z nowym sekretarzem Generalnym ONZ i liczy na zwiększenie roli ONZ w rozwiązywaniu konfliktów. Media rosyjskie zauważyły że António Guterres dziękując Prezydentowi Putinowi po rosyjsku, mówił „prawie bez akcentu”;
  https://russian.rt.com/russia/news/335303-gensek-oon-poblagodaril-putin

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W Bułgarii brutalny i bulwersujący bunt w ośrodku dla imigrantów. Buntujący się migranci palą budynki znajdujące się na terenie ośrodka. Protestujący rzucają również w policję kamieniami.

  Bunt wywołał wprowadzony w zeszły piątek zakaz wychodzenia poza teren ośrodka, gdzie obecnie przebywa ponad 3100 osób. Tylko niewielka część z nich to rodziny z Syrii. Większość to mężczyźni z Afganistanu, Pakistanu i Iraku. Władze zabroniły imigrantom swobodnego dostępu do miasta po wcześniejszych demonstracjach miejscowej ludności, która obawia się rozprzestrzeniania zakaźnych chorób skórnych.
  Przez dłuższy czas władze ośrodka i bułgarskiej Państwowej Agencji ds. Uchodźców zaprzeczały, jakoby w ośrodku stwierdzono świerzb i niebezpieczną pasożytniczą chorobę – leiszmaniozę. Ostatnio jednak władze przyznały, że odnotowano tam kilkadziesiąt przypadków świerzbu a także pojedyncze zachorowania na leiszmaniozę i malarię.

  Przecież przywleczenie do Europy groźnych chorób było oczywiste. Podobnie jak przed dwoma laty służby sanitarne Polski ostrzegały przed chorobami przyniesionymi do nas przez Ukraińców. Teraz już o tym się milczy w imię polityki władz i biznesu.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-poludniowa?zobacz/bulgaria-brutalny-bunt-w-osrodku-dla-imigrantow-video

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Moje zdanie:
  Szefowie dyplomacji powinni dojść do porozumienia, że bez przedstawicieli zbuntowanych okręgów Ukrainy nic nie da się rozwiązać!!
  Donbas i Ługański okręg powinny otrzymać status bardzo wysokiej autonomii łącznie z posiadaniem własnej policji i własnych sił porządkowych.
  Wojska ukraińskie powinny się wycofać poza granice administracyjne tych okręgów!!!
  Tego powinna się domagać dyplomacja Rosji!!!!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.