Wojna domowa na Ukrainie 1.12.2016r.- 645 dzień od nowego rozejmu.


Rozmowy mińskie bez rozstrzygnięć.

 

We wtorek 29 listopada br. zakończyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych w formacie normandzkim w Mińsku zwołane z inicjatywy szefów dyplomacji Francji i Niemiec.

 

Miało to być w tym roku spotkanie ostatniej szansy, które wbrew nadzieją pokładanym przez stronę zachodnią zakończyły się kolejnym fiaskiem.

Podczas tego spotkania omawiano metody wprowadzenia w regionie Donbasu rozejmu, zawartego w zeszłym roku. Rozejm w Mińsku zawarto w lutym 2015 r., znany jest jako porozumienie „Mińsk-2”. Zakłada m.in.: zawieszenie broni, odzyskanie przez rząd Ukrainy kontroli nad granicą z Federacją Rosyjską, przeprowadzenie wyborów lokalnych na obszarze Donbasu, reintegrację terenów kontrolowanych przez rosyjskojęzycznych separatystów z Ukrainą, przy jednoczesnym nadaniu im „specjalnego statusu” (czyli rozszerzonej autonomii).

Według ministra Steinmeiera zarówno Ukraina, jak i Rosja twardo obstawały przy swoich stanowiskach. Nie widać też szansy na konsensus w sprawie przeprowadzenia lokalnych wyborów na obszarze Donbasu, czego żąda Rosja i władze  separatystycznych republik.

„Dziś znów nic się nie posunęło do przodu” – stwierdził MSZ niemiecki minister. „Tego konfliktu nie da się rozwiązać za pomocą deklaracji” – dodał Frank-Walter Steinmeier.

Natomiast minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow skrytykował propozycję strony ukraińskiej dotyczącą wprowadzenia – pod ochroną zbrojną – obserwatorów OBWE do Donbasu.

„Nie osiągnięto żadnego przełomu. Porozumienie z Mińska nie może być wprowadzone w życie, ponieważ nie jesteśmy w stanie zgodzić się co do kolejności podejmowanych kroków” -powiedział minister Ławrow w rozmowie z dziennikarzami.

Na zakończenie spotkania kraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin wskazał na „zasadniczą różnicę zdań” między Kijowem a Moskwą w kwestii mapy drogowej do osiągnięcia pokoju. „Dyskusja nad logiką mapy drogowej była krótka. Strona rosyjska nie zgadza się na kluczowe priorytety” – ocenił Klimkin.

Sprecyzował on dalej, że Ukraina nalega m.in. na zapewnienie OBWE dostępu do granicy ukraińsko-rosyjskiej w Donbasie i na wprowadzenie na obszar konfliktu zbrojnej misji policyjnej OBWE. Na co szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że taka misja OBWE na wschodzie Ukrainy nie wchodzi w grę.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault ocenił, że wprowadzenie w życie porozumień z Mińska prawdopodobnie zajmie jeszcze wiele czasu. W wypowiedzi dla agencji prasowej Reutera, wezwał kraje Europy do trwania przy sankcjach wobec Rosji.

Według niego wstrzymanie sankcji „osłabiłoby motywację do rozwiązania konfliktu i oznaczałoby zwycięstwo sił zagrażających bezpieczeństwu wewnętrznemu Ukrainy”

Dodał również, że Rosjanie „liczą na wzmocnienie podziałów wewnątrz Ukrainy, w Europie i poza nią. Musimy konsekwentnie trwać przy naszym stanowisku. Chociażby w ramach francuskiej polityki wewnętrznej widać, że nie brak sił gotowych podarować Rosji to, czego ona chce.”

Natomiast szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier „wyraził nadzieję, iż wraz z postępem w realizacji porozumienia z Mińska możliwe będą zmiany w kwestii sankcji wobec Rosji”.

Jedyną konkretną sprawą jaką załatwiono na wtorkowym spotkaniu szefów dyplomacji krajów formatu normandzkiego było uzgodnienie o wymianie do końca tego roku za pośrednictwem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża wszystkich pozostających w niewoli z każdej ze stron konfliktu jeńców.

Na zakończenie przypomnę, że porozumienie mińskie (tzw. Mińsk-2) podpisane pod koniec lutego 2015 roku, wypracowano na prośbę władz Rosji przy mediacji Berlina i Paryża. Przyczyniło się ono do zakończenia starć na dużą skalę między ukraińskimi siłami rządowymi a rosyjskojęzycznymi separatystami w Donbasie. Nadal dochodzi tam jednak do walk na mniejszą skalę, a wysiłki- z winy kijowskich władz, które sabotują wysiłki na rzecz dalszego wdrażania porozumienia mińskiego- podejmowane na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu utknęły w martwym punkcie. Finalne cele umowy – wybory samorządowe na terenach kontrolowanych przez donbaskich separatystów oraz odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą państwową z Rosją – są nadal dalekie od realizacji.

Czwórka normandzka po raz pierwszy rozmawiała o uregulowaniu sytuacji w Donbasie latem 2014 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

W październiku br., na pierwszym od ponad roku spotkaniu na szczycie przywódców państw czwórki normandzkiej w Berlinie, uzgodniono, że powstanie mapa drogowa, ustalająca kolejność przyszłych działań w celu pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Niestety tamto spotkanie również zakończyło się fiaskiem.

Solą woku ukraińskiej strony rządowej są wybory w Donbasie, które wg. niej powinny być przeprowadzone zgodnie z obowiązującym na Ukrainie prawem. Jednocześnie domagają się one jednostronnego rozbrojenia, ukarania winnych rebelii oraz przekazania im kontroli nad granicą państwową na odcinku zajmowanym przez zbuntowane republiki.

Oczywiście taka sekwencja zdarzeń nie był przewidziana w podpisanym porozumieniu Mińsk-2, ale to nie przeszkadza kijowskiej juncie w jego nieprzestrzeganiu.

***

 

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie nie zmieniła się i zaczęła powoli się stabilizować.

I tak, w godzinach od 18:00 do 24:00 ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych przeprowadzili ostrzał w rejonie Trudowskiego, Aleksandrowki i Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka, okolic donieckiego lotniska, w tym rejonu koło „Volvo-Center”, miejscowości Spartakus, dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej, Krugłej Bałki koło Jasionowatej, wsi Ozjerjanowki koło Gorłówki, Nabierieżnego koło Telmanowa i Sachanki, Leninskoje oraz Komiternowa na odcinku frontu południowego w obwodzie nowoazowskim.

Łącznie w rejonie tym spadło około 280 pocisków ciężkiej artylerii i moździerzowych w wyniku czego w Komiternowie przy ulicy Pobiedy nr. 31 został ranny odłamkami pocisku moździerzowego cywil, oraz uszkodzony został dom jednoraodzinny. Poza tym w wyniku ukraińskiego ostrzału zostały jeszcze uszkodzone dwa domy jednorodzinne w uszkodzone  w Staromichajłowce i na zachodnich obrzeżach Jasinowatej.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przeprowadzili przy użyciu  wyrzutki granatów p.panc oraz karabinów maszynowych ostrzał w rejonie pomnika Kniazia Igora koło mostu łączącego drogę z Ługańska do Stanicy Ługańskiej.

Natomiast dziś rano w rejonie strefy ATO zginął członek neonazistowskiej organizacji ukraińskiej „Prawy Sektor” Edward Mikołajewicz Zebin ps. „Fizyk”.

https://web.facebook.com/people/%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE-%D0%9A%D0%BE%D1%86%D1%8E%D0%B1%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE/100010690962376?_rdr

Poniżej jeszcze tradycyjnie już, zamieszczam raport z ostatniej doby dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 30 листопада 2016 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська 30 разів обстріляли наші позиції.
На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії, 120 та 82 міліметрових мінометів обстрілювали Широкине, Красногорівку, Славне, Гнутове, Мар’їнку, Талаківку, Павлопіль, Новогригорівку. По Широкиному вогонь вів і танк.
На Луганському напрямку окупанти з гранатометів вели вогонь в районі Станиці Луганської. А на Донецькому – по наших позиціях в поблизу Авдіївки та Луганського окупанти стріляли з гранатометів різних систем, великокалліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.”

 

***

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało aktualne oficjalne dane strony rządowej na temat strat wśród żołnierzy ATO w Donbasie do dnia 21 listopada 20165.

Według tych danych zostało zabitych 2145 ukraińskich żołnierzy, w tym 335 oficerów i 1807 podoficerów i żołnierzy szeregowych. Straty niebojowe w tym samym czasie wynosić miały tylko 487 osób, zaś rannych zostało 7091 żołnierzy:

Jak sądzę, jeśli te dane pomnoży się przynajmniej przez 5, to wyjdzie rzeczywista liczba zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy.

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieckie Muzeum Narodowe- w dniu wczorajszym otwarto w nim bibliotekę im. Krupskiej.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.12.2016r.- 645 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Solą w oku ukraińskiej strony rządowej są wybory w Donbasie, które wg. niej powinny być przeprowadzone zgodnie z obowiązującym na Ukrainie prawem. Jednocześnie domagają się one jednostronnego rozbrojenia, ukarania winnych rebelii oraz przekazania im kontroli nad granicą państwową na odcinku zajmowanym przez zbuntowane republiki.” – to się nigdy nie stanie. Nie po tym ile krwi wylano. Nie po cierpieniach tysięcy ludzi. Prędzej szlag trafi władze w Kijowie i skończy się wsparcie krajów zachodnich niż ludzie Donbasu przystaną na te absurdalne ukropskie warunki.
  Poza tym nadal nie zaproszono na negocjacje władz DRL/ŁRL co oznacza, że ukropy się w ogóle z nimi nie liczą. A wydaje mi się, że powinni stanąć oko w oko z Zacharczenką i Płotnickim.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Znowu to samo,
  Dziennikarze z portalu internetowego onet znów straszą wkroczeniem wojsk FR na Ukrainę.
  Po tym jak FR ostro zaprotestowała przeciwko naruszaniu swojej strefy powietrznej ( Krym i wody je otaczające) i zapowiedziała reperkusjami pojawiły się oskarżenia strony ukraińskiej, że Rosja chce…zaatakować Ukrainę.
  cytat z onetu:
  „Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksandr Turczynow ocenił, że reakcja Rosji na zaplanowane przez jego kraj ćwiczenia rakietowe koło Krymu świadczy, iż Moskwa gotowa jest do nowego etapu eskalacji agresji wobec Ukrainy.”
  Oczywiście artykuł na onecie jest odpowiednio zaakcentowany:

  Rosną obawy na Ukrainie. „Rosja jest gotowa do nowej fazy agresji”
  Tak jakoby tą nową spiralę zainicjowała FR.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosna-obawy-na-ukrainie-rosja-jest-gotowa-do-nowej-fazy-agresji/xkc213
  W moim mniemaniu ćwiczenia Ukraińskiej Armii są typowym zabiegiem propagandowym dla „zachodu” i mieszkańców Krainy. Akcja ma przypomniec „demokratycznym” krajom, że Ukraina walczy z Rosją i tylko z tego powodu rząd w kijowie powinien otrzymać pomoc materialną ze strony tych państw. Zaś mieszkancom Ukrainy ma przypomniec, że rząd w Kijowie nie zrezygnował z planów odzyskania Krymu (Donbasu).
  Jak zwykle polecam komntarze
  Pozdrawiam rednacza i cała ekipę 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • Znamienne jest, że w Polsce główne media i dziennikarzyny to zwykłe szmaty manipulujące informacjami. Te wszystkie onety, wp, interia, gazetapl, to jeden i ten sam ściek. A większość Polaków ma ustawionych jako główną stronę własnie adres któregoś z tych kłamliwych portali. I co ma pomyśleć zwykły zjadacz chleba jak siądzie po robocie przed kompem, albo obejrzy jakieś „informacje” w telewizorni ? Ruskie złe, ruskie atakują i już zaraz będzie inwazaja złych ruskich na dzielnych Polaków, bo na Ukrainie już dawno się tam biją.

   Polubione przez 5 ludzi

  • „W moim mniemaniu ćwiczenia Ukraińskiej Armii są…”- prowokacją mającą na celu danie pretekstu do uzasadnienia dalszego przedłużania sankcji.
   Podobnie zresztą jak zakończone fiaskiem ostatnie rozmowy quartetu normandzkiego w Mińsku.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Trochę spóźnione info 🙂

  Ponad 200 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady szkoliło się w centrum misji pokojowych pod Lwowem. Główny test przeszli sztabowcy i dowódcy. Dla Wielonarodowej Brygady manewry „Maple Arch” były zaś sprawdzianem przed ćwiczeniem certyfikującym. – W przypadku ukraińskiego batalionu początki były trudniejsze, ale finał zadowalający – mówi ppłk. Dariusz Czekaj.
  http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/21131?t=Wielonarodowa-Brygada-cwiczyla-na-Ukrainie

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Trochę historii.

  16 listopada 1943 roku oddział partyzancki cichociemnego kpt. Władysława Kochańskiego „Bomby” starł się koło Huty Starej na Wołyniu ze zgrupowaniem Ukraińskiej Armii Powstańczej. Akowcy, broniąc ludności cywilnej, rozbili liczniejszych Ukraińców. Po polskiej stronie walczył oddział partyzantki radzieckiej.
  Jak wskazuje Grzegorz Motyka w książce pt. „Ukraińska Partyzantka 1942–1960”, bitwa pod Hutą Starą była jednym z największych sukcesów polskiego podziemia w walce z UPA.

  Wobec okrucieństw, jakich upowcy dopuszczali się na polskiej ludności Wołynia, niezwykłego znaczenia nabiera honorowy gest Kochańskiego po wygranej bitwie. Cichociemny rozkazał opatrzyć kilkunastu wziętych do niewoli Ukraińców, a następnie odesłać ich pod eskortą do sprzyjającej UPA wsi Hubków nad Słuczą.
  Po wkroczeniu Armii czerwonej Kochański został aresztowany i skazany na 10 lat Łagrów.
  http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/21052?t=Kpt-Wladyslaw-Kochanski-Bomba-w-obronie-Wolynia

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Po tym, jak właściciele nieoclonych samochodów zablokowali przejścia graniczne na granicy Ukrainy ze Słowacją i Rumunią, Państwowa Służba Fiskalna opracowała specjalny projekt ustawy. Przewiduje on clenie samochodów na raty przez 33 lata. Zgodnie z dokumentem, co miesiąc właściciel samochodu musiałby zapłacić 0,25% kosztów cła.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/8991-ukraincom-zaoferowano-clenie-samochodow-na-raty-przez-33-lata.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem w mediomatołach „wolnego świata’…
  >https://www.youtube.com/watch?v=nhpCN7RKUoY
  …czyli…
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/le-figaro-rosja-odzyskala-potege-wojskowa/8g2mnf
  No nie tak miało być, Syria miała zostać „wyzwolona i zdemokratyzowana” aż do jej „doszczętnego końca” (podobnie jak reszta Bliskiego Wschodu i Afryki Płn), a Rosja miała zostać uwikłana w „brudną i wyniszczająca wojnę” na Ukrainie, podczas gdy jej gospodarka miała zostać zdewastowana przez spadek cen ropy i gazu. A ‚nasi” ( z „B’nai B’rith” oraz sekt pokrewnych) mieli dalej sterować „procesami demokratyzującymi” zza Oceanu, a tu geszeft zamiast iść sehr gut idzie coraz bardziej szlecht…

  Polubione przez 6 ludzi

   • U JE Prezesa wszystkich prezesów i nowego „Naczelnika’, ale już nie Państwa, a całej Europy też się dzieje. Tak sobie myślę że ostatnie spektakularne wywalenie niejakiego „Szaraka’ (alias „Roberta Greya’) przez „dyplomatoła Witię” to chyba tez skutek tego co sie dzieje ostatnio za Oceanem. Mr „Szarak” mógł być takim nieoficjalnym „rewizorem”, który miał za zadanie kontrolować to co się dzieje w naszym nieszczęsnym kraju, z ramienia poprzedniej oligarchii waszyngtońskiej, a w szczególności tej jej części co to obsadziła Departament Stanu USA. (czyli ci co to „święcą dzień święty’ w piątek)……

    Polubione przez 3 ludzi

  • Witam popołudniową porą.

   Mała uwaga. W Polsce już nie ma rządowych samolotów. Te są dzierżawione i nie są własnością rządową.

   I taka dygresja/wspominki.

   Pod koniec lat 70-tych chciałem odwiedzić dziewczynę we Wrocławiu. Miała tam w sierpniu praktyki. Studenci mieli 50% zniżki, więc opłacało się latać. Lot opóźnił się o kilka godzin bo ponoć we Wrocławiu była gęsta mgła. Na Okęciu piękne słońce. Wreszcie polecieliśmy. Lądujemy, a tam piękna słoneczna pogoda. Pytam kiedy zniknęła mgła? Jaka mgła we Wrocławiu. Warszawa nie wypuszczała samolotów z powodu mgły na Okęciu. 🙂

   Pozdrawiam

   Polubione przez 5 ludzi

 7. „„Dziś znów nic się nie posunęło do przodu” – stwierdził niemiecki minister.” Myślę, że niemiecki minister doskonale wie, że nigdy nic się nie posunie do przodu, jeżeli UE nie wyjaśni swoim ukraińskim przyjaciołom, że bez wprowadzenia w życie zapisów z Mińska nie będzie ani eci-peci, ani zniesienia wiz. Umowa mińska precyzyjnie określa nie tylko konieczne działania, ale również ich kolejność. A jako pierwsze wymienia zmiany konstytucyjne, prowadzące do federalizacji Ukrainy. Dopóki Kijów tego nie zrobi, to nie ma o czym rozmawiać. Wymyślanie coraz to nowych warunków przez Poproszenkę i podchwytywanie tego przez EU jako tematu do rozmów dyplomatycznych jest tylko teatrzykiem dla ubogich i pretekstem do utrzymywania tzw. sankcji wobec Rosji. „My się przecież staramy, ale źli Rosjanie wciąż nie wprowadzili zmian w ukraińskiej konstytucji.”
  Nie spodziewam się więc, że coś się „posunie do przodu”, ponieważ nie zależy na tym ani Zachodowi, ani jego banderowskim kompanom. Chodzi wyłącznie o to (a, co tam, niech będzie bez kropki):

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Pociski rakietowe w czasie ćwiczeń w pobliżu Krymu trafiły w cele – oznajmił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow. Ukraina przeprowadza próby rakietowe nad ukraińskimi wodami terytorialnymi nad Morzem Czarnym.
  Rzecznik prezydenta Petra Poroszenki Swiatosław Cehołko napisał na Facebooku, że w czasie czwartkowych manewrów ukraińskie siły zbrojne dokonały 16 odpaleń rakiet. „Wszystkie dosięgły celów. Zadania na dziś zostały wykonane” – relacjonował Cehołko. Poinformował, że minister obrony i sztab generalny złożyli prezydentowi odpowiednie raporty.
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-cwiczenia-rakietowe-w-poblizu-krymu,696380.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. I kolejne podatki/świadczenia ,na które mieszkańców Ukrainy nakładają władze w Kijowie.

  Fundusz Emerytalny Ukrainy rozważa możliwość zobowiązania rolników, notariuszy i niektórych pracowników sfery usług do zapłacenia podatku „na emeryturę”.
  Na Ukrainie, zgodnie z ustawą „O obowiązkowym państwowym ubezpieczeniu emerytalnym”, już od 1 stycznia powinien zacząć działać skumulowany poziom zabezpieczenia emerytalnego. Wszyscy Ukraińcy w wieku do 35 lat będą musieli dodatkowo płacić na niego od 2 do 7% swojej pensji.
  http://wschodnik.pl/publicystyka/item/9002-ukraincow-czeka-radykalna-reforma-systemu-emerytalnego-kto-bedzie-musial-zaplacic-wiecej-a-kto-bedzie-bogatszy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Witam i wraz z podziękowaniem, na dobranoc kilka linków plus wiadomości z pamięci – bo coś mi sieć szwankuje…
  WWP dziś przemawiał a jakiś hałyczyńsko banderowski żurnalista coś gadał i internet ma ubaw
  .http://topnewsrussia.ru/istoriya-pro-ukrainskogo-zhurnalista-na-konferencii-s-putinym-vzorvala-internet/
  http://www.politnavigator.net/istoriya-pro-ukrainskogo-zhurnalista-na-konferencii-s-putinym-vzorvala-internet.html

  Podobno pytał WWP kiedy Jewropa da im „bezwiz” 😀

  Jak było już wyżej – Ukrom zmiękła rura i ograniczyli strzelanie do rejonu swoich wód terytorialnych
  .http://antifashist.com/item/za-kulisami-raketnogo-krizisa.html#ixzz4Ra4CAwx4
  .https://pp.vk.me/c837430/v837430028/f319/a_BuYgGhgkI.jpg

  .https://russian.rt.com/ussr/news/337624-poroshenko-rakety-zayavlenie

  PS
  Nie mogę znaleźć linku – więc z pamięci. Możliwe że z tym „strzelaniem” to chodziło o sprawdzenie gotowości bojowej systemów plot na Krymie bo tam latał amerykański samolot zwiadowczy. Co do tych amerykańskich samolotów zwiadowczych – to ciekawostka! Maja oznaczenia „NATO-OTAN” ale też formalnie należą do Lichtensteinu (III) i mają oznaczenia na sobie tego państwa!

  Typowa UPAdlina! Tamtejsze Ministerstwo Wojny Domowej kupiło spisane „na złom” spadochrony!
  http://3mv.ru/69640-minoborony-ukrainy-kupilo-u-sebya-spisannye-parashyuty.html
  .http://korrespondent.net/ukraine/3781548-mynoborony-kupylo-spysannye-yz-armyy-parashuity

  Na UPAdlinie mają tyle zboża i kukurydzy że nie moga go przewieźć bo nie mają wagonów
  .https://youtu.be/NN8G427TPLw

  Czy przeznaczone przez USA 350 mln usd dla ukraińców na wojnę dotrze do kijowskiego wojska? Pytanie chyba retoryczne
  .https://arhano.ru/articles/dengi-na-voynu-vydeleny-no-doydut-li-oni-do-peredovoy

  Bez kropki. Wszystko dopiero przed ukraińcami!

  Pan Zurawko o Jaceniuku
  .https://youtu.be/juYlZZnNCXs

  DNR. Zakończono remont drogi do Iłowajska
  .http://dnr-news.com/dnr/37437-mintrans-dnr-zavershil-rekonstrukciyu-dorogi-na-ilovaysk.html

  FIlm od Grahama. Ewakuacja
  .https://youtu.be/B7LB991ffyY
  Донбасс Сегодня: Эвакуация, Поселок на передовой

  Zupełnie inna para kaloszy:
  Слава украинской nazii! Отличное видео о „генетике” и образе жизни украинского села, того, куда так и не добрались советские оккупанты и не смогли уничтожить украинскую культуру.
  .https://www.youtube.com/watch?v=vARQGzNEiU4

  Ukraińska flaga = banderowska flaga!
  Депутат Николаевского областного совета Николай Скорый назвал флаг Украины «бандеровским, с которым немцев встречали».
  «Вы извините, когда я смотрю на тот бандеровский флаг, я его не рву, но вы меня должны понять. То стреляли они там, потом патриоты эти стояли, тоже держались за сердце, а потом руку к солнцу, вы знаете этот жест. Не трогайте меня. Вы хотите, чтоб у вас был этот флаг – пусть будет. Немцев с этим флагом во Львове встречали. Я коммунист, у меня есть своя партия и свои флаги. Я не трогаю ваш флаг и гимн, если вам нравится – я не возражаю. Это ваш флаг. Это мое мнение. Под ним немцев во Львове встречали», — сказал Николай Скорый.
  .https://www.youtube.com/watch?v=zUwRGVtrDe0

  Ukraińcy na organy?
  .https://youtu.be/LXV555F4s90
  .http://antifashist.com/item/rynok-rabov-ukraincev-budut-razbirat-na-organy-i-prodavat-v-evropu-i-ssha.html#ixzz4RZrkkicl

  Płotnicki oświadczył, że LNR gotowa jest do „federalizacji” w ramach ukraińskiego państwa
  .http://pravdanews.info/plotnitskiy-zayavil-o-gotovnosti-vkhozhdeniya-luganska-v-ukrainskuyu-federatsiyu.html

  jeden narkoman z ATO drugiemu granat podrzucił
  Вся суть олигархической армии Украины!
  Наркоманы,алкаши,насильники,мародеры,умалишенные,шакалы!
  Это если коротко про ВСУ
  .https://pp.vk.me/c638924/v638924710/116e7/gSoWyRKs1KA.jpg

  Zmiana? Zachodnie media przestały pisać „samozwańcze DNR i LNR” ale po prostu LNR i DNR
  .http://www.dailymail.co.uk/news/article-3986216/Russia-positions-55-000-troops-border-Ukraine-latest-sign-aggression-Putin-fears-grow-preparing-war.html
  Graham Phillips
  today at 12:51 pm
  В основном обычная паникерства, о России, но и в первый раз я видел Донецкая Народная Республика в западных СМИ, без „самопровозглашенный” и т.п …

  DOBRANOC!

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Ukraiński żołnierz zwiał z armii i poddał się w LNR. Zwiał swoim BMP!
  http://dnr-news.com/dnr/37449-ukrainskiy-soldat-ugnal-bmp-i-sdalsya-narodnoy-milicii-lnr.html

  Z archiwum OUN
  http://dnr-news.com/dnr/37451-arhivy-oun-ukrainskie-nacionalisty-stavili-celyu-vyselenie-i-unichtozhenie-vseh-polyakov.html
  Архивы ОУН: украинские националисты ставили целью выселение и уничтожение всех поляков

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.