Wojna domowa na Ukrainie 7.12.2016r.- 651 dzień od nowego rozejmu.


 

W dniu wczorajszym służba propagandowa MON wydaliła z siebie koleiny ważny komunikat.

 

 

Oczywiście autorem tej niezwykle istotnej informacji jest, bo jakże mógłby być kto inny, jak nie technik aptekarski o niejasnym zakresie obowiązków zatrudniony przez Antoniego Macierewicza w resorcie obrony, kawaler Złotego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju- Bartłomiej Misiewicz.

Aby być precyzyjnym zacytuję komunikat MON, wydalony przy współudziale Bartłomieja Misiewicza, w całości:

„W związku z dezinformacją wymierzoną w Ministerstwo Obrony Narodowej, a tym samym w bezpieczeństwo państwa informujemy, że przez rok urzędowania minister Antoni Macierewicz dokonał wielu zmian skutkujących zarówno poprawą sytuacji polskich żołnierzy, jak też przekładających się na wzrost bezpieczeństwa państwa, m.in.:

zdjęcie - Wyjaśnienie MON

 

 1. przygotowano i przeprowadzono szczyt państw NATO w Warszawie, który stał się ogromnym sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym, logistycznym, jak i politycznym. Podczas lipcowych obrad przywódców najważniejszych państw świata podjęto historyczną decyzję o stacjonowaniu wojsk sojuszniczych na terenie krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Polska stała się tym samym pełnoprawnym członkiem NATO, nie tylko z nazwy. Zawarto też porozumienie z USA o stacjonowaniu w Polsce ciężkiej brygady pancernej i jednostki lotniczej. W sumie w Polsce będzie stacjonować 7 tysięcy żołnierzy USA i NATO;
 2. utworzono Wojska Obrony Terytorialnej, które stanowić będą piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP (według danych sondażowych blisko 50% Polaków chce powstania Wojsk Obrony Terytorialnej, a resort obrony odnotował już ponad 10 tysięcy gotowych do wstąpienia do obrony terytorialnej). Środki wydane na sprzęt i uzbrojenie dla WOT wydatnie podniosą wartość bojową całej polskiej armii;
 3. ogromnym sukcesem było międzynarodowe ćwiczenie pk. „ANAKONDA”, w którym wzięło udział ponad 30 000 żołnierzy, w tym ok. 14 000 żołnierzy amerykańskich. W ramach przegrupowania 2 tys. żołnierzy przeprowadziło pod Toruniem, największy od czasów II wojny światowej, polsko-amerykańsko-brytyjski desant na terenie Europy;
 4. zniesiono limity dotychczasowego ograniczenia czasowego (do 12 lat) wymiaru służby szeregowych zawodowych, dzięki czemu armia będzie mogła nadal korzystać z ich doświadczenia i umiejętności;
 5. w korpusie oficerów i podoficerów z zadowoleniem zniesiono obowiązujące do tej pory limity awansowe. Przez lata ograniczenia te blokowały możliwość rozwijania się i zajmowania wyższych stanowisk, zwłaszcza oficerom młodszym i podoficerom, posiadającym unikatowe kwalifikacje;
 6. poprawiła się sytuacja osób zatrudnionych w resorcie obrony (podwyżki dla żołnierzy i dla pracowników wojska, których uposażenia były zamrożone od 8 lat);
 7. zapoczątkowano reformę wyższego szkolnictwa wojskowego, powołano Akademię Sztuki Wojennej i nowe kierownictwo szkół oficerskich we Wrocławiu i w Dęblinie;
 8. mianowano 21 nowych generałów, a większość zasadniczych jednostek wojskowych otrzymało nowych dowódców;
 9. w pełni zrealizowano przewidziany na bieżący rok plan modernizacji polskiej armii, w tym utrzymanie budżetu na poziomie 2% PKB, liczonych według metodologii natowskiej (w okresie rządu PO i PSL poziom finansowania potrzeb obronnych zawierał się w przedziale 1,69 proc. do 1,93 proc. PKB). Zakupiono armatohaubice, moździerze, systemy rakietowe krótkiego zasięgu. Zakupiono samoloty dla VIP-ów, czego nie potrafiono dokonać przez ostatnie 8 lat. Wystąpiono do USA z zamówieniem na system obrony rakietowej „Patriot” i rozpisano przetarg na śmigłowce dla sił specjalnych oraz do zwalczania zagrożeń na morzu;
 10. dokonano Strategicznego Przeglądu Obronnego; przygotowano jednolity system kierowania armią. Do końca roku MON przyśle Rządowi RP projekt ustawy o nowym systemie dowodzenia i kierowania SZ RP, zastępując dysfunkcjonalną strukturę stworzoną przez PO i Bronisława Komorowskiego;
 11. skierowano do prokuratury kilkaset zawiadomień o przestępstwie na szkodę bezpieczeństwa państwa i SZ RP, w tym korupcyjnych i związanych z działaniem na rzecz obcych służb specjalnych.

Szef MON Antoni Macierewicz to pierwszy minister, który zrealizował w pełni Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Katarzyna Jakubowska
cz.p.o. rzecznika prasowego MON”

Nie będę dyskutował z meritum tego komunikatu, który jest, krótko rzecz biorąc, niczym więcej jak tylko tekstem propagandowym. Dyskusja ta nie ma sensu, gdyż jak powszechnie wiadomo, z propagandą nie da się dyskutować.

Co więc jest takiego w meritum sprawy , czego nie ujął ten komunikat MON, podobnie jak nie porusza się go w krytyce prowadzonej przez opozycyjną wobec PiS-u PO?

Otóż, meritum problemu, nie jest to ile posiadamy zdezelowanych czołgów, przestarzałych armatohaubic, przelatanych F-16 czy też od liczby oszołomionych propagandą patriotyczną ochotników do WOT, nie jest też ważna ilość helikopterów, samolotów rakiet, tarcz antyrakietowych  i okrętów wojennych, aby czuć się bezpiecznym w każdym wymiarze, a więc tym zewnętrznym jak i wewnętrznym oraz gospodarczym.

Cóż więc takiego jest najważniejszego, czego wszystkie dotychczasowe ekipy rządowe- poczynając od pierwszego „niezależnego rządu” pod egidą opozycji antysystemowej,  nie zapewniły nam i Polsce?

Tą najważniejszą sprawą jest pokojowe, przyjacielskie współistnienie ze wszystkimi krajami sąsiedzkimi i prowadzenie z nimi owocnej dla kraju współpracy gospodarczej i wymiany handlowej.

Tak więc, jeśli przyjmiemy ten punkt widzenia, to okaże się, że żaden z rządów, nie zapewnił nam w pełni bezpieczeństwa i nie wykorzystał pozycji geograficznej naszego kraju jako łącznika gospodarek i handlu pomiędzy Wschodem, a Zachodem, i pomiędzy Zachodem a Wschodem. Oczywiście można też powiedzieć tu o wymianie gospodarczej i handlowej pomiędzy Północą a Południem, ale ona akurat jest prowadzona w miarę logicznie i rozsądnie- co nie znaczy, że nie mogłaby być jeszcze bardziej efektywna i przynosić nam korzyści.

Dlaczego jest tak ważna współpraca i dobrosąsiedzkie stosunki z partnerami zagranicznymi?

Otóż potęgę i bezpieczeństwo państwa nie buduje się współcześnie na przemocy i sile militarnej, bo nigdy nie zdołamy osiągnąć poziomu jaki już obecnie posiada Rosja, jak i nie osiągniemy również tego poziomu jaki posiadają Niemcy, a więc dwaj najwięksi nasi sąsiedzi.

Jeśli więc, nie ma szans na to, aby pokonać, czy też sensownie przeciwstawić się im militarnie i gospodarczo, to zmuszeni jesteśmy z oboma tymi krajami żyć w zgodzie.

Natomiast wyciągnięta z niebytu historycznego tzw. polityka jagiellońska, która nota bene nie była nigdy prowadzona w imię polskiej racji stanu, a litewskiej i ewentualnie kijowskiej, nie daje nam nic, poza samymi problemami. O czym zresztą ostatnio możemy się przekonać na własne oczy i na własnej skórze odczuwając skutki rosyjskiego embarga oraz ponosząc niczym nie uzasadnione wydatki na zbrojenia, które nie zapewniają i nie zapewnią nam żadnego bezpieczeństwa- poza tym, że duże pieniądze po raz kolejny wyrzuci się w błoto oraz równie nie racjonalną bardzo kosztowną pomoc dla bankrutującej Ukrainy.

Tak wiec, ile by nie wymieniano armat, czołgów, samolotów i liczby żołnierzy naszych sił zbrojnych, to nadal nie będziemy bezpieczni i nie będziemy krajem bogatym, a tylko narzędziem w rękach obcych- i często wrogich nam- sił.

To tyle mam na odpowiedź komunikatowi MON, jak i krytykującej obecną jego politykę, zawodowych opozycjonistów z PO.

Mikołajki u pancerniaków. Czyżby święty Mikołaj przyniósł jakieś nowoczesne grnanaty?

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

 

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wyjasnienie-mon-q2016-12-05/,

http://www.rp.pl/Rzad-PiS/160819594-Bartlomiej-Misiewicz-odznaczony-Zlotym-Medalem-za-Zaslugi-dla-Obronnosci-Kraju.html.

***

Na tym kończąc ten przydługi wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, ogólnie rzecz biorąc, sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie nie uległa znaczącej zmianie.

I tak, ostrzał przez ukraińskich zołnierzy przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm Dokuczajewska, spowodował uszkodzenie przy ulica Lenina nr.108 i Centralnej nr. 91 i nr. 97, trzech budynków mieszkalnych, a także instalacji doprowadzającej tam gaz.

Natomiast w  Jelenowce ukraiński ostrzał spowodował pozbawienie dopływu prądu w rejonie ulic: Pierwomaja, Kirowa i Puszkina. Łącznie pozbawionych zostało zasilania prądem około 120 budynków.

Łącznie ukraińscy żołnierze wystrzelili około 448 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, w ostrzeliwanym rejonie miejscowości znajdujących się na zachodnich obrzeżach Doniecka: wsi Trudowski, Aleksandrowka, Staromichajłowka oraz Żabiczewo i „Volvo-Center”w rejonie donieckiego lotniska, a także Jelenówkę, Saptrakus, dzielnicę przemysłową w Jasinowatej i Leninsk i Sachankę w nowoazowskim obwodzie na południowym odcinku frontu donieckiego.

Do ostrzału wymienionych wyżej miejscowości i ich okolic poza ciężką artylerią i moździerzami, w wykorzystaniu były również opancerzone wozy bojowe, ręczne granatniki, ciężkie karabiny maszynowe i osobista broń strzelecka.

Po dwóch dniach bezawaryjnej pracy dziś rano około 04:45, ponownie Stacja Uzdatniania Wody zaopatrująca w wodę Donieck, Jasinowatą, Wierchnetoreczkoje, wasilewkę, Krasnyj partizan i Krutają Bałkę, przestała działać w wyniku ostrzelania jej przez ukraińskie wojsko.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz ręcznych wyrzutni rakiet p.panc, automatycznych wyrzutni granatów i broni ręcznej, czterokrotnie ostrzelali pozycje obronne sił Milicji Ludowej ŁRL, w rejonie wsi Kalinowo, miejscowości Niżne Łozowoje i z kierunku Stanicy Ługańskiej w okolicy pomnika Kniazia Igora.

 

Poniżej, tradycyjnie już, kolejny dobowy komunikat, sporządzony poprzez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 6 грудня 2016 року

Минулої доби російсько-окупаційні війська 45 разів вели вогонь по наших позиціях.
На Донецькому напрямку з мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів обстрілювали Авдіївку, Луганське й Світлодарськ. По Луганському вогонь вів і снайпер.
На Луганському напрямку з мінометів калібру 120 та 82 міліметри, гранатометів і зенітних установок російсько-окупаційні війська неодноразово обстрілювали Кримське, Новозванівку, Новоолександрівку та Станицю Луганську. З стрілецької зброї – Катеринівку.
На Маріупольському напрямку зі 120 та 82 міліметрових мінометів противник вів вогонь по Широкиному, Чермалику, Мар’їнці, Красногорівці, Талаківці та Водяному. З гранатометів, озброєння БМП і стрілецької зброї – по Новотроїцькому, Старогнатівці, Широкиному, Гнутовому та Павлополю.
З автоматичних гранатометів окупанти обстріляли КПВВ «Мар’їнка»”

 

***

Odchodzący już ze służby sekretarz stanu w administracji prezydenta Obamy, John Kerry miał wczoraj powiedzieć, wg. ukraińskich mediów, że zamiany po wyborze na prezydenta Donalda Trumpa nie spowodują zmiany polityki USA wobec „swoich sojuszników, zwłaszcza na Ukrainie”:

„Dziś powtórzyłem swoim kolegom, o czym już mówiłem wcześniej, że zmiany w administracji prezydenta USA nie zmienią zaangażowania naszego kraju w przestrzeganiu tych zasad przez dwie amerykańskie dominujące partie”– miał powiedzieć Kerry.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku miała miejsce prezentacja najnowszej książki pt. „Czas Doniecka” omawiającej  historię miasta w latach 2015-2016.

Zakłady Mechaniczne w Torezie- Torezantracyt”, zapewniają bezproblemową pracę kopalń w DRL.

Górnicy kopalni „Progress” w Torezie wydobyli wczoraj milion ton węgla.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Nowe „europejskie” standardy wyznaczone przez obecną juntę w Kijowie. Kiedy do nas dojdzie ta moda?

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Reklamy

92 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.12.2016r.- 651 dzień od nowego rozejmu.

 1. Brytyjski ‚The Guardian’ o panice jaka wybuchła w Kijowie, po tym gdy ogłoszono zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Jeden z ukraińskich parlamentarzystów stwierdził że “Everybody was tearing their hair and running around like crazies” (Wszyscy rwali sobie wlosy z głów i zachowywali się jak wariaci);
  https://www.theguardian.com/world/2016/dec/06/ukraine-trump-presidency-russia-putin

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Na posiedzenie rady obwodu mikołajowskiego wtargnęła grupa „szczerych ukraińskich patriotów’ z „Azowa”, „Swobody” oraz „Prawego sektora”, która zablokowała wyjście z sali posiedzeń i grożąc użyciem siły wobec samorządowców wymusiła na nich przegłosowanie ustawy o tym ze uznaje się ich za „uczestników tzw. operacji ATO”, co wiąże się z przyznaniem szerokich „uprawnień kombatanckich” (czyli różnego rodzaju grantów pieniężnych, zniżek i ulg);
  http://timer-odessa.net/news/deputati_nikolaevskogo_oblsoveta_pod_davleniem_boytsov_dobrobatov_priznali_ih_uchastnikami_ato_777.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejny raz nie udało sie władzom w Kijowie sprywatyzować (czyli sprzedać) największych zakładów chemicznych na Ukrainie, czyli Zakładów Przyportowych w Odessie po tym jak swoje oferty wycofali WSZYSCY potencjalni chętni do ich przejęcia. Jak stwierdził szef Agencji Mienia Państwowego zajmującej się prywatyzacją, praca zakładów zostanie wstrzymana, a ich sprzedaz zostanie odłożona „do lepszych czasów”;
  https://timer-odessa.net/news/priportoviy_zavod_planiruyut_ostanovit_do_luchshih_vremen_215.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Witam i z podziekowaniem oraz „dobranocką”…

  http://silesiadzieci.pl/sites/default/files/styles/skrot_duzy/public/images/12038912_10156168404535457_7747761709975630473_o.jpg?itok=DvBJZyYR&c=e033036a512dcf64ccfc185e3df59d5e
  Tekst w podanymi informacjami na temat ukraińskiego kontraktu „irackiego”

  Jaceniuk przeciwko Poroszence. Będzie nowy prezydent namaszczony w Waszyngtonie?
  https://riafan.ru/582222-ssha-dali-komandu-sdd-kak-yacenyuk-sobralsya-obyavit-poroshenko-impichment

  Kijów znów zerwał rozmowy w grupie „ekonomicznej” w Mińsku
  http://dnr-news.com/dnr/37580-kiev-v-ocherednoy-raz-sorval-peregovory-minskoy-ekonomicheskoy-podgruppy.html

  Hakerzy włamali się do MON UPAdliny. NATO i USA bezpośrednio kierują wojną na Donbasie
  http://antifashist.com/item/hakery-vzlomali-perepisku-minoborony-ukrainy-vsu-vedet-vojnu-s-donbassom-pod-rukovodstvom-ssha-i-nato.html#ixzz4S8nzW64J
  Хакеры взломали переписку Минобороны Украины: ВСУ ведет войну с Донбассом под руководством США и НАТО

  Antonow proponuje Trumpowi że da mu samolot „numer adin”

  https://ria.ru/world/20161207/1483047221.html

  Ale na razie Antonow – zakład upadający – chce wznowić produkcję na co potrzebuje circa 700 mln usd. Okazuje się też że od wielu-wielu lat firma przynosiła straty
  http://rusmi.su/news/12-2016/news10915.html

  Wszystkie choinki wyjechały do Unii. W Kijowie teraz jest taka

  Polonica

  Wierchowna dostaje kota po tym jak nadaje Oniszczenko
  http://nahnews.org/979001-zrada-v-rade-uvideli-lox-nesskoe-chudovishhe-onishhenko-svel-deputatov-s-uma/

  Skąd pieniądze płyną na UPAdlinę
  .https://pp.vk.me/c635101/v635101596/14d33/U_usy1OkeTM.jpg

  mem o korupcji
  .https://pp.vk.me/c636822/v636822076/3b870/agFg9inmPUE.jpg

  To i owo o ukraińskim „narodzie”
  https://cont.ws/post/451469

  Так сколько же одесситов погибло 2 мая 2014 года?
  http://www.novorosinform.org/articles/7978

  Patrol OBWE najechał na ludzi i zwiał z miejsca wypadku
  http://dnr24.com/main/25854-patrul-obse-protaranil-mirnyh-zhiteley-gorlovki-i-skrylsya-s-mesta-dtp.html
  Патруль ОБСЕ протаранил мирных жителей Горловки и скрылся с места ДТП

  W czasie rewizji znaleziono zegarek z Putinem
  http://dnr-news.com/dnr/37586-u-byvshego-glavy-kievenergoholdinga-pri-obyske-nashli-chasy-s-putinym.html

  Dobranoc…

  PS
  Było o tym jak SBU-szników patrol pobił.
  Zdjęcia
  http://www.politnavigator.net/pyanykh-v-dym-nachalnikov-sbu-i-vsu-izbili-i-zaderzhali-batalonshhiki-pod-mariupolem.html

  PS2
  Po ostrzale ukraińców zapalił się zakład koksochemiczny w Awdiejewce
  http://dnr-news.com/dnr/37588-obstrel-so-storony-vsu-privel-k-pozharu-na-avdeevskom-koksohime-basurin.html

  PS3
  Podobno kijowianie zgadzają sie wypuścić 228 jeńców Noworosji
  http://nahnews.org/979760-srochno-kiev-gotov-osvobodit-228-plennyx-ldnr/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.