Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2016r.- 658 dzień od nowego rozejmu.


 

Wczoraj, jeszcze przed spotkaniem w Berlinie w ramach niemiecko-francuskiej konferencji na temat digitalizacji unijnej gospodarki, które odbyło się z udziałem prezydenta Hollande’a i kanclerz Merkel, a także francuskiego ministra finansów Michela Sapina oraz niemieckiego ministra gospodarki Sigmara Gabriela, niemiecka kanclerz ogłosiła, że sankcje nałożone w połowie 2014 roku na Rosję powinny być przedłużone na kolejny półroczny okres- do lipca 2017 roku.

Tak więc, zgodnie z wyrażoną wolą, niemieckiej kanclerz i prezydenta Francji, sankcje mają trwać już trwać, od początku ich wprowadzenia, okrągłe dwa lata.

Jak powiedziała Angela Merkel tuż przed spotkaniem z francuskim prezydentem w Berlinie, sankcje powinny być przedłużone, ponieważ wciąż nie ma postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy, a Rosja nie wdraża porozumień w tej sprawie, zawartych podczas rozmów w Mińsku: “ponowne przedłużenie sankcji wobec Rosji będzie konieczne, choć życzylibyśmy sobie lepszych postępów we wdrażaniu procesu”.

W podobnym tonie wypowiedział się również francuski prezydent François Hollande, mówiąc, że „trzeba kontynuować wdrażanie ustaleń porozumienia z Mińska, a kiedy nie są one dotrzymane, należy kontynuować sankcje”.

Przywódcy krajów członkowskich UE mają na najbliższym szczycie w Brukseli zgodzić się na przedłużenie gospodarczych sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainie. Formalnie decyzja zostanie podjęta w czwartek- w przyszłym tygodniu. jak podało „Polskie Radio”  nieoficjalnie wiadomo już, że dzień po szczycie ma rozpocząć się tak zwana procedura pisemna, która utoruje drogę do przedłużenia restrykcji o pół roku, do końca lipca.
Poza tym, to samo źródło podało wczoraj, że na najbliższym szczycie Włochy nie sprzeciwią się automatycznemu przedłużaniu debaty o restrykcjach, bo w programie dyskusji nie znalazł się punkt dotyczący tego problemu.

W związku z taką sytuacją przyjmuje się z dużą dozą prawdopodobieństwa, że decyzja o przedłużeniu sankcji wobec Rosji zostanie w najbliższy poniedziałek zatwierdzona.

Przypomnę, że sankcje zostały nałożone przez Zachód na Rosję w lipcu 2014 roku, po zestrzeleniu samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą, i są wymierzone w sektory energetyki, obrony, a także w rosyjski sektor bankowy. Obecne obowiązują do końca stycznia 2017 roku. Pomimo to stosunek do kontynuowania sankcji przez niektóre kraje UE, jest negatywny, gdyż wprowadzone przez Rosję w ramach odpowiedzi na nie embarga na żywność uderzyło w europejskich rolników, ale jak dotąd zwycięża europejska solidarność.

Proszę przy okazji zwrócić uwagę, że tak jak wtedy gdy nakładano po raz pierwszy sankcje na Rosję, nie było żadnych dowodów (zresztą nadal po prawie dwóch latach prowadzonego dochodzenia, takich dowodów nie ma) na udział tego kraju w zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego. A więc można przyjąć, że zestrzelenie samolotu pasażerskiego w lipcu 2014 roku, było pretekstem do wprowadzenia sankcji.

Podobnie jest i dziś: kontynuacja działań militarnych przez ukraińskie wojsko w Donbasie, służy jako pretekst do ich kontynuowania.

Ciekawe tylko jest: komu pierwszemu sankcje te wyjdą bokiem?

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja militarna wzdłuż linii frontu w Donbasie nie uległa zamianie.

I tak, ostrzał ukraiński rozpoczął się wczoraj rano od około godziny 07:00, gdy ukraiński czołg T-64 przeprowadził ogień w stronę powstańczych stanowisk obronnych w rejonie wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki.

Następnie w godzinach od 18:00 do 02:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu czołgów i moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz ręcznych granatników i broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał wsi Trudowski i Aleksandrówki na zachodnich obrzeżach Doniecka oraz miejscowości Spartakus, dzielnicy przemysłowej w Jasinowatej, a także wsi Jasnoje koło Dokuczajewska i Sachanki, Lenińska oraz Komiternowa w nowoazowskim obwodzie na południowym odcinku frontu donieckiego.

Łącznie na ostrzelany teren spadło około 210 pocisków wystrzelonych z czołgów i moździerzy.

Walki toczyły się w okolicy punktu kontrolnego na drodze dojazdowej do Majorska.

Ponadto, w rejonie odcinaka ługańskiego frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili dwukrotnie, przy użyciu granatników ręcznych, opancerzonych wozów bojowych oraz broni maszynowej, stanowiska obronne Milicji Ludowej ŁRL, w rejonie wsi Kalinowo i w okolicach pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego na moście łączącym drogi z Ługańska do Stanicy Ługańskiej.

 

Poniżej, tradycyjnie już, zamieszczam ostatni raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

Прес-центр штабу АТО

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 13 грудня 2016 року
Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжили застосовувати 120 та 82-міліметрові міномети обстрілюючи Кримське, що на Луганському напрямку. Також, з гранатометів та стрілецької зброї окупанти вели вогонь по Станиці Луганській.
На Донецькому напрямку з 82-міліметрових мінометів російсько-окупаційні війська вели вогонь по Луганському та Новоолександрівці, а з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – по Авдіївці і Верхньоторецькому. По Луганському вогонь вів снайпер.
Під вогонь 152 міліметрової артилерії потрапили наші позиції в районі Бердянського, а 122 міліметрової – Широкине. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї бойовики обстрілювали Мар’їнку і Талаківку, що на Маріупольському напрямку. Загалом зафіксовано 15 обстрілів”

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótki film dokumentujący aktualną sytuację na donieckim lotnisku:

 

***

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

 

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

104 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2016r.- 658 dzień od nowego rozejmu.

  • Wypowiedź D.Pieskowa na ten temat w linkowanym niżej artykule.

   Wg Forbesa W.Putin to jeden z niewielu ludzi na świecie, który jest na tyle silny aby robić to, co chce. Mimo międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję i w związku z tym recesją gospodarki, poparcie dla Putina wśród obywateli tego kraju wynosi 89 proc.

   http://tass.ru/politika/3873061

   Polubione przez 5 ludzi

 1. Był gubernator Odessy ‚Misza” Saakaszwili ze złości na odsunięcie go od „koryta’ przez „klike” Poroszenki jeździ teraz po Ukrainie i „podburza lud” (który jak wiadomo „ciemny i głupi, to wszystko kupi”). Tym razem pojawił sie w obwodzie połtawskim gdzie spotkał się z miejscowymi rolnikami, którzy nie mają co zrobić ze swoim ziarnem, którego nie chce ani ‚wymarzona’ UE, ani „paskudna Moskowia” która do tej pory była głównym odbiorcą ukraińskiej produkcji rolnej. Zrozpaczeni rolnicy zapowiedzieli że „przyjadą do Kijowa i nawiozą władzom podarków”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=LySXiMrM7VE

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Pod siedzibe władz w Kijowie wybierają się także pracownicy Przedsiębiorstwa Państwowego „Ukrspirt” największego producenta wyrobów alkoholowych na Ukrainie, którzy protestują przeciwko mianowaniu nowego prezesa którego oskarżają o nieuzasadnione zwolnienia pracowników oraz zamykanie zakładów należących do przedsiębiorstwa i przynoszących mu zyski, a takze nielegalny handel wyprodukowanym w „Uksprit” alkoholem;
  http://korrespondent.net/business/economics/3787263-rabotnyky-ukrspyrta-hroziatsia-postavyt-pod-kabmynom-palatochnyi-horodok

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Droga do władzy, czyli artykuł o ukraińskim „fuhrerku’, założycielu Sonderkommando ‚Azov” i jego pierwszym „herszci” czyli Andriju Biłeckim;
  http://internovosti.net/politika/volki-primerjajut-ovechju-shkuru-2016.html
  Co ciekawe ten „najprawdziwszy z prawdziwych aryjczyków” nazywał się najpierw Bielickij, a nazwisko zmienił sobie na bardziej ‚aryjskie” ze względu na swoja kryminalna przeszłość oraz dlatego ze niektórzy „aryjscy kameraden” zarzucali mu „zbyt koszerne pochodzenie jak na prawdziwego aryjczyka”…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Witam i wraz z wieczornym podziękowaniem dla Szefa i Państwa, przyznaję ze z braku czasu przeczytałem wszystko „po łebkach”…

  Więc jeżeli cos niżej linkuję „powtarzalnego” – proszę o wybaczenie!

  Dobranoc! Z linkami:

  Karykatura radziecka z roku 1949
  .https://pp.vk.me/c637217/v637217959/2100b/SuQUe_NpOR0.jpg

  Colonel o świetlanej przyszłości Krainy według MFW
  http://colonelcassad.livejournal.com/3129049.html

  Colonel o zbrodni na przejściu granicznym
  http://colonelcassad.livejournal.com/3127170.html

  Kolejny tekst Borysa Rozina a raczej zamieszczony przez niego. Warto sobie gdzies wkleić dla pamięci! Jest to tłumaczenie z ukraińskiego narzecza na rosyjski różnych dokumentów OUN-UPA. Dokumenty mówią co chwile o likwidacji fizycznej – przede wszystkim Polaków. Warto! A nawet każdy Polak powinien to znać!
  http://colonelcassad.livejournal.com/3126544.html

  Военкор Давид Худжец: жители Октябрьского не собираются сдаваться
  Военный корреспондент из Польши Давид Худжец, который третий год находится на Донбассе и освещает военную реальность русского края сквозь призму объектива своего фотоаппарата, посетил сегодня прифронтовой поселок Октябрьский, что находится на северной окраине Донецка.
  «Эти люди не сдадутся», — говорит он.
  По словам Худжеца, от рынка, который разбомбили украинские военные, почти ничего не осталось. Серые руины каждый день напоминают жителям поселка о «любви», которую несут войска Украины народу Донбасса.
  Но люди не сдаются. На остатках бывшего рынка по сей день выходят местные жители и продают продукты питания и необходимые в быту вещи.
  Польский военкор восхищен силой духа людей, которые не опустили руки даже живя под ежедневными обстрелами.
  «Будем жить», — говорят местные
  .https://pp.vk.me/c638020/v638020264/125fb/8Ztgb6wQo2g.jpg
  .https://pp.vk.me/c638020/v638020264/12603/LT48wpMt-Ko.jpg
  .https://pp.vk.me/c638020/v638020264/1260b/NFpfHpbzcaE.jpg
  .https://pp.vk.me/c638020/v638020264/12613/x0a42L3Dy10.jpg
  .https://pp.vk.me/c638020/v638020264/1261b/fG9-dWc7bUo.jpg.

  Видео:
  1.Украинские военные обстреляли автобус под Горловкой, есть жертвы
  .https://youtu.be/80r0ltXMvSU

  2.Украинские силовики обстреляли людей на КПВВ „Майорск
  .https://youtu.be/0uoc4lZWGVE

  3.Украинские военные обстреляли пассажирский автобус у Горловки
  .https://youtu.be/rn7Y9fbKuz8

  Jeszcze jeden film
  .https://youtu.be/Nn45wTBI8n8

  O Polsce po rosyjsku. ROśnie ilość samobójstw spowodowanych ubóstwem
  http://www.polska-kaliningrad.ru/home/10-newsfrompoland/7266-v-polshe-chislo-samoubijstv-iz-za-bednosti-rastet

  POlacy chcą deportować 13-letnią dziewczynę z Ługańska
  .http://www.polska-kaliningrad.ru/home/10-newsfrompoland/7262-polsha-khochet-deportirovat-13-letnyuyu-ukrainku-ucheniki-vstayut-na-ee-zashchitu

  Katastrofa w Czernihowie
  .http://pravdanews.info/poyavilos-video-obrusheniya-obschezhitiya-v-chernigove.html
  .https://youtu.be/EFgffcoQG8M

  Od Jerzego Tyca film i prośba…
  https://vk.com/video270661001_456239017

  Górnicy DNR przekazali ludności 190 tysięcy ton „socjalnego węgla”

  Głód w DOniecku. Według Kijowian
  .https://youtu.be/fkNWeg8Wp_8

  A tymczasem szefowa MFW może pójść do kicia!
  http://www.vestifinance.ru/articles/78774

  Bezwiz na Antarktydę???? 🙂
  https://www.novorosinform.org/news/64309
  .https://pp.vk.me/c636426/v636426573/3f120/FFGiWCQu0y0.jpg 🙂

  Obserwatorzy OBWE byli naocznymi świadkami jak ukraińcki czołg strzelał do Zajcewa
  https://vk.com/brusek?w=wall274493429_58715%2Fall

  Gruzuńskich najemników przestraszyła nowa broń opołczeńców
  .https://life.ru/t/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/946159/ghruzinskikh_naiomnikov_vsu_napughalo_nievidimoie_biezzvuchnoie_oruzhiie_opolchientsiev

  Dla ekonomistów i nie tylko
  https://rueconomics.ru/213065-nepodemnaya-summa-plan-b-ukrainy-po-vyplate-dolga-chistoi-vody-moshennichestvo?utm_source=novoross&utm_medium=vk&utm_campaign=novoross&utm_content=213065-nepodemnaya-summa-plan-b-ukrainy-po-vyplate-dolga-chistoi-vody-moshennichestvo
  Неподъемная сумма: „План Б” Украины по выплате долга – чистой воды мошенничество

  Benia K. ma podobno „dobre układy” z Rosją i marzy o tym by zostać prezydentem południowo-wschodniej Ukrainy
  http://politobzor.net/show-116182-benya-metit-v-prezidenty-yugo-vostoka-ukrainy.html

  Mimo szumnych zapowiedzi, na razie nie ma punktu obrad „przedłużenie sankcji”. Chodzi o decyzje Unii
  .https://russian.rt.com/world/news/341396-deklaraciya-es-rossiya-sankcii-siriya

  Polska walczy z rusofobią
  Польша проводит бессрочную акцию по борьбе с русофобией
  http://www.novorosinform.org/news/64308

  ===================

  MFW wzywa Ukrainę do jak najszybszego uregulowania długu wobec Rosji!
  https://www.novorosinform.org/news/64338

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.