Wojna domowa na Ukrainie 18.12.2016r.- 662 dzień od nowego rozejmu.


W polskich siłach zbrojnych trwają intensywne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

 

Szybkimi krokami zbliża się koniec roku, ale w dzikim tumulcie zadym sejmowych, umknęła sprawa powołanego przez szefa MON Antoniego Macierewicza piątego rodzaju sił zbrojnych, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

 

Prawdopodobną przyczyną ciszy jaka zapadła nad tematem WOT, który jest oczkiem w głowie szefa MON i jego chlubą, może być to, że ambitny projekt zakładający tanim sposobem powiększenia stanu ilościowego polskich sił zbrojnych o ponad 50 tysięcy wyszkolonych jak komandosi ochotników z tego nowego rodzaju wojsk, jest to, że plan zaczyna się po prostu sypać.

Zresztą jak wszystko czego tknie się Antoni Macierewicz, w swym napuszonym dyletanctwie.

A więc jak dotychczas do WOT, gdzie rozpoczęto już nieformalny nabór, zgłaszają się głównie osoby bezrobotne oraz takie które ze względu na bardzo niskie kwalifikacje zawodowe, mało zarabiając. Obie te dominujące grupy po prostu traktują pomysł szefa MON, jako źródło dodatkowego, lekką wypłaconego przez polskich podatników, zarobku.

Jednocześnie z małą ilością chętnych do tej szczytnej służby wojskowej, w wojskowych komendach uzupełnień, które prowadzą nabór kandydatów, musiały obniżyć kryteria przyjmowania do formacji WOT.

Dlatego też zdaniem ekspertów obniżanie już na samym początku wymagań od kandydatów i wynagradzanie ich za samą gotowość świadczy o tym, że MON stawia na ilość, a nie jakość:

„Na to, kto się zgłasza, nie mamy wpływu. Ale nie może być tak, że jeśli ktoś przejdzie badania lekarskie i psychologiczne, z automatu stanie się żołnierzem Obrony Terytorialnej. Tu konieczna jest ostra selekcja” – zwraca uwagę na ten poważny problem  prof. gen. Stanisław Koziej, były wiceminister obrony narodowej i były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prof. gen. Stanisław Koziej.

Dodając jednocześnie, że:

„Ludzi o najniższych kwalifikacjach armia nie potrzebuje. Wojsko musi dbać o swoje interesy, a nie zatrudniać bezrobotnych”.

I tak, np. w Białej Podlaskiej, pomimo to, że jest to region, w którym bardzo trudno o znalezienie jakiejkolwiek pracy, jak dotąd zgłosiło się około 200 kandydatów- oczywiście głównie bezrobotnych.

Podobnie sytuacja przedstawia się i w innych regionach Polski, gdzie liczba chętnych oscyluje pomiędzy 100 a 200 do zasilenia WOT.

Sypie się też koncepcja MON, że masowo zasilą szeregi MON członkowie grup i organizacji paramilitarnych. I tak w WKU w Jaśle, takich ochotników jak na razie jest tylko mniej niż 50.

Sytuacje tą ocenił wyły wiceminister MON gen. Waldemar Skrzypczak, który ostatnio powiedział, że:

„MON myśli, że osoby należące do organizacji paramilitarnych będą wstępować do WOT-u. A tu okazuje się, że np. żołnierze z grup rekonstrukcyjnych mają często dobrze płatną pracę i nie są zainteresowani nową formacją”

Zdaniem gen. Skrzypczaka bezrobotni, którzy stanowią większość  chętnych do wstąpienia w szeregi WOT, zapisują się tylko po to, aby obok zasiłku pobierać dodatkowe pieniądze od armii. A więc od nas- płatników podatków:

„Takie osoby nie będą zmotywowane do służby, a jeśli trzeba będzie jechać na ćwiczenia, uciekną na zwolnienie lekarskie. Wojsko ich tak rozleniwi, że w ogóle zrezygnują z szukania stałego zajęcia”

Do tego również dochodzi problem pracodawców tej części członków formacji WOT, którzy posiadają stałe zatrudnienie. Otóż z ich punktu widzenia kandydat na pracownika należący do WOT-u może być mniej atrakcyjny. Bo jego dyspozycyjność w pracy może być ograniczona ze względu na wykonywanie wojskowych obowiązków. A więc takich pracowników będzie się zwalniać zastępując ich innymi, nie obciążonymi dodatkowym zajęciem lub też po prostu nie będą przyjmowani do pracy. Co utrwali sytuację, że WOT w większości będzie składał się z bezrobotnych, którzy poza oferowanymi im 500 złotymi za każdy miesiąc służby nie będą zainteresowaniu w głębszym angażowaniu się w swoją służbę. Efekt więc będzie taki, że w WOT będą osoby bezrobotne i bez niezbędnych kwalifikacji  do znalezienia pracy. Czyli mówiąc wprost- nieudaczników życiowych, którzy mają być filarem zapewniającym nam bezpieczeństwo przez zewnętrzną agresją wrogiego mocarstwa.

Niestety, ale ja  w tej sytuacji nie mam poczucia bezpieczeństwa. A dodatkowo zostaną wyrzucone w błoto miliardy złotych , jakże potrzebnych gdzie indziej publicznych pieniędzy.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja wzdłuż linii frontu w Donbasie pozostaje wciąż napięta.

Trwają walki pozycyjne w rejonie Gorłówki, Świetłodarska, na odcinku pomiędzy Awdiejewką, a Jasinowatą i znajdującym się w pobliżu punktem kontrolnym oraz na zachodnich i północnych obrzeżach Doniecka i na wschód od Szirokino- na południowym odcinku frontu donieckiego.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze naruszyli ponad 1183 razy warunki zawieszenia broni, w tym prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, opancerzonych wozów bojowych, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, czołgów, ręcznych granatników i broni maszynowej, w rejonie wsi Aleksandrówka i Staromichajłowka na zachodnich obrzeżach Doniecka, w okolicy dzielnicy przemysłowej w Jasionwatej, wsi Wasilewki, miejscowości Spartakus oraz na południowym odcinku frontu donieckiego, na obrzeżach Dokuczajewska, a także w pobliżu wsi Leninsk, Sachanka, Nowaja Tawrija i Bezimiennoje.

W wyniku nocnego ostrzału wsi Oktjabr w nowoazowskim obwodzie na południowym odcinku frontu donieckiego, został uszkodzony dom jednorodzinny. Natomiast ostrzał moździerzowy spowodował śmierć jeden żołnierz sił zbrojnych DRL został zabity, a dwóch innych rannych.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze dwa razy przeprowadzili- przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także granatników i ręcznej broni maszynowej, ostrzał okolic wsi Kalinowo i pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska znajdującego się na moście łączącym drogi z Ługańska do Stanicy Ługańskiej.

Tradycyjnie już, zamieszczam poniżej raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną ATO w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 17 грудня 2016 року
Минулої доби на Маріупольському напрямку окупанти вели вогонь з мінометів по Красногорівці, Павлополю, Лебединському, Широкиному. Водяне обстріляли зі 152 та 122-міліметрової артилерії. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Лебединське, Талаківку, Павлопіль, Старогнатівку та Широкине. З озброєння БМП – Водяне.
На Луганському напрямку з мінометів і гранатометів російсько-окупаційні війська вели вогонь по Троїцькому та Станиці Луганській. Новозванівку обстріляли з протитанкових ракетних комплексів, гранатометів та великокаліберних кулеметів.
На Донецькому напрямку по Невельському вогонь вела 122-міліметрова артилерія. З мінометів, гранатометів, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї ворог обстріляв Луганське, Авдіївку та Майорськ.
Загалом зафіксовано 40 обстрілів.”

 

Poniżej jeszcze jedna relacja filmowa o ostatnich tragicznych wydarzeniach na punkcie kontrolnym Majorsk:

 

***

Na koniec kila zdjęć:

Ukraiński dron bojowy wyposażony w pocisk kumulacyjny o dużej sile rażenia „КЗ-6”  zestrzelony kilka dni temu w okolicy Makiejewki.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

No i poniżej jeszcze mała sensacja filmowa:

 

***

 

***

To też jest jeszcze Europa?

 

Pozdrawiam.

 

Ps.

Natomiast to co ostatnio zaszło na moim forum chciałem skomentować tylko, posiłkując się słowami wypowiedzianymi niemalże pięć wieków temu przez Armand Jean Richelieu:

„Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo”.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

78 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.12.2016r.- 662 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie maksymy Armand-Jean’a du Plessis de Richelieu ze ‚wstępniaka”, dodam od siebie (za wikipedią) „Psychologowie w licznych publikacjach dotyczących działalności wybranych sekt (określanych zamiennie takimi określeniami jak „nowe ruchy religijne”, „ruchy parareligijne”, „sekty”, „ruchy kultowe”, „kulty”) ostrzegają, iż efektem nieprzemyślanego uczestnictwa w ich działalności, zamiast rozwoju – może się stać destrukcja osobowości, przejawiająca się w zniszczeniu dotychczasowych cech osoby, jej funkcji w rodzinie i społeczeństwie. Oznakami destrukcji osoby uczestniczącej w takiej działalności może być gwałtowna zmiana wyznawanych przez daną osobę wartości, obniżenie potencjału i elastyczności umysłowej oraz zachowanie przejawiające się posługiwaniem się ustalonymi stereotypami reakcji psychicznych”…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo – Strzeż mnie, Boże, od przyjaciół, od nieprzyjaciół sam się obronię.

  ======================================
  Separatyści na Ukrainie mają więcej czołgów niż Francja, Włochy i Niemcy razem wzięte…
  …premier Ługańskiej Republiki Ludowej – Igor Płotnickij zagroził, że jeśli Ukraina nie będzie przestrzegała postanowień konferencji pokojowej Mińsk-2, to może dojść do kolejnych „kotłów” jak ten pod Debalcewem, z tym, że już pod Charkowem, Kijowem, a nawet pod Lwowem. Wiele wskazuje na to, że mogą to być rzeczywiste groźby, bo separatyści mają już, dzięki Rosjanom, siły i środki potrzebne do przeprowadzenia takiej kampanii.
  Watażka z Ługańska oświadczył, że oni nie chcą walczyć z Ukraińcami, ale z oligarchami, którzy przejęli władzę na Ukrainie. Płotnickij wyjawił, że za takiego uważa pieszczocha Zachodu prezydenta Petro Poroszenkę. Stwierdził on, że ostatnia eskalacja działań wojennych w obrębie drugiej zbuntowanej Donieckiej Republiki Ludowej, jest mu na rękę.
  Teorię tą argumentuje on tak, że w przeciwnym wypadku bez wojny miałby przewrót w kraju na skutek nawarstwiających się wewnętrznych problemów Ukrainy. Konflikt zbrojny odwraca od tego uwagę i integruje część społeczeństwa oraz trzyma je za twarz dając do zrozumienia, że istnieje wyższa, wojenna konieczność dla ich wyrzeczeń.
  Stwierdzenia przywódców separatystów można uznać za czcze przechwałki, ale z informacji raportu waszyngtońskiej Rady Atlantyckiej (Atlantic Council) wynika, że na wschodniej Ukrainie zgromadzono już więcej czołgów niż Francja, Niemcy i Włochy razem wzięte. Są też liczne dowody na to, że to nagłe rozmnożenie broni pancernej to po prostu wynik transportów rosyjskich. Może to świadczyć o tym, że gdy Igor Płotnickij mówi o oblężeniach ukraińskich miast to nie jest to tylko propagandowe gadanie, ale realna groźba dla rządzącego w Kijowie reżimu.

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/separatysci-ukrainie-maja-wiecej-czolgow-niz-francja-wlochy-niemcy-razem-wziete

  Polubione przez 3 ludzi

  • Sensacyjnym wiadomościom podawanym przez zmiany na ziemi za bardzo bym nie ufał.

   Bowiem, separatyści rosyjskojęzyczni w wolnym Donbasie mają tylko tyle czołgów ile udało im się wcześniej w czasie walk zdobyć na wrogu, uzyskać w drodze wymiany, lub też po porostu w darowiźnie od dezerterujących ze strefy ATO ukraińskich oddziałów.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. W najbliższym czasie Syria zejdzie z pierwszych stron, a znowu usłyszymy dużo o UPAdlinie, która być może w tym roku zostanie wyzwolona ale przez … wojska ukraińskie 😉

  Gdzie można znaleźć dokładny opis historii kotła w Debalcewie z perspektywy wojskowej, taktycznej, technicznej – ile jakich rodzajów wojsk, z jakich krajów najemnicy, jakie uzbrojenie, przebieg kolejnych starć, jakie uzbrojenie, dokładny przebieg walk, jakie straty w kolejnych dniach…?

  Polubione przez 2 ludzi

  • Witam ! Sam zastanawiałem się nad wstąpieniem do WOT-u. W razie konfliktu i tak pójdę na mięso armatnie, a tak chociaż coś bym zarobił i lżej byłoby mi umierać za głupotę rządzących. Co do samej idei WOT-u to minister kiedyś się zmieni a obrona pozostanie i być może zostanie kiedyś użyta przeciwko innemu wrogowi , który ma np. ochotkę na moje Podkarpacie. Moim zdaniem powoli, ale cały czas zmierzamy ku konfliktowi z Ukrainą przez jej powolną degradację, więc za parę lat frustraci mogą być naszym przeciwnikiem. Co do kosztów tego przedsięwzięcia to widzę , że kasa na OT jest ,tylko swego czasu szła gdzie indziej (czyt.poza granicę). Przez ostatnie osiem lat nic od państwa nie dostałem , a i teraz nic nie dostaję więc chyba wszystko ok. bo nikt mi na razie też nic nie zabrał.

   Polubione przez 1 osoba

   • Do WOTa to trza być inteligentnym a nie biora takich co nie umia mysleć.
    Wymaganie tam jest takie że łatwiej zostaniesz studenten lotniczej szkoły wojskowej niż wezmą cie do WOTa.
    Prawdopodobnie trza mieć odpowiednie pochodzenie etniczne żeby cię brali do WOTa.
    Znajomy mówił o kolegi co nie zdał do WOT i że nie chcieli go brac do WOTa bo pali pamierosy a oni chca takich co ma Prezydent Czeczenii Kadyrow czyli niepijących, niepalących, nie przeklinających, nie zaczepiajacych panienek i diabli wiedzą co nie wolno jeszcze robic rekrutowi do WOTa. .
    Te wymaganie to mnie przypomina taki sam wymaganie wobec kleryków co chca zostać jezuitami. Chyba WOT jest potrzebny do ochrony biskupów a nie do zwalczania najeżdzców.

    Polubione przez 3 ludzi

    • „Te wymaganie to mnie przypomina taki sam wymaganie wobec kleryków co chca zostać jezuitami. Chyba WOT jest potrzebny do ochrony biskupów a nie do zwalczania najeżdzców”- bardzo przednie 🙂 🙂 🙂

     Sam na to bym nie wpadł.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

    • Z tego co wiem to trzeba być niekaralnym. Jeśli są trudności z przyjęciami to z dwóch powodów. Kryterium przyjęcia jest bardzo szerokie i najpewniej najpierw tatusie-żołnierze wpychają swoje dzieci. Co do inteligencji to na przesłuchaniu nie mógłbym jej ujawnić bo zostałbym odrzucony przez moją postawę „ukrainofobiczną” i negatywny stosunek do naszej polityki zagranicznej. Choć z drugiej strony skoro mówisz, że potrzebują inteligentnych to może takich jak ja, żeby pod przykrywką zbierania armii przeciwko Rosji zbierać ją na złość Ukrainie. Jeśli tak to Macierewicz jest znakomitym i cwanym strategiem. Ale to chyba tylko takie moje marzenie 🙂 .

     Polubione przez 2 ludzi

     • ” Jeśli tak to Macierewicz jest znakomitym i cwanym strategiem”- on by (podobnie jak twarde jądro PiS) zawarł choćby pakt z diabłem, aby tylko zechciał być w sojuszu przeciwko Rosji.

      To są zaślepieni nienawiścią do wszystkiego co Rosyjskie rusofoby, a więc nie szykują oni swojej prywatnej armii przeciwko ukochanej im Ukrainie, tylko przeciwko znienawidzonej Rosji.

      Zresztą Antoni nie raz o tym otwarcie mówił i zapewniał.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 1 osoba

     • W nawiązaniu do poniższej wypowiedzi szefa, ja skromny forumowy politykier powiadam ,ze nie tak dawno generał natowski powiedział iż oni będą w Polsce po to, aby w Europie był POKÓJ , no i tak obocznie wspomniał o jakimś tam odstraszaniu ruskich,a więc należy to rozumieć tak ,że feldmarszał Anton musi byś pod ścisłą kontrolą aby POKÓJ w EUROPIE był zachowany , bo jak w pradawnych czasach powiedzieli, to oni mają dosyć wojen światowych wywołanych w Europie i tu jest pies pogrzebany , jak powiadali starożytni Germanie !! Pozdrawiam !!

      Polubione przez 2 ludzi

 4. BTW, odnośnie zamieszczonego we „wstępniaku”wywiadu „polskiego wolontariusza” Maciejczuka, to akurat pan Girkin (alias Striełkow) już mnie niczym nie zadziwi po tym jak „doszperałem się” do „njusa’ że zamierzał startować w wyborach do Dumy z list partii PARNAS Kasjanowa, obok ultraprobanderowskiej szui, czyli niejakiego Wiaczesława Malcewa…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Reportaż z rosyjskiej telewizji NTV o prawdopodobnie szykowanym na Ukrainie „pałacowym przewrocie” który odsunie od władzy „generalissimusa’ Poroszenkę. W programie wystąpił m.in Aleksandr Oniszczenko zbiegły z Ukrainy deputowany Rady Najwyższej ktory w udzielanych przez siebie wywiadach zdradza jak wyglądają obecnie stosunki w kijowskiej kleptokracji. Tymoszenko, Saakaszwili Sawczenko, Jaceniuk, a nawet łączony z nim Awakow wszyscy nienawidzą Poroszenki i chcą zająć jego miejsce. Jak stwierdził Oniszczenko „Janukowycz uciekł do Rosji, bo wiedział ze tam to przyjmą. Natomiast jego [Poroszenkę} Ameryka nie wpuści na swoje terytorium [gdyby uciekał z Ukrainy];
  http://www.ntv.ru/novosti/1733538/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Sprawy bankructwa największego banku komercyjnego na Ukrainie, czyli należącego do Kołomojskiego ‚PrivatBanku” ciąg dalszy. Swoją „roboczą wizytę” w Belgii odwołał premier Ukrainy Hrojsman ze względu na zwołanie posiedzenia rządu w prawie nacjonalizacji ‚PrivatBanku”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3788602-hroisman-otmenyl-vyzyt-v-bruissel
  Aj waj! No nie tak miało być, chyba „wycykali” biednego „Benię”…

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Jednocześnie na terytorium Republiki Ługańskiej w rejonie miejscowości Kalinowka miało dojśc do ataku sił ukraińskich. Według strony noworosyjskiej strona ukraińska miała stracić około 30 ludzi (w zabitych i rannych) oraz dwa transportery opancerzone. Straty obrońcow to 4 ludzi (po dwóch rannych i zaginionych bez wieści);
  https://russian.rt.com/ussr/news/342797-lnr-10-pogibshih-silovikov
  http://ren.tv/novosti/2016-12-18/fiasko-karateley-ukrainskie-siloviki-ponesli-bolshie-poteri-v-boyu-pod-kalinovkoy
  Wieści o „dużych” stratach potwierdzają „ukraińscy patrioci” w sieci, gdzie m.in mowa jest o 6 zabitych i 20 rannych;
  http://colonelcassad.livejournal.com/3135469.html
  Podobno w kontrolowanych w poblizu przez „bojców ATO” miejscowościach (w tym Swietłodarsku) nie ma prądu z powodu ostrzału;
  >https://twitter.com/kmet7575/status/810515193046384640
  Doradca lidera Republiki Donieckiej Aleksandr Kazakow stwierdził ze atak mógłbyc zaplanowana prowokacją majaca na celu „sprawdzenie gotowości sił noworosyjskich” lub był tez kolejną samowolą spowodowaną przez pijanych „bojców ATO”, tzw. pijanym atakiem;
  http://www.politnavigator.net/krupnye-poteri-vsu-pod-debalcevo-provokaciya-ili-pyanaya-ataka.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Bój na Donieckim Lotnisku, na zach. od Gorłówki , w rej. Zajceve , atak ukrów w rejonie b. kotła Debalczewskiego, ostrzał Kalinove – Military Maps.

  Spokojnej nocy.

  Dobranoc

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Spółka naftowa „ExxonMobil” (której szef Rex Tillerson ma zostać nowym Sekretarzem Stanu USA) lobbowała przeciwko wprowadzeniu przez Senat USA ustawy wspierajacej Ukraine tzw.The STAND for Ukraine Act . Dokument miał m.in na 5 lat zagwarantować utrzymanie sankcji wobec Rosji za przyłączenie do niej Krymu. Jeżeli nie zostanie on przyjety to objęciu urzędu prezydenta Donald Trump będzie mógł bardzo łatwo znieść obecne sankcje obowiązujące wobec Rosji;
  https://strana.ua/news/45924-exxonmobil-vystupaet-protiv-prinyatiya-senatom-akta-v-podderzhku-ukrainy.html
  Źródło;
  http://www.politico.com/story/2016/12/exxon-mobile-russia-sanctions-rex-tillerson-232770

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.