Wojna domowa na Ukrainie 19.12.2016r.- 663 dzień od nowego rozejmu.


 

Kolejny raz w polskojęzycznej prasie pojawił się tekst gloryfikujący zbrodnicze- odwołujące się w symbolice do niemieckiego nazizmu i ideologi Bandery, ukraińskie organizacje zbrojne.

Tym razem wybór padł na pułk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy- „Azow”.

Tekst, w którym usiłuje się dokonać gloryfikacji pułku „Azow”, ukazał się pod znamiennym tytułem: „Ukraińscy Spartanie z pułku Azow. Żadnych prezentów dla Putina”, i jest on autorstwa początkującej gwiazdy dziennikarstwa polskojęzycznego- Piotra Kaszuwary (http://wiadomosci.onet.pl/autorzy/piotr-kaszuwara) ukazał się 15 grudnia br.

Już samo określenie- oskarżonego przez wiele organizacji międzynarodowych- członków pułku MSWU, mianem „Spartan” dowodzi jaki jest stosunek autora tekstu do poruszonego przez siebie tematu.

A więc kim byli Spartanie?

Otóż, dzięki zwycięskim podbojom Spartanie około roku 550 p.n.e. założyli Związek Peloponeski, który obejmował wiele polis w południowej Grecji.

Spartanie samych siebie nazywali homoioi – równi, jednakowi. Rodowici Spartanie – pełnoprawni obywatele, którzy zresztą stanowili mniejszość ludności państwa. U szczytu potęgi Związku peleponeskiego, ok. 400 r. p.n.e., było około 25 tysięcy Spartan wobec pół miliona zmuszonych do niewolnictwa pozostałych mieszkańców tego terenu. Spartanie zajmowali się w znacznej części szkoleniem wojskowym i przygotowaniem do prowadzenia wojen. Od siódmego roku życia spartańskich chłopców poddawano rygorystycznym ćwiczeniom fizycznym i wojskowym (agoge), które miały z nich uczynić wybornych wojowników (hoplitów). Spartanie nie mieszkali w swych posiadłościach ziemskich, lecz wiedli wspólnotowe życie w mieście Sparta, gdzie toczyło się życie polityczne oraz wojskowe.

W wyniku wielkiej reformy rolnej (wprowadzenie przypisywane Likurgowi) ziemia należąca do Sparty została podzielona na 9 000 działek (kleroj). Następnie ziemię przekazywano Spartiatom wraz z przypisanymi do niej helotami, którzy zajmowali się uprawą roli jakkolwiek byli pozbawieni praw obywatelskich i osobiście poddani Spartiatom. W zamian razem z całą rodziną mieli być w stałym pogotowiu bojowym.

I do tej właśnie spuścizny historycznej odwołał się autor przywołując w swym tekście Spartan, których spadkobiercami mają być członkowie pułku „Azow”.

A więc, nie tylko wojowników, ale również właścicieli niewolników.

I nic dziwnego, że ta początkująca chluba polskojęzycznego dziennikarstwa ma takie skojarzenia, bo przecież w momencie swojego powstania jako jeszcze batalion ochotniczy- „Azow” odwoływał się bezpośrednio w swej symbolice do niemieckiego nazizmu, zaś w ideologicznie do spuścizny Bandery i zbrodniczej organizacji zbrojnej OUN-UPA.

Przypomnę, że batalion „Azow” został sformowany z ochotników bojówek i organizacji nacjonalistycznych oraz neonazistowskich, po wcieleniu do niego kompania służby patrolowej milicji MSW Ukrainy w maju 2014 roku. Przeznaczeniem tej jednostki była i jest nadal pacyfikacja oporu rosyjskojęzycznej ludności wschodniej Ukrainy. Symbolika batalionu „Azow” – przede wszystkim odwrócony to tzw.Wolfsangel” („wilczy hak”) – nawiązuje wprost do symboliki 2. Dywizji Pancernej Waffen-SS „Das Reich”.

Symbol ten składa się z nałożonych na siebie łacińskich liter I (idea) i N (naród). Runa „Wolfsangel” nawiązuje do pogańskiego amuletu, których miał chronić właściciela przed ciemnymi siłami. W XV wieku „wilczy hak” stał się emblematem niemieckich mieszczan, walczących z feudalizmem. W okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) uchodził za symbol wolności jako tzw. znak samowoli. „Wilczy hak” początkowo był emblematem NSDAP (dopiero później potem przyjęto swastykę). Następnie symbol ten przejęła go 2. Dywizja Pancerna Waffen-SS „Das Reich”. Dywizja ta została utworzona w kwietniu 1940 roku. Brała udział w niemieckiej agresji na Francję, a potem walczyła na froncie wschodnim.

Tak w skrócie wygląda tło symboliki  graficznej jak i ideologicznej pułku ukraińskiego MSW „Azow”.

No tak, ale zapyta ktoś: na czym polega to zło, wg. którego można by było potępić ten „bohaterski” pułk?

Otóż, po pierwsze na posługiwaniu się symboliką nazistowska, co w Europie Zachodniej jest karalne. A więc używanie insygniów i oznaczeń organizacji, których działalność jest w Niemczech zakazana, może być nielegalne również w takich krajach jak Polska, Austria, Węgry, Czechy, Francja, Brazylia i inne. W Rzeczypospolitej Polskiej mówi o tym art. 256 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1137), a w Republice Federalnej Niemiec – § 86a Kodeksu karnego (StGB).

Po drugie, złem są zbrodnie do jakich dopuścili się członkowie pułku „Azow” w strefie ATO w Donbasie oraz zbrodnie o jakie podejrzany jest również batalion „Azow”.

Co ciekawe wątek zbrodni dokonanych przez „Azow” został poruszony przez angielskojęzyczną wersję Wikipedii  (https://en.wikipedia.org/wiki/Azov_Battalion), ale brak jest na ten temat informacji w jej polskojęzycznej wersji (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D).

Czy taki fakt w połączeniu z omawianym dziś przeze mnie tekstem, który w sposób zawoalowny, usiłuje gloryfikować bohaterstwo „Spartan” z ochotniczego, neonazistowskiego pułku ukraińskiego MSW „Azow”, którzy przez różne organizacje międzynarodowe jest podejrzany o dokonanie licznych zbrodni podczas działań wojennych w Donbasie, nie jest zastanawiający?

Poza tym jest to jasny dowód na to w jaki sposób manipuluje się opinią publiczną w naszym kraju, co polega na tym, że w sposób nachalny wmawia się jej, że czarne jest białe.

Czy ten proces odmóżdżania społeczeństwa się udaje?

Jak sądząc po wynikach wyborów (nie tylko ostatnich), proces ten przynosi dla grupy trzymającej władzę w Polsce zadowalające rezultaty.

Poniżej jeszcze przedstawię tekst ujawniający jedną ze zbrodni dokonaną przez bojców z pułku MSWU „Azow”:

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-sadystyczna-zbrodnia-rezunow-z-batalionu-azow-2015-04

 

No i jeszcze przy okazji tekst o dokonaniach innych przyjaciół, tym razem ukraińskiego batalionu ochotniczego „Ajdar”,  posłanki PiS- Małgorzaty Gosiewskiej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82gorzata_Gosiewska):

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Amnesty-International-ukrainski-batalion-Ajdar-dopuszczal-sie-naduzyc,wid,16871183,wiadomosc.html.

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/poslanka-malgorzata-gosiewska-odwiedzila-batalion-ajdar/gwpfp77.

*

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukrainscy-spartanie-z-pulku-azow-zadnych-prezentow-dla-putina/852pd0h,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sparta,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%82szowanie_historii_ludob%C3%B3jstwa_OUN_i_UPA,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolfsangel,

https://pl.wikipedia.org/wiki/2_Dywizja_Pancerna_SS_%E2%80%9EDas_Reich%E2%80%9D,

http://www.mysl-polska.pl/node/192,

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii frontu w Donbasie była bardzo napięta, a to z powodu tego, że poza tradycyjnym już ostrzałem celów cywilnych i pozycji obronnych sił powstańczych, ukraińscy żołnierze silami wydzielonych jednostek 54 brygady usiłowali w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 18 na 19 grudnia br.) przebić się w rejonie byłego kotła debalczewskiego na kierunku wsi Kalinowo, przez pozycje zajmowane przez siły Milicji Ludowej ŁRL. W wyniku tego ataku, zgiąć miało około 10 ukraińskich żołnierzy, a około 20 odniosło rany. Zaś po stronie Milicji Ludowej, jest tylko dwóch rannych żołnierzy. Atak ten, poza szerokim wsparciem ogniowym różnego rodzaju uzbrojenia, wspomagany był również ostrzałem ciężkiej artylerii kaliber 152 mm. Walki były ciężkie i sytuacja trudna, ale próba tego nocnego ataku została udaremniona.

Jak donoszą niezależni obserwatorzy po stronie ukraińskiej, w szpitalu w Jenakijewie pojawiła się w nocy bardzo duża liczna rannych żołnierzy.

Poza tym tradycyjnie już przy użyciu moździerzy, ciężkiej artylerii, opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych prowadzony był od późnych godzin wieczornych do około 01:00 godziny ostrzał w rejonie zachodnich obrzeży Doniecka, lotniska i jego okolic, w tym został w dzielnicy Kijowskiej uszkodzony jeden dom znajdujący się przy ulicy Czeliunszkiczewa oraz sieć doprowadzająca energię elektryczną przy ulicy Listoprokatczykow w dzielnicy Piotrowskiej.

Ostrzeliwane też były obrzeża wschodnie Jasinowatej, a tam znajdującą się dzielnicę przemysłową, okolice Zajcewa na północ od Gorłówki, na wschód od Szirokina oraz w rejonie Sachanki, Leninska i Pierwomajsaka w nowoazowskim obwodzie na południowym odcinku frontu donieckiego.

Poza tym, ukraińscy żołnierze siedem razy przeprowadzili ostrzał, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz automatycznych wyrzutni granatów, granatników ręcznych i broni maszynowej, na pozycje obronne sił Milicji Ludowej ŁRL. Ostrzelane zostały poza rejonem wsi Kalinówka również okolice pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego na moście łączącym drogę z Ługańska do Stanicy Ługańskiej oraz wsi Łogwinowo.

Poniżej raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 18 грудня 2016 року
Минулої доби бойовики продовжили обстріли наших позицій, переважно на Маріупольському та Донецькому напрямках.
На Маріупольському зі 122-міліметрової артилерії було обстріляне Широкине. З мінометів різних калібрів – Талаківка, Водяне, Гнутове та Широкине. Зі стрілецької зброї – Павлопіль. По Мар’їнці вогонь вів снайпер. По Широкиному – танк.
На Луганському напрямку в районі Троїцького окупанти обстріляли наші позиції з мінометів. Новоолександрівка потрапила під вогонь гранатометів та великокаліберних кулеметів. Сизе, Жовте та Станицю Луганську обстріляли з стрілецької зброї.
На Донецькому напрямку зі 122-міліметрової артилерії та 120-міліметрових мінометів окупанти обстрілювали Луганське та Авдіївку.
В районі Світлодарської дуги близько 6-ї ранку російсько-окупаційні війська розпочали артилерійську підготовку із застосуванням мінометів і ствольної артилерії.
Українською стороною Спільного центру контролю та координації припинення вогню негайно було зроблено запит на введення режиму „тиші”. Утім противник значними силами спробував здійснити обхідний маневр опорних пунктів Збройних Сил України в районі населеного пункту Луганське з метою вибити передові підрозділи сил АТО із займаних позицій і змінити лінію зіткнення сторін.
Українські бійці прийняли бій, у ході якого перехопили ініціативу, відкинули противника та здійснили контратаку у фланг противнику.
Ворог був вимушений відійти, кинувши при цьому військове майно та спорядження російського виробництва.
За даними розвідки, втрати противника склали щонайменше 25 чоловік вбитими та до 30 поранених.
Протягом учорашнього дня окупанти неодноразово відкривали вогонь по наших позиціях на Світлодарській дузі та прилеглих населених пунктах зі 122-міліметрової артилерії та 120-міліметрових мінометів. В наслідок обстрілів пошкоджені об’єкти цивільної інфраструктури та лінії електропередач. Місто Світлодарськ та навколишні села залишилися без світла. Пізно ввечері три артилерійські снаряди розірвалися поблизу школи в Луганському.
Загалом минулої доби відбулося 24 обстріли.”

 

Na koniec jeszcze relacja filmowa z wczorajszych walk pod Świetłodarskiem:

No i jeszcze komentarz do ich przebiegu:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Przedstawiciel dyplomatyczny papieża na Ukrainie Claudio Gugerotti odwiedził wczoraj w Ługańsku rzymskokatolicką parafię Narodzenia NMP.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

101 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.12.2016r.- 663 dzień od nowego rozejmu.

 1. Boris Rozin (colonelcassad) z podsumowaniem wczorajszych wydarzeń’
  http://colonelcassad.livejournal.com/3138995.html
  Czyli;
  1. Turcy informują ze zabójca rosyjskiego ambasadora prawdopodobnie był powiązany z osobą Fethullaha Gülena, zbiegłego z Teursji i mieszkającego w USA „osobistego wroga” sułtana Erdogana (dawniej jego mentora). Oskarżanego przez „sułtana” o zorganizowanie ostatniego nieudolnego puczu w Turcji;
  http://ca-news.org/news:1352266
  2. O „powtórce z Nicei” koszmarze w Berlinie, czyli Niemcy juz nie ukryja że za kierownicą ciężarówki (z polskimi numerami) siedział tzw. uchodźca z Pakistanu lub Afganistanu;
  https://pbs.twimg.com/media/C0EHTMYUsAAS4cV.jpg:large
  3. O „zestrzeleniu” rosyjskiego śmigłowca pod At-Tijas, który jak się okazuje wcale nie był rosyjski, a syryjski, co zresztą też nie jest pewne, bo w sieci nie pojawiły się żadne zdjęcia lub filmiki z miejsca domniemanej katastrofy. Sa tylko zdjęcia syryjskiego generał i jego pilota którzy jakoby mieli zginąć w „katastrofie”.
  4. Podobno jest oficjalne potwierdzenie przez władze syryjskie informacji o PRÓBACH OPUSZCZENIA ALEPPO PRZEZ „ZAGRANICZNYCH OFICERÓW” (z Turcji, USA, Izraela, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Maroka) którzy byli najprawdopodobniej „doradcami” tzw. umiarkowanych opozycjonistów;
  http://www.vz.ru/news/2016/12/19/850287.html
  5. O wydarzeniach w Zurichu (Szwajcaria) gdzie doszło do ataku na meczet, w wyniku czego rany odniosły trzy modlące się osoby. Podobno w poblizu znaleziono też jakiegoś trupa, ale na razie nie wiadomo kto to i czy miał związek z tym wydarzeniem. Ot taki nowy europejski folklor…
  6. Oraz „Bana i jej koleżanki”, czyli jak tzw. syryjska opozycja inscenizuje „dramatyczne sceny z Syrii” z udziałem dzieci…
  >https://pp.vk.me/c636517/v636517951/39d08/rxVUpmQNp9Q.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 2. i „njus” z Ukrainy w sieci pojawiły się informacje (na dzień 7.11 2016 roku) ukraińskiej prokuratury wojskowej z regionu zachodniego (czyli obwodów rowieńskiego, łuckiego, tarnopolskiego, chmielnickiego, iwano-frankowskiego, czerniowieckiego, zakarpackiego i lwowskiego) o liczbie dezerterów z tego regionu którzy nie zglosili się w szeregi „niezwyciężonej armii kijowskiej”;
  http://vpzhr.gp.gov.ua/ua/actual_vpzhr.html?_m=publications&_c=view&_t=rec&id=195851
  Jak widać ‚przodują’ obwody lwowski (czyli w zasadzie ten który powinien być najbardziej „patriotyczny”, probanderowski) oraz zakarpacki.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.