Wojna domowa na Ukrainie 20.12.2016r.- 664 dzień od nowego rozejmu.


„Rąbnęli mi bank!”

Wraz z zaostrzeniem się sytuacji militarnej na południowo-wschodniej Ukrainie, równocześnie doszło do dwóch spektakularnych zamachów, pierwszy  w Turcji i następny w Niemczech.

Pierwszy z zamachów miał miejsce w Ankarze w centrum wystawienniczym Cagdas Sanatlar Merkezi, które znajduje się w dzielnicy Cankaya, gdzie także znajduje się większość zagranicznych placówek dyplomatycznych, w tym rosyjska ambasada. Podczas wystąpienia rosyjskiego ambasadora w Turcji Andrieja Karłowa na otwarciu wystawy pt. „Rosja oczami Turków”, padło w jego kierunku osiem strzałów, w tym kilka śmiertelnych. Po przewiezieniu do szpitala ambasador Andriej Karłow zmarł nie odzyskawszy przytomności.

Jak ustalono później, napastnik- Mevlüta Mert Altıntaşa, który był policjantem z Ankary, został tuż po dokonanym przez siebie zabójstwie ambasadora  zastrzelony przez funkcjonariuszy specjalnego oddziału policji.

https://twitter.com/News_Executive?ref_src=twsrc%5Etfw

https://pbs.twimg.com/media/C0DsSFSXEAAjYML.jpg:large

W czasie oddawania strzałów zabójca krzyczał, że:

„Aleppo będzie pomszczone. Allach Akbar. Allach Akbar. Nie zapominajcie o Aleppo. Nie zapominajcie o Syrii. Nie zapominajcie o Aleppo. Dopóki nasze miasta nie będą bezpieczne, wy nie będziecie mogli cieszyć się bezpieczeństwem”.

Po zamachu na ambasadora rosyjski MZS zakwalifikował to zabójstwo jako atak terrorystyczny:

„Kwalifikujemy to, co się wydarzyło jako atak terrorystyczny, jesteśmy w kontakcie z oficjalnymi przedstawicielami władzy w Turcji, od których otrzymaliśmy zapewnienie, że zostanie przeprowadzone wnikliwe, wszechstronne śledztwo, mordercy będą ukarani. Dziś ta kwestia będzie przedstawiona członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ — oświadczyła rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

https://i0.wp.com/i.dailymail.co.uk/i/pix/2016/12/20/05/3B880D2800000578-4050384-image-a-2_1482211410273.jpg

https://pbs.twimg.com/media/C0Dq4wnWIAQ-1O8.jpg:large

https://pbs.twimg.com/media/C0DddH8XEAAKpZI.jpg:large

https://pbs.twimg.com/media/C0Dlx-3UoAEVxvI.jpg:large

Do drugiego zamachu doszło wczoraj wieczorem w Berlinie obok słynnego Kościoła Pamięci (Gedächtniskirche), gdy ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych ze Szczecina wjechała w tłum ludzi robiących zakupy na świątecznym jarmarku. Jak ustaliła policja, domniemanym sprawcą jest kierujący ciężarówką 23-letni Pakistańczyk. W szoferce, ponadto, znaleziono na miejscu pasażera ciało martwego Polaka.

Po zamachu podejrzany o  spowodowanie tej  tragedii najpierw uciekł. Kilkanaście minut później policja zatrzymała podejrzanego.

Straż pożarna podała, że 9 osób zginęło na miejscu, 48 leży w szpitalach, kilka z nich w ciężkim stanie. Liczba ofiar śmiertelnych powiększyła się w nocy do 12 osób – poinformowała berlińska policja.

Niemieckiej gazecie „Deutsche Welle” (DW)udało się skontaktować z pracownikiem firmy, do której należy ciężarówka. Jej kierowcą był 31- letni krewny właściciela firmy.

„Wykluczamy, że mógł być zamieszany w sprawę. On ma rodzinę” – powiedział polskiej redakcji DW pracownik firmy.

Dodał on, że ustalono na podstawie sygnału GPS, że ciężarówka przez 2 godziny (od godziny 17-tej) stała w jednym miejscu w Berlinie. Poinformowano też DW, że kierowca jechał sam, bez pasażera. Ostatni kontakt z nim pracownicy firmy mieli ok. godziny 15-tej. Ciężarówka pochodzi z okolic Szczecina. Mężczyzna podejrzewa, że ciężarówka została skradziona. Co stało się z polskim kierowcą, nie wiadomo. 31-latek wiózł stal z Turynu do Berlina do firmy ThyssenKrupp.

Natomiast gazeta „Die Welt” podała informację tuż po północy z poniedziałku na wtorek (19./20. 12.2016), że ciężarówką kierował Pakistańczyk, który miał przybyć do Niemiec jako uchodźca. Zaś dziś rano (20.12.2016) radio RBB poinformowało, powołując się na źródła policyjne, że mężczyzna miał przekroczyć niemiecką granicę 31 grudnia 2015 roku w Passau. „Policji był znany z drobnych wykroczeń” – informowało RBB. Jak na razie berlińska policja nie potwierdza tych informacji.

Poza tym niemiecka agencja prasowa DPA, powołując się na źródła policyjne, podała we wtorek rano,  że „domniemany sprawca dotarł do Niemiec tzw. szlakiem bałkańskim i zamieszkał w jednym z berlińskim schronisk dla cudzoziemców”. Identyfikacja sprawcy ma być trudna, ponieważ używał on kilku nazwisk. Śledczy zakładają, że mężczyzna pochodzi z Pakistanu lub z Afganistanu.

Msza w intencji ofiar berlińskiej tragedii odbędzie się o godz. 12:00 w Katedrze św. Jadwigii (St.Hedwigs-Kathedrale), poinformował na Twitterze arcybiskup Berlina Heiner Koch. Na godz. 18:00 zapowiedziano nabożeństwo żałobne w Kościele Pamięci (Gedächtniskirche).

https://pbs.twimg.com/media/C0EHKjLWIAE-tFI.jpg:large

https://pbs.twimg.com/media/C0EJ-pFXUAEIw-h.jpg

https://pbs.twimg.com/media/C0EJqgHWEAAto5V.jpg

https://pbs.twimg.com/media/C0EKS_FWQAADZxS.jpg

https://pbs.twimg.com/media/C0D7u7OXUAIxe3L.jpg

https://o.twimg.com/2/proxy.jpg?t=HBhcaHR0cDovL2kuZGFpbHltYWlsLmNvLnVrL2kvcGl4LzIwMTYvMTIvMTkvMjAvM0I4NjhCREYwMDAwMDU3OC0wLWltYWdlLWEtNThfMTQ4MjE3NzY2NTQ1Mi5qcGcU-AkUmAUcFIQGFJQDAAAWABIA&s=0lLNBxx52iHrLa5CxdQr93kNYhSq7xn8eDE2rkWc4d4

Co łączy te zamachy we wspólny mianownik?

Otóż, przyjmując, że niespodziewana eskalacja działań bojowych podjętych przez ukraińskie wojsko biorące udział w tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie, nie jest przypadkowo i wiąże się z oboma zamachami, można uznać, że ktoś postanowił rzutem na taśmę podpalić świat i wywołać wojnę na dużą skalę.

Czy w związku z tym jest to koniec zamachów czy też rozleją się one na cały obszar Europy, pogłębiając chaos?

Jak sądzę, dalsze przedłużanie konfliktów w Donbasie na południowo-wschodniej Ukrainie jak i w Syrii oraz konsekwencje zalewem uchodźców Europy Zachodniej, mają bardzo duży potencjał do rozpętania wojny, a w najlepszym przypadku wywołania na szeroką skalę niepokojów społecznych.

Niestety, ale takie są skutki upadku imperium, które miało bardzo ambitny plan narzucenia swojej władzy światu.

Tak więc dziś należy tylko mieć płoche nadzieje, że na tym się wszystko skończy, bo następstwa mogą być jeszcze bardziej tragiczne.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby w związku z eskalacją działań bojowych przez ukraińskie wojsko wykonujące tzw. operację antyterrorystyczną ATO, sytuacja wzdłuż całej linii frontu w Donbasie była drugi już dzień bardzo napięta.

I tak, wczoraj wieczorem, naruszając warunki reżymu ciszy, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm, moździerzy i broni maszynowej, ponownie rozpoczęli ostrzał pozycji obronnych zajmowanych przez oddziały Milicji Ludowej ŁRL w rejonie wsi Kalinowo. Jednocześnie ukraińskie dowództwo wojskowe ATO przegrupowuje siły w tym rejonie i kieruje tam nowe posiłki.

Poza tym w rejonie Dokuczajewska na zachodnich jego przedmieściach, od około godziny 17:45 rozpoczęła się lokalna bitwa z atakującymi wojskami ukraińskimi. W użyciu była głównie broń ręczna i moździerze

Później jeszcze w tym samym rejonie (od około godziny 18:28) wybuchły walki w rejonie Nowotroczkoje prowadzone przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm.

Natomiast w rejonie łuku Światłodarskiego,  od około 20:00 do 24:00, nadal prowadzone były walki przy użyciu ciężkiej artylerii, opancerzonych wozów bojowych, moździerzy i broni maszynowej. Ukraińscy żołnierze poza ostrzałem wspomagającym prowadzonym w kierunku linii obronnych sił Milicji Ludowej, prowadzili ataki piechotą na kierunku  Kalinówki i Łogwinowa.

W okolicach Gorłówki, wymiana ognia prowadzona przy użyciu moździerzy trwała od godziny 17:00 do późnych godzin nocnych. Waki toczyły się w rejonie Zajcewa, Majorska, Nowogorodska i Szirokoj Bałki.

Natomiast w rejonie Ługańska, walki w okolicy miejscowości Żiełtoje i Sizoje- przy użyciu moździerzy, broni ręcznej, granatników i automatycznych wyrzutni granatów, trwały od godziny 19:00 do późnych godzin nocnych.

Poza tym, w rejonie Doniecka od około godziny 21:00 dochodziło do potyczek  w pobliżu miejscowości Piaski, w okolicy donieckiego lotniska i „Volvo-Center”.

Na donieckim odcinku frontu łącznie w ciągu minionej doby, w godzinach od q8:00 do 02:00, na ostrzeliwany przez ukraińskich żołnierzy teren spadło około 279 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzowych o kalibrze 120 i 82 mm. Pod ostrzałem znalazły się tereny koło wsi Trudowski i Aleksandrowka na zachodnich obrzeżach Doniecka, Zajcewo, Szirokaja Bałka, Spartakus, Krutaja Bałka, Sachanka, Leninskoje, Komiternwo oraz okolice Dokuczajewska.

Poniżej jeszcze raport dobowy przekazany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 19 грудня 2016 року

19 грудня бойовики продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. Найбільше, як зазвичай, на Маріупольському напрямку. Зі 122 міліметрової артилерії – Водяне. З мінометів 120 та 82 міліметри окупанти неодноразово обстрілювали наші позиції в районі Широкиного, Новотроїцького та Талаківки. Біля Широкиного тричі фіксувалися обстріли з БМП, а поблизу Павлополя – зі стрілецької зброї.
В районі Луганського та Авдіївки, що на Донецькому напрямку, бойовики вели вогонь з мінометів різних калібрів. Біля Зайцевого – з гранатометів.
На Луганському напрямку з гранатометів вели вогонь по Новоолександрівці, Лобачевому та Станиці Луганській. З стрілецької зброї – по Новоолександрівці.

На цю хвилину відбулося 30 обстрілів.”

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 19 грудня 2016 року
19 грудня бойовики продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. Найбільше, як зазвичай, – на Маріупольському. Зі 122-міліметрової артилерії тут були обстріляні Широкине та Водяне. Широкине протягом доби потрапляло під вогонь 120 та 82-міліметрових мінометів, озброєння БМП і танків. Мінометних обстрілів також зазнали наші позиції в районі Новотроїцького, Мар’їнки і Талаківки.
На Луганському напрямку з мінометів калібру 120 та 82 міліметри було обстріляне Кримське. З гранатометів – Новоолександрівка, Лобачеве, Кримське та Станиця Луганська. По Станиці Луганській вогонь вів снайпер.
На Донецькому напрямку окупанти зі 122-міліметрової артилерії та 82-міліметрових мінометів обстрілювали Луганське. Під вогонь мінометів різних калібрів також потрапила Авдіївка, а поблизу Зайцевого ворог вів вогонь з гранатометів.
Загалом протягом доби зафіксовано 47 обстрілів.”

Zobacz tłumaczenie

Na koniec jeszcze krótka relacja filmowa o tym jak wygląda życie mieszkańców Zajcewa w dzień św. Mikołaja:

***

Na koniec kilka zdjęć:

https://i1.wp.com/dnr-online.ru/wp-content/uploads/2016/12/IMG_3874-760x507.jpg

Doniecka Narodowa Filharmonia- wczoraj w sali im. Prokofiewa odbył się koncert w ramach republikańskiego konkursu „W drodze do doskonałości”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

98 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.12.2016r.- 664 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na podkijowskim poligonie zaprezentowano bezzałogowe systemy naziemne i powietrzne, w tym polskie drony Łoś i Warmate oraz ukraiński pojazd Fantom uzbrojony w ciężki karabin maszynowy i wieżę bezzałogową na podwoziu BMP-1. W wydarzeniu wziął udział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow, który oświadczył, że systemy demonstrowane na pokazie mają być testowane bojowo już wiosną 2017 roku.
  http://www.defence24.pl/512319,polski-los-i-ukrainski-fantom-pokaz-bezzalogowcow-pod-kijowem
  Komentarz: „…mają być testowane bojowo już wiosną 2017 roku. ” Trochę powiało grozą.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W Radzie Najwyższej Ukrainy przepadała ustawa o przyznaniu wcześniejszej emerytury kombatantom wojennym (czyli w domyśle tzw. weteranom ATO). Zgodnie z projektem prawo do wcześniejszej emerytury miałyby kobiety w wieku 50 lat oraz mężczyźni w wieku 55 (oczywiście wszyscy „witirany ATO”);
  http://telegraf.com.ua/ukraina/politika/3049510-rada-otkazalas-otmenyat-vozmozhnost-dosrochnogo-vyihoda-na-pensiyu-uchastnikam-ato.html
  Na „switłodarską dugę” naprzód marsz!

  Polubione przez 4 ludzi

 3. UWAGA! ZDJĘCIA 18 +! W sieci pojawiły się zdjęcia zwłok „bojcow ATO” którzy zginęli w czasie ostatnich walk w rejonie dawnego tzw. kotła debalcewskiego w rejonie Kalinowki (ataku na pozycje noworosyjskie), gdzie grupa „bojców” z ukraińskiej 54 Brygady Zmechanizowanej znalazła się w tzw. mini-kotle w wyniku kontruderzenia sił noworosyjskich;
  https://jpgazeta.ru/anna-dolgareva-likvidatsiya-mini-kotla-pod-debaltsevo/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.