Wojna domowa na Ukrainie 27.12.2016r.- 671 dzień od nowego rozejmu.


 

Jak oficjalnie ogłosił jeszcze w piątek przed świętami ukraiński prezydent Petro Poroszenko, strona rządowa zaproponowała wprowadzenie trwałego zawieszenia broni, które miałoby wejść w życie od godziny 00:00 w Wigilię 24.12.2016r.

 

Oczywiście inicjatywa ta została szeroko rozpowszechniona przez polskojęzyczne wiodące media, które nawet sugerowały, że to może być początek końca wojny na Ukrainie.

Na co dowodem miały być słowa Poroszenki, który zapewnił, że Ukraina jest gotowa wypełnić także i inne zobowiązania podpisane w Mińsku w lutym zeszłego roku.

Problem jest tylko w tym, że takich deklaracji o gotowości do realizacji mińskich porozumień pokojowych i obietnic zawieszenia broni, padało ze strony Kijowa już bardzo wiele, ale nigdy nie były one przestrzegane.

Zaś sytuacja na froncie w Donbasie rozwiała się przy akompaniamencie decyzji podejmowanych za oceanem.

W ten sposób wiarygodność junty kijowskiej spadła do zera i w ciągu ostatniego roku prawie już żaden liczący się polityk zachodni, nie brał na poważnie deklaracji ogłaszanych przez stronę ukraińską.

 

Tak więc i podobnie będzie z kolejnym już zawieszeniem broni w Donbasie, na temat którego Petro Poroszenko wyraził opinię, że:

„Witam z zadowoleniem osiągnięcia grupy kontaktowej w odpowiedzi na moją inicjatywę porozumienia w sprawie wprowadzenia trwałego systemu zawieszenia broni, począwszy od godziny 00 dnia 24 grudnia. Mam nadzieję, że zawieszenie broni, które rozpocznie się przed Nowym Rokiem i świętami Bożego Narodzenia, będzie miało trwały charakter”

 

Poroszenko potwierdził również, że Ukraina jest gotowa wypełnić zobowiązanie do przerwania ognia, a także inne zobowiązania podjęte w Mińsku. Przy okazji zaapelował do Rosji, aby natychmiast uwolniła zakładników i osoby nielegalnie zatrzymane, w tym na terytorium Rosji.

Oczywiście sam nie napomknął o setkach, a może nawet tysiącach osób, więzionych w ukraińskich kazamatach pod pretekstem podejrzenia o separatyzm lub sprzyjanie jemu.

Jakby na to wszystko nie patrzeć, to biorąc pod uwagę dotychczasowe mijanie się z prawdą przez przedstawicieli najwyższych organów władzy państwowej na Ukrainie można przyjąć, że i podobnie jest obecnie z ogłoszonym kolejny raz zawieszeniem broni i deklaracją strony ukraińskiej o gotowości do wypełnienia zobowiązań podpisanych w Mińsku.
Zresztą wystarczy zapoznać się z relacją, zamieszczoną poniżej,  z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, aby się przekonać o wiarygodności deklaracji wygłaszanych przez ukraińskiego prezydenta.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W Donbasie wzdłuż linii frontu, zgodnie z deklaracją złożoną przez prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, od czterech dni obowiązuje kolejne zawieszenie broni.

I tak, w ramach tego zawieszenia broni, ukraińscy żołnierze pierwszego dnia od wejścia jego w życie, 224 razy ostrzeliwali przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, granatników i broni maszynowej, okolice wsi Zajcewo na północ od Gorłówki, Sziroką Bałkę, Jasinowatą Komiternowo, Leninskoje i Sachankę oraz wieś Trudowskie na obrzeżach Doniecka.

Łącznie na ostrzeliwanym terenie spadło 76 pocisków moździerzowych i około 104 pociski wystrzelonych z różnego typu granatników.

Następnie drugiego dnia obowiązywania rozejmu, ukraińscy żołnierze 189 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, ostrzeliwując przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, granatników, i ręcznej broni maszynowej, wieś Sziroką Bałkę, okolice Dokuczajewska, Wasilewkę, rejon Jasinowatej, Komiternowo i Leninskoje na południowym odcinku frontu donieckiego w nowoazowskim obwodzie,  z czego nocny ostrzał Komiternowa przy użyciu moździerzy trwał około 2,5 godziny. Poza tym tego samego dnia ukraińscy żołnierze przy użyciu haubic kaliber 152 mm ostrzeliwali rejon donieckiego lotniska, obrzeża Gorłówki i okolice Światłodarska. Zaś przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm około 15:35 intensywnie zostały ostrzelane okolice wsi Aleksandrówki na zachodnich obrzeżach Doniecka.

Łącznie tego dnia spadło w ostrzeliwanych miejscowościach około 34 pociski moździerzowe oraz około 87 granatów wystrzelonych z różnego typu granatników.

Natomiast w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze w godzinach od 18:00 do 02:00, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych, przeprowadzili ostrzał Trudowskiego i Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka, okolice Debalczewa, Jasinowatą i jej okolice oraz wieś Leninskoje na południowym odcinku frontu w rejonie Nowoazowska.

Łącznie podczas tego ostrzału spadło 86 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm oraz dziesiątki pocisków wystrzelonych w innych rodzajów broni.

Podobnie napięta sytuacja, poza rejonem łuku śwatłodarskiego, utrzymywała się na ługańskim odcinku frontu, gdzie przez ostatnie trzy dni ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i ręcznej broni maszynowej wielokrotnie prowadzili ostrzał terenów znajdujących się od kontrolą władz ŁRL. Głównie ostrzeliwano w tym czasie rejon wsi Kalinowo, okolice miejscowości Sokolniki, wsi Żiełobok i okolice pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego na moście łączącym drogi z Ługańska do Stanicy Ługańskiej.

Natomiast w dniu wczorajszym w rejonie odcinka frontu ługańskiego ukraińscy żołnierze przeprowadzili dwudziestokrotnie ostrzał stanowisk obronnych sił zbrojnych Milicji Ludowej ŁRL. Ostrzał prowadzony był głównie przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, p.panc granatników ręcznych, automatycznych wyrzutni granatów, opancerzonych wozów bojowych i ręcznej broni maszynowej.

Ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowki, Łogwinowo, Żiełobok i Frunze oraz Nowokijewka.

 

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 26 грудня 2016 року
Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій.
На Маріупольському напрямку по Широкиному тричі вогонь вели танки. Також зафіксовано обстріли зі 122-міліметрової артилерії та озброєння БМП. З мінометів різних калібрів окупанти вели вогонь по Талаківці та Широкиному. З гранатометів і великокаліберних кулеметів – по Широкиному, Мар’їнці, Павлополю та Водяному. З метою збереження життя особового складу українські військові змушені були один раз відкрити вогонь у відповідь в районі Широкиного.
На Донецькому напрямку з мінометів бойовики вели вогонь по Луганському. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – по Авдіївці, Опитному, Південному, Зайцевому та Луганському.
На Луганському напрямку з гранатометів було обстріляно Станицю Луганську.
Загалом відбулося 37 обстрілів.”

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa dotycząca sytuacji na linii rozgraniczenia w okolicy Debalczewa:

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

W geście dobrej woli władze DRL przekazały ukraińskiemu Centrum Oswobadzania Więźniów „Oficerski Korpus” dwóch przetrzymywanych w więzieniu kobiet.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

104 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.12.2016r.- 671 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński ekonomista Aleksandr Ochrimienko o sprzedaży produktów żywnościowych na Ukrainie w ciągu 9 miesięcy 2016 roku (w porównaniu do 9 miesięcy 2013 roku), grafika;
  >https://www.facebook.com/Ukranalitcenter/photos/a.700123356758691.1073741826.260257154078649/1012031748901182/?type=3&theater
  Jak zauważył Ochrimienko, pieniędzy Ukraińcom wystarcza tylko na owoce, z czego powinni być najbardziej zadowoleni ukraińscy wegetarianie…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. UKROPSYCHOZA. „Szczere ukraińskie patrioty” wzięły sie za „zbadanie” dwóch uwolnionych przez stronę noworosyjską kobiet i wyszło im że to nie żadne ‚zniewolone przez separatystów Ukrainki”, a tak naprawdę kolaborantki i zwolenniczki „separatystów’, powiązane z nimi poprzez więzi rodzinne, a nawet jeżdżące z nimi na wakacje na „okupowanym’ Krymie…
  http://korrespondent.net/ukraine/3792994-v-sety-obsuzhdauit-osvobozhdennykh-dnr-zhenschyn

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Z cykli „Szlakiem wielkich jednostek niezwyciężonej armii kijowskiej”, dla zainteresowanych, tym razem „25 Brygada Powietrzno – Desantowa” przezwana przez autora artykułu „AEROMOGILNĄ”. ‚Zasłynęła” ze ‚zdobywania’ Słowiańska oraz „pacyfikowania’ nastrojonej „separatystycznie” ludności Donbasu, a „ukoronowaniem” jej działań stał się wjazd 31 lipca 2014 roku do Szachtiorska, który miał być „tryumfem”, a stał się „mogiłą”. ‚Desantowcy’ bowiem rozbiegli się po okolicznych domach i sklepach, ale nie w poszukiwaniu „separatystów”, ale tzw.trofiejów. Wykorzystali to „separatyści” którzy zniszczyli lub przejęli częśc sprzętu należącego do grupy bojowej brygady, m.in działa i moździerze samobieżne oraz wybili część buszujących w poszukiwaniu „desanatowców”. Ci „desantowcy”, którzy przeżyli wyciągani byli potem z okolicznych krzaków…
  http://serg-slavorum.livejournal.com/2166346.html
  ps. Słynne zdjęcie „zaryczanych bojców ATO” to właśnie „desantowcy” z 25 Brygady odkryci w krzakach w Szachtiorsku…
  >https://img-fotki.yandex.ru/get/196548/19773811.186/0_153d7f_ef2bfd78_XL.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.