Wojna domowa na Ukrainie 31.12.2016r.- 675 dzień od nowego rozejmu.


 

Донецк- Рождественская елка

 

W trzecim akcie opery mydlanej rozpisanej na odchodne przez administrację prezydenta Baracka Obamy światowe media- a wraz z nimi ich polskojęzyczne odpowiedniki, oczekiwali stosownej odpowiedzi ze strony Rosji.

 

 

Tym oczekiwanym z całą niecierpliwością trzecim aktem miało być wprowadzenie ostrych dyplomatycznych kontr-retorsji ze strony władz FR.

Oczekiwania popierających ekipę Obamy mediów były tak wielkie, że aż doprowadziły do podania nieprawdziwej informacji przez serwis
„CNN”, który to ogłosił, że Rosjanie zamknęli anglo-amerykańską szkołę w Moskwie. Jednocześnie to samo źródło ujawniło, że rosyjskie MSZ zaproponowała prezydentowi Władymirowi Putinowi wydalenie 35 amerykańskich dyplomatów.

I tak wg. pierwszego z brzegu tabloidu jakim jest onet.pl sytuacja przedstawiała się w sposób następujący:

„Rosyjskie władze nakazały zamknięcie anglo-amerykańskiej szkoły w Moskwie; to pierwsza widoczna odpowiedź na wprowadzenie w czwartek przez USA sankcji przeciwko Rosji – poinformowała w piątek CNN, powołując się na zbliżonego do sprawy przedstawiciela USA.

W placówce uczyły się dzieci pracowników ambasad USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, a także dzieci innych obcokrajowców. Agencja Interfax poinformowała, że według ostatnich danych uczyło się tam ok. 1,2 tys. dzieci anglojęzycznych dyplomatów i biznesmenów. Szkoła została założona w 1949 roku.

Zamknięty został także dom wypoczynkowy pracowników amerykańskiej ambasady w Sieriebrianym Borze niedaleko rosyjskiej stolicy.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że MSZ zaproponował prezydentowi Władimirowi Putinowi uznanie 35 amerykańskich dyplomatów za osoby niepożądane. Dodał, że zarzuty o ingerowaniu Rosji w wybory prezydenckie w USA są bezpodstawne.

Sprecyzowano, że za osoby niepożądane uznanych ma zostać 31 pracowników ambasady USA w Moskwie i czterech dyplomatów z konsulatu generalnego w Petersburgu.

Resort rosyjskiej dyplomacji zaproponował również, by zakazać dostępu stronie amerykańskiej do dwóch obiektów w Moskwie – poinformował Ławrow. Zapewnił, że Rosja nie pozostawi ogłoszonych w czwartek sankcji USA bez odpowiedzi”

http://fakty.interia.pl/swiat/news-jest-odpowiedz-rosji-na-amerykanskie-sankcje,nId,2330203,

http://wpolityce.pl/swiat/321422-rosyjska-odpowiedz-na-sankcje-obamy-w-moskwie-zamknieto-anglo-amerykanska-szkole-dla-dzieci-dyplomatow,

http://wschodnik.pl/swiat/item/9435-odpowiedz-na-sankcje-moskwa-postanowila-zamknac-angloamerykanska-szkole-i-odeslac-35-amerykanskich-dyplomatow.html,

http://www.newsweek.pl/swiat/rosja-reaguje-na-amerykanskie-sankcje-putin-dostal-rekomendacje,artykuly,402804,1.html,

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/cnn-w-odpowiedzi-na-sankcje-usa-zamkni%C4%99to-anglo-ameryka%C5%84sk%C4%85-szko%C5%82%C4%99-w-moskwie/ar-BBxIb67.

Itd….oczywiście wszystkie te teksty ukazały się pod dyktando Polskiej Agencji Prasowej (PAP), która zresztą już zdążyła usunąć z internetu swój prowokacyjny tekst:

„W odpowiedzi na sankcje USA zamknięto anglo-amerykańską szkołę …

http://www.pap.pl › Aktualności

22 hours ago – Rosyjskie władze nakazały zamknięcie anglo-amerykańskiej szkoły w Moskwie; to pierwsza widoczna odpowiedź na wprowadzenie w …”

 

I tak pomimo wykreowanego przez wiodące zachodnie media scenariuszu odpowiedzi władz Rosji na rozszerzenie amerykańskich sankcji, głos w tej sprawie zabrał prezydent Władymir Putin, który powiedział, że:

„Nie będziemy zniżać się do poziomu kuchennej nieodpowiedzialnej dyplomacji”

Dodał przy tym, że Rosja ma wszelkie podstawy do podjęcia adekwatnej odpowiedzi i zastrzega sobie do niej prawo, ale „nie będziemy stwarzać problemów amerykańskim dyplomatom. Nikogo nie wydalimy”.

Natomiast w oficjalnym oświadczeniu Kremla wydanym w tej sprawie napisano, że:

„Dalsze kroki w sprawie odbudowy rosyjsko-amerykańskich stosunków będą podejmowane po wzięciu pod uwagę polityki, jaką będzie prowadzić administracja prezydenta Donalda Trumpa”.

Zaś sam rosyjski prezydent oświadczył, że działania Stanów Zjednoczonych wobec Rosji szkodzą nie tylko dwustronnym stosunkom, ale całemu światu:

„Kolejne nieprzyjazne kroki odchodzącej administracji USA oceniamy jako prowokacyjne, obliczone na dalsze pogorszenie rosyjsko-amerykańskich relacji”.

Na koniec prezydent Władymir Putin złożył  noworoczne życzenia prezydentowi USA Barackowi Obamie i prezydentowi elektowi Donaldowi Trumpowi oraz całemu amerykańskiemu narodowi. Oświadczył również, że zaprasza na imprezę choinkową na Kreml „dzieci amerykańskich dyplomatów, akredytowanych w Rosji”. Wyraził też żal, że administracja Obamy „kończy pracę w taki sposób”.

Niestety, ale nie do wszystkich dotarło to, że się zbłaźnili, i tak jeden z jastrzębi z gniazdka Baracka Obamy i jednocześnie główny podżegacz wojenny oraz bardzo aktywny lobbysta amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego (m.in. koleżka Oleha Tiahnyboka, https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82eh_Tiahnybok

ale także szefa polskiego MON Antoniego Macierewicza:

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/532112,usa-john-mccain-o-spotkaniu-z-antonim-macierewiczem-bylo-swietne-foto.html) powiedział wczoraj w ukraińskiej TV „1+1”, że „należy upewnić się, iż Rosja poniesie konsekwencje przeprowadzania ataków hakerskich”.

„Może pozwoli nam to przekonać Rosjan do zaprzestania tego typu ataków na fundamenty demokracji” – dodał senator Partii Republikańskiej John McCain

Wcześniej tego samego dnia McCain zapowiedział, że 5 stycznia odbędzie się w Kongresie przesłuchanie ws. zagrożeń cybernetycznych, wśród których wymienił hakerskie ataki Rosji.

Wśród osób, które wezwano na przesłuchanie, są między innymi dyrektor amerykańskich służb wywiadu James Clapper oraz admirał Mike Rogers, dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) i szef Cyber Command (cyberdowództwa) sił zbrojnych USA.

Tak więc widać wyraźnie, że zanim Barack Obama opuści fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych, on jak i środowisko, które go wspierało będzie usiłowało jeszcze sporo zamieszać i namącić w polityce globalnej.

Na szczęście są to już ostatnie podrygi zdychającej bestii, które jeszcze usiłuje kąsać, ale nikomu nie uczyni krzywdy.

Ciekawe wzt. jest co poczną nasi osamotnieni politycy ze szczytów władzy z obecnie rządzącego rozdania PiS?

Pewnie będą w żałobie?

Macierewicz, Szydło i Duda już są jacyś tacy zasmuceni, a na dodatek prezes wszystkich Polaków dostał trzęsionki rąk 🙂

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po ostatnich batach jakie dostali ukraińscy żołnierze usiłując przeprowadzić kolejną ofensywę, wzdłuż całej linii frontu nastąpiło uspokojenie.

Pomimo to w „trybie zawieszenia broni” ukraińscy żołnierze przeprowadzili późno w nocy (pewnie na wiwat po kilku głębszych zagryzanych świątecznym sałem?) mało skuteczny i równie mało intensywny ostrzał wsi Zajcewo na północnych obrzeżach oraz wsi Sachanki i Krasnoarmieńska w nowoazowskim obwodzie na południowym odcinku donieckiego frontu południowego. Ostrzał ten nie spowodował żadnych uszkodzeń i żaden mieszkaniec nie został ranny.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną:

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 30 грудня 2016 року
На Маріупольському напрямку зі 120 та 82 міліметрових мінометів окупанти вели вогонь по Широкиному та Талаківці. З гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї – по Водяному, Талаківці, Павлополю, Мар’їнці, Широкиному, Лебединському та Гнутовому.
На Луганському напрямку з 82 міліметрових мінометів окупанти стріляли по Новозванівці. З гранатометів та стрілецької зброї – по Станиці Луганській, Новозванівці, Кондрашівці Новій, урочищу Червоне Гнилище та Новоолександрівці.
На Донецькому напрямку зі стрілецької зброї – по Троїцькому, Авдіївці, Луганському, Зайцевому, Південному, Верхньоторецькому та Опитному.
В Районі Попасної відбулося бойове зіткнення. Напад бойовиків відбито, противник поніс втрати та відступив.
Загалом протягом минулої доби відбулося 48 обстрілів.”

 

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z przyfrontowej wsi Mołocznoje:

 

***

Na koniec jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

 

Ps.

Niech Nowy Rok 2017 będzie dla Państwa czasem pokoju i miłości oraz żeby był jeszcze lepszy niż jego poprzednik.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.12.2016r.- 675 dzień od nowego rozejmu.

 1. I jeszcze cos pozytywnego na nowy 2017 rok, czyli wywiad z Pat’em Buchanan’em, czołowym amerykańskim ‚paleokonserwatystą”, oskarżanym (od zawsze) o ‚prorosyjskość”;
  http://konserwatyzm.pl/artykul/23816/america-first-bylo-naszym-haslem-w-1992-i-1996-roku-z-patem-buchananem-rozmawia-michal-krupa/
  Cytat „Zakończenie drugiej zimnej wojny z Rosją Władimira Putina i odbudowanie relacji, dzięki którym będziemy mogli współpracować tam, gdzie się zgadzamy i negocjować, gdy mamy odmienne stanowiska. Musimy trzymać się z dala od jakichkolwiek nowych wojen na Bliskim Wschodzie, szczególnie z Iranem. Należy też zrewidować wszystkie amerykańskie zobowiązania sojusznicze, które obligują nas do walczenia w obronie dziesiątków narodów i które sięgają czasów Deana Achesona i Johna Fostera Dulles’a”…

  Polubione przez 1 osoba

 2. Z kresów…

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, ustanawiającą Krzyż Wschodni, którym będą mogły być odznaczane osoby pomagające Polakom represjonowanym na Wschodzie w latach 1917-1991.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/prezydent-podpisal-ustawe-o-ustanowieniu-krzyza-wschodniego

  Ukraiński tygodnik „Nasze Słowo”, na łamach którego publikowano artykuły zawierające antypolską propagandę, otrzyma dotację z budżetu państwa polskiego w wysokości 420 tys. zł. Łącznie w 2017 rok rząd dofinansuje działalność organizacji ukraińskich w Polsce kwotą ponad 1,6 mln zł. Najwięcej otrzyma Związek Ukraińców w Polsce.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/420-tys-zl-dotacji-od-rzadu-pis-dla-ukrainskiej-gazety-ktora-nazwala-pilsudskiego-miedzynarodowym-terrorysta

  Polubienie

 3. Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy szacuje, że blisko 10 mln Ukraińców jest zatrudnianych z naruszeniami Kodeksu Pracy, bez zawierania odpowiednich umów. Co dziesiąty pracownik oficjalnie otrzymuje pensję minimalną lub pracuje tylko część etatu, zaś resztę wynagrodzenia otrzymuje „w kopercie”. Podobnych naruszeń dopuszcza się około 30 tysięcy firm, które działają głównie w handlu, rolnictwie i budownictwie. Ukraińscy inspektorzy zapowiadają w przyszłym roku kontrole w prywatnych firmach.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-10-mln-pracownikow-zatrudnianych-nielegalnie-dostaja-wynagrodzenia-w-kopertach
  Komentarz: Powodem nagłego ożywienia się Ukraińskiej skarbówki są zmiany w prawie dotyczące kar za łamanie powyższych przepisów. Pracodawcy będą narażeni na wysokie mandaty. Co ważne kary uderzą głównie w …szeregowych pracowników. Pracodawcy zaczną wypłacać pensję zgodnie z prawem ,czyli pomniejszone o daniny społeczne.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Szefowi i wszystkim komentatorom życzę udanego roku i obyśmy jak najszybciej mogli odliczać dni odbudowy Doniecka i Ługańska po agresji „sąsiedniego państwa w stanie upadłości”.
  Chętnie życzyłbym Państwu i sobie, aby polscy politycy załapali się na chociaż odrobinę rozumu, ale – bądźmy realistami – cuda są wielką rzadkością w przyrodzie. Do siego roku!

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.