Wojna domowa na Ukrainie 1.01.2017r.- 676 dzień od nowego rozejmu.


Члены организации ДНР готовятся к празднованию Нового года. ©dan-news.info

 

Amerykańskiej histerii spowodowanej domniemanym zagrożeniem ze strony rosyjskich hakerów ciąg dalszy.

 

Tym razem informację o niecnych zamiarach rosyjskich hakerów podała amerykańska gazeta „Washington Post” („WP”),  wg. której włamali się oni ” do komputera jednego z dostawców energii na północnym wschodzie USA”.

Jednak, jak wynika z tekstu opublikowanego na łamach „WP”, nie spowodowali oni żadnych strat, ale obnażyli w ten sposób słabe punkty amerykańskiej sieci energetycznej.

Zaatakowana przez rosyjskich hakerów ma być firma „Burlington Electric” („BE”)ze stanu Vermont.

Pomimo to, że jak podało anonimowe źródło we władzach firmy „BE”, doszło tam do włamania do głównego komputera, ale nie spowodowało to zakłócenia dostaw energii.

Mimo to, wg. „WP”, „zwiększa to obawy rządu USA, że piraci informatyczni rosyjskiego rządu aktywnie próbują wejść do sieci w celu popełnienia ewentualnych ataków”.

Zdaniem „WP”, amerykańskie władze nie wiedzą jeszcze, jakie były intencje włamywaczy komputerowych. Gazeta nie podaje, kiedy nastąpił atak.

Natomiast na chwilę obecną wiadomo, że firma „Burlington Electric” potwierdziła, że doszło do opisanego przez dziennik „WP” cyberataku, ale znaczyła, że jego celem był komputer niepodłączony do sieci przedsiębiorstwa.

Ciekawe tylko, o którym rządzie pisze gazeta „WP”, czy tym odchodzącym, czy też już nowym?

Jakby nie było, to psychoza depresyjno-maniakalna wywołana przez histeryczne informacje w duchu urojo0nej wojny, które są ostatnio przekazywane przez nieprzychylną- procesowi pokojowego współistnienia, część wiodących amerykańskich mediów i ich zagraniczne odpowiedniki, zaczyna przypominać tą atmosferę z początków wojny z Japonią, o których opowiada film Stevena Spielberga pt. „1941”:

Nawiasem mówiąc bardzo dobra komedia, którą w ten dzisiejszy dzień dla poprawy humoru warto sobie odświeżyć i go obejrzeć 🙂

https://pl.wikipedia.org/wiki/1941_(film),

 

https://www.washingtonpost.com/world/national-security/russian-hackers-penetrated-us-electricity-grid-through-a-utility-in-vermont/2016/12/30/8fc90cc4-ceec-11e6-b8a2-8c2a61b0436f_story.html?utm_term=.73ad658e05b9,

https://www.washingtonpost.com/world/national-security/russian-hackers-penetrated-us-electricity-grid-through-a-utility-in-vermont/2016/12/30/8fc90cc4-ceec-11e6-b8a2-8c2a61b0436f_story.html?utm_term=.73ad658e05b9.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nudzący się w strefie ATO ukraińscy bojcy postanowili wczoraj zorganizować sobie wystrzałowego Sylwestra….a wyszło jak zwykle, czyli wielkim blamażem.

I tak, dokładnie gdy tylko wybiła godzina dwunasta zamiast odgłosów otwieranych butelek szampana do uszu mieszkańców Sachanki na południowym odcinku frontu donieckiego w nowoazowskim obwodzie, doszły wybuchy pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm. Ostrzał ten trwał kilka minut, po czym nastąpił tam spokój aż do samego rana.

Na wiwat też ukraińscy żołnierze, głównie przy użyciu granatników ręcznych i karabinów maszynowych, postrzelali sobie w rejonie Zajcewa na północ od Gorłówki, w okolicy wsi Trudowski na zachodnich obrzeżach Doniecka oraz w strefie dzielnicy przemysłowej w Jasinowatej.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu ukraińscy bojcy przeprowadzili przy użyciu granatników i broni maszynowej trzy razy krótkie ostrzały okolic pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego na moście łączącym drogę z Ługańska do Stanicy Ługańskiej.

Poza tym dwa razy wystrzelono z karabinów maszynowych w stronę stanowisk obronnych Milicji Ludowej ŁRL rozmieszczonych w rejonie wsi Kalinowo w pobliżu łuku światłodarskiego.

Później ukraińscy patrioci wzięli się za tradycyjne świętowanie, czyli:  горілка і сало.

Na zakończenie tej części relacji dodam, że ukraińskie dowództwo wojskowe ATO prowadzi koncentrację wojska i sprzętu na wybranych odcinkach linii demarkacyjnej. I tak, pod koniec  grudnia ubiegłego roku, znajdowało się tam 19464 żołnierzy, 186 czołgów, 100 moździerzy kaliber 120 i 82 mm, 80 wyrzutni rakiet „Grad” oraz 621 sztuk różnego sprzętu kołowego, w tym opancerzonych wozów bojowych, opancerzonych transporterów piechoty, opancerzonych wozów innego typu i ciężarówek.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 31 грудня 2016 року

На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії російсько-окупаційні війська вели вогонь у напрямку наших позицій в районі Водяного. Поблизу Широкиного використовували 120 та 82 міліметрові міномети. Біля Мар’їнки вогонь вів снайпер. З гранатометів та стрілецької зброї стріляли по Водяному, Широкиному, Павлополю, Гнутовому, Чермалику, Красногорівці та Старогнатівці.
На Донецькому напрямку з 82 міліметрових мінометів бойовики обстрілювали наші позиції в районі Луганського. З гранатометів та стрілецької зброї – біля Авдіївки, Майорська, Південного, Зайцевого, Луганського та Крутої Балки.
На Луганському напрямку з гранатометів вели вогонь поблизу Новозванівки, Станиці Луганської і Кондрашівки Нової. Загалом відбулося 44 обстріли.”

 

A tak obchodzono Nowy Rok po drugiej stronie frontu, czyli w Doniecku. Relacja filmowa od Grahama Phillipsa:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

John McCain-senator amerykańskiej Partii Republikanów oraz główny  lobbysta kompleksu militarnego przy tym nadworny podżegacz wojenny ekipy odchodzącego ze stanowiska prezydenta USA Baracka Obamy i jednocześnie kumpel szefa polskiego MON Antoniego Macierewicza, na zaproszenie najwyższych władz Ukrainy odwiedził żołnierzy w strefie ATO rejonie Szirokina aby im tam złożyć życzenia noworoczne.

 

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.01.2017r.- 676 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pożalił sie na napad deputowany Rady Najwyższej (z frakcji „Front Ludowy” Jaceniuka) Serhij Paszinskij (zwany równiez „kuratorem snajperów z majdanu’). Podczas powrotu do domu został (w jednej z miejscowości obwodu kijowskiego) wdał sie w bójkę z pijanym kierowcą, który swoim samochodem zablokował drogę. Według Paszinskiego pijak rzucił się na niego z butelką w ręce i uderzył go nią w głowę, jednak Paszinski przewracając się zdążył wyciągnąć posiadany przez siebie pistolet i postrzelić go w nogi. Wydarzenie potwierdziła policja, a postrzelony w nogi trafił do szpitala;
  http://korrespondent.net/ukraine/3795410-na-pashynskoho-napaly-nardep-otstrelyvalsia
  ps. W komentarzach piszą ze mógł wyciągną z bagażnika „karabinek snajperski’ (w domyśle wożony od czasów kijowskiego majdanu) i dobić pijaka…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Narracja wokół osoby Pana Balczuna, na Ukrainie zmienia się…
  cytat z wypowiedzi Ministra Infrastruktury Ukrainy Wołodymyra Omeliana:

  Balczunowi w ciągu ośmiu miesięcy pracy nie udało się osiągnąć poważnych zmian na lepsze. Pojawia się bardzo istotne pytanie o profesjonalizm jego ekipy, w którą ja, szczerze mówiąc, wierzę coraz mniej. Jeśli państwo zatrudnia menedżerów i płaci im wysokie wynagrodzenia powinni oni wytwarzać produkt wysokiej jakości”,

  I jak podaje wschodnik.pl
  Rada Ministrów Ukrainy powołała na stanowisko dyrektora generalnego „Kolei Ukrainy” obywatela Polski Wojciecha Balczuna w kwietniu tego roku.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/9455-minister-infrastruktury-ukrainy-ma-watpliwosci-co-do-kompetencji-balczuna.html
  Komentarz: oj zmienia się narracja zmienia. Nagle Pan Balczun nie ma już korzeni Ukraińskich (jeden z powodów zatrudnienia?) i jest nieefektywny. Jednak jak przyjrzeć się sprawie to menadżer w ciągu tych kilku miesięcy zrobił całkiem sporo.
  1) Znalazł linie kredytowe dla spółki ( zakup nowych wagonów i lokomotyw)
  2) podniósł płace
  3) ograniczył korupcję i złodziejstwo ( z samych kontraktów na dostawę paliwa kilka miliardów hrywien oszczędności)
  4) Nowe połączenia min z Polską.
  5) Uruchomienie własnych warsztatów zajmujących się naprawą wagonów.

  Prawdziwym powodem niechęci ukraińskich „królików” jest właśnie walka z patologiami w spółce. Już nie da się tak jak kiedyś robić bezkarnie machloi to raz. Dwa Pan Wojciech postanowił przeforsować JEDNOLITA stawkę za przewóz towarów. Skończą się więc dobre czasy dla oligarchów gdy za półdarmo spółka transportowała ich towary ( dopłacali do tego inni użytkownicy i podatnicy).

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Rosjanie zmniejszyli o jedną piątą tranzyt gazu przez Ukrainę. Zdaniem ukraińskiego operatora, ma to związek ze zwiększeniem przez Gazprom przesyłu błękitnego paliwa za pomocą gazociągu OPAL.
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina-gazprom-gaz-tranzyt-opal,252,0,2227964.html
  Komentarz: Z moich prywatnych wyliczeń wynika, że jeśli Gazprom utrzyma przywilej korzystania z gazociągu OPAL+ będzie dokupywał moce przerobowe ( max 20% całego tranzytu gazu) to tranzyt gazu przez Ukrainę spadnie o 30-40%. Otwarcie Turkish Stream (odnogi z FR do Turcji z pominięciem Ukrainy) to dodatkowe 10-15% straty z wpływów z tranzytu.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Czym zajmują się „szczerzy ukraińscy patrioci” z tzw. ukraińskiego batalionu ochotniczego ‚Ajdar” (obecnie „24 baon obrony terytorialnej”) oprócz oczywiście mordów i grabieży ludności Donbasu? W Dnieprze na przykład od 20 dni próbują przejąć jeden z domów mieszkalnych, „oficjalnie” w ramach niespłaconego kredytu (o co trwa spór sądowy od 2008 roku) z ‚PrivatBanku”, który to dług po szybkiej „nacjonalizacji” „Privatbanku” odkupiła jakaś prywatna firma…
  http://podrobnosti.ua/2153449-zhitel-dnepra-toporom-zaschischaet-svoj-dom-ot-kollektorov.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Firmy „windykacyjne” bogacą się na Ukrainie.
   Po dramatycznym spadku wartości hrywny ukraińscy „frankowicze” ( a raczej „dolarowicze”-bo większość kredytów była brana w dolarach) nie mają możliwości spłaty kredytów. Nagle z dnia na dzień, można rzec, ich kredyty zwiększyły się kilkakrotnie, podobnie zresztą jak raty.
   Poroszenko ogłosił, że państwo nie będzie odbierać mienia tym nieszczęśnikom, ale jak to zwykle bywa z obiecankami oligarchów- prawdy nie powiedział, bo państwo długi „frankowiczów” i długi komunalne państwowe struktury odsprzedają właśnie firmom prywatnym. Wiele z tych firm to w rzeczywistości…. mafia lub biznesmeni powiązani z oligarchami. Za 1/3 do połowy wartości kredytu otrzymują „dług” danej osoby od państwa.
   Później sprawa jest już prosta- jeśli ma się znajomości w biurze prokuratora lub „swojego” sędziego z dnia na dzień zapada wyrok o zajęciu w poczet długu mienia.
   Jeśli dłużnik jest chroniony przez prawo i legalnie nie można go eksmitować zatrudnia się „tituszki”(Gopników) i te zbrojne bandy NIELEGALNIE wywalają ludzi z mieszkań.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Po prostu armaty zamiast masła 🙂

   I po co było im podskakiwać?

   Chyba trzeba będzie wreszcie zmienić powiedzenie o tym, że „Polak, i przed szkodą i po szkodzie głupi”, na „Ukrainiec, tak przed jak i po szkodzie głupi”.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Minister Finansów Rosji Anton Siłanow poinformował o bardzo wysokich szansach Rosji w procesie przed sądem w Londynie, gdzie toczy się sprawa o odzyskanie przez Rosję od Ukrainy długu w wysokosci ponad 3 mld dolarów. Rozpatrzenie pozwu (Rosję reprezentuje kancelaria „Cleary Gottlieb Steen & Hamilton”) ma odbyć się 17 stycznia 2017 roku;
  Подробнее: http://www.vestifinance.ru/articles/79513
  http://www.vestifinance.ru/articles/79513

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Jaki będzie rok 2017 na Ukrainie-moja mała prognoza.

  Dzisiaj mamy 1 stycznia czas więc na małą prognozę na przyszły rok. Nie jestem duchem świętym więc nie wiem wszystkiego, jednak z danych jakie są dostępne można w przybliżeniu przedstawić co w gospodarce naszego sąsiada zapewne się wydarzy w 2017 roku.

  Na początek hrywna.
  Państwo Ukraińskie znacjonalizowało największy bank komercyjny i stałą się nieoficjalnym depozytariuszem WSZYSTKICH kont z „twardą walutą” (w przeliczeniu ładnych parę miliardów $). Dzięki temu NBU będzie mogła w razie problemów skorzystać (oczywiście nieoficjalnie) z tych dodatkowych środków.
  Jednak wartość hrywny nadal będzie spadać. Głównie z powodu wzrostu zadłużenia-inflacji, a także z niekorzystnego dla Ukrainy bilansu handlowego- średni kurs hrywny na 2017 rok według moich prognoz wyniesie około 28 hrywien za 1 $.

  Wzrost PKB
  Ukraina może liczyć na wzrost PKB jednak będzie on niższy niż na przykład w Polsce i nie przekroczy 3% w skali roku. Głównym powodem wzrostu będzie silniejszy….rubel i wyższa cena ropy naftowej. Ceny stali i zboża są skorelowane z cenami ropy- dzięki temu zyski ze sprzedaży głównych towarów eksportowych Ukrainy zwiększą się. Silniejszy rubel to zaś większe przekazy pieniężne od Ukraińskich gastarbeiterów.

  Inflacja.
  Inflacja na Ukrainie nie odpuści.
  Będzie co prawda niższa niż w tym roku i wyniesie około 10%. Głównie wzrosną ceny ropy, benzyny, oleju napędowego, gazu, alkoholu, papierosów i …żywności. Z tej ostatniej pozycji najmniej wzrośnie cena chleba, spory wzrost zanotują jajka, mięso ( z powodu mniejszej produkcji i większej sprzedaży za granicą), i znacznie podrożeje kasza ( mniejsza ilość upraw z powodu przeorientowania się rolników na pszenicę).

  Dług publiczny i rezerwy walutowe
  Nadal będzie rósł i to w dość szybkim tempie (ponad 3% w skali roku). Głównie z powodu wysokich dotacji do systemu emerytalnego choć UWAGA w przyszłym roku wielkość dotacji zmniejszy się ze strony państwa. Powodem będzie wyższa płaca minimalna i walka z wypłatami w kopertach.
  Wielkość rezerw zwiększy się do około 18 mld $ główne, jak pisałem wcześniej, dzięki nacjonalizacji PrivatBanku. Po prostu, lokaty, depozyty w walutach obcych będą wypłacane w większości w …hrywnach.

  Donbas.
  Na zakończenie walk w Donbasie bym nie liczył. Za to „Kijów” może spróbować ostatni raz doprowadzić do rozstrzygnięcia militarnego i zaatakować wszystkimi dostępnymi środkami. Taka operacja ma jednak niewielkie szansę sukcesu, niemniej wierchuszka z Kijowa może taki rozkaz wydać-głównym powodem będzie próba odwrócenia uwagi Ukraińców od biedy i problemów społecznych.

  Bieda
  Na Ukrainie wzrosną ceny żywności paliwa i gazu. Wzrosną również obciążenia państwowe dla rolników (wyłączenie z ulg), ponadto zmniejszą się REALNE płace po tym jak wzrośnie płaca minimalna. Jednocześnie emerytury, renty i inne świadczenia społeczne wzrosną nie na tyle by odmienić sytuację. Tym samym obszar biedy na Ukrainie się powiększy i 2/3 Ukraińców będzie żyć w biedzie, a z tej grupy, aż 25% obywateli będzie żył w skrajnej nędzy.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Na chwilę obecna krótka prognoza pogody dla Kijowa…
   „ПРОГНОЗ ПОГОДЫ В КИЕВЕ – КОНЕЦ СВИНОФЕРМЕ
   Вт. 10 янв. – облачно, небольшой снег -16 -21
   Ср. 11 янв. – облачно, снег -16 -22
   Чт. 12 янв. – облачно, снег -16 -22
   Пт. 13 янв. – облачно, небольшой снег -18 -23
   Сб. 14 янв. – небольшой снег -17 -22″…

   Polubione przez 1 osoba

   • To prawda, że ocena jest bardzo ostrożna, głownie z powodu wielu niewiadomych (np dalsza pomoc USA i MFW, wynik kilku batalii sądowych dalsze decyzje w sprawie Nord Stream i OPAL itd itp)
    Jednak już jedno można rzec wzrost o 1-1,5% w 2016 roku i mniej niż 3% w tegorocznym nie jest sukcesem „Kijowa” tylko jego klęską. Z daleka wygląda to ładnie-gospodarka się rozwija, inflacja się zmniejsza. Tyle tylko, że to fałszywe postrzeganie, bo trzeba spojrzeć na kilka-kilkanaście lat wprzód, aby zrozumieć prawdziwe problemy i zagrożenia.
    A te są naprawdę poważne dla Ukrainy.

    Po pierwsze Ukraina nie jest postrzegana jako kraj dobry dla inwestorów. Inwestycje zagraniczne zamiast rosnąć to MALEJĄ z roku na rok, a główną gałęzią był w ostatnich latach sektor bankowy. Tymczasem jak sami Ukraińcy oficjele przyznają potrzeba 500 MILIARDÓW $ ( tak dolarów ), aby Ukraińska gospodarka zaczęła się szybko rozwijać.

    Po drugie starzenie się społeczeństwa i związany z tym zapaść systemu emerytur. Na Ukrainie rodzi się mniej dzieci niż w Polsce (która też przecież nie ma czym się pochwalić). Średnia wieku jest …większa niż w Polsce, a perspektywy nie są optymistyczne. po prostu Ukrainki NIE CHCĄ mieć dzieci, a dokładniej pewnie by chciały, ale z powodów socjalnych obawiają się zostać matkami. Tego trendu długu nie będzie można odwrócić, bo sytuacja finansowa szeregowego Ukraińca jest po prostu tragiczna. I nawet przy wzroście gospodarki do poziomu 5% w skali roku Ukraińcy będą żyć na poziomie za czasów „tyrana” Janukowycza dopiero po 2020 roku (!). A ktoś w kraju musi zostać i zapracować na świadczenia obecnych i przyszłych emerytur.

    Po trzecie emigracja. Kraj wyludnia się ludność związana kulturowo z FR masowo prosi o nadanie obywatelstwa FR. Ukraińcy głównie z Zachodniej części Ukrainy wybierają Europę ( głównie Polska ,Węgry, Włochy i Czechy) i również chcą zostać w „normalnym kraju”.

    Po czwarte zagrożenie środowiska i załamanie produkcji rolnej. Jak na razie wszystko wygląda ładnie Ukraina nadal nie jest zniszczona ekologicznie, a jej produkcja rolna wzrasta. I znowu nie do końca. Brakuje środków na ratowanie środowiska ( np oczyszczalnie ścieków, nowe sposoby przetwarzanie odpadów). Na razie są tylko lokalne doniesienia o problemach, jednak sytuacja będzie się pogarszać. Następnie przejdźmy do sprawy wycinki drzew tu sytuacja jest już tragiczna. Drzewa są wycinane nie tylko na eksport, ale również przez Ukraińców, których nie stać na zakup węgla na zimowe sezony.
    I wzrost produkcji rolnej, którego po prawdzie nie ma. Wzrasta produkcja zboża i to jest fakt i zarazem zagrożenie. Inne uprawy są likwidowane ,a na ich miejsce powstają wielkie latyfundia zbożowe (Kukurydza i pszenica). I na tychże polach obsiewa si rok w rok tylko zboże, co prowadzi do monokultury i wyjałowienia ziemi.

    To tylko kilka zagrożeń, a lista jest niestety długa

    Polubione przez 2 ludzi

 7. Trwa tymczasem „cicha wojna religijna” w Humaniu (obwód czerkaski), jednym z głównych ośrodków kulturowych oraz religijnych Żydów- Chasydów. W noc sylwestrową nieznani sprawcy sprofanowali krzyż znajdujący się nad brzegiem jednej z przepływajacych przez miasto rzek;
  https://strana.ua/news/48218-v-umani-na-novyj-god-oskvernili-hristianskij-simvol.html
  Dla przypomnienia, wcześniej sprofanowano znajdująca się mieście synagogę;
  https://strana.ua/news/46413-v-umane-gruppa-nacionalistov-zabrosala-sinagogu-svinymi-golovami-ugrozhaya-evreyam-nasiliem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Skandal wśród „szczerych ukraińskich patriotów”, po tym jak UKRAIŃSKI kanał telewizyjny „NewsOne” przyznał tytuł „Człowieka roku 2016 na Ukrainie’ deputowanej rady Najwyższej Ukrainy Nadieżdzie Sawczenko. ‚szczerzy ukraińscy patrioci” stwierdzili że nadanie tego tytułu „KOLABORANTCE” (!) Sawczenko że ‚kanał [NewsOne] opowiedział się po stronie Kremla i państwa – agresora’…
  http://replyua.net/blog/50616-odin-iz-ukrainskih-telekanalov-priznal-savchenko-personoy-goda.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Dobre wieści’ z Ukrainy, ale dla NIEDOBITYCH BANDYTÓW – LUDOBÓJCÓW SPOD ZNAKU UPA ORAZ oun. Z okazji kolejnego dnia urodzin Bandery wszyscy tzw. weterani spod znaku ludobójczych band tzw. OUN oraz UPA otrzymają dodatkowa „pomoc finansową”;
  http://www.volynpost.com/news/81310-den-narodzhennia-bandery-veterany-upa-otrymaly-dopomogu
  Ps. Nie piszą skąd pochodzą na to fundusze, ale wcale bym się nie zdziwił gdyby nie pochodziły przypadkiem z budżetu centralnego. A jeżeli stamtąd to całkiem możliwe że pochodzą z „pożyczek bezzwrotnych” jaki udziela hojnie Ukrainie banda ‚zarządzająca’ naszym nieszczęsnym krajem. czyli ((pośrednio) Polacy FINANSUJĄ OPRAWCÓW SWOICH RODAKÓW…

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Tymczasem senator USA McCain dwoi się i troi, pobudzając do działania „antyrosyjską agenturę” gdzie się da. Po „ekstatycznej wizycie” na Ukrainie, przyszedł czas na podburzanie Gruzinów;
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/john-mccain-usa-musza-przeciwstawic-sie-wladimirowi-putinowi/evghpe9
  ps. Mam wrażenie że ten ‚pan’ chyba zrozumiał że nie da rady już sklecić w USA żadnej skutecznej „antyTrumpowskiej” opozycji wśród Republikanów, dlatego wymyślił sobie że da radę podburzyć Ukraine i Gruzję, by wciągnąć je do nowej wojny z Rosją, a przez to wymóc na nowych wąłdzach w Waszyngtonie udzielenia im „pomocy w walce o własną suwerenność oraz demokrację”…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.