Wojna domowa na Ukrainie 6.01.2017r.- 681 dzień od nowego rozejmu.


Ukraina to cywilizowany europejski kraj, w którym nie ma nazizmu i nie gloryfikuje się niemieckiego faszyzmu.

 

W środę 4 stycznia br. wydatki obronne budżetu państwa na 2017 rok zostały pozytywnie i bez poprawek zaopiniowane przez senacką komisję obrony narodowej (SKON). Nakłady na obronę mają wynieść ponad 37 mld zł.

 

Bez poprawek, bo w posiedzeniu komisji nie brał udziału żaden senator z opozycji. W przeciwieństwie do obrad innych komisji w Senacie we wtorek i środę, gdy na posiedzenie przychodził reprezentant PO, a po oddaleniu jego wniosku o przesunięcie terminu posiedzenia, opuszczał salę – podczas środowej dyskusji nad budżetem obronnym nie padł taki wniosek. Wnika to z tego, że PO we wtorek zapowiedziała, iż nie będzie uczestniczyć w pracach nad ustawami uchwalonymi przez Sejm 16 grudnia 2016 r. podczas głosowań w Sali Kolumnowej, bo ma zasadnicze wątpliwości do ich legalności.

PiS uważając inaczej, nadal kontynuuje prace nad wdrażaniem przyjętych wg. niego ustaw, w tym wydatków na obronę państwa.

I tak, wg. nowego budżetu, wysokość wydatków obronnych zaplanowano w 2017 r. na 37, 152 mld zł, czyli zgodnie z ustawowym wymogiem, by przeznaczać na ten cel 2% PKB przewidywanego na rok poprzedni. W porównaniu z 2016 r. budżet obronny ma wzrosnąć o 1,3%., czyli o 1,253 mld zł. Wydatki obronne (poza limitem 2% PKB) dopełnia także rezerwa celowa w wysokości 200 mln zł na zakup amerykańskich samolotów do przewozów VIP-ów. Umowę na dwie takie maszyny MON podpisało w 2016 r. Łączne więc, nakłady na obronę w roku bieżącym wyniosą około 37,35 mld zł.

Z tej kwoty do bezpośredniej dyspozycji MON będzie miał w 2017 roku 36,8549 mld złotych.

Według przyjętego planu wydatków, 4% wzrost budżetu MON zostanie przeznaczony częściowo na zakup dodatkowych środków bojowych, wzrost uposażeń żołnierzy i wynagrodzeń pracowników cywilnych wojska, a także na formowane od postaw Wojska Obrony Terytorialnej (OTW).

Na zakup uzbrojenia i sprzętu wojskowego, inwestycje budowlane i inwestycje we wspólną infrastrukturę NATO w ramach programu NSIP – MON ma przeznaczyć w tym roku 10,2214 mld zł, czyli 27,7% swojego budżetu. Plan Modernizacji Technicznej (PMT), obejmujący najważniejsze zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, będzie miał w 2017 r. budżet na poziomie niecałych 9,2 mld zł, czyli o 0,7% mniej niż w 2016 r. Czyli uwzględniając inflację pieniądze na zakup sprzętu i uzbrojenia kolejny roku zmaleją, co jest sprzeczne z deklaracjami składanymi przez obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza, o zwiększeniu wydatków na ten cel.

I tak, zgodnie z wcześniejszym posiedzeniem SKON, Ministerstwo Obrony Narodowej za najważniejsze zadania w inwestycjach narodowych stawia sobie:

 1.   budowę infrastruktury na potrzeby formowania Wojsk Obrony Terytorialnej,
 2.   modernizację obiektów szkoleniowych, sztabowych i koszarowych,
 3.  budowę infrastruktury dla Morskiej Jednostki Rakietowej oraz dla potrzeb samolotów transportowych C-130 i samolotu szkolenia zaawansowanego AJT,
 4.  przygotowanie infrastruktury dla potrzeb sprzętu wojskowego,
 5.  systemy i kontrolę dostępu do obiektów i kompleksów wojskowych,
 6.  modernizację i rozbudowę sieci teleinformatycznych oraz innych obiektów łączności,
 7.  modernizację baz, składni i stacji paliwowych.

Natomiast priorytetem w modernizacji technicznej sprzętu wojskowego i uzbrojenia mają być zaopatrzenie w system obrony powietrznej, śmigłowce wsparcia bojowego i zabezpieczenia, modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych, modernizacja Marynarki Wojennej i drony latające.

Wśród najważniejszych inwestycji budowlanych wskazano infrastrukturę potrzebną WOT, modernizację obiektów szkoleniowych, sztabowych i koszarowych oraz infrastrukturę potrzebna w związku z wprowadzaniem nowego sprzętu. Inwestycje mają objąć także system dostępu do obiektów wojskowych, modernizacje i rozbudowę sieci teleinformatycznych oraz modernizację baz, składnic i stacji paliwowych. Inwestycje w ramach programu NSIP to m.in. infrastruktura potrzebna do przyjęcia wojsk sojuszniczych w Polsce.

Wydatki na utrzymanie jednostek wojskowych i szkolenie mają pochłonąć 6,3347 mld zł.

Natomiast na emerytury, renty i inne świadczenia MON ma przeznaczyć 7,601,3 mln zł. Wydatki osobowe, czyli na pensje dla żołnierzy i pracowników cywilnych, mają wynieść 9, 2728 mld zł. Budżet MON zakłada, że liczba żołnierzy zawodowych wzrośnie o 3,5 tys., do poziomu 105 tys. etatów (faktycznie żołnierzy jest mniej), z tego nowych etatów 1,6 tys. ma trafić do dowództw brygad WOT, a reszta na wzmocnienie „ściany wschodniej”, m.in. po przez rozbudowę etatów szeregowych i podoficerów w 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku oraz 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie-Wesołej

Przyjęta w środę opinia SKON dotyczy także budżetu Biura Bezpieczeństwa Narodowego na 2017 r. Ma on wynieść 13,5 mln zł, czyli o 6,2% mniej niż w 2016 r. co ma wynikać z urealnienia wydatków, które w latach 2013-16 nigdy nie przekroczyły poziomu 13,5 mln zł.

Dla porównania, w tegorocznym budżecie przewidziano wydatki na poziomie 8,4 mld złotych i na naukę, około 16 mld zł na szkolnictwo wyższe, zaś na ochronę zdrowia 4,9 mld zł, a na świadczenia dla osób fizycznych 25,3 mld zł i 18,16 mld zł na inwestycje. Co w sumie przy wydatkach na MON wydaje się kwotami nieznacznymi. No, ale cóż enigmatyczne poczucie bezpieczeństwa zdaje się ważniejsze niż dobro indywidualnego obywatela, który na to wszystko musiał ciężko pracować.

Nie dość tego, pieniądze wydane na MON, są krótko mówiąc- pieniędzmi roztrwonionymi, gdyż nie zapewnią one mam nigdy właściwego bezpieczeństwa i osiągnięcie go nie powinno iść torem zwiększania wydatków na utrzymanie sił zbrojnych, a raczej na tworzenie potencjału gospodarczego i pokojową międzynarodową współpracę, bo kraje które ze sobą współpracują nie mają interesu w tym aby być wobec siebie  nastawione wrogo.

A propos tematu: do dziś nadal nie wiadomo na pewno, czy budżet na ten rok został przegłosowany legalnie, tzn. zgodnie z zasadami konstytucyjnymi.

 

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/komisja-pozytywnie-o-budzecie-mon-l2017-01-04/.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, sytuacja wzdłuż linii styku nie uległa zasadniczej zmianie i zapanowała tam świąteczna atmosfera.

I tak, w Zajcewie w czasie wieczornego ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu moździerzy został trafiony bezpośrednio dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Karbyszewa nr.80. W chwili trafienia przebywało w nim dwoje starszych ludzi- jego właścicieli. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Tak że wieczorem toczyły się walki w rejonie Sachanki i Komiternowa, oraz na północnych obrzeżach Doniecka na linii donieckie lotnisko-Spartakus- dzielnica przemysłowa w Jasinowatej oraz w okolicach Kalinowki i Pierwomajska. Poza tym w rejonie Komiternowa i Sachanki ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm i przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm okolic donieckiego lotniska.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 5 січня 2017 року
Російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. Зі 120 міліметрових мінометів та гранатометів різних систем на Луганському напрямку – по Новозванівці. З гранатометів – по Талаківці, а по Новотроїцькому вогонь вів снайпер.
На Маріупольському напрямку – з гранатометів та стрілецької зброї – по Павлополю, Мар’їнці, Водяному та Новотроїцькому.
На Донецькому напрямку зі 152 міліметрової артилерії вели вогонь по наших позиціях в районі Троїцького, а з гранатометів та стрілецької зброї – по Луганському та Авдіївці. Загалом зафіксовано 14 обстрілів.
Одного нашого військовослужбовця поранено.”

Zobacz tłumaczenie

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 5 січня 2017 року
Російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. На Луганському напрямку зі 120 міліметрових мінометів та гранатометів різних систем вони вели вогонь по Новозванівці. З гранатометів – по Талаківці та Станиці Луганській, а по Новотроїцькому вогонь вів снайпер.
На Маріупольському напрямку – з мінометів окупанти вели вогонь по Мар’їнці. З гранатометів та стрілецької зброї – по Гнутовому, Павлополю, Широкиному, Мар’їнці, Красногорівці, Водяному та Новотроїцькому. По Старогнатівці вогонь вела БМП противника.
На Донецькому напрямку зі 152 міліметрової артилерії вели вогонь по наших позиціях в районі Троїцького, а з 82 міліметрових мінометів – по Авдіївці. З гранатометів та стрілецької зброї – по Луганському та Авдіївці. Загалом зафіксовано 32 обстріли.
Одного нашого військовослужбовця поранено.”

 

***

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

96 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.01.2017r.- 681 dzień od nowego rozejmu.

 1. Prezydent – elekt USA Donald Trump nazwał „politycznym polowaniem na czarownice” informacyjny „szum” tworzony wokół domniemanego włamania rosyjskich hakerów na serwery Partii Demokratycznej i „ingerencje” Rosji w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Zauważyło on miedzy innymi, że „​​obsesja udowodnienia ze to wszystko robota rosyjskich hakerów” ma politycznie uwarunkowane. ponieważ administracja odchodzacego prezydenta Obamy poniosła druzgocącą klęskę w wyborach i teraz próbuje zatuszować tymi działaniami wstyd z własnej porażki;

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem Ukraina zasypana, ale nie ‚rosyjskimi bombami” a gwałtownymi śnieżycami. Z powodu śniezyc zablokowany został ruch na trasie Odessa-Melitopol-Nowoazowsk oraz wstrzymano ruch pomiędzy Chersoniem i Mikołajowem;
  http://nbnews.com.ua/ru/news/194054/
  Łącznie na terenie sześciu obwodów czerkaskiego, odeskiego, mikołajowskiego, kirowohradzkiego, dniepropietrowskiego oraz zaporoskiego wprowadzono czasowe ograniczenia w ruchu oraz transporcie samochodowym;
  http://nbnews.com.ua/ru/news/194065/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wydatki na budżet według tego artykułu to ponad 37 mld PLN.Według informacji na Wikipedii PKB Polski w 2016 roku wyniosło 467,3 mld dolarów, a więc po aktualnym kursie 1929,95 mld złotych (prawie 2 biliony). 2% z tej kwoty to 38,60 mld zł – troszeczkę mniej, pewnie liczą po uśrednionym kursie za poprzedni rok czy coś takiego. Ale już biorąc pod uwagę prognozowane wpłwy do budżetu to wydatki na obronność przekraczają 10%.

  Nie jestem przeciwny zbrojeniu się, ale trochę mnie dziwi, że tak biedne państwo jak Polska szczyci się przeznaczaniem ponad 10% wpływów do budżetu na swoją niezwyciężoną armię, z której większość zdolnych do boju żołnierzy przebywa za granicą. Trochę mnie nie dziwi, że jesteśmy pod tym względem wyjątkiem w NATO, bo średnie efekty to daje.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Hecy z „ingerencją rosyjskich hakerów” w wybory prezydenckie w USA ciąg dalszy. Jak ma informować między innymi opublikowany przez amerykańskiej służby specjalne raport na ten temat „Rosja miała dostęp do dużej liczby komisji wyborczych w USA zarówno na szczeblu stanowym jak i lokalnym. Jednak systemy [elektroniczne], do których sie włamano, nie miały związku z liczeniem głosów” (???)
  http://korrespondent.net/world/3797541-razvedka-ssha-opublykovala-doklad-o-kyberatakakh-rf
  Kto cierpi na bezsenność może sobie poczytać „szokujące raporty”…
  https://www.dni.gov/files/documents/ICA_2017_01.pdf

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Obie izby Kongresu Stanów Zjednoczonych na wspólnym posiedzeniu formalnie zatwierdziły wyniki wyborów prezydenckich w USA, czyli zatwierdziły wybór Donalda Trumpa na urząd Prezydenta USA. Głosy sprzeciwu padły ze strony kilku „demokratycznych prawodawców’ (Democratic lawmakers), ale zostali „pouczeni” przez ustępującego wiceprezydenta USA Joe Biden’a że „To już koniec”…
  http://www.foxnews.com/politics/2017/01/06/dems-try-to-contest-trump-victory-on-house-floor.html
  Nie obyło się też bez utarczek z „grupa kilku demonstrantów” nie będących członkami Kongresu, ani jego pracownikami, ale poradziła sobie z nimi szybko ochrona…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Zawsze uważałem, że silna armia pozwala na realizację własnych narodowych interesów.
  Dlatego też zawsze krytykowałem wiernopoddańczy tzw. „końkordat”.
  Gdyby te wszystkie pieniążki (około 5 miliardów rocznie) przeznaczyć na wojenną technikę w ramach własnych możliwości,
  to przez te prawie trzydzieści lat mielibyśmy najsilniejszą armię w tym regionie i niemusielibyśmy sprowadzając jakieś tam brygady pancerne robić laskę ich zwierzchnikom.
  PS Dlaczego Polak musi mieć Pana???

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Witam z rana
  Ukraina zamierza przeprowadzić kolejne ćwiczenia wojsk rakietowych nad Morzem Czarnym – oświadczył minister obrony tego kraju Stepan Połtorak. Na początku grudnia Kijów, mimo ostrej reakcji Moskwy, przeprowadził próby rakietowe nad ukraińskimi wodami terytorialnymi na Morzu Czarnym. W odpowiedzi Rosja wzmocniła obronę przeciwlotniczą zaanektowanego Krymu.
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-testy-rakietowe-w-poblizu-krymu-beda-regularne,704816.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Podobno minister Macierewicz blokuje powstanie w Polsce infrastruktury do budowy „jedwabnego szlaku”. W swej niezmierzonej mądrości postanowił zablokować projekt ,który do budżetu Polski mogły dać kilka miliardów $ i zapewnić pracę tysiącom.
  Poniżej wypowiedź ministra:

  – Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku i ekspansji Chin jest częścią całościowej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i Chinami i wyeliminowania z obszaru euroazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych – mówił Macierewicz. – Oraz zlikwidowania Polski jako niepodległego podmiotu – podkreślił. – To Polska, jako największy kraj na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jednym potencjalnym krajem mogącym zorganizować alternatywę wobec takiej eurazjatyckiej superpotęgi – dodał.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,azja-pacyfik?zobacz/chinczycy-wycofuja-sie-z-wielkiej-inwestycji-w-lodzi-przez-decyzje-macierewicza

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nie podobno,a faktycznie, i nie uwierze w to ze to jest jakieś jego nowe „widzimisię”. „Ktoś” go do „podskakiwania” Chińczykom podjudza i chyba nie muszę (ponownie) tłumaczyć kto? Sprawa jest tym bardziej kompromitująca dla PiS że onegdaj nasz Wódz Naczelny ślizgając się po Wielkim Murze Chińskim zapewniał ile Polsce zapewni współpraca gospodarcza z Chinami…

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Jak poinformował na konferencji prasowej prezes Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce Jurij Kariagin, w 2016 roku Ukraińcy zarobili w Polsce legalnie 9 mld zł.

  – Ukraińcy w tym roku [2016 – red.] zarobili około 9 mld zł. Jeśli przeliczyć to na dolary – to około 2 mld dolarów – powiedział Kariagin. Dane te dotyczą jednak Ukraińców zatrudnionych w Polsce legalnie. Nie wiadomo dokładnie, o ile większa byłaby ta kwota, gdyby uwzględnić osoby zatrudnione nielegalnie. Według przedstawicieli OPZZ, w Polsce w tzw. szarej strefie może pracować nawet kilkaset tysięcy Ukraińców. Jednocześnie szacuje się, że w 2015 roku do pracy w Polsce przyjechało około miliona obywateli Ukrainy. Legalnie zatrudnionych było 650 tys., zaś nielegalnie od 30 do ponad 270 tysięcy.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/w-2016-roku-ukraincy-legalnie-zarobili-9-mld-zl

  Polubione przez 3 ludzi

  • Do tych 9 miliardów legalnych złotych trzeba doliczyć także gigantyczny rozwój tzw, szarej strefy i zwykłej przestępczości, które zawdzięczamy ukraińskim gastarbeiterom, czyli przemyt papierosów, alkoholu, broni, lekarstw, handel żywym towarem etc itp…

   Polubione przez 2 ludzi

  • „Nie wiadomo dokładnie, o ile większa byłaby ta kwota, gdyby uwzględnić osoby zatrudnione nielegalnie”- minimum dwa razy tyle co legalnie w więc łącznie od 4 do 5 mld $ rocznie.

   Niezła kwota!

   Co na to prezes?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 10. Ukraina (a dokładnie Administracja Prezydenta Poroszenki) która ledwo wiąże koniec z końcem oraz wegetuje praktycznie tylko dzięki pożyczkom i kredytom zagranicznym, wynajęła w USA profesjonalną firmę zajmującą sie lobbingiem (BGR Group) by zajmowała się jej „promowaniem” za Oceanem;
  http://ukr.obozrevatel.com/news/53981-ukraina-najnyala-profesijnih-amerikanskih-lobistiv-dlya-prosuvannya-interesiv.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 11. I znowu „mityczni rosyjscy hakerzy”. Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprzeczyło doniesieniom „grupy analitycznej CrowdStrike” o tym jakoby podczaskonfliktu na Donbasie, armia ukraińska poniosła ogromne straty w sprzęcie, m.in miała stracić aż 80 % posiadanych przez siebie haubic D-30 (122 mm haubica 2A18). Jak stwierdził ukraiński resort analitycy zostali zmanipulowani przez „rosyjskich hakerów” którzy dokonali włamań na oficjalne strony ministerstwa obrony Ukrainy, a straty w sprzęcie sa faktycznie o wiele mniejsze i nie powiązane bezpośrednio z działaniami na Donbasie;
  http://www.bbc.com/russian/news-38531437

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.