Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2017r.- 682 dzień od nowego rozejmu.


„Nie wiem, czy ja to mogę powiedzieć, ale zaryzykuję – 12 stycznia, wtedy do Polski przybędzie amerykańska brygada pancerna”zdecydował się poinformować przedwczoraj wieczorem szef MON Antoni Macierewicz na antenie telewizji publicznej TVP1.

Antoni Macierewicz powiedział również, że do Polski przybędzie łącznie blisko 7 tys. żołnierzy. Jak ocenił, „dużo ponad to, co kiedykolwiek sobie wyobrażano”, choć jednocześnie „można powiedzieć, że ciągle za mało”.

Później rozpoczął swoje wynurzenia mówiąc, że „gdyby tak się stało – co nie jest możliwe, nie jest realne – że Rosja postanowiłaby zaatakować Polskę wszystkimi siłami, to oczywiście nie jest to siła, łącznie z polską armią, która gwarantuje nam zwycięstwo. Będzie konieczne uruchomienie tych posiłków, które stacjonują w innych krajach europejskich i amerykańskich”.

Amerykańska brygada pancerna kieruje do Polski około 3,3 tys. żołnierzy, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic „Paladin”, ponad 400 samochodów „Humvee” i 144 bojowe wozy piechoty „Bradley”.

3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team – ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w Kolorado rozpocznie pierwszą dziewięciomiesięczną zmianę w ramach operacji Atlantic Resolve. Kolejne mają następować tak, by między poszczególnymi rotacjami nie było przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły.

Ma to, wg. NATO-wskiej propagandy, zwiększyć amerykańskie zdolności do odstraszania i odpowiedzi na potencjalne kryzysy oraz do obrony sojuszników i partnerów w Europie.

Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Kompanie jednego z batalionów zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich, drugi zostanie rozlokowany w Bułgarii i Rumunii, kolejny batalion będzie stacjonował w bawarskim Grafenwoehr, a do jego zadań będą należeć szkolenia i konserwacja sprzętu.

Dowództwo 4. Dywizji Piechoty będzie stacjonowało w niemieckim mieście Baumholder, gdzie od 2015 r. działa jedno z regionalnych dowództw USA w Europie. Brygada skierowana do Polski pozostanie nadal pod amerykańskim dowództwem.

Zaniepokojenie faktem przejazdu przez terytorium niemieckiego landu Brandenburgii wyraził wczoraj jego premier Dietmar Woidke z SPD, który w czasie spotkania noworocznego w siedzibie tamtejszej Izby Rzemieślniczej w Cottbus, powiedział że:

„Jeżdżące po obu stronach granicy tam i z powrotem czołgi nie pomagają nam w rozwiązywaniu problemów (…) Uważam, że pomimo wszystkich problemów powinniśmy szukać dialogu z Rosją”.

Ostrzegł on również przed dalszym możliwym pogorszeniem relacji z Rosja, mówiąc, że: „mam nadzieję, że wszyscy zachowają zimną krew”.

Ja też mam taką nadzieję, ale co będzie jeśli się okaże, że jest to tylko płonna nadzieja?

Te same wątpliwości ma szef brandenburskiej Lewicy Christian Görke, który w związku z tym zapowiedział już protesty członków i sympatyków swojej partii przeciwko transportowi przez Brandenburgię amerykańskich czołgów: „czołgi nie przyczyniają się do pokoju. Nigdzie!”. Dodał też, że rozmieszczenie amerykańskich żołnierzy w Europie Wschodniej jest prowokacją.

Przypomnę, że wczoraj (6 grudnia br.) rozpoczął się w niemieckim porcie Bremerhaven rozładunek pierwszego z trzech statków, którymi przypłynie sprzęt amerykańskiej dywizji pancernej, z której jedna brygada zostanie rozmieszczona w Polsce. Dlatego też granicząca z Polską Brandenburgia będzie jednym z landów, przez które – koleją i po drogach – będą się przemieszczać amerykańskie jednostki. Natomiast miasto Lehnin na zachód od Berlina ma być punktem odpoczynku dla amerykańskich żołnierzy.

Rozmieszczenie brygady USA w Polsce jest efektem decyzji podjętych latem 2016 roku na szczycie NATO w Warszawie. Celem jest wzmocnienie obecności USA na wschodniej flance sojuszu. I ma być to niebywały sukces tego rządu, a szczególnie szefa MON- Antoniego Macierewicza.

A czy to jest rzeczywisty sukces, czy tylko pierwsza z rzędu poważna porażka Polski, okaże się w przyszłości. Tylko, że podjętych obecnie decyzji nie będzie można już cofnąć przez wiele dziesiątków lat.

I nie uspokajają mnie tu słowa obecnego przy rozładunku amerykańskiego sprzętu w porcie w Bremerhaven zastępca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie generała Timothy P. McGuire, który stwierdził, że „jest to sygnał mający świadczyć o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych na rzecz sojuszników i o woli utrzymania pokoju”.

„Operacja Atlantic Resolve jest kontynuacją polityki Waszyngtonu od lat 70”.- zaznaczył amerykański dowódca, podkreślając, że zaangażowanie USA ma charakter defensywny.

Si vis pacem, para bellum (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny)- powiedział na koniec swojego wywodu ten  amerykański dowódca.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i w nocy, na ogół było spokojnie i tylko w trzech rejonach frontu donieckiego ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał i operacje zaczepne. A więc, w okolicy łuku światłodarskiego, gdzie zginęło (jak podało dowództwo ATO) dwóch kolejnych żołnierzy ukraińskich, na zachodnich i północnych obrzeżach Doniecka oraz w okolicach Gorłówki i w rejonie na wschód od Mariupola, gdzie ponownie ukraińscy żołnierze usiłowali przeniknąć lub przebić się na stronę kontrolowaną przez władze DRL. Próba ta była wspierana ostrzałem ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm. Pomimo to został on, przy dużych stratach ukraińskich, odparty po intensywnej walce. łącznie podczas przeprowadzonego tam ostrzału w pobliżu linii obronnych sił zbrojnych DRL spadło około 44 pocisków ciężkiej artylerii.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z kierunku wsi Krimskoje ostrzeliwali pozycje obronne Milicji Ludowej ŁRL w rejonie miejscowości Smiełoje.

Według przechwyconych komunikatów radiowych, w ciągu nocnych walk miało zostać rannych kilku ukraińskich żołnierzy.

Tak więc pomimo zauważalnego ostatnio, osłabnięcia intensywności ostrzału i walk, mimo wszystko Donbas obchodził Wigilię Bożego Narodzenia przy dobiegających odgłosach wybuchów i wymiany ognia.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення Прес-Центру штабу АТО
станом на 18.00 6 січня 2017 року
У Передріздвяну добу російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. На Маріупольському – з мінометів вони вели вогонь – по Павлополю, а з гранатометів та стрілецької зброї – по Талаківці, Мар’їнці, Гнутовому, Водяному, Широкиному, Павлополю. По Широкиному та Талаківці вогонь вели снайпери.
На Луганському – по Станиці Луганській, Новотошківському та Новозванівці – з гранатометів.
На Донецькому – з мінометів та великокаліберних кулеметів – по наших позиціях в районі Луганського та Авдіївки.
В районі Новотошківського двоє наших військовослужбовців поранено.
Загалом зафіксовано 21 обстріл.

 „Зведення Прес-Центру штабу АТО

за минулу добу 6 січня 2017 року
Російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. На Маріупольському – з артилерії та мінометів різних калібрів вони неодноразово вели вогонь по Водяному, Широкиному та Павлополю. З гранатометів та стрілецької зброї – по Талаківці, Мар’їнці, Гнутовому, Водяному, Широкиному, Павлополю. По Широкиному та Талаківці вогонь вели снайпери.
На Луганському напрямку – по Кримському, Станиці Луганській, Новоолександрівці, Новотошківському та Новозванівці – з гранатометів.
На Донецькому – з мінометів та великокаліберних кулеметів – по наших позиціях в районі Луганського та Авдіївки.
В районі Новотошківського двоє наших військовослужбовців поранено.
Загалом зафіксовано 42 обстріли.”

***

Na koniec kilka zdjęć:

Port w niemieckim Bremenhaven- rozładunek sprzętu bojowego amerykańskiej 3 Brygady Pancernej z Fort Carson ze stanu Kolorado, która ma zostać rozlokowana w ciągu najbliższego tygodnia w Polsce.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

134 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2017r.- 682 dzień od nowego rozejmu.

 1. Polska strona od lat bezskutecznie apeluje o budowę autostrady M10 Krakowiec (Korczowa) – Lwów, będącej przedłużeniem naszej A4. – Podczas posiedzeń polsko-ukraińskich grup strona ukraińska podkreśla zainteresowanie realizacją tego zadania, jednak nie wskazuje na dokładne terminy – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
  http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi-ukrainska-autostrada-m10-strategiczna-lecz-dotad-nic-z-tego-nie-wynika-56890.html
  Komentarz: Strona Ukraińska potwierdza ,że budowa trasy pozytywnie wpłynęłaby na wymianę handlową UE, Polski i Ukrainy, jednak na samą budowę nie ma $$$. Zapewne, jak to wielokrotnie miało miejsce, ukraińscy urzędnicy zaproponują „zainteresowanym stronom” by te same wyłożyły niezbędne środki na inwestycje.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraiński polityk, z wykształcenia historyk, były deputowany rady Najwyższej Ukrainy oraz były doradca Prezydenta Kuczmy Taras Stećkiw stwierdził ze należałoby rozstrzelać…Julię Tymoszenko, obecną liderkę partii „Batkiwszczyna”, za zawarcie niekorzystnej umowy gazowej z Rosja w 2008 roku;
  http://antikor.com.ua/articles/145357-timoshenko_nuhno_bylo_rasstreljatj_-_stetsjkiv
  Dla przypomnienia, jednym z haseł kijowskiego majdanu było uwolnienie Julii Tymoszenko, która przebywała wówczas w więzieniu skazana za defraudację…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tragiczna sytuacja łabędzi i kaczek na głównym jeziorze miasta Kołomyja na Haliczynie. Ptaki przymarzają do lodu, są wygłodzone. W społecznościowych sieciach mieszkańcy miasta wzywają współmieszkańców do pomocy ptakom – rozrąbywania lodu i karmienia ptaków, które mogą nie przeżyć dzisiejszej nocy.
  Brak informacji o jakichkolwiek działaniach władz miasta i organizacji zajmujących się ochroną przyrody.

  http://www.politnavigator.net/v-kolomye-lebedi-v-gorodskom-ozere-ot-kholoda-primerzli-ko-ldu-i-mogut-ne-perezhit-noch.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • A gdzie obrońcy zwierząt z zawsze zatroskanego każdym stworzeniem Zachodu?

   Przecież jak to by się wydarzyło w czasie prezydencji Wiktora Janukowycza toby suchej nitki na nim nie pozostawili.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 6 ludzi

 4. Ukraińska prawniczka i działaczka społeczna Tatiana Montjan o wczorajszym „popisie’ Iryny Heraszczenko, deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy i przedstawicielce strony ukraińskiej na rozmowy w Mińsku, która napisała że Rosja straciła na sankcjach wprowadzonych przez UE 17,5 miliarda euro, podczas gdy UKRAIŃSKI (!) artykuł który zlinkowała Heraszczenko opisywał że to UE straciła tyle pieniędzy przez sankcje. Jezeli ktoś zna rosyjski, to uwaga na wulgaryzmy…
  >http://ic.pics.livejournal.com/ser_ganadora/76857574/166574/166574_800.png

  Polubione przez 4 ludzi

  • Klasycznie minęła się z prawdą 🙂 🙂 🙂

   Ślepa zaciekłość upa-ińców doprowadzi ich samych do tragedii.

   Aż dziw bierze, że takie coś znajduje się na naszym kontynencie, a nie gdzieś na dalekich antypodach.

   Nie zdawaliśmy sobie do tej pory z kim graniczymy. Co jest oczywiście winą milczących jak grób mediów, naukowców i polityków obecnego sortu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Wiadomości militarne.
  Spółka „Ukroboronprom” informuje ,że przekazała wojsku i gwardii narodowej Ukrainy w 2016 roku 50 pojazdów BTR-3.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/BTR-3
  Jak chwali się konsorcjum tak duza ilość nowoczesnych pojazdów powstała głównie dzięki stworzeniu nowej profesjonalnej linii produkcyjnej. Ponadto zakład “КИЇВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД” miał wyremontować 160 innych pojazdów wojskowych.
  http://ukroboronprom.com.ua/en/media/kyyivskyj-bronetankovyj-zavod-u-2016-rotsi-peredav-armiyi-novi-btr-3.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem na linii „frontu” na Donbasie oprócz walk trwa takze ożywiony nielegalny przepły towarów (kontrabanda) w obie strony. Działajacy tam ukraińscy pogranicznicy żalą sie ze „kontrabandziści” szykuję na nich pułapki, np. w postaci desek z gwoździami;
  http://www.politnavigator.net/na-luganshhine-kontrabandisty-stavyat-lovushki-na-ukrainskikh-tamozhennikov-doski-s-zabitymi-ostrymi-gvozdyami.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Pod Kijowem, cztery owczarki niemieckie które uciekły ze swojej woliery, napadły na przechodzącego znajdującą sie w pobliżu drogą mężczyzne, jak sie okazało „weterana ATO”, i zagryzły go. Ukraińska wolontariuszka która poinformowała o tym wydarzeniu, napisała także że psy zastrzelono i przekazano do zbadania weterynarzom, ale miejscowe władze, nie chciały zająć się zwłokami mężczyzny (który osierocił dwoje dzieci i niepełnosprawną żonę) bo jak stwierdziły „Nie mają pieniędzy’…
  http://korrespondent.net/city/kiev/3797777-pod-kyevom-sobaky-nasmert-zahryzly-muzhchynu
  http://dnr-news.com/dnr/38204-deneg-net-mestnye-vlasti-otkazalis-vyvozit-telo-boyca-ato-kotorogo-zagryzli-sobaki.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kijów na szczycie rankingu najbardziej niebezpiecznych miast na Ukrainie;
  http://antikor.com.ua/articles/145529-kiev_vozglavil_rejting_samyh_opasnyh_gorodov_ukrainy
  A tam m.in o tym że tylko w pierwszych 9 miesiącach 2016 roku w stolicy Ukrainy popełniono 65,102 (!) przestępstw, z których sprawców nie wykryto aż w 87,4%;

  W artykule zauważono także że w Kijowie szczególnie ciężkie przestępstwa w wiekszosci przypadków nie sa popełniane na obrzeżach (przedmieściach), ale w dzielnicach centralnych. Ps. Czyli im bliżej tzw. władz Ukrainy, tym większy syf…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Największe przestępstwa popełnia się w rejonie Wierchownej Rady, Biura Administracji Prezydenta i innych centrach władzy administracyjnej. Tych przestępstw nikt nie ma najmniejszego zamiaru wykrywać, stąd ka znikoma wykrywalność mająca wartość około 12,5%.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Po prawie 3 latach „budzi” się z letargu kolejna prominentna międzynarodowa organizacja żydowska która zauważa że na Ukrainie buszują sobie bezkarnie jacyś faszyści/naziści/antysemici. „Centrum Szymona Wiesenthala” zażądało od Kijowa ukarania radykałów wznoszących antysemickie hasła podczas ostatniego marszu z okazji rocznicy urodzin Stepana Bandery, jaki odbył sie w stolicy Ukrainy;
  http://versii.com/news/358955/
  Ps. Dziwna sprawa, ale te wszystkie żydowskie protesty rozpoczęły sie w momencie jak „generalissimus” Poroszenka i jego kamaryla, zabrali się za „łupienie” oligarchy Ihora Kołomojskiego, który jak wiadomo był i jest wielkim „darczyńcą” dla społeczności żydowskiej nie tylko na Ukrainie, ale i na całym świecie…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.