Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2017r.- 682 dzień od nowego rozejmu.


„Nie wiem, czy ja to mogę powiedzieć, ale zaryzykuję – 12 stycznia, wtedy do Polski przybędzie amerykańska brygada pancerna”zdecydował się poinformować przedwczoraj wieczorem szef MON Antoni Macierewicz na antenie telewizji publicznej TVP1.

Antoni Macierewicz powiedział również, że do Polski przybędzie łącznie blisko 7 tys. żołnierzy. Jak ocenił, „dużo ponad to, co kiedykolwiek sobie wyobrażano”, choć jednocześnie „można powiedzieć, że ciągle za mało”.

Później rozpoczął swoje wynurzenia mówiąc, że „gdyby tak się stało – co nie jest możliwe, nie jest realne – że Rosja postanowiłaby zaatakować Polskę wszystkimi siłami, to oczywiście nie jest to siła, łącznie z polską armią, która gwarantuje nam zwycięstwo. Będzie konieczne uruchomienie tych posiłków, które stacjonują w innych krajach europejskich i amerykańskich”.

Amerykańska brygada pancerna kieruje do Polski około 3,3 tys. żołnierzy, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic „Paladin”, ponad 400 samochodów „Humvee” i 144 bojowe wozy piechoty „Bradley”.

3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team – ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w Kolorado rozpocznie pierwszą dziewięciomiesięczną zmianę w ramach operacji Atlantic Resolve. Kolejne mają następować tak, by między poszczególnymi rotacjami nie było przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły.

Ma to, wg. NATO-wskiej propagandy, zwiększyć amerykańskie zdolności do odstraszania i odpowiedzi na potencjalne kryzysy oraz do obrony sojuszników i partnerów w Europie.

Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Kompanie jednego z batalionów zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich, drugi zostanie rozlokowany w Bułgarii i Rumunii, kolejny batalion będzie stacjonował w bawarskim Grafenwoehr, a do jego zadań będą należeć szkolenia i konserwacja sprzętu.

Dowództwo 4. Dywizji Piechoty będzie stacjonowało w niemieckim mieście Baumholder, gdzie od 2015 r. działa jedno z regionalnych dowództw USA w Europie. Brygada skierowana do Polski pozostanie nadal pod amerykańskim dowództwem.

Zaniepokojenie faktem przejazdu przez terytorium niemieckiego landu Brandenburgii wyraził wczoraj jego premier Dietmar Woidke z SPD, który w czasie spotkania noworocznego w siedzibie tamtejszej Izby Rzemieślniczej w Cottbus, powiedział że:

„Jeżdżące po obu stronach granicy tam i z powrotem czołgi nie pomagają nam w rozwiązywaniu problemów (…) Uważam, że pomimo wszystkich problemów powinniśmy szukać dialogu z Rosją”.

Ostrzegł on również przed dalszym możliwym pogorszeniem relacji z Rosja, mówiąc, że: „mam nadzieję, że wszyscy zachowają zimną krew”.

Ja też mam taką nadzieję, ale co będzie jeśli się okaże, że jest to tylko płonna nadzieja?

Te same wątpliwości ma szef brandenburskiej Lewicy Christian Görke, który w związku z tym zapowiedział już protesty członków i sympatyków swojej partii przeciwko transportowi przez Brandenburgię amerykańskich czołgów: „czołgi nie przyczyniają się do pokoju. Nigdzie!”. Dodał też, że rozmieszczenie amerykańskich żołnierzy w Europie Wschodniej jest prowokacją.

Przypomnę, że wczoraj (6 grudnia br.) rozpoczął się w niemieckim porcie Bremerhaven rozładunek pierwszego z trzech statków, którymi przypłynie sprzęt amerykańskiej dywizji pancernej, z której jedna brygada zostanie rozmieszczona w Polsce. Dlatego też granicząca z Polską Brandenburgia będzie jednym z landów, przez które – koleją i po drogach – będą się przemieszczać amerykańskie jednostki. Natomiast miasto Lehnin na zachód od Berlina ma być punktem odpoczynku dla amerykańskich żołnierzy.

Rozmieszczenie brygady USA w Polsce jest efektem decyzji podjętych latem 2016 roku na szczycie NATO w Warszawie. Celem jest wzmocnienie obecności USA na wschodniej flance sojuszu. I ma być to niebywały sukces tego rządu, a szczególnie szefa MON- Antoniego Macierewicza.

A czy to jest rzeczywisty sukces, czy tylko pierwsza z rzędu poważna porażka Polski, okaże się w przyszłości. Tylko, że podjętych obecnie decyzji nie będzie można już cofnąć przez wiele dziesiątków lat.

I nie uspokajają mnie tu słowa obecnego przy rozładunku amerykańskiego sprzętu w porcie w Bremerhaven zastępca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie generała Timothy P. McGuire, który stwierdził, że „jest to sygnał mający świadczyć o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych na rzecz sojuszników i o woli utrzymania pokoju”.

„Operacja Atlantic Resolve jest kontynuacją polityki Waszyngtonu od lat 70”.- zaznaczył amerykański dowódca, podkreślając, że zaangażowanie USA ma charakter defensywny.

Si vis pacem, para bellum (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny)- powiedział na koniec swojego wywodu ten  amerykański dowódca.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i w nocy, na ogół było spokojnie i tylko w trzech rejonach frontu donieckiego ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał i operacje zaczepne. A więc, w okolicy łuku światłodarskiego, gdzie zginęło (jak podało dowództwo ATO) dwóch kolejnych żołnierzy ukraińskich, na zachodnich i północnych obrzeżach Doniecka oraz w okolicach Gorłówki i w rejonie na wschód od Mariupola, gdzie ponownie ukraińscy żołnierze usiłowali przeniknąć lub przebić się na stronę kontrolowaną przez władze DRL. Próba ta była wspierana ostrzałem ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm. Pomimo to został on, przy dużych stratach ukraińskich, odparty po intensywnej walce. łącznie podczas przeprowadzonego tam ostrzału w pobliżu linii obronnych sił zbrojnych DRL spadło około 44 pocisków ciężkiej artylerii.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z kierunku wsi Krimskoje ostrzeliwali pozycje obronne Milicji Ludowej ŁRL w rejonie miejscowości Smiełoje.

Według przechwyconych komunikatów radiowych, w ciągu nocnych walk miało zostać rannych kilku ukraińskich żołnierzy.

Tak więc pomimo zauważalnego ostatnio, osłabnięcia intensywności ostrzału i walk, mimo wszystko Donbas obchodził Wigilię Bożego Narodzenia przy dobiegających odgłosach wybuchów i wymiany ognia.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення Прес-Центру штабу АТО
станом на 18.00 6 січня 2017 року
У Передріздвяну добу російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. На Маріупольському – з мінометів вони вели вогонь – по Павлополю, а з гранатометів та стрілецької зброї – по Талаківці, Мар’їнці, Гнутовому, Водяному, Широкиному, Павлополю. По Широкиному та Талаківці вогонь вели снайпери.
На Луганському – по Станиці Луганській, Новотошківському та Новозванівці – з гранатометів.
На Донецькому – з мінометів та великокаліберних кулеметів – по наших позиціях в районі Луганського та Авдіївки.
В районі Новотошківського двоє наших військовослужбовців поранено.
Загалом зафіксовано 21 обстріл.

 „Зведення Прес-Центру штабу АТО

за минулу добу 6 січня 2017 року
Російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. На Маріупольському – з артилерії та мінометів різних калібрів вони неодноразово вели вогонь по Водяному, Широкиному та Павлополю. З гранатометів та стрілецької зброї – по Талаківці, Мар’їнці, Гнутовому, Водяному, Широкиному, Павлополю. По Широкиному та Талаківці вогонь вели снайпери.
На Луганському напрямку – по Кримському, Станиці Луганській, Новоолександрівці, Новотошківському та Новозванівці – з гранатометів.
На Донецькому – з мінометів та великокаліберних кулеметів – по наших позиціях в районі Луганського та Авдіївки.
В районі Новотошківського двоє наших військовослужбовців поранено.
Загалом зафіксовано 42 обстріли.”

***

Na koniec kilka zdjęć:

Port w niemieckim Bremenhaven- rozładunek sprzętu bojowego amerykańskiej 3 Brygady Pancernej z Fort Carson ze stanu Kolorado, która ma zostać rozlokowana w ciągu najbliższego tygodnia w Polsce.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

134 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2017r.- 682 dzień od nowego rozejmu.

 1. Anatolij Szarij, UKROPSYCHOZA kolejny przypadek, czyli jak „szczery ukraiński patriota” wszedł do jednego z barów w Czarnomorsku (obwód odeski) i zauwazył że w lokalu transmitowana jest rosyjska tv. Dlatego więc więc wezwał SBU by położyła kres szerzeniu „rosyjskiej propagandy”, a wtedy okaząlo się że to transmitowana jest rosyjska „Telewizja Dożd’ znana ze swojej opozycyjności oraz antykremlowskiego (skrajnego) nastawienia. Ale dla „ukraińskich patriotów” ‚wsio rawno” ważne że to „Moskalska tv” więc właściciel musiał ją wyłączyć i dostał ‚pouczenie” ze jak jeszcze raz to…
  >https://www.youtube.com/watch?v=55MGEqQCbq8

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Skandalu sylwestrowego w Mariupolu z udziałem „generalissimusa” Poroszenki ciąg dalszy. Dla przypomnienia, w Sylwestra Poroszenko (oprócz tego ze znowu bełkotał, jak to bywa gdy „nawiedza’ Mariupol) nagrodził także grupę „bojców ATO”, następnie jednak zamiast odwieźć ich do ich jednostek, zagnano ich do jednego z pomieszczeń (podobno nieogrzewanych) i przetrzymano „pod kluczem” przez Nowy Rok. Teraz minister obrony Połtorak poinformował ze „dyscyplinarnie ukarał 7 oficerów dowództwa ATO odpowiedzialnych za to wydarzenie”;
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/01/6/7131804/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. SKRETYNIENIA za Oceanem ciąg dalszy. Jako jeden z „koronnych dowodów” w ‚szokujacym raporcie” na ingerencję Rosji w wybory w USA przedstawiono…karykaturę Margarity Simonian, redaktorkę naczelną agencji ‚Sputnik” i „RT”, na tle Białego Domu pochodząca z 2011 roku…
  >https://cdn5.img.ria.ru/images/148522/55/1485225585.jpg
  https://ria.ru/world/20170107/1485221447.html
  Sama Margarita Simonian skomentowąła to powołując się na słynne „siermiężne” słowa szefa MSZ Rosji Sergieja Ławrowa…

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Więcej hałasu niż konkretów. Niczego dobrego nikt nie oczekuje. Spodziewamy się bardzo głośnych i mocnych oświadczeń pod adresem Rosji. Głównym zadaniem szczytu jest osiągnięcie efektu wizerunkowego. Pakt stawia sobie za cel upewnienie Polski i obywateli państw bałtyckich, że stoi za nimi murem, pod jego skrzydłami mogą się więc czuć bezpieczni. Estończycy, Litwini, Łotysze nie bardzo w to wierzą, ale o to mniejsza.
  Już od dawno wiadomo, że po każdym szczycie NATO jego uczestnicy ogłaszają sukces. Tym razem może to być rzeczywista porażka. Dziennikarze już piszą, że najważniejsze decyzje już zapadły. Sojusz rozmieści na terenie Polski i państw bałtyckich cztery grupy batalionowe o liczebności ponad 1000 żołnierzy każda. W Polsce będą stacjonowali Amerykanie, na Litwie Niemcy, w Estonii Brytyjczycy, a na Łotwie Kanadyjczycy. Ale to prawdziwa bzdura.
  Stałych baz w Polsce nie będzie dlatego, że nie zrobiono niczego, żeby infrastruktura militarna NATO mogła się przemieszczać na terytorium krajów Europy Środkowej i Wschodniej, to jedno. Jednak to, że kraje bałtyckie przez lata oszczędzały na obronności, to druga kwestia. Wszystkie oszukiwały same siebie i nas – ich sojuszników. Wydawanie mniej, niż kwota zalecana przez Sojusz, doprowadziło do tego, że nie tylko są tak jak były bezbronne, ale przede wszystkim, nie mają prawa oczekiwać, że ktokolwiek zrobi dla nich więcej w sprawie obrony, niż one są gotowe uczynić dla innych. Niestety to, co mogą zrobić, jest warunkowane ich praktycznie żadnymi możliwościami wojskowymi.
  Jednostki NATO na flance wschodniej nie zatrzymają Rosji, bo jeden batalion na Polskę z USA w postaci homoseksualistów i transseksualistów to kpina. Wyceniając nas na jeden batalion, po prostu nas ośmieszono. Ponieważ obronę organizuje się albo na poważnie, albo nie ma potrzeby organizować jej wcale.
  Gen. Ben Hodges powiedział: „nie jesteśmy w stanie, jako NATO w ogóle zdążyć przyjść z pomocą tym krajom, to znaczy, że gwarancje NATO były i są nie tylko papierowo-fikcyjne, ale prawdopodobnie nawet nie są warte papieru, na jakim zostały napisane.”
  Waszyngton traktuję Polskę jak republikę bananowę, poligon doświadczalny, składowisko złomu, wysypisko śmieci… a nawet swoje eksterytorialne terytorium na półkuli wschodniej.
  Z naszego niemałego kraju między Odra i Bugiem pozostał już tylko szyld. Polskie postokragłostołowe reżimy uczyniły z Polski wasala Ameryki. Nasi politycy przepoczwarzyli się w sparaliżowanych strachem i kompleksami chłopców na posyłki. Nie mogę już patrzeć na zdjęcia naszych serwilistycznie uśmiechających się prezydentów i premierów poklepywanych przez amerykańskich wiceprezydentów, kongresmenów i drobnych dyplomatów, ktorzy nie potrafią odroznić Słowacji od Słowenii i Gruzji od stanu Georgia.

  Jest jasne, że nie wszyscy członkowie NATO są sobie równi. Pierwsza klasa to Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. Tylko te kraje będą bronione w razie ataku.
  Pohukiwania aktorów polskiej sceny politycznej tyle są warte, co klaskania klakierów w teatrze. Wojska polskie i krajów bałtyckich nie są w stanie obronić swoich krajów. Polska praktycznie nie ma armii, te leopardy kupione od Niemiec z dwoma pociskami z lat 70. są dobre na defilady, ale nie do walki, podobnie jak i 20 000 czynnych żołnierzy.
  A co będzie z Polską? „Nic nie będzie. Los państw Bałtyckich i Polski jest przesadzony. Zostaną zmiecione, NIC nie będzie”.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Mitologii Świniołaków” ciąg dalszy. Sypia im się reaktory w elektrowniach jądrowych, o czym wielokrotnie informowali ukraińscy naukowcy i specjaliści od energetyki, mówiąc ze bez ich szybkiej modernizacji pewnego dnia po prostu zaczną padać, a tym czasem niejaki Ogryzko były szef MSZ Ukrainy bajdurzy ze Ukraina może z powrotem stać się „mocarstwem jądrowym”, bo mado tego „mózgi i technologie” (У нас есть для этого мозги, есть соответствующие технологии)…
  http://antikor.com.ua/articles/145445-ogryzko_ukrainskie_rakety_nanesut_moskve_uron_sopostavimyj_s_jadernym_udarom

  Polubione przez 4 ludzi

  • „….niejaki Ogryzko były szef MSZ Ukrainy bajdurzy ze Ukraina może z powrotem stać się „mocarstwem jądrowym”, bo mado tego „mózgi i technologie”,,- a co to, u nich mało jąder jest aby nie zostać mocarstwem jądrowym.

   A „mózgi i technologie” do tego są zbyteczne.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich w Polsce rozpoczął działalność na Ukrainie – poinformował jego szef, Jurij Kariahin. Zdaniem Kariahina, obecnie w Polsce mieszka około 1 mln Ukraińców. Powołał się przy tym na wstępne szacunki strony polskiej, według których w najbliższym czasie Polska będzie potrzebowała jeszcze 5 mln pracowników.
  „Staramy się także zrobić tak, aby wszyscy nasi ukraińscy obywatele pracowali w Polsce legalnie, wtedy będą mogli podpisać umowę o pracę i na podstawie tej umowy będą posiadać wszystkie prawa socjalne, ubezpieczenie zdrowotne, a także będzie im naliczany staż pracy „- podkreślił Kariahin.

  W ramach OPZZ powstał Związek Zawodowy Ukraińców pracujących w Polsce, zarejestrowany na początku 2016 r. Placówki związku działają już m.in. w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi.
  Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ mówi, że Ukraińców będzie w Polsce coraz więcej, a nasz kraj stanie się wielonarodowościowy i musimy się z tym pogodzić.

  Dla mnie jest to przerażające.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-zwiazek-zawodowy-ukrainskich-pracownikow-w-polsce-rozpoczal-dzialalnosc

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bedzie tak jak na Zachodzie, tylko tam jest „problem muzułmańsko-afrykański” (najogólniej pisząc), a my będziemy mieli „problem ukraiński” (znowu niestety) tym dla nas gorszy że na swoje nieszczęście bezpośrednio graniczymy z jego ‚rozsadnikiem”, czyli Ukrainą…

   Polubione przez 4 ludzi

  • „Dla mnie jest to przerażające.”- dla mnie też, bo to jest jawne instalowanie obcych tworów organizacyjnych w Polsce, i co gorsza przy biernym (a może nawet czynnym przyzwoleniu najwyższych władz). Czyżby oni chcieli rozsadzić to państwo od środka?

   O tej kuriozalnej sytuacji dowodzi fakt, że podobna liczba Polaków pracuje w WB już od kilkunastu lat i jakoś nikt nigdy nie był na tyle bezczelny aby powoływać tam polskie związki zawodowe.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. A „Batko”, czyli Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka znowu swoje, czyli raz jest prorosyjski, a raz prozachodni. raz każe wywieszać rosyjskie flagi i ogłasza żałobe narodową po katastrofie rosyjskiego samolotu, a innym razem unika rozmów z Rosją. Tym razem Prezydent Białorusi skrytykował postępowanie Kijowa, a w szczególności „plan” Proszenki majacy na celu „rozczłonkowanie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego”, stwierdzając że działania Ukrainy sa „negatywnym przykładem”;
  http://www.politnavigator.net/lukashenko-vystupil-protiv-plana-poroshenko-po-raschleneniyu-rpc-nazvav-ukrainu-negativnym-primerom.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. W nawiązaniu do powyższej informacji wypowiedź byłego wiceministra finansów, Cezarego Mecha z początku grudnia ub.r. (warto przypomnieć).
  Jest to polemika z Dziennikiem Gazeta Prawna, który twierdzi, że „Opłacane przez imigrantów składki pomagają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych przetrwać obniżkę wieku emerytalnego” .
  Według przytaczanych danych na koniec września, ZUS ubezpieczał 172 tys. Ukraińców pracujących w Polsce.
  Cezary Mech mówi: „Tego rodzaju informacje nt. odprowadzania składek, a także te dotyczące braku znaczącego wzrostu wskaźników przestępczości w związku z napływem imigrantów, głównie Ukraińców, do Polski, które ostatnio słyszałem z ust samego wiceministra pracy Bartosza Marczuka, muszą budzić zaniepokojenie. Gdyż są bardzo mylące”.
  Zdaniem ekonomisty, są to informacje wyrywkowe, które poprzez pewne hasła dezinformują opinię publiczną nie ukazując prawdziwych kosztów imigracji.

  „Po pierwsze należy pamiętać, że płacenie składek oznacza jednoczesne nabycie uprawnień głównie emerytalno-rentowych i tworzy równoważne zobowiązania państwa względem tej grupy pracowniczej. Dlatego nie jest żadnym zyskiem dla budżetu. Ponadto hamowanie wynagrodzeń wszystkich Polaków poprzez sprowadzanie imigrantów ma silnie negatywny wpływ na dochody budżetowe, jak i na poziom wypłacanych rent i emerytur. Gdyż niższe wynagrodzenia prawie wszystkich pracujących w Polsce sprawiają, że zarówno podatki, jak i wpłacane składki, mają zdecydowanie skromniejszy wymiar.”

  C. Mech zaznacza, że imigranci, szczególnie w początkowym okresie, wysyłają znaczącą część zarobionych środków do swoich krajów i rodzin. –” W przypadku imigrantów wysyłanie wynagrodzeń do kraju macierzystego sprawia że spadają dochody VAT na równi z innymi podatkami, które są opłacane kaskadowo jeśli zakupy dokonywane są w kraju, ponadto transfery działają osłabiająco na poziom rezerw walutowych”.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/dgp-skladki-ukraincow-ratuja-zus-dr-mech-to-bardzo-mylace-informacje

  Polubione przez 6 ludzi

 9. Po Kijowie krąży plotka że na Ukrainę ma zawitać odchodzący wiceprezydent USA Biden i przywieźć ze sobą ‚amerykańską specjalistkę od walki z korpucją” która wspomoże ukraińskie Narodowe Biuro Antykorupcyjne, czyli…Jen Psaki „czarująca intelektualistkę”, byłą rzeczniczkę prasową Departamentu Stanu USA, „pamiętną” dzięki swojej „elokwencji” podczas prowadzonych przez siebie spotkań z dziennikarzami…
  https://www.rusdialog.ru/news/92303_1483733252

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dzięki za poruszenie tu tego tematu.

   Niestety jako kraj stajemy się powoli klaunem o dwóch twarzach Antoniego M. i prezesa z Żoliborza, a więc pośmiewiskiem cywilizowanej części świata.

   I co gorsza jeszcze tym się chwalimy i jesteśmy z tego dumni.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Niestety, ale te wszystkie miesięcznice, apele smoleńskie, wojny o pomniki itd. sprawiły, że z narodowej tragedii PiS uczynił farsę i spowodował u wielu Polaków alergię na słowo „Smoleńsk”. Wszystkiemu winien chyba prezesowski kompleks winy.

    Polubione przez 5 ludzi

 10. Doradca Poroszenki d/s operacji ATO Jurij Birjukow pochwalił się w sieci zdjęciami zapełnionych magaznów wojskowych w Charkowie, gdzie dla „niezwyciężonej armii kijowskiej” zebrano m.in pralki, kuchenki, naczynia oraz sztućce. Część z tych rzeczy miała być specjalnie ukrywana w tych magazynach, w domysle by je potem „na lewo”” sprzedać. Niestety część ukraińskich internautów nie wykazała sie zrozumieniem i zaczęła szydzić stwierdzając m.in ze te wszystkie rzeczy i przedmioty stanowią „doskonałe uzupełnienie dla czołgów, cięzarówek oraz dronów bojowych”. Ktos (zapewne ruski troll) zadał pytanie po co będa potrzebne „bojcom ATO” w okopach pucharki deserowe widoczne na jednym ze zdjęć…
  http://obozrevatel.com/society/32985-tak-i-ne-doshlo-do-soldat-biryukov-pokazal-zabityie-zakroma-rodinyi.htm

  Polubione przez 5 ludzi

 11. No cóż, można się smiac z bzdur kolportowanych za Oceanem na temat „rosyjskiej ingerencji w wyborach prezydenckich”, ale Ukroince wspięły się chyba na „Himalaje Głupoty”. Według ukraińskiego portalu „Europejska Prawda” (!!!) który z całą „powagą” (!!!) powołuje sie na raport amerykańskich służ specjalnych, „Putin polecił zmienić wyniki wyborów w USA”…
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2017/01/7/7059831/

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Tylko ludzie głupi, głupcy myślą, że to jest złe!”- czyli prezes K., Antoni M. , Andrzej D., Beata S. i reszta tej kamaryli.

   Jak sądzę uwaga ta jest jak najbardziej słuszna.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. „Wegierski filantrop” George „Darth” Soros odżegnał się od swojego do niedawna „bliskiego współpracownika który do niedawna uczestniczył w wielu jego projektach”, czyli ukraińskiego oligarchy Pińczuka po tym jak ten wypowiedział się za rezygnacja Ukrainy z kursu prozachodniego (zawieszenia akcesji do NATO i UE) i zawarcia kompromisu z Rosją;
  http://www.politnavigator.net/fond-sorosa-otmezhevalsya-ot-stati-svoego-partnera-pinchuka-o-kompromisse-s-rossiejj-i-obvinil-ego-v-izmene.html
  Ps. Uwaga bo teraz będzie „antysemityzm”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=9YpCpV4YMIU

  Polubione przez 5 ludzi

 13. W temacie gazu.

  Pomimo wielu zapewnień i daleko idących planów, nie udało się rządowi w Kijowie zwiększyć wydobycia gazu i ropy naftowej. Co gorsza według danych opublikowanych przez ukraińską gazetę wynika , że wydobycie ropy naftowej i gazu na Ukrainie spadło w 2016 roku o bagatela blisko 10%.
  http://www.energetyka24.com/521766,energetyczny-problem-ukrainy-wydobycie-ropy-spadlo-o-prawie-10

  Prezes Naftogazu poinformował w wywiadzie, że utrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę po roku 2019 będzie wymagało zaangażowania europejskich firm w proces zarządzania systemem przesyłowym.
  http://www.energetyka24.com/522028,ukrainski-system-transportu-gazu-potrzebuje-europejskich-inwestycji
  Komentarz: nie podano żadnych szczegółów dotyczących „współpracy”, nie wiadomo jakie „profity” miałaby otrzymać „europejska spółka” wynikającą z zaangażowaniem się w sprawę bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.
  Ciekawe są natomiast dane dotyczące środków na remonty instalacji gazowej. Pomimo tego , że z tranzytu gazu ( według słów ukraińskich ministrów i szefów spółek energetycznych) Ukraina otrzymuje około 2 MILIARDY $ to na remonty instalacji przeznacza tylko 30 milionów $ rocznie.

  I jak informował Mania, zapasy gazu na Ukrainie kurczą się bardzo szybko. Ukraina jest zainteresowana zakupem niebieskiego paliwa (dostała na to 500 mln $ kredytu) od wrażej Rosji, jednak ta stawia swoje warunki…
  http://www.energetyka24.com/522091,ukraina-rezerwy-gazu-znacznie-mniejsze-niz-rok-temu

  Polubione przez 3 ludzi

  • Równia pochyła.

   Z tego kierunek już jest tylko jedne.

   Niestety, to co się stanie z Ukrainą w momencie jej bankructwa odbije się nam czkawką i będzie miało moc zmasowanego ataku jądrowego.

   Ciekawe czy ktoś wtedy obroni tych co do tego doprowadzili?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Jak mówił klasyk nie znam się to się wypowiem 🙂
    Niestety, ale zapaść w gospodarce Ukrainy będzie się pogłębiać. Obecnie to co widzimy, a co w mediach nazywa się wzrostem, jest w rzeczywistości tylko stagnacją gospodarczą. Kraj ma dużo większy problem niż wojna w Donbasie- jest nim system oligarchiczny panujący w tym biednym kraju, ze wszystkimi jego skazami: korupcją i grabieniem własnego narodu.
    Po pierwsze zmarnowano ostatnie ćwierćwiecze-pod względem infrastruktury i technologii Ukraina jest obecnie wiele lat za krajami Europejskimi, Rosją, ale też np Białorusią. W efekcie zapaści technologicznej ( z pewnymi wyjątkami) pomimo tego, że płace na Ukrainie są wyjątkowo niskie to… nie opłaca się produkować tam towarów.
    Sytuację mogłyby poprawić inwestycje zagraniczne, ale tych po prostu nie ma. Potencjalni inwestorzy obawiają się lokować środki w tak skrajnie skorumpowanym kraju.
    Do tego dochodzi zapaść infrastruktury. Od 25 lat większość instalacji nie była należycie utrzymywana, remontowana. Efekt jest taki, że wszystko „siada” od rur ciepłowniczych, po systemy gazowe, drogi, itd itp. Na remonty i modernizację niestety nie ma środków…
    I najgorsze z najgorszych czyli..brak perspektyw. Ludność ucieka z kraju ,bo nie wierzy w to, ze nastąpi jakiś przełom, że coś się zmieni na lepsze. Nie wierzą w to nawet politycy. Kraj jest sztucznie podtrzymywany dzięki zagranicznej pomocy, lecz ta kiedyś się skończy, a wtedy nastąpi kolejna zapaść finansowa i recesja.

    Polubione przez 4 ludzi

    • *6!!!

     Mam tylko jedną uwagę do tej opinii, cytuję:

     „Potencjalni inwestorzy obawiają się lokować środki w tak skrajnie skorumpowanym kraju”- oni się nie obawiają korupcji, bo sami mają ten temat rozpracowany na wskroś. Im po prostu nie opłaca się inwestować na Ukrainie.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 4 ludzi

 14. Prezydent – elekt USA Donald Trump poinformował ze nie ma żadnych dowodów na ingerencję (w domyśle Rosji) która wpłynęłaby na wyniki wyborów w USA;
  http://korrespondent.net/world/3797765-spetssluzhby-ne-smohly-dokazat-vlyianye-kyberatak-na-vybory-tramp

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Współwłaściciel i prezes rady nadzorczej „Global Spirits”, międzynarodowego holdingu zajmującego się produkcją alkoholi, Jewgienij Czerniak oskarżył ukraiński państwowy koncern ‚Ukrsprit” o to że produkowany w nim „lewy” alkohol ‚zalewa” Ukrainę. Według Czerniaka za masowe zatrucia alkoholem do jakich doszło kilka miesiecy temu na Ukrainie odpowiada właśnie „doprawiony metanolem” alkohol produkowany w „Ukrspricie” i sprzedawany nielegalnie przez pracowników koncernu;
  http://censor.net.ua/n422409

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.