Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2017r.- 685 dzień od nowego rozejmu.


Mroźny zimowy poranek 9 stycznia w Polsce.

 

„Prorosyjscy separatyści w ciągu ostatniej doby dokonali ponad 50 ostrzałów pozycji ukraińskich sił rządowych w Donbasie. W wyniku ataków nikt nie zginął, jednak rannych zostało pięciu żołnierzy – poinformował w poniedziałek sztab armii w Kijowie”– takie informacje ukazały się wczoraj w polskojęzycznych wiodących mediach.

 

I co najciekawsze, ponownie widać jest, że posiłkowano się  jednym źródłem tej informacji, którym jest służba prasowa dowództwa wojskowego odpowiedzialnego za prowadzenie tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie.

Największą liczbę ostrzałów wojskowi odnotowali w okolicach Mariupola nad Morzem Azowskim na południu obwodu donieckiego. Było ich 30, w tym osiem z użyciem ciężkiego uzbrojenia.

„Najbardziej napięta sytuacja panuje na południu tego kierunku, na odcinku frontu między Pawłopolem i Szyrokyne” oświadczył na briefingu przedstawiciel Ministerstwa Obrony, Ołeksandr Motuzianyk.

W okolicach Doniecka doszło do 11 ostrzałów, a na odcinku ługańskim – do dziesięciu. „Dwóch ostrzałów dokonano tam z użyciem moździerzy” – powiedział Motuzianyk.

Ukraińska armia od dwóch dni poszukuje ponadto trzech żołnierzy, którzy nie powrócili do swojego oddziału z zadania w pobliżu linii podziału w Donbasie. Zwierzchnicy nie mają z nimi kontaktu od niedzieli.

Na wschodzie Ukrainy od 24 grudnia obowiązuje formalne zawieszenie broni. Jest ono wynikiem ustaleń trójstronnej grupy kontaktowej, złożonej z przedstawicieli Ukrainy, Rosji oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Przerwanie ognia w Donbasie zaakceptowali także prorosyjscy rebelianci ze wschodu Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 23 grudnia wyrażał nadzieję, że rozejm będzie miał charakter stały. Poprzednie zawieszenie broni między separatystami a armią ukraińską weszło w życie 1 września 2016 roku i było zasadniczo respektowane do początku grudnia.

Konflikt w Donbasie trwa od wiosny 2014 roku, gdy separatyści prorosyjscy ogłosili powstanie dwóch samozwańczych republik ludowych: Donieckiej i Ługańskiej. W wyniku walk w regionie tym zginęło dotychczas ponad 9,7 tys. ludzi. Ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych to cywile.

Tak wygląda ten raport ukraińskich służb specjalnych, który bezrefleksyjnie, nie usiłując go zweryfikować w innych źródłach, przekazały niektóre z polskich mediów, w tym jak zwykle niezawodna „interia.pl”.

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-ukraina-ponad-50-atakow-separatystow-w-donbasie,nId,2334646,

http://www.radiomaryja.pl/informacje/ukraina-ponad-50-atakow-separatystow-donbasie/,

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-ponad-50-atakow-separatystow-w-donbasie,705626.html,

http://polacy24.de/?tpl=&module=articles&action=show&id=63918&name=ciezkie_ataki_pod_mariupolem._ranni_zolnierze.

Jak widać w tej sprawie i katolickie „Radio Maryja” jak i zwalczający je „TVN24”, mówią w tej sprawie identycznym głosem. Czyli, że jak jest potrzeba, to zacięci wrogowie stają po jednej stronie, co jest o tyle ciekawe, że pokazuje, iż te wszystkie serwowane naiwnej publice podziały są cyrkiem dla gawiedzi.

 

Co najciekawsze, tego samego dnia, tylko kilka godzin później, niemalże te same media podały kolejną informację na temat Ukrainy, a mianowicie o tym, że został tam zniszczony pomnik poświęcony pamięci pomordowanych Polaków, przez Ukraińców w Hucie Pieniackiej. Charakterystyczne jest, to, że tej informacji tym razem nie podało katolickie „Radio Maryja”. Pewnie redakcja tego medium uznała, że nie ma problemu i nie ma wzt. potrzeby informować o tym haniebnym wydarzeniu swoich słuchaczy burząc im w ten sposób ukształtowany z takim trudem przez to medium światopoglądu na temat Ukrainy i stosunków ukraińsko-polskich.

Gwoli ścisłości zacytuję informację jaka ukazała się w polskojęzycznych mediach na temat zdewastowania pomnika ku czci ofiar Polaków mieszkańców Huty Pieniackiej zamordowanych tam w bestialski sposób przez swoich ukraińskich sąsiadów. Co ciekawe źródłem tej informacji jest tym razem Polska Agencja Prasowa (PAP):

„Na zachodniej Ukrainie zdewastowano pomnik Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka. Zniszczenia udokumentowano w nagraniu wideo i na zdjęciu, które umieszczono w poniedziałek w rosyjskich mediach społecznościowych. Sprawa jest już znana polskiej dyplomacji.

„Znamy ten film. Rano pojedzie tam konsul i zostanie przesłana nota do MSZ Ukrainy” – powiedział PAP późnym wieczorem ambasador RP na Ukrainie, Jan Piekło.

 

Huta Pieniacka to nieistniejąca dziś wieś w rejonie miasta Brody w obecnym obwodzie lwowskim. 28 lutego 1944 roku miał tam miejsce mord, którego dokonali ukraińscy ochotnicy z dywizji SS „Galizien” z 4. pułku policyjnego SS. Według różnych danych zabitych zostało wtedy od 600 do 900 osób.

Pomnik w Hucie Pieniackiej składał się z kamiennego krzyża i dwóch tablic z imionami i nazwiskami zamordowanych tam Polaków. Na zdjęciu, które opublikowano w serwisie LiveJournal – popularnym w Rosji i na Ukrainie – widać, że krzyż został rozbity. Część jednej ze stojących obok niego tablic zamalowano niebieską i żółtą farbą, co stanowi odwołanie do ukraińskiej flagi. 

Drugą pomalowano w kolory flagi Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), pod którą umieszczono litery SS.

LiveJournal, a za nim rosyjskie media donoszą, że pomnik został wysadzony w powietrze. Na filmie, które dokumentuje zniszczenia, widać rozbite i porozrzucane kawałki krzyża.

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej uważana jest za największą zbrodnię popełnioną przez ukraińskich nacjonalistów w Galicji Wschodniej. 28 lutego 2009 r. hołd ofiarom mordu w Hucie Pieniackiej oddali ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy, Lech Kaczyński oraz Wiktor Juszczenko.

W 2013 roku, w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej, ukraińscy mieszkańcy sąsiadującej z Hutą Pieniacką wsi Hołubica zwrócili potomkom ofiar zbrodni przechowywaną w ich cerkwi monstrancję z dawnego, rzymskokatolickiego kościoła. Monstrancję przewieziono do Wschowej w województwie lubuskim, gdzie osiedlili się dawni mieszkańcy Huty Pieniackiej.

W lipcu Senat i Sejm RP przyjęły uchwały w sprawie zbrodni wołyńskiej, określając ją mianem ludobójstwa. We wrześniu uchwałę tę potępiła Rada Najwyższa Ukrainy, która uznała, że nazywanie wydarzeń na Wołyniu ludobójstwem jest „upolitycznianiem historii” i przekreśla osiągnięcia wieloletniego dialogu historycznego na ten temat. Rada Najwyższa zaapelowała wówczas o pojednanie między dwoma narodami na zasadzie wzajemnego, chrześcijańskiego przebaczenia oraz o rzetelne zbadanie tragedii na Wołyniu.

20 października Sejm i parlament Ukrainy przyjęły „Deklarację pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy”. W deklaracji mowa jest m.in. o potrzebie „intensyfikacji bezstronnych badań historycznych, podjęcia szczerej i przyjacielskiej współpracy badaczy, a także powstrzymywania sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach”.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

 

Nie wiem, czy ukazanie się wspomnianych wyżej informacji w ciągu jednego dnia było celowym zabiegiem, ale jak widać druga z informacji mocno osłabiła wydźwięk pierwszej. Ciekawe w tym wszystkim jest to, że podobnego zabiegu nie dokonało katolickie „Radio Maryja” pomijając drugą informację o zdewastowaniu  pomnika ku czci polskich ofiar w Hucie Pieniackiej. Dowodzi to, jak twardo redakcja tego mianującego się katolickim radiem stoi na gruncie kłamstwa i manipulacji.A przecież powinien im zawsze przed oczami stać Dekalog z nakazanymi tam przykazaniami boskimi.

Co też medium to, mianujące się katolickim, dyskredytuje. Pozbawiając jednocześnie tych resztek wiarygodności jakie jeszcze do niedawna miało. Tak się kończy mieszanie wiary z polityką, gdzie polityka jest bardzo miernej jakości zaś wiara została odrzucona daleko ciemny w kąt.

Na koniec podam jeszcze linki do Wikipedii dotyczące Huty Pieniackiej i zbrodni do jakiej tam doszło w dniu 28 lutego 1944 roku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Huta_Pieniacka

https://en.wikipedia.org/wiki/Huta_Pieniacka

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Hucie_Pieniackiej

https://en.wikipedia.org/wiki/Huta_Pieniacka_massacre

Proszę zwrócić uwagę, że w informacji przekazanej przez PAP o zdewastowaniu w Hucie Pieniackiej pomnika poświęconego pamięci pomordowanych tam Polakach, nie ma ani słowa o tym, że udział w niej wziął okoliczny oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego [1] oraz cywile- Ukraińcy, sąsiedzi zamordowanych Polaków.

 1.   Waldemar Szwiec, Informacja o śledztwie w sprawie ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1945 na terenie Huty Pieniackiej, [w:] Prawda historyczna a prawda polityczna w badaniach naukowych. Ludobójstwo na Kresach południowo-wschodniej Polski w latach 1939-1946, Bogusław Paź (red.), Wrocław 2011, ISBN 978-83-229-3185-1, s. 117-124.

*

http://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-zdewastowano-pomnik-polakow-z-huty-pieniackiej,nId,2334768,

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-na-ukrainie-zdewastowano-pomnik-polakow-z-huty-pieniackiej,nId,2334771,

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,21222454,zdewastowano-pomnik-polakow-na-ukrainie-rozbite-i-rozrzucone.html,

http://natemat.pl/198791,zniszczono-pomnik-w-hucie-pieniackiej-na-zachodzie-ukrainy-pierwsze-o-tym-poinformowaly-rosyjskie-media-spolecznosciowe,

http://wpolityce.pl/swiat/322666-obrzydliwy-akt-antypolonizmu-na-ukrainie-zdewastowano-pomnik-ku-czci-zamordowanych-w-hucie-pieniackiej-wideo,

http://www.tvp.info/28547301/pomnik-polakow-na-ukrainie-zdewastowany,

https://www.wprost.pl/swiat/10038112/Wysadzony-krzyz-i-flaga-UPA-na-tablicy-Zdewastowano-pomnik-Polakow-zamordowanych-na-Ukrainie.html,

http://polacy24.de/?tpl=&module=articles&action=show&id=64196&name=na_ukrainie_zdewastowano_pomnik_polakow_z_huty_pieniackiej.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Skończyły się święta i na froncie wszystko w ciągu ostatniej doby zaczęło wracać na starą drogę.

A więc, w wyniku nocnego ostrzału ze strony ukraińskiej wsi Zajcewo znajdującej się na północnym obrzeżu Gorłówki gdzie w wyniku tego zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne: jeden przy ulicy Poletajewa nr. 133 i drugi przy ulicy Rybałki nr. 80. Ostrzał tam trwał przez całą noc i nadal jest kontynuowany. Mieszkańcy skryli się w piwnicach i schronach.

Zaś około północy ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm z kierunku miejscowości Awdiejewka przeprowadzili ostrzał strefy przemysłowej w Jasinowatej oraz przy użyciu lżejszej broni wsi Krugaja Bałka i Aleksandrówki na zachodnich obrzeżach Doniecka.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu żołnierze ukraińscy przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, przeprowadzili trzykrotnie ostrzał na pozycje stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL zlokalizowanych w pobliżu Kalinówki w rejonie łuku światłodarskiego.

Poniżej jeszcze relacja za ostatnią dobę, sporządzona przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) we wschodnim Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 9 січня 2017 року

На Маріупольському напрямку з 82 міліметрових мінометів окупанти обстрілювали Водяне, а з гранатометів та стрілецької зброї – Мар’їнку, Широкине, Чермалик, Павлопіль. По Широкиному вогонь вела БМП противника.
На Донецькому напрямку – з мінометів різних калібрів обстрілювали Зайцеве, Авдіївку та Луганське. З гранатометів та великокаліберних кулеметів бойовики вели вогонь по Авдіївці та Опитному.
На Луганському напрямку – в районі Сизого бойовики застосували БМ-21 „Град”.
З Мінометів неодноразово вели вогонь по Троїцькому, а з гранатометів та протитанкових керованих ракетних комплексів – по Новозванівці. По Троїцькому вогонь вів снайпер.
Станом на 18.00 відбулося 27 обстрілів.
Двох наших військових поранено”

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 9 січня 2017 року

На Маріупольському напрямку з 82 міліметрових мінометів окупанти обстрілювали Водяне, а з гранатометів та стрілецької зброї – Мар’їнку, Широкине, Талаківку, Чермалик, Павлопіль та Гнутове. По Широкиному вогонь вела БМП противника.
На Донецькому напрямку – з мінометів різних калібрів обстрілювали Зайцеве, Авдіївку та Луганське. З гранатометів та великокаліберних кулеметів бойовики вели вогонь по Красногорівці, Авдіївці та Опитному. По Луганському вогонь вела БМП противника.
На Луганському напрямку – в районі Сизого бойовики застосували БМ-21 Град. З Мінометів неодноразово вели вогонь по Троїцькому, а з гранатометів по Станиці Луганській та Новозванівці. По Новозванівці окупанти вели вогонь і з протитанкових керованих ракетних комплексів. По Троїцькому вогонь вів снайпер.
За минулу добу відбулося 46 обстрілів.
П’ятеро наших військових поранено.”

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Donbasu:

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieckie Centrum Kultury Słowiańskiej- uroczyste obchody święta Bożego Narodzenia pobłogosławił Metropolita Doniecka i Mariupola Hilarion.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

103 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2017r.- 685 dzień od nowego rozejmu.

 1. We wstępniaku napisał pan:
  „W lipcu Senat i Sejm RP przyjęły uchwały w sprawie zbrodni wołyńskiej, określając ją mianem ludobójstwa.”
  Otóż w uchwale jest słowo „znamiona”, a to nie to samo.
  Sejm przyjął uchwałę o zbrodni wołyńskiej. „Czystka etniczna o znamionach ludobójstwa”
  Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary zbrodni wołyńskiej. Głosowało w sumie 442 posłów. Za było 263 posłów, przeciw – 33, wstrzymało się – 146. W uchwale znalazło się sformułowanie „czystka etniczna o znamionach ludobójstwa”. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę, w której zbrodnia została określona mianem ludobójstwa, a także poprawkę przewidującą ustanowienie Dnia Pamięci i Męczeństwa Kresowian.
  PS Pamiętam to bo bardzo się wtedy zdenerwowałem tą „poprawnością polityczną” naszych pseudo parlamentarzystów!

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnośnie tego co się stało w miejscu upamiętniającym zbrodnię „ochotników” z „SS Galizien” w Hucie Pieniackiej;

  Ciekawe co na to JE Prezes wszystkich Prezesów, przecież cześć tam zamordowanym oddawał jego zmarły brat o którego pamięć tak podobno dba…

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami „Bohaterka Ukrainy”, deputowana rady Najwyższej Ukrainy Nadieżda Sawczenko opublikowała spis jeńców ukraińskich znajdujących sie w niewoli sił noworosyjskich, innymi słowy koniec z zaniżaniem (bądź zawyżaniem) tych danych przez Kijów w zależności od jego widzimisię;
  http://korrespondent.net/ukraine/3798692-savchenko-opublykovala-spysky-plennykh
  ps. Ciekawe co na to SBU które faktycznie publicznie jej groziło jeżeli to zrobi?

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tak po prawdzie to ten dług wyliczyli uczniowie wybitnego ekonomista Balcerowicza, który rozpoczął zbożne dzieło zadłużania państwa. I wtedy mu to jakoś nie przeszkadzało. Ocknął się kiedy rząd Tuska „zamachnął się” na OFE, których był propagatorem i beneficjentem (oczywiście nie jako emeryt, tylko doradca). Sam system OFE generował kilkadziesiąt milionów zł długu rocznie. Jakoś trudno mi uwierzyć w jego krokodyle łzy nad losem Polaków, z których zrobił dziadów.
   A kto ten dług będzie spłacał? Nikt go nie będzie spłacał, bo jego funkcją jest trzymanie dłużników za mordę i eksploatowanie kraju w ramach tzw. rolowania – to takie cudowne perpetuum mobile, które zapewnia stały dochód przy zerowych kosztach własnych, bo pożyczane pieniądze są czysto wirtualne i stworzone z niczego, a zwracane muszą zostać wypracowane przez produkcję i sprzedaż realnych dóbr i usług.

   Polubione przez 7 ludzi

 4. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ambasada-rp-wystosowala-do-msz-note-w-sprawie-huty-pieniackiej/nxep9tp
  Jeden z komentarzy pod tekstem;
  „~zadziwiony_do_kwadratu : Mam dwa pytania – jedno (chyba) retoryczne, a drugie wynikające z totalnego zadziwienia… Pytanie pierwsze: czy ktoś z piszących tutaj był ostatnio na Ukrainie i zna z własnego oglądu stosunek zachodnich Ukraińców do Polaków…?! Czy wie, że antypolskie fobie są wręcz katechizmem „patriotów” spod znaku tryzuba i mitem założycielskim wolnej podobno Ukrainy…?! Czymże ta Polska dalej szkodzi naszym słowiańskim sąsiadom? Czyżby tymi datkami finansowymi, które u nas nazywane są kredytami , a u nich po prostu – bezzwrotną pomocą ? To nie my mamy w naszym hymnie strofy nawołujące do odzyskania ziem od obcych (vide druga strofa hymnu Ukrainy,chodzi o tereny do Sanu). To nie my mamy za sobą mroczną przeszłość, której skromnym symbolem był pomnik w Hucie Pieniackiej. To nie my nie chcemy się ze swej przeszłości rozliczyć, choćby symbolicznie. Groby Polaków są bezimienne, najczęściej ich nie ma . Pomniki ich morderców rosną jak grzyby po deszczu – w atmosferze przyzwolenia społeczności międzynarodowej, tak podobno czułej na wartości moralne… Smutno… Rozpaczliwie smutno…
  I pytanie drugie – od kilkunastu godzin prawie wszystkie portale i stacje tv podają wiadomość o tym akcie barbarzyństwa. Oprócz jednej: tvn24… I kanał informacyjny tvn24 i portal – nie widzą tego zdarzenia! I pytanie jest takie – czy stacja ta (od niedawna amerykańska) nie ma jeszcze wypracowanego przez mocodawców stanowiska ?! Wstyd, prawdziwy wstyd!

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził że podczas rozmowy z prezydentem – elektem USA Donaldem Trumpem na temat możliwej ingerencji rosyjskiej w kampanię prezydencka w USA Donald Trump odniósł się do takiej możliwości bardzo sceptycznie. Jednocześnie Johnson stwierdził ze czas już przestać „demonizować Rosję” i ‚zaganiać ją do narożnika”;
  http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-4105978/Boris-Johnson-says-UK-told-Trump-Russia-hacking.html
  „Typowy ‚Brytol” jak zawsze „jest za, a nawet przeciw” i będzie „walczyć do swojego ostatniego…sojusznika”…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Artykuł o gazie z defence24

  Mimo decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszeniu decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej przekazania większej przepustowości OPAL Gazpromowi, wzrósł przesył rosyjskiego gazu przez ten gazociąg. W efekcie spadł tranzyt surowca przez Ukrainę, a przede wszystkim zaufanie do europejskiej solidarności energetycznej.
  http://www.energetyka24.com/522886,berlin-i-moskwa-ignoruja-trybunal-sprawiedliwosci-ue-gazem-w-interesy-warszawy

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niemieckie firmy po decyzji KE zakontraktowały dostawy od Gazpromu i ta umowa jest realizowana. Jeżeli ktoś w Warszawie lub Kijowie myślał, że Niemcy będą respektować nieprawomocny jeszcze wyrok, żeby zrobić dobrze nieudacznikom, a przy okazji odmrozić sobie dupy, to ma bezpłatną lekcję realnej polityki gospodarczej. Najzabawniejsze są przy tym jęki PGNiG o tym, że zagrożony jest gazociąg jamalski. Przecież to Polska, w interesie ukropskich kolegów Kwaśniewskiego zablokowała budowę drugiej nitki jamalu i stała się tym sposobem matka chrzestną gazociągu północnego (do którego mogliśmy mieć bezpośrednie połączenie, ale honor nam nie pozwalał) i opalu :-). Wtedy nieważne były interesy polskiego budżetu, a teraz takie darcie szat? Jak się jest głupi, to przynajmniej należy siedzieć cicho, bo nie ma się czym chwalić.

   Polubione przez 7 ludzi

 7. I jeszcze garść informacji z defence24
  Pierwszy artykuł o modernizacji rosyjskiej armii. Co ciekawe FR ma zamiar kłaść jakość na JAKOŚĆ, a nie ilość. Jednym z przejawów tej aktywności będzie powolne wycofywanie ze służby i rezerwy starszych modeli sprzętu takich jak: BM-21 Grad, T-64 itd itp
  http://www.defence24.pl/522173,500-wozow-bojowych-dla-rosyjskiej-armii

  Pozostałe dwa artykuły to przedruki z … komunikatów Ukroboropromu, które już podawałem. Informują o tym, że Ukraina rozpoczęła seryjna produkcję transporterów BTR-3 i dronów.
  http://www.defence24.pl/524042,rusza-produkcja-dronow-na-ukrainie
  http://www.defence24.pl/523217,nowe-transportery-btr-3-dla-armii-ukrainy

  Polubione przez 2 ludzi

 8. No cóż napisać więcej, ukraiński ekonomista, były Minister Gospodarki Ukrainy Wiktor Susłow „Perspektyw Ukraina jako państwo nie ma”. I jeszcze „Dwa lata temu przed następstwami ‚europejskiego wyboru” na majdanie ostrzegali tylko nastawieni sceptycznie eksperci. Prognozowali dewaluacje, inflację, utrate tradycyjnych rynków zbytu, ale rzeczywistość prześcignęła najbardziej nawet sceptyczne prognozy”…
  http://www.capital.ua/ru/publication/82709-viktor-suslov-perspektivy-u-ukrainy-kak-u-gosudarstva-net#ixzz4VNM9DlZF

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.