Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2017r.- 686 dzień od nowego rozejmu.


 

Wynik wyborów prezydenckich w USA wprawił juntę w Kijowie w stan swoistego paraliżu politycznego.

 

Na przykład symbolem strachu jaki zapanował wśród kijowskich elit politycznych było, że niemal natychmiast po wyborach minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow usunął z Facebooka swój komentarz, w którym szydził z kandydata Republikanów. Po czym i on sam zniknął nie dając do dziś znaku życia.

Nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie zapowiada dla Ukrainy nic dobrego. Od zwycięstwa Trumpa Ukraińcy obawiają się, że razem z Putinem może on ponad ich głowami zadecydować o losie ich kraju, np. o Krymie, czy też separatystycznych republik na południowo-wschodnich rubieżach Ukrainy. Obawiają się również i tego, że Stany Zjednoczone nie tylko pozbawią Ukrainę swojego wsparcia politycznego, ale też gospodarczego.

W czasie przerwy w walkach jakie zapanowały w okresie Bożego Narodzenia pojawił się szereg propozycji, które mogłyby wnieść świeży powiew w rozwiązanie konfliktu wewnątrz ukraińskiego. Jako pierwszy zabrał głos Wiktor Pinczuk, jeden z najbardziej wpływowych ukraińskich oligarchów. W „Wall Street Journal” stwierdził, że wybór Trumpa w USA i wzmacnianie się populizmu w Europie zmuszają Ukrainę do „bolesnych kompromisów”. Jego zdaniem Ukraina powinna zrezygnować z aspiracji wstąpienia do NATO, zobowiązać się do neutralności, ale jednocześnie postarać się o gwarancje bezpieczeństwa. Chwilowo musi też odczekać możliwa integracja z Unią Europejską.

I tak, w odniesieniu do Donbasu, gdzie od blisko trzech lat trwa wojna, Pinczuk proponuje, by Ukraina odstąpiła od swoich dotychczasowych maksymalnych żądań i zaakceptowała wybory lokalne także wówczas, gdy ze względu na obecność rosyjskich wojsk i wywiadu, nie będą to wolne wybory. Z wszelkich negocjacji z Rosją Ukraina powinna też wyłączyć Krym, zaanektowany w 2014 przez Rosję. Może za dwa dziesięciolecia Krym dobrowolnie przyłączy się znowu do Ukrainy – tak jak NRD dobrowolnie i z sukcesem przyłączyła się do Republiki Federalnej Niemiec- zasugerował Pinczuk. Ale na obecny czas Krym jest twardo przy Rosji, co głównie wynika z postawy kijowskiej ekipy, która doszła do władzy po zamachu stanu w lutym 2014 roku.

Artykuł opublikowany przez Wiktora Pinczuka spotkał się, delikatnie mówiąc, z bardzo szorstkimi reakcjami. I tak np. Hanna Hopko, niezależna deputowana ukraińskiej Wierchownej Rady i przewodnicząca komisji ds. zagranicznych nazwała propozycje Pinczuka „skandalicznymi”.

I jest to, wg. niej „igranie integralnością terytorialną Ukrainy„, które  „jest przestępstwem”.

Natomiast inni deputowani, w tym niezawodny zawsze Olech Liaszko , zarzucili Pinczukowi zdradę i przynależność do V kolumny Moskwy.

Poza tym, Kostiantyn Jelisiejew, doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych kategorycznie sprzeciwił się jakiemukolwiek zrezygnowaniu z euroatlantyckiego kursu czy dążenia Ukrainy do wstąpienia do NATO i UE. Wszystko inne byłoby zdradą „niezależności i suwerenności kraju”.

„Byłoby to równoznaczne z powrotem do sowieckiej przeszłości” – stwierdził Jelisiejew.

Pomimo to pojawiają się też głosy rozsądku, jak np. ze strony byłego prezydenta Ukrainy Leonida Krawczuka,  który zaproponował w wywiadzie dla rozgłośni „Echo Moskwy” powołanie do życia konwentu ekspertów, swoistej „rady mędrców”. Co polegać by miało na tym, że Kreml i Kijów miałyby oddelegować każdorazowo „pięć autorytetów moralnych, osób, które nigdy nie były członkami rządu ani partii” i pozwolić im w spokoju pracować nad polubownym rozwiązaniem konfliktu.

Natomiast zdaniem szefa bardzo wpływowego kijowskiego think tanku „Międzynarodowego Centrum Studiów Politycznych” („ICPS”), Wasyla Filipczuka, Ukrainie pozostały już bardzo mało czasu na to, by sama mogła aktywnie uczestniczyć w  pertraktacjach dotyczących skutecznego  zakończenia wojny na wschodzie kraju.

Poza tym, Wasyl Filipchuk  przedstawił na portalu internetowym „apostrophe.ua” szczegółowy, 9-punktowy program. Podobnie jak Wiktor Pinczuk uważa, że Ukraina powinna zrezygnować z dążenia do członkostwa w NATO, chciałby jednak, żeby pewnego dnia stała się członkiem UE. Dla Krymu zaleca kompleksową procedurę prowadzącą do jego autonomii i także Donbas, po wycofaniu się rosyjskich wojsk, powinien otrzymać regionalne prawa nadzwyczajne.

Jak widać, pojawiać się już zaczęły na Ukrainie głosy rozsądku, bo sytuacja w jaką zagonili ten kraj amerykańscy puczyści zbliża się nieubłaganie do totalnej katastrofy. Tylko czy, pomimo tego, że zdecydowana większość społeczeństwa ma dość korupcji, bandytyzmu, bezprawia i wojny i dojrzało ono do zmian, to czy ludzie stojący na czele obecnej kliki tak łatwo oddadzą władze, która przynosi im niesamowite profity?

Jak dotąd w sprawie drogi na nowy rok prezydent Petro Poroszenko nie wypowiedział się unikając publicznych wystąpień i konferencji prasowej. Tak więc, jak sądzić można trwają tam jakieś przetargi na szczytach władzy, które mogą doprowadzić do kosmetycznych zmian, ale nie rozwiązując meritum problemu.

W podobnej sytuacji są obecne władze w Polsce, i dlatego bardzo niepoważnie brzmią słowa szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, który na spotkaniu w Nowym Jorku z doradcą ds. bezpieczeństwa przyszłego prezydenta USA, generałem Michaelem Flynnem oraz z nieformalnym doradcą Donalda Trumpa ds. międzynarodowych, Henry Kissingerem powiedział, że:

„Traktują nas jak wiarygodnego sojusznika, państwo które wydaje właściwe sumy na obronność i służy także interesom Stanów Zjednoczonych”

Śmieszność polega na tym, czy my również możemy- w kontekście zadeklarowanej przyjaźni z Rosją przez prezydenta elekta Donalda Trumpa, liczyć na Stany Zjednoczone jako wiarygodnego sojusznika?

Jak na razie trwa festiwal radości z przyjazdu do Polski brygady amerykańskich czołgów, tylko, że ta brygada to za mało aby obronić flankę wschodnią przez…. rządami obecnej ekipy 🙂

http://www.wsj.com/articles/ukraine-must-make-painful-compromises-for-peace-with-russia-1483053902,

http://apostrophe.ua/,

https://en.wikipedia.org/wiki/2014_pro-Russian_unrest_in_Ukraine.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Okres świątecznego wypoczynku sił ATO skończył się i powróciły one z nową energią do prowadzenia tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie, co polega na bezkarnym nękaniu ludności cywilnej ostrzałem z ciężkiej artylerii i ostrzeliwaniem pozycji obronnych sił powstańczych.

I tak, już od późnych godzin wieczornych, a więc od około 18:45, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm na stanowiska obronne sił zbrojnych DRL znajdujące w okolicy strefy buforowej na zachodnich obrzeżach Spartakusa. W wyniku tego ostrzału wywiązała się walka,  w której zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a trzech zostało rannych.

Później, około 20:00, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał północno-zachodnich obrzeży Gorłówki, a szczególnie w rejonie Zajcewa, Ozierjanowki i Szirokoj Bałki. Nie ma informacji o stratach w tym rejonie, poza tym, że w Zajcewie w wyniku tego ostrzału zostało uszkodzone cztery domy jednorodzinnei zabudowania gospodarcze : przy ulicy Karbuszewa nr. 4 oraz ulicy  Rybałki nr. 46 i 60.

Natomiast w wyniku ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy okolic miejscowości Krasnyj Partizan koło Jasinowatej, została uszkodzona tam główna linia energetyczna pozbawiając dostępu do energii elektrycznej około 1,8 tys. mieszkańców tej miejscowości.

Łącznie, w godzinach od 18:00 do 24:00, ukraińscy żołnierze wystrzelili na teren kontrolowany przez władze DRL ponad 188 pocisków z ciężkiej artylerii kaliber 122 mm i czołgów oraz z moździerzy kaliber 120 i 82 mm.  Poza wspomnianymi wyżej miejscowościami, ostrzelane zostały także: północne i zachodnie obrzeża Doniecka, a tam rejon lotniska i jego okolice, w tym okolice serwisu „Volvo-Center”, Żabiczewo, oraz Leninsk w rejonie południowym frontu donieckiego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przeprowadzili przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, granatników ręcznych i broni maszynowej ostrzał pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL w okolicy wsi Niżnyje Łozowoje.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 10 січня 2017 року

На Маріупольському напрямку з мінометів окупанти вели вогонь по Талаківці. З гранатометів різних калібрів – по Мар’їнці, Водяному, Талаківці та Широкиному. З стрілецької зброї – по Павлополю та Новотроїцькому. Також по Новотроїцькому вогонь вів снайпер.
На Луганському – по Новозванівці вели вогонь з мінометів та протитанкових ракетних комплексів.
На Донецькому – з мінометів різних калібрів по Авдіївці, Крутій Балці, Опитному та Зайцевому. По Опитному вогонь вела і БМП противника.
Загалом відбулося 26 обстрілів.
Серед наших військових двоє поранених. Один військовий загинув.”

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 10 січня 2017 року
Російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. На Маріупольському напрямку з мінометів окупанти вели вогонь по Талаківці та Водяному. З гранатометів різних калібрів – по Мар’їнці, Водяному, Талаківці, Гнутовому та Широкиному. З стрілецької зброї – по Павлополю, Широкиному та Новотроїцькому. Також по Новотроїцькому вогонь вів снайпер, а по Широкиному БМП. В районі Тарамчука відбулося бойове зіткнення. Напад відбито.
На Луганському напряку – по Новозванівці вели вогонь з мінометів та протитанкових ракетних комплексів. По Троїцькому – з гранатометів.
На Донецькому напрямку – з мінометів різних калібрів по наших позиціях в районі Верхньоторецького, Авдіївки, Крутої Балки, Опитного, Луганського та Зайцевого. По Опитному вогонь вела і БМП противника.
Загалом відбулося 49 обстрілів.
Серед наших військових двоє поранених, один травмований. Один військовий загинув.”

 

Na koniec jeszcze dwa krótkie filmy dokumentujące skutki przedwczorajszego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy Zajcewa i Siergiejewki:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- Narodowe Muzeum Sztuki, wystawa prac fotograficznych pt. „Jest tylko chwila”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

128 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2017r.- 686 dzień od nowego rozejmu.

 1. Po Kijowie, czas na Odessę i podległy jej obwód, czyli rosnące statystyki (w porównaniu z 2015 rokiem) popełnianych przestępstw;
  http://usionline.com/2017/01/11/v-odesskoj-oblasti-slozhilas-slozhnaya-kriminogennaya-obstanovka-infografika/
  Grafika w powiększeniu, jak widać tylko jednej pozycji „spadło”…
  >http://usionline.com/wp-content/uploads/2017/01/651C765D57080FF7A89BF8D04361AAFB2BA99E391C3EF872D4-pimgpsh_fullsize_distr.jpg

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Pożalił się Mustafa Dzemilew (dziadzia Mustafa), „chan” tzw. Medżlisu Krymskotatarskiego, czyli „ordy” tatarów Krymskich na żołdzie Kijowa. Dżemilewowi jest smutno ponieważ jego ‚wielki przyjaciel” Barack Obama w swojej mowie pożegnalnej (na zakończenie sprawowania urzędu prezydenta USA) nie „zaakcentował” sprawy „aneksji” Krymu…
  http://ru.krymr.com/a/news/28226417.html
  A tak się „dziadzia Mustafa’ starał…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Wielka ZDRADA „rosyjskich opozycjonistów” którzy „wybrali wolność i demokracje” na Ukrainie. Matwiej Ganapolski i Jewgienij Kiseliew znani ze swoich krytycznych wobec Kremla i byłego Prezydenta Ukrainy Janukowycza wypowiedzi, odeszli z ukraińskiego kanału tv „NewsOne” i przeszli do kanału tv „Tonis” który ma być powiazany z osobą syna byłego Prezydenta Ukrainy Janukowycza Aleksandrem. Cena ZDRADY to podobno po 50 tys $ dla każdego, na miesiąc…
  http://www.politnavigator.net/kiselev-i-ganapolskijj-ushli-s-kanala-muraeva-za-dlinnym-dollarom-stali-izvestny-ikh-novye-oklady.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Podczas przesłuchania przed senacką Komisja Spraw Zagranicznych USA kandydat na stanowisko nowego Sekretarza Stanu USA Rex Tillerson stwierdził ze uważa ‚aneksje Krymu przez Rosję za bezprawną”, jednak dodał ze USA mogą uznać przyłączenie półwyspu do Rosji pod jednym warunkiem, ma nim być „szeroka” umowa w której będą także respektowane interesy Ukrainy;
  https://ria.ru/world/20170111/1485532686.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Zwyrodnialcy (gwałciciele, mordercy i złodzieje) z tzw. roty specjalnej MSW Ukrainy „Tornado” znowu w ‚akcji”. Tym razem grupa byłych „tornadowców” osadzona w jednym z kijowskich aresztów śledczych wznieciła bunt i wzięła za zakładników strażników z aresztu. Do aresztu w trybie pilnym ściągane sa patrole policji, jednostki specjalne (specnaz) MSW Ukrainy oraz służby medyczne i straż pożarna;
  http://112.ua/avarii-chp/v-lukyanovskom-sizo-boycy-tornado-napali-na-ohranu-istochnik-364703.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • No i znalazł się zapowiedziany wczoraj przeze mnie chudzina.

   Jak to jest, że ja wiem więcej o ich stratach niż oni sami 🙂 🙂 🙂

   Przecież ja wróżki nie zatrudniam 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.