Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2017r.-dzień od nowego rozejmu.


 

Polskie media obiegła wczoraj wiadomość, że na odchodne prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przedłużył amerykańskie sankcje wobec Rosji.

 

Informacja ta była o tyle nie interesująca, że praktycznie w mediach „wolnego świata” pominięto ją milczeniem.

Natomiast z uwagą była ona odnotowana, nie tylko przez wiodące media, ale przede wszystkim- co jest jak najbardziej zrozumiałe- przez prasę fachową branż sadowników i przetwórstwa rolno-spożywczego:

http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/obama_przedluzyl_o_rok_sankcje_wobec_rosji,8384.mhtl

http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/usa-przedluzono-o-rok-sankcje-wobec-rosji-za-dzialania-na-ukrainie,139359.html.

Przedłużenie sankcji przez Baracka Obamę nastąpiło prawie natychmiast po tym jak prezydent elekt Donald Trump w wywiadzie dla internetowego wydania amerykańskiej gazety ekonomicznej „Wall Street Journal” („WSJ”) zapowiedział, że jest otwarty na zniesienie sankcji wobec Rosji.

Trump przyznał w nim, że chciałby wykorzystać wszelkie dostępne środki, aby zbalansować stosunki z Moskwą i Pekinem. Dodał, że zamierza przez pewien czas zachować sankcje nałożone w grudniu na Rosję przez administrację odchodzącego prezydenta Baracka Obamy. Była to odpowiedź na rzekome cyberataki i próby wpłynięcia Kremla na listopadowe wybory prezydenckie w USA. Trump tłumaczył, że zrezygnuje z nich jednak, jeśli Rosja pomogłaby USA w walce z terroryzmem i realizacji innych celów ważnych dla Waszyngtonu.

„Jeśli się porozumiemy i Rosja faktycznie nas wesprze, jeżeli ktoś robi naprawdę wspaniałe rzeczy, dlaczego utrzymywać sankcje?”- mówił prezydent elekt Donald Trump. Wyraził też gotowość na spotkanie z Putinem w jakiś czas po zaprzysiężeniu:

„Rozumiem, że chcieliby się spotkać, i nie mam z tym absolutnie problemu”.

Tak więc, aby storpedować już na początku politykę Donalda Trumpa wobec Rosji Barack Obama przedłużył w piątek o kolejny rok sankcje nałożone na Rosję, za- jak to podano w oświadczeniu Białego Domu, „aneksję Krymu i rolę Rosji w konflikcie na wschodzie Ukrainy”.

W oświadczeniu podano również, że chodzi tu o przedłużenie dekretu prezydenckiego nr. 13660 z 6 marca 2014 roku. Wczorajsza decyzja Baracka Obamy została natychmiast przekazana Kongresowi.

Jak tłumaczy w swym oświadczeniu Biały Dom „działania i polityka rządu Federacji Rosyjskiej, w tym aneksja Krymu i użycie siły na Ukrainie, cały czas stanowią niespotykane i niezwykłe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych”.

Otóż według ustępującej administracji prezydenta Baracka Obamy działania Rosjan na Ukrainie „podkopują demokratyczne procesy, a także działalność tamtejszych instytucji”, jednocześnie „zagrażają pokojowi, bezpieczeństwu, stabilności, suwerenności i integralności terytorialnej” tego państwa.

Dekret prezydencki z 2014 roku pozwalał amerykańskiemu ministerstwu finansów nakładać sankcje finansowe na „osoby i instytucje odpowiedzialne za podważanie (demokratycznych- dopisek mój) instytucji oraz procesu demokratyzacji na Ukrainie”. Ten dekret, wg. administracji prezydenta Baracka Obamy, był „elastycznym narzędziem, które pozwoli na karanie tych, którzy są najbardziej zaangażowani w destabilizację Ukrainy, w tym interwencję wojskową na Krymie”.

Oczywiście nikt z osób odpowiedzialnych za podjęcie decyzji o sankcjach, w momencie ich wprowadzania, nie brał pod uwagę możliwości zastosowania przez władze rosyjskie kontr-sankcji, które uderzyły głównie w europejskich producentów i handlowców, w tym bardzo silnie w dział produkcji rolnej, sadownictwo i przemysłu rolno-spożywczego. A jako, że głównie polskimi towarami jakimi handlował nasz kraj z Rosją były te branże, to sankcje odbiły się najbardziej na nich- prowadząc wielu z nich nawet do bankructw i drastycznie uszczuplając wpływu z eksportu. Oczywiście zakupy gazu ziemnego i paliw pozostały nadal na poziomie jak przed wprowadzeniem przez Rosję kontr-sankcji, a więc ujemny bilans handlowy naszego kraju pogłębił się jeszcze bardziej.

Dodam, że w zasadzie nie chodzi tu o bezpośrednie straty wywołane prowadzoną z Rosją wojną ekonomiczną, ale stała utrata rynków zbytu dla naszych produktów, gdyż jak wiadomo rynek nie lubi pustki i na miejsce towarów z Polski i UE wejdą natychmiast producenci z innych krajów. Oczywiście nie bez znaczenie jest też reakcja na tą sytuację producentów krajowych w Rosji, dla których wyeliminowanie zachodniej konkurencji dało możliwość odbudowania swojej pozycji i zwiększenia produkcji.

Tak wiec, przedłużenie o kolejny rok sankcji na Rosję, jest również wytyczną jak mają postępować władze UE jak i jej najmocniejsi gospodarczo oraz ekonomicznie członkowie- i to pomimo narastającego sprzeciwu społecznego w tych krajach w odniesieniu do skutków jakie te sankcje tam wywołują. A więc, jeśli zdecydowanie nie zmieni się tam filozofia podejścia do polityki jako takiej, a szczególnie polityki zagranicznej, prowadzonej przede wszystkim w celu realizacji swoich interesów, to w bieżącym roku można się spodziewać również utrzymania sankcji przez UE. Czyli dalszych strat w gospodarce oraz utrwalenia procesu utraty rynków na Wschodzie.

 

https://www.ukrinform.net/rubric-politics/2156378-obama-extends-sanctions-against-russia-over-aggression-in-ukraine.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie:

W dniu wczorajszym nadal ukraińscy żołnierze nie ustawali w dalszej eskalacji konfliktu zbrojnego praktycznie na całej długości frontu w Donbasie.

I tak, już od godzin rannych (od około 08:00) rozpoczęli oni ostrzał obrzeży Doniecka, rejonu Makiejewki oraz dzielnicy przemysłowej w miejscowości Jasinowata, gdzie też dochodziło do zaciętych walk.

Później w nocy od godziny 22:55 ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał pozycji obronnych sił Milicji Ludowej znajdujących się rejonie wsi Kalinowo, Irmino i Ałmazowa.

Mniej więcej w tym samym czasie, dodatkowo przy użyciu ciężkiej artylerii, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał w rejonie Donieck-Awdiejewka-Jasinowata,  natomiast w rejonie miejscowości Makiejewka toczyły się ciężkie walki z nacierającymi ukraińskimi żołnierzami wspieranymi przez ogień ciężkiej artylerii.

W nocy też, przy użyciu m.in. ciężkiej artylerii kaliber 122 mm i czołgów ukraińscy żołnierze ostrzeliwali również okolice punktu kontrolnego „Majorsk” na północno-zachodnich obrzeżach Gorłówki

Ostrzelane również zostały okolice punktu pomocy humanitarnej znajdujący się we wsi Krutaja Bałka, w obwodzie jasinowatskim.

Ponadto w wyniku tych ostrzałów prowadzonych w godzinach od 18:00 do 02:00,  przy użyciu czołgów, ciężkiej artylerii i moździerzy oraz granatników i broni maszynowej pod ogniem znalazły się następujące miejscowości: Trudoski i Aleksandrowka na zachodnich obrzeżach Doniecka, obrzeża miejscowości Spartakusa, Wasilewka koło Jasinowatej, Zajcewo i Dolomitnoje koło Gorłówki, Signalnyje na zachód od Dokuczajewska oraz Sachanka na południowym odcinku frontu donieckiego w nowoazowskim obwodzie.

Łącznie na ostrzeliwany teren spadło około 202 pociski czołgowe, artyleryjskie i moździerzowe.

Natomiast na odcinku ługańskim frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby osiem razy przeprowadzili ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił zbrojnych Milicji Ludowej (ML) ŁRL. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzony wozów bojowych (БМП-2), ręcznych i automatycznych granatników (АГС, СПГ), a także sprzężonych działek przeciwlotniczych ЗУ-23-2 kaliber 23 mm. Łącznie podczas tych ostrzałów spadło w okolicach linii obronnych ML ponad 230 pocisków artyleryjskich i moździerzowych oraz około 1000 z broni mniejszego kalibru.

Jak poinformowała służba prasowa dowództwa ATO; w wyniku walk zginęło wczoraj trzech ukraińskich żołnierzy (czyli realnie około 10).

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 19.00 14 січня 2017 року

Окупанти продовжують обстрілювати наші позиції на всіх напрямках. На Маріупольському – противник обстріляв з мінометів Широкине та Водяне. З гранатометів та стрілецької зброї – Гнутове, Талаківку, Широкине, Павлопіль, Старогнатівку. По Новомихайлівці вела вогонь БМП противника.
На Донецькому напрямку противник з мінометів вів вогонь по Кам’янці, Миронівському, Зайцевому та Авдіївці. З гранатометів та стрілецької зброї – по Майорську, Зайцевому, Авдіївці, Новгородському. По Троїцькому вела вогонь БМП противника.
На Луганському – з мінометів обстрілювали Новозванівку, а з протитанковий ракетних комплексів – Кримське та Новоолександрівку.
Загалом відбулося 34 обстріли.
Двоє наших військовослужбовців поранено, один – загинув.”

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 14 січня 2017 року

На Маріупольському напрямку противник обстріляв з мінометів Широкине, Мар’їнку, Славне та Водяне. З гранатометів та стрілецької зброї – Гнутове, Талаківку, Широкине, Павлопіль, Старогнатівку. По Новомихайлівці та Славному вела вогонь БМП противника. По Красногорівці – снайпер.
На Донецькому напрямку російсько-окупаційні війська зі 122 міліметрової артилерії вели вогонь по Луганському. З мінометів – по Кам’янці, Миронівському, Зайцевому та Авдіївці. З гранатометів та стрілецької зброї – по Майорську, Зайцевому, Новоселівці Другій, Авдіївці, Крутій Балці, Новгородському. По Троїцькому – БМП.
На Луганському – зі 152 міліметрової артилерії – Новозванівку. А з мінометів окупанти обстрілювали Новозванівку, Новотошківку. З протитанкових ракетних комплексів – Кримське та Новоолександрівку, а з гранатометів та стрілецької зброї – Оріхове і Лобачеве. По Станиці Луганській вогонь вів снайпер.
Загалом відбулося 60 обстрілів.
Троє наших військовослужбовців поранено, один – загинув.”

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzelanego przez ukraińskich żołnierzy Irmino:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- aktorzy teatru muzyczno-dramatycznego zorganizowali dla dzieci świąteczny spektakl pt. „Latający statek”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Reklamy

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2017r.-dzień od nowego rozejmu.

  • Pospieszalski stresuje się, bo ma do wykonania coraz trudniejsze zadania propagandowe. Kilka lat temu robił program w wymowie antyszczepionkowy ,a teraz jak Duduś z Kaczorkiem zarządzą szczepienie niemowlaków 30 szczepionkami na tydzień, to nasz „dziennikarz” będzie musiał z entuzjazmem mówić o postępach IV RP w ochronie zdrowia. Wystarczy, że w studio znajdzie się jeden przyzwoity człowiek i Pospieszalskiego wypunktuje. Dlatego Pospieszalski stresuje się takimi sytuacji, bo to w rzeczywistości nędza warsztatowa i tchórz.

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Na dobranoc o ochronie przyrody w Rosji. Kilkakrotnie pisałam z podziwem o rosyjskich programach i osiągnięciach.
  Dziś o inwestycji na południu Primorskiego Kraju. Istnieje tam park narodowy „Ziemia lamparta” o powierzchni 262 tys ha, utworzony dla ochrony ok. 80 przedstawicieli lamparta dalekowschodniego. Park składa się z dwóch części i lamparty oraz inne dzikie zwierzęta migrowały przez ruchliwą szosę. Z federalnych funduszy za kwotę 1,8 miliarda rb wybudowano dla zwierząt specjalne przejście. Nad szosą zbudowano tunel. Budowa trwała 6 lat. Dopiero po 9 miesiącach zwierzęta przyzwyczaiły się do nowego przejścia.

  http://tass.ru/obschestvo/3911658

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.