Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2017r.- 690 dzień od nowego rozejmu.


 

W wywiadzie dla niemieckiego „Bilda” prezydent elekt Donald Trump skrytykował NATO określając go „archaicznym” oraz wyraził nadzieję, że inni członkowie UE pójdą śladem Wielkiej Brytanii i opuszczą szeregi tej organizacji.

 

Donald Trump w  wywiadzie tym przewiduje, że Brexit stanie się wielkim sukcesem Wielkiej Brytanii i określa Unię Europejską jako instrument niemieckiej dominacji, której celem jest pokonanie Stanów Zjednoczonych w handlu międzynarodowym. Z tego też powodu prezydentowi-elektowi jest wszystko jedno, czy Unia Europejska się rozpadnie, czy też pozostanie jednością.

Natomiast w odniesieniu do NATO, to stwierdził on, że „NATO ma problem”, gdyż jest ono nie tylko przestarzałe, ale również dlatego, że powstało w zupełnie innych realiach politycznych i historycznych. Poza tym ma również i taki problem, że kraje członkowskie paktu północnoatlantyckiego nie ponoszą takich kosztów na jego utrzymanie jak powinny. Dodał też, że NATO nie radzi sobie z walką z terroryzmem, która jest obecnie najważniejszym wyzwaniem w związku z jego globalnym zasięgiem.

Skrytykował też niemiecką kanclerz Merkel uważając jej politykę wobec problemu uchodźców jako „katastrofalną”, a także jej postawę wobec spraw związanych z wolnym handlem i roli UE w świecie.

Dodam, że totalnej krytyce polityki Angeli Merkel poddała Erika Steinbach (przewodnicząca Związku Wypędzonych) po czym w ramach protestu opuściła szeregi CDU. Tak więc nie tylko Donald Trump dostrzega poważne niedociągnięcia polityczne kanclerz Merkel, ale również i członkowie jej partii, w tym otwarcie Erika Steinbach.

Kilka dni wcześniej, bo w sobotę 14 grudnia br., przewidując jakby skutki słów Donalda Trumpa, odchodzący ze stanowiska dyrektor CIA John Brennan ostrzegł go,  aby uważał co mówi kiedy, już obejmie urząd prezydenta. uzasadnił swoje ostrzeżenie tym, że spontaniczność jego wypowiedzi nie służy interesom narodowym Stanów Zjednoczonych:

„Spontaniczność to nie jest coś, co chroni interesy naszego bezpieczeństwa narodowego, zatem tym samym jeżeli mówi, czy w ogóle reaguje, tylko upewnia się, że rozumie, że skutki czy wpływ na Stany Zjednoczone mogą być głębokie”.

John Brennan powiedział również, że Donald Trump nie docenia zdolności Rosji oraz jej rzeczywistych intencji:

„Myślę, że Trump musi zrozumieć, że rozgrzeszanie Rosji z pewnych działań, jakie ta podejmowała przez ostatnie lata jest drogą, co do której on, jak sądzę, musi być bardzo, bardzo ostrożny, jeżeli chce się po niej poruszać”

Jak sądzić można, po nieudanej i bardzo chaotycznej akcji dyskredytacji samych wyborów i osoby Donalda Trumpa przez liberalne media, które wspomagane były raportami płynącymi z CIA, można uznać, że słowa ustępującego ze stanowiska dyrektora tych najważniejszych amerykańskich służb, są zawoalowanym ostatecznym ostrzeżeniem aby po prostu trzymał język za zębami, bo to co on otwarcie mówi nie podoba się odchodzącej ekipie dotychczasowego prezydenta.

W odniesieniu do słów poważnej krytyki wobec patku NATO, można zastanowić się nad skutkami jakie stanowisko Donalda Trumpa przyniesie Polsce, której władze od 1989 roku uporczywie opierają strategię bezpieczeństwa naszego kraju na przynależności do tej organizacji.

Powiem tak, jeśli za sprzyjającej Polsce ekipie Baracka Obamy wielkie starania polskich władz, aby Zachód wziął na siebie poważne gwarancje zapewnienia nam bezpieczeństwa, skończyły się mało poważnie. To pod rządam,i jawnie krytykującym NATO, Donalda Trumpa musimy sobie uświadomić, że ponownie z naszymi problemami z Rosją, pozostawieni zostaliśmy sami. Tak kończy się zawsze liczenie na łaskę obcych, a nie prowadzenie samodzielnej polityki zapewniającej bezpieczeństwo kraju. Ten cyklicznie pojawiający się w naszej historii błąd, wynika z braku racjonalnego nastawienia wobec Rosji, które zdominowane jest przez bardzo negatywne emocje. A jak już wiadomo, w polityce zagranicznej nie liczą się emocje, tylko realizm.

Niestety, tego ciągle ludziom władzy w naszym kraju brakuje- czyli rozsądku. Zresztą tacy są ciągle wybierani, co dowodzi, że jest to szerszy problem- charakteru narodowego. I dlatego też będziemy zawsze odgrywać rolę ślepego narzędzia w rękach globalnych graczy, samemu ponosząc tej polityki konsekwencje.

 

http://www.bild.de/bild-plus/politik/ausland/donald-trump/das-grosse-bild-interview-49790140,view=conversionToLogin.bild.html,

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-38630016,

http://www.dw.com/pl/steinbach-polityka-merkel-jest-szkodliwa-dla-niemiec/a-37139270.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie nie uległa w zasadnie żadnej zmianie.

I tak, wyniku ostrzelania prze ukraińskich żołnierzy wsi Dolomitnoje na obrzeżach Gorłówki został ranny trzyletni chłopiec.  Łącznie w wyniku nocnego ostrzału zostało w Gorłówce, jak i na jej obrzeżach, uszkodzonych siedem domów jednorodzinnych: przy ulicy Czernikowa nr. 28 i 30, ulicy Sławiańskiej nr. 9 i 13, ulicy Polietiewa nr. 106, ulicy Bogruczkogo nr. 5 i przy ulicy Żieleiznodorożnej nr. 33.

Już we wczesnych godzinach nocnych ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy i granatników rozpoczęli intensywny ostrzał dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej.

W tym samym czasie ukraińscy żołnierze ostrzelali miejscowość Jakowlewkę, gdzie pociski spadały m.in. na teren szkoły podstawowej nr. 4. Później około 01:00 została tam ostrzelana również stacja kolejowa.

W czasie przedwczorajszego ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy spadło na teren DRL około 92 pociski artylerii ciężkiej kaliber 152 i 122 mm, 18 pocisków wystrzelonych z czołgów i około 204 pociski moździerzowe kaliber 120 i 82 mm oraz ponad 460 pocisków wystrzelonych z różnego typu granatników.

Przedwczoraj też,w rezultacie walki do jakiej doszło z usiłującą przedrzeć się przez linie obrony sił powstańczych grupą ukraińskich dywersantów z 92 brygady ATO, zginął jeden żołnierz sił zbrojnych DRL.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 15 січня 2017 року

На Маріупольському напрямку зі 120 міліметрових мінометів окупанти обстрілювали Широкине. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Павлопіль, Гнутове, Широкине та Красногорівку. Також по Широкиному та Мар’їнці вогонь вів снайпер.
На Луганському – зі 120 міліметрових мінометів обстрілювали Троїцьке. Новозванівку з гранатометів та стрілецької зброї, а з протитанкових ракетних комплексів окупанти обстріляли Золоте.
На Донецькому – зі 120 міліметрових мінометів – Доламітне, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Зайцеве, Авдіївку та Верхньоторецьке.
Загалом відбулося 32 обстріли.”

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 15 січня 2017 року

На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії російсько-окупаційні війська обстрілювали Гнутове. З мінометів різних калібрів – Павлопіль, Красногорівку та Широкине. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Павлопіль, Гнутове, Широкине та Красногорівку. Також по Широкиному та Мар’їнці вогонь вів снайпер.
На Луганському – зі 120 та 82 міліметрових мінометів обстрілювали Новозванівку та Троїцьке. Новозванівку ще й з гранатометів та стрілецької зброї, а з протитанкових ракетних комплексів окупанти обстріляли Золоте, Станицю Луганську та Новоолександрівку.
На Донецькому – зі 152 міліметрової артилерії обстріляли Авдіївку. З мінометів різних калібрів – Новгородське, Доломітне, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Зайцеве, Новгородське, Авдіївку та Верхньоторецьке.
Загалом відбулося 60 обстрілів.
Одного нашого військового поранено.”

***

W dniu dzisiejszym grupa kontaktowa na rozmowy pokojowe w Mińsku rozpoczęła pierwsze w tym roku spotkanie dotyczące uregulowania kwestii zakończenia konfliktu zbrojnego w Donbasie.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraina, Krzywy Róg- nieznani sprawcy zniszczyli tam ukraińską flagę.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

96 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2017r.- 690 dzień od nowego rozejmu.

 1. Paweł Pawlenski, „rosyjski opozycyjny artysta”, który „zasłynął” z tego ze przybił sobie mosznę do bruku na Placu Czerwonym, wyjechał z Rosji do Francji (przez Białoruś i Ukrainę), oficjalnie z powodu „politycznych prześladowań jego oraz jego rodziny”. Jak podaje jednak Telewizja „Dożd”, równiez opozycyjna wobec Kremla, przeciwko Pawlenskiemu toczy sie dochodzenie w sprawie o zgwałcenie jednej z aktorek teatru w którym razem pracowali (tzw. Teatr.doc), za co groziła mu kara do 10 lat pozbawienia wolności;
  https://tvrain.ru/news/pavlensky-425491/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Już usunęli wiadomość. Możliwe, że było tak jak z tym „newsem” z TVN w którym to podawali, że Moskwa może mieć haki na Trumpa. Niesprawdzony news ,którego nie dało się obronić. po takim czymś w razie ostrej reakcji administracji USA -możliwy byłby nawet pozew sądowy.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Dzisiaj linkowałem już informacje o dobrych wynikach ukraińskich kolei, niemniej rządzącym na Ukrainie, nie podoba się obecny stan rzeczy i … zapewne Pana Balczuna „odstrzelą”.
  poniżej fragment artykułu z kresy.pl
  Wołodymyr Omelian zapowiedział w ukraińskiej telewizji, że chce by kierownictwo kolei już w styczniu zdało sprawozdanie ze swojej pracy. Dodał, że resort zwracał zarządowi uwagę, na negatywne reakcje obywateli na pracę spółki.
  Tymczasem, jak warto zaznaczyć, w 2015 roku spółka miała 16 mld hrywien straty. W 2016 ekipa Balczuna (głównie Polacy) pracując pół roku, uzyskała 303 mln hrywien czystego zysku.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/wojciech-balczun-na-celowniku-ukrainskiego-ministra-infrastruktury-
  Komentarz: Jak wywalą Pana Wojtka to szlag trafi całą spółkę w ciągu paru lat. Co ważniejsze szlag trafi też ukraiński system transportowy i rolnictwo (jak przewozić min zboże do portów bez sprawnej kolei?).
  Korupcja i złodziejstwo na Ukrainie doszła do takich rozmiarów ,że bezpośrednio zagraża istnieniu państwa. Dla oligarchów dodatkowe paręnaście milionów jest ważniejsze niż dobro całego kraju.
  Czytałem, że kolej jest takim papierkiem lakmusowym, na podstawie którego zagraniczni inwestorzy postrzegają, czy Ukraina ma szanse się zmienić. Ataki na osobę Balczuna tylko zniechęcają potencjalnych inwestorów. Co gorsza, dla Ukrainy jego odwołanie byłoby równoznaczne z przyznaniem się, ze korupcji na Ukrainie nie da się już ujarzmić.
  I tak kończąc najgorsze co Ukraińcom mógłby wyrządzić Pan Balczun byłoby…podanie się do dymisji wraz z całą swoją ekipa. Kolejni „włodarze” szybko zaprzepaściliby cały dorobek Polaka.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.