Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2017r.- 691 dzień od nowego rozejmu.


Jakieś znaki czy gusła?

W związku z tym, że Austria objęła 1 stycznia br. przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) szef dyplomacji tego kraju Sebastian Kurz, w czasie wizyty w Kijowie powiedział, że jako, iż nie widać końca konfliktu na wschodzie Ukrainy, to chociaż trzeba tam poprawić sytuację humanitarną.

Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką Sebastian Kurz przypomniał, że na tym obszarze ponad 3 mln ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Przypomnę, że na początku roku- dwa tygodnie temu, podczas wizytacji linii rozgraniczenia w Donbasie przez Sebastiana Kurza powiedział on, że „strony konfliktu powinny przestrzegać zapisów mińskich porozumień w sprawie Donbasu, gdyż żadnego innego dokumentu, który mógłby uregulować tam sytuację, nie ma”.

Obiecał wtedy też, że Specjalna Misja Monitoringowa OBWE będzie dążyła do objęcia swoją kontrolą wszystkich obszarów Donbasu, by doszło na nich do całkowitego wstrzymania walk. Zwrócił jednak uwagę na to, że by to osiągnąć „potrzebne są wysiłki tam, gdzie podejmowane są decyzje: w Moskwie, Kijowie i innych stolicach”.

Wzt. zapowiedziami szef austriackiego MSZ spotka się dziś również w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem, a jurto, w Moskwie z ministrem MSZ FR Siergiejem Ławrowem. Jednym z głównych tematów jego rozmowy będzie sprawa pomocy humanitarnej dla mieszkańców Donbasu.

Pomimo obowiązującego nadal porozumienia o zawieszeniu broni, nawet w okresie świąt ukraińscy żołnierze nie zaprzestali ostrzału celów cywilnych i linii obronnych sił zbrojnych obu republik oraz prowokacji militarnych i prób ataków w celu przerwania linii frontu.

Potwierdził to zresztą wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na wschodzie Ukrainy, Alexander Hug, który  oświadczył, że mimo porozumień o rozejmie w konflikcie między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi, w Donbasie walki trwały nawet w Boże Narodzenie.

Alexander Hug poinformował także, że wbrew ustaleniom z Mińska na linii frontu nadal znajduje się i  jest wykorzystywane do ostrzału pozycji wroga ciężkie uzbrojenie. Skrytykował również uczestników konfliktu za to, że ich siły zbliżają się wzajemnie do swoich pozycji.

Czyli, można to zrozumieć w ten sposób, że zbliżenie to polega na tym, iż separatyści nie cofają się przed napierającym wojskiem ukraińskich siła ATO, tak aby nadal zachować ustalonego dystansu.

Natomiast o prawdziwych intencjach osiągnięcia przez kijowskie władze porozumienia na drodze pokojowej w myśl postanowień porozumień mińskich, może dowodzić fakt wczorajszego spotkania w Mińsku grupy kontaktowej ds. politycznych, które po raz kolejny z winy delegacji ukraińskiej zakończyło się fiaskiem.

Ważne zaś w tym wszystkim, jest to, że Zachód dotychczas ślepo popierający reżym banderowsko-oligarchiczny, który przejął władzę w Kijowie w wyniku dokonanego tam zamachu stanu trzy lata temu, obecnie zaczyna zmieniać swoją postawę. Nie tylko dążąc do zakończenia tego bezsensownego konfliktu, ale również dostrzegając zapaść humanitarną do jakiej on doprowadził miliony ludzi żyjących w Donbasie- i to nie tylko w strefie działań wojennych. Ważne jest bowiem to, że jedną z głównych przyczyn poza systematycznym pacyfikowaniem ludności cywilnej przez ukraińskie siły zbrojne biorące udział w Donbasie w tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO), ale również pełna blokada gospodarcza i finansowa jaką wprowadzono wobec zbuntowanych republik. I gdyby nie pomoc humanitarna prowadzona tam przez Rosję, to dziś ludzie umieraliby nie tylko od pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy w stronę swoich rosyjskojęzycznych współobywateli, ale również z głodu, chorób, czy też z zimna.

Tak więc dziś jedyną szansą dla ludzi Donbasu jest to, że zmieni się stosunek światowego hegemona do tego konfliktu dzięki czemu niebawem zostanie on zakończony.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, można powiedzieć, że- możliwe, iż z powodu odwiedzin w Kijowie przez szefa dyplomacji Austrii Sebastina Kurza, sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie uległa gwałtownemu uspokojeniu.

Łącznie od godziny 19:00 do 24:00, ukraińscy żołnierze wystrzelili na obszar kontrolowany przez władze DRL ponad 178 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm. Najczęściej ostrzeliwane były rejon Doniecka, a tam: Aleksandrowka, Staromichajłowka, teren lotniska, okolice serwisu „Volvo-Center”, wieś Wiesiełoje i obrzeża miejscowości Spartakus oraz okolice i obrzeża Jasinowatej, w tym wieś Wasiliewka. Poza bronią moździerzową do ostrzału wykorzystywano również opancerzone wozy bojowe, granatniki i  broń maszynową.

Dziś rano około godziny 09:00- czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał okolic Dokuczajewska w wyniku czego została uszkodzona kotłownia i linia gazowa.

Strona ukraińska przekazała wczoraj przedstawicielom władz DRL ciało żołnierza sił zbrojnych DRL, który jakiś czas temu został pod Donieckiem wzięty do niewoli przez grupę zwiadowczą 92 brygady ATO. Tam w celu wymuszenia zeznań był brutalnie torturowany, a następnie został zabity strzałem w głowę.

Poza tym w rejonie odcinaka frontu ługańskiego, w ciągu mijającej doby ukraińscy żołnierze trzy razy przeprowadzili ostrzał pozycji sił obronnych Milicji Ludowej ŁRL. Pierwszy ostrzał miał miejsce przy użyciu wyrzutni pocisków p.panc. i ręcznych karabinów maszynowych w okolicach wsi Łozowoje, a kolejne dwa przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm w rejonie wsi Kalinówka.

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 16 січня 2017 року
Ворог продовжив обстріли наших позіцій на всіх напрямках.
На Маріупольському – з гранатометів та стрілецької зброї – Павлопіль, Гнутове, Водяне, Красногорівку, Широкине.
На Луганському – з гранатометів Новозванівку.
На Донецькому – з гранатометів Луганське і Миронівське.
Станом на 18 годину зафіксовано 17 обстрілів.
Одного нашого військового поранено”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 16 січня 2017 року
Ворог продовжив обстріли наших позицій на всіх напрямках.
На Маріупольському – з 82 міліметрових мінометів – Павлопіль. З гранатометів та стрілецької зброї – Павлопіль, Гнутове, Мар’їнку, Водяне, Красногорівку, Широкине.
На Луганському – з гранатометів та стрілецької зброї – урочище Шарів Кут, Станицю Луганську та Новозванівку.
На Донецькому – з гранатометів обстріляли Луганське, Опитне, Авдіївку і Миронівське.
За минулу добу зафіксовано 41 обстріл.
Одного нашого військового поранено”.

Na koniec jeszcze wywiad z szefem rady miejskiej Gorłówki o problemach życia w strefie przyfrontowej:

***

Pod poniższym linkiem znajduje się cała tzw. lista Sawczenki:

http://colonelcassad.livejournal.com/3187024.html

*

Wczoraj odbyło się spotkanie w Mińsku podgrupy tematycznej w sprawie rozwiązań politycznych w związku z podpisanym dwa lata temu porozumieniu pokojowym.

Jak stwierdziła przedstawicielka MSZ DRL Natalia Nikonowa:

„Ukraina nadal unika jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji, nadal też ignoruje swoje obowiązki i konieczność realizacji zakresu poszczególnych punktów porozumienia”

*

Wczoraj też na Krym przybyła oficjalna delegacja najwyższych władz DRL i ŁRL pod przewodnictwem Aleksandra Zacharczenki i Igora Płotnickiego.

https://ria.ru/society/20170116/1485816812.html

***

Na koniec kilka zdjęć:

W Doniecku zorganizowano hipoterapię dla dzieci.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

150 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2017r.- 691 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Cud (purymowy)” w jednym z ukraińskich banków komercyjnych w obwodzie dniepropietrowskim. jak stwierdziły ukraińskie służby odpowiedzialne za kontrole finansową działalności banków z kont bankowych w grudniu 2016 roku w wyniku „bezprawnych operacji” pracownicy „wyprowadzili” ponad milion hrywien;
  http://34.ua/ru/news/view/90067–na-dnepropetrovshhine-s-depozitov-vkladchikov-banka-ischezli-denygi/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. WIELKA ZDRADA „słonecznej Italii”, według ‚Reutersa’ włoski minister spraw zagranicznych wezwał by z powrotem dołączyć Rosję do tzw. grupy państw G7 (dawniej G8), czyli grupy siedmiu najbardziej wpływowych państw świata, Francji, Japonii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Kanady. Włochy mają przewodniczyć spotkaniu grupy G7 które ma odbyć się w maju tego roku we włoskiej Taorminie;
  http://korrespondent.net/world/3802199-ytalyia-pryzvala-vernut-rossyui-v-G8

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Podczas wizyty w Moskwie, prezydent Mołdawii Igor Dodon otrzymał w prezencie od Prezydenta Rosji mapę Hospodarstwa Mołdawskiego z XVIII wieku, które obejmowało wtedy swoim zasięgiem część Rumunii oraz Ukrainy. Prezydent Mołdawii stwierdził że prezent jest interesujacy oraz zauważył że ówczesne granice Mołdawii były „znacznie szersze” od obecnych…
  >https://www.youtube.com/watch?v=UvjirRwAM-I

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Awantury pomiędzy byłym „hersztem’ Sonderkommando „Azov” (Pułk MSW Ukrainy) Andrijem Biłeckim, a dowództwem ukraińskiej Gwardii Narodowej ciąg dalszy. Dla przypomnienia, wcześniej Biłeckij, obecnie deputowany Rady Najwyższej Ukrainy oskarżył wyzszych oficerów gwardii o „separatyzm”, teraz dodatkowo oskarżył ich ze pobierają „haracz” przy każdym zakupie na potrzeby Gwardii Narodowej w wysokości 21 % wartości kupowanego towaru (sprzętu);
  http://lb.ua/news/2017/01/17/356144_biletskiy_obvinil_komandovanie_ngu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Polskie „dyplomatoły” znowu dały popis. Sześciu polskich dyplomatów chciało wjechać do Rosji z Białorusi przez przejście graniczne „Krasnaja Gorka” (obwód smoleński) pomimo tego że OD JESIENI UBIEGŁEGO ROKU PRZEJŚCIE JEST CZYNNE TYLKO DLA OBYWATELI ROSJI ORAZ BIAŁORUSI. Polaków oczywiście zawrócono i poinformowano ze mogą wjechać do Rosji przez przejścia graniczne w obwodach briańskim lub pskowskim;
  https://ria.ru/world/20170117/1485904832.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Lider Republiki Donieckiej Aleksandr Zacharczenko podczas swojej wizyty na Krymie, stwierdził że krymskie starożytne miasto Chersonez (m.in miejsce gdzie rozpoczął się proces chrystianizacji Rusi Kijowskiej) byłoby dobrym miejscem na zawarcie „Ugody perejasławskiej 2”, czyli nowego traktatu o zjednoczeniu Ukrainy oraz Rosji. Na pytanie jak część Ukrainy powinna zjednoczyć się z Rosja, Zacharczenko stwierdził ze powinno to być całe obecne terytorium Ukrainy;
  http://news-front.info/2017/01/17/glava-dnr-zaxarchenko-predlozhil-zaklyuchit-pereyaslavskuyu-radu-2/
  http://linkis.com/crimea.ria.ru/politi/p085t
  Dla przypomnienia;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ugoda_perejas%C5%82awska

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Do Olewska (obwód żytomierski) przerzucono jednostki specjalne ukraińskiej policji w celu zapobieżenia nowym strzelaninom pomiędzy członkami tzw. republik bursztynowych, czyli gangom zajmujacym sie nielegalnym wydobyciem bursztynu;
  https://strana.ua/news/50764-v-olevsk-iz-az-vooruzhennoj-razborki-kopatelej-yantarya-napravili-specpodrazdelenie-policii.html
  Dla przypomnienia,niedawno w Olewsku doszło do strzelaniny pod jednym z tamtejszych nocnych klubów, w której jak się okazało udział brał „przestępczy autorytet” z obwodu lwowskiego.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Mały pozytyw
  We Lwowie studenci zorganizowali zbiórkę na renowację rzeźby Leonarda Marconiego „Oszczędność”, która wieńczy kopułę gmachu dawnej Galicyjskiej Kasy Oszczędności, (obecnie Lwowskiego Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego).
  http://zik.ua/pl/news/2017/01/17/we_lwowie_oficjalnie_otwarto_odrestaurowan_statu_wolnoci_1026999
  Komentarz: Polecam galerię zdjęć, te napisy jakieś takie swojskie… 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.