Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2017r.- 693 dzień od nowego rozejmu.


Po świątecznym „doładowaniu akumulatorów” Antoni Macierewicz,  z niespożytą energią ponownie zaczął nas zapewniać o tym, że  w 2017 roku priorytetami jest „modernizacja techniczna wojska”, która „ma skupić się na obronie przeciwrakietowej, cybernetycznej i na Bałtyku” oraz „realizacja decyzji ws. rozmieszczenia wojsk sojuszniczych w Polsce”.

Pretekstem do kolejnej akcji propagandowej było wczorajsze (18 stycznia br.) spotkanie prezes Rady Ministrów Beaty Szydło z ministrami resortu obrony i administracji Antonim Macierewiczem i Mariuszem Błaszczakiem.

Po podsumowaniu dokonań ubiegłego roku przez premier Beatę Szydło, według której „bardzo dużo zostało podjętych inicjatyw i zrealizowanych zadań w 2016, jeżeli chodzi o poprawę bezpieczeństwa Polaków i naszej ojczyzny”.

Później zabrał głos szef MON Antoni Macierewicz, który obiecał, że:

„W najbliższym roku skupimy się na działaniach modernizacyjnych związanych z obroną przeciwrakietową. Zostanie zawarty kontrakt dotyczący obrony przeciwrakietowej znany pod kryptonimem ‚Wisła’. Skupimy się także na obronie cybernetycznej. Na obronę cybernetyczną zostanie przekazany ponad miliard złotych. Skupimy się również na  kwestiach związanych z obroną naszego morza, obroną Bałtyku. Zostanie zawarty kontrakt na łodzie podwodne (…) Ważnym, głównym zadaniem, które stoi przed nami jest przede wszystkim realizacja postanowień zarówno szczytu NATO, jak i umowy ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącej dyslokacji i obecności wojsk sojuszniczych na terenie Rzeczpospolitej. Wojska zostaną  dyslokowane na obszarze zachodniej części kraju – od Żagania aż po Drawsko Pomorskie, a także na wschodniej części kraju, gdzie będzie stacjonowała Batalionowa Grupa Bojowa (…) W Powidzu będą stacjonowały wojska lotnicze w ilości co najmniej 1000 żołnierzy. To oznacza, że w stosunku do zamiarów liczba wojsk sojuszniczych – amerykańskich i natowskich –  przewyższy 6 tyś. żołnierzy. Oczywiście część z nich z terenu Polski będzie dyslokowana i będzie podejmowała ćwiczenia zarówno na terenie naszych północnych sąsiadów, państw bałtyckich, jak i sąsiadów południowych. Obecność wojsk sojuszniczych będzie koordynowana pod nadzorem zespołu międzyresortowego, którego kierownictwo Pani Premier powierzyła ministrowi obrony narodowej”

Szef MON nie zapomniał również o swoim osobistym zamierzeniu, czyli Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT).

I tak, uznał on, że ważne w 2017 będzie rozwijanie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz zwiększenie liczebności armii. – Trzy pierwsze brygady, jak wiadomo zostały sformowane w końcu ubiegłego roku. Trzy następne w województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim w roku 2017. Łącznie doprowadzi to do wzrostu polskiej armii do 125-130 tys. żołnierzy. Jak wiadomo do 2019 roku chcemy, żeby liczba żołnierzy polskiej armii przewyższyła 150 tys. żołnierzy. Sprawa obrony terytorialnej ma wymiar zasadniczy dla siły polskiej armii. Obrona terytorialna wyposażona w najnowocześniejszą broń m.in. bezzałogowe środki bojowe, ale także najnowocześniejszą broń związaną z rakietami krótkiego zasięgu”.

Na koniec Antoni Macierewicz dodał, że najbliższy rok wymagać będzie reform w strukturze ustawowej dotyczącej zmiany systemu kierowania i dowodzenia polską armią – to najważniejsza decyzja ustawowa, którą przedłożymy rządowi. Zakończyły się już ustalenia wewnątrz resortowe, teraz ten projekt przejdzie do rządu. Przywrócimy jedność dowodzenia polską armią skupioną wokół szefa Sztabu Generalnego”.

Najważniejsze pytanie jaki się nasuwa po wysłuchaniu tej propagandowej mało składnej tyrady, to:

Czy działania podejmowane przez obecnie rządzącą ekipę, a szczególnie szefa MON Antoniego Macierewicza, w zakresie zapewnienia Polsce bezpieczeństwa, w rzeczywistości do tego prowadzą?

Jak wiadomo, wg. obecnej ekipy ( zresztą poprzednich również) najważniejszym zagrożeniem dla naszego kraju stanowi pewne mocarstwo na Wschodzie, czyli Rosja.

Nie wiem, skąd się bierze to poczucie zagrożenia, jeśli wschodnie mocarstwo nie podejmuje, i nie podejmowało w ciągu całego okresu III RP, wobec naszego kraju żadnych wrogich działań?

Uznać więc można, że ta propagandowa fraza ma w rzeczywistości do ukrycia inny cel, a jest nim ekspansja amerykańska przy wykorzystaniu krajów członkowskich NATO na Wschód, aż pod zachodnie granice z Rosją. W ten sposób Rosja zostałaby odcięta od zachodnioeuropejskich rynku zbytu, ale także uniemożliwiłoby to swobodne prowadzenie dalszej współpracy. Dlatego też, np. Niemcy przewidując takie skutki ekspansji amerykańskiej na Wschód Europy, zgodziły się na budowę rury doprowadzającej gaz bezpośrednio z Rosji po dnie Bałtyku.

Odcięcie zaś Rosji od dostępu do niczym nie ograniczonej współpracy z UE, spowodowałoby u niej kryzys, który osłabiając państwo od wewnątrz (znamy do ze scenariusza „Arabskiej Wiosny” czy też „Kolorowych Rewolucji”) doprowadziłby w ostateczności do jego upadku i przejęcia w nim władzy ekipy spolegliwej wobec Zachodu, a przede wszystkim wobec światowego hegemona, jak to ma miejsce w krajach całej flanki wschodniej i na Ukrainie.

I to jest prawdziwy cel jaki chcą osiągnąć amerykańscy geszefciarze, aby w ten sposób utrwalić po wsze czasy dominację światowego hegemona.

Tak więc, deklaracje o rosyjskim zagrożeniu jak i przeciwstawienie się mu oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla naszego kraju, jest niczym innym jak tylko zwiększeniem naszym kosztem sił polskiego wojska, które będzie realizowało skutecznie (oby czy na pewno?) wytyczne geostrategiczne zachodniego hegemona.

Przypomina ta polityka do złudzenia francuską inwazję na Rosję ( w Rosji zwaną „Drugą Wojną Polską”), w 1812 roku, gdy 600 tysięczna armia ( w tym 90 tysięcy wojsk polskich) pod dowództwem Napoleona Bonaparte dokonała najazdu na Rosję.

Czym to się dla tych wojsk skończyło, wiadomo z historii. Ale też warto sobie przypomnieć czym to się skończyło dla polskich mrzonek o odbudowie państwa polskiego.

Tak samo, niemal bliźniaczo wygląda obecna sytuacja, i też podobnymi skutkami, ale ze znacznie tragiczniejszymi dla naszego kraju i nas Polaków następstwami, ta szalona chucpa się zakończy.

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/roknowychzadan-w2017-01-18/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwazja_na_Rosj%C4%99_(1812),

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_napoleo%C5%84skie,

http://www.napoleon.org.pl/index.php/wojny-kampanie-bitwy/kampanie-1792-1815/257-kampania-1812.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku zaczęła się stabilizować na niskim poziomie wrogich działań podejmowanych przez stronę ukraińską.

Pomimo to podtrzymywany jest stan napięcia grożąc w każdej chwili wybuchem konfliktu na większą skalę.

I tak, ukraiński ostrzał rozpoczął się późnym wieczorem od około godziny 18:00 w rejonie odcinka południowego frontu donieckiego, a tam przy użyciu ciężkiej artylerii ukraińscy żołnierze ostrzeliwali okolice wsi Sachanka i Leninsk. Ostrzał ten prowadzony był z kierunku wsi Lebiedieńskoje.

Kilka minut później, od około godziny 18:12, ukraińscy żołnierze głównie przy użyciu moździerzy, granatników i karabinów maszynowych z kierunku Piask prowadzili ostrzał terenu koło lotniska w rejonie serwisu „Vovo-Center”.

Od godziny 18:18 obwód nowoazowski ponownie znalazł się przy użyciu moździerzy i ciężkiej artylerii pod ostrzałem ukraińskiego wojska.

Później, bo od godziny 19:50, ponownie ukraińscy żołnierze ostrzeliwali południowe obrzeża donieckiego lotniska w pobliżu serwisu „Volvo-Center”.

Natomiast w nocy, od godziny 21:06 ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy, różnego typu granatników i ręcznych karabinów maszynowych prowadzili ostrzał okolic Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki. Mniej więcej w tym samym czasie i przy użyciu podobnej broni, ukraińscy żołnierze z kierunku Swiatłodarska ostrzeliwali wieś Gołm.

W wyniku ostrzelania wsi Zajcewo, zostały tam uszkodzone trzy domy jednorodzinne: pierwszy w rejonie Nitikowskim na ulicy Brusiłowa nr. 30 (uszkodzony dach, ściany i podłogi), na ulicy Polietajewa nr. 185 (uszkodzony dach i ściany) oraz na ulicy Politajewa nr. 158 (uszkodzona część dachu).

Poza tym,przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, granatników i broni maszynowej, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał w rejonie zachodnich przedmieść Spartakusa i Jasionwatej oraz wieś Krutuju Bałku.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, jak dotąd nie zgłaszano żadnego naruszenia zawieszenia broni i było spokojnie.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę na temat sytuacji wzdłuż linii styku sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 18 січня 2017 року
З мінометів окупанти обстрілювали Талаківку. З гранатометів та стрілецької зброї російсько-окупаційні війська обстрілювали Славне, Павлопіль, Гнутове, Талаківку, Новотроїцьке, Широкине, Водяне. По Новотроїцькому вогонь вів снайпер.
На Луганському напрямку з мінометів калібру 120-міліметрів окупанти обстріляли Новоолександрівку та Троїцьке. З 82-міліметрових мінометів – Новозванівку. З гранатометів та стрілецької зброї – Станицю Луганську та Новозванівку. По Новозванівці також вели вогонь з протитанкових ракетних комплексів.
На Донецькому напрямку – з гранатометів та стрілецької зброї обстріляно наші позиції в районі Зайцевого та Авдіївки.
Загалом зафіксовано 30 обстрілів. Двоє наших військових поранено.

18 січня 2017 року на Маріупольському напрямку, поблизу позицій українських військ затримано члена російсько-окупаційних військ.
У ході перевірки документів встановлено, що дана особа є громадянином Російської Федерації, мешканцем м.Курганінськ Краснодарського краю. Крім того, при ньому знайдені документи, які засвідчують його приналежність до одного з підрозділів незаконних збройних формувань ОРДО.”

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 18 січня 2017 року
З мінометів окупанти обстрілювали Талаківку. З гранатометів та стрілецької зброї – Славне, Павлопіль, Гнутове, Талаківку, Новотроїцьке, Широкине, Водяне. По Новотроїцькому вогонь вів снайпер. По Широкиному – БМП противника.
На Луганському напрямку з мінометів калібру 120-міліметрів російсько-окупаційні війська обстрілювали Новоолександрівку та Троїцьке. З 82-міліметрових мінометів – Новозванівку. З гранатометів та стрілецької зброї – Станицю Луганську та Новозванівку. По Новозванівці також вели вогонь з протитанкових ракетних комплексів.
На Донецькому напрямку – з гранатометів та стрілецької зброї обстріляно наші позиції в районі Зайцевого та Авдіївки.
Загалом зафіксовано 37 обстрілів. Двох наших військових поранено.”

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

144 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2017r.- 693 dzień od nowego rozejmu.

 1. Co tam z tzw. ścianą Jaceniuka, czyli „europejskim murem” który miał oddzielić „wolną i demokratyczną” Ukraine od „zniewolonej” Rosji? Przedstawicielka administracji obwodowej w Charkowie poinformowała że „Finansowania dla tego projektu nie ma, dlatego tez prace nad nim sa wstrzymane”. jedyne co jest kontynuowane to „prace techniczne” przy tych ‚elementach ściany’ które już powstały…
  http://www.unian.net/society/1732877-v-harkovskoy-oblasti-priostanovleno-stroitelstvo-stenyi-na-granitse-s-rossiey.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Odnośnie ostatnich protestów w Dnieprze. Okazuje się ze może za nimi stać Giennadij Korban przebywający na (przymusowym) leczeniu w Izraelu, który mści sie na burmistrzu Dniepra Fiłatowie, za to ze został zdradzony i porzucony przez jego „mentora” oligarchę Kołomojskiego;
  http://glavnoe.dp.ua/articles/V-ozhidanii-Gennadiya-Korbana
  Dla przypomnienia, Giennadij Korban oraz Boris Fiłatow (obecny burmistrz Dniepra) byli najgorliwszymi i najbliższymi sługusami Kołomojskiego. Korban, jak opowiadał podczas swojego przesłuchania w sądzie, „bronił” Dniepra (wraz z Kołomojskim) przed „separatystami” utylizujac to co zostało z „bojców ATO”, a co zwożono do Dniepra pociągami towarowymi. Następnie był współzałożycielem partii reprezentującej interesy Kołomojskiego, czyli UKROPu, której był przewodniczącym. Później jednak, drogi Korbana i Kołomojskiego (i Fiłatowa) „rozeszły się”, a sam Korban został aresztowany i osadzony w areszcie śledczym pod zarzutem popełnienia wielu przestępstw, skad go zwolniono (podobno za przekazanie pewnych informacji o Kołomojskim) i wysłano na (przymusowe) „leczenie” do Izraela…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dlaczego w „wyzwolonym”, od prawie trzech lat, Kramatorsku na zorganizowany przez „wyzwoleńcze” władze świateczny festiwal przyszła tylko garstka mieszkańcow (zdjęcia)? Jak tłumaczą „miejscowi proukraińscy aktywiści” to wcale nie tak że „mieszkańcy Kramatorska są prorosyjscy i wspierają separatystów”, po prostu za słaba była akcja promocji festiwalu…
  http://tyzhden.ua/Columns/50/182749

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Do Lwowa dzisiaj, 19 stycznia, przybyło 15 żołnierzy, którzy zostali ranni w strefie operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy – poinformował szef Zachodniego Regionalnego Centrum Multimedialnego Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Poroniuk. http://zik.ua/pl/news/2017/01/19/do_lwowa_z_donbasu_dostarczono_15_rannych_niektrzy__w_cikim_stanie_1028457
  Komentarz: Chwila chwila, według oficjalnych komunikatów UA to łączne straty z tygodnia…

  Polubione przez 2 ludzi

 5. WAŻNE
  Rada Ministrów Ukrainy przekazała kontrolę nad publiczną spółką akcyjną Koleje Ukraińskie rządowi w celu poprawy efektywności zarządzania przedsiębiorstwem.
  Odpowiednia decyzja zapadła 18 stycznia – podała telewizja Hromadske, powołując się na sekretarza Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy Andrija Hałuszczaka.
  „Ministerstwo Infrastruktury będzie koncentrować się na swojej podstawowej funkcji, – kształtowaniu polityki państwa w dziedzinie transportu kolejowego, nie tracąc czas na rozstrzygnięcie kwestii menedżerskich”,
  http://hromadske.ua/posts/u-mininfrastruktury-pidtverdyly-peredachu-upravlinnia-ukrzaliznytseiu-kabminu
  Komentarz:Decyzja może być zapowiedzią szybkiego kick outu Pana Balczuna ze stanowiska prezesa kolei. Jak wiadomo wierchuszka ministerstwa infrastruktury nie lubi Pana Wojciecha….

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla przypomnienia w obwodzie rostowskim w Rosji (czyli przy granicy z Ukrainą) trwa UKRAIŃSKA INSPEKCJA znajdujących się tam jednostek wojskowych;
  http://censor.net.ua/news/424070/ukraina_provela_voennuyu_inspektsiyu_v_rostovskoyi_oblasti_minoborony_rf
  Również dla przypomnienia, od 2014 roku trwa podobno „rosyjska inwazja na Ukrainę”, w której mają brać m.in rosyjskie jednostki wojskowe z obwodu rostowskiego…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Bunt” mieszkańców Dniepra, ponad 10.000 odbiorców gazu nie wpuściło do mieszkań i domów pracowników miejskiego przedsiębiorstwa gazowniczego, uniemożliwiajac im tym samym dokonanie pomiarów liczników gazowych. jednocześnie przedstawiciel przedsiębiorstwa gazowniczego z Dniepra poinformował że jego pracownicy ujawnili ok. 3,9 tysięcy „naruszeń”, z których większość dotyczyła samowolnej wymiany oraz ‚zakłócania pracy” urządzeń gazowych;
  http://dv-gazeta.info/dneprnews/okolo-10-tyis-abonentov-dnepra-ne-pustili-v-dom-gazovikov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Nowa wojna na górze na Ukrainie. Podczas swojej wizyty w szwajcarskim Davos, „generalissimus” Poroszenko odmówił udziału w organizowany przez ukraińskiego „proeuropejskiego” oligarchę Pińczuka, z powodu jego wywiadu dla „The Wall Street Journal” w którym Pińczuk wzywał do ‚kompromisu z Rosją”, czyli m.in rezygnacji Kijowa z dążenia do wstąpienia do NATO oraz UE;
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/01/16/7132568/
  Z kolei w Davos Pińczuk odmówił odpowiadania na pytania ukraińskich (czyli prokijowskich) dziennikarzy;
  http://gordonua.com/news/politics/pinchuk-otkazalsya-otvechat-na-voprosy-ukrainskih-zhurnalistov-v-davose-video-169872.html
  Jednak na „śniadaniu” u Pińczuka zorganizowanym w Davos, oprócz byłego premiera Wlk. Brytanii Davida Camerona oraz byłego Sekretarza Obrony USA Roberta Gatesa, a także szefa MSZ Polski waszczykowskiego i (prywatnie przyjaciela Pińczuka) byłego Prezydenta RP Kwaśniewskiego, pojawiło się także parę prominentnych postaci z ukraińskiej polityki oraz biznesu m.in burmistrz Kijowa Kliczko, ukraiński biznesmen (z Charkowa) Aleksandr Jarosławski oraz grupa deputowanych rady Najwyższej Ukrainy z Serhijem Leszczenką na czele;
  http://lb.ua/news/2017/01/19/356312_zavtrak_pinchuka_davose_posetili.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jeszcze jeden artykuł o Davos, czyli „Świat się zmienia, Ukraina [wraz z jej problemami] odchodzi w cień”…
   https://strana.ua/articles/analysis/51123–zapad-ustal-ot-ukrainy.html
   Cytat „Ostatnie 47-te Światowe Forum Ekonomiczne w Szwajcarii, potwierdziło najgorsze obawy Kijowie – znaleźć się stanie zawieszenia. Temat Ukrainy w zasadzie był nieobecny w porządku dziennym obrad, a „ukraińskie śniadanie” [organizowane przez ukraińskiego oligarchę Pińczuka], które gromadziło co roku przedstawicieli elity światowej, w tym roku przyciągnęło bardzo niewiele uwagi”

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejne bandyckie porachunki pomiędzy „bojcami ATO”, albo znowu ‚wóda’ zrobiła swoje (ewentualnie jedno z drugim). Wczoraj w Charkowie zmarł ukraiński żołnierz, którego z ciężkimi obrażeniami przywieziono z tzw. strefy ATO na Donbasie. Na jego ciele, ujawniono jednak także „zagadkowe oparzenia błony służbowej jamy ustnej”. Sprawa zajęła sie ukraińska prokuratura wojskowa, która stara się ustalić przyczynę śmierci żołnierza;
  http://kh.depo.ua/ukr/kh/u-harkovi-vid-otrimanih-travm-pomer-boets-ato-na-yogo-tili-18012017175200

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.