Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2017r.- 694 dzień od nowego rozejmu.


 

Wczoraj w niemieckim Bundestagu, na wniosek lewicy (Die Linke), odbyła się debata na temat rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Polsce.

 

 

Podczas tej debaty przedstawiciele Die Linke ostro skrytykowali obecność wojsk amerykańskich w Polsce określając je jako „wymachiwanie szabelką i okrzykami wojennymi”.

Poseł Die Linke, Wolfgang Gehrcke powiedział nawet, że:

„To jest powrót do zimnej wojny. Mam nadzieję, że w Niemczech jest wystarczająco dużo ludzi, którzy przeciwstawią się reaktywacji zimnej wojny”.

Skrytykował on również niemiecką Bundeswehrę za udzieloną amerykańskiej brygadzie pancernej pomocy w jej transporcie przez terytorium RFN.

Dodał, że:

” USA łamią umowy międzynarodowe. Nie mamy obowiązku im pomagać”

Swoją krytykę uzasadnił tym, że:

„Musimy zrozumieć, że odprężenie w Europie nie jest możliwe bez czy przeciwko Rosji, lecz tylko wspólnie z Rosją”.

A więc każde wrogie działanie podjęte wobec Rosji oddala nas od pokoju i wzajemnej współpracy.

Według posła Wolfganga Gehrcke, Polska i kraje bałtyckie powinny być mostem łączącym Rosję z Europą Zachodnią, a nie strefą buforową przeciwko niej.

Na koniec swej wypowiedzi wezwał on Amerykanów do wycofania broni atomowej z Niemiec i zamknięcia amerykańskich baz wojskowych w tym największej w Rammstein.

Głos w debacie zabrał też Thomas Nord, przewodniczący polsko-niemieckiej Grupy Międzyparlamentarnej, który zwrócił uwagę na to, że wg. niego „zasada rotacyjnej obecności wojska jest trikiem, pozwalającym na obejście zakazu stałego stacjonowania” wojsk NATO w Polsce i w krajach bałtyckich. Dodał również, że „zbrojenie, militaryzm i nacjonalizm nie są rozsądną odpowiedzią na wyzwania” współczesnego świata, takich jak międzynarodowy terroryzm, problem z uchodźcami czy też destabilizacja Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej..

Stanowisko klubu parlamentarnego Die Linke spotkało się z krytyką ze strony partii znajdujących się w  koalicji rządowej, jak i będącej w opozycji partii Zielonych.

I tak, poseł z CDU Roderich Kiesewetter powiedział, że obecność amerykańskich wojsk w Polsce i w krajach bałtyckich jest odpowiedzią na agresywną politykę Rosji, w tym aneksję Krymu w 2014 roku.

Według niego to Rosja, a nie Ameryka złamała traktaty, w tym memorandum budapeszteńskie. Dodał, że od czasu zajęcia Krymu Rosja znajduje się „w permanentnym stanie wojskowych manewrów”, dlatego też obecność wojsk amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej służy „zabezpieczeniu tych krajów przed atakiem”.

Jak już wspomniałem, decyzję o rozmieszczeniu na flance wschodniej wojsk amerykańskich bronił również  Juergen Trittin z partii Zielonych- były działacz obywatelskich ruchów pacyfistycznych.

Według niego „to właściwy krok”, gdyż  jak zaznaczył, decyzja USA i NATO służy umocnieniu jedności Zachodu:

„Kto uważa, że 4 tys. żołnierzy zagrażają Rosji, ten robi z igły widły”.

Poparł go poseł SPD Wolfgang Hellmich, zaznaczając, że dyslokacja wojska nie stanowi złamania traktatów, jest uzgodniona z krajami, w których będą one stacjonować, i umacnia jedność Zachodu.

Jak widzimy po stronie partii koalicji rządzącej jak i Zielonych jest bardzo duży rozdźwięk dotyczący roli amerykańskich wojsk rozmieszczonych w Polsce i krajach bałtyckich. Otóż jedna strona twierdzi, że obecność czterech tysięcy amerykańskich żołnierzy nie zagrażają Rosji, bo jest czysto symboliczna, zaś druga strona uważa, że ich obecność służy „zabezpieczeniu tych krajów przed atakiem”.

Jak więc, symboliczna ilość żołnierzy może obronić choćby Polskę przez możliwym atakiem?

Jeśli więc, wykluczymy możliwość, że wojska te zostały do Polski skierowane aby ją skutecznie bronić (zresztą przed czym?), bo po prostu są za mało liczne, to w jakim celu je tu skierowano?

Otóż, jest to typowa prowokacja odchodzącej ekipy Baracka Obamy wobec Rosji, i tylko tak można to sensownie odczytać, bo innych celów trudno się tu dopatrzeć.

Pytaniem jest tylko, w jakim celom ta prowokacja ma służyć?

Otóż, chodzi o ciągłe podgrzewanie histerii antyrosyjskiej, aby w ten sposób w dłuższym terminie osiągnąć zamierzone wcześniej cele.

Teraz jest pytanie, co w takiej sytuacji zrobi nowy prezydent USA Donald Trump?

Bo może się okazać, że wycofa on te wojsk, aby nie prowokować Rosji, a wtedy runie misternie budowana propagandowa konstrukcja o zagrożeniu rosyjskim i jakie poczucie bezpieczeństwa miały nam zapewnić przebywające w Polsce wojska amerykańskie.

Tylko, czy wtedy Antoni Macierewicz, Beata Szydło i Andrzej Duda, będą mieli odwagę przyznać się do tego, że żadnego bezpieczeństwa Polsce nie zapewnili?

Bo tak na prawdę nie musieli 🙂

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Die_Linke

A na koniec wstępu jeszcze kilka filmów o amerykańskich wojskach skierowanych do Polski:

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym wzdłuż linii rozgraniczenia utrzymywała się odwilż. Najwyraźniej nie ma dyspozycji za oceanu aby kontynuować przez stronę ukraińską działań bojowych.

Ale mimo to, nie było całkowicie spokojnie i lokalnie dochodziło do różnego typu prowokacji i ostrzału prowadzonych przez siły ATO wobec tak ludności cywilnej, celom cywilnym jak i linią obronnych sił powstańczych.

 

Natomiast dziś rano, około godziny 07:30 czasu lokalnego, w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy, została ranna w rejonie punktu kontrolnego „Jelenowka” znajdująca się w autobusie kobieta jadąc nim an trasie  Donieck-Dokuczajewsk. Po zbadaniu jej w szpitalu lekarze uznali, że stan pacjentki jest dobry.

Poza tym można odnieść wrażenie, że właśnie dzisiejszego dnia od rana ukraińscy żołnierze wzmogli prowadzone przez siebie operacje zbrojne.

I tak, ostrzeliwany też jest z kierunku Opytnoje przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm od rana teren donieckiego lotniska, a także dość intensywnie ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy i broni maszynowej prowadzą ostrzał terenu na linii miejscowości Kalinowo-Łogwinowo. W rejonie wsi Kalinowka ze strony Ługańskije prowadzony jest ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z kierunku wsi Ługańskoje.

Wczoraj w tym samym rejonie od późnych godzin wieczornych ukraińscy żołnierze również prowadzili ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

 

Poniżej jeszcze relacja za ostatnią dobę z sytuacji na linii styku sporządzona przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego kierującego tzw. operacją antyterrorystyczną w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 19 січня 2017 року

З гранатометів та стрілецької зброї на Маріупольському напрямку окупанти обстрілювали Гнутове, Водяне, Широкине.
На Донецькому – з тих же видів озброєння – Авдіївку та Зайцеве.
На Луганському напрямку російсько-окупаційні війська використовували 120 міліметрові міномети, неодноразово обстрілюючи Кримське.
Загалом зафіксовано 11 обстрілів. Втрат серед наших військових немає”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 19 січня 2017 року

Окупанти продовжують обстріли наших позицій на всіх напрямках. На Маріупольському напрямку – з гранатометів та стрілецької зброї вони обстрілювали Гнутове, Водяне та Широкине.
На Донецькому – з тих же видів озброєння – Авдіївку, Луганське та Зайцеве.
На Луганському напрямку російсько-окупаційні війська використовували 120 міліметрові міномети, неодноразово обстрілюючи Кримське, а з гранатометів – Новозванівку.
Загалом зафіксовано 19 обстрілів. Втрат серед наших військових немає”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Sojusznicy już zdążyli się u nas rozgościć.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

177 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2017r.- 694 dzień od nowego rozejmu.

 1. Szef Kolei Ukraińskich („Ukrzaliznycia) „polski specjalista” Wojciech Balczun stwierdził, że ma do czynienia z sabotażem i blokowaniem podejmowanych przez niego decyzji na poziomie Ministerstwa Infrastruktury, czyli przez szefa resortu Władimira Omeljana. Wcześniej Omeljanowi prawo do kontrolowania nominalnie podległych mu Kolei Ukraińskich odebrano na wniosek premiera Hrojsmana;
  https://strana.ua/news/51322-balchun-zayavil-o-sabotazhe-mininfrastruktury.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jeden z największych „filarów” polityki w USA w regionie Bliskiego Wschodu, Morza Czarnego i w ogóle wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, druga „potęga” NATO, na naszych oczach została „odwrócona” przez Rosję…

   Polubione przez 4 ludzi

   • Niestety, ale w ostatecznym rachunku, jak to już wielokrotnie historia pokazała, Turcja kierować się będzie ku Rosji.
    No chyba, żeby przyjęli ją do UE, ale nato się nie zanosi 🙂

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem zaostrza sie walka polityczna w Dnieprze (dawniej Dniepropietrowsk). Deputowany z rady miejskiej Dniepra Zagid Krasnow zgłosił na policję ze obecny burmistrz miasta Boris Fiłatow (przy.upas oligarchy Kołomojskiego) zlecił członkom ‚Prawego sektora” jego zabójstwo. sam Fiłatow tłumaczy ze Krasnow to członek „dagestańskiej frakcji” w mieście, zajmujący się nielegalnym handlem, z którym on stara zrobić sie porządek;
  http://www.ukrnews24.net/zagid-krasnov-obvinil-filatova-v-zakaze-ego-ubijstva/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Uff.. Jak pewnie wielu z was, oglądałem przemówienie inauguracyjne Trumpa.
  Zapowiada się rewolucja.
  To co ja widziałem , to odważny facet który chce działać a nie pusto mówić .
  Po Obamie , jego administracji i elitach politycznych i finansowych pojechał bardzo mocno. Na ich miejscu zaczął bym się poważnie obawiać. Wygląda na to , że wypowiada wojnę oligarchii amerykańskiej. Globalni kapitaliści latający z kapitałem , gdzie taniej i gdzie mniejsze podatki nie mają szans na biznesy z administracją Trumpa.
  Wysłał też bardzo mocny sygnał do Świata. Dla rządzących w Izraelu, Polsce czy np. Ukrainie. Powiedział ( nie wprost ) , że Ameryka nie będzie za Izrael i Izraelczyków prowadzić wojen. Polsce , Ukrainie ani nikomu innemu Ameryka nie będzie dyktować , co mają robić. Czyli koniec kolorowych rewolucji , uszczęśliwiania na siłę innych krajów, przynajmniej w imieniu i za pomocą Ameryki. Żyj i daj żyć innym w polityce międzynarodowej.
  Piękne i mocne słowa, ciekawe czy zamienią się w czyny ?

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Sprawy ‚nacjonalizacji’ ‚PrivatBanku” ciąg dalszy. Właściciele euroobligacji ‚Privatbanku” z brytyjskiego „UK SPV Credit Finance plc” domagają się ‚aresztowania” kont walutowych banku. Natomiast nowy zarząd ‚Privatbanku” sprzeciwił sie podjęciu takiej decyzji. W grę ma wchodzić ponad 120 mln dolarów których domaga się specjalnie utworzony pod koniec 2016 roku „komitet’ (przez pięć funduszów właścicieli euroobligacji);
  https://strana.ua/news/51316-v-privatbanke-otricayut-vozmozhnost-aresta-valyutnyh-schetov.html

  Polubione przez 5 ludzi

   • ps. Plus komentarz jednego z rosyjskich internautów;
    ‚Это кончится тогда, когда пиндосские клоуны уберут своих клоунов их правительства Укрии, а те, в свою очередь, уберут своих клоунов скаклов из АТО, что бы те перестали обстреливать мирное население Донбасса и вообще свалили от туда.
    На или когда Пшеки, наконец, заберут себе всю Галицию ;D”
    (Na odpowiedź kiedy się skończy wojna na Ukrainie, odpowiedział ze kiedy USAmany zabiora w końcu swoich klaunów z władz Ukrainy, ze strefy ATO żeby przestali ostrzeliwać mieszkańców Donbasu. I kiedy Polacy w końcu zabiorą swoją Galicję)…

    Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińscy politolodzy i eksperci na temat możliwych przyczyn decyzji Poroszenki o sprzedaży fabryki w rosyjskim Lipiecku. Możliwośc wcześniejszych wyborów na Ukrainie (tak parlamentarnych jak i prezydenckich), dzięki tej decyzji Poroszenko pozbywa się kompromitującego go „balastu”. Decyzję ‚wymuszono” na nim w wyniku wewnętrznych rozgrywek we władzach w Kijowie. Jako najmniej prawdopodobne przedstawione zostały hipotezy że Poroszenko zrobił to by zaostrzyć politykę wewnetrzną na Ukrainie, czyli uciszyć głosy oskarzające go o „jawną kolaborację z państwem-agresorem”, a także zaostrzenie polityki zagranicznej, czyli wsparcie się a „ukraińskiej partii wojny” i „ostry kurs na zaostrzenie stosunków z Moskwą’;
  https://strana.ua/articles/analysis/51345–dlya-ukraincev-poroshenko-ostanetsya-vladelcem-lipeckoj-fabriki-dazhe-posle-ego-otkaza-ot-nee.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dna niet jak mawiają Rosjanie. ‚Aktywistka’ z Krzywego Rogu (obwód dniepropietrowski), „szczera ukraińska patriotka”, była kandydatka na stanowisko burmistrza miasta, Inna Iwanczenko organizowała krwawe walki psów, które oglądały również dzieci, a których nagrania umieszczano w internecie…
  http://1tv.kr.ua/news/7633
  Zawsze pisałem że to jest DZICZ…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińscy ‚Kozacy” z obwodu czerkaskiego wystąpili z inicjatywa by utworzyć w ramach ukraińskich sił zbrojnych „batalion Kozacki”. Jednak Sztab Generalny Ukrainy odniósł sie do tego pomysłu ozięble i bez entuzjazmu. Rozeźleni tym „kozacy” zagrozili że jeżeli nie zostanie spełnione ich żądanie to podniosą „bunt” i w miejscowości Chołodny Jar w obwodzie czerkaskim powołają „nową kozacką sicz”…
  http://apostrophe.ua/article/society/2017-01-19/kazachiy-bunt-v-holodnom-yaru-grozyatsya-sozdat-novuyu-sech/9556
  ps. Jak widać historia jednak lubi się powtarzać…jako farsa…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Witam rankiem.

  Na dzień dobry takie „cuś” z Onetu

  Mediamatołom strach zajrzał w oczy.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemieckie-media-przemowienie-trumpa-nacjonalistyczne-i-pelne-nienawisci/2n1cxqn

  I oczywiście to co najlepsze, czyli komentarze:

  ~Trump odnowiciel : Przemowienie Trumpa było piękne, mądre, pełne milosci do własnego narodu, któremu Trump chce oddac władze w USA, nie było w nim cienia nienawiści do nikogo. I takie być powinno. Trump powiedział , ze USA nie będą już utrzymywać globalnych pasozytow ani ich bronic. Szkopy i inni globaliści go nienawidzą, bo myśleli, ze wiecznie będą pasozytowac na narodzie amerykańskim, uwierzyli, ze to oni przejmą wladze nad swiatem. A Trump pokazal im wielka fige i zapowiedział odrodzenie w USA.

  ~Gino : Ja mieszkam w USA i słuchałem całego przemówienia Trump. Od kiedy mieszkam w USA (35 lat) to było naprawdę piękne przemówienie jakiego nie słyszałem od żadnego innego prezydenta. Mam nadzieję że spełni wszystkie obietnice jakie dał Amerykanom. Ja nigdy od kiedy mieszkam w USA nie brałem udziału w głosowaniach i tym razem także nie głosowałem, mam nadzieję że ludziom za jego prezydentury będzie żyło się lepiej. Te wstrętne szwaby niech pilnują tego co się dzieje w ich kraju bo nie radzą sobie ze swoimi problemami ale wtykają nos gdzie nie potrzeba.

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ta obecna atmosfera bezkrytycznego – małpiego – przyjęcia okupantów w Polsce mogła być faktycznym powodem błazenady w Sejmie – za którą główną odpowiedzialność ponosi PIS – oraz innych wydarzeń „medialnych” odwracających uwagę Polaków od tego przestępstwa jakim jest wkroczenie obcych wojsk na terytorium RP.

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/plany-nato-dotyczace-obrony-polski-rosja-beda-dzialac-nasi-sprzymierzency-krok-kroku-2017-01

  Polubione przez 1 osoba

  • Pewnie wywieźli z Polski majątek, (kapitał początkowy) 🙂
   Tak poważnie….. , robi się z tego faceta w mediach człowieka , który wyniósł Trumpa na stanowisko prezydenckie. Ale wszyscy są skołowani , bo mówiono , że zrobił to Putin 🙂
   Ale przedstawiciele narodu wybranego tak mają , ze lubią przypisywać sobie zasługi innych, szczególnie PO ich sukcesie .
   Bardzo dziwna biografia , tatuś w pierdlu. Syn się nie uczył , szpanował i balangował . Jak przejął firmę po tatusiu , to ją zarzyna , choć wciąż warta majątek ( 1,8 miliarda). Obecnie bardzo religijny ( ale też skromny , co mu się bardzo chwali) , w piątki chodzi tylko na piechotę .
   I to ma być jeden z głównych doradców prezydenta ? Tylko w jakiej dziedzinie ? , bo nie w nieruchomościach, deweloperce o których Trump wie bardzo dużo.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.