Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2017r.- 696 dzień od nowego rozejmu.


„To se nevrátí”- jak mówią nasi południowi bracia.

Nie minęły nawet dwa tygodnie pobytu wojsk amerykańskich w Polsce, a już- jak informuje w swoim dzisiejszym (22.01.17r.) komunikacie MON:

„W sobotę (21.01)  około godz. 18.55 na drodze krajowej nr. 27 w rejonie miejscowości Piaski (woj. lubuskie) doszło do wypadku pojazdu wojskowego sił zbrojnych USA”.

Jak można się dowiedzieć z dalszej części tego komunikatu:

„Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych. Kierowane przez niego auto wpadło w poślizg i wypadło z drogi. Część przewożonej amunicji wypadła na drogę. Dwóch amerykańskich żołnierzy (kierowca i pasażer) odniosło lekkie obrażenia. Udzielono im niezbędnej pomocy medycznej”.

W komunikacie nie podano, czy kierujący pojazdem był trzeźwy i nie znajdował się pod wpływem narkotyków.

Jakby jednak nie było, to wypadek ten zakończył się i tak bardzo szczęśliwie, bo wyobraźmy sobie gdyby doszło do eksplozji tych kilku ton pocisków do czołgów Abrams. Mielibyśmy tedy przedsmak trzeciej wojny światowej w mikro skali.

No, ale jak mówię, tym razem wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Warto przy tej okazji zastanowić się, kto będzie finansował pobyt i leczenie szpitalne poszkodowanych w tym wypadku żołnierzy amerykańskich. Czy może z naszych składek zdrowotnych?

Jeśli tak, to jest to kolejny ukryty koszt przerzucony na barki polskiego społeczeństwa w związku z pobytem obcych wojsk na terenie naszego kraju.

Interesujące również jest, jakie koszty Polacy poniosą w związku z pobytem amerykańskich wojsk w naszym kraju?

Jak na razie koszty te są jedną wielką niewiadomą, bo resort obrony jak na razie nie chce ich ujawnić, zasłaniając się ich złożonością:

„Kwestia kosztów pobytu, utrzymania czy funkcjonowania wojsk USA jest złożona” – tłumaczy nam Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Jak na razie ujawnione zostało, że „na przerzut Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej zostały zarezerwowane pieniądze w budżecie USA, bo decyzję o jej wysłaniu do Europy Wschodniej podjął Biały Dom”. Natomiast „w celu zapewnienia właściwych warunków pobytu tej grupy bojowej Polska podjęła przedsięwzięcia, w tym logistyczne, których koszty jeszcze nie zostały podsumowane” – wyjaśnia Bartłomiej Misiewicz rzecznik MON.

Natomiast ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy inspektoratu wsparcia MON powiedział, że:

„Przyjazd Amerykanów poprzedziło oczywiście planowanie obejmujące m.in. zamówienia na paliwo czy zaopatrzenie w żywność, ale katalog szczegółowych potrzeb powstaje teraz. Na dogadanie takich detali, jak adaptacje i doraźne remonty pomieszczeń czy uzupełnienie możliwości korzystania z miejscowych usług mamy najbliższy miesiąc (…) Potem uzgodnimy kwestię podziału kosztów, część z nich poniesie budżet MON, bo wynikają one wprost z przepisów regulujących obowiązki państwa gospodarza, inne wydatki pokryje US Army”

Jak z powyższego wynika: wiemy, że nic nie wiemy. A jak wiadomo najtłustsze ryby łapie się w mętnej wodzie.

Bo jakże można inaczej wytłumaczyć sytuację, że od momentu, gdy wiadomo już było- a więc w dniu zakończenia Szczytu NATO w Warszawie, w lipcu ubiegłego roku, nie przeprowadzono w tym względzie żadnych rozmów i uzgodnień, nie podpisano też żadnych umów. Czy tak postępuje odpowiedzialny za kraj rząd? Czy też wykonujący polecenia swego pryncypała jego lokaje? Bo jak widać dobro tego kraju i jego obywateli w tym momencie się nie liczyło.

No a teraz wyobraźmy sobie taką sytuację, że wczorajszy wypadek amerykańskiej ciężarówki wiozącej amunicję do czołgów Abrams, miałby zupełnie inny przebieg, bo amunicja ta wybuchłaby. Czy wtedy za usuwanie szkód po tym wypadku, leczenia setek poszkodowanych w nim amerykańskich żołnierzy i osób postronnych oraz odszkodowań komunikacyjnych poniósłby polski podatnik?

Oczywiście, że tak, bo gdy nie ma stosownych umów gwarantujących i regulujących warunki pobytu obcych wojsk, wszystkie koszty musi za nie pokryć państwo gospodarz. I o tym bardzo dobrze wiedzą, ci którzy te wojska tu sprowadzili.

Tak więc, jeszcze na dobre nie minęły dwa tygodnie od rozpoczęcia misji wojsk amerykańskich w Polsce, a już z pobytem ich wiążą się poważne problemy.

Można sobie wzt. wyobrazić jak będzie to wyglądało dalej. A nie będzie to, tak sielskie jak usiłowali nam wmówić, ci którzy ciężko się natrudzili aby te wojska nam na kark tu ściągnąć.

Nadzieja jest tylko taka, że w wyniku zmiany koncepcji politycznej nowej administracji amerykańskiej, wojska te cichcem zostaną stąd- w miarę szybko i bez problemowo- wycofane.

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/komunikat-mon-y2017-01-22/,

http://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/301179879-US-Army-w-Polsce-broni-i-placi.html#ap-2.

***

Na tym kończąc ten przydługi wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińskie wojsko koncentrowało swój wysiłek militarny na nękaniu ostrzałami z ciężkiej artylerii i moździerzy ludność cywilną.

I tak, w wyniku nocnego ostrzału wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki został tam uszkodzony przez bezpośrednie trafienie dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Polietajewa nr. 167

Również w  wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem wystrzelonym przez ukraińskich żołnierzy z ciężkiej artylerii kaliber 122 mm został uszkodzony w trzeciej dzielnicy miejscowości Jasinowata dziewięciopiętrowy dom. Na szczęście pocisk po przebiciu ściany budynku nie eksplodował.

Łącznie ukraińscy żołnierze 1428 razy prowadzili ostrzał w kierunku DRL, gdzie w wyniku tego spadło tam około 60 pocisków kaliber 152 i 122 mm, 97 pocisków moździerzowych kaliber 120 mm i 209 pocisków moździerzowych kaliber 82 mm.

Ukraiński ostrzał prowadzony był w rejonie Zajcewa, Żeleznoj Bałki oraz Szirokoj Bałki w okolicach Gorłówki, a także Jasinowatej, okolicach donieckiego lotniska i Żabiczewa, wsi Trudowskiej i Aleksandrowki na zachodnich obrzeżach Doniecka. Poza tym w rejonie Spartakusa, Wiesiełoje, Michajłowki, Signalnoje, Sachanki, Leninskoje Komiternowa i Oktjabra na południowym odcinku frontu donieckiego.

Przypuszcza się, że liczba wczorajszych ataków wzrosła z powodu wizytacji linii frontu przez Alexandra Huga- wiceszefa misji OBWE w Donbasie, którymi to chce się obarczyć władze DRL jako nie przestrzegających warunków zawieszenia broni.

Na ługańskim odcinku frontu był spokojnie.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 21 січня 2017 року

Більшість обстрілів бойовики сьогодні зосередили на Маріупольському напрямку. Використовуючи міномети, вони обстрілювали Водяне. З гранатометів та стрілецької зброї окупанти неодноразово вели вогонь по Лебединському, Новогригорівці, Водяному, Талаківці та Широкиному.
На Донецькому напрямку – з гранатометів та стрілецької зброї обстріляли Зайцеве та Новгородське.
На Луганському – з мінометів –Троїцьке, а з гранатометів та стрілецької зброї – Новоолександрівку та Новозванівку.
Загалом відбувся 21 обстріл”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 21 січня 2017 року
На Маріупольському напрямку, використовуючи міномети, російсько-окупаційні війська обстрілювали Водяне. З гранатометів та стрілецької зброї вони вели вогонь по Павлополю, Лебединському, Гранітному, Новогригорівці, Водяному, Талаківці та Широкиному. По Лебединському вогонь вів і снайпер.
На Донецькому напрямку – з гранатометів та стрілецької зброї окупанти обстріляли Авдіївку, Зайцеве та Новгородське.
На Луганському – з мінометів –Троїцьке, а з гранатометів та стрілецької зброї – Новоолександрівку, Валуйське, та Новозванівку. Загалом відбулося 33 обстріли.
Втрат серед наших військових немає”.

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z frontowego Krasnego Partizana:

***

Jak przekazała służba prasowa sztabu ATO, w Mariupolu doszło wczoraj wieczorem około 17:30 (21 stycznia br.) do śmiertelnego wypadku z udziałem żołnierzy ATO, którzy jechali w stanie nietrzeźwym samochodem osobowym. Jeden z jadących samochodem zginął na miejscu, zaś drugi w bardzo ciężkim stanie przebywa obecnie w szpitalu (-1×200 + -1×300, a potencjalnie x200).

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- rekordzistka świata w wyciskani Marianna Najmowa uczestniczyła wczoraj wraz z Denisem Puszylinem w pokazowym treningu dla młodzieży.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

123 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.01.2017r.- 696 dzień od nowego rozejmu.

 1. Uczestnicy „dwudziestki” jednogłośnie postanowili zaprosić szefa Ministerstwa Rolnictwa Rosji, Aleksandra Tkaczewa na majace się odbyć w Berlinie spotkanie grupy G20. Poinformował o tyn na konferencji prasowej minister rolnictwa Niemiec Christian Schmidt. Dla przypomnienia, Tkaczew jest objęty tzw. antyrosyjskimi sankcjami, które m.in zakazują mu wjazdu do UE…
  https://russian.rt.com/world/news/352666-uchastniki-g20-priglashenie-tkachyov

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Ciekawostka.
  D.Miedwiediew poinformował, że podczas tegorocznych świąt noworocznych liczba śmiertelnych zatruć alkoholem zmniejszyła się o 65% w stosunku do świąt ubiegłorocznych. W tym roku zmarło 228 osób, w ubiegłym – 641 z 2516 zatrutych.
  Przeprowadzano kontrole punktów sprzedaży alkoholu i czasowo wstrzymano sprzedaż środków zawierających spirytus niespożywczy.

  http://tass.ru/obschestvo/3961168

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Jeszcze odnośnie Konowalca, którego zbrodniczą pamięć dziś uczczono w Kijowie. Zamierza się sprowadzić jego zwłoki na Ukrainę. IPN przygotowuje listę „wybitnych Ukraińców”, których zwłoki mają być sprowadzone z zagranicy i pochowane na Ukrainie. Wjatrowycz naliczył 250 tys. pretendentów do pochowania na Ukrainie.
  Banderowski obłęd.

  http://www.politnavigator.net/u-vyatrovicha-khotyat-perezakhoronit-na-ukraine-pervogo-glavarya-oun.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Czyżby polscy politycy odpuścili w sprawie NS? Takie tezy stawia artykuł z defence24
  cytat:
  Polska aktywność dotycząca walki z projektem Nord Stream 2 wyraźnie spada. Tymczasem to idealny moment na złożenie oficjalnej skargi do Komisji Europejskiej związanej z nieprzestrzeganiem unijnego prawa energetycznego na morskim odcinku planowanego gazociągu.
  http://www.energetyka24.com/531608,spada-aktywnosc-polski-ws-nord-stream-2-przegapimy-moment-na-zlozenie-skargi-do-ke

  Polubione przez 5 ludzi

  • Może wystraszyli się kto tak naprawdę może mieć udziały w tym przedsięwzięciu? Bideny ‚siedzą’ na gazociągu na Ukrainie, kto wie jakie amerykańskie „familie” mogą kombinować by „usiąść” na gazociągach z Rosji dopiero budowanych?

   Polubione przez 4 ludzi

 5. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/w-kijowie-odslonieto-tablice-ku-czci-lidera-oun-jewhena-konowalca

  W Kijowie odsłonięto tablicę ku czci lidera OUN Jewhena Konowalca

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/kurdyjczyk-zaprzecza-tezom-redaktora-tvn-ten-kraj-od-20-lat-pozostaje-niezmiennie-tolerancyjnym

  Kurd zaprzecza tezom redaktora TVN: Ten kraj od 20 lat pozostaje niezmiennie tolerancyjnym

  Z innej beczki, ale ciekawe. TVN zaliczył wpadkę. 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bo Polska to naprawdę bardzo, bardzo tolerancyjny kraj.
   Przykłady pierwsze z brzegu.
   1) Jednym z Prezydentów naszego kraju była osoba pochodzenia Mojżeszowego (zresztą wielu polityków zasiadających w ławach poselskich takimi korzeniami może się poszczycić).
   2) Do Sejmu został wybrany transwestyta
   3) Zanotowano tylko 765 przestępstw na tle rasowym z czego większość to….wpisy nastolatków na internecie.
   https://oko.press/2016-byly-o-przestepstwa-nienawisci-niz-2015-razy-wiecej-niz-2014/
   4) W Polsce od lat mieszkają przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych i potrafią współżyć/układać sobie relacje z Polakami bardzo dobrze.
   I taka ciekawostka, pochodzę z okolic gdzie sprowadziło się bardzo dużo osób z…Azji. Znałem Mongoła, Chinkę (nawet kilka 🙂 ), Wietnamczyka-to ludzie którzy bardzo dobrze zaadaptowali się w Polsce. O agresji względem tych osób nie słyszałem w/w mieli dużo Polskich znajomych. To co wyróżniało tą grupęy na + była niesamowita wręcz pracowitość i grzeczność.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. http://sptnkne.ws/dtAU

  Steinmeier: „To koniec ładu światowego XX wieku…”

  Qui n’avance pas, recule.
  Kto nie idzie naprzód, cofa się.

  Jak mawiał pan Goethe , tez Niemiec jak pan Frank Walter, zapewne przyszły Prezydent Republiki Federalnej. Tylko nasi ciągle o wraku.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tak jak niedawno pisałem, wygląda na to że we Francji walczą ze sobą kandydaci mniej lub bardziej prorosyjscy, czyli pani Le Pen i pan Fillon. Francois Fillon, francuski kandydat na prezydenta, w wywiadzie udzielonym „Le Monde” nazwał nieodpowiedzialnymi wypowiedzi zachodnich polityków, o tym że Ukraina i Gruzja powinny wstąpić do NATO;
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2845945&2845945
  Zdrada a la parisienne…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Sprawy nieudanych prób z pociskami z głowicami jadrowymi Trident II ciąg dalszy. Dla przypomnienia próby odbyły sie w czerwcu tego roku u wybrzezy stanu Floryda, a testowane pociski mające leciec w kierunku Afryki o mało co nie trafiły w terytorium USA. Następnie całą sprawe ukryto przed brytyjskim parlamentem który w lipcu głosował nad nowym budżetem wojskowym. Teraz opozycja parlamentarna (lauborzyści i szkoccy niepodległosciowcy) wezwali premier Therese May do złożenia wyjasnien w tej sprawie, m.in czy wiedziała o całej sprawie w tym o tuszowaniu nieudanych pób przed parlamentem. Jednak pani premier May odmówiła komentarza w tej sprawie , m.in podczas udzielonego przez siebie wywiadu w BBC;
  https://www.theguardian.com/uk-news/2017/jan/22/ltrident-malfunction-cover-up-claims-labour-urges-investigations

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Trochę danych o sytuacji finansowej USA. Po szaleństwach Obamy. Nie mają wesoło 🙂
  https://www.rt.com/business/374384-obama-administration-us-debt/
  Obama prawie podwoił dług USA , o 9 bilionów do prawie 20 bilionów USD obecnie. Nie dziwota , że Amerykanie powiedzieli nie , jego kontynuatorce , Clinton.
  Kilka detali :
  Każdy Amerykanin oprócz swoich długów ma także 205 tysięcy długu zaciągniętego w jego imieniu przez państwo. Łacznie z noworodkami , którzy nawet tego nie wiedzą 🙂
  Największe roczne wydatki budżetu :
  1,1 biliona na opiekę zdrowotną . Jeśli weźmiemy pod uwagę to , że Amerykanie płacą do tego jeszcze wielkie kwoty z własnej kieszeni , to widać jak niewydolna i kosztowna jest służba zdrowia.
  900 miliardów USD to zasiłki dla bezrobotnych i inne
  585 miliardów na obronę , co jest największym budżetem na świecie. O ile pamiętam budżety 10 następnych krajów razem wzięte dają podobna kwotę.

  Polubione przez 7 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.