wojna domowa na Ukrainie 24.01.2017r.- 698 dzień od nowego rozejmu.


Wojsko jak malowane- kandydaci do WOT.

 

„Koncepcja offsetowa kończy się. Myślę, że to jest kwestia tego tygodnia, kiedy koncepcja będzie zakończona i zaproszenie od razu wychodzi do producentów. Myślę, że najdalej przełom stycznia i lutego, kiedy te pierwsze śmigłowce testowe trafią do żołnierzy, którzy będą mogli je zacząć sprawdzać”– ogłosił dwa tygodnie temu Bartłomiej Misiewicz, Rzecznik prasowy MON.

 

 

Właśnie zbliżamy się do tego zapowiadanego momentu i nagle w temacie dostarczenia polskim siłom zbrojnym pierwszych śmigłowców testowych zapadła martwa cisza.

Przypomnę, że na początku grudnia 2016 roku Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że rozpisało przetarg na śmigłowce wielozadaniowe w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, które dotyczy zakupu 14 maszyn. Rozmowy mają toczyć się m.in. z zakładami w Mielcu, Świdniku i nadal z producentem francuskim Airbus Helicopters, którego oferta po niemal rocznych pertraktacjach została w końcu ubiegłego roku odrzucona.  Według szefa MON Antoniego Macierewicza do procedury „zgłosiła się” też amerykańska firma Bell Helicopter.

Te opóźnienie i w związku z brakiem wyjaśnień, w tej kluczowej- wg. Macierewicza- sprawie, dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zdać się na łaskę Wojsk Obrony Terytorialnej, których jeden z pierwszych Punktów Informacyjnych Dla Kandydatów Do Służby W Wojskach Obrony Terytorialnej został kilka dni temu uroczyście otwarty w Białymstoku.

” Otwarcie Punktu Informacyjnego to historyczny dzień, nie mniej istotny jak obecność wojsk amerykańskich w Polsce (…) Bezpieczeństwo musi być gwarantowane przez własne zdolności obronne Polski. Wojska Obrony Terytorialnej zwiększą nasze możliwości obronne przez zakorzenienie w społeczności lokalnej, przez nabycie zdolności zwalczania dywersji, zwalczania tego, co nazywamy agresją hybrydową”.

Co do „agresji hybrydowej” to zapewne szef MON wie co mówi, bo Polska w kilku już takich operacjach bezpośrednio uczestniczyła. Tylko, że pojęcie wojny hybrydowej jest na tyle nieprecyzyjne, że można za nią uznać każdy masowy protest obywatelski, jak np. ostatnio mające miejsce demonstracje KOD. Którym tak na marginesie nie pochwalam, bo demokracja to nie jest władza leżąca na ulicy, po którą wystarczy się tylko schylić, ale jest to mniej lub bardziej świadomy wybór ludzi oddających swój głos w czasie wyborów parlamentarnych.

A więc przygotowanie WOT do zwalczania tego co nazywane jest wojną hybrydową, jest de facto przygotowaniem do walki ze swoimi współrodakami, buntującymi się przeciwko źle sprawowanym rządom lub sytuacji w kraju, czy też łamania przez instytucje państwowe prawa.

Wojną hybrydową może zostać określona walka części społeczeństwa z nadużywającą swej pozycji władzą, ale również może to być- pod pretekstem zewnętrznego zagrożenia- walka władzy z częścią swego zbuntowanego wobec niej społeczeństwa. Oczywiście w tym przypadku społeczeństwo gdy napotka na opór uzbrojonych i dobrze wyszkolonych żołnierzy z WOT, jest z góry skazane na klęskę. Zaś walka, w tym przypadku, o swoje prawa staje się bardzo niebezpieczna.

Natomiast władza, w której ręku tkwi taki oręż jak WOT, może przestać liczyć się z wolą ludu, czyli przy jego pomocy zaprowadzić pełzającą dyktaturę jednej partii rządzącej lub jej prezesa.

Dlatego też, jak już można się zorientować, priorytetem tej rządzącej w Polsce formacji politycznej, nie jest budowa silnych i sprawnych sił zbrojnych, ale ich demontaż i dezorganizacja, a zamiast tego umocnienie nieformalnego wojska, które może służyć również do narzucania siłowego własnych koncepcji i wizji politycznych wobec społeczeństwa jak i innych ugrupowań opozycyjnych.

 

 

 

***

Na tym kończąc te wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ponownie dało się zauważyć wzrost napięcia wzdłuż całej linii frontu spowodowanego eskalacją podejmowanych przez stronę ukraińską wrogich działań wobec ludności zamieszkującej strefę przyfrontową w DRL i ŁRL.

I tak, w godzinach od 18:00 do 02:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, ciężkich karabinów maszynowych, a także różnego rodzaju granatników i broni ręcznej, przeprowadzili ostrzał zachodnich przedmieść Doniecka, a tam okolic lotniska oraz wsi Aleksandrowki. Ponadto przedmieść miejscowości Jasinowata i wieś Leninsk na południowym odcinku frontu donieckiego.

Łącznie na ostrzeliwany teren spadło około 283 pocisków ciężkiej artylerii i moździerzowych.

Natomiast na odcinku frontu ługańskiego, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby siedem razy naruszyli tam warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników, w kierunku Wiesiełogorowki, Kalinowa, Łogwinowa, Kalinowki i Sanżarowki.

 

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 23 січня 2017 року
На Маріупольському напрямку російсько-окупаційні війська з мінометів 120 та 82 міліметра неодноразово вели вогонь по Красногорівці. З гранатометів та стрілецької зброї обстріляли Павлопіль, Новотроїцьке, Широкине, Водяне, Лебединське.
На Луганському напрямку – з мінометів 82 міліметра окупанти вели вогонь по Троїцькому. З гранатометів та великокаліберних кулеметів – по Кримському, Новозванівці, Новоолександрівці.
На Донецькому – з гранатометів та стрілецької зброї – по Авдіївці. По Піскам вогонь вів снайпер, а по Луганському БМП ворога.
Станом на 18.00 зафіксовано 22 обстріли. Одного нашого військового поранено”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 23 січня 2017 року
Окупанти обстрілювали наші позиції на всіх напрямках з важкого озброєння. На Маріупольському – з мінометів 120 та 82 міліметра неодноразово вели вогонь по Красногорівці, Мар’їнці та Широкиному. З гранатометів та стрілецької зброї обстріляли Павлопіль, Гнутове, Талаківку, Новотроїцьке, Широкине, Водяне, Лебединське. По Новотроїцькому та Широкиному вогонь вели і снайпери.
На Луганському напрямку – зі 122 міліметрової артилерії, мінометів 120 та 82 міліметра окупанти вели вогонь по Троїцькому. Також з мінометів різних калібрів по Новозванівці та Попасній. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – по Кримському, Троїцькому, Новозванівці, Новоолександрівці, а також по Станиці Луганській, де мало б відбутися розведення сил.
На Донецькому напрямку – зі 120 міліметрових мінометів російсько-окупаційні війська обстріляли Луганське. З гранатометів та стрілецької зброї –Авдіївку, Зайцеве та Опитне. По Піскам вогонь вів снайпер, а по Луганському – БМП ворога.
Всього за минулу добу зафіксовано 51 обстріл. Двох наших військових поранено”.

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z ostrzelanej przez ukraińskich żołnierzy Jasinowatej:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

W niedzielę w Doniecku odbył się konkurs artystyczny pt. „Gwiazda Republiki”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

145 uwag do wpisu “wojna domowa na Ukrainie 24.01.2017r.- 698 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nowa, stara „Bohaterka Ukrainy’, czyli z aresztu śledczego po wpłaceniu kaucji (w w wysokości 1,6 mln hrywien) wypuszczono nazibanderówę Witę Zawieruchę, która jest m.in oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch ówczesnych ukraińskich milicjantów podczas napadu na stację benzynową w Kijowie w maju 2015 roku;
  http://korrespondent.net/ukraine/3805320-vytu-zaverukhu-vypustyly-pod-zaloh
  Ciekawe kto pieniądze wyłożył?

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Zaostrza się konflikt pomiędzy Ministrem Infrastruktury Ukrainy Omeljanem, a „polskim specjalistą” szefem ukraińskich kolei państwowych Wojciechem Balczunem. Omeljan stwierdził że jest gotowy sądzić się w sprawie decyzji podjetej przez rząd w Kijowie, czyli wyłączenia spod jego kontroli ukraińskich kolei państwowych („Ukrzaliznycia”) na co naciskał ich szef Wojciech Balczun. Według Omeljana decyzja o wyłączeniu „Ukrzaliznyci” spod kontroli jego resortu odbyła się z naruszeniem obowiązującego an Ukrainie prawa, gdyż zabrakło na niej podpisu premiera Ukrainy;
  https://strana.ua/news/51938-omelyan-zayavil-chto-gotov-podat-v-sud-iz-za-peredachi-ukrzaliznicy-v-drugoe-ministerstvo.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Zaskakujące to nie jest zważywszy na to, że USA przyhołubiła i chroniła przed odpowiedzialnością wiele tysięcy zbrodniarzy wojennych zarówno niemieckich hitlerowców, jak i z formacji kolaboranckich.

   Polubione przez 2 ludzi

  • (Hallo, Pentagon? Przyślijcie jeszcze wagon czołgów. Te, które przysłaliście w ubiegłym tygodniu, już „poleciały”).
   The Wall Street Journal pisze o awariach i wypadkach amerykańskich czołgów w drodze z Niemiec do Polski.

   Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.