Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2017- 700 dzień od nowego rozejmu.


 

Kolejny już raz nieznani sprawcy zniszczyli polskie miejsce pamięci zbrodni dokonanych na Polakach na Kresach Wschodnich w czasie II Wojny Światowej. Tym razem pomazali w nocy z wtorku na środę (24 na 25 stycznia br.) czerwoną farbą cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem i próbowali zniszczyć wejście na znajdujący się tam polski cmentarz wojenny.

 

Dyrektor kompleksu Bohdan Bilasziwski poinformował, że obraźliwe napisy zauważono w godzinach porannych w środę.

„Na ukraińskiej i polskiej części cmentarza naniesiono napisy, wykonane farbą olejną. Na części polskiej namalowano SS Galizien, a na ukraińskiej OUN-UPA ku…a. Była też próba zniszczenia wejścia na polską część cmentarza. Ktoś próbował je podważyć łomem. Jedna kolumna przechyliła się, drugiej nic się nie stało” – powiedział dyrektor Bilasziwski.

„Ambasada RP w Kijowie wystosowała do MSZ Ukrainy notę dyplomatyczną w sprawie tego aktu wandalizmu” – poinformował PAP ambasador Jan Piekło.

„Przesłaliśmy stronie ukraińskiej notę dyplomatyczną. Na miejscu pracuje grupa śledcza i czekamy na jej ustalenia” – dodał Piekło.

Ambasador Jan Piekło przypomniał o niedawnym incydencie w Hucie Pieniackiej, gdzie ponad dwa tygodnie temu wysadzono w powietrze pomnik pomordowanych tam Polaków:

„Widać, że zaczyna to nabierać charakteru seryjnego. Incydent w Bykowni jest wyjątkowo obrzydliwy, bo w miejscu pamięci, a właściwie na tych grobach, pojawiły się wulgarne słowa. Cały czas śledzimy działania władz ukraińskich w tej sprawie”.

Przypomnę, że pomnik Polaków, pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka na zachodniej Ukrainie, zdewastowano w okolicach 8 stycznia br. Zniszczenie polegało na tym, że znajdujący się tam krzyż został wysadzony w powietrze, a tablice z nazwiskami ofiar zamalowane farbą.

Sprawą zniszczeń na cmentarzu w Bykowni tym razem zajęła się sama premier Beata Szydło, która powiedziała, że:

„Musimy się przede wszystkim dowidzieć, czy była to prowokacja, jakie te działania miały charakter. Nasze kroki będą adekwatne do tego czynu”.

Jak poinformowała w środę po południu rzeczniczka polskiego MSZ Joanna Wajda, szef resortu dyplomacji Witold Waszczykowski rozmawiał na temat tego incydentu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawło Klimkinem, który na swoje stronie na Twitterze napisał, że „prowokatorzy poniosą za to odpowiedzialność”.

Natomiast ambasada polska w Kijowie w międzyczasie wystosowała do MSZ Ukrainy notę dyplomatyczną w tej sprawie:

„Przesłaliśmy stronie ukraińskiej notę dyplomatyczną. Na miejscu pracuje grupa śledcza i czekamy na jej ustalenia”– poinformował ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło.

Przypomnę, że poza incydentami ze zniszczeniem miejsc upamiętniających polskie ofiary na Ukrainie z czasów II Wojny Światowej, w dniu 17 stycznia br. decyzją ukraińskiej służby granicznej w trakcie odprawy paszportowej prezydent Przemyśla Robert Choma został nie wpuszczony na teren Ukrainy:

W oświadczeniu, po tym dyplomatycznym incydencie, wydanym na stronie internetowej urzędu miasta prezydent Przemyśla wyjaśnia, że 17 stycznia miał zamiar wziąć udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowo-noworocznym w Konsulacie RP we Lwowie:

„W trakcie odprawy na przejściu granicznym Medyka – Szeginie zostałem poinformowany o wydaniu zakazu wjazdu na teren Ukrainy wydanym przez ukraińskie służby graniczne. Wręczona mi decyzja nie zawiera żadnych wyjaśnień dotyczących powodów wydania zakazu, który obowiązuje do czasu odwołania”.

Wiadomość o zakazie wjazdu potwierdziła rzeczniczka ukraińskiej SB Ołena Hitlanska, która powiedziała, że decyzja o pięcioletnim zakazie wjazdu dla Chomy została wydana w grudniu ub.r. i jest efektem „antyukraińskiej działalności”. Według niej działania te miały charakter systematyczny. Wskazała w tym kontekście na poparcie udzielane przez prezydenta Przemyśla „marszom antyukraińskim”.

Ambasada RP w Kijowie wystosowała po tym notę do MSZ Ukrainy z prośbą o pełne wyjaśnienie okoliczności wydania zakazu wjazdu do tego kraju dla prezydenta Chomy. Pomimo to, że minęło do tego czasu już ponad dwa tygodnie strona ukraińska nie odpowiedziała na pismo polskiego MSZ domagające się pełnego wyjaśnienia wydania decyzji o pięcioletnim zakazie wjazdu na Ukrainę.

Jak sądzę, dokonane w tak krótkim czasie prowokacje wobec polskich miejsc pamięci zamordowanych naszych rodaków na terenie dzisiejszej Ukrainy, jak i wroga akcja podjęta przez przedstawiciela polskiej administracji, wpisują się w pewien logiczny schemat.

Polega to na tym, że długo skrywana nienawiść do Polaków i do tego co polskie, przez część ukraińskiego społeczeństwa o poglądach skrajnie nacjonalistycznych- zwolenników ideologi banderyzmu, obecnie zaczyna się ujawniać.

Oczywiście nie dzieje się to przypadkowo, bo w ciągu ostatnich trzech lat doszło do diametralnej zmiany  w sytuacji wewnętrznej na Ukrainie, gdzie przede wszystkim, obecne władze centralne postawiły sobie za cel gloryfikację zbrodniczej ideologi Bandery i jej głównych wykonawców, uznając ich za ukraińskich bohaterów.

Skutek takiej polityki był do przewidzenia, ale widocznie nie dla naszych władz, które na te działania schowały głowę w piasek, udając, że nic złego się nie dzieje. Oczywiście wszystko to w imię urojeń o przyjaźni z narodem ukraińskim.

W tym miejscu mścić zaczyna się milczenie polskich władz, polityków, autorytetów i historyków na temat prawdy i skali dokonanej- na Polakach, i innych mniejszościach narodowych w czasie II Wojny Światowej- przez Ukraińców zbrodni brutalnego ludobójstwa.

Dlatego też uderzenie ukraińskich nacjonalistów i władz w Kijowie idzie w kierunku niszczenia śladów pamięci martyrologii polskich ofiar ukraińskiego banderyzmu, ale również dokonywany jest atak, na tych Polaków, którzy mają odwagę cywilną mówić o tych zbrodniach głośno.

Niestety, ostatnie dwadzieścia siedem lat błędnej polityki władz III RP zaczęły rodzić oczekiwane owoce, i żadne noty dyplomatyczne ani oficjalne protesty na nic się teraz nie zdadzą, bo jest już na pojednanie za późno. Za daleko poszły zmiany na Ukrainie, a my w tym czasie nie umieliśmy (nie mieliśmy odwagi) wyegzekwować swoich praw.

Dlatego też doszukiwanie się tu jakiś ruskich prowokacji, jest tylko mydleniem oczu opinii publicznej na prawdę, która w tym przypadku jest brutalna, i polega na tym, że bez jasnego wskazania zbrodni, i bez pokajania się zbrodniarzy, na polsko-ukraińskie dobrosąsiedzkie współistnienie nie ma żadnych szans. Należałoby się przy tej okazji zastanowić: czy dalsza obecność wieluset tysięcy Ukraińców na terenie naszego kraju jest wskazana? Czy wskazana jest pomoc materialna dla ukraińskiej młodzieży studiującej w Polsce?

Bo aby osiągnąć swój cel trzeba umieć wykorzystać twarde atuty jakie jeszcze posiadamy w swych rękach.

http://niezalezna.pl/92576-prezydent-przemysla-z-zakazem-wjazdu-na-ukraine-kim-jest-robert-choma

Poniżej zdjęcia z cmentarza w Bykowni:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bykownia.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym w godzinach od 19:00 do około 01:15 ukraińscy żołnierze przy użyciu czołgów, ciężkiej artylerii, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, granatników i karabinów maszynowych prowadzili ostrzał wsi Staromichajłowki, Trudowskiego, Aleksandrowki i Jelenowki  na zachodnich obrzeżach Doniecka, okolic donieckiego lotniska oraz rejon dzielnicy Piotrowskiej gdzie zostały uszkodzone budynki mieszkalne znajdujące się przy ulicy Czechowa nr. 15 oraz na ulicy Piotrowskiej nr. 293, 295, 297, 299 i ulicy Tomskoj nr. 2. Ponadto ostrzelana została wieś Zajcewo koło Gorłówki i Krutaju Bałku w pobliżu Jasninowatej oraz Sachanki, Komiternowa i Leninska na południowym odcinku frontu donieckiego w nowoazowskim obwodzie.

Dziś rano około godziny 07:00, ukraińskie wojsko ponownie przeprowadziło ostrzał wsi Siergiejewka,  wyniku czego wieś ta została pozbawiona dopływu energii elektrycznej. łącznie spadło tam około 150 pocisków moździerzowych.

Wczoraj  w rejonie ługańskiego odcinka frontu koło miejscowości Dołgoje, około godziny 13:32, ukraińscy żołnierze przy użyciu ręcznej wyrzutni rakiet p.panc ostrzelali prywatny samochód osobowy marki „Niwa” w wyniku czego jedna osoba została zabita, a trzy kolejne odniosły rany o różnym nasileniu.

 

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 17.00 25 січня 2017 року

Окупанти продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках. На Маріупольському – зі 122 міліметрової артилерії, 120 міліметрових мінометів вели вогонь по Красногорівці. З гранатометів та стрілецької зброї обстріляли Павлопіль, Гнутове, Водяне, Широкине, Новотроїцьке. По Новотроїцькому та Мар’їнці вогоні вів снайпер, а по Широкиному – БМП противника.
На Луганському напрямку з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї окупанти вели вогонь по Оріховому та Новозванівці.
На Донецькому напрямку – зі 120 та 82 міліметрових мінометів – по Авдіївці та Троїцькому. Луганське, Зайцеве та Авдіївка були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Близько 15.00 російсько-окупаційні війська, використовуючи реактивні системи залпового вогню, обстріляли населений пункт Красногорівка. 4 снаряди потрапили безпосередньо по місту і один неподалік.
Станом на 17 годину відбувся 21 обстріл. Одного нашого військового поранено”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 25 січня 2017 року

Окупанти продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках.
На Маріупольському – зі 122 міліметрової артилерії, 120 та 82 міліметрових мінометів вели вогонь по Красногорівці, Мар’їнці, Жовтому, Березовому, Водяному та Широкиному. Використовуючи реактивні системи Град-“П” обстріляли населений пункт Красногорівка. З гранатометів та стрілецької зброї обстріляли Мар’їнку, Павлопіль, Гнутове, Водяне, Широкине, Новотроїцьке. По Новотроїцькому та Мар’їнці вогонь вів снайпер, а по Широкиному – БМП противника.
На Луганському напрямку зі 120 та 82 міліметрових мінометів бойовики обстріляли Троїцьке та Новозванівку, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Оріхове, Жовте та Новозванівку.
На Донецькому напрямку – зі 120 та 82 міліметрових мінометів стріляли по Авдіївці, Зайцевому та Троїцькому. Луганське, Зайцеве та Авдіївка були обстріляні з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
За минулу добу зафіксовано 48 обстрілв. Одного нашого військового поранено та двох травмовано”.

 

 

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecka Filharmonia im. Czajkowskiego- uroczysty koncert z okazji 30-lecia orkiestry kameralnej „Viola”

Donieck- Kinoteatr „Zwiezdka”, seans charytatywny filmu animowanego dla dzieci z internatu szkoły podstawowej nr. 1.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

Ps. Według niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji w wyniku telefonicznych rozmów z prezesem przeprowadzonych przez ambasadorów czterech kluczowych krajów, PiS wziął ogon pod siebie i wycofał się na cztery dni przed wejściem w życie nowelizacji ustawy farmaceutycznej. To jest cały on- bez retuszu.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

112 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2017- 700 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wiceminister d/s terytoriów okupowanych Ukrainy Grigorij Tuka w udzielonym przez siebie wywiadzie stwierdził władze w Kijowie nie są w stanie udowodnic przed sądami międzynarodowymi że na Donbasie trwa ‚rosyjska okupacja”. Według Tuki możliwe byłoby tylko dowiedzenie że Rosja sprawuje „efektywna kontrolę nad tym regionem”. Stwierdził także że państwo którego terytorium znajduje się nie pod „okupacją”, a własnie „efektywna kontrolą” jest zobowiazane w dalszym ciagu do wypełniania swoich zobowiazan w stosunku do zamieszkujacych je obywateli;
  >https://www.youtube.com/watch?v=YfctD6eMpVM
  Ce Zdrada to chyba jakaś?!

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Koniec świata! Szef SBU Wasili Hrycak żali sie ze Ukraina nie przetrwa bez węgla z republik noworosyjskich. Hrycak poinformował o tym podczas swojej konferencji zorganizowanej z powodu rozpoczętej przez ‚weteranów ATO” blokady Donbasu (m.in przez Kostię Griszina alias Marszała Semena Semenczenkę), co może doprowadzić do wstrzymania dostaw węgla potrzebnego ukraińskim elektrowniom i elektrociepłowniom;
  http://korrespondent.net/business/economics/3806391-ukrayna-ne-mozhet-bez-uhlia-yz-ldnr-sbu
  I znowu Kostia Griszin zadziałał jak klasyczny „ruskij szpion” działający na szkodę Ukrainy…

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Znowu problemy z transzą „pomocy finansowej” z MFW. Przedstawiciele organizacji stwierdzili że Ukrainie zostało jeszcze wiele rzeczy do zrobienia by otrzymać transzę w wysokości miliarda dolarów. Na konferencji w Waszyngtonie przedstawiciel MFW stwierdził że MFW jest w kontakcie z władzami w Kijowie którym pozostało jeszcze do rozwiązania kilka ważnych kwestii związanych w sferze polityki gospodarczej i finansowej. Jeżeli te kwestie zostaną pomyślnie rozwiązane to Kijów może spodziewać się przyznania pieniędzy w ciągu najbliższych tygodni;
  http://korrespondent.net/business/financial/3806429-mvf-o-transhe-ostalos-neskolko-problem

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Sprawy strzelaniny pomiedzy ukraińskimi policjantami w podkijowskiej miejscowości Kniażicze 4 grudnia 2016 roku w ktorej śmierć poniosło kilku z nich ciąg dalszy. Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko poinformował że dom pod którym doszło do strzelaniny, a który miał zostać ograbiony przez włamywaczy, faktycznie został ograbiony dwa razy, czyli przez przestępców oraz przez jedną z grup policjantów…
  https://strana.ua/news/52354-lucenko-zayavil-chto-policiya-ograbila-dom-v-knyazhichah-posle-grabitelej.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • http://sptnkne.ws/dvTr

   Rosyjska alternatywa dla Boeinga?

   Samolot pasażerski MS-21 wzbije się w powietrze wraz z nadejściem wiosny 2017 roku, wszystkie prace przygotowawcze przebiegają zgodnie z planem – powiedział wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem

   Kolejna dobra wiadomość z rosyjskiej branży lotniczej.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciekawe kto to „bojcy ATO”, czy funkcjonariusze ukraińskiej policji? W jednej z miejscowości obwodu kijowskiego doszło do napadu na dom rodziny dyrektora jednej z ukraińskich firm budowlanych. Bandyci chcąc wymusić na domownikach gdzie ukryte mają pieniadze oraz kosztowności torturowali ich m.in rozgrzanym żelazkiem. Jak stwierdził rzecznik policji, napastników miało być trzech, a dyrektor miał ich nawet ostrzelać z posiadanej przez siebie broni pneumatycznej, jednak nic mu to nie pomogło. Z kolei jedna z córek dyrektora opowiada ze napastników było czterech, ubrani mieli być w jednakowe czarne uniformy oraz wojskowe sznurowane buty oraz mieli kominiarki na głowach oraz byli uzbrojeni w pistolety. Jeszcze inna grupa miała znajdować się na zewnątrz domu i miała wydawać polecenia poprzez radiostację znajdujacym się w domu co mają robic i czego szukać;
  https://strana.ua/news/52366-pod-kievom-banda-pytala-biznesmena-raskalennym-utyugom.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson stwierdził ze Wielka Brytania jest gotowa rozważyć współpracę z Rosją w rozwiazaniu konfliktu w Syrii oraz uznania możliwości udziału Baszara al-Assada w kolejnych wyborach prezydenckich;
  https://russian.rt.com/world/news/353676-dzhonson-poziciya-velikobritaniya-siriya
  https://www.theguardian.com/politics/2017/jan/26/boris-johnson-signals-shift-in-uk-policy-on-syria-bashar-al-assad
  Czyli ciag dalszy…
  >https://www.youtube.com/watch?v=jCrwokezZ_Y

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Tymczasem o krytycznej sytuacji podległej sobie placówki poinformował dyrektor ukraińskiego Narodowego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Według niego państwo przestało faktycznie finansować leczenie gruźlicy na Ukrainie choc jest do tego zobligowane przepisami prawa ukraińskiego, dodatkowo zalega tez na sumę ponad 2 mln hrywien z wypłatami dla pracowników Instytutu. na chwilę obecna w placówce ma przebywać 280 pacjentów z aktywną gruźlicą dla których zaczyna brakować lekarstw, środków higieny, a nawet jedzenia. Dyrektor Instytutu wysłał list do premiera z opisem zaistniałej sytuacji i zaapelował do ukraińskich parlamentarzystów, zwracajac uwagę ze w podobnej sytuacji znajduje się wiekszość placówek medycznych na Ukrainie;
  http://www.segodnya.ua/ukraine/institut-tuberkuleza-na-grani-vymiraniya-deneg-ne-hvataet-na-edu-pacientam-i-zarplaty-vracham-791891.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Moja odpowiedź na to :

  Żadna religia na świecie nie upoważnia jej wyznawców , tym bardziej instytucje kościelne i ich platformy komunikacyjno-społecznościowe do głoszenia wśród wiernych apoteozy wojny.

  Umiłowanie pokoju cechuje prawdziwe religie i prawdziwych jej szafarzy oraz wyznawców .

  Oto świadectwa mojego umiłowania pokoju :

  https://cont.ws/@id274487487/378407

  https://cont.ws/@id274487487/376479

  Nie dajcie się zwieść faryzeuszom.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.