Wojna domowa na Ukrainie 31.01.2017r.- 705 dzień od nowego rozejmu.


Skutki wczorajszego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy Jasinowatej.

 

Drugi już dzień polskojęzyczna prasa kontynuowała zamieszczanie informacji na temat walk w Donbasie, oskarżając o ich sprowokowanie prorosyjskich separatystów. Co najciekawsze, pierwszy raz od rozpoczęcia tego konfliktu strona ukraińska przekazywać zaczęła (co prawda znacznie zaniżone) swoje straty w ludziach do jakich dochodzi w czasie walk.

 

 

Jako, na szczytach władzy że w Kijowie nic się nie dzieje przypadkowo, można przyjąć, że ponowna eskalacja konfliktu, a następnie bardo rozpropagowane podawanie strat strony ukraińskiej, ma na celu wywarcie presji na zachodnich sojusznikach (a przede wszystkim Stanów Zjednoczonych) w celu dalszego pogorszenia relacji z Rosją.

No, ale oddajmy głos polskojęzycznym mediom:

„W bojach, które trwają nieprzerwanie od niedzieli, poległo już ogółem pięciu, a rannych zostało 14 wojskowych” – przekazał rzecznik sztabu generalnego armii w Kijowie, Ołeksandr Motuzianyk. Straty są także po stronie przeciwnika.  

Dwóch kolejnych żołnierzy ukraińskich sił rządowych zginęło w trwających od dwóch dni ciężkich walkach z prorosyjskimi separatystami w strefie przemysłowej miasta Awdijiwka na północ od Doniecka” – poinformował w poniedziałek przedstawiciel armii.

Według Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego w walkach od tego czasu zginęło 15, a rannych zostało 24 bojowników tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Należące do separatystów media informowały tymczasem w niedzielę, że ich siły zabiły co najmniej 20 ukraińskich żołnierzy.

Motuzianyk przypomniał na konferencji prasowej w Kijowie, że walki rozpoczęły się w niedzielę nad ranem od ostrzału artyleryjskiego na pozycje sił rządowych, po czym separatyści przeszli do szturmu, który został odparty.

„Uprzedzając dalsze działania bojowników (prorosyjskich), siły (prowadzonej przez Ukrainę) operacji antyterrorystycznej zajęły jedną z wysuniętych pozycji nielegalnych ugrupowań zbrojnych (separatystów). Przeciwnik podjął jeszcze jedną próbę ataku, która także zakończyła się fiaskiem. Następnie wróg ograniczył się do ostrzałów z użyciem ciężkiego uzbrojenia” – powiedział.

Według Moruzianyka walki w niedzielę trwały nieprzerwanie przez 19 godzin i były kontynuowane w poniedziałek. Separatyści używają w Awdijiwce czołgów, armat i moździerzy – relacjonował.

Rosja straszy

Iryna Heraszczenko, deputowana do ukraińskiego parlamentu i członkini mińskiej trójstronnej grupy kontaktowej ds. konfliktu w Donbasie, oceniła, że zaostrzenie sytuacji na wschodzie kraju związane jest z poniedziałkową wizytą prezydenta Petra Poroszenki w Niemczech oraz z zaplanowanym na 1 kutego kolejnym posiedzeniem grupy trójstronnej.

„Do zaostrzenia sytuacji na froncie dochodzi przeważnie przed ważnymi międzynarodowymi spotkaniami i negocjacjami. Taka jest taktyka FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji PAP): podbijanie stawki, straszenie świata zaostrzeniem konfliktu, atakiem, potrząsanie szabelką, grożenie siłą” – napisała na Facebooku.

Podobnie sytuację oceniał wcześniej Motuzianyk. – Ta prowokacja ma nie tylko wojenne, ale i polityczne zadanie: jest to próba oskarżenia ukraińskich wojsk o złamanie porozumień mińskich – mówił w niedzielę rzecznik sztabu generalnego.

PAP/agkm”

Tak to wygląda z punktu widzenia ukraińskiego, a poniżej, w dalszej części przedstawię, jak w miarę bezstronnie przestawia się aktualna sytuacja wywołana kolejną eskalacją konfliktu przez ukraińskie siły ATO w ramach prowadzonej tam pacyfikacji ludności cywilnej w Donbasie.

 

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1721811,Ukraina-dwoch-zolnierzy-zginelo-w-walkach-z-prorosyjskimi-silami-na-Donbasie,

https://www.tvp.info/28853204/ciezkie-walki-w-doniecku-separatysci-uzywaja-zakazanej-artylerii,

http://www.naszdziennik.pl/swiat/175315,kolejne-straty-sil-ukrainskich-w-walkach-w-awdijiwce.html,

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/541417,ukraina-walki-wojna-zolnierze-straty-armia-donieck-separatysci-donbas.html,

http://www.tvn24.pl/donbas-straty-sil-rzadowych-w-walkach-w-awdijiwce,711272,s.html.

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym ukraińskie siły ATO kolejny dzień prowadziły intensywne wrogie działania wobec celów wojskowych i cywilnych DRL.

Działania te, które tak na dobrą sprawę nie wiadomo jaki mają cel są na tych chaotyczne, że jak na razie trudno się w nich odszukać jakieś logicznej myśli.

Może po prostu chodzi o sprowokowanie odpowiedzi sił powstańczych, aby w ten sposób coś usiłować udowodnić?

Trudno powiedzieć, ale w rejonie na północ od Doniecka, w okolicach Gorłówki i w łuku światłodarskim ukraińskie wojsko nadal podejmuje wzmożone wrogie działania, w ten sposób też naruszając porozumienie pokojowe z Mińska z lutego 2015 roku.

Wiadomo jest, że jeśli chodzi o rejon na północ od Doneicka, ukraińskie siły ATO prowadzą tam na prawie całej długości odcinka frontu ostrzał celów cywilnych, linii obronnych sił powstańczych, a także próbują bezskutecznie wyprzeć je z zajmowanych pozycji.

Jak na razie najpoważniejsze walki toczą się na południowych obrzeżach Awdiejewki, w rejonie oznaczonym na poniższej mapie:

 

O intensywności wrogich działań zbrojnych wobec ludności cywilnej dowodzić może rozmiar szkód spowodowanych wczorajszym ostrzałem.

I tak, co najmniej sześć domów w Doniecku i Gorłówce zostało zniszczonych lub uszkodzonych. W tym, w rejonie dzielnicy Kujbyszewskiej i wsi Oktriabskij zostało zniszczone trzy domy, a Zajcewie pod Gorłówką kolejne trzy znajdujące się przy ulicy Karbuszewa.  Poza tym, w dzielnicy Kijewskiej połowa mieszkańców została pozbawiona dopływu energii elektrycznej na skutek uszkodzenia w wyniku ostrzału głównej linii przesyłowej, a także z braku prądu nie pracowało tam w nocy 17 kotłowni. Poza tym zostały uszkodzone rury doprowadzające gaz w miejscowości Jakowlewka koło Jasinowatej. Natomiast w wyniku dzisiejszego porannego ostrzału okolic terenu kopalni im. „Zasjadki” znajdującej się w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku została tam uszkodzona linia doprowadzająca energię elektryczną, w wyniku czego 203 górników nocnej zmiany zostało uwięzionych pod ziemią.

Poza tym od godziny 23:00, ukraińscy żołnierze prowadzili przez całą noc ostrzał Sachanki i Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego, w rejonie obwodu nowoazowskiego.

Do jeszcze większych zniszczeń, w wyniku ukraińskiego ostrzału przeprowadzonego w nocy z 29 na 30 stycznia, doszło w miejscowości Makiejewka, gdzie uszkodzone zostało około 16 domów, w tym 11 domów prywatnych i 5 wielorodzinnych. Poza tym w nocy 30 stycznia uszkodzone zostały budynki działu fizykoterapii szpitala nr. 5, szkoły podstawowej nr. 32, kotłowni nr. 10 i kolonii karnej nr. 97.

Poniżej łączne sprawozdanie dotyczące wczorajszego wieczornego i nocnego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy dzielnicy Kijowskiej i Kujbyszewskiej w Doniecku oraz Makiejewki:

„Киевский район
– ул. Куйбышева, 242 – попадание в квартиру, 9 этаж, снаряд не разорвался
– ул. Куйбышева, 244 – повреждено остекление в сушилках
– предположительно попадание в районе Катран/Стоматология по ул. Куйбышева
– пр. Партизанский , 37Б – попадание осколков в квартиру. Поврежден фундамент, кирпичная кладка, остекление, лоджия.
– пр. Партизанский, 41Б, – попадание снаряда в крышу СТО
– пр. Патизанский – повреждение газопровода
– ул. Листопрокатчиков 3А- воронка возле данного дома
– ул. Коминтерна, 52– повреждено остекление, газовая труба, энергоснабжение.
– ул. Коминтерна – попадание снарядов около трамвайных путей
– ул. Новороссийская, 13 – прилет утром на территорию завода ДМПЗ,возле входа в заводоуправление, повреждено остекление
– ул. Благовещенская, 3 (школа 117) – попадание на спортплощадке. Здание школы целое.
ст.Донецк-Северный
– ул. Привокзальная, 18 – 3 подъезд прилет в клумбу, второй этаж без окон и балкона.
– ул. Привокзальная, 20 – 3 подъезд прямое попадание на 4 этаж
– котельная депо Донецк-Северный – уничтожена прямым попаданием

Куйбышевский район
– ул.Румынская – 3 мины упало в начале улицы, четвертая упала в конце улицы

Макеевка
Червоногвардейский район
– ул. Давыденко, 176 – повреждение дома
– ул. Черепановых, 143 – повреждение дома
– между ул. Репина и Черепановых – попадание снаряда
– Попадание между зданием инфекционного отделения и ротапринтом на территории больницы 5 – одна мирная жительница один мирный житель погибли, еще двое жителей было ранено
– ул. Чубаря, 8 – повреждение осколками фасада дома
– ул. Терешковой, (?) – попадание
– ул. Мурманская – попадние в болото, перебито ЛЭП
пос. Крупской
– ул. Колхозная – повреждение остекления”

 

Poza tym, dziś rano około 04:00 (czasu lokalnego) ukraińscy żołnierze ponownie dokonali ataku na pozycje sił zbrojnych DRL, w rejonie trasy łączącej Donieck z Gorłówką

Atak wyprowadzony został siłą trzech plutonów od strony Awdiejewki. W wyniku zaciętej walki do jakiej tam doszło, zginęło 15 ukraińskich żołnierzy, a 30 zostało rannych.

 

W ciągu ostatnich dwóch dni walk w rejonie dzielnicy przemysłowej w Awdiejewce poległo 78 ukraińskich żołnierzy, a 79 zostało rannych. W tym okresie do kostnic w Selidowie przywieziono 29 ciał, do Krasnoarmieńska- 41 ciał, do Nowego Truda- 8 ciał i 14 rannych oraz do Czasowo Jara- 62 rannych ukraińskich żołnierzy.

Podczas próby ataku ukraińskich dwóch plutonów wspomaganych ogniem moździerzy i czołgu na pozycje obronne sił powstańczych w rejonie zachodnich przedmieść Jasinowatej, 10 ukraińskich żołnierzy zostało zabitych, a 15 odniosło rany. Atak został po ciężkich walkach odparty. Aby zatrzymać odwrót żołnierzy ATO dowództwo wydało rozkaz przeprowadzenia intensywnego ostrzału przedmieść Doniecka i Makiejewki.

Jak powiedział przedstawiciel MON DRL Eduard Basurin, siły zbrojne DRL są gotowe do natychmiastowego przerwania ognia, w celu przeprowadzenie w Awdiejewce prac konserwacyjnych przywracających dopływ energii elektrycznej w tej miejscowości.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby również można zauważyć eskalację konfliktu ze strony ukraińskich sił ATO. I tak, w dniu wczorajszym i w nocy ukraińscy żołnierze dziesięć razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

Ostrzeliwane były przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych okolice Pierwomajska, Pachalewki, Kalinowa, Kalinówki i Logwinowa oraz okolice pomnika Kniazia Igora poło punktu kontrolnego „Stanica Ługańska” przy drodze Ługańsk-Stanica Ługańska. Łącznie na ostrzeliwany teren spadło około 180 pocisków artyleryjskich i moździerzowych.

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

 

Прес-центр штабу АТО

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 30 січня 2017 року

На Донецькому напрямку російсько-окупаційні війська зі 152 та 122 міліметрової артилерії, 120 та 82 міліметрових мінометів, гранатометів і стрілецької зброї багаторазово обстрілювали Авдіївку, Новотроїцьке Луганське, Невельське та Опитне. По Піскам та Авдіївці протягом дня вогонь вели танки.
На Маріупольському напрямку зі 152 міліметрової артилерії загарбники вели вогонь по Водяному. З мінометів обстрілювали Красногорівку та Лебединське. З гранатометів та стрілецької зброї – Павлопіль, Талаківку, Гнутове, Широкине та Водяне.
Загалом зафіксовано 37 обстрілів. На жаль, троє наших військових загинуло, сімнадцять поранено і троє травмовано”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 30 січня 2017 року

Найнапруженішою залишається ситуація на Донецькому напрямку в районі Авдіївки. Тут російсько-окупаційні війська застосовували 152 та 122 міліметрову артилерію, 120 та 82 міліметрових мінометів, гранатометів і стрілецької зброї. Також, з тих де видів озброєння російсько-окупаційні війська багаторазово обстрілювали Зайцеве, Троїцьке, Кам’янку, Новотроїцьке Луганське, Невельське та Опитне. По Піскам та Авдіївці протягом дня вогонь вели танки.
На Маріупольському напрямку зі 152 та 122 міліметрової артилерії загарбники вели вогонь по Водяному та Красногорівці. З мінометів різних калібрів обстрілювали Новотроїцьке, Красногорівку, Новогригорівку, Талаківку та Лебединське. З гранатометів та стрілецької зброї – Павлопіль, Талаківку, Лебединське, Гнутове, Широкине та Водяне. По Новогригорівці вела вогонь БМП противника.
На Луганському напрямку з мінометів обстріляно Троїцьке, Попасну Новоолександрівку. З гранатометів – Новозванівку та Станицю Луганську.
Загалом зафіксовано 71 обстріл. На жаль троє наших військових загинуло, двадцять поранено і четверо травмовано”.

„Сьогодні вночі російсько-окупаційні війська обстріляли околиці населеного пункту Авдіївка із реактивних систем залпового вогню БМ-21 “Град”. Наразі є інформація про руйнування та пожежу у житловому районі міста. Пошкоджено кілька будинків. За попередніми даними є поранені серед місцевого населення. Інформація уточнюється.
Варто зазначити, що Авдіївка залишається одним із найгарячіших місць по усій лінії розмежування. До четвертої ранку російські окупанти випустили в бік українських позицій понад вісімдесят ракет із РСЗВ БМ-21 “Град” та тридцять артилерійських снарядів калібру152 міліметри. Також по українцям гатили з мінометів 120, 82 міліметри, танків та стрілецької зброї. Крім того, вночі окупанти здійснили чергову спробу штурму наших позицій, яку було відбито”.

Zobacz tłumaczenie

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótkie dwie relacje filmowe przedstawiająca skutki przedwczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy wsi Irminio:

Oraz dzielnicy Kijowskiej w Doniecku:

 

***

Ukraińskie MSZ oskarżyło Rosję o pogorszenie się sytuacji w Donbasie. Na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych pojawiła się informacja, o przewidzianych działaniach dotyczących oskarżenia Rosji o „zbrodnie wojenne”. Jednocześnie strona ukraińska zwróciła się do swych zachodnich partnerów o wywarcie presji dyplomatycznej na Kreml, celem zaprzestania eskalacji konfliktu w Donbasie.

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Skutki ostrzelania dzielnicy Kijowskiej w Doniecku.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst  jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

195 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.01.2017r.- 705 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na dobranoc takie coś z normalnego życia.

  Wieczorem, tak około 21, słyszę pukanie do drzwi. Otwieram, z tam zasuszona staruszka (mieszkam na 3 piętrze baz windy) mówi, ja tak chodzę tu po blokach i proszę o jakiś grosz, o pomoc.
  Odpowiadam, Mogę dać chleb, bułki, wędliny, ser, konserwy, co Pani potrzebuje, ale pieniędzy z założenia nie daję.
  Co odpowiedziała biedna, zasuszona staruszka?
  To ja przepraszam. I poszła.

  Nie wiem dlaczego skojarzyło mi się to z Ukrainą?

  Pozdrawiam.
  .

  Polubione przez 3 ludzi

 2. ‚Docucił się” w końcu zastępca szefa misji OBWE na Donbasie Alexander Hug i „wydał” z siebie oświadczenie w którym stwierdził ze powodem eskalacji konfliktu są prowokacyjne działania po obu stronach oraz że „misjonarze OBWE” napotykają trudności w dostępie do terenów po obu stronach linii demarkacyjnej w pobliżu Awdijewki. A teraz chyba już śpi, bo widać że oświadczenie „wydukał” jak jeszcze jasno było…
  http://korrespondent.net/ukraine/3808708-khuh-obvynyl-obe-storony-v-provokatsyiakh-v-avdeevke

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Coś chyba się zmienia w polityce międzynarodowej, bo Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała ze zorganizuje „briefing” na temat „zaostrzającej się sytuacji na Ukrainie” dopiero w czwartek 2 lutego…
  https://strana.ua/news/53211-sovbez-oon-provedet-brifing-po-ukraine-azh-2-fevralya.html
  Dla przypomnienia, do tej pory na wszelkie „pokwikiwania” z Kijowa reagowano raczej błyskawicznie, a przodowała w tym administracja USA z byłą ambasador USA przy ONZ Samantha Power na czele…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.