Wojna domowa na Ukrainie 04.02.2017r.- 709 dzień od nowego rozejmu.


Donieck po wczorajszym ostrzale 03.02.2017 REUTERS/Alexander Ermochenko

Na czwartkowym posiedzeniu RB ONZ Nikki Haley- nowa ambasador USA przy tej organizacji powiedziała, że „Krym jest częścią Ukrainy (…) nasze sankcje mające związek z Krymem pozostaną w mocy dopóki Rosji nie zwróci tego półwyspu Ukrainie”.

 

 

W ten sposób wbrew wcześniejszym deklaracjom Donalda Trumpa, który miał dokonać zasadniczego przewartościowania zasadniczych kwestii w polityce międzynarodowej, tak naprawdę polityka amerykańska za nowej administracji weszła na stary dobrze wydeptany już szlak przez jej poprzedników działań podejmowanych wobec Rosji.

Nie dość tego, na tym samym posiedzeniu RB ONZ, ambasador Nikki Haley potępiła Rosję za jej „agresywne działania” na wschodzie Ukrainy dodając, że „Rzecz jasna wschodnia Ukraina nie jest jedyną częścią tego kraju, która cierpi z powodu agresywnych działań Rosji. Stany Zjednoczone nadal potępiają i wzywają do niezwłocznego zakończenia rosyjskiej okupacji Krymu”

Czy język ten nie przypomina dokładnie tego samego jakim posługiwali się przedstawiciele poprzedniej administracji?

Niestety jest to dokładnie ten sam język, a więc okazuje się, że wcześniejsze deklaracje rzucane przez Donalda Trumpa podczas kampanii wyborczej były czczą propagandą mającą na celu zdobycie głosów tych Amerykanów, którzy już mieli dość polityki zagranicznej- w tym oczywiście wobec Rosji- prowadzonej przez ekipę prezydenta Baracka Obamę i jego dwóch poprzedników.

Z tych deklaracji pozostał tylko cień poprzednich obiecanek, który ma na celu przysłonięcie faktu. Dostrzec to można w innym fragmencie wystąpienia amerykańskiej ambasador przy ONZ:

„To nie powinno się zdarzyć, ani wyglądać w ten sposób (chodzi o obecną eskalację działań wojennych w Donbasie- dopisek mój). Chcemy polepszyć nasze relacje z Rosją. Jadnak poważna sytuacja na wschodniej Ukrainie wymaga jasnego i zdecydowanego potępienia jej działań”.

Przypomnę, że jest to pierwsze tak ostre- w stosunku do Rosji- przemówienie na arenie międzynarodowej wysokiego przedstawiciela obecnej administracji Donalda Trumpa.

Dowodzi to tego, że stosunek wobec Rosji, wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie zmienił się.

Ciekawa w tym kontekście jest wcześniejsza cisza jaka zapadła w tej sprawie ze strony Donalda Trumpa i jego współpracowników, od czasu wyborów do. Czyżby w tym czasie uzgadniano z różnymi siłami wewnątrz Stanów Zjednoczonych jak i z kluczowymi partnerami zagranicznymi stanowisko obecnej administracji wobec Rosji?

Kluczowe jest tu według mnie jest niedawne spotkanie nowego szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela z szefem amerykańskiego departamentu stanu Rexem Tillersonem i wiceprezydentem Mikem Pencerem.

Na temat tych rozmów Sigmar Gabriel powiedział, że:

„Występują co prawda rozbieżności w podejściu amerykańskiego prezydenta do tematów migracji, Europy, konfliktu ukraińskiego czy stosunku do Rosji. Jednak w rozmowach z Pencem i Tillersonem różnice te nie były widoczne”.

Dodał także, iż:

„Byłem zadowolony z tego, że mamy cały szereg wspólnych stanowisk – podkreślił niemiecki minister. W rozmowie z amerykańskimi partnerami starał się zaakcentować, że dla Niemiec nie ma żadnej alternatywy wobec Unii Europejskiej. Pence i Tillerson ze swej strony zaznaczyli, że są bardzo zainteresowani wzmocnieniem Europy”

A co najważniejsze, że w czasie tego spotkania w Waszyngtonie, poruszona została kwestia Rosji, wobec której nałożone wcześniej przez Unię Europejską sankcje mogą zostać tylko zniesione, kiedy nastąpią postępy w mińskim procesie pokojowym w odniesieniu do Ukrainy Wschodniej. „Nikt nie oponował”– podkreślił niemiecki dyplomata mówiąc na temat rozmów z gospodarzami spotkania.

Dlatego też, po to potrzebny był ten okres ciszy dla ekipy Trupma, aby w jego czasie ustalić rzeczywisty kierunek swojej polityki zagranicznej. A wnioski płynące z wystąpienia amerykańskiej ambasador przy ONZ są dowodem w jakim kierunku to poszło.

Po rozmowach w Waszyngtonie Gabriel poinformował również, że wiceprezydent Mike Pence przyjedzie do Niemiec na monachijską Konferencję Bezpieczeństwa (17.-19.02.2017). Nie wiadomo, czy przyjedzie na nią też szef amerykańskiej dyplomacji. Ma on jednak zamiar wziąć udział we wcześniejszym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw G20 w Bonn.

Biały Dom poinformował później, że Pence obok Monachium odwiedzić ma także Brukselę, by – „pogłębić i wzmocnić sojusz transatlantycki”.

Stosunek nowego prezydenta USA Donalda Trumpa do Unii Europejskiej i NATO w ubiegłych tygodniach wywołał wiele niepewności w gronie europejskich partnerów USA. Trump euforycznie wyrażał się wówczas o Brexicie, demonstrując jednocześnie obojętność wobec dalszych losów UE, a sojusz NATO określał jako „przeżytek”.

Natomiast w czasie rozmów z szefem niemieckiego MON Pence i Tillerson ze swej strony zaznaczyli, że są bardzo zainteresowani wzmocnieniem Europy, a brytyjskiej decyzji o Brexicie nie uważają wcale za początek rozpadu Unii Europejskiej.

A więc jak widzimy to w polityce amerykańskiej tak na dobrą sprawę nic się nie zmieniło, a jeśli nawet są jakieś zmiany, to tylko kosmetyczne- bez większego znaczenia dla sytuacji w skali globalnej.

***
Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, która ze względu na warunki techniczne mojego ograniczonego dostępu do wszystkich funkcji bloga, w tym do możliwości pełnej edycji, są skrócone do niezbędnego minimum.

W dniu wczorajszym, podobnie jak przedwczoraj, poziom eskalacji konfliktu przez ukraińskie siły ATO był bardzo wysoki.

I tak, w wyniku wczorajszego ostrzału prowadzonego w godzinach od 18:00 do 24:00 przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, różnego rodzaju granatników i ręcznych karabinów maszynowych, ukraińscy żołnierze w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) przeprowadzili ostrzał rejonu wsi Trudowskij i Aleksandrówka na zachodnich obrzeżach Doniecka, Zajcewa i Michajłowki na północ od Gorłówki, miejscowości Krutaja Bałka, Spartakus i Żabiczewo w okolicach Jasinowatej oraz Sachanki, Leninskoje i Bezimiennoje w rejonie południowego odcinka frontu donieckiego w nowoazowskim obwodzie. Łącznie strona ukraińska dziesięć razy w ciągu minionej doby złamała porozumienie w sprawie zawieszenia broni w Donbasie.

W Ługańsku dokonano zamachu bombowego w jadącym samochodzie, w którym jechał szef Milicji Ludowej ŁRL płk Oleg Anaszczenko:

Dowódca batalionu „Somalia” z sił zbrojnych DRL Michaił Tołstych ps. „Giwi” potwierdził, że 1 lutego br. został ranny w walkach pod Awdijewką:

„Moja rana nie była niebezpieczna i pozwoliła mi nadal prowadzić walki pod Awdiejewką (…) W ciągu ostatnich trzech dni straciłem swoich czerech najlepszych żołnierzy. Kilku też zostało rannych, ale ale żyją i niedługo wrócą aby pełnić służbę. W tym czasie siły ATO straciły dużo swoich ludzi i wiele sztuk ciężkiego sprzętu- to była zemsta za eskalację konfliktu”– powiedział „Giwi”.

***

A teraz kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Ps.

Mam nadzieję, że kłopoty z dostępem do możliwości pełnej edycji na blogu, zostaną niebawem usunięte i wszystko wróci na stare tory.

Powiem tylko, że bardzo charakterystyczny jest moment, w którym te trudności wystąpiła, a więc na początku kolejnej fali eskalacji konfliktu wewnętrznego na południowym-wschodzie Ukrainy.

Podobny w skutkach atak na mój blog miał jeszcze miejsce gdy publikowałem na neonie, ale metoda jaką wtedy zastosowano była inna, bardziej można powiedzieć pokrętna i mająca wprost na celu dyskredytację mojej osoby, tym samym zamknięcie mi ust (odsyłam do ostatnich kilku tekstów opublikowanych wtedy przeze mnie na neonie, komentarzy pod nimi i roli jaką wtedy odgrywali niektórzy negatywnych bohaterów obecnych moich problemów z prowadzeniem bloga). Zapoznanie się z tą sytuacją, jej zrozumienie i umiejętne wyciągnięcie wniosków, pozwoli obnażyć metody jakimi posługują się służby wobec niewygodnych dal ich pryncypałów osób i środowisk publikujących niezależnie od głównego nurtu informacyjnego swoje teksty.

A więc wystarczy tylko obserwować i uczyć się oraz wyciągać wnioski. A to już jest bardzo dużo.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

153 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.02.2017r.- 709 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Przyszłość żydowskiej społeczności na Ukrainie nie rysuje się w jasnych barwach i jest zagrożona – stwierdzili przywódcy ukraińskiej diaspory żydowskiej podczas zakończonej w czwartek czterodniowej wizyty w Izraelu, oskarżając władze tego ostatniego o niereagowanie na wzrost siły antysemickich skrajnych nacjonalistów ukraińskich.”

  http://prawy.pl/45389-ukrainscy-zydzi-maja-pretensje-do-izraela-ze-nie-reaguje-na-antysemicki-neobanderyzm/

  Polubione przez 6 ludzi

 2. „Nie bacząc na wiele sygnałów ze strony NATO sugerujących Ukrainie, że raczej nie ma co liczyć na szybkie przyjęcie do sojuszu (jeśli w ogóle może na coś liczyć), Poroszenko oznajmił, iż zamierza przeprowadzić referendum w tej sprawie, a jeśli otrzyma większość odpowiedzi na tak – „zrobi wszystko, by osiągnąć członkostwo”.”

  http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-polityka-na-swiecie/item/107473-poroszenko-poucza-europe-walczcie-z-populizmem-przyjmijcie-nas-do-ue

  „Szepetlawy” prezydent osiągnął kolejne stopnie „wtajemniczenia”

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem w Białym Domu kolejna „wolta”. Prezydent USA Donald trump w trakcie swojego spotkania z ukraińska polityk Julią Tymoszenko (kreująca się czołowa „opozycjonistkę” wobec „reżimu” Poroszenki) nie udzielił żadnych gwarancji Ukrainie w kwestii wywarcia „nacisków” w jej sprawie na Rosję. Informację taką przekazały służby prasowe Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA;
  http://www.ntv.ru/novosti/1757137/
  Tak jak pisałem wcześniej, bedziemy jeszcze nieraz zaskakiwani ‚wielogłosem” z Waszyngtonu…

  Polubione przez 8 ludzi

 4. I kolejny głos w sprawie tzw. blokady Donbasu. Ukraiński ekspert z Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych ostrzegł że na blokadzie zarobi Rosja, ponieważ w zamian za kupowany ZA HRYWNY węgiel z Donbasu, Kijów będzie zmuszony kupować ZA DEWIZY węgiel z Rosji…
  http://replyua.net/news/54372-ekspert-rossii-ochen-vygodna-blokada-postavok-uglya-s-donbassa.html
  „Młody oficer GRU FSB Konstantin Griszin melduje wykonanie zadania!”…

  Polubione przez 7 ludzi

 5. „Grubsza’ afera w Narodowym Banku Ukrainy, w Kijowie zatrzymano jednego z dyrektorów departamentu ukraińskiego banku centralnego. Został zatrzymany podczas brania łapówki w wysokości 25 tys. $. Jak się okazuje „pan dyrektor” brał łapówki za umożliwienie rejestracji systemów płatniczych, wraz z nim zatrzymano jego trzech wspólników zajmujacych się „pośrednictwem” ;
  http://korrespondent.net/ukraine/3810103-hlavu-departamenta-nbu-zaderzhaly-na-vziatke-25-tysiach
  ps. Mina „pana dyrektora” bezcenna…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Skandal w obwodzie odeskim. Rodzony tatuncio obecnego gubernatora obwodu odeskiego Maksima Stepanowa okazał się być ‚groźnym separatystą”, umieszczonym na liście portalu ‚Mirotworec” (pod redakcją szefa MSW Ukrainy Awakowa i jego doradcy Antona Heraszczenki). Stepanow senior miał jeszcze wiosną 2014 roku m.in organizować obronę Słowiańska, ale nie przed „separatystami”, a przed ‚wyzwolicielami” z Kijowa oraz współuczestniczyć w tworzeniu Republiki Donieckiej…
  https://strana.ua/news/53936-otec-gubernatora-odesskoj-oblasti-okazalsya-v-spiskah-separatistov-mirotvorca.html

  Polubione przez 6 ludzi

   • Przecież ryczałem 🙂 🙂 🙂
    Tak poważnie , to myślę, że za ulubieńcem pójdzie na zielona trawkę także jego szef.
    Czytałem gdzieś , że nawet Prezydent RP ma go dość .
    Jego czyny i słowa ( obu właściwie) to nie tylko rozbrajanie Polski , to też jej ośmieszanie.
    Ja rozumiem , że Kaczyński ma zobowiązania wobec Macierewicza , ale nie jest samobójcą.
    Z armii grupowo odchodzą generałowie i pułkownicy , wyborcy PIS zastanawiają o co chodzi a cała reszta ludzi się śmieje.

    Polubione przez 4 ludzi

   • To jakaś totalna lipa.
    Facet ( Patryk ) jest dotykany po genitaliach a potem zaprasza molestującego do stolika ! zamiast mu dać po mordzie.
    Potem Misiewicz mu proponuje seks z Kaczyńskim tej samej nocy za posadę w ministerstwie ( wiceministra) . Człowiekowi , którego poznał godzinę wcześniej !!
    Później jeszcze sprawa z TVN , gdzie Rzym a gdzie Krym ????
    I 500 tysięcy złotych ( od Misiewicza ???? ) , które bohater filmiku odmówił wzięcia ( za trzymanie zamkniętych ust). Młody Krezus z Białegostoku pogardził takim prezentem !!!!!! a teraz opowiada naokoło że się boi !!!!! o swoje życie.
    BEZ JAJ

    Polubione przez 3 ludzi

   • Dno i metr mułu…. To już nie mieści sie r ramach ciekawostek czy prowokacji ubeckiej. To zwykłe s…..o w wykonaniu zapętlonego pana S

    Polubione przez 3 ludzi

 7. Witam i serdecznie pozdrawiam.

  OT „pomnikowe”.

  Wymaga to, krótkiego, acz istotnego wstępu. Postaram się ograniczyć do niezbędnego minimum.
  W drodze na ferie z dziećmi, w okolice Liberca, byliśmy z moją lepszą połową odwiedzić jej idealną „matrycę”, aby zostawić w Kłodawie pod jej opieką naszą Łajkę. Choć wszyscy ją uwielbiamy, jest na stoku narciarskim kłopotliwym towarzyszem.

  Znacie Państwo to powiedzenie… chcesz zobaczyć jaka będzie twoja żona jesienną porą waszego związku, przyjrzyj się bacznie swojej teściowej 🙂 Nie ukrywam, że ta obserwacja nieodzownie prowadzi mnie do ambiwalentnych wniosków. Tym razem jednak – chyba po raz pierwszy w życiu – poczułem na myśl o tej osobie mieszaninę dumy, szacunku i chyba odrobiny wzruszenia.

  Oto czym pochwaliła się moja teściowa (nie mylić ze świekrą 🙂 ) Polecam Państwa bacznej uwadze dwa materiały informacyjny lokalnej kablowej TV z Koła. W jednym z nich składa ona kwiaty pod pomnikiem.

  Ku pokrzepieniu serc (bo uczestniczy w tych uroczystościach również młodzież) i do przekazania wszystkim wstydzącym się oficjalnie wspieranego przez państwo pomnikowego barbarzyństwa.

  http://www.tv.kolo.pl/index.php?start=18

  Materiały nazywają się:
  „Wyzwolenie Koła” i „Rocznica wyzwolenia ”

  Z poważaniem surtr13

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Bohaterskie czyny” „szczerych ukraińskich patriotów”, czyli jak dzielna ukraińska skrzypaczka-patriotka hymn Ukrainy na skrzypcach zagrała (Z NARAŻENIEM ŻYCIA!) naprzeciw uzbrojonych po zęby „separatystów” i wspomagajacych ich „rosyjskich wojsk okupacyjnych”…
  http://news.liga.net/video/politics/14684869-skripachka_sygrala_gimn_ukrainy_na_gorizonte_u_terroristov_video.htm
  Tylko ten facio na rowerku, co go widać w tle, zepsuł cały „heroiczny” nastrój, bo jakie tu „narażanie życia” skoro on sobie spokojnie pedałuje?

  Polubione przez 7 ludzi

 9. Dlaczego Rosja nie interweniuje zbrojnie w obronie ludności Donbasu? Dlaczego nie mówi się o przyłączeniu Republik do Rosji? Jak długo potrwa stan obecny?
  Artykuł na ten temat:
  http://vz.ru/politics/2017/2/4/856527.html

  W kilku zdaniach streszczę główne tezy stanowiska autora.
  Zbrojna interwencja Rosji oznaczałaby wojnę domową o niewyobrażalnych skutkach, bo cała Ukraina to Rosja. Jedynie etnicznie na Hałyczynie ludność uległa innym wpływom.
  Celem Rosji jest cała Ukraina. (Domyślam się, że przyłączenie Republik byłoby odebrane jako oddanie reszty Ukrainy pod wpływ Zachodu.)
  Istotne jest niedopuszczenie do związania się Ukrainy z UE i NATO oraz praca ideologiczna, aby ludność Ukrainy zrozumiała, że jej przyszłość to Rosja. Może to potrwać długo.
  Ukraina pada, co może przyspieszyć proces integracji z Rosją na drodze pokojowej.
  Ludzie, którzy giną po obu stronach frontu to są nasi ludzie. Dlatego Rosja nie może interweniować zbrojnie.

  Polubione przez 8 ludzi

  • Znowu nie wytrzymał. jeden z najbardziej znanych ukraińskich „wolontariuszy ATO” Jurij Kasjanow o ostatnich działaniach „niezwyciężonej armii kijowskiej”, które nazwał nikomu niepotrzebnymi, bezsensownymi z punktu widzenia strategicznego, na których korzystają jedynie ci którzy dzięki temu zdobywają kolejną gwiazdkę na pagonie oraz kolejny order za cenę przelanej cudzej krwi…
   (Все эти „отжимы территории”, „возвращённые квадратные километры”, „ползучее наступление” – всё это полное дерьмо, не имеющее никакого военного смысла. Не нужное никому, кроме тех, кто получит очередную звёздочку на погоны, и новенький, заслуженный чужой кровью орден)
   >https://www.facebook.com/brtcomua/posts/1301887413205243?pnref=story

   Polubione przez 2 ludzi

 10. Chwila moment, panie kolego: zanim przeczytam wszystkie zawarte tutaj komentarze mam 1-dno paskudne pytanie: napisałeś, że to albo typ o ksywie „brusek”, albo typ o ksywie „piotrek” (albo jakoś tak). Tymczasem czytam, że… >Powiem tylko, że bardzo charakterystyczny jest moment, w którym< – to tak, czy nie? Bo dla mnie to bełkot.
  Chciałbym znać prawdę, dlatego grzecznie pytam – jako stary i stały czytelnik. I jeśli tak to git, ale jeśli nie – to powinieneś wysmarować 1 wielki artykuł z przeprosinami.
  Może ja się na tym nie znam, ale takie jest moje zdanie.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.