Wojna domowa na Ukrainie 5.02.2017r.- 710 dzień od nowego rozejmu.


 

„Prorosyjscy separatyści złamali porozumienia o przerwaniu walk w okolicach Awdijiwki w Donbasie i ostrzelali ekipę elektryków, która miała przywrócić prąd mieszkańcom tego miasta”– poinformował wczoraj rzecznik prezydenta Ukrainy Swiatosław Cehołko.

 

 

Oczywiście nikt inny nie przekazał tej informacji tylko polskojęzyczne media.

Pomijając tą kwestię, trzeba wziąć pod uwagę, że ukraińskie dowództwo wojskowe operacji ATO w Donbasie podało we wczorajszym komunikacie, że w sobotę sytuacja w pobliżu Awdiejewki była stosunkowo spokojna:

„Sytuacja obecnie się ustabilizowała. Jest spokojniej i dla żołnierzy i dla mieszkańców cywilnych”– powiedział przedstawiciel ATO Ołeksandr Samarski.

Natomiast według lokalnych władz pozostającej pod kontrolą ukraińskich wojsk Awdiejewki, pociski wystrzelone ze strony separatystów zniszczyły w tym mieście 144 domy jednorodzinne, 8 domów wielorodzinnych, 4 garaże i uszkodziły dworzec kolejowy oraz linie energetyczną pozbawiając w ten sposób mieszkańców dostępu do prądu elektrycznego, wody i centralnego ogrzewania. Oczywiście jak do tej pory nie przedstawiono żadnych przekonywujących dowodów, że jest to prawda, a nie propaganda mająca przysłonić fakt podjęcia tydzień temu przez ukraińskie siły ATO zmasowanych wrogich działań przede wszystkim wobec celów cywilnych i ludności oraz prowadzenia ataków na pozycje obronne sił powstańczych mające na celu ich przełamanie.

Po prostu chodzi o to, że frazą propagandową o tym jakie to wielkie nieszczęście dotknęło mieszkańców Awdiejewki, ukrywa się fakt prowadzenia kolejnej fazy operacji zbrojnej przeciwko zbuntowanej części Donbasu.

Dodam tylko, że do tej akcji propagandowej jak zwykle bardzo ochoczo przyłączyły się polskojęzyczne media wiodącego nurtu no i oczywiście polskie MSZ pod szefostwem Witolda Waszczykowskiego.

Poniżej całość komunikatu jaki wydało polskie MSZ w tej sprawie za pośrednictwem Biura Rzecznika Prasowego MSZ RP kierowanego przez dziennikarkę telewizyjną telewizji publicznej Joannę Wajdę:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża najgłębsze zaniepokojenie w związku z drastycznym pogorszeniem sytuacji humanitarnej i bezpieczeństwa w strefie konfliktu w Donbasie wywołanym agresywnymi działaniami prorosyjskich bojowników w rejonie miasta Awdijiwka.

Wbrew wielokrotnie powtarzanym zobowiązaniom do rozejmu, doszło do eskalacji walk, w której życie straciło w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej 16 żołnierzy ukraińskich. Wskutek użycia broni ciężkiej, zniszczone zostały ważne elementy infrastruktury, co powoduje ogromne cierpienia miejscowej ludności cywilnej, aż po konieczność opuszczenia własnych domów. Przerwy w ogrzewaniu, dostawach prądu i wody w regionie objętym działaniami zbrojnymi grożą poważną katastrofą humanitarną. Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania działań bojowych oraz umożliwienia dostępu organizacjom pomocowym i instytucjom niosącym pomoc cywilom.

Ostatnie wydarzenia po raz kolejny dobitnie wskazują na bezwzględną konieczność przestrzegania przez obie strony konfliktu zobowiązań, które zostały powzięte w Mińsku. W pierwszej kolejności niezbędne jest jednak spełnienie przez Rosję tych zobowiązań, które dotyczą bezpieczeństwa. Jest to warunek niezbędny do podjęcia jakichkolwiek efektywnych zobowiązań politycznych. Apelujemy do Rosji o powstrzymanie działań kontrolowanych przez nią bojowników oraz o wycofanie z terytorium Ukrainy zgromadzonego tam sprzętu wojskowego i personelu militarnego. Wzywamy stronę rosyjską do zapewnienia pełnej swobody działań Specjalnej Misji Monitorującej OBWE, w tym jej dostępu do niekontrolowanego przez Kijów odcinka granicy ukraińsko-rosyjskiej. Zaangażowanie społeczności międzynarodowej pozostaje kluczowym elementem działań na rzecz jego ostatecznego rozwiązania.

Zwracamy uwagę, że napięta sytuacja utrzymuje się także w innych miejscach na ‚linii rozgraniczenia’ między siłami ukraińskimi i kontrolowanymi przez Rosję. Tylko trwałe rozwiązanie konfliktu oparte na zasadach prawa międzynarodowego, w tym poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, może zagwarantować, że konflikt nie będzie pochłaniać kolejnych ofiar. Od początku działań wojennych w 2014 roku, szacuje się, że działania zbrojne pochłonęły prawie 10 tysięcy ofiar, z czego połowę stanowili cywile. Ponad 2 mln Ukraińców zostało zmuszonych do porzucenia swoich domów i wyjazdu z okupowanej części kraju.

https://twitter.com/Rzecznik_MSZ?ref_src=twsrc%5Etfw

No i na koniec jeszcze chciałbym podać link do zawsze niezawodnego portalu niezależna.pl, bo tego to już chyba nic i nikt nie przebije:

http://niezalezna.pl/93203-rosja-atakuje-ostrzelano-ukrainski-samolot-w-donbasie-najpowazniejszy-wzrost-przemocy

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo histerii propagandowej rozsiewanej przez polskojęzyczne media oraz Biuro Prasowe MSZ, w ciągu ostatniej doby sytuacja w rejonie linii styku w Donbasie gwałtownie się wczoraj uspokoiła.

I tak, ostatnia noc w Doniecku i na jego obrzeżach była stosunkowo spokojna, tylko sporadycznie dochodziły odgłosy wybuchów pocisków i wystrzałów z broni małego kalibru, które nie spowodowały żadnych zniszczeń.

Wszystko wróciło do normy: przywrócono dopływ gazu, prądu i wody, mieszkańcy po raz pierwszy od kilku dni w strefach zagrożenia ostrzałem spędzili noc we własnych łóżkach, a nie kryjąc się w ciemnych piwnicach i schronach.

Jednie dziś nad ranem nadal toczyły się jakieś wygasające walki w strefie przemysłowej miejscowości Awdijewka, na jej południowo-wschodnich obrzeżach. Podobnie było w Marince, Trudowskim na zachodnich obrzeżach Doniecka i Kalinowa.

Jak podał dziś rano szef rady miejskiej Gorłówki Iwan Prichodko, w nocy został przywrócony dopływ prądu do miasta: „wszędzie jest światło i wszystko jest jak należy”– powiedział Iwan Prichotko.

A tak walki w rejonie Awdiejewki wyglądały wciągu ostatnich kilku dni:

 

Natomiast w rejonie odcinka ługańskiego frontu donieckiego ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby dwa razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm z kierunku Popasnej w stronę Pierwomajska oraz z Triczkoje w stronę wsi Kalinowo.

To tyle informacji z poprzedniej doby. Gdyby napłynęły jakieś nowe, relację natychmiast uzupełnię o nie.

 

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 4 лютого 2017 року
Російсько-окупаційні війська дещо зменшили обстріли наших позицій.
На Донецькому напрямку вони з танків та БМП неодноразово обстрілювали Кам’янку та Авдіївку. З артилерії калібру 152 міліметри – Новолуганське. Зі 120 та 82 міліметрових мінометів – Авдіївку, а з стрілецької зброї – Зайцеве.
На Маріупольському напрямку з мінометів різних калібрів та гранатометів – Чермалик, Широкине, Красногорівку, Павлопіль, Водяне, Талаківку. По Чермалику вогонь вів танк.
На Луганському напрямку з РСЗВ БМ-21 Град – по Новозванівці. З мінометів різних калібрів – по Богуславському, Попасній та Новозванівці. Попасну обстрілював снайпер, а по Жовтому бойовики вели вогонь із стрілецької зброї.
Незважаючи на досягнуті домовленості щодо припинення вогню для відновлення пошкоджених електромереж у населеному пункті Авдіївка російсько-окупаційні війська грубо порушили режим “Тиша”.
Так, близько 17.30 окупанти розпочали штурмові дії наших позицій в районі Авдіївської промзони із застосуванням 152 міліметрових гармат та мінометів 120 калібру.
Загалом зафіксовано 35 обстрілів. Одного нашого військового поранено”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 4 лютого 2017 року
Минулої доби окупанти вдвічі зменшили кількість обстрілів наших позицій.
На Донецькому для обстрілів Кам’янки та Авдіївки вони застосовували танки та БМП. З артилерії калібру 152 міліметри обстріляли Новолуганське. Зі 120 та 82 міліметрових мінометів – Авдіївку та Зайцеве.
На Маріупольському напрямку з мінометів різних калібрів та гранатометів вели вогонь по Чермалику, Широкиному, Красногорівці, Павлополю, Водяному, Талаківці. По Чермалику вогонь вів танк та ПТРК.
На Луганському напрямку з РСЗВ БМ-21 Град – по Новозванівці. З мінометів різних калібрів – по Богуславському, Попасній та Новозванівці. Попасну обстрілював снайпер, а по Жовтому бойовики вели вогонь із стрілецької зброї.
Близько 17.30 окупанти розпочали штурмові дії наших позицій в районі Авдіївської промислової зони із застосуванням 152 міліметрових гармат та мінометів 120 калібру. Атака бойовиків захлинулася і вони змушені були відступити.
Загалом зафіксовано 51 обстріл. Одного нашого військового поранено, один – травмований”.

 

Na koniec tego wątku cztery krótkie filmy z Komiternowa:

 

***

Po nocnej rozmowie telefonicznej prezydentów Trumpa z Poroszenko, na stronie prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki na twitterze ukazało się w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Według tego oświadczenia Poroszenko miał podziękować szefowi Białego Domu Donaldowi Trumpowi za zdecydowane poparcie na rzecz zachowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Poza tym omówione zostały kwestie wzmocnienia relacji między Ukrainą a USA oraz dotyczące uregulowania sytuacji w Donbasie.

https://twitter.com/poroshenko?lang=pl

http://www.president.gov.ua/news/prezident-ukrayini-proviv-telefonnu-rozmovu-z-prezidentom-sp-39914

Proszę zwrócić uwagę, że nie ma ani słowa o Krymie 🙂

Czyżby Krym nie istniał już jako problem w kontekście państwowości ukraińskiej?

Natomiast były prezydent Gruzji i również były już gubernator Odessy Michael Saakaszwili w wywiadzie dla ukraińskiego radia „Wiesti” powiedział, że „Ukraina musi stać się mocarstwem”.

Te i wiele innych głupstw jakie padły z jego ust w wywiadzie dla radia „Wiesti” można usłyszeć pod tym linkiem:

http://radio.vesti-ukr.com/

 

Na koniec kilka zdjęć:

W wyniku wysadzenia przez ukraińskich sabotażystów dwóch słupów linii zasilającej w energię elektryczną Gorłówka została pozbawiona prądu.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

***

 

Pozdrawiam.

Ps.

Jak widać wszystko na blogu zaczęło działać po staremu, za co bardzo serdeczne podziękowania chcę złożyć Panu Fuoco.

 

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

91 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.02.2017r.- 710 dzień od nowego rozejmu.

  • Dawno temu interesowałem się tematem 🙂
   Z ciekawostek „teoria globalnego ocieplenia” powstała podczas sympozjum w Londynie w latach 70 XX wieku. Podczas konferencji klimatolodzy i naukowcy dyskutowali jak zapobiec globalnemu….oziębieniu klimatu. Skandynawski naukowiec zaproponował, ze możliwe byłoby zwiększenie temperatury o ile do atmosfery wprowadzono by odpowiednio dużo dwutlenku węgla. Pomysł skrytykowano podając za argument informacje, ze nawet przy zaangażowaniu wszystkich zasobów ludzkich nie udałoby się wprowadzić takiej ilości sztucznego gazu do atmosfery 😀
   P.S od jakiegoś czasu dawne biura ,agendy zajmujące się globalnym ociepleniem zmieniły szyld. Teraz walczą z GLOBALNYMI ZMIANAMI KLIMATU.

   Polubione przez 4 ludzi

 1. Podoba mi się ten komentarz:
  ~bingo : ludzie ze wschodniej Ukrainy chca do Rosji,ale caly propagandowy swiat wmawia im ,ze oni sa ukraincami i musza pozostac pod piecza zydow w kijowie-to dopiero kuriozum,ze oni czuja sie rosjanami,a chca z nich zrobic ukraincow badz mieso armatnie przemielone w maszynce jankeskiej.Jak mozna zmuszac ludzi,zeby byli tymi,ktorymi nie chca byc,bo nienawidza oligarchow zydowskiego pochodzenia,ktorzy nie dabaja juz o nic tylko o swoje kiesy.Dajcie zyc im po swojmu obludnicy ,oni maja do tego prawo.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/cnn-mieszkancy-wschodniej-ukrainy-czekaja-na-ruch-trumpa-reportaz/k8qbhvw

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.