Wojna domowa na Ukrainie 6.02.2017r.- 711 dzień od nowego rozejmu.


 

Od maja br. rozpocznie się wielkie tournée prezydenta USA Donalda Trumpa w Europie.

 

Pretekstem do europejskiego tournée  jest sprawa szczytu grupy G7 we Włoszech.

Można byłoby się zapytać dlaczego tak późno, ale znając wcześniejsze deklaracje Donalda Trumpa, że najważniejsza dla niego jest Ameryka, ta zwłoka nie powinna dziwić.

O tym, że prezydent Trump w maju przyjedzie na szczyt G7 do Włoch oficjalnie poinformował już administracja Białego Domu, a więc sprawa wydaje się przesądzona.

Administracja waszyngtońska podała, że prezydent Donald Trump zdecydował się przyjechać na szczyt G7 w maju do Taorminy na Sycylii. Na tym spotkaniu szefów państw i rządów najważniejszych uprzemysłowionych krajów w centrum uwagi znajdzie się z pewnością kwestia, jakie podejście ma propagujący protekcjonizm nowy amerykański prezydent do międzynarodowej współpracy finansowej i gospodarczej.

Jak podał również Biały Dom, Donald Trump rozmawiał w sobotę (4.02.2017r.) z premierem Włoch Paolo Gentilonim. W trakcie rozmowy wyraził swoje poparcie dla transatlantyckiego sojuszu obronnego NATO. Prezydent Trump podkreślił przy tym, jak istotne jest, by wszyscy członkowie sojuszu partycypowali w wydatkach na obronność. Czyli, że już nie będzie tak, że to budżet Stanów Zjednoczonych w głównej mierze finansuje siły zbrojne paktu transatlantyckiego.

Przypomnę, że podczas rozmowy telefonicznej z kanclerz Merkel w ubiegłą sobotę (28.01.2017r.) amerykański prezydent potwierdził swój przyjazd na szczyt G20, który w lipcu odbędzie się w Hamburgu.

Także amerykański prezydent wymienił w ubiegłą sobotę podczas krótkiej rozmowy telefonicznej poglądy z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką na temat sytuacji na Ukrainie. Jak poinformowano potem w Waszyngtonie, prezydent Donakd Trump  zapewnił ukraińskiego prezydenta, że Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą, Rosją i innymi zaangażowanymi stronami będą starały się przywrócić pokój na Wschodniej Ukrainie.

Jak na razie można tylko spekulować, czy nastąpi to na drodze porozumienia czy konfrontacji z rosyjskim prezydentem Putinem, ale pewne znaki wskazują na drogę jaką pójdzie Donald Trump w rozwiązaniu tego dylematu.

Otóż, w programie amerykańskiej telewizji „Fox News” Donald Trump powiedział, że „szanuje Putina”, a następnie zrównał Amerykę z Rosją, co wywołało oburzenie wielu komentatorów. „Żaden prezydent w historii nie oczernił tak swojego kraju” – napisał na Twitterze dziennikarz „The Wall Street Journal”, Ben Stephens.

https://twitter.com/stephens_ben

Natomiast na dopytywanie redaktora prowadzącego rozmowę o jak wyobraża sobie  przyszłe relacje z  rosyjskim prezydentem, Donald Trump odpowiedział, że szanuje wielu ludzi, anie nie znaczy, że będzie się z nim dobrze dogadywał.

Następnie uzupełnił, że:

„Jest przywódcą swojego kraju. Uważam, że lepiej dogadać się z Rosją. Jeśli Rosja pomoże nam w walce z ISIS i islamskim terroryzmem na całym świecie, poważnej walce, to będzie dobrze”.

Następnie podzielił się swoimi wątpliwościami, że nie wie czy się dogada z Putinem.

Na uwagę dziennikarza, że rosyjski prezydent jest mordercą Trump odparł:

„Jest wielu morderców. My też mamy wielu morderców. Co, wydaje ci się, że nasz kraj jest taki niewinny?”

Brytyjski dziennik „The Guardian” przypomniał w kontekście słów Trumpa, że od 1992 r. w Rosji zamordowano 36 dziennikarzy, w tym 23 od momentu dojścia Putina do władzy. Największym echem odbił się zamach na Annę Politkowską, która krytykowała politykę prezydenta i została zastrzelona w 2006 r. Z kolei w 2015 r. na ulicy w Moskwie zastrzelono Borysa Niemcowa, jednego z głównych oponentów Kremla.

Dodam, że w ocenie tego co robi prezydent Władimir Putin Donald Trump jest akurat bardzo konsekwentny, bo jeszcze w 2015 roku na uwagę, że rosyjski prezydent „morduje dziennikarzy, którzy się z nim nie zgadzają” odpowiedział on podobnie jak we wczorajszym  wywiadzie dla telewizji „Fox News”:

„Myślę, że nasz kraj też wiele zabija”.
Gdy wypowiadał te słowa Donald Trump nie był jeszcze nawet oficjalnym kandydatem Republikanów, a jego szanse na urząd wciąż wydawały się według sondażowni znikome.

Co się z tego wykluje, trudno jeszcze jest prorokować, ale jak sądzić można po europejskim wielkim tournée amerykańskiego prezydenta w Europie, sytuacja zacznie się wyjaśniać. 

Jak na razie widać, że chce on całkowicie przewartościować politykę amerykańską wobec Rosji, jednocześnie porównując ją do Stanów Zjednoczonych, co wywołuje wśród ludzi poprzedniego układu nieskrywaną wściekłość doprowadzając ich do furii.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Prawdopodobnie przedwczorajszy względny sposób był tylko tymczasową przerwą w działaniach zbrojnych podejmowanych przez ukraińskie siły ATO w Donbasie. Spokój ten mógł być spowodowany przegrupowaniem sił i środków, uzupełnieniem strat i dokonaniem korekty w realizowanych planach nowej fazy operacji. Prawdopodobnie ta nowa faza ma polegać na szeroko prowadzonej ofensywie wzdłuż całej linii frontu oraz nękania mieszkańców wolnej części Donbasu intensywnym ostrzałem celów cywilnych w tym substancji mieszkalnej i infrastruktury miejskiej w celu sterroryzowania jej.

I tak, w dniu wczorajszym już w późnych godzinach popołudniowych ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał celów cywilnych wzdłuż linii frontu, w tym rejonu mieszkalnego Doniecka, gdzie ostrzał rozpoczął się około godziny 16:10 czasu lokalnego i w wyniku jego na ostrzelany teren spadło około 50 pocisków ciężkiej artylerii.

Ukraińscy żołnierze prowadzili też wcześniej (około godziny 13:35) ostrzał snajperski ekipy remontowej usuwającej uszkodzenia będące wynikiem ostrzelania z ciężkiej artylerii i moździerzy linii energetycznej doprowadzającej prąd dla stacji uzdatniania wody w Doniecku.

Później, około godziny 17:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm przeprowadzili ostrzał wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki.

Około 21:15 ostrzeliwane była wieś Trudowska na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecki i teren kopalni „im. Szawczenki” w okolicach Marinki

Natomiast od godziny 22:00 ukraińscy żołnierze prowadzą do tej pory ostrzał miejscowości leżących na południowym odcinku frontu donieckiego: Komiternowa, Sachanki, Leninska i Dzierzyńska.

Poza tym, od około godziny 20:55, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy  użyciu ciężkiej artylerii z kierunku pozycji Gorskoje-Oriechowo wsi Frunze, gdzie też wzdłuż bahmuckiej trasy na odcinku z Lisiczańska do Ługańska prowadzone były walki. Ponadto przeprowadzono przy użyciu moździerzy okolice wsi Kalinowo oraz linii od Pierwomajsak do Biranki.

 

Poniżej raport dobowy służby prasowej ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 5 лютого 2017 року

Російсько-окупаційні війська на всіх напрямках продовжили обстріли наших позицій.
Не стала винятком і Авдіївка, де ремонтники намагаються відновити подачу електроенергії. Тут загарбники з танків, 120 та 82 міліметрових мінометів, гранатометів та стрілецької зброї неодноразово вели вогонь по наших позиціях. Неспокійно було і в інших населених пунктах на Донецькому напрямку. Танки вели вогонь в районі Пісків та Кам’янки. З мінометів різних калібрів, гранатометів та стрілецької зброї – по Зайцевому, Опитному та Луганському, а по Невельському – снайпер.
На Маріупольському напрямку з мінометів – по Красногорівці, Водяному, Широкиному та Гнутовому. З гранатометів та стрілецької зброї – по Красногорівці, Мар’їнці, Лебединському, Новотроїцькому. Снайпери обстрілювали Гнутове та Павлопіль. БМП – Широкине.
На Луганському напрямку – з мінометів 120 та 82 міліметри – Катеринівку. З гранатометів та стрілецької зброї – Кримське. По Кримському неодноразово вогонь вели БМП противника. Тут же та по Жовтому – снайпер. Загалом зафіксовано 40 обстрілів. Одного нашого військового поранено”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 5 лютого 2017 року

На Маріупольському напрямку з артилерії 152 та 122 міліметри обстріляно Бердянське, Лебединське і Талаківку. З мінометів – Троїцьке, Красногорівку, Павлопіль, Мар’їнку, Водяне, Широкине та Гнутове. Під вогонь гранатометів та стрілецької зброї потрапила Красногорівка, Мар’їнка, Лебединське, Новотроїцьке. Снайпери обстрілювали Гнутове та Павлопіль. БМП і танк – Широкине та Красногорівку.
На Луганському напрямку загарбники з мінометів обстріляли Катеринівку, Попасну, Новозванівку. З гранатометів та стрілецької зброї – Кримське, Новоолександрівку, Троїцьке. По Кримському та Жовтому вогонь вели снайпери противника.
На Донецькому напрямку окупанти з танків, 120 та 82 міліметрових мінометів, гранатометів та стрілецької зброї неодноразово вели вогонь по наших позиціях в районі Пісків, Авдіївки, Кам’янки, Зайцевого, Опитного, Новгородського, Залізного, та Луганського. По Невельському вів вогонь снайпер, а по Луганському – БМП ворога.
Загалом зафіксовано 94 обстріли. П’ятеро наших військових поранено, один травмований”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z Doniecka i Dokuczajewska:

 

***

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

 

Reklamy

130 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.02.2017r.- 711 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dramat
  Wartość aktywów 70 zlikwidowanych banków na Ukrainie wynosi 94 mld hrywien zamiast 418 mld.
  Niezależni rzeczoznawcy wycenili aktywa 70 zlikwidowanych banków na 94 mld hrywien, chociaż „na papierze” ich wartość wynosi ponad 418 mld, informuje Fundusz Gwarantowania Wkładów Osób Fizycznych.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/10037-ukraina-80-aktywow-upadlych-bankow-istnieje-wylacznie-na-papierze.html
  Komentarz: Oznacza to nie mniej ni więcej, że posiadacze kont w tych bankach pozostali na lodzie. Co prawda Bankowy Fundusz Gwarancyjny powinien spłacić klientów banku, ale….instytucja nie ma środków. Spłaca najpierw „państwo”, a resztki nie zaspokoją roszczeń.
  Co śmieszniejsze skarb państwa jest gwarantem spłaty zadłużenia, jednak i na to jest rada. Przedłuża się, odwleka w nieskończoność wypłatę środków. Dzięki temu realna wartość zobowiązań maleje. Niemniej i tak w tym roku na dofinansowanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego będzie potrzeba kilkunastu miliardów hrywien
  http://wschodnik.pl/biznes/item/10037-ukraina-80-aktywow-upadlych-bankow-istnieje-wylacznie-na-papierze.html

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Pojawiła się informacja ze wczoraj we Lwowie pobito absolwenta Wydziału Historycznego Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego Olega Grinczuka. Podobno jedynym powodem jego pobicia było tylko to ze używał języka polskiego;
  http://vedomosti-ua.com/53096-razgul-ksenofobii-vo-lvove-istorika-izbili-za-razgovor-po-polski.html
  http://news.liga.net/news/society/14685187-vo_lvove_napali_na_ukrainskogo_istorika.htm
  http://gazeta.ua/ru/articles/np/_vo-lvove-izbili-studenta-kotoryj-govoril-na-polskom/750835

  Polubione przez 8 ludzi

 3. Skrót informacji gospodarczych z Ukrainy.
  http://wschodnik.pl/publicystyka/item/10029-tydzien-30-stycznia-3-lutego-w-gospodarce-ukrainy.html
  Komentarz: System się sypie :/
  Przewidywałem, że może to nastąpić ( właściwie wiedziałem), jednak sytuacja lekko mnie niepokoi. W pogoni za „łatwym” rządzący tak przyładowali zwykłym Rusinom nowymi daninami, taryfami i podatkami, że w ostatecznym rozrachunku spowodowali zawalenie się gospodarki.
  Jeśli NATYCHMIAST nie rozpoczną się realne reformy i nie poluzuje się tego ucisku fiskalnego to w najbliższym czasie padnie dziesiątki jeśli nie setki tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.
  Sytuację ratują „gastarbeiterzy” przesyłający pieniądze na Ukrainę. Jest jednak małe „ale”, pomimo tego, że ilość pracujących za granicą zwiększa się w postępie geometrycznym to… przelewy nie zwiększają się współmiernie. Oznacza to jedno ( też to prognozowałem), że coraz częściej ZAMIAST pracować za granicą mieszkańcy Ukrainy przenoszą się na STAŁE wraz z rodzinami ( główne kierunki Polska i FR).
  Najgorsze jest to, że kończą się oszczędności zwykłych Ukraińców (wielu już ich nie ma i żyje z dnia na dzień). Wystarczy, jedno tąpnięcie kursu waluty ( bardzo prawdopodobne), a na Ukrainie dojdzie do katastrofy humanitarnej na niesamowita skalę.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ostatnie „fleszmoby” nic nie pomogły, czyli „robienie pompek w celu wsparcia popadajacych w depresje bojców ATO”. W obwodzie tarnopolskim powiesił się kolejny żołnierz ukraiński który miał niedługo „zaszczycać Ukrainę” w tzw. strefie ATO na Donbasie. Na pozostawionej bratu kartce napisał ze „jest już zmęczony i więcej już nie wytrzyma’…
  https://www.obozrevatel.com/crime/76805-bolshe-ne-vyiderzhivayu-na-ternopolschine-povesilsya-boets-ato.htm

  Polubione przez 4 ludzi

   • Oj szefie nie przesadzajmy,cała masa Rusinów nie wspiera rządu w Kijowie tylko idzie do woja ze strachu przed więzieniem i sankcjami dla rodziny. A potem przez rok siedzą w ziemiankach jak jacyś bezdomni jedzą byle co, od rodziny dostają tylko informację ,że w domu coraz gorzej, zarobić nie ma jak, a jeszcze może przydarzyć się „chwalebna” śmierć lub kalectwo w imię interesów oligarchów.
    Jak dodamy do tego to, że większość osób w strefie ATO jest tam dłużej niż powinna BEZ żadnej przepustki (siedzą po rok i dłużej) to jak człowiek dowiaduje się ,że to tego syfu jedzie jeszcze raz to ma prawo się załamać.
    A ty normalnych Rusinów ze strefy ATO nie chcą wypuścić, bo władze w Kijowie wiedza, że w miesiąc później jak tylko ochłonęliby trochę to zaczęliby szukać winnych katastrofy kraju i znaleźliby, tylko nie w FR czy na Donbasie tylko całkiem blisko….

    Polubione przez 7 ludzi

 5. Garść „njusów’ z Dniepra (dawniej Dniepropietrowsk). W nocy z soboty na niedzielę w jednym z nocnych klubów pijak groził grupie gosci pistoletem. Po przybyciu patrolu policji okazało się że pijak to policjant, a goscie to funkcjonariusze ukraińskiej gwardii Narodowej, zas pistolet był nielegalny…
  https://informator.dp.ua/2017/02/06/pyanyj-patrulnyj-politsejskij-v-nochnom-klube-ugrozhal-natsgvardejtsam-pistoletom-video/
  Z kolei w pobliżu innego klubu doszło do strzelaniny w której rannych zostało trzech obywateli innego państwa „o wygladzie arabskim”. Na szczęście użyta broń okazał się być pneumatyczna;
  https://informator.dp.ua/2017/02/06/v-dnepre-strelyali-vozle-sfery-postradali-troe-inostrantsev/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Szef ukraińskiego IPN Wiatrowycz w udzielonym przez siebie wywiadzie zapewniał ze na Ukrainie „nie ma kultu Stepana Bandery”, okreslił także jako „lekceważące dla Ukrainy” oraz „wykorzystwane w wewnetrznej walce w polskiej polityce”, ostatnie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o polityce historycznej prowadzonej przez obecne władze w Kijowie;
  http://korrespondent.net/ukraine/3811225-v-ukrayne-net-kulta-bandery-ynstytut-natspamiaty

  Polubione przez 3 ludzi

  • Sen o pokoju sie skończył, bo wygląda na to, że banderlandia dostała od „ruskiej marionetki” Trumpa zielone światło na tę rozpierduchę. A mama Merkel i tata Hollande pewnie znowu wezwą Rosję do przestrzegania umów mińskich. Nie wygląda to dobrze.

   Polubienie

 7. Zacharczenko na jednym gorących punktów:

  Ten facet to prawdziwy mąż stanu, Jak trzeba to założy garnitur, innym razem mundur i odwiedza swoich ludzi na pierwszej linii. Do tego sam uczestniczył w walkach. Mam tylko nadzieję, że nie tylko udźwignie ciężar odpowiedzialności za młodziutką republikę, ale i nie da się upolować ukropom, bo to byłaby straszna tragedia. Jeżdżąc tu i tam naraża swoje życie, ale mimo to jest ze swoimi ludźmi.

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Musze Was zmartwic. Niestety, ale ATo uzyskuje skromne, ale jednak sukcesy. Otoz powoli zajmuja tzw. ziemie niczyja czyli pas o szerokosci 4-8 km. sa w stanie dosc swobodnie niszczyc Donieck a powstancy z Doniecka praktycznie niewiele . ATO stworzylo linie na wzor tych z I WS z bunkrami, okopami itp. Maja 80 tys. zolnierzy szkolonych przez specjalisttow z NATo a powstancy ok. 20 tys. Naprawde nie jest wesolo. ATO to juz nie jest to bezladne wojsko z poprzednich lat.jak Rosja zdecydowanie sie nie zaangazuje to bedzie koniec republik. A pozniej przyjdzie czas na Krym. Ale wczesniej zmiota Putina

  Polubione przez 1 osoba

  • Oczywiście ile to wojsko jest warte będzie się można dowiedzieć w momencie jakiejś większej próby ofensywy, kiedy nie będą ich chroniły okopy. Ale generalnie ma Pan rację – zajęcie „strefy niczyjej” przy biernej postawie powstańców (zapewne na polecenie Moskwy, śniącej sen o pięknych perspektywach współpracy z Ameryką) i kompletne lekceważenie ustaleń o wycofaniu ciężkiej broni, dało kraińcom wyraźną przewagę taktyczną, którą teraz wykorzystują.
   O Krym się nie martwię, bo tam stacjonują regularne oddziały rosyjskiej armii, ale Donieck jest w sytuacji nie do pozazdroszczenia, tym bardziej, że tzw. „zachodni partnerzy” nic nie zrobią w celu powstrzymania działań zbrojnych.

   Polubione przez 1 osoba

  • Od trzech lat to można usłyszeć „jak Rosja zdecydowanie sie nie zaangazuje to bedzie koniec republik” i jakoś upaść nie mogą. Poczekamy do końca roku i zrobimy kolejne „podsumowanie”…
   Ps. Od jakiś 2 lat stało się „zwyczajem” Kijowa że pod koniec starego i na początku nowego roku wzmaga „nacisk”, a potem „odstępuje” i zaczynają się rozmowy…

   Polubione przez 3 ludzi

  • Pozwoli Pan , że się nie zgodzę z takimi wywodami. Żadne „pełzające” zajmowanie strefy buforowej nie przybliża junty kijowskiej do zajęcia Donbasu , a o Krymie to nawet pomarzyć nie mogą. Po drugiej stronie mają dobrze uzbrojoną , wyszkoloną , dowodzoną i mającą bardzo wysokie morale Armię Donbasu . Ostatnie działania na przedpolach Debalcewa i pomiędzy Awdiejewką i Jasinuwatą wykazały niezdolność ukraińskiej armii do przełamania obrony republik. Jedyne co są w stanie robić i robią to terrorystyczne ostrzały cywilnych dzielnic (a i to pod warunkiem pasywnej postawy artylerii powstańczej). Z drugiej strony pogarszająca się wciąż sytuacja ekonomiczna tego upadłego kraju prowadzi prostą drogą do załamania finansowania i tak już niedofinansowanych sił zbrojnych . Wojna drogo kosztuje a nie widać na horyzoncie amatorów na płacenie rachunków ukraińskiego reżimu. Czas gra więc na niekorzyść junty , z czego oni zdają sobie doskonale sprawę i dlatego między innymi podejmują kolejne próby ataków. Zasady postępowania Rosji wobec tego wrogiego reżimu W.W.Putin wyłożył już w 2014 roku i jak widać konsekwentnie je stosuje. Te zasady to:
   1. Brak zgody Rosji na podział Ukrainy
   2. Gwarancja niezależności Ukrainy
   3. Niedopuszczenie do przyłączenia tego kraju do NATO a co za tym idzie wprowadzenia amerykańskich wojsk na jej teren
   4. Doprowadzenie do przyjaznych, „braterskich” relacji pomiędzy obu krajami.
   Do realizacji tych planów (zwłaszcza ostatniego punktu) droga jeszcze daleka, gdyż wymaga to przewartościowania postaw samych Ukraińców ale postępuje do przodu. Zagrożenie niepokojami społecznymi czyli mówiąc wprost rewolucją , która zmiecie obecny reżim rośnie z każdym dniem . Ukraińcy już widzą, że na Majdanie zostali oszukani . Muszą jeszcze zrozumieć , że to nie Rosja ich oszukała a fałszywi „przyjaciele” z Zachodu.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. „Babakowa kończy stwierdzeniem, które powinno ucieszyć tę część polskiej prawicy, jaka wymaga rozliczeń za Wołyń. Publicystyka prognozuje, że Polska nie tylko nie zrezygnuje ze swoich żądań odnośnie ukraińskiej polityki historycznej, ale i te żądania będzie artykułować coraz ostrzej.”

  https://dorzeczy.pl/swiat/21223/Zmierzch-liberalow.html

  Można się zgadzać z artykułem lub nie ale…przeczytac warto

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Kolejna nagła „wolta” JE Prezesa wszystkich prezesów…
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Jaroslaw-Kaczynski-w-Frankfurter-Allgemeine-Zeitung-wyborcza-wygrana-Merkel-najlepsza-dla-Polski,wid,18695092,wiadomosc.html
  Czyli skoro BREXIT staje się faktem i wraz z Wlk. Brytanią z budżetu UE „odpłynie” cos koło 17 % trzeba się „przytulić” do „cioci” Angeli co by „strumyk” pieniędzy z UE nagle nie wysechł…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Pieprzy trzy po trzy- to jest taka jego taktyka, aby urobić Merkel przed przyjazdem do Polski.

   Widocznie prezio cosik planuje jeszcze na końcówce ugrać. Może kolejne czołgi ze złomu?

   Pozdrawiam.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.