Wojna domowa na Ukrainie 14.02.2017r.- 719 dzień od nowego rozejmu.


 

„Przy zmianach na stanowiskach dowódczych chodziło o to, by obejmujący stanowiska oficerowie nie byli zaangażowani w kształtowanie błędnego systemu dowodzenia zaplanowanego i realizowanego za prezydenta Bronisława Komorowskiego„- w ten sposób wyjaśnił szef MON Antoni Macierewicz w w cotygodniowej audycji „Głos Poski” emitowanym w czwartki przez telewizję „Trwam” i „Radio Maryja” karuzelę stanowisk jaką rozpoczął wśród najwyższych dowódców polskich sił zbrojnych po objęciu stanowiska w resorcie obrony .

 

 

„Te zmiany, których dokonywaliśmy w roku 2016, miały szczególne znaczenie. Po pierwsze chodziło o to, żeby odmłodzić kadrę oficerską, ale – jeśli chodzi o główne stanowiska – to szło o coś więcej. Chodziło o to, żeby przyszli oficerowie nie byli zaangażowani w kształtowanie błędnego systemu dowodzenia armią, który został zaplanowany, a następnie zrealizowany pod kierunkiem czy też pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tutaj głównym wykonawcą, architektem tej złej zmiany był ówczesny szef BBN pan gen. Koziej, a oczywiście wszystko podpisywał pan minister Siemoniak”.

Według Antoniego Macierewicza „to była zła zmiana tworząca z jednolitego systemu dowodzenia system, w którym było trzech głównych decydentów w armii o kompetencjach zachodzących na siebie”.

Jak dalej wyjaśnił w swoim felietonie zamieszczonym w katolickich mediach ojca Tadeusza Rydzyka:

„Żołnierz nie wiedział do końca, komu podlega. Były kompetencje wykluczające się; nie wiadomo było, kto decyduje w ostateczności nie tylko o strukturze, ale też działaniu armii polskiej. Dla każdej struktury jest to sytuacja niezdrowa, ale dla struktury takiej jak armia to jest sytuacja dramatyczna. To jest sytuacja, która w istocie wyklucza możliwość dowodzenia w czasie wojny”.

Antoni Macierewicz podkreślił przy tym, że w związku z zastaną przez niego sytuacją konieczne było przygotowanie nowej ustawy o systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, która została przekazana do konsultacji rządowych pod koniec 2016 r. Wyraził nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy ustawa zostanie uchwalona przez Sejm.

A więc taka jest nadbudowa propagandowa dokonanych masowych zmian na kierowniczych stanowiskach dowództwa polskich sił zbrojnych, które jak na razie doprowadziły do chaosu i niewyobrażalnego zamieszania.

 

Przypomnę, że w wyniku przeprowadzonych ostatnio zmian personalnych przez Antoniego Macierewicza na stanowisku szefa MON, dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych został gen. dyw. Jarosław Mika. Generał od lutego 2014 r. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wcześniej przez niecały rok był zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W przeszłości dowodził 20. Brygadą Zmechanizowaną w Bartoszycach, a także Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Na misji w Afganistanie służył jako zastępca dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych, w Iraku – jako asystent dowódcy dywizji.

Dowódcą operacyjnym sił zbrojnych został natomiast gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, od 2013 roku był Dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON. Był Szefem Zespołu ds. Nowego systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 1703 z 11 sierpnia 2015 roku został wyznaczony na stanowisko służbowe Zastępcy Dowódcy Operacyjnego RSZ z dniem 1 listopada 2015 roku.

Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego został gen. broni Leszek Surawski. 57-letni Surawski w ostatnim roku kilka razy awansował – z dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu w marcu 2016 r. przeszedł na stanowisko inspektora Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, na początku listopada objął, utworzone właśnie wtedy, stanowisko I zastępcy dowódcy generalnego. Od połowy grudnia 2016 r. kierował Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w zastępstwie urlopowanego gen. broni Mirosława Różańskiego, który podobnie jak gen. Gocuł zdecydował o odejściu z czynnej służby. W przeszłości gen. Surawski był także szefem jednego z zarządów w Sztabie Generalnym WP, dowódcą 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach i zastępcą szefa sztabu dywizji w Iraku.

Natomiast dowódca Wojsk OT gen. Wiesław Kukuła przez objęciem stanowiska kierował Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu.

Do tych zmian i ich uzasadnienia wyłożonych przez obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza odniósł się były minister MON Tomasz Siemoniak, pisząc na swojej stronie na Twitterze, że Macierewicz w tym przypadku kolejny raz kłamie.

https://twitter.com/TomaszSiemoniak?ref_src=twsrc%5Etfw

https://twitter.com/TomaszSiemoniak?ref_src=twsrc%5Etfw

Otóż konkretnie chodziło Tomaszowi Siemoniakowi o sprawę gen. Sławomira Wojciechowskiego, który został wymieniony przez Macierewicza jako ten dowódca, który ponoć miał nie być „zaangażowany w tworzenie błędnego systemu dowodzenia armią” za czasów Bronisława Komorowskiego. Tomasz Siemoniak przypomniał tu, że ten nowo mianowany dowódca operacyjny był współtwórcą systemu kierowania armią.

Jak widać wyjaśnienia Antoniego Macierewicza uzasadniające dokonywanych przez niego masowej rotacji na najwyższych stanowiskach dowódczych w siłach zbrojnych RP, są zupełnie inne i wynikają tylko na właściwym doborze kadr, które mają być na tyle spolegliwy wobec nowych fanaberii Macierewicza  jako szefa MON, aby ten mógł je tolerować. Jednocześnie pokazują te zmiany kierunek, który ma doprowadzić do tego, żeby jak najszybciej podporządkować sobie wojsko i przejść nad nim na ręczne sterowanie, w którym to wojsku rola dowódców ma zostać sprowadzona wyłącznie do przekaźników jego poleceń.

 

http://www.pch24.pl/po-co-nam-zmiany-na-stanowiskach-dowodczych-w-armii–antoni-macierewicz-ujawnil-cala-prawde-,49376,i.html.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszymi i w nocy nadal z powodu wrogich działań podejmowanych przez ukraińskie wojska ATO w Donbasie dochodziło do licznych incydentów zbrojnych.

I tak, już w godzinach popołudniowych, od około godziny 15:00,  ukraińscy żołnierze rozpoczęli przy czołgów i moździerzy kaliber 120 mm ostrzał trzech miejscowości znajdujących się na południowym odcinku frontu donieckiego: Nowej Tawrii, Sachanki i Leninskoje. Łącznie na ostrzeliwany teren spadło 62 pociski moździerzowe i 43 pociski wystrzelone z czołgów.

Łącznie, od godziny 18:00 do 24:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów i moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników i ręcznych karabinów maszynowych 1024 razy ostrzeliwali teren DRL.

Ostrzelane zostały następujące miejscowości: Trudowski na zachodnich obrzeżach Doniecka, Spartakus, dzielnica przemysłowa w Jasinowatej, Wasilewka i Jakowlewka oraz wspomniane wyżej Nowa Tawria, Sachanka i Leninskoje oraz dodatkowo Komiternowo.

Na ostrzeliwany teren spadło około 220 pocisków wystrzelonych z ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz z czołgów.

 

W ciągu dwóch ostatnich dób w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu ciężkiej artylerii na pozycje obronne sił powstańczych, zginął kolejny żołnierz sił zbrojnych DRL.

Natomiast od początku nowej fali eskalacji działań zbrojnych przez ukraińskie siły ATO już zginęło łącznie 45 osób. A od początku konfliktu w Donbasie, tylko w rejonie DRL- zostało zbite  4334 osoby.

Natomiast jeśli chodzi o ługański odcinek frontu, to ukraińscy żołnierze 20 razy przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznej broni maszynowej, celów cywilnych i pozycji obronnych sił zbrojnych Milicji Ludowej ŁRL.

I tak, trzykrotnie ostrzelana została wieś Sokolniki, Łogwinowo i Kalinowo oraz Łozowoje, Wiesiełogorowki, Prisziba i Sanchrowki.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę przekazany przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 13 лютого 2017 року
Російсько-окупаційні війська, в чергове цинічно порушили режим тиші, обстрілявши наші позиції з важкого озброєння. На Донецькому напрямку з артилерії 122 міліметрів – ПІСКИ. Зі 120 та 82 міліметрових мінометів – Авдіївку та Троїцьке. З гранатометів та стрілецької зброї Невельське, Зайцеве, Верхньоторецьке, Новоселівку Другу та Луганське. По Невельському вогонь вів снайпер.
На Маріупольському напрямку з 122 міліметрової артилерії, танків, БМП окупанти обстрілювали Водяне. З мінометів різних калібрів: Красногорівку, Широкине, Водяне. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Водяне, Лебединське, Богданівку, Широкине. БТР противника вів вогонь по Водяному, БМП та снайпер – по Широкиному.
На Луганському напрямку бойовики використовували 82 міліметрові міномети та гранатомети, обстрілюючи наші позиції в районі Кримського.
Загалом зафіксовано 39 обстрілів. Втрат серед наших військових немає”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 13 лютого 2017 року

Російсько-окупаційні війська вперто порушують режим тиші, обстрілюючи наші позиції з важкого озброєння. На Донецькому напрямку з артилерії 122 міліметрів – Піски. Зі 120 та 82 міліметрових мінометів – Невельське, Верхньоторецьке, Авдіївку та Троїцьке. З гранатометів та стрілецької зброї Невельське, Зайцеве, Піски, Новолуганське, Верхньоторецьке, Новоселівку Другу та Луганське. По Невельському вогонь вів снайпер.
На Маріупольському напрямку з 122 міліметрової артилерії, танків, БМП та БТР окупанти обстрілювали Водяне. З мінометів різних калібрів – Павлопіль, Красногорівку, Широкине. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Лебединське, Богданівку, Павлопіль, Широкине. Також по Широкиному вели вогонь БМП та снайпер.
На Луганському напрямку бойовики використовували 82 міліметрові міномети та гранатомети, обстрілюючи наші позиції в районі Кримського, Валуйського, Новоолександрівки та Станиці Луганської.
Загалом зафіксовано 72 обстріли. Одного нашого військового поранено”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z dzielnicy Kijowskiej w Doniecku:

 

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Tak się zakończyły zabawy granatem jednego z ukraińskich bojców ATO w kawiarni w jednej z podrówieńskich wsi.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

 

Reklamy

112 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.02.2017r.- 719 dzień od nowego rozejmu.

  • Aż strach mu się pokazać. Dodam tylko, że nie on sam ma tak wykrzywioną optykę, ale cała formacja, a nawet są tam od niego jeszcze większe oszołomy.

   Widocznie teraz narzędziem politycznym jest oszołomstwo dla oszołomów?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 1. Główny lekarz szpitala im. Miecznikowa w Dnieprze poinformował w wywiadzie udzielonym ukraińskiemu kanałowi „112.ua” że po ostatnich walkach na Donbasie, do jego szpitala znowu napłynęły transporty rannych „bojców ATO”. zajęte są wszystkie miejsca na oddziale intensywnej terapii, a dwoje z rannych znajduje sie w stanie krytycznym;
  https://mianews.ru/ru/2017/02/14/ukrainskie-bolnicy-zavaleny-ranenymi-boevikami/
  http://112.ua/ato/dvoe-boycov-ato-ostayutsya-v-gospitale-v-dnepre-v-krayne-tyazhelom-sostoyanii-glavvrach-371762.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) NN sprwcy pobili jednego z dziennikarzy miejscowego kanału tv. Pobitemu nic nie skradziono dlatego też można wykluczyć próbę rozboju, dodatkowo kierownictwo kanału tv w którym pracuje pobity poinformowało ze wcześniej otrzymywało pogróżki w sieciach społecznościowych;
  https://strana.ua/news/55722-neizvestnye-izbili-zhurnalista-krivorozhskogo-telekanala.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • O poziomie społeczeństwa świadczy jego stosunek do zwierząt. Czego więc innego można spodziewać się po Ukrainie? Znamienity dowód to zabijanie w okrutny sposób psów przed EURO. W bestialski sposób traktują ludzi i wszystkie żywe istoty.

   „W Polsce na wyżywienie psów przeznacza się dwa razy więcej środków (4,2 tysięcy hrywien), niż na Ukrainie wynosi emerytura.”
   Skoro już musi Pan cytować ten ukraiński portal dla Polaków, to proszę sprecyzować informację, bo nie wiem – czy jest to kwota wydatkowana na tydzień, dekadę, miesiąc,a może rok? Czy dotyczy środków przeznaczonych na jednego psa, 10 czy może 100? Z informacji portalu Tymczuka absolutnie nic nie wynika.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Poza tym wydatków (oraz dochodów) nie można porównywać i przeliczać po kursie waluty a niestety, w wielu informacjach stosuje się tylko przelicznik, co absolutnie nie odzwierciedla sytuacji.

    Polubione przez 3 ludzi

   • Masz racje ariado, przepraszam jeśli podniosłem trochę ciśnienie 🙂
    Gównie chodziło mi o pokazanie w jaki sposób traktowani są LUDZIE na Ukrainie.
    Przy obecnych średnich emeryturach na Ukrainie (2.1 tysiąca hrywien) staruszkom nie wystarcza środków na ogrzanie mieszkania o powierzchni 30 m2 w mieście. Nie mają zapewnionej opieki medycznej ( za „bezpłatne” leki płaci około 90% pacjentów), a zakup żywności (chociaż w Polsce jest drożej) przy takich emeryturach jest wyzwaniem.
    To co obecnie dzieje się na Ukrainie to w mym przekonaniu świadomy genocyd emerytów, rencistów i kalek. Ci którzy nie mogą liczyć na pomoc dzieci/rodziny skazani są na nędzę (śmierć?).
    A to dopiero (niestety) początek. Nowe prawo dotyczące przechodzenia na emeryturę i inflacja zrobią swoje (los emerytów będzie jeszcze smutniejszy).

    Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem w Waszyngtonie, kompletnie ” połamali” Trumpa, rzecznik Białego Domu Sean Spicer poinformował że „”Prezydent Trump spodziewa się, że rosyjskie włądze zaangażowują się w deeskalację przemocy na Ukrainie i zwróci Krym” ;
  https://russian.rt.com/world/news/359155-beliy-dom-rossiya-krim
  Komunikat Białego Domu skomentował jeden z przewodniczących komisji parlamentarnej rosyjskiej Dumy Leonid Kałasznikow, który określił go jako widomy skutek wywieranych na Donalda Trumpa nacisków oraz presji
  https://russian.rt.com/russia/news/359169-gosduma-belyi-dom-krym
  „Frakcja” McCaina jednak górą…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Deficyt handlu zagranicznego na Ukrainie w 2016 roku wyniósł blisko 3 mld $.
  https://www.unian.info/economics/1777431-imports-to-ukraine-exceed-exports-by-almost-3-bln-in-2016.html
  Komentarz: To zła wiadomość pokazuje ,że eksport na Ukrainie spada i, że kraj ma trudności w zdobyciu nowych rynków ( wyjątek tania żywność min zboża). Problemem jest tez wolumen dewiz w kraju. Z uwagi na nikłe inwestycje zagraniczne liczba $$$ w obiegu zmniejsza się ,a to powoduje „presję” na hrywnę (możliwy spadek wartości ukraińskiej waluty).

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ciąg dalszy „perypetii” aktywisty tzw. LGBT z Rosji „transseksualisty” Olega Wasiljewa zatrzymanego ze swoja ‚pomocnica’ w Doniecku. Okazuje się ze planowany przez niego „artystyczny performans” miał polegać na…AUTOKASTRACJI dokonanej w centrum miasta . Na szczęście odpowiednie służby ‚wybiły mu to z głowy’ i „grzecznie” wyprosiły poza terytorium Republiki Donieckiej…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Było ale nie zaszkodzi przypomnieć. Ciut inne spojrzenie na sprawę

  „Leszek Miller: UPA w natarciu”

  http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/leszek-miller-upa-w-natarciu_951411.html

  „W ubiegłym tygodniu ukraińscy historycy z szefem tamtejszego IPN Wołodymyrem Wiatrowyczem za-inaugurowali wielką kampanię informacyjną związaną z obchodami 75. rocznicy powstania zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. „Ukraina nie wyrzeknie się UPA” – zadeklarował Wiatrowycz. Dodał, że „żądania i szantaż”, które Ukraińcy słyszą ze strony Kaczyńskiego i innych polskich polityków, aby wyrzec się tej części historii, są niedopuszczalne i sugerują, że politycy ci nie chcą, aby Ukraina była silnym i wolnym państwem.”

  Polubione przez 4 ludzi

   • Szefie pogardzajmy ideologia nie ludźmi. Na Ukrainie mieszka wielu Rusinów, Polaków,ba uczciwych Żydów, którzy nigdy emocjonalnie nie byli związani z Banderyzmem i oligarchami.
    Ponadto im gorzej na Ukrainie, im bardziej niestabilny politycznie i ekonomicznie jest ten kraj tym więcej przybyszów zza wschodu możemy oczekiwać…
    Ukraina jako państwo miała/ma większy potencjał niż Polska: lepsze gleby, lepsze położenie geograficzne, więcej zasobów naturalnych itd itp Jednak jest dużo biedniejsza niż Polska, dlaczego bo cały czas różne kliki grabiły na spółkę z obywatelami ten kraj w myśl zasady „po nas choćby potop”. Takiego złodziejstwa braku pomyślunku nie ma chyba nigdzie na świecie. A prym w tym wiodą właśnie oligarchowie i neobanderowcy (patrz choćby blokada dostaw węgla)

    Polubione przez 4 ludzi

    • Zgadzam się, tylko, że nie wiadomo jaką Ukrainę miał na myśli tow. L.Miller. Ale znając jego poglądy na dawanie przez Polskę d***y jankesom, to chyba można się domyśleć co mu po głowie chodzi.

     Natomiast jeśli chodzi o milczącą większość na Ukrainie, to niech wezmą się w końcu do roboty i przegonią tą zboczoną bandę, która narzuciła im swoją wolę.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

     • Tow. L Miller od początku miał na myśli Ukrainę a nie UPAinę. Chyba pan już nie pamięta jego prób przeciwstawienia się ogólnopolskiej post-solidarnościowej nagonce na „prorosyjskich” na Ukrainie. Próbował, został zakrzyczany przez „wolnościowców”. Oczywiście, też jest politykiem.
      Jego poglądy na dawanie rzyci jankesom są związane z faktem, że na skutek post-solidarnościowej propagandy, owe dawanie rzyci (bezpośrednio lub za pośrednictwem ojropy czy Anglii – biorącej nas, a dającej amerykańcom) jest uznawane przez większość narodu polskiego za tzw. „wolność”.
      Takie rozumienie „wolności” w części polskiego (wyklęci & co, a następnie „$”) społeczeństwa ciągnie się od końca okupacji hitlerowskiej.

      Polubione przez 2 ludzi

 7. W/g mnie ważne jest to, że politycy wreszcie zaczynają dostrzegać problem i mówic o zakazanych tematach. Co do intencji nie wnikam.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 2 ludzi

 8. „Weteran ATO” z Winnicy, „legendarny” tzw. cyborg, czyli „obrońca donieckiego lotniska” został skazany przez ukraiński sąd na…trzy lata więzienia za kradzież flagi państwowej. Sam „weteran ATO” tłumaczył się że flagę „nie ukradł, a zdjął by ja wyczyścic ponieważ wisiała przed budynkiem miejscowej administracji brudna i zabłocona”…
  http://news.liga.net/news/society/14691528-zashchitniku_donetskogo_aeroporta_dali_tri_goda_za_krazhu_flaga.htm

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.