Wojna domowa na Ukrainie 15.02.2017r.- 720 dzień od nowego rozejmu.


 

Już w najbliższy piątek (17 lutego br.) rozpocznie się w Monachium trzydniowa 53 monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, której tym razem tematem będzie, raport opracowany przez Munich Sekurity Report (MSR) 2017 pod znaczącym tytułem „Post-Truth, Post-West, Post-Order”.

 

 

Dokument ten, powstały we współpracy szeregu think-tanków, jest analitycznym wkładem do dyskusji na tegorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, która jest uważana za najważniejsze spotkanie w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego.

Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger już w przedmowie raportu MSR pisze, że bezpieczeństwo międzynarodowe nigdy jeszcze od II wojny światowej nie było narażone na  taką opresję jak dzisiaj. W swojej głównej tezie raport ten zwraca uwagę, że świat znajduje się przypuszczalnie krok przed „post-zachodnią erą”, słowem u schyłku zdominowanego przez Zachód, liberalnego świata.

Za podstawę tego twierdzenia autorzy raportu przyjmują rozluźniające się więzi między państwami Unii Europejskiej, nowe drogi przepływu informacji oraz wybór Donalda Trumpa na nowego prezydenta USA (!).

I tak, kryzys liberalnych demokracji, islamski terroryzm, sporne kwestie terytorialne w obszarze Pacyfiku i próżnia, jaka może powstać po wycofaniu się USA z architektury bezpieczeństwa międzynarodowego będą stanowić obecnie najważniejsze problemy do rozwiązania. W raporcie MSR Fundacja Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) daje wgląd w najważniejsze aktualne wyzwania stojące przed polityką międzynarodową.

A więc, pierwszym z takich wyzwań jest to, że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie wspomniał w swoim inauguracyjnym przemówieniu ani o demokracji, ani o wolności czy prawach człowieka, co dla liberalnych wartości na całym globie nie oznacza niczego dobrego- takie spostrzeżenie znalazło się w raporcie MSR.

Również szef MSC przepowiada rosnący wpływ przeciwników otwartego społeczeństwa. Na Zachodzie ludzie coraz bardziej tracą zaufanie do modelu liberalnego społeczeństwa i jego podstawowych wartości. Jedno z licznych badań dotyczących bezpieczeństwa pokazuje, że w wielu krajach – wśród nich w USA, Hiszpanii i Niemczech – więcej ludzi niż 15 lat temu ufa, że lepsze rozwiązania polityczne jest w stanie zaoferować autorytarny rząd niż demokratyczny.

Kolejnym problemem jaki ujawnił się w ostatnim czasie jest, według autorów raportu MSR, sprawa tzw. „fake news”– a więc przekazywania w celach propagandowych fałszywych wiadomości, co obecnie stanowi największe wyzwanie dla publicznej dyskusji, podobnie jak trolle i automatyczna moderacja w mediach społecznościowych czy umotywowane politycznie rozpowszechnianie zdobytych nielegalnie tajnych informacji.

„Największe niebezpieczeństwo polega na tym, że coraz bardziej kruszy się zaufanie obywateli w media i polityków” – zauważają autorzy raportu MSR. Według nich, powstaje w ten sposób błędne koło, ponieważ liberalne rządy nie mogą utworzyć żadnych „urzędów prawdy” zabraniających rozpowszechniania fałszywych wiadomości, bez rezygnowania z własnego liberalizmu.

Po trzecie, palącym problemem dzisiejszych czasów jest to,  wg. raportu MSR,  że zagrożenia dla otwartych społeczeństw rodzą także konflikty toczące się na świecie, choćby wojna domowa w Syrii, w której według ONZ zginęło od 2011 roku ponad 300 tys. ludzi a połowa syryjskiej ludności znajduje się na tułaczce.

Czysto wewnętrzny syryjski protest przeciwko reżimowi Baszara al-Asada dawno już stał się międzynarodowym konfliktem – czytamy w raporcie MSR. Podczas jednak, gdy w Syrii i w innych konfliktach w regionie mamy do czynienia z szeregiem interwencji z najróżniejszych stron, Zachód w dalekim stopniu pozostaje bezczynny. Może się to już równać nastaniu post-zachodniej ery.

Po czwarte, największym jednak wyzwaniem jest terroryzm związany z powstaniem tzw. Państwa Islamskiego (IS). Jego bojownicy i sympatycy odpowiadają za niektóre z z zamachów terrorystycznych dokonanych w Europie, a to jest dopiero początek problemu, bo oni dopiero rozpoczęli tak na dobrą sprawę zapuszczanie korzeni w Europie Zachodniej.

Dlatego też, „na dłuższą metę jednak Europa musi się zdecydować na jednolitą reakcję”– napisano w raporcie MSR:

„Tylko wówczas, gdy UE rozbuduje swoją współpracę antyterrorystyczną i wzmocni swoje siły reakcji, państwa europejskie będą w stanie stawić czoła przypuszczalnie długotrwałemu wyzwaniu, jakim jest dżihadyzm”– można dalej przeczytać w raporcie.

Pomimo tego, że na 90 stronach raportu MSR odnotowano najważniejsze problemy punktów zapalnych obecnego świata, to jednocześnie jego autorzy nie dają odpowiedzi na ich rozwiązanie. Te ma omówić Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, która zbierze się pod koniec tego tygodnia (17-19.02.2017r).

Od jej uczestników Wolfgang Ischinger oczekuje tylko jednego:

„Mam nadzieję, że nie będziemy owijali w bawełnę i otwarcie i szczerze rozmawiali zarówno na temat naszej różnicy zdań, jak i naszych wspólnych interesów i wartości”- nad czym zastanawiać się będzie około 500 gości, w tym prezydenci Andrzej Duda i Petro Poroszenko oraz nowy sekretarz generalny ONZ António Guterres, a poza tym aż 47 ministrów spraw zagranicznych (w tym oczywiście nie może zabraknąć Witolda Waszczykowskiego), 30 ministrów obrony (w tym Antoni Macierewicz) oraz delegacja z USA, której przewodniczyć będzie wiceprezydent Mike Pence. Natomiast kongres Stanów Zjednoczonych reprezentował będzie niestrudzony w swych zapędach podpalenia świata- republikański senator John McCain.

Pytaniem tylko jest: czy poza różnicą zdań są jeszcze jakieś wspólne interesy i wartości krajów liberalnego świata?

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

I tak, w późnych godzinach popołudniowych stacja uzdatniania wody w Doniecku znalazła się pod ostrzałem ukraińskich moździerzy. Tam wiele z pocisków padało  w pobliżu zbiornika, w którym znajduje się 4 tony chloru. Pracownicy na czas ostrzału ukryli się w piwnicy. Mniej więcej godzinę wcześniej, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy przeprowadzili ostrzał okolic serwisu „Volvo-Center”, na południowych obrzeżach donieckiego lotniska oraz strefy przemysłowej miejscowości Jasinowata, a jeszcze półgodziny wcześniej (około 15:40) ukraiński odział „Gwardii Narodowej” i pułku MSWU „Azow” przeprowadzili na wzgórze Dierzkaj gdzie znajdują się linie obrony sił DRL. W wyniku tego nieudanego ataku zginęło 5 ukraińskich bojców, a trzech zostało rannych.

Walki w nocy toczyły się w rejonie donieckiego lotniska, a tam w rejonie wioski Żabunka i na północnych obrzeżach Doniecka w dzielnicy Putiłowki i Jakowlewki w okolicach Czerwonogwardijewki oraz w rejonie Piask i na linii miejscowości Opytnoje-Awdiejewka, a także Makiejweki, Gwardiejewki i Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki, a także w rejonie Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego.

W rejonie Mariańska koło Awdiejewki zostały przekazane ciała trzech poległych tam w czasie walk trzech żołnierzy sił zbrojnych DRL.

Poza tym w dniu wczorajszym w wyniku ukraińskiego ostrzału pozycji sił DRL poległ kolejny powstaniec.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby sytuacja nieznacznie uspokoiła się.

I tak, ukraińscy żołnierze przeprowadzili tym razem osiem razy ostrzał pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL. Z tego przy użyciu karabinów maszynowych w rejonie wsi Kalinowo. Przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów AGS i karabinów maszynowych w rejonie Łogwinowa oraz przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, wyrzutni rakiet p.panc. i ręcznej broni maszynowej okolice miejscowości Pierwomajsk i wsi Frunze- gdzie dodatkowo w użyciu były wyrzutnie granatów AGS.

Poniżej jeszcze raport dobowy przekazany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie.

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 14 лютого 2017 року

На Донецькому напрямку російсько-окупаційні війська з мінометів обстріляли Троїцьке, Невельське, Піски та Авдіївку. З стрілецької зброї – Зайцеве, Піски та Новгородське.
На Маріупольському напрямку зі 120 міліметрових мінометів обстрілювали Водяне. З гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї – Павлопіль та Широкине. По Широкиному та Водяному вели вогонь БМП противника.
На Луганському напрямку окупанти з великокаліберних кулеметів обстрілювали Новозванівку.
Загалом зафіксовано 26 обстрілів. Втрат серед наших військових немає”.

 

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 14 лютого 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують обстріли наших позицій на всіх напрямках. З мінометів обстріляли Кам’янку, Троїцьке, Новоселівку Другу, Невельське, Піски та Авдіївку. З стрілецької зброї – Зайцеве, Піски, Опитне та Новгородське. По Авдіївці вели вогонь БМП.
На Маріупольському напрямку зі 120 міліметрових мінометів обстрілювали Водяне. З гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї – Павлопіль, Чермалик, Лебединське, Гнутове та Широкине. По Широкиному та Водяному вели вогонь БМП противника. По Новотроїцькому – снайпер.
На Луганському напрямку окупанти з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї обстрілювали Новоолександрівку та Новозванівку.
Загалом зафіксовано 52 обстріли. Втрат серед наших військових немає”.

 

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa na temat skutków wczorajszego ostrzelania z broni ciężkiej przez ukraińskich żołnierzy zakładu chemicznego w Doniecku:

Oraz skutków ostrzału przez ukraińskich żołnierzy w nocy z 10 na 11 lutego br. wsi Staromichajłowki:

 

***

Ponad 1000 mieszkańców Doniecka, od godzin porannych bierze udział w proteście zorganizowanym przeciwko bezczynności obserwatorów misji OBWE w tym mieście.

*

Również dziś, ale w Mińsku będzie miało miejsce spotkanie podgrup kontaktowych w ramach prowadzonych rozmów na temat uzgodnienia kwestii bezpieczeństwa, gospodarczych i politycznych w sprawie zakończenia konfliktu zbrojnego w Donbasie.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Tak ustrojono postradziecki pomnik hutnika w Mariupolu. Jak widać nie ma tam pieniędzy na nic, ale na głupoty zawsze się znajdą. Jakże przypomina mi to co dzieje się w naszym kraju.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

Na deser coś śmiesznego:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

Reklamy

121 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.02.2017r.- 720 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Weteranom ATO” z obwodu kijowskiego w nagrodę za ich ‚zaszczytną służbę ku chwale Ukrainy” przydzielono działki gruntowe znajdujące się na miejscowym wysypisku oraz przy zbiorniku gdzie spływają okoliczne ścieki. Jak tłumaczył się odpowiedzialny za przydział gruntów urzędnik, innych nie mógł dać bo takich po prostu nie ma…
  http://censor.net.ua/photo_news/428028/veteranam_ato_v_sele_hotov_na_kievschine_vydelili_zemlyu_vozle_otstoyinika_selskiyi_golova_zayavlyaet

  Polubione przez 5 ludzi

     • Na pewno będą szukać, ale czy znajdą kwestia otwarta. Jutro spotkanie Ławrow – Rex, zobaczymy jakie będą komunikaty po nim. Jedno jest pewne, w Waszyngtonie trwa ostra walka. Trump to fajter , lubi zwarcie, zawsze był krnąbrny i nieposłuszny, takiego nie łatwo zagonić do narożnika. Facet ma pod górkę, ale zawsze lubił wyzwania. 🙂

      Polubione przez 4 ludzi

     • Obawiam się że następne „uderzenie’ pójdzie właśnie po nowym Sekretarzu Stanu, czyli Tillersonie, i o ile uda sie mu zachować stanowisko to może dostać propozycje nie do odrzucenia w postaci przydzielenia mu „pomocników”, którzy będą kontrolowali każdy jego ruch…

      Polubione przez 4 ludzi

     • 🙂 I po co mu ta polityka była, siedział facet w nafcie, kasa leciała . Mógł się wyluzować, a teraz to same nerwowe dni go czekają. Najlepiej to leśnikiem być, cisza , spokój, nic się nie dzieje.

      Polubione przez 4 ludzi

 2. W jednym z hoteli w Nikopolu (obwód dniepropietrowski) zatrzymano „wolontariusza z Polski” u którego znaleziono noże, granaty praz amunicję. Tłumaczył się ze wszystko to otrzymał od przyjaciół w „prezencie”. Po ustalenie jego tożsamości, okazało sie że „wolontariusz z Polski” to obywatel Ukrainy który mieszka od kilku lat w Katowicach;
  http://34.ua/ru/news/view/91383–v-nikopolyskom-otele-zaderzhali-volontera-iz-polyshi-s-arsenalom-oruzhija/
  Tymczasem na przejściach granicznych z UE po autobusach przekraczających granice (m.in z Polską) krążą ludzie w umundurowaniu polowym, którzy zbierają „dobrowolne datki na operacje ATO”. Jak tłumaczą ukraińskie służby graniczne „ludzie którzy zbierają datki to nie ich funkcjonariusze, a tzw. wolontariusze ATO” i ze robią to zgodnie z obowiązującym prawem. Z kolei ukraińscy eksperci są w szoku mówiąc że to wstyd że Ukraińcy „z wyciagnieta ręką stoją już na granicy własnego państwa’…
  http://vesti-ukr.com/strana/225205-denhi-kinuli-vse-na-hranitse-s-evropoj-sobirajut-sredstva-na-ato

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Ukraińskie media oskarżyły ukraiński resort obrony o skrywanie prawdziwych danych na temat strat jakie poniosły Siły Powietrzne Ukrainy w trakcie walk na Donbasie. Według danych przedstawionych przez media bezpowrotnie miały utracić one 28 samolotów i helikopterów, zarzucono także dowództwu ukraińskiemu skrajną nieudolność, m.in jeden z naczelników Sztabu Generalnego Ukrainy miał wysłać samolotem Ił-76 49 „bojców ATO” na ługańskie lotnisko pomimo tego ze wiedział ze w pobliżu działają oddziały ‚separatystów” dysponujące bronią pplot. w rezultacie czego doszło do zestrzelenia maszyny i śmierci wszystkich na pokładzie;
  https://strana.ua/news/55948-stali-izvestno-skolko-samoletov-i-vertoletov-realno-byli-sbito-v-ato.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Wina Putina 😀
  Wspierani przez Rosję hakerzy korzystają z nowego wirusa komputerowego do prowadzenia ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną – poinformował przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandr Tkaczuk.
  http://forsal.pl/artykuly/1020210,ukraina-rosja-wykorzystuje-do-atakow-cybernetycznych-nowy-wirus.html
  Komentarz: I już wiadomo, że jeśli staną zakłady pracy na Ukrainie z powodu braku prądu, to nie będzie to wina szczerych ukraińskich patriotów i blokady tranzytu węgla, a wina wrednych ruskich hakerów.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dobre 🙂
   Ale czy Ukraińcy są aż tak durni i naiwni ? by w takie COŚ uwierzyć 🙂
   Ale może to taki misterny plan , żeby obywateli zmobilizować do ofensywy na Donbas:
   ” Patrzcie , wy tu marzniecie po ciemku a w zbuntowanym Donbasie są wielkie hałdy antracytu , trzeba je tylko wyzwolić „

   Polubione przez 4 ludzi

  • Odnośnie Pana odpowiedzi w sprawie prawdziwości danych , w naszej dyskusji o perspektywach Ukrainy. Nie o te dane i ich prawdziwość mi chodziło. Z tymi , które Pan przytoczył się zgadzam.
   Mi chodziło o bieżący stan magazynowy gazu i antracytu. Bo z tym wg mnie może być różnie w praktyce.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Przedstawiciele odpowiednich komisji parlamentarnych wezwali kierownictwo ukraińskiej Rady Ministrów i „Ukrzaliznyci” do rozpatrzenia kwestii podniesienia taryf na przewozy towarowe. Poinformowali o tym przedstawiciele różnych frakcji podczas obrad okrągłego stołu Komisji RNU ds. Polityki Przemysłowej i Przedsiębiorczości.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/10179-przeciwko-podwyzce-taryf-w-ukrzaliznyci-wystapily-w-odpowiednie-komisje-parlamentu-europejskiego.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraiński producent muzyczny Wołodymyr Bebeszko przyznał, że spora grupa ukraińskich piosenkarzy przestała śpiewać w języku narodowym i zajęła się twórczością w języku rosyjskim, ze względów komercyjnych (czyli mają po prostu z tego wiecej pieniędzy);
  http://vz.ru/news/2017/2/15/858175.html
  ps. Kwintesencja „ukraińskiego patrioty”, pluje na Rosje, Rosjan i wszystko co rosyjskie, ale jak mu Rosjanie zapłacą to śpiewa po rosyjsku dla Rosjan…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Przeczytam jutro. 🙂 A co do mojego optymizmu, on jest zawsze taki sam. Pisałem wielokrotnie , ze nie lubię skrajności. Zarówno nadmierny optymizm, jak i pesymizm, nie leży zupełnie w mojej naturze. Jestem optymistyczno – pesymistyczny , jak zawsze. 🙂
   Zresztą z natury jestem chłodny i zdystansowany do świata i ludzi, a także tego co się wokół mnie dzieje. No chyba , że w związkach, wtedy angażuje się całkowicie i bez reszty. 🙂

   🙂 Pozdrawiam życząc spokojnej nocy i udanego jutrzejszego dnia, który zapewne przyniesie nowe ciekawe informacje , odnośnie tego co się dzieje w amerykańskiej polityce.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Może dobrze, że zrezygnował, widocznie się nie nadawał, skoro z tak błahych powodów zabrał wiaderko i grabki zmieniając piaskownice. Człowiek kandydujący na stanowisko państwowe , bardzo wysokie stanowisko, powinien być odporny na krytykę medialną i radzić sobie w takiej sytuacji. 🙂 Dla niego wizja zmian na amerykańskim rynku pracy, widocznie była mniej ważna ,jak jego dobry medialny wizerunek. Zawsze miałem wrażenie , ze dorośli ludzie lepiej sobie radzą w sytuacjach społecznych , stresujących ( a taką bez wątpienia jest krytyka publiczna) , niż nastolatkowie, Widocznie mylne to było wrażenie. Niedojrzały facet. 🙂

   Polubione przez 1 osoba

   • Tu się Pan myli,
    Oni go zaszczuli i to z błahych powodów. Poza tym Senatorowie z góry zapowiedzieli , że nie dadzą zgody na jego nominację. Więc i tak nie zostałby ministrem pracy.
    Jego grzechami było:
    1 zatrudniał kiedyś pokojówkę ,sprzątaczkę , która nie miała pozwolenia na pracę ( i była chyba nielegalną imigrantką)
    2 W sieci restauracji , którą kiedyś kierował ludzie nie zawsze dostawali pensję na czas
    Po prostu wyciągnęli haki z długiego życiorysu faceta ( tak jakby wszyscy inni byli super porządni) i go zjedli , tak jak Flynna . To takie w stylu CIA , czy Mossadu.
    Na koniec facet wycofał się ale powiedział , że popiera politykę i działania Trumpa.
    To było totalne szczucie mediów głównego nurtu , poparte przez zgraję sprzedajnych kongresmenów.

    Polubione przez 2 ludzi

 7. Nowy skandal na Ukrainie. czujni „szczerzy ukraińscy patrioci” wykryli ze zbiegły (wraz ze swoją zoną równiez była deputowaną) z Rosji były deputowany Dumy Państwowej, członek Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Denis Woronienkow, który miał dostarczyć ukraińskiej prokuraturze „twarde dowody” na ‚zdradę” byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza, a który ostatnio w „wolnych ukraińskich mediach” porównywał Rosję z hitlerowskimi Niemcami;
  http://censor.net.ua/resonance/427681/eksdeputat_gosdumy_denis_voronenkov_situatsiya_v_rossii_kak_v_natsistskoyi_germanii_ne_hochu_jit_vo
  Jeszcze niedawno deklarował się jako ‚zwolennik przyłączenia Krymu do Rosji” oraz nawoływał do świętowania z okazji powołania do życia Noworosji…
  https://www.obozrevatel.com/crime/36427-ukraina-v-shoke-vsplyila-neozhidannaya-informatsiya-ob-eks-deputate-rf-poluchivshem-ukrainskoe-grazhdanstvo.htm
  Z kolei Komitet Śledczy Rosji wysalał za Woronienkowem międzynarodowy list gończy w którym zarzuca się mu „kontrolowanie bezprawnego przejęcia prawa własności jednego z budynków w centrum Moskwy’ w wyniku czego nielegalnie wzbogacił się o sumę 1,2 mln dolarów;
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2855430

  Polubione przez 5 ludzi

 8. A po co im przemysł jak i tak nic nie mogą wyeksportować?

  Pozdrawiam.

  Liked by you and 3 other people

  AdNovum , Luty 15, 2017 at 18:36

  Nieprawda.
  W sieci supermarketów „Polo” są cukierki firmy Roshen Splas toffi.
  Tu bardzo pocieszająca wiadomość.
  W naszym Polo te cukierki leżały dłuższy czas w cenie 2,09 zł za 10 dkg.
  Potem zniknęły z gabloty.
  Dzisiaj leżą z powrotem ale w cenie 1,49 za 10 dkg.
  Oczywiście ekspedientka nie orientowała się kto je produkuje.
  Wyjaśniłem jej, że te cukierki są banderowskie.
  Ale skoro tak marnie schodziły to może klienci coś tam kumali.
  PS. W naszym mieście stoi popiersie obrońcy Przebraża Komendanta Obrony Przebraża Ludwika Malinowskiego na placu Obrońców Przebraża.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Z tej wypowiedzi wynika że:
  Cena węgla tego z Donbasu wynosi 1730 hr za tonę
  Jeżeli blokada Dmbasu będzie trwać.
  To kupowany węgiel z „Amsterdam+” czyli z różnych krajów poprzez port w Roterdamie wyniesie 3100 hr za tonę
  W związku z tym cena za energię elektryczną musi wzrosnąć o 25%.
  Poza tym jest tam informacja o tym, że zapasy Antracytu są na Dziewięć dni!!
  http://espreso.tv/video/234984

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Przepraszam porty mi się pomyliły co do sensu wypowiedzi nie ma żadnego znaczenia!
  Na dobranoc piosenka ze Śląska co jeszcze nie ma autonomii o takim Achimie co do klusek śląskich i rolady nie spieszył.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.