Wojna domowa na Ukrainie 17.02.2017r.- 722 dzień od nowego rozejmu.


Przyjaciele tej profanacji polskiej ambasady we Lwowie by nie zrobili.

 

„Dlaczego Amerykanie mieliby panu ufać, kiedy oskarża pan media o podawanie fałszywych informacji, skoro sam dostarcza pan fałszywych informacji?”– takie pytanie zadał jeden z dziennikarzy na wczorajszej (16.02.2017r.) konferencji prasowej prezydenta Donalda Trumpa.

 

 

Wczorajsza, niemalże półtoragodzinna konferencja prasowa była najdłuższym spotkaniem Donalda Trumpa z przedstawicielami mediów w ciągu pierwszego miesiąca sprawowania przez niego urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Na konferencji tej Donald Trump przede wszystkim stanął w obronie pracowników swej administracji, która, jak ocenia, pracuje znakomicie, skrytykował natomiast „media głównego nurtu” za przedstawianie fałszywego obrazu jego działalności:

„Włączam telewizję i widzę materiały pokazujące chaos i jeszcze raz chaos! Tymczasem moja administracja działa jak świetnie naoliwiony mechanizm” – powiedział Donald Trump.

Dodając, że po poprzedniku „Odziedziczyłem bałagan, mój rząd pracuje dzień i noc, by to naprawić, mimo że nie mogę go w pełni skompletować. Mnóstwo problemów. W rządzie i gospodarce. Szczerze mówiąc – odziedziczyłem bałagan. W kraju i za granicą. Bałagan i niestabilność za granicą, nie ważne gdzie spojrzeć. Bliski Wschód to katastrofa, tak samo Korea Północna”.

Natomiast odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy o przecieki dotyczące kontaktów jego doradców z władzami Rosji, Trump powiedział, że „przecieki jako takie były prawdziwe, jednak informacje w nich zawarte fałszywe”, co dało powód do kolejnej fali spekulacji w mediach.

Później Donald Trump przeszedł do krytyki poszczególnych mediów. I tak, np. nie szczędził on ostrych słów wobec takich mediów głównego nurtu, jak sieć telewizyjna „CNN”,  dziennik „The New York Times” i brytyjską telewizję „BBC”. Dostało się nawet konserwatywnemu dziennikowi „The Wall Street Journal” wydawanemu przez sojusznika Trumpa, magnata medialnego Rupperta Murdocha. Nazwał onskandalicznymi” i „hańbiącymi” doniesienia tego dziennika o tym, że szefowie amerykańskich agencji wywiadowczych nie przekazują prezydentowi wszystkich informacji w obawie, by nie przedostały się one w niepowołane ręce. Informacja ta została opublikowana wczoraj przez gazetę „WSJ”..

Zdaniem prezydentafabrykowanie newsów” i rozpowszechnianie „fałszywych informacji” jest inicjowane przez jego przeciwników politycznych, którzy nie mogą pogodzić się ze swą przegraną w  wyborach prezydenckich.

Donald Trump stwierdził także, że cokolwiek zrobi, jest to przedstawiane przez media w krzywym zwierciadle. A więc według mediów źle, gdy chce dogadać się z Rosją, ale również źle jet również, gdy zdecydowanie zareaguje na prowokacje Rosji.

„Nie mam żadnych kontaktów z Rosją, nie mam żadnych inwestycji w Rosji, ani nie pożyczałem od nich żadnych pieniędzy” – zadeklarował Donald Trump.

„Cała ta sprawa z Rosją, to podstęp!”wyjaśnił na koniec rosyjskiego wątku poruszanego przez media głównego nurtu.

Jak argumentował, takie sfabrykowane newsy paraliżują jego działania na scenie międzynarodowej powodując, że nie jest w stanie podjąć właściwych działań wobec Rosji. Zapytany o ostatnie prowokacje rosyjskie: obecność rosyjskiego okrętu szpiegowskiego na wodach międzynarodowych przy wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych czy też rozmieszczenie rakiet samosterujących krótkiego zasięgu, co jest pogwałceniem układu o likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu z 1987 r. (INF), Trump odparł: „przyjrzyjcie się w jakim momencie Rosja to robi”.

 

Donald Trump odniósł się także do niedawnej dymisji jego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, mówiąc, że to on sam zażądał rezygnacji  Michaela Flynna, którego nazwał przy tym „wspaniałym człowiekiem”:

„Kontaktując się z rosyjskim ambasadorem w Waszyngtonie, Flynn nie robił niczego złego” – zaznaczył Trump.

Dodał, że jego rezygnacja stała się nieuchronna, z powodu tego, iż gen. Michael Flynn wprowadził go w błąd, gdy jeszcze był prezydentem elektem, a co gorsza, potem nawet o tym nie pamiętał.

„Dla mnie to jest nie do przyjęcia” – wyjaśnił Donald Trump, i miał rację, bo gen. Michael Flynn, jako najbliższy doradca prezydenta- i do tego w jednej z najważniejszych dziedzin, powinien wobec niego zachowywać bezwzględną szczerość.

Jak sądzę, ta pierwsza konferencja prasowa- od rozpoczęcia oficjalnego urzędowania na stanowisku prezydenta USA Donalda Trumpa- była bardzo znacząca, bo wyjaśnił on szczerze pewne kontrowersyjne fakty, swoją postawę oraz stawiając do pionu rozbrykane i wrogie mu media głównego nurtu. Poza tym, jak już widać od kilku ładnych miesięcy prezydent Donald Trump nie będzie miał łatwego życia w walce z zastanymi patologicznymi układami i przy wprowadzaniu swojego programu wyborczego. Ale jako, że poradził sobie w biznesie, to tym bardziej poradzi sobie również jako prezydent.

 

https://twitter.com/realdonaldtrump

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ostatnią dobę, ukraińscy żołnierze praktycznie cały dzień, z różnym natężeniem, prowadzili ostrzał celów cywilnych i pozycji obronnych sił zbrojnych DRL na całej długości frontu.

I tak, już od około godziny 13:00, rozpoczęto ostrzał okolic Gorłówki, ze szczególnym natężeniem terenu kopalni „im. Lenina” gdzie znajduje się stacja przepompowni wody zaopatrującej Gorłówkę i kanał Siewierskij Donieck-Donbas.

Pracownicy ostrzeliwanej przepompowni zostali ewakuowani, ale na szczęście nie zostały uszkodzone pompy.

Poza tym, w godzinach od 18:00 do 02:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, czołgów, a także opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników, ciężkich i ręcznych karabinów maszynowych, przeprowadziło ostrzał zachodnich obrzeży Jasinowatej i leżącej koło niej wsi Krutaja Bałka, okolic Spartakusa,  Gorłówki oraz czterech miejscowości z nowoazowskiego obwodu na południowym odcinku frontu donieckiego: Sachanki, Oktjabra, Leninska i Komiternowa. Ostrzał ten spowodował najwięcej strat w Jasinowatej, gdzie w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem został tam uszkodzony dom znajdujący się na ulicy Pawła Ticziny nr. 50.

Łącznie na ostrzeliwany przez ukraińskich żołnierzy teren DRL spadło około 365 pocisków z ciężkiej artylerii, czołgów i moździerzy.

W ciągu przedwczorajszej doby, w wyniku ukraińskiego ostrzału z broni ciężkiej stanowisk obronnych wojsk DRL, zginęło kolejnych dwóch powstańców.

Ponadto, w rejonie ługańskiego odcinka frontu donieckiego, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych, przeprowadzili siedem razy ostrzał okolic następujących miejscowości: Kalinowa, Mołodzieżnogo, Pierwomajska, Łogwinowa i Kalinowki.

Nie ma ofiar wśród ludzi, ani innych strat materialnych.

Poniżej jeszcze raport dobowy przekazany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. oprerację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 16 лютого 2017 року

На Донецькому напрямку з мінометів різних калібрів російсько-окупаційні війська обстрілювали Авдіївку, Кам’янку, Піски, Зайцеве, Верхньоторецьке. З гранатометів та стрілецької зброї знову ж – Кам’янку, Зайцеве, Авдіївку, Піски. По Зайцевому вогонь вів снайпер.
На Луганському напрямку зі 120 та 82 міліметрових мінометів окупанти обстріляли Кримське. З гранатометів та стрілецької зброї – Лобачеве та Новоолександрівку.
На Маріупольському напрямку зі 120 міліметрових мінометів загарбники обстрілювали Широкине, а з гранатометів та стрілецької зброї – Мар’їнку, Новоселівку, Водяне, Лебединське, Широкине, Павлопіль, Гнутове. По Широкиному вели вогонь БМП противника. З протитанкових ракетних комплексів обстріляли Богданівку.
Загалом зафіксовано 35 обстрілів. На жаль, троє наших військових загинуло, четверо – поранено”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 16 лютого 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій на всіх напрямках, у тому числі з забороненого Мінськими домовленостям озброєння. На Донецькому напрямку з мінометів різних калібрів вони обстрілювали Авдіївку, Кам’янку, Піски, Зайцеве, Верхньоторецьке. З гранатометів та стрілецької зброї – Кам’янку, Зайцеве, Авдіївку, Піски. По Зайцевому вогонь вів снайпер. По позиціях в районі Авдіївки – танк.
На Луганському напрямку зі 120 та 82 міліметрових мінометів окупанти обстріляли Кримське. З гранатометів та стрілецької зброї – Лобачеве, Новозвавнівку, Станицю Луганську та Новоолександрівку.
На Маріупольському напрямку зі 120 та 82 міліметрових мінометів загарбники обстрілювали Широкине та Павлопіль, а з гранатометів та стрілецької зброї – Мар’їнку, Новотроїцьке, Новоселівку, Водяне, Лебединське, Широкине, Павлопіль, Гнутове. По Широкиному вели вогонь БТР та БМП противника. З протитанкових ракетних комплексів обстріляли Богданівку.
Загалом зафіксовано 66 обстрілів. На жаль, троє наших військових загинуло, десять – поранено”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa:

 

***

Blokada Donbasu rozszerzona została przez członków skrajnie nacjonalistycznych organizacji ukraińskich o drogi prowadzące do ŁRL:

Dodam, że na skutek wcześniej podjętej blokady torów kolejowych z i do republik donbaskich, wczoraj prezydent Ukrainy Petro Porosznko zmuszony został w środę do podjęcia decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w energetyce, zaś koksownia w Awdiejewce ma już tylko na składzie zapasy węgla wystarczające tylko na 12 dni pracy.

http://forsal.pl/artykuly/1020187,ukraina-oglosila-stan-wyjatkowy-w-energetyce.html,

http://www.energetyka24.com/548524,bolesny-kompromis-na-donbasie-w-tle-energetyczny-stan-wyjatkowy-analiza.

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecka Filharmonia Narodowa- koncert pt. „Szalony taniec baroku”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

146 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.02.2017r.- 722 dzień od nowego rozejmu.

 1. Doniecki bloger Denis Selezniow, o stanie ukraińskiej ‚zbrojeniówki”, m.in o tym jak to na Ukrainie będą „produkować” amerykańskie karabiny M16. Problem tylko w tym ze firma z którą podpisała kontrakt ukraińska „zbrojeniówka” nigdy nie zajmowała się produkcją M16, ani nawet żadna bronią strzelecka, a projektowała oraz produkowała…sterowce. Jak sugeruje Selezniow prawdopodobnie chodzi o to że pod „przykrywką” produkcji na Ukrainie karabiny będą po prostu Ukrainie sprzedawane;
  >https://www.youtube.com/watch?v=XeJ4BK_6I2Y
  http://vz.ru/opinions/2017/2/16/858344.html
  ps. Nie chwaląc się sprawę opisałem na tym blogu 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. UE ma poważny problem. Oprócz rosnącego poparcia dla zmian w swoich elitach rządzących , dochodzą poważne problemy ekonomiczne. Grecja w końcu zadecydowała , że nie zamierza już dalej dusić fiskalnie swoich obywateli.
  https://www.rt.com/business/377686-greece-no-euro-more-austerity/
  Teraz mają ok 270% długu w stosunku do PKB, największe w Europie bezrobocie i żadnych oznak uzdrowienia sytuacji po latach wyrzeczeń.
  Pewnie ogłoszą bankructwo, wyjdą z Unii oraz Euro i zaczną naprawiać gospodarkę na swoich warunkach. Wcześniejsze teksty , które czytałem na ten temat nie dają Grecji żadnych szans na normalne spłacenie długu a Niemcy nie zgadzają się na redukcję .
  Za chwilę zaczną się problemy we Włoszech. Procenty są tam trochę mniejsze (130 %) ale długi w liczbach bezwzględnych ogromne , plus wielkie bezrobocie , plus ledwo zipiący system bankowy. Sytuacja Hiszpanii i Portugalii też nie jest z podobnych powodów do pozazdroszczenia.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Dalsze ‚owoce’ (zgniłe i śmierdzące) tzw. blokady Donbasu, jak poinformowały władze miejskie „wyzwolonego” Mariupola, z powodu blokady i wynikłego z tego braku surowców w przeciągu kilku najblizszych dni staną wszystkie zakłady przemysłowe w mieście. Oficjalny komunikat głosi „Tylko kilka dni dzieli mariupolskie giganty przemysłowe od wstrzymania produkcji, co pociągnie za soba wielomilionowe straty, masowe bezrobocie oraz znaczne ubytki w miejskim budżecie”;
  https://strana.ua/news/56316-prodolzhenie-blokady-donbassa-ostanovit-zavody-v-mariupole-uzhe-cherez-neskolko-dnej-gorsovet.html
  ps. Czy w jakichkolwiek mediomatołach.pl w ogóle zauważono to co się dzieje w związku z tzw. blokadą Donbasu?

  Polubione przez 6 ludzi

 4. W innym miejscu dzisiejszego forum rozgorzała dyskusja o tym jak w Polsce jest dobrze na tle innych krajów.
  Ja dołączę się do dyskusji przedstawiając parę danych , które wcale tak dobrze o naszym kraju nie świadczą. Dane o Polskim systemie prawnym albo jego nieudolności:
  W Polsce jest największa ilość czynnych sędziów w stosunku do liczby mieszkańców, w Europie. Jednocześnie zajmujemy przedostatnie miejsce w Europie jeśli chodzi o czas rozpatrywania spraw.
  Zważywszy , że sądownictwo to bardzo ważny element rozwoju państwa , widać jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Już nie mówiąc , kto miałby to zrobić, bo kasta prawników to święte krowy w naszym kraju.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Może to nie wina samych sędziów, a raczej procedur sądowych. W każdym kraju jest trochę inny system sądowniczy, inne procedury, więc i czas oczekiwania na rozstrzygniecie jest różny. A to , że jest wiele do zrobienia, to oczywiste. Praca nad poprawą funkcjonowania państwa zawsze się odbywa. Nawet w najlepiej rozwiniętych krajach świata , są rzeczy takie , które można poprawić.

   Polubione przez 1 osoba

   • Panie Łukaszu,
    Z sympatią ale proszę jeszcze raz przeczytać Pańską odpowiedź. Gładko powiedział Pan NIC. Taka wata słowna.
    Proszę pamiętać , ze Polska od 25 lat jest niby samodzielna, od ponad 10 w UE ( a nie od 2 by w ten sposób to tłumaczyć)
    Proszą jeszcze raz spojrzeć na moje dane i spróbować jakoś je wytłumaczyć.
    Bo ja widzę kastowość, nieudolność , egoizm , nepotyzm, oderwanie od rzeczywistości , korupcję , niechęć do zmiany na lepsze i generalną degręgoladę systemu. W którego wyniku jest, jak przedstawiłem porównawczo we wcześniejszym poście .

    Polubione przez 2 ludzi

    • Poproszę mamę to panu wyjaśni , na czym polega złożoność problemu sądownictwa. 🙂 Tak się składa , że należy do tej kasty prawniczej . W zasadzie to jest z wykształcenia prawnikiem, nie pracuje w organach sądownictwa . Ale świetnie się na tym zna.

     Polubienie

     • Z niecierpliwością czekam na te wyjaśnienia. Bo ja nie widzę żadnych dobrych usprawiedliwień dla takich wyników.
      To tak jakby mieć najszybsze auto w wyścigach a na metę trafiać na przedostatnim miejscu i tak cały czas, przez ostatnie 20 lat ( bo pozostałe pięć lat niech pójdą na myślenie o usprawnieniach systemu 🙂 )

      Polubione przez 1 osoba

 5. Mieszkańcy Kijowa będą „sponsorami” konkursu ‚Eurowizji 2017″ nawet wbrew własnej woli. Rada miejska Kijowa uzgodniła z przedsięborstwem dostarczającym prąd że tymczasowo podwyższy ono ceny by w ten sposób w celu ‚godnego zorganizowania konkursu Eurowizja 2017″. ten „godny cel” opiewa na sumę 38,6 milionów hrywien i o taką łaczną sumę mają właśnie (tymczasowo) podniesione opłaty za prąd dla mieszkańców Kijowa. Decyzję skrytykowali ukraińscy prawnicy, którzy stwierdzili m.in dlaczego zwykły Kijowianin ma płacić za komercyjną usługę którą wykonuje jedna firma dla drugiej?
  http://vesti-ukr.com/kiev/225637-kievljan-zadumali-zastavit-zaplatit-36-mln-za-svet-dlja-evrovidenija-

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Podobno jeden z „wodzów” tzw. blokady Donbasu „Semen Semenczeko” wdał się w szarpaninę z policjantem na jednym z „punków blokadowych” pod Bachmutem (obwód doniecki). Poszło o broń jaka znaleźli u jadącej na blokadę ‚grupie osób w mundurach polowych” policjanci. „Semenczenko” miał się przeszkodzic policjantom w jej zabezpieczeniu, porwać ją i odjechać z miejsca zdarzenia…
  https://www.ipnews.in.ua/news/ukraine/123575-mezhdu-semenchenko-i-politsejskimi-razgorelas-perepalka

  Polubione przez 5 ludzi

  • OBWE w swoim „żywiole”, najpierw jego szef na Ukrainie Alexander Hug „pitolił” ze liderzy „separatystów” się zgodzili, potem ze nie, a ukrainskie czołgi jak jeździły po Awdijewce tak jeżdżą nadal, patrz materiał o ostrzale Awdijewki który wcześniej wkleiłem i streściłem…

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejny skandal z rozdziałem ziemi „weteranom ATO” za ich „zaszczytna służbę ku chwale samostijnej”. Kijowska rada miejska postanowiła obdarować rodziny 84 poległych na Donbasie „bojców ATO” ziemią w jednej z podkijowskich wsi, jednak okazało się że w tym miejscu znajduje się już cmentarz-miejsce pamięci ofiar represji stalinowskich…
  https://nahnews.org/986918-novyi-perl-ot-klichko-glava-kieva-vydal-vsushnikam-zemlyu-na-kladbishche

  Polubione przez 5 ludzi

  • Wyjaśniam 🙂
   Dobre wyniki i prognozy gospodarcze Polski to efekt nałożenia się kilku czynników. pierwszy to większy wzrost gospodarczy UE (Niemiec). Naszym głównym partnerem handlowym jest nasz Zachodni sąsiad. W Polsce produkuje się półprodukty dla niemieckiej gospodarki-jak polepsza się koniunktura w Niemczech zwiększa się ilość zamówień w Polsce. Dodając swoje 3 grosze byłoby o wiele lepiej gdyby w Polsce powstawały towary o większej wartości dodanej ( zamiast składania komputerów lepiej produkować część do nich, zamiast produkować zboże lepiej sprzedawać makaron itd itp), ale nasi zachodni partnerzy krzywo na to patrzą.
   Drugim czynnikiem jest program 500+ , więcej kasy oznacza większe wydawanie, a to oznacza większą konsumpcję. Niestety tu problemem jest zadłużanie się państwa. To wzrost dzięki kredytom, które kiedyś trzeba będzie spłacać.
   Kolejnym powodem jest kolejna faza programów UE-samorządy starają się o nowe środki z UE. Skorzystają firmy budowlane (polskie, ale też i w dużej części niemieckie 🙂 ).
   I taki Komentarz: To dobrze, że wzrasta gospodarka, ale trzeba dbać, aby wzrost miał trwałe fundamenty i nie opierał się na kredytach. Trzeba wspierać nie tylko korporacje sprzedające towar do UE, ale również nasze małe i średnie przedsiębiorstwa. Kolejna rzecz to podatki: trzeba je obniżać i ujednolicać. Najlepszym rozwiązaniem byłoby obniżenie składki VAT. Z dwóch powodów, pierwszy zmniejsza to obciążenie firm, drugi o taki, że VAT jest zsynchronizowany ze składkami do UE. Im większy VAT tym większa składka dla Brukseli.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. szykuje się chyba ‚wielkie zjednoczenie” neobanderowców i neonazistów ukraińskich. 22 lutego w Kijowie ma odbyć sie wspólny mityng „Swobody”, „Prawego sektora” oraz „Korpusu Narodowego” (partii założonej i prowadzonej przez byłego „fuhrera” Sonderkommando „Azov” Andrija Biłeckiego), podczas którego ma podobno zapaśc decyzja o :powołaniu koalicji politycznej”;
  https://strana.ua/articles/analysis/56304-22-fevralya.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.