Wojna domowa na Ukrainie 18.02.2017r.- 723 dzień od nowego rozejmu.


W Kijowie postępuje anarchia w wyniku bezpardonowej walki o władzę i pieniądze, a w Donbasie następuje konsolidacja sił pomiędzy wolnymi republikami DRL i ŁRL.

Na odbywającej się właśnie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium (MKB) doszło do ostrej wymiany zdań między szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskim a wiceszefem KE Fransem Timmermansem. W dyskusji poszło o stosunek polskiego rządu do praworządności.

„Europa potrzebuje więcej patriotyzmu, ale nie w formie nacjonalizmu” – powiedział na MKB wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Wskazał również na to, że Europa ma wspólne wartości i wspólne prawo. Przypomniał też o ostatnich masowych protestach przeciwko korupcji w Rumunii oraz protestach kobiet w Polsce:

„Ci Europejczycy wyszli na ulice, bo odwołują się do wspólnych europejskich wartości” – powiedział holenderski polityki i dodał, że odnosi się to również do wspólnotowego prawa.

„Prawo w Europie jest ustanawiane na płaszczyźnie europejskiej i kraje członkowskie nie powinny w nie ingerować” – podkreślił wiceszef KE.

A więc wg. Timmermansa „każdego obywatela UE obowiązuje to samo prawo i każdy obywatel ma prawo do równego traktowania w obliczu prawa”. Słowa te oczywiście skierował on do polskiego ministra spraw zagranicznych.

Na ripostę szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego nie trzeba było długo czekać, bo on odpowiedział tymi słowy:

„Odpowiem retorycznym pytaniem: Kiedy Holandia powoła w swoim kraju Trybunał Konstytucyjny?”.

Na to Frans Timmermans odpowiedział na to, iż „nigdzie nie jest zapisane, że wszystkie kraje UE muszą mieć trybunały, ale jest jasne, że te, które je mają zgodnie z konstytucją, muszą szanować swoją konstytucję”.

Później doszło pomiędzy nimi do ostrej wymiany zdań na temat solidarności krajów w ramach UE.

Otóż minister Witold Waszczykowski podkreślił jej znaczenie i nieodzowność. Krótko potem musiał odpowiedzieć na krytykę w związku z niechętnym przyjmowaniem przez Polskę uchodźców z Syrii i Afryki.Witold  Waszczykowski bronił się przez zarzutami mówiąc, że Polska przyjmuje setki tysięcy migrantów i uchodźców z Ukrainy. Tłumaczył, że należy rozróżniać między migrantami zarobkowymi a uchodźcami.

Szef polskiego MSZ dodał, że skoro mowa o solidarności ws. migrantów, to należy wspomnieć o jej braku w innych dziedzinach. Jako przykład podał energię i dostawy gazu oraz ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla obywateli nowych krajów Unii zaraz po jej rozszerzeniu.

„Polacy musieli jako obywatele UE czekać siedem lat na otwarcie przez Niemcy rynku pracy” – powiedział Waszczykowski.

Do tych słów odniósł się po dyskusji Elmar Brok, były przewodniczący komisji ds. polityki zagranicznej w Parlamencie Europejskim:

„Panie ministrze, owszem Niemcy otwierały swój rynek pracy w kilku etapach, natomiast Wielka Brytania dokonała otwarcia rynku od razu” dodał dalej, że to właśnie decyzja Londynu zaliczana jest dzisiaj do jednych z głównych powodów Brexitu.

Ten niemiecki chadek przypomniał też o miliardowych funduszach europejskich dla Polski, które są „najlepszym dowodem na europejską solidarność”.

„80 procent tych środków wraca do UE (…) Nie zapominajmy, kto zarabia na tych funduszach – także Niemcy” – odpowiedział Waszczykowski.

„Połowa obrotu handlowego z Polską to jest import niemieckich towarów, a więc niemieckie firmy zarabiają na sprzedaży swoich produktów do Polski” – argumentował polski szef dyplomacji.

Zamykając tą część przepychanek słownych w wykonaniu szefa naszej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego warto zapoznać się teraz z aktywnością przewodniczącego polskiej delegacji na MKB, prezydenta RP Andrzeja Dudy.

I taj Andrzej Duda wystąpił na konferencji już pierwszego jej dnia. Tematem debaty z udziałem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenko, szefa brytyjskiej dyplomacji Borisa Johnsona, amerykańskiego senatora Johna McCaina oraz minister spraw zagranicznych Kanady Chrystii Freeland, była przyszłość Zachodu. Prezydent Duda zaapelował w dyskusji o jedność w Unii oraz większe uwzględnianie przez europejskie rządy potrzeb i woli obywateli ich krajów.

Podkreślił, że podział Zachodu „nigdy nie powodował niczego dobrego dla Europy Środkowo-Wschodniej“:

„Dlatego tak bardzo się staramy, aby nasz region był częścią zjednoczonego, zachodniego świata” – powiedział Andrzej Duda.

Mocno podkreślił również, że to „czego doświadczymy w najbliższych latach czy miesiącach, zależy w pełni od naszych działań”.

„Jedność jest jednym z podstawowych warunków, aby móc patrzeć na przyszłość Zachodu optymistycznie, a nie obawiać się zmierzchu (…) Na zmiany nie należy patrzeć ze strachem, lecz należy się zastanowić, jak się z nimi obchodzić” – dodał Andrzej Duda.

Andrzej Duda mówił też o fundamentalnym znaczeniu stosunków transatlantyckich dla Europy:

„Nie wolno ich stawiać pod znakiem zapytania. Podobnie wypowiedział się o relacjach z Wielką Brytanią. Pomimo Brexitu należy zadbać o ścisłą współpracę, zwłaszcza jeżeli chodzi o politykę bezpieczeństwa”.

W pierwszym dniu Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium zabrała głos również niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. Ostrzegła Stany Zjednoczone przez porozumiewaniem się z Rosją „ponad głowami partnerów Sojuszu” „NATO jest wspólnotą wartości. Zachód powinien wobec Moskwy zajmować wspólne stanowisko.

Po szefowej niemieckiego MON Ursuli von der Leyen wystąpił amerykański sekretarz obrony James Mattis. Zapewnił, że sojusz NATO pozostaje dla USA ważny i że amerykański prezydent Donald Trump podziela tę opinię. Wyraził też swój szacunek dla wiodącej roli Niemiec w Europie.

Z kolei republikański senator John McCain mówił, że choć jest krytyczny wobec nowego prezydenta, to może zapewnić, że Ameryka nie odwróci się od Europy.

Zwrócił się on też do Andrzeja Dudy z zagadkowymi słowami:
” Czy to będzie Morze Południowochińskie, Bliski Wschód, Ukraina – to jest czas, by pokazać solidarność. Myślę, że jednym z krajów, który zostanie poddany pewnej presji, jest pański”.
Zobaczymy zapewne niebawem jaką to „pewną presją” zostanie poddany nasz kraj?
Republikański senator John McCain dodał również, że nadszedł czas „testowania USA” mając zapewne na myśli decyzje podejmowane tam przez prezydenta Donalda Trumpa i jego współpracowników.

Dodam, że na MKB wystąpi jeszcze dziś rano wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Jego przemówienie w Monachium będzie pierwszym wystąpieniem tego najważniejszego po prezydencie Donaldzie Trumpie czonka jego administracji  w czasie wizyty  Europie od zaprzysiężenia go na stanowisko.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ostatnia doba w rejonie linii frontu w Donbasie była bardzo niespokojna.

I tak, już od godziny 18:20, ukraińscy żołnierze, m.in. przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm, przeprowadzili ostrzał rejonu mieszczącego się w trójkącie donieckiego lotniska-Spartakusa-dzielnicy przemysłowej w Jasinowatej. W tym samym czasie, przy użyciu moździerzy prowadzili oni ostrzał Zajcewa oraz Ozjerjanowki, gdzie następnie doszło do walki..

Niecałe półgodziny później ukraińscy żołnierze przeprowadzili przy użyciu opancerzonych wozów bojowych i czołgów ostrzał rejonu przemysłowego w miejscowości Awdiejewka, punktu kontrolnego Jasinowata oraz jego okolic, a także wsi Wierchnotroczkoje i Jakowlewki. Później w rejonie tym doszło do intensywnych walk.

Później, od godziny 19:35, rozpoczęli ostrzał okolic Doniecka, a tam terenu lotniska i jego obrzeży, w tym rejonu „Volvo-Center”,  a także ponownie Awdiejewkę w jej dzielnicy Jubitelnej. W całym tym rejonie toczyły się też przy użyciu ukraińskich czołgów i innego sprzętu ciężkiego oraz artylerii ciężkie walki.

Następną falę ostrzału rejonu donieckiego lotniska-Spartakusa-dzielnicy przemysłowej w Jasinowatej, ukraińscy żołnierze rozpoczęli od godziny 20:45. W tym samym czasie nadal toczyły się walki w okolicy Gorłówki, min. na bachmudzkiej trasie oraz rozpoczęto ostrzał miejscowości w rejonie południowego odcinka frontu donieckiego, w nowoazowskim obwodzie.

Po 21:05, ukraińscy żołnierze przeprowadzili- przy użyciu moździerzy i opancerzonych wozów bojowych, ostrzał w rejonie Marinki i Trudowskiego, na zachodnich obrzeżach Doniecka.

W rejonie zachodnich przedmieść miejscowości Jasinowata ostrzał kontynuowany był w godzinach rannych dnia dzisiejszego.

W ciągu minionego tygodnia poległo 8 żołnierzy DRL, zaś 2 zostało rannych.

Jeśli zaś chodzi o sytuację na ługańskim odcinku frontu, to tu było w ciągu minionej doby względnie spokojnie przeprowadzając tylko cztery razy ostrzał w kierunku ŁRL.

I tak, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynowej, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał okolic wsi Kalinówki, pozycji obronnych Milicji Ludowej ŁRL w rejonie Łogwinowa, a także okolic wsi Kalinowo.

.

Poniżej jeszcze raport dobowy służby prasowej ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 17 лютого 2017 року

Просто зараз відбувається обстріл Авдіївки. Є принаймні два влучання в житловий сектор. Поранено двох мирних мешканців. Пошкоджено газопровід.
На Донецькому напрямку – зі 120 міліметрових мінометів, танку, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї окупанти багаторазово обстрілювали Авдіївку. Також з гранатометів, великокаліберних кулеметів обстріляли Новоселівку Другу, Зайцеве, Новолуганське та Піски. По Невельському вогонь вів снайпер.
На Маріупольському напрямку з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї російсько-окупаційні війська обстрілювали Водяне, Талаківку та Широкине. По Гнутовому вогонь вів снайпер.
На Луганському напрямку зі 120 міліметрових мінометів та протитанкових ракетних комплексів російські окупанти обстріляли Кримське, а з гранатометів – Новоолександрівку та Катеринівку.
Загалом зафіксовано 32 обстріли. Трьох наших військових поранено, один – загинув”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 17 лютого 2017 року

На Донецькому напрямку – зі 120 міліметрових мінометів, танку, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї окупанти багаторазово обстрілювали наші позиції в районі Авдіївки. Також з мінометів та гранатометів, великокаліберних кулеметів обстріляли Новоселівку Другу, Опитне, Верхньоторецьке, Кам’янку, Зайцеве, Новолуганське та Піски. По Невельському вогонь вів снайпер. Крім того окупанти обстрілювали населений пункт Авдіївка. Двох мирних мешканців поранено.
На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії обстріляли Павлопіль. З мінометів різних калібрів – Красногорівку, Новогригорівку, Старогнатівку та Павлопіль. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї російсько-окупаційні війська обстрілювали Водяне, Павлопіль, Талаківку та Широкине. По Гнутовому вогонь вів снайпер. Крім того бойовики обстріляли населений пункт Трудівське зі 122 міліметрової артилерії.
На Луганському напрямку зі 120 міліметрових мінометів та протитанкових ракетних комплексів російсько-окупаційні війська обстріляли Кримське, а з гранатометів – Новоолександрівку, Новозванівку та Катеринівку.
Загалом зафіксовано 73 обстріли. Чотирьох наших військових поранено”.

***

Do republik donbaskich przybył wczoraj 60-ty konwój z rosyjską pomocą humanitarną. Łącznie w konwoju tym dostarczono 204 tony pomocy humanitarnej dla ludności D i ŁRL.

Na koniec kilka zdjęć:

Wczorajszej nocy w Charkowie doszło do potyczki przy użyciu broni palnej pomiędzy byłymi członkami batalionu „Donbas”, a ochotnikami z „Narodowego Korpusu Azow”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

183 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.02.2017r.- 723 dzień od nowego rozejmu.

 1. Bój i ostrzał Wodiane na pn. zach. od Sachanki, na przed. Marinki, Krasnogórowki, Staromichałówki, Piask, terenu Donieckiego Aiportu, ostrzał rejonu Kijowskiego w Doniecku, Spartaka, Awdwiewki, stacja filtrów w Doniecku wyłączona z powodu ostrzału, bój w rejonie Kamienki i Szirokij Bałki, w Dolomite bój na zach. od Nowołuhanska , w rejonie Łozowe ( worek Debalczewski), w Awdiewce przerwy w dostawie prądu i nie działają telefony – tyle na ta chwilę MM.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Pierwszy raz widzę, że espreso tv zatrzymało się na 22-58 18-02-2017 i nie zauważyło że jest 19-02-20117.
  http://espreso.tv/
  I dalej:
  http://espreso.tv/news/2017/02/18/poroshenko_vyznannya_rf_pasportiv_ordlo_chergovyy_cynichnyy_dokaz_rosiyskoyi_okupaciyi
  Uważam, że uznanie tych paszportów i rejestracji samochodów oraz innych z tym związanych aktów prawnych jako tożsamych z Rosyjskimi świadczy o tym, że Federacja Rosyjska bierze pod opiekę Noworosję w jej aktualnym kształcie!!!!!!!!!!!!!

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.