Wojna domowa na Ukrainie 19.02.2017r.- 724 dzień od nowego rozejmu.


„Mam wrażenie, że Macierewicz lubi się dzielić z Polakami swymi fantazjami, a nie faktami”– powiedział wczoraj w programie radia RMF FM, były szef MON, a obecnie senator- Bogdan Klich.

W dalszej części programu Bogdan Klich powiedział, że „polityki nie uprawia się w świecie równoległym, w którym być może, od pewnego czasu fruwają już helikoptery ministra Macierewicza”.

Były szef MON dodał, że jest ostrożny w ocenie deklaracji obecnego ministra obrony narodowej:

„W październiku 2016 roku słyszeliśmy, że do końca grudnia zeszłego roku mają być dwa pierwsze Black Hawki, a na moją interpelację wysłaną dzień później do pani premier uzyskałem odpowiedzieć, że żadna procedura nie została uruchomiona”.

Pretekstem do udziału Bogdana Klicha w programie  na antenie stacji radiowej RMF FM  była konferencja prasowa Antoniego Macierewicza, która miała miejsce na zakończenie jego udziału w  Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Tam minister obrony, pytany przez dziennikarzy w sprawie niezrealizowanych jak do tej pory obietnic o zakup da wojska helikopterów przez dziennikarzy, tłumaczył się z tego- jak dotychczas, 60-dniowego opóźnienia w ogłoszeniu przetargu na zakup helikopterów dla polskich sił zbrojnych.

Macierewicz- odpowiadając na te pytania stwierdził, że jego zdaniem stosunkowo niewiele czasu zostało stracone. Zapowiedział również, co było kolejną sensacją, że osiem maszyn trafi do sił specjalnych i kolejnych osiem do sił powietrznych. Śmigłowce mają posłużyć do zwalczania zagrożeń na morzu.

Jakby nie było, obecny szef MON coś ostro gubi się w swoich co i raz składanych deklaracjach, które mają uspokoić Polaków pełnych obaw o swoje bezpieczeństwo co jest  właśnie wynikiem zapowiadanej wielokrotnie przez tegoż samego Antoniego Macierewicza, mającej jakoby nastąpić lada moment, agresji wrogiego mocarstwa na naszą ojczyznę.

Otóż, z obiecywanych wcześniej co najmniej 56 helikopterów, mówi on obecnie już tylko o 16, które mają jednocześnie służyć do likwidacji skutków zagrożeń na morzu. Tak więc, czy w sumie w tym roku będzie tylko 16 helikopterów? Czy helikoptery te będą w dyspozycji wojska, czy też służby ratownictwa morskiego?

Przypomnę, że ostatnio Antoni Macierewicz, coś tam bredził, że zakupimy dodatkowo 96 sztuk amerykańskich samolotów F-16, a może nawet F-35. Jednak pomimo- ponad półtorarocznego urzędowania przez niego na stanowisku szefa MON, nadal nie widać na horyzoncie, ani helikopterów, ani nowych samolotów, ani też Krabów, Krewetek, Homarów i innych tego typu  żyjątek morskich o jakich również on co jakiś czas wspominał. Nie wiem czy nie były to po prostu wspomnienia po suto zakrapianym obiedzie z morskimi przystawkami?

Warto się zastanowić w jakim celu Antoni Macierewicz nas wszystkich wodzi za noc mówiąc co jakiś czas bzdury o tym jak to on osobiście zapewni Polakom bezpieczeństwo. I nie dość tego nawet zapewni bezpieczeństwo światu, bo Polska nie przepuści ruskich kolumn pancernych kierujących się przez nasz kraj aby podbić całą Europę.

Jak mi się  wydaje, ten brak pokrycia słów w faktach, wynika z prozaicznego powodu- po prostu z BRAKU PIENIĘDZY na realizację tych majaków!

A dlaczego temu rządowi brakuje pieniędzy?

Ano dlatego, że wbrew pozorom nie robi on nic co by stymulowało polską gospodarkę, przedsiębiorczość i zatrudnienie Polaków. Zamiast tego sprowadza setki tysięcy Ukraińców, którzy podejmują najniżej płatną pracę, zamrażając tym samym wzrost zarobków Polakom. Jednocześnie w efekcie, szukając lepszych warunków zarobku i życia, proces emigracji zarobkowej na Zachód naszych współrodaków, nie tylko, że nie został zatrzymany, ale przybrał już trwały charakter.

Do tego, prowadzona bez opamiętania polityka socjalna i marnotrawienie pieniędzy na zakup szklanych koralików oraz innych słomianych, ale bardzo drogich i nikomu nie potrzebnych inwestycji, ogołaca budżet ze wszystkich możliwych rezerw.

To właśnie, beztroskie podejście do pieniędzy zabranych przymusowo polskim podatnikom, jest przyczyną, że polskie siły zbrojne nie mają co liczyć w ciągu najbliższych lat na jakąś sensowną i konkretną modernizację. Ale za to karuzela stanowisk, będzie kręciła się coraz szybciej i jednocześnie coraz większa grupa znajomych prezesa i szefa MON zasili dobrze płatne posady w radach nadzorczych firm zbrojeniowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej jak i w samym MON.

Jak tak dalej pójdzie, to nie tylko nie będzie pieniędzy na zakup choćby jednego śmigłowca, ale również na kontynuowanie sztandarowego programu PiS, czyli „czy się stoi, czy się leży 500 złotych się należy”.

I czym to się skończy? Czy te biedne dzieci i ich uwiedzeni propagandą sukcesu rodzice pozostawieni zostaną nagle dopływu budżetowych środków? Przecież wielu z nich na bazie tych zapomóg zawarło długoletnie umowy kredytowe i zaplanowało sobie swoją przyszłość.

Czy oni teraz mają chodzić głodni, lub być licytowani przez banksterów?

Jeśli do tego dojdzie, to ci zwiedzeni ludzie pierwsi staną w szeregach tych, którzy ten rząd rozliczą.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatnie doby nie tylko, że sytuacja na froncie się nie ustabilizowała, ale daje się odczuć intensyfikację ukraińskiego ostrzału i dokonywanych coraz częściej przez ukraińskich żołnierzy różnego typu prowokacji zbrojnych przeciwko powstańcom.

I tak, około godziny 21:30 ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał okolic stacji uzdatniania wody w Doniecku. W wyniku czego uległa uszkodzeniu linia zasilająca w energię elektryczną stacji filtracji wody w Doniecku, około 20/30% miasta została pozbawiona dopływu wody, w tym przede wszystkim dzielnice: Piotrowska, Kirowa, Kujbyszewska, Leninska i Kijowska.

W tym samym czasie rozpoczął się też ostrzał zachodnich przedmieść i obrzeży Doniecka oraz wybuchły tan sprowokowane przez stronę ukraińską walki.

Około 20 minut później ukraińscy żołnierze przystąpili do ostrzału dzielnicy przemysłowej miejscowości Jasinowata oraz wschodniego przedpola Awdiejewki, północnych obrzeży Gorłówki, a także rejonu Światłodarsk-Uglegorsk-Debalczewo i okolic Sachanki.

Natomiast w wyniku ostrzelania wsi Komiternowa, została tam również uszkodzona linia zasilająca w energię elektryczną pozbawiając na całą noc ludność tej miejscowości dopływu prądu.

Na donieckim odcinku frontu do walk dochodziło w nocy w rejonie Staromichajłowki i Krasnogorowki, w rejonie strefy przemysłowej Awdiejewki, pociski spadały od okolic rynku „Gospodar” do Wierchnietoreczkogo oraz na północno-zachodnich obrzeżach Gorłówki, a także w okolicy Sachanki na południowym odcinku frontu donieckiego w nowoazowskim obwodzie.

Łącznie w tym okresie ukraińscy żołnierze 2453 razy przeprowadzili w kierunku terenu DRL ostrzał, w tym przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm- 335 razy, przy użyciu czołgów 62 razy, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm- 846 razy oraz przy użyciu działek przeciwlotniczych różnego typu granatników i ręcznych- a także ciężkich karabinów maszynowych.

W ciągu minionej doby zostało ostrzelane leżące wzdłuż linii styku po stronie DRL 3o miejscowości.

Przedwczoraj zginął w wyniku ostrzeliwania pozycji obronnych przez ukraińskich żołnierzy jeden żołnierz sił zbrojnych DRL.

Przypuszcza się, że na przełomie lutego i marca, ukraińskie siły zbrojne przystąpią do pełnowymiarowej ofensywy obejmującej całą długość linii frontu donieckiego i jego styku z częścią frontu ługańskiego.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze dziesięć razy przeprowadzili ostrzał stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

I tak, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, różnego rodzaju wyrzutni granatów- w tym automatycznych AGS oraz karabinów maszynowych, ukraińscy żołnierze ostrzelali okolice wsi Kalinówki, Łogwinowa, Kalinowa oraz siedli Ałmaznego i Sokolniki. Nie ma strat wśród ludzi.

W rejonie trasy bachmudzkiej w nocy toczyły się dość intensywne walki.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę przekazany przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 18 лютого 2017 року
На Донецькому напрямку з мінометів різних калібрів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї російсько-окупаційні війська обстріляли Новолуганське, Авдіївку, Піски, Невельське, Троїцьке, Луганське, Опитне та Зайцеве. По Новолуганському вогонь вів снайпер. В районі Авдіївки близько 5 години ранку відбулося бойове зіткнення. Напад бойовиків відбито.
На Луганському напрямку з мінометів різних калібрів противник вів вогонь по Новоолександрівці та Кримському, а з гранатометів – по Станиці Луганській. З протитанкових ракетних комплексів бойовики обстрілювали Кримське.
На Маріупольському напрямку з мінометів – Водяне, Павлопіль, а з гранатометів та стрілецької зброї – Павлопіль, Гнутове, Водяне, Широкине, Талаківку. По Широкиному вели вогонь БМП противника.
Загалом зафіксовано 49 обстрілів. Двоє наших військових поранено”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 18 лютого 2017 року
На Донецькому напрямку зі 122-мм артилерії окупанти обстрілювали Невельське. З мінометів різних калібрів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї російсько-окупаційні війська вели вогонь по Новолуганському, Авдіївці, Піскам, Кам’янці, Невельському, Троїцькому, Луганському, Новоселівці, Опитному та Зайцевому. Новолуганське обстрілював снайпер, а по Троїцькому вели вогонь з БМП. В районі Авдіївки близько 5.00 відбулося бойове зіткнення. Напад бойовиків відбито.
На Луганському напрямку з мінометів різних калібрів противник вів вогонь по Новоолександрівці та Кримському, а з гранатометів по Станиці Луганській та Новозванівці. З протитанкових ракетних комплексів загарбники обстрілювали Кримське.
На Маріупольському напрямку з артилерії 122-мм бойовики обстрілювали Водяне й Новогригорівку. З мінометів різних калібрів Мар’янку, Старогнатівку, Водяне, Павлопіль, Красногорівку, Новотроїцьке, а з гранатометів та стрілецької зброї – Павлопіль, Гнутове, Водяне, Широкине, Талаківку. По Широкиному вогонь відкривали з БМП противника. З 20.34 по 20.00 години загарбники випустили по нашим позиціям поблизу Водяного тридцять снарядів реактивних систем залпового вогню БМ-21 “Град”.
Загалом зафіксовано 105 обстрілів. Шестеро наших військових поранено, трьох травмовано”.

Na koniec tego wątku dwie krótkie relacji filmowe z ostrzelanych przez ukraińskie wojsko miejscowości Troczkoje i Kalinowo:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Tej pani chyba nie muszę przedstawiać? Dodam tylko, że nawiedziła ona w dniu wczorajszym kontrolowaną przez ukraińskie siły ATO przyfrontową Awdiejewkę.

http://na.mil.gov.ua/45029-deputat-sejmu-respubliky-polshha-malgozhata-gosyevska-ukrayina-sogodni-zalyshayetsya-forpostom-demokratychnyh-tsinnostej-yevropy

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

82 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.02.2017r.- 724 dzień od nowego rozejmu.

 1. Informacja jak to Ukraina chciała „ukarać” Rosję i jak to zwykle się skończyło…

  Międzyresortowa Komisja ds. Handlu Międzynarodowego Ukrainy podjęła decyzję o wstrzymaniu zaprowadzenia antydumpingowych działań w odniesieniu do importu nawozów z Federacji Rosyjskiej, które miały wejść w życie w lutym 2017 roku.
  W szczególności tymczasowo wycofano cła antydumpingowe (4,19%-31,84%) w przypadku importowanego do Ukrainy mocznika i mieszaniny mocznika z amonem z Federacji Rosyjskiej. Powyższe ograniczenia wstrzymano ze względu na fakt, iż 90% ukraińskiego rynku nawozów stanowią nawozy z Federacji Rosyjskiej.
  https://ukraine.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/230676,odroczenie-wprowadzenia-cel-antydumpingowych-na-improt-nawozow-z-federacji-rosyjskiej.html
  Komentarz: Ukraina mogłaby jeszcze kupować nawozy min z Polski, ale z jakichś powodów (ceny?) nie chce.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciąg dalszy „inwazji lwowskich smieci” na terytorium Ukrainy. W obwodzie zaporoskim odkryto że 17 lutego „8 niezidentyfikowanych ciężarówek” podrzuciło na jedno z pól ponad 100 ton śmieci. Wezwane na miejsce słuzby zidentyfikowały śmiecia jako „pochodzące z terenu obwodu lwowskiego’;
  http://zp.today/obschestvo/3610-v-zaporozhe-8-gruzovikov-s-lvovskim-musorom-zagryaznili-territoriyu-bolee-sta-tonami-razlichnyh-othodov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Chyba już koniec rozrób w Kijowie, policja informuje że „sytuacja sie stabilizuje”;
  https://strana.ua/news/56581-situaciya-v-centre-kieva-stabilizirovalas-policiya.html
  Zatrzymano 30 osób, nie dopuszczono także do zbudowania „miasteczka namiotowego” w centrum Kijowa, w którym kontynuowano by protesty;
  http://www.politnavigator.net/boevikam-ne-udalos-ustanovit-ni-odnojj-palatki-v-centre-kieva-zaderzhany-30-chelovek.html
  Wsród zatrzymanych znalazła się zona „dowódcy” tzw. Batalionu OUN Kochaniwskiego, która miała zostac pobita przez jednego z policjantów, o którym po Kijowie krążą słuchy że jest kochankiem jednego z naczelników kijowskiej policji Jurija Zozuli…
  http://www.politnavigator.net/lyubovnik-nachalnika-kievskojj-policii-zaekhal-v-zuby-zhene-kombata-oun.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.