Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2017r.- 727 dzień od nowego rozejmu.


Aby do wiosny.

„To jest konieczność dla Polski. Państwo nie przetrwa, jeśli nie będzie miało silnej armii” – tak dwa dni temu, w poniedziałkowym (20.02.17r.) wydaniu p prowadzonego przez Tomasza Sakiewicza programu „W punkt” TV Republiki odniósł się szef MON Antoni Macierewicz do niedawnych słów Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że wydatki na obronność Polski powinny wzrosnąć do 3% PKB.

Antoni Macierewicz zaznaczył przy tym, że „tak długo, jak Rosja będzie mocarstwem agresywnym, tak długo wydatki na zbrojenia będą koniecznie”.

Czyli można z tego zrozumieć, że do końca świata, a nawet dzień dłużej.

Dalej dodał, że „Polska jest krajem, w którym największe zagrożenie związane jest z działalnością sił rakietowych rosyjskich i sił związanych z działaniami hybrydowymi. Tutaj musimy położyć największy nacisk. Przywoływanie tych 60 dni różnicy w zapowiedzi dotyczącej śmigłowców, jest niczym w stosunku do marnotrawstwa Platformy Obywatelskiej. Śmigłowce mają bardzo istotną rolę, ale inne potrzeby polskiej armii są bardziej istotne”.

Odnosząc się do tych słów Antoniego Macierewicza, oczywiście możemy uznać, że cóż znaczy 60 dni w odniesieniu do wieczności. Toż to jest mniej niż zero 🙂

Następnie szef MON wyjaśnił, że „Polska posiada wystarczającą liczbę śmigłowców wojskowych”:

„Problem polega na tym, że za kilka lat skończy się możliwość pełnienia służby bez kapitalnego remontu. To nie jest tak, że polska armia nie ma śmigłowców. To absurdalny punkt propagandy, który jest dziś tym mocniejszy, im dwa lata temu był słabszy. (…) My do tej liczby 50 śmigłowców dojedziemy szybciej, mniejszymi kosztami i z lepszymi skutkami bojowymi” – dodał Antoni Macierewicz.

Szef MON uspokoił widzów oglądających program, że nie dojdzie do redukcji pieniędzy w zakresie kupna śmigłowców, a wszystkie zaplanowane decyzje będą realizowane. Wyraził także nadzieję, że rodzime firmy będą miały spory wkład w produkcję sprzętu:

„Warto pamiętać, że pierwsze śmigłowce, które miał dostarczyć Airbus, to miałyby śmigłowce w całości wyprodukowane we Francji i tutaj przetransportowane. Zobaczymy, kto wygra przetarg. Myślę, że za kilka tygodni będę mógł to przedstawić dokładnie. Mam nadzieję, że wkład polskich zakładów będzie bardzo istotny w tę produkcję. Jedno jest pewne. Warunkiem niezbędnym dla każdego producenta jest skonstruowanie centrum serwisowego w Łodzi. Bez tego warunku nie będzie można wygrać tego postępowania”.

Problem jest tylko w tym, że z zaplanowanego wcześniej zakupu około 60 śmigłowców, po kilku miesiącach od jednostronnego zerwania przez przedstawicieli strony polskiej pertraktacji z francuską firmą Airbus Helicopters, dziś Antoni Macierewicz obiecuje nam, w nieznanym dotychczas horyzoncie czasowym tylko 16 helikopterów. Jeśli ma być to jego kolejny „sukces”, to ja przepraszam, ale zaczynam się poważnie obawiać o swoje i kraju bezpieczeństwo.

Tym bardziej, że w programie TV Republiki Antoni Macierewicz kolejny już raz wydłużył horyzont czasowy zakupu helikopterów dla polskich sił zbrojnych, tym razem o 20 lat:

„Śmigłowce bojowe są w planach na lat dwadzieścia i będą wtedy zamawiane i przygotowujemy także takie postępowanie”.

http://niezalezna.pl/94229-minister-macierewicz-w-tv-republika-nie-przegap

A czytający mojego bloga nich nie przegapią komentarzy pod zalinkowaną wyżej informacją.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, pomimo wejścia w życie kolejnego zawieszenia broni, ukraińscy żołnierze nadal podejmowali wrogie działania zbrojne wobec ludności cywilnej i celów cywilnych oraz prowadząc ostrzał pozycji obronnych sił zbrojnych DRL i ŁRL.

I tak, od godziny 18:00 do 24:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także rakiet i opancerzonych wozów bojowych oraz ciężkich i ręcznych karabinów maszynowych przeprowadzili intensywny ostrzał wsi Jelenowka gdzie spadło aż 161 pocisków moździerzowych, okolice Jasinowatej i jej okolic, w tym Krutaju Bałku, Jakowlewkę i obrzeża przemysłowe Jasinowatej oraz na południowym odcinku frontu donieckiego wieś Sachankę.

Tak też, od godzin rannych dnia dzisiejszego (od godziny 07:30 czasu lokalnego), ukraińscy żołnierze prowadzą intensywny ostrzał Komiternowa, gdzie już został uszkodzony jeden dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Achmatowa nr. 14. Została też tam uszkodzona sieć energetyczna pozbawiając część mieszkańców dopływu prądu.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze pięć razy prowadzili ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

I tak, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, automatycznych i ręcznych granatników oraz opancerzonych wozów bojowych i ręcznych karabinów maszynowych zostały ostrzelane okolice wsi Mołodzieżnoje, Łogwinowa i Kalinowki. Nie ma ofiar po stronie powstańców.

Przedwczoraj w wyniku wybuchu pocisku w lufie moździerza zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy z pierwszego batalionu 24 brygady, natomiast trzeci z nich odniósł poważne rany. Do zdarzenia doszło w okolicy wsi Nowoaleksandrowki.

Poniżej jeszcze raport przekazany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 21 лютого 2017 року

На Маріупольському напрямку зі 120 міліметрових мінометів окупанти обстрілювали Широкине. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Гнутове, Талаківку, Водяне, Павлопіль. По Тарамчуку та Широкиному вели вогонь БМП противника.
На Донецькому напрямку – зі 120 та 82 міліметрових мінометів окупанти обстріляли Авдіївку, Луганське та Опитне, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Луганське, Зайцеве та Кам’янку. По Кам’янці вогонь вів і снайпер.
На Луганському напрямку з 82 міліметрових мінометів обстріляли Катеринівку.
Загалом зафіксовано 35 обстрілів. Одного нашого військового поранено”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 21 лютого 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжують в односторонньому порядку порушувати біль-які домовленості.
На Маріупольському напрямку зі 120 та 82 міліметрових мінометів окупанти обстрілювали Широкине та Водяне. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Гнутове, Талаківку, Водяне, Павлопіль. По Тарамчуку та Широкиному вели вогонь БМП противника.
На Донецькому напрямку – зі 120 та 82 міліметрових мінометів загарбники обстріляли Авдіївку, Луганське та Опитне, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Луганське, Зайцеве та Кам’янку. По Кам’янці вогонь вів і снайпер. По Авдіївці – танк.
На Луганському напрямку з 82 міліметрових мінометів обстріляли Катеринівку та Новоолександрівку. З гранатометів – Станицю Луганську.
Загалом зафіксовано 59 обстрілів. Одного нашого військового поранено”.

Na koniec tego wątku, jeszcze  dwa krótkie filmy dokumentujące skutki wczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy miejscowości Jelenowki i Zajcewa:

***

Z powodu niewypełniania warunków przez stronę ukraińską umowy o wycofaniu broni z rejonu przyfrontowego, jak na razie proces tego wycofania nie został zrealizowany. Jest nadzieja, że uda się go doprowadzić do finału dziś 22 lutego 2017 roku.

Na koniec kilka zdjęć:

Skutki wczorajszego ostrzelania wsi Jelenowki przez ukraińskich żołnierzy.

W Donieckim Muzeum Narodowym otwarto wczoraj wystawę poświęconą tematowi historii narodów zamieszkujących współczesny Donbas.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

101 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2017r.- 727 dzień od nowego rozejmu.

 1. Koncern „Roshen” (należący do „generalissimusa” Poroszenki) oficjalnie zaprzeczył jakoby prowadził interesy na rynku paliw i zaprzeczył informacjom opublikowanym przez liczne media, że jest zaangażowany w sprzedaż skroplonego gazu ziemnego. Informacje takie pojawiły sie po tym gdy okazało sie że „Roshen” prowadzi wspólne interesy w Turkmenistanie z brytyjską kompanią „Foreway Sales LLP”, ktora z kolei jest akcjonariuszem spółki „Wexler Global LP” zajmującej się eksportem gazu skroplonego do Ukrainy…
  http://interfax.com.ua/news/economic/404953.html
  Oj Pietia, Pietia, a tobie ciągle mało tego jednego miliarda dolarów…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Patrząc na mapę Turkmenistan nie ma za bardzo szans na handel gazem skroplonym . Jest …można powiedzieć , za morzami , za górami od Ukrainy czy jakiegokolwiek odbiorcy 🙂
   Najbliższy możliwy to Indie ,albo biedny Afganistan, bo wszyscy sąsiedzi Turkmenistanu gaz mają swój. Wielkich pieniędzy w tym nie widzę 🙂
   Co do miliarderów ukraińskich , to pozwoliłem sobie zaglądnąć wczoraj do wikipedi , po dane na ich temat. Są dramatyczne ( dramatyczność względna 🙂 ) dla nich 🙂
   Achmetow miał 12 miliardów, Ma 2,7 miliarda USD
   Kołomojskiego wyceniają na 1,4 miliarda
   Pinczuka na 1,4 miliarda
   Poroszenkę na 1,0 miliarda
   Cała grupa w ciągu ostatnich 5 lat „zbiedniała” o ponad połowę.

   Polubione przez 5 ludzi

 2. Amerykański dwumiesięcznik zajmujący się sprawami polityki międzynarodowej „The National Interest” opublikował artykuł, którego autor emerytowany pułkownik Douglas McGregor postawił tezę że USA i Rosja mogą porozumieć się ze sobą i dokonać „neutralizacji” Ukrainy, przyznając jej taki status jaki miała Austria po IIWŚ;
  http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/the-art-the-deal-can-trump-reach-agreement-ukraine-putin-19518

  Polubione przez 3 ludzi

  • To następna żydowska transakcja ( propozycja) w sprawie Ukrainy. Tak jak ta w sprawie dzierżawy Krymu.
   Oj…… boli już zachodnich sponsorów utrzymywanie Ukrainy i wysłuchiwanie co mówią i robią rzezimieszki z junty 🙂
   Putin powinien powiedzieć , ze OK ale nie interesuje go rozwiązanie z 55 roku ale to między 45 a 55. Czyli podział na strefy odpowiedzialności i wpływu.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejne złe wieści dla Ukraińców. Rząd w Kijowie zatwierdził przepis dzięki któremu będzie mógł co pół roku, „przeprowadzać korektę (czytaj podnieść) cen za gaz dla mieszkańców”, w terminie od 1 kwietnia do 1 października, jeżeli w tym okresie cena importowanego gazu wzrośnie o 10 %;
  https://strana.ua/news/57208-kabmin-s-aprelya-budet-kazhdye-polgoda-peresmatrivat-ceny-na-gaz.html
  By żyło się lepiej…

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.