Wojna domowa na Ukrainie 23.02.2017r.- 728 dzień od nowego rozejmu.


Kijów- czyżby szykowała się kolejna odsłona rewolty? Tylko, że tym razem brakuje tam cioci Victorii Nuland z ciasteczkami i prezesa ze swoją kamarylą.

 

Przedwczoraj, we wtorek 21 lutego br. Inspektorat Uzbrojenia (IU) MON oświadczył, że prowadzi negocjacje z trzema producentami w sprawie dostarczenia 16 śmigłowców.

 

Na stronie internetowej IU podano, że wśród zaproszonych do przetargu firm są:

„konsorcjum w składzie PZL Sp. z o.o. oraz Sikorsky Aircraft Corporations; WSK „PZL-Świdnik” S.A.; konsorcjum w składzie Airbus Helicopters societe par actions simplifiee oraz Heli Invest Sp. z o.o. Services S.K.A.”

 

Dodatkowo w osobnym komunikacie MON użyło określenia „negocjacje”:

„Dzisiaj Inspektorat Uzbrojenia, jako zamawiający w imieniu Ministra Obrony Narodowej uzbrojenie i sprzęt wojskowy dla polskich Sił Zbrojnych, ogłosił rozpoczęcie negocjacji z 3 wykonawcami, którzy już wcześniej złożyli oferty wstępne na dostawy 8 śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez wojska specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz 8 maszyn przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych z jednoczesną zdolnością do prowadzenia misji ratowniczych na morzu.”

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/komunikat-mon-q2017-02-20/

Tak przedstawionej przez MON sytuacji sprzeciwiło się kierownictwo francuskiej firmy Airbus Helicopters, które w dniu wczorajszym przekazało przez swojego rzecznika sprostowanie:

„To, że analizujemy zaproszenie polskiego rządu do przetargu, nie znaczy jeszcze, że weźmiemy w nim udział” – powiedział dla radia RMF FM rzecznik Airbus Helicopters Guillaume Steuer.

„Dzisiaj potwierdzamy tylko, że dostaliśmy odpowiednie dokumenty, analizujemy je, badamy sytuacje i generalnie jesteśmy zawsze gotowi brać udział w konkursach otwartych i opartych na przejrzystych regułach – ale na razie absolutnie nic więcej. Do tego podkreślamy, że podtrzymujemy nasze prawo do roszczeń w związku z zamknięciem przez polskie ministerstwo obrony poprzedniego przetargu” – uzupełnił rzecznik Airbus Helikopters,  Guillaume Steuer.

Jak widać z powyższego MON pod kierunkiem Antoniego Macierewicza, znowu mija się z prawdą, ale widocznie tak to już mają ci, którzy jeżdżą do Torunia aby tam modlić się wraz z  ojcem Tadeuszem Rydzykiem?

Jest jeszcze jedna ciekawy wątek tej patologicznej sytuacji jaka powstała w MON przy okazji przetargu na zakup śmigłowców dla polskich sił zbrojnych.

Otóż, jak powiedział wczoraj Artur Soboń- poseł z PiS obecnej kadencji Sejmu, w przetargu przeprowadzonym przez poprzedni rząd popełniono jeden zasadniczy błąd. Oczekiwano śmigłowca, którego w ogóle nie ma, domagając się przy tym wspólnej platformy do wszystkich zastosowań:

„Tymczasem śmigłowiec Caracal w wersji morskiej do zwalczania okrętów podwodnych w ogóle nie istnieje, co w niedługim czasie mogło okazać się sporym problemem”

Dodał jeszcze, że MON:

„Nie wklucza żadnego z oferentów i przede wszystkim, nie wyklucza różnych typów śmigłowców w ramach tego postępowania. Zakłady w Świdniku nie są ograniczone do jednego śmigłowca, jak to miało miejsce w poprzednim przetargu. Teraz PZL-Świdnik złożył ofertę na trzy rodzaje śmigłowców: Głuszca, AW149 oraz AW101”

A więc, jak z tego wynika, PZL-Świdnik zwiększył swoją ofertę, i teraz proponuje wybranie jednego spośród trzech modeli helikopterów.

Poseł Artur Soboń zapomniał tylko dodać, że tak naprawdę z liczby  wymienionych przez siebie śmigłowców, tylko jeden będzie w znacznej części produkowany w Świdniku, zaś pozostałe tylko będą tu tylko składane. A więc udział polskiej myśli technicznej i praca włożona przez załogę sprowadzać się będzie- oczywiście pod nadzorem fachowców z Włoch- do ich montażu, czyli poskręcania w całość.

http://lotniczapolska.pl/Gluszec-i-AW149-na-MSPO-2016,40805

A więc, tym sposobem zaprzeczył on tezie, o wymaganiach stawianych w przetargu przez MON, mówiących że

„Starannie przygotowane tym razem polskie wymagania offsetowe zapewniają, że w toku obecnego postępowania wynegocjowany zostanie taki zakres zobowiązań dostawcy, który w pełni zabezpieczy interesy krajowego przemysłu i zapewni pełne bezpieczeństwo dostaw, napraw i obsługi sprzętu w sytuacjach kryzysowych”. 

Otóż, produkcja i montaż sprzętu będącego przedmiotem przetargu, zwalnia oferenta ze zobowiązań offsetowych, nawet jeśli przy składaniu w jego polskich zakładach zaoferowanych modeli helikopterów, nie miałby zatrudnić dodatkowo choćby jednej osoby.

To jest kolejne bardzo poważne kłamstwo, które nie znika z ust obecnego szefa MON, mówiącym od tym, że przede wszystkim ma na uwadze, przy realizacji przetargu, interes polskich przedsiębiorstw. Mijanie się z prawdą polega na tym, że przedsiębiorstwa te są co prawda zlokalizowane w Polsce, z racji potanienia kosztów produkcji w zakresie wymagań płacowych, ale zysk jaki wygenerują, tylko w niewielkiej części zostaje w naszym kraju. Jednocześnie, jako że, w myśl prawa są to podmioty krajowe, to są one też zwolnione z daniny w postaci offsetu.

Tak więc kolejne oczekiwanie MON, mówiące o tym, że:

„W ramach tych oczekiwań przewidziano zobowiązanie dostawcy do utworzenia centrum serwisowego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi  wraz z uwzględnieniem zdolności do remontowania zespołów głównych oraz pozyskanie przez krajowy przemysł możliwości modernizacji (w tym  częściowej modyfikacji) śmigłowców” – jest wyłącznie zasłoną dymną lub robieniem z wyborców idiotów.

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszy, kolejny już raz, z winy strony ukraińskiej, nie udało się przeprowadzić przez siły zbrojne DRL operacji wycofania broni ze strefy frontowej w Donbasie.

Oczywiście natężenie wrogich działań bojowych podejmowanych wczoraj przez ukraińskich żołnierzy nieznacznie spadło, ale nadal ich poziom jest niezadowalająco-wysoki.

Miejscami, w których w ciągu minionej doby najczęściej dochodziło do walk i wymiany ognia był rejon: wschodniego przedpola Awdijewki, Piasków, Opytnoje i na północ od Gorłówki w okolicach Zajcewa i Troczkoje oraz punktu kontrolnego Majorsk..

Łącznie w ciągu minionej doby strona ukraińska przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także Opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, wyrzutni rakiet i ręcznych karabinów maszynowych około 706 razy  przeprowadziła ostrzał w kierunku terytorium znajdującego się pod kontrolą władz DRL. Ostrzał przeprowadzono około 706 razy, w tym  przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy- 185 razy, opancerzonych wozów bojowych- 78 razy, działek przeciwlotniczych oraz granatników i broni ręcznej- 437 razy.

Ostrzał prowadzono na okolice Żabiczewa i okolic lotniska na obrzeżach Doniecka, okolic Spartakusa i północnych obrzeży Gorłówki, w tym Zajcewa, Gołmoskogo i Ozerjanowki, a także dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej.

Na południowym odcinku frontu ostrzelane zostały wsie: Leninsk, Komiternowo, Sachanka i Oktrabr.

Ogień kierowany był przede wszystkim na infrastrukturę miejską oraz obiekty użyteczności publicznej.

Na południowym odcinku frontu, rejon na wschód i północny-wschód od Mariupola, w okolicy Szirokino, Wodjannoje, Pawłopola i Lebiedyńska.

Dziś, około godziny 07:00 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał przy użyciu moździerzy , okolic i terenu donieckiej stacji uzdatniania wody. Jeden z pocisków przebił się przez dach i spadł do hali filtrów. Na szczęście nie wybuchł i dzięki temu nic nie zostało- poza dachem, uszkodzone, ani nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Pracujący tam robotnicy, na czas ostrzału ukryli się w schronach i piwnicach.

Poza tym , na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników, ciężkich i karabinów maszynowych, ukraińscy żołnierze 11 razy przeprowadzili ostrzał stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

I tak, pięć razy ostrzelano okolice Kalinowa, a także rejon Kalinowska i Łogwinowa. Nie było ofiar wśród ludzi.

Na filach poniżej, przedstawienie graficzne sytuacji na ługańskim odcinku frontu donieckiego, w ciągu ostatnich trzech dni:

 

 

Poniżej raport dobowy przekazany przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 22 лютого 2017 року

Російсько-окупаційні війська продовжили обстріли наших позицій, хоч і зменшили їх загальну кількість.
На Маріупольському напрямку з переносних реактивних пускових установок Град “Партизан”, а також з артилерії калібру 122 міліметри та мінометів різних калібрів обстрілювали Водяне. Також з мінометів обстріляли Лебединське та Широкине. З великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вели вогонь по Гнутовому та Павлополю.
На Донецькому напрямку окупанти з мінометів калібру 82 міліметри обстріляли Луганське, а з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – Опитне, Піски, Зайцеве та Луганське. По Луганському вели вогонь БМП противника.
Загалом, станом на 18 годину зафіксовано 27 обстрілів. Одного нашого військового поранено”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 22 лютого 2017 року
На Маріупольському напрямку з переносних реактивних пускових установок Град “Партизан”, 122 міліметрової артилерії та мінометів різних калібрів обстрілювали Водяне. Також з мінометів обстріляли Лебединське та Широкине. З великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вели вогонь по Гнутовому, Водяному, Широкиному та Павлополю.
На Донецькому напрямку окупанти з мінометів різних калібрів обстріляли Луганське, Троїцьке та Зайцеве, а з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – Авдіївку, Опитне, Піски, Зайцеве та Луганське. По Луганському вели вогонь БМП противника.
На Луганському напрямку зі 120 міліметрових мінометів, а також гранатометів загарбники обстріляли Новозванівку.
Загалом зафіксовано 54 обстріли. Одного нашого військового поранено”.

 

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z linii frontu w rejonie Piasków:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- w Przedszkolu nr. 297 „Alienka” obchodzono imprezę poświęconą Dniu Obrońcy Ojczyzny.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

133 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.02.2017r.- 728 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zdrada w Mikołajowie. „szczery ukraiński patriota” przyszedł zakłócic „święto watników”, czyli przypadający dzisiaj Dzień Obrońcy Ojczyzny obchodzony od czasów ZSRR. jednak ‚watniki” się nie dały i spuściły mu „łomot” także musiała go ratować policja…
  http://novosti-mk.org/events/3938-kak-nikolaevtsy-prouchili-atoshnika-toptavshego-tsvety-na-pamyatnike-olshantsam-video.html
  Ps. Polecam spojrzeć na zdjęcie tego .ebila, zamieszczone w artykule…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Z kolei Roman Spiwak, szef Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Oszczędzania Energii nie może zrozumiec jak do tego doszło ze po 3 latach wojny na Donbasie, mieszkańcy „terytoriów okupowanych” płacą rachunki za media jak przed wybuchem konfliktu, a pozostała Ukraina „ugina się” pod ciężarem nowych opłat;
  >https://www.facebook.com/rospiv/posts/1356929001034944
  Jako przykład podaje Donieck oraz Lwów;
  „Донецьк:
  -Газ 0,8грн/куб.м.
  -Світло 0.30грн/квт
  -Вода 4грн/куб.м.
  Львів:
  – Газ 6,87грн/куб.м.
  – Світло 0,75грн/квт
  – Вода 12грн/куб.м.
  Дані на сьогодні 22.02.2017р”

  Polubione przez 6 ludzi

  • Ale według „naszych” mediów to Rosja jest krajem represji, patrz poniżej

   Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oskarżyło w środę Rosję o nasilanie represji politycznych na zaanektowanym przez nią Krymie przed zaplanowanym na 26 lutego tzw. Dniem Oporu dla Rosyjskiej Okupacji Krymu
   http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-oskarza-rosje-przeszukania-areszty-tortury,717766.html
   Komentarz: Takim dziwnym zbiegiem okoliczności w Rosji aresztuje się mężczyzn w sile wieku i przeprowadza się rewizje pod kątem posiadania nielegalnej broni. A na Ukrainie aresztuje się za wstążkę. W dodatku ten niecny symbol ma tradycje jeszcze od czasów carskich i nawiązuje do wartości katolickich.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wstęga_Św._Jerzego

   Polubione przez 5 ludzi

  • „zatrzymano groźną ‚separatystkę”, w wieku…65 lat”.

   No nie! W najczarniejszych wizjach nie przypuszczałam, że kiedykolwiek konfrontacja oceny kobiet ze względu na wiek – przez SBU i Pana, wypadnie zdecydowanie na korzyść SBU.
   Kobieta 65 – letnia wg Pana to złom, demencja starcza, osoba bez poglądów i nie bardzo odpowiedzialna za swoją postawę i czyny?

   Nie znam sytuacji kobiet w tym wieku na Ukrainie ale sądzę, że niezbyt odbiega od naszej.
   W Polsce obecnie kobiety w wieku 65 lat, emerytki to osoby z pokolenia najlepiej wykształconego w Polsce. Nawet skończywszy edukację na poziomie ówczesnego liceum przewyższają poziomem i wiedzą wielu obecnych absolwentów wyższych uczelni. Nieporównywalny jest też poziom uzyskania stopnia choćby magistra.

   To w sprawie wykształcenia. Obecne emerytki to nie są ciemne baby czerpiące wiedzę w kolejkach u lekarzy. W mojej rodzinie np. w małżeństwie 85 i 90 lat źródłem wiedzy jest internet, do tego zakupy w sklepach internetowych i codzienne maile z synem mieszkającym w innym mieście.

   Obecne emerytki z racji wykształcenia, sprecyzowanych, własnych poglądów na sprawy społeczne czy politykę oraz własnych doświadczeń angażują się w wiele akcji, są czynne w życiu społecznym, wyrażają swoje racje i poglądy, również w internecie. Mają nareszcie czas aby zająć się innymi sprawami i zaangażować się w te sprawy. Wiek 65 lat to więc dla wielu kobiet może być wreszcie odpowiedni do zrealizowania dążeń czy ideałów.

   Absolutnie więc mnie nie zdziwi fakt, że 65 letnia pani może być teoretycznie groźną „separatystką” (oczywiście w związku z innymi niż tu przedstawione, zarzutami).
   W Donbasie powstanie odniosło sukces dzięki poparciu wszystkich pokoleń. Znamy walczących bohaterów młodego pokolenia, ci najstarsi wspomagający w różny sposób walczących, są nieznani.

   Polubione przez 6 ludzi

 3. Kto „mieszał” w trakcie wyborów prezydenckich w USA. Amerykańskie „Politico” ujawniło ze Paul Manafort były szef sztabu wyborczego ówczesnego kandydata na urząd prezydenta USA Donalda Trumpa był szantażowany przez ukraińskiego parlamentarzystę Serhija Leszczenkę. Leszczenko miał latem zeszłego roku przekazać córce Manaforta ze dysponuje „obciążającymi dowodami” przeciwko jej ojcu i ze nie zawaha się ich przekazać FBI, miały to być „realne dowody” na to ze Manafort dostawał łapówki od Partii Regionów (Janukowycza);
  http://www.politico.com/story/2017/02/paul-manafort-blackmail-russia-trump-235275

  Polubione przez 4 ludzi

  • To tylko uregulowanie istniejącego stanu rzeczy. Po blokadzie ekonomicznej przez Ukrainę większość transakcji handlowych republiki prowadziły z FR. Emerytury były wypłacane w rublach, żołd w rublach w końcu rubel „wyparł” hrywnę z rynku.
   Co ciekawe sami mieszkańcy chętniej wybierali rubla (stabilniejsza waluta) niż hrywnę.

   Polubione przez 6 ludzi

 4. Nie dotyczy Macierewicza, PiSu ani Ukrainy.

  Wierzyć, nie wierzyć?
  Wierzę w UFO, w stworzenie człowieka na Ziemi przez cywilizację z innej planety oraz wiele teorii lansowanych przez Daenikena.

  Express podaje, że zgodnie z tajnym raportem CRU, 23 żołnierzy rosyjskich zostało zamienionych w kamień przez przybyszów z innej planety na terenie Syberii w 1993 r. Podobno jeden z żołnierzy zauważył latający obiekt i podjęto decyzję o wypuszczeniu rakiety. W odpowiedzi UFO wylądowało i przybysze wyszli unieszkodliwiając żołnierzy. Dwóch żołnierzy przeżyło, ponieważ nie znajdowali się w bezpośredniej „strefie działań” i właśnie oni byli świadkami w sprawie.

  http://dnr24.su/mirovoe-soobschestvo/17651-sekretnyy-doklad-cru-inoplanetyane-prevratili-v-kamen-23-rossiyskih-soldata.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińskiego „cyrku” ciąg dalszy. Tym razem „popis” dal dawno nie cytowany tutaj lider banderowskiej „Swobody” Ołeh Tiahnybok, który nazwał obecne władze w Kijowie „nielegalnymi” oraz dzialajacymi na szkode Ukraińców tak w polityce wewnętrznej jaki i zewnętrznej;
  https://newsone.ua/ru/tyagnibok-nazval-dejstvuyushhuyu-vlast-nelegitimnoj/
  Dla przypomnienia, Tiahnybok nył jednym z „twórców” obecnej „pomajdanowej” Ukrainy, tylko później został przez swoich „sojuszników” wyrolowany i spuszczony „na boczny tor”…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Takie trochę OT. Dzisiaj na lotnisku Shiphol w Amsterdamie miał wypadek samolot pasażerski. W trakcie lądowania, a był to tubośmigłowy górnopłat, złożyła się/urwała się jedna goleń podwozia. Nikomu nic się nie stało, jednak jak przy każdym incydencie wymagana jest praca i badania komisji. Proponuję Holendrom, aby w miarę rewanżu zaprosić do pomocy specjalistów z Donbasu. W 3 lata sprawę wyjaśnią.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Wszystko zostanie na pewno dokładnie zbadane. Jak zawsze zresztą. Co do specjalistów z Donbasu, nie będą potrzebni. Katastrofa MH 17 jest tak długo wyjaśniana przez Holendrów z powodów politycznych. 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

  • Współczuje panu, jako kierowcy. Niedługo będzie tak , że będzie pan musiał stać w kilometrowym korku, tylko dlatego, że pan antoni wymyśli sobie konferencje prasową na środku skrzyżowania. Mieszkanie w stolicy ma jak widać swoje minusy, a nie tylko plusy.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Wystarczy przeczytać komentarze pod zalinkowanym tekstem, aby przekonać się jaką opinię mają na temat prawdomówności przedstawicieli polskich instytucji rządowych i administracyjnych.

   Na taką opinię zapracowały sobie one przez ostatnie 27 lat.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.