Wojna domowa na Ukrainie 24.02.2017r.- 729 dzień od nowego rozejmu.


 

W środę (22.02.17r.) miało miejsce  zamknięte posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej (KON), w późniejszym komunikacie podkreślono, że w 2016 r. nastąpił wzrost liczby żołnierzy i powstrzymano falę odejść z wojska. Jednocześnie – jak pisał MON – przeprowadzono „szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO”.

 

 

https://twitter.com/TomaszSiemoniak?ref_src=twsrc%5Etfw

Do sprawy odniósł się na swoim profilu na Twitterze, pisząc w nim: „1 gwiazdkę generalską wręczył Prezydent Kwaśniewski 2 Kaczyński 3 Komorowski do dziś myślałem że jestem generałem RP”.

https://twitter.com/MirekRozanski?ref_src=twsrc%5Etfw

Dodam, że zacytowana na wstępie wypowiedź szefa MON Antoniego Macierewicza, w czasie posiedzenia KON-u, miała uzasadnić propagandowo ostatni przeprowadzaną przez niego czystkę na najwyższych stanowiskach dowódczych Polskich Sił Zbrojnych.

I tak, tylko w ostatnich tygodniach z najwyższych stanowisk dowódczych odeszło kilku oficerów.

Na początku roku zmienił się między innymi szef Sztabu Generalnego. Gen. Mieczysław Gocuł został wyznaczony na drugą kadencję w maju ubiegłego roku, a już po kilku miesiącach pożegnał się z mundurem. Z funkcji dowódcy generalnego – w trakcie pełnionej kadencji – zrezygnował również generał Mirosław Różański. Jesienią 2015 roku dokonano też zmian w strukturach Wojsk Specjalnych, Marynarce Wojennej oraz w Siłach Powietrznych.

I ta właśnie informacja była między innymi tematem ostatniego posiedzenia KON.

W wyniku dokonanych zmian przez Antoniego Macierewicza na stanowiskach głównych dowódców wojskowych w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy na stanowisku szefa MON zdążył wymienić 92% dowódców w Sztabie Generalnym i 82% dowódców w Dowództwie Generalnym. Niezły wynika jak na tak krótki okres jego rządów w MON. Natomiast w tym samym czasie armia polska nie uzyskała nic w kwestii jej modernizacji i jakości wyszkolenia, bo wszystkie działania idące w tym kierunku podejmowane przez Antoniego Macierewicza jak an razie kończą się niespełnionymi obietnicami. Oczywiście Macierewicz jest w tej grze tylko pionkiem, a figury rozstawiają znacznie stojący wyżej od niego w tym łańcuchu pokarmowym.

Pytaniem zasadniczym jest: czemu mają tak naprawdę służyć dokonywane przez Macierewicza roszady na stanowiska dowódczych, wprowadzając jednocześnie do chaosu i destabilizując je?

Otóż, tak jak pomysł powołania piątego rodzaju sił zbrojnych, którymi są Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), jak i zmiany na najwyższych stanowiskach dowódczych, w ostatecznym celu mają doprowadzić do upartyjnienia wojska, które tym sposobem stanie się orężem PiS.

W tym miejscu pojawia się kolejne pytanie: w jakim celu PiS chce podporządkować sobie całość sił zbrojnych dodatkowo tworząc ich alternatywę w postaci- słabo wyszkolonego do prowadzenia walk w obronie kraju-  wojsk OT, ale za to dość sprawnego i urobionego politycznie, na tyle, aby móc prowadzić sprawnie działania wewnątrz kraju?

Nie znam an to pytanie odpowiedzi, bo byłoby to teraz wróżenie z fusów, ale istnieje bardzo poważne niebezpieczeństwo- znając już kierunek jaki obrał rząd PiS pod kierunkiem prezesa tej formacji, że mogą one służyć do przeprowadzenia zamachu stanu, a w najlepszym przypadku wzięcia społeczeństwa za twarz, w przypadku krachu polityki tego rządu.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, pomimo usiłowań przeprowadzenia przez władze DRL  operacji wycofania wojsk z okolic linii styku, sytuacja nie uległa większej zmianie. To znaczy, że ilość incydentów zbrojnych jakich dopuszcza się strona ukraińska, nie maleje.

I tak, ostrzał i walki toczyły się na odcinku donieckie lotnisko-Spartakus, gdzie został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy teren kopalni „Butowka” oraz na zachodnich obrzeżach Doniecka- w tym ponownie została ostrzelana stacja uzdatniania wody gdzie jak na razie (ostrzał nadal trwa) spadło sześć pocisków moździerzowych w tym kilka koło zbiorników z chlorem,  i w rejonie Awidiejewka-Jasionowata i Krutoj Bałki, podobnie sytuacja wyglądał na północnych przedmieściach Gorłówki, gdzie dodatkowo ukraińskie drony prowadziły obserwację pozycji sił zbrojnych DRL. Możliwe, że szykują tam większą operację. Dodam, że najcięższe walki do jakich dochodziło w tym rejonie toczyły się od godziny osiemnastej w okolicach Zajcewa, gdzie w ich wyniku zginęło 8 ukraińskich żołnierzy. Liczba rannych jest jak na razie nieznana. Natomiast na skutek ukraińskiego ostrzału Zajcewa został uszkodzony tam dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Zagorskogo nr. 50.

Poza tym nadal dużą aktywność wykazują ukraińscy żołnierze na kierunku południowym i wschodnim w rejonie Swietłodarska oraz doszło do walk na przemysłowych przedmieściach Jasinowatej i w rejonie Jakowlewki.

Łącznie, w okresie pomiędzy godzinami 18:00, a 01:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, czołgów i moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także różnego typu granatników, wyrzutni rakiet i ciężkich oraz ręcznych karabinów maszynowych, przeprowadzili ostrzał w rejonie donieckiego lotniska i okolic serwisu „Volvo-Center”, wsi Staromichajłowki i Aleksandrowki na zachodnich jego obrzeżach, dzielnicę przemysłową w Jasinowatej, Zajcewa i Szirokoj Bałku na północnych obrzeżach Gorłówki, okolice Dokuczajewska na południe od Doniecka, a także na południowym odcinku frontu w rejonie Nowoazowska wsi Sachanki, Leninsk i Okrtiabr.

Na ostrzeliwany teren spadło łącznie około 453 pocisków artyleryjskich, moździerzowych i czołgowych.

Ponadto na ługańskim odcinku frontu zrobiło się bardzo gorąco, bo tam w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze przeprowadzili aż 16 razy ostrzał w kierunku stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

Ostrzał prowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatnikami i z ręcznej broni maszynowej. Ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowo i Łogwinowo oraz Kalinówki, Smiełoje, Mołodzieżnoje i Łozowoje.

W wyniku uszkodzenia- w rejonie wsi Jużnaja Łomowatka, na skutek ukraińskiego ostrzału sieci energetycznej część okolicznych miejscowości  oraz dwie kopalnie- „Wiergeliewska” i „Łomowatska”, pozbawione zostały dopływu prądu. W wyniku czego pracujący w nich górnicy zostali na wiele godzin uwięzieni pod ziemią. Awarię usunięto dopiero około godziny 19:25, dzięki czemu 19 górników bez żadnych problemów mogło opuścić teren kopalń.

Poniżej raport za ostatnią dobę przekazany przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 23 лютого 2017 року
На Донецькому напрямку з мінометів окупанти обстріляли Зайцеве та Кам’янку. З гранатометів, великокаліберних кулеметів – Новгородське, Піски, Авдіївку, Верхньоторецьке, Луганське, Зайцеве. Снайпер обстрілював наші позиції в районі Новгородського.
На Луганському напрямку з мінометів різних калібрів російсько-окупаційні війська обстріляли Попасну та Новозванівку, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів – Троїцьке, Кримське та Новоолександрівку. По Новозванівці вогонь вели БМП противника, а по Троїцькому – зенітні установки.
На Маріупольському напрямку з мінометів різних калібрів обстріляли Тарамчук, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Водяне, Павлопіль, Гнутове, Широкине. По Широкиному вогонь вів снайпер.
Загалом зафіксовано 41 обстріл. Двох наших військових поранено”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 23 лютого 2017 року
На Донецькому напрямку танк окупантів неодноразово вів вогонь по Авдіївці. З мінометів різних калібрів вони обстрілювали Піски, Зайцеве, Троїцьке та Кам’янку. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Новгородське, Піски, Авдіївку, Верхньоторецьке, Новоселівку, Луганське, Зайцеве. Снайпер обстрілював наші позиції в районі Новгородського.
На Луганському напрямку з мінометів різних калібрів російсько-окупаційні війська обстріляли Попасну та Новозванівку, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів – Троїцьке, Кримське та Новоолександрівку. По Новозванівці вогонь вели БМП противника, а по Троїцькому – зенітні установки.
На Маріупольському напрямку з мінометів різних калібрів обстріляли Красногорівку, Новотроїцьке, Тарамчук, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Водяне, Павлопіль, Гнутове, Широкине, Новотроїцьке. По Широкиному вогонь вів снайпер.
Загалом зафіксовано 83 обстріли. Двох наших військових поранено, один – загинув”.

 

Poniżej jeszcze film z Doniecka:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- z okazji Dnia Weterana poczta DRL wyemitowała serię znaczków, kopert i okolicznościowy stempel.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

87 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.02.2017r.- 729 dzień od nowego rozejmu.

 1. W tym miejscu pojawia się kolejne pytanie: w jakim celu PiS chce podporządkować sobie całość sił zbrojnych ,,,,
  Nie znam an to pytanie odpowiedzi, bo byłoby to teraz wróżenie z fusów, …

  Jeszcze przed 2 laty, gdy Polay narzekali na owczesne rzady, pisalem ze : Polakom nalezaly by sie paroletnie rzady PiSu , ale tego im nie zycze, gdyz Pis, raz zdobytej wladzy, w sposob demokratyczny , nigdy nie odda.Wystapia lub zostana usunieci z UE , z NATO ich nie wyrzuca, gdyz mieso armatnie jest zawsze potrzebne, zamkna granice, wprowadza rzady jak za PRL , ale wladzy nie oddadza. Kto przy zdrowych zmyslach , naruszajac prawo i Konstytucje po oddaniu wladzy chcial isc do wiezienia?. Wiec jest wiecej jak pewne ze nowa formacja Macierewicza i czesc wojska bedzie uzyta do obrony Pisowskiej wladzy. Ale pozostaje jeszcze spoleczenstwo , ktore nie mozna zastraszyc w 100% oraz czesc wojska. Marnie to widze , chociaz moze bedzie jakies inne wyjscie z sytuacji niz rozlew krwi. Obu tak sie atalo. Pozdrawiam >

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W Radzie Najwyższej Ukrainy został zarejestrowany projekt ustawy o „wprowadzeniu moratorium na wszelkie porozumienia zawarte z MIędzynarodowym Funduszem Walutowym”. Co jeszcze ciekawsze projekt ustawy przedłozył deputowany z proprezydenckiego „Bloku Poroszenki”;
  http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201702242053-too1.htm
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Moratorium
  Cytat „Moratorium (łac. moratorius, zwlekający) – zawieszenie, tymczasowe wstrzymanie. Pojęcie stosowane najczęściej w znaczeniu prawniczym: zawieszenie obowiązku świadczeń płatności, np. odsetek kredytu, zmiana formy zapłaty lub terminu. Uzgodnione prawnie na czas określony z powodu wyjątkowych okoliczności”

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Trwa powolne rozkradanie słynnej rezydencji „tyrana” Janukowycza w Meżihorje. „Wyparowała” kolekcja ekskluzywnych alkoholi, „znikło” wyposażenie garderoby, a nawet „wyparował” słynny „złoty bochen”, symbol dostatku oraz luksusu. Według słów ‚samozwańczego kustosza” rezydencji ‚złotym bochnem’ miał „zaopiekować sie” deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z banderowskiej partii „Swoboda”…
  http://peremogi.livejournal.com/26835774.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Tymczasem „Bohaterka Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadieżda Sawczenko kontynuuje swoją wizytę w Republice Donieckiej. Wraz z ukraińskim generałem Władimirem Rubanem, szefem Centrum Wymiany Jeńców „Korpus Oficerski” udała się na spotkanie z jeńcami ukraińskimi znajdującymi się na terytorium Republiki Donieckiej, by przekazać im paczki oraz wiadomości od rodzin;
  https://www.rusdialog.ru/news/97962_1487965057

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Wzrasta poparcie dla Prezydenta Rosji i prowadzonej przez niego polityki w szeregach amerykańskiej Partii Republikańskiej. jak poinformował amerykański Instytut Gallupa na chwile obecną pozytywnie opowiedziało się za nią 22 % respondentów z szeregów Republikanów, co określono jako gwałtowny wzrostem poparcia, gdyż na przykład w 2015 roku taką opinię wyrażało tylko 13 % Republikanów;
  http://www.gallup.com/poll/204191/putin-image-rises-mostly-among-republicans.aspx

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.