Wojna domowa na Ukrainie 25.02.2017r.- 730 dzień od nowego rozejmu.


Awdijiwka.

 

Kolejny skandal w Niemczech, tym razem- jak ujawnił hamburski tygodnik „Der Spiegel”, chodzi o to, że e jednej z ostoi zachodniej demokracji, czyli Niemczech za rządów kanclerz Angeli Merkel doszło na dużą skalę do inwigilacji dziennikarzy i redakcji najważniejszych mediów tego kraju.

 

Jak ustalił „Der Spiegel”, pracownicy niemieckiego wywiadu- BND, kontrolowali co najmniej 50 linii telefonicznych i faksowych oraz adresów e-mailowych dziennikarzy i redakcji, posługując się tzw. selektorami. Inwigilacja ta trwała aż od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i objęła redakcje i dziennikarzy pracujących na całym świecie.

W polu zainteresowania niemieckich agentów były między innymi numery i adresy dziennikarzy BBC w Afganistanie oraz centrala redakcji BBC World Service w Londynie, a także redakcja „New York Timesa” w Afganistanie i telefony komórkowe korespondentów Reutersa w tym kraju oraz w Pakistanie i Nigerii.

Cała sprawa wyszła na jaw dzięki powołanej w Bundestagu komisji parlamentarnej badającej działania służb specjalnych USA i Niemiec.

Komisja śledcza Bundestagu badała działalność amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) oraz udział BND w przeprowadzanych przez nią akcjach w związku z oskarżeniami o nielegalne przekazywanie przez niemieckie służby stronie amerykańskiej informacji, które służyły m.in. do likwidacji za pomocą dronów terrorystów będących obywatelami Niemiec. Komisja zakończyła w ubiegłym tygodniu pracę. Raport końcowy ma być gotowy w lecie.

Niemiecki wywiad zagraniczny był już wcześniej wielokrotnie krytykowany m.in. za zbyt bliską współpracę ze służbami amerykańskimi. BND analizował według otrzymanych od NSA selektorów pozyskane przez siebie informacje z kontroli połączeń telekomunikacyjnych, a następnie wyniki tych analiz przekazywał służbom amerykańskim. Te praktyki miały naruszać niemieckie i europejskie interesy. W maju 2015 roku wyszło na jaw, że BND od lat pomagał amerykańskim służbom w inwigilowaniu polityków za granicą, m.in. we Francji, Austrii i w Komisji Europejskiej, a także w szpiegowaniu międzynarodowych koncernów.

Skandal polega na tym, że dziennikarze w RFN znajdują się pod szczególną ochroną przed ingerencją ze strony państwa. Podobnie jak lekarze czy prawnicy są objęci tajemnicą zawodową i mogą np. zeznając przed sądem odmówić podania źródła informacji.

Dla organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) inwigilacja zagranicznych dziennikarzy przez BND to „ogromne naruszenie wolności prasy” i „nowy wymiar naruszenia konstytucji”. RSF obawia się, że BND w dalszym ciągu będzie szpiegował dziennikarzy.

W związku z ujawnioną przez „Der Siegel” aferą podsłuchową, Niemiecki Związek Dziennikarzy (DJV) domaga się z kolei od rządu w Berlinie „pełnego wyjaśnienia sprawy”. Związek oczekuje, że dowie się kto, kiedy i jak długo był inwigilowany:

„Jeśli zarzuty te potwierdzą się, oznacza to ogromną ingerencję w wolność prasy  (…) Prawo do wolności prasy i wolności słowa obowiązuje nie tylko w Niemczech” – powiedział przewodniczący niemieckiego związku DJV Frank Überall.

No i kanclerz rządu kraju, którego tajne służby przy jej wiedzy, dokonują tak rażącego łamania zasad wolności słowa i konstytucji, ma jeszcze odwagę krytykować za brak wolności prasy tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, czy też prezydenta Rosji Władymira Putina oraz nasze krajowe władze oraz wiele, wiele innych.

Można powiedzieć, że w tym konkretnym przypadku sprawdziło się powiedzenie o tym, że „przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli”.

Interesujące jest to, czy tylko w tej jednej sprawie sprawdza się ono? Bo jak sądzić można zachodni „demokraci” nie jedno jeszcze mają za uszami 🙂

 

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/bnd-bespitzelte-offenbar-auslaendische-journalisten-a-1136134.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Der_Spiegel,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bundesnachrichtendienst.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze nadal eskalowali, w ramach prowadzonej tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO), konflikt zbrojny w Donbasie.

I tak, ostrzał ze strony ukraińskiej rejonu stacji uzdatniania wody był kontynuowany od poprzedniej nocy aż do godzin rannych dnia wczorajszego. Również rano, od około godziny 07:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm prowadzili ostrzał okolic Jakowlewki, przedmieść Spartakusa, Żabiczewa i dzielnicy przemysłowej na zachodnich obrzeżach Jasinowatej oraz na odcinku frontu południowego wsi Leninska. Do ostrzału ukraińscy żołnierze używali również, poza moździerzami, granatników i broni maszynowej. Łącznie na ostrzeliwany teren spadło 50 pocisków moździerzowych.

W godzinach wczesnowieczornych, około 17:00, w wyniku ukraińskiego ostrzału zachodnich przedmieść Doniecka, została uszkodzona linia energetyczna przebiegająca nieopodal wsi Trudowski. W skutek tego uszkodzenia, ludność okolic Trudowskiego została pozbawiona dopływu energii elektrycznej. Naprawa jej trwała do późnych godzin nocnych.

Walki toczyły się do godziny 17:45 w rejonie Gwardijewki koło miejscowości Makiejewka, na obrzeżach dzielnicy Kirowskiej w Doniecku w obszarze wsi Putiłowki.

Po godzinie 18:45 wali rozszerzyły się na rejon wschodnich przedmieść Awdiejewki, donieckiego lotniska i jego okolic (tu ostrzał trwał do godzin rannych dnia dzisiejszego) oraz dzielnicy przemysłowej w Jasinowatej, a także w łuku świetłodarskim na północny-wschód od Debalczewa. Później, już w godzinach nocnych (od ok. 21:25) rozpoczęły się walki w okolicach Zajcewa na północnych obrzeżach Gorłówki. Ukraińscy żołnierze prowadzili tam ostrzał m.in. przy pomocy czołgów. W wyniku tego ostrzału został bezpośrednio trafiony pociskiem wielkokalibrowym dom w Zajcewie mieszczący się przy ulicy Polietajewa nr. 66.

Natomiast, już w późnych godzinach nocnych, dodatkowo ostrzał terytorium DRL prowadzony był przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm.

Łącznie w godzinach od 18:00 do 02:00, ukraińscy żołnierze wystrzelili około 435 pocisków z ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, z czołgów i moździerzy kaliber 120 i 82 mm. Ostrzelane zostały ostrzelane następujące rejony: donieckie lotnisko i jego okolice, w tym rejon serwisu „Volvo-Center” raz wieś Żabiczewo, wsie Trudowska, Aleksandrowka i Staromichajłowka na zachodnich obrzeżach Doniecka, a także Spartakus, dzielnica przemysłowa w Jasionwatej oraz jej okolice- wsie Krutaja Bałka, Wsilewka i Wiesiełoje, następnie Zajcewo, Ozierjanówka, Gołmoski i Michajłowka w okolicy Gorłówki, a także pięć miejscowości znajdujących się na południowym odcinku frontu donieckiego w nowoazowskim obwodzie- Sachanka, Komiternowo, Leninsk, Oktiabr i Biezimiennoje.

Poza tym w rejonie ługańskiego odcinaka frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, czołgów, różnego typu granatników i broni maszynowej 11 razy naruszyli wczoraj warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w kierunku stanowisk sił zbrojnych Milicji Ludowej ŁRL.

I tak ostrzelany został rejon wsi Kalinowo, Niżnyje Łozoboje oraz Kalinowka i Smiełoje.

Poniżej jeszcze raport dobowy przekazany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 24 лютого 2017 року
На Маріупольському напрямку з 82 міліметрових мінометів російсько-окупаційні війська обстрілювали Водяне. З гранатометів та стрілецької зброї вели вогонь по Новотроїцькому, Павлополю, Водяному, Гнутовому, та Широкиному. По Широкиному – вогонь вели і БМП противника.
На Донецькому напрямку з мінометів різних калібрів неодноразово – Троїцьке, Дачу, Зайцеве, Авдіївку. Також з грантометів протягом всього дня – Авдіївку, Майорськ, Зайцеве, Піски, Луганське.
На Луганському напрямку з гранатометів та стрілецької зброї – Новоолександрівку, Троїцьке та Новозванівку.
Загалом зафіксовано 47 обстрілів. П’ятеро наших військових поранено”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 24 лютого 2017 року
Російсько-окупаційні війська вперто продовжують демонструвати всьому світові ігнорування будь-яких досягнутих домовленостей щодо припинення вогню.
Так, на Маріупольському напрямку зі 122 мм артилерії вони обстрілювали Павлопіль та Гнутове. Зі 120 міліметрових мінометів – Красногорівку, Гнутове та Широкине. З 82 мм мінометів – Водяне. З гранатометів та стрілецької зброї вели вогонь по Новотроїцькому, Павлополю, Водяному, Гнутовому, та Широкиному. По Широкиному та Павлополю вогонь вели з БМП противника.
На Донецькому напрямку зі 122 мм артилерії окупанти обстрілювали Верхньоторецьке. З мінометів різних калібрів неодноразово – Троїцьке, Піски, Луганське, Дачу, Зайцеве, Кам’янку, Новоселівку, Верхньоторецьке, Авдіївку. Також, протягом усього дня з гранатометів противник стріляв по Авдіївці, Дачах, Майорську, Зайцевому, Пісках, Луганському. З танків – по Пісках та Кам’янці, по Луганському – із БМП.
На Луганському напрямку з мінометів, гранатометів, та стрілецької зброї ворог гатив по Новоолександрівці, Троїцькому та Новозванівці. Також, по Новозванівці окупанти вели вогонь з БМП.
Загалом зафіксовано 92 обстріли. Дванадцять наших військових поранено, четверо травмовано”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku:

 

***

Wczoraj wieczorem do DRL przybyła z prywatną wizytą, była deputowana Wierchownej Rady Nadieżda Sawczenko.

Oficjalnym celem jej pobytu jest spotkanie się tam z przebywającymi w niewoli ukraińskimi jeńcami wojennymi.

W momencie przybycia do DRL Sawczenki ukraińscy żołnierze rozpoczęli intensywny ostrzał terytorium DRL.

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- skutki wczorajszego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy stacji uzdatniania wody.

 

Donieck- w bazie sił szybkiego reagowania „Legion” miał miejsce pokaz dla uczniów donieckich szkół podstawowych ciężkiej broni małokalibrowej.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

Reklamy

110 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.02.2017r.- 730 dzień od nowego rozejmu.

 1. Frakcja parlamentarna „Blok Poroszenki” domaga się wprowadzenia „moratorium na wszystkie umowy oraz uzgodnienia zawierane z Międzynarodowym Funduszem walutowym”. Deputowany z tej frakcji Sergiej Kaplin nazwał wszystkie dotychczasowe porozumienia zawarte przez Ukrainę z MFW „piramida finansową” (!), z której korzyści czerpał skorumpowany gabinet poprzedniego premiera Ukrainy Jaceniuka (!!);
  http://www.vz.ru/news/2017/2/25/859432.html
  Ale jaja…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ciąg dalszy „Drogi Zdrady” Nadieżdy Sawczenko „Bohaterki Ukrainy”. podczas spotkania z dziennikarzami „Nadiucha” miała chwalić „separatystów z Doniecka” który wczoraj odwiedziła, którzy według niej są ‚wspaniałymi chłopakami z którymi można sie przyjaźnić i żyć w jednym kraju” oraz że…”Lepiej by Ukrainą rządził Putin, a nie Poroszenko”…
  https://actualnews.pro/ukraine/835
  „Nadiucha” to już nie „torpeda Putina”, a jego „bomba atomowa”…

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Na dobranoc, refleksyjnie

  ( – Dzień dobry, chcemy przyjąć do rodziny porzuconego człowieka.
  – Towarzystwo Obrony Człowieka: Przykro mi, nie mamy takich. Zwierzęta nigdy nie porzucają ludzi.)

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Oświadczenie sztabu ATO:

  „В связи с распространением отдельными интернет-ресурсами информации о якобы захвате украинской стороной объектов Донецкой фильтровальной станции для проведения обстрелов неконтролируемых Украины территорий, пресс-центр штаба АТО заявляет, что эта информация не соответствует действительности и распространяется с целью реализации очередной провокации со стороны российско-оккупационных войск”.

  „W związku z rozpowszechnianymi w internecie informacjami o jakoby zajęciu przez stronę ukraińską obiektów donieckiej stacji uzdatniania wody w celu prowadzenia ostrzałów terytoriów niekontrolowanych przez Ukrainę, sztab ATO oświadcza, że ta informacja jest niezgodna z rzeczywistością i jest rozpowszechniana w celu przeprowadzenia prowokacji przez rosyjsko-okupacyjne wojska.”

  http://112.ua/ato/shtab-ato-oprovergaet-zahvat-doneckoy-filtrovalnoy-stancii-ukrainskimi-voennymi-374401.html

  Polubione przez 5 ludzi

   • Już się „wyślizgują”, bio na przykład na „Stranie.ua” można było wcześniej wyczytać że „stacja przeszła pod kontrolę SIŁ UKRAIŃSKICH”, a teraz tytuł ‚zniknął” i teraz jest że zrobiła to „Ukraińska Armia Ochotnicza” nie podlegająca kontroli Kijowa…

    Polubione przez 5 ludzi

  • Jak wygląda sytuacja z tą stacją uzdatniania, nie było mnie dziś cały dzień i trochę mnie to niepokoi? 😦 Mam nadzieję, że wkrótce będzie ona pod kontrola separatystów. Według MM na froncie trwają walki. Jest niespokojnie.
   Mam nadzieję, że do jutro będą jakieś dobre informacje w tej sprawie. Szykuje się chyba eskalacja.
   Pozdrawiam wieczorowo.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Ukraiński prawnik Andriej Portnow oskarżył „generalissimusa’ Poroszenkę o to ze „plagiatuje” dekrety wprowadzane w Rosji przez prezydenta Putina. Jako przykąłd podał podpisany dzisiaj przez Poroszenkę dekret ‚O informacyjnym bezpieczeństwie Ukrainy” który okazał się być niemal identyczny z dekretem wprowadzonym dwa miesiace wcześniej w Rosji…
  https://strana.ua/news/57672-poroshenko-obvinili-v-plagiate-rossijskih-zakonov.html
  Ps. UKRAINA bo pochodzi od słowa UKRAść…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.