Wojna domowa na Ukrainie 3.03.2017r.- 736 dzień od nowego rozejmu.


 

„Jak wrócę to będę”– tymi bardzo elokwentnymi słowami godnymi urzędnika państwowego odpowiedział przebywający nadal na urlopie rzecznik MON- z zawodu pomocnik aptekarski, Bartłomiej Misiewicz, na zadane mu SMS-em pytanie przez dziennikarza gazety „Fakt” o to jak długo jeszcze będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym.

 

 

Tymi słowy Bartłomiej Misiewicz- mimo swojego stosunkowo młodego wieku pokazał butę i arogancję władzy w jej najgorszym stadium, które cechuje wyłącznie władze totalitarne a nie kraju mianującego się demokratycznym zachowującym wysokie standardy prawa do jakich aspiruje rząd prawych i sprawiedliwych.

Potwierdza ten konkretny przypadek, ale nie jedyny, że prawi i sprawiedliwi są jedynie prawymi i sprawiedliwymi wobec siebie samych, zaś pozostałą resztę społeczeństwa mając za nic- za zwykłe bydło do roboty, rodzenia jak największej liczby potomków i uczestniczenia w ustawionych wyborach.

Chodzi o to, że po dziennikarskim wyjaśnieniu sprawy przez reportera RMF24.pl, dlaczego tak długo Bartłomiej Misiewicz przebywa na urlopie, i czy nadal pobiera za to wynagrodzenie?

Obowiązkiem instytucji, która go zatrudnia jest podanie do wiadomości publicznej budzących zainteresowanie społeczne faktów. Nawet wtedy gdy one są wizerunkowo niekorzystne dla sfery rządzącej.

Co prawda MON odpowiedział na zapytanie reportera RMF24.pl, ale nie wskazało kiedy jego urlop się skończy. MON w odpowiedzi poinformowało również, że Misiewicz nie jest nadal na urlopie wypoczynkowym, ale odbiera nadgodziny.

Ile ich wypracował?- Niestety, ale takiej informacji MON już nie chce ujawnić, pomimo to, że w pracy nie ma go już prawie miesiąc.

Nie wiadomo też o jakie godziny nadliczbowe w przypadku Misiewicza chodzi, a więc czy również te jakie spędził na suto zakrapianej imprezie w klubie nocnym w Białymstoku, czy też nadprogramowy pobyt w łóżku?

Dodam tylko, że zgodnie z obowiązującym prawem pracy, Misiewicz z jego stażem pracy ma co najwyżej możliwość wykorzystania 20 dni urlopu plus dochodzących w tym czasie liczby dni wolnych ustawowo od pracy.

Niestety, właśnie ta suma dni została już przekroczona, a Bartłomiej Misiewicz nada pobiera niezłą gażę w wysokości ponad 12 tysięcy złotych miesięcznie.

No cóż, widocznie Polskę jako bardzo bogaty kraj, a tym bardziej jej dobrze sytuowane społeczeństwo na to stać? Bo cóż to jest te kilka milionów w tą czy w tamtą?- jak to powiedział przy okazji przetargu dla VIP-ów jeszcze jedna tuza z kierownictwa resortu obrony- wiceminister Bartosz Kownacki. Co podkreśla dobitnie jaki stosunek do państwa i społeczeństwa mają ci, którzy mianują się patriotami. Możliwe, że są oni patriotami, ale- wzorem tego co już wiemy, że są oni prawi i sprawiedliwi tylko dla siebie- trzeba się zastanowić nad problemem: jakiego państwa ludzie tej ekipy są patriotami?

Na zakończenie tego wstępu dodam, że o dobrobycie polskiego społeczeństwa do jakiego doprowadziły go 27 lat ciężkiej pracy wykonanej przez rządzący w Polsce obóz postsolidarnościowy i postkomunistyczny, jest nagła potrzeba pomocy dla rodzin posiadających dzieci. A więc program PiS-u 500+ jest dowodem na to, że we współczesnej Polsce ludzie nie mogą zarobić na utrzymanie swoich dzieci. Taki to jest wymiar tego dobrobytu, z którego przede wszystkim korzystają od 27 lat elity rządowe i pracownicy administracji państwowej oraz będących na utrzymaniu budżetu państwa.

Dlatego też obecny szef MON Antoni Macierewicz może sobie pozwolić na korzystanie pod ochroną żandarmerii wojskowej dobrodziejstwa pływania nocnego na basenie- jak na razie nie wiadomo jeszcze w czyim towarzystwie, może urlopowanego Misiewicza?-  natomiast młodzi, uczciwi i pracowici Polacy o bardzo dobrym wykształceniu zmuszeni są do wyjazdu z kraju na emigrację zarobkową.

 

 

***

Na tym kończąc ten nie napawający optymizmem wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym strona ukraińska nadal eskalowała sytuację wzdłuż linii styku dokonując zmasowanych wrogich działań zbrojnych wobec ludności rosyjskojęzycznej zbuntowanych republik donieckich.

I tak, po godzinach rannych- o czym informowałem jeszcze we wczorajszej relacji, kolejny ostrzał ze strony ukraińskiej nastąpił we wczesnych godzinach popołudniowych (od około godziny 13:45 czasu lokalnego). Wtedy to pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim znalazły się miejscowości na osi Pierwomajsk-Stachanow-Irmino-Brianka-Kalinowo. W tym samym czasie ukraińskie wojsko rozpoczęło ostrzał drogi bachmudzkiej oraz okolice Slawianoserbska i Zołotoje, gdzie doszło do walk i wymiany ognia. Następnie, w rejonie Gorłówki i Artiemowska oraz na linii Awdiejewka-połnocne przedmieścia Doniecka i na zachodnich przedmieściach Doniecka- tam też dochodziło do walk. na froncie południowym ostrzeliwane były Sachanka, gdzie równocześnie toczyły się bardzo zacięte walki.

W godzinach, od 15:00 do 17:00- czasu lokalnego, strona ukraińska zaczęła również ostrzeliwać rejon przemysły w Jasinowatej, Żabiczewa koło Doniecka, Spartakusa i Jakowlewki oraz jej okolic< Dolomitnoje w okolicy Gorłówki oraz wsi Leninsk na południowym odcinku frontu donieckiego w nowoazowskim obwodzie.

W tym czasie na ostrzeliwany teren spadło około 40 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 122 mm i moździerzy kaliber 120 mm.

Wieczorem i w  nocy walki, połączone z ostrzałem z broni ciężkiej ze strony ukraińskiej, toczyły się na przedpolu strefy przemysłowej w Jasinowatej, w rejonie wsi Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka, na północno-zachodnich obrzeżach Gorłówki, w okolicy Szirokoj Bałki i Ozierianowki oraz stacji paliw, okolic Stroitiela i Korolienki. w rejonie Mariupola na linii miejscowości Lebiedońskoje-Sopino, Komiternowa i Sachanki.

W wyniku wczorajszego ostrzału został uszkodzony jeden dom prywatny znajdujący się na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku przy ulicy Karnawałowej nr. 36 B.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze w godzinach pomiędzy 18:00, a 02:00, gdzie przeprowadzili oni ostrzał terenu DRL przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, czołgów, opancerzonych wozów bojowych, granatników oraz ciężkich i ręcznych karabinów maszynowych, spadło tam około 188 pocisków dużego kalibru.

Dziś rano od godziny 09:45 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze ponownie rozpoczęli ostrzał z moździerzy terenu stacji uzdatniania wody na północnych obrzeżach Doniecka. Ostrzał rozpoczął się tam w momencie pojawienia się drona należącego do misji obserwacyjnej OBWE, którym zamierzano dokonać inspekcji skutków poprzednich ostrzałów. Dron został zestrzelony.

 

Poza tym na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby dokonali 19 razy ostrzału na pozycje obronne sił Milicji Ludowej ŁRL i celów cywilnych.

Ostrzał ten prowadzono przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz przy wykorzystaniu opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników, wyrzutni rakiet przeciwpancernych i ciężkiej oraz ręcznej broni maszynowej.

Ostrzelane zostały: wieś Łozowoje, Żiełobok, Łogwinowo, Kalinowka, Mołodzieżnoje, Kalinowo i Kalinowo-Borszcziewatoje oraz zachodnie przedmieście Pierwomajska. W wyniku ostrzału pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL został ciężko ranny jeden Milicjant.

 

Na koniec jeszcze kolejna relacja dobowa przekazana przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego wobec ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 2 березня 2017 року

На Маріупольському напрямку з РСЗВ БМ-21 “Град” окупанти випустили 20 снарядів по наших позиціях в районі Водяного. З мінометів обстріляли Гнутове та Водяне, а з гранатометів та стрілецької зброї – Широкине, Старогнатівку, Лебединське, Мар’їнку, Талаківку. Снайпер вів вогонь по Широкиному, Лебединському, та Мар’їнці. По Широкиному, Новогригорівці та Гнутовому – БМП противника.
На Луганському напрямку зі 152 міліметрової артилерії – по Новозванівці. З мінометів різних калібрів окупанти обстрілювали Новоолександрівку, Новозванівку, Катеринівку, Кримське та Малинове.
На Донецькому напрямку – танк, 120 та 82 міліметрові міномети – по Авдіївці та шахті Бутівці. Гранатомети по Опитному, Пісках та Кам’янці. БМП та гранатомети по Луганському, а стрілецька зброя – по Невельському. По Кам’янці та Новгородському вогонь вів снайпер, а зенітні установки по Троїцькому та Авдіївці.
Загалом зафіксовано 78 обстрілів. Восьмеро наших військових поранено, один – загинув”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
За минулу добу 2 березня 2017 року

Російсько-окупаційні війська не зважаючи на домовленості про припинення вогню, продовжують обстріли на всіх напрямках.
На Маріупольському напрямку з РСЗВ БМ-21 “Град” вони вели вогонь у напрямку наших позицій в районі Водяного. Танк – в районі Гнутового, а з мінометів обстріляли Красногорівку, Ноотроїцьке, Водяне та знову ж Гнутове. З гранатометів та стрілецької зброї – Широкине, Старогнатівку, Лебединське, Мар’їнку, Талаківку. По Широкиному, Лебединському, та Мар’їнці – снайпер. По Новогригорівці та Гнутовому – БМП противника.
На Луганському напрямку під обстріли зі 152 міліметрової артилерії потрапили Новозванівка та Лисичанськ. З мінометів різних калібрів окупанти обстрілювали Новоолександрівку, Новотошківське Новозванівку, Катеринівку, Кримське та Малинове.
На Донецькому напрямку – танк, 120 та 82 міліметрові міномети – по Авдіївці, Новолуганському, Зайцевому, Пісках та шахті Бутівці. Гранатомети по Опитному, Пісках та Кам’янці. БМП по Луганському, а стрілецька зброя – по Майорську та Невельському. По Кам’янці, Новотроїцькому та Новгородському вогонь вів снайпер, а зенітні установки по Троїцькому та Авдіївці.
Загалом зафіксовано 116 обстрілів. П’ятнадцять наших військових поранено, семеро травмовано, один – загинув”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Donieck-Północny:

 

I z przyfrontowej wioski Jasnoje:

 

 

***

Poniżej lista ukraińskich przedsiębiorstw znajdujących się na terenie DRL, która decyzją jej władz zostały w tym tygodniu znacjonalizowane przechodząc na własność społeczną DRL:

 

http://smdnr.ru/perechen-predpriyatij-i-uchrezhdenij-na-kotoryx-vvoditsya-vremennaya-administraciya/

 

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecka „ArtGaleria”- wczoraj otwarto tam z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet okolicznościową wystawę obrazów pt. „Bukiet dla ukochanej”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

 

***

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

102 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.03.2017r.- 736 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dmytro Tymczuk, koordynator ukraińskiej grupy „Informacyjny Opór”, który jak mantrę powtarzał ciagle że „niezwycięzona armia kijowska” nie ponosi żadnych strat na Donbasie (słynne «Потерь нет»), tym razem ‚odkrył” ze uczestnicy mityngów oraz demonstracji przeciwko ciągłym podwyżkom oraz pogarszaniu się poziomu życia jakie odbywają sie na Ukrainie, są sterowani przez rosyjskie specsłużby…
  http://www.politnavigator.net/chelovek-kaska-obnaruzhil-v-kieve-russkie-drg.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ciąg dalszy sprawy styczniowej interwencji służb porządkowych w Muzeum Noworosji w Sankt Petersburgu. Artykuł opublikowało kilka rosyjskich portali. Dotarłam do źródła i jest to strona Komitetu Ocalenia Ukrainy, kierowanego przez byłego premiera – Azarowa.
  Muzeum zostało kompletnie zdewastowane, eksponaty zniszczone (widać na zdjęciach), zginęły komputery oraz inny sprzęt.

  Podobno inicjatorką konfliktu (muzeum miało problemy od jakiegoś czasu pomimo umów) i całego wydarzenia jest Ukrainka, dobrze ustosunkowana z władzami miasta. Jej zamiarem od początku było przejęcie tego lokalu na działalność gospodarczą.
  W rezultacie muzeum zostanie przeniesione do inne siedziby.

  http://comitet.su/item/sila-est-uma-ne-nado-piterskie-pravoohraniteli-razgromili-muzej-novorossii.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Spokojnej nocy , udanej soboty, żegnam się z państwem do niedzieli. Jutro mnie nie ma, będę zgłębiał tajemnice mojej największej pasji w życiu, a wieczorkiem mam imprezkę imieninową taty. 🙂

  Dobranoc. 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Premier Ukrainy Hrojsman poinformował o tym ile tzw. blokada Donbasu bedzie kosztowała Ukrainę. Według Hrojsmana Ukraina straci około 3,5 mld dolarów oraz 75.000 miejsc pracy;
  https://strana.ua/news/58810-grojsman-govorit-o-potere-raboty-75-tys-lyudmi-iz-za-blokady-donbassa.html
  Premier Ukrainy poinformował takze ile wynosi deficyt Funduszu Emerytalnego Ukrainy, na chwilę obecną ma on wynosić 141 miliardów hrywien, ale rząd w Kijowie ma podobno plan, jak go „zminimalizować” w ciągu 7 lat;
  https://strana.ua/news/58809-stalo-izvestno-skolko-sostavlyaet-deficit-pensionnogo-fonda-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dzień jak co dzień na Ukrainie, w Limanie (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) pod wiaduktem kolejowym 12-letni chłopiec znalazł damska torebkę wypełniona granatami. Na szczęscie nie wpadło mu do głowy by się nimi „zajać”, a wezwał policję;
  https://strana.ua/news/58806-vozle-slavyanska-pod-zh-d-mostom-nashli-sumku-s-granatami.html
  Z kolei w Wołnowasze (rownież obwód doniecki pod kontrola Kijowa) w wyniku eksplozji granatu śmierć poniósł 60-letni męzczyzna;
  https://strana.ua/news/58805-v-limane-rebenok-nashel-zhenskuyu-sumku-s-granatami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Niesamowite – wp.pl za PAP obiektywnie informuje o blokadzie Donbasu i decyzji Zacharczenki: „Donbas ogłasza blokadę Kijowa. „Zrywamy wszystkie więzi”.
  Jest nawet piękne zdjęcie Zacharczenki, ale konsekwentnie dają mu ukraińskie imię Ołeksandr.
  I cytat z Poroszenki, że blokada jest czynnikiem destabilizującym gospodarkę i sytuację w państwie.

  Czyżby to skutek wizyty w Kijowie?

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Donbas-oglasza-blokade-Kijowa-Zrywamy-wszystkie-wiezi,wid,18717844,wiadomosc.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dodam, że zaskoczył mnie brak prostackich propagandowych komentarzy redakcji, które dotychczas zawsze były dodawane do informacji dot. Donbasu.

   Natomiast odnośnie „skutku wizyty w Kijowie” uściślę, że moim zdaniem Poroszenko ma nadal pełne poparcie władz Polski. Niewykluczone, że blokada Donbasu (jak twierdzą niektórzy analitycy) to wojna oligarchów a więc zamiar Poroszenki wyeliminowania Achmetowa. Stąd bezczynność odnośnie likwidacji blokady.

   Polubione przez 3 ludzi

   • A ile można „leczyć syfilis za pomocą ciągłego pudrowania’, jak sie dawniej mówiło? Poza tym „prawa jak oliwa zawsze na wierzch wypływa”, o tragicznych skutkach tzw. blokady mówia już nawet otwarcie największe małpoludy z kijowskiej małpiarni z Poroszenką, Hrojsmanem i Gontariewą na czele…

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.