Wojna domowa na Ukrainie 4.03.2017r.- 737 dzień od nowego rozejmu.


Rusini budzą się ze snu?

 

Wczoraj  (3.03.17r.), minister obrony narodowej Antoni Macierewicz obserwował  prezentację wielozadaniowego śmigłowca AW101 na lotnisku Warszawa-Babice.

 

 

 

Zaprezentowany tam przez PZL-Świdnik śmigłowiec to jeden z najnowszych wariantów AW101, zdolny do transportu do pięciu członków załogi i dwudziestu w pełni wyposażonych żołnierzy lub sześciu członków załogi i ośmiu żołnierzy realizujących misje specjalne. Ten wariant śmigłowca uzbrojony jest w trzy karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm, zamontowane po obu stronach kadłuba oraz na tylnej rampie. Ma opancerzone fotele w kabinie załogi, osłonę stanowisk operatorów broni pokładowej oraz krytycznych systemów śmigłowca. Śmigłowiec posiada też zintegrowany system walki elektronicznej.

I wszystko byłoby jak najbardziej w porządku gdyby nie to, że od samego obserwowania przez ministra i słodkiego mrużenia oczu do pracowników PZL-Świdnik produkt ten nijak nie zrobi się polski, bo ten helikopter jest w całości produkowany poza Polską, a zakład w Świdniku tylko skręci do kupy to co im tam rzeczywiści producenci przyślą.

Przypomnę w tym miejscu, że helikopter AW101 jest produkowany w kooperacji włosko-brytyjskiej i nasz udział w tym przedsięwzięciu biznesowym jest żaden.

https://pl.wikipedia.org/wiki/AgustaWestland_AW101

A jak to się ma do tydzień temu wyłuszczonej, z wielką pompą propagandową, wizją Macierewicza?

„Państwo posłowie wypominają mi – słusznie – poślizg 60 czy 70 dni w dostarczeniu dwóch śmigłowców. Rzeczywiście taki poślizg nastąpił i wytykanie mi go jest słuszne. Trzeba jednak przypomnieć, jak poślizgnęła się Platforma Obywatelska i broniony kontrakt na Caracale. Otóż on był prowadzony przez Platformę Obywatelską ponad 1300 dni. Nie 50, 60, 70, ale ponad 1300 dni (…) Chodziło o to, żeby wyeliminować polskich pracowników. Chodziło o to, żeby wyeliminować te zakłady produkujące helikoptery, które to produkują w Polsce, które zatrudniają polskich inżynierów, które zatrudniają polskich pracowników, które rozwijają polską myśl techniczną, które płacą w Polsce podatki. Taka była istota tego 1300-dniowego opóźnienia„- powiedział w zeszły czwartek przed sejmową komisją obrony, szef MON Antoni Macierewicz.

Ponadto Antoni Macierewicz zapewnił wtedy również, że polscy pracownicy dostaną możliwość produkowania najnowocześniejszych helikopterów, a polskie wojsko otrzyma je w terminie, szybciej niż przewidywał to terminarz z poprzedniego przetargu. Wyjaśnił, że w trakcie trwającego postępowania nie może mówić o terminie dostawy sprzętu, gdyż ograniczyłby stronie polskiej możliwość negocjacyjną.

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/szef-mon-o-smiglowcach-dla-wojska-c2017-02-23/

Niestety Antoni Macierewicz kolejny raz minął się daleko z prawdą, bo jeśli dojdzie do zakupu śmigłowców AW101, to nie będą one produkowane w Polsce, nie zwiększy się również z tym zatrudnienie w PZL-Świdnik, a nawet, to bardzo nieznacznie. Nie będą również brali udziału w konstruowaniu, czy też rozwijaniu polskiej myśli technicznej przy produkcji tego śmigłowca polscy inżynierowie i konstruktorzy. Co najwyżej będą niektórzy z nich nadzorować składanie z części włosko-brytyjskich helikopterów w całość.

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja na froncie nie uległa znaczącej zmianie i nadal ukraińscy żołnierze prowadzili intensywne działania zbrojne wobec sił powstańczych i celów cywilnych wzdłuż całej linii frontu w Donbasie.

I tak, poza porannym ostrzałem, o którym informowałem jeszcze wczoraj, już w godzinach popołudniowych ukraińscy żołnierze rozpoczęli kolejną serię ostrzałów z broni ciężkiej i moździerzy.

Ostrzelane zostały północne obrzeża Gorłówki, a szczególnie okolice Zajcewa. Ostrzał tego rejonu trwał około trzech godzin i w wyniku jego zostały uszkodzone dwa domy znajdujące się przy ulicy Rybałki i Karbuszewa.

Późnym wieczorem, od około godziny 18:55 czasu lokalnego rozpoczęły się z atakującymi wojskami ATO walki w rejonie miejscowości: Piaski, Łastoczkina i w strefie przemysłowej Awdiejewki. Walki wspomagane były ostrzałem artyleryjskim, moździerzowym i broni ręcznej. Do potyczek, w tym samym czasie, dochodziło wzdłuż trasy bachmudzkiej. Tam w użyciu była broń maszynowa i wyrzutnie granatów przeciwpancernych.

Ponownie ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał celów cywilnych od późnych godzin nocnych. W wyniku czego w rejonie dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku zostały uszkodzone cztery budynki mieszkalne znajdujące się przy ulicy Sumczenki nr. 14 w Aleksandrowce, gdzie spalił się w wyniku bezpośredniego trafienia dom jednorodzinny. Następnie dwa kolejne domy zostały uszkodzone przy ulicy Szewczenki nr. 16 i 17- gdzie na całej jej długości została także uszkodzona linia energetyczna powodując brak dopływu prądu dla domów od numeru 1 do 28, a także dom przy ulicy Szkolnej nr. 158. Tam też, we wsi Trudowski zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Karnawalnej nr. 28 i Dżamila nr. 14 A.

Natomiast po nocnym ostrzale Zajcewa dodatkowo zostało uszkodzone tam kolejnych pięć domów jednorodzinnych, trzy znajdujące się przy ulicy Kondratienki nr. 180, 186 i 227 oraz pod nr. 225 i 229.

 

Poniżej jeszcze wykaz statystyczny za ostatni tydzień aktywności zbrojnej ukraińskich sił ATO w Donbasie:

 

Oraz mapa przedstawiająca najbardziej aktywne odcinki frontu w pobliżu Doniecka:

 

Poza tym, wzdłuż linii styku na ługańskim odcinku frontu donieckiego, w dniu wczorajszym również nie było spokojnie, gdyż ukraińscy żołnierze prowadzili dość intensywny ostrzał pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL, celów cywilnych oraz prowokując lokalnie walki.

Ostrzał rozpoczął się tam około południa, równolegle z rozpoczętym w tym samym czasie ostrzałem północnych obrzeży Gorłówki. W wyniku tego ostrzału około godziny 13:45 we wsi Frunze został ranny odłamkami w głowę i ręce mieszkaniec tej miejscowości.

Łącznie w dniu wczorajszym i w nocy na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze ATO 18 razy ostrzelali stanowiska obronne Milicji Ludowej ŁRL i cele cywilne.

Ostrzał prowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników, wyrzutni granatów przeciwpancernych oraz ciężkiej i ręcznej broni maszynowej.

W tym czasie zostały ostrzelane okolice następujących miejscowości: obrzeża Pierwomajska, Frunze, Sokolniki, Łozowoje oraz Łogwinowo, Kalinowka i Kalinowo.  Ostrzał ten nie spowodował strat po stronie powstańców.

Na ługańskim odcinku frontu donieckiego przedwczoraj w okolicy miejscowości Nowotroczkoje w wyniku wejścia na nieoznakowane własne pole minowe zginęło dwóch, a trzech innych żołnierzy ukraińskich zostało rannych. Do incydentu doszło dla tego, bo dowódca poprzedniej zmiany odcinka nie przekazał zmienikom mapy pól minowych.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku przekazany przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО
Станом на 18.00 3 березня 2017 року
На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії окупанти обстрілювали Лебединське, а зі 120 міліметрових мінометів – Водяне, Красногорівку, Широкине. Також по Широкиному неодноразово вели вогонь БМП противника. Великокаліберні кулемети та стрілецька зброя – по Водяному, Новотроїцькому, Широкиному, Талаківці та Новогригорівці. По Водяному та Новотроїцькому вогонь вів і снайпер.
На Луганському напрямку з мінометів – Катеринівку, Кримське та Новоолександрівку, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та протитанкових ракетних комплексів – Кримське.
На Донецькому напрямку зі 120 та 82 міліметрових мінометів, гранатометів та стрілецької зброї – по Авдіївці, шахті Бутівці, Пісках, Верхньоторецькому, Невельському, Опитному, Зайцевому, Луганському.
Загалом зафіксовано 62 обстріли. Одного нашого військового поранено”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 3 березня 2017 року
На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії окупанти обстрілювали Новогригорівку, Новомихайлівку та Лебединське, а з мінометів – Водяне, Мар’їнку, Красногорівку, Новотроїцьке, Широкине. Також по Широкиному та Водяному неодноразово вели вогонь БМП противника. Великокаліберні кулемети та стрілецька зброя – по Водяному, Новотроїцькому, Широкиному, Талаківці та Новогригорівці. По Водяному та Новотроїцькому вогонь вів і снайпер.
На Луганському напрямку зі 152 міліметрової артилерії, а також танку загарбники вели вогонь по Кримському та Троїцькому. З мінометів обстрілювали Катеринівку, Троїцьке, Попасну та Новоолександрівку, а з гранатометів, великокаліберних кулеметів та протитанкових ракетних комплексів – Кримське.
На Донецькому напрямку танк вів вогонь по Авдіївці. 120 та 82 міліметрові міномети, гранатомети та стрілецька зброя – по Авдіївці, шахті Бутівці, Троїцькому, Пісках, Верхньоторецькому, Невельському, Опитному, Зайцевому, Луганському.
Загалом зафіксовано 115 обстрілів. Двох захисників України поранено”.

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku:

 

 

Oraz ze wsi Donieckij:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- w Regionalnym Muzeum Narodowym otwarto wczoraj wystawę fotograficzną pt. „Blokada Donbasa”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

Reklamy

116 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.03.2017r.- 737 dzień od nowego rozejmu.

  • Soros nie chce sponsorować?

   Już on chyba za dużo baksów utopił w to ukraińskie bagno i nie zamierza dalej tej straceńczej polityki kontynuować?

   Ukraina poszła na straty.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 1. BLOKADOschiza na Ukrainie trwa, a nawet się rozprzestrzenia. podobno „blokadersi” pojawili się na terenie obwodu sumskiego w miejscowości Konotop, gdzie jak się pochwalili mieliz ablokowac transport pociągów wiozących kupiony w Rosji węgiel, w tym bezcenny dla ukraińskich elektrociepłowni oraz elektrowni antracyt;
  http://www.dialog.ua/news/112756_1488652755
  Ps. Młody oficer FSB GRU Konstantin Griszin (ps. semen Semenczenko) działa…
  >http://rusvesna.su/sites/default/files/styles/node_pic/public/semen_semenchenko_6.jpg?itok=rKDWhhY-

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Były gubernator Odessy Saakaszwili zwołuje swoich zwolenników oraz mieszkańców Odessy by pojawili się w poniedziałek przed budynkiem jednego z kijowskich sądów. W sadzie tym bowiem ma być rozpatrywana sprawa nieprawidłowości zwiazanych z „funduszem na rzecz ATO” stworzonym gdy Saakaszwili pełnił funkcję gubernatora Odessy. „Nieprawidłowości” te miały polegać na tym ze Saakaszwili wykorzystywał zebrane tam pieniędze w celach prywatnych;
  http://ivasi.news/polites/chlenyi-komandyi-saakashvili-zovut-odessitov-v-kiev-na-piket/

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.