Wojna domowa na Ukrainie 5.03.2017r.-738 dzień od nowego rozejmu.


Po pięcioletniej przerwie, brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson na zaproszenie strony rosyjskiej odwiedzi w ciągu najbliższych tygodni Moskwę.

Zaproszenie dla Borisa Johnsona wysłał jego rosyjski odpowiednik, szef MSZ Siergiej Ławrow, który jednocześnie poinformował, że zaproszenie zostało przyjęte a do wizyty dojdzie jeszcze w tym miesiącu.

Również ze swej strony, brytyjskie Foreign Office potwierdziło wczoraj, że do tego wyjazdu dojdzie, oraz o tym, że głównymi tematami poruszanymi pomiędzy obiema stronami będzie stan stosunków brytyjsko-rosyjskich oraz kwestie związane z problemami dotyczącymi Syrii i wschodniej Ukrainy:

„Rozmowy będą dotyczyć relacji między Wielką Brytanią i Rosją, a także aktualnych problemów międzynarodowych, w tym Syrii i Ukrainy, gdzie w dalszym ciągu występują istotne różnice”.

Jednocześnie brytyjskie MSZ zapowiedziało, że pomimo deklarowanej przez premier Theresę May polityki „ostrożnego zaangażowania” WB w stosunkach wobec Rosji, to jednak wizyta Johnsona w Moskwie nie oznacza powrotu do wcześniejszych stosunków, a szef brytyjskiej dyplomacji tylko będzie „zajmował zdecydowane stanowisko w kwestiach, które różnią oba kraje”.

Tak więc, jak podkreśliło mocno brytyjskie MSZ, celem wizyty jego szefa będzie tylko „zajmowanie zdecydowanego stanowiska”, które oczywiście w kuluarach może ulec modyfikacji, w zależności od tego jak mocne karty Moskwa rzuci na stół.

Jak na razie stanowisko brytyjskie w kwestii sankcji nałożonych na Rosję, jest takie aby je utrzymać, co zresztą potwierdził  w niemieckim Bonn- w lutym tego roku, na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson.

Dodam jeszcze, że ostatnim szefem brytyjskiej dyplomacji, który odwiedził Rosję, był w 2012 roku (a więc na początku zachodniej operacji odsunięcia od władzy w Syrii prezydenta Baszszara Al-Asada i jego ekipy) William Hague.

Pod tym kontem, tego nagłego oziębienia stosunków dyplomatycznych i histerycznego jazgotu antyrosyjskiego na Zachodzie, jaki później nastąpił w reakcji na zaangażowanie się strony rosyjskiej w obronie reżymu Asada, był dokonany z zemsty zamach stanu na Ukrainie, doprowadzenie następnie do wzrostu napięcia w tym rejonie graniczącym z FR, podsycanie narracji wojennej i mitycznego zagrożenia agresją ze strony Rosji, co w następstwie wywołało spiralę wyścigu zbrojeń i dało pretekst do nałożenia na Rosję dotkliwych sankcji gospodarczych i ekonomicznych.

W tym kontekście, już samo wysłanie zaproszenia do brytyjskiego rządu dla szefa jego dyplomacji i przyjęcie go oznacza zmianę relacji obu tych krajów, i oczywiście również Zachodu, który obecnie przygotowuje się do nowego otwarcia nadwyrężonych obopólnych stosunków we wzajemnej współpracy.

Oczywiście, jeśli do tego dojdzie, co jest bardzo prawdopodobne w świetle zmian jakie dokonują się na szczytach władzy w krajach zachodnich, to odbędzie się to kosztem tych krajów, które odgrywały w tym spektaklu nagonki na Rosję, rolę usłużnych błaznów, a więc przede wszystkim Polski i Ukrainy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku ustabilizowała się na dość wysokim poziomie intensywności wrogich działań bojowych podejmowanych przez stronę ukraińską w ramach operacji  ATO.

I tak, wczoraj około południa przywrócono wreszcie po 9 dniach pracę stacji uzdatniania wody na północnych obrzeżach Doniecka. Niestety, ale po kilku godzinach ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, ponownie rozpoczęli ostrzał jej okolic. Jak na razie pociski nie spadły na jej teren, ale nie wiadomo jak długo jeszcze nie zostanie ostrzelana sama stacja uzdatniania wody. No i okazało się, że nie trzeba było na to zbyt długo czekać, bo właśnie dziś rano o godzinie 08:30 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze rozpoczęli przy użyciu moździerzy ostrzał terenu stacji uzdatniania wody. Pracownicy ukryli się piwnicach i schronach.

Już w godzinach wczesnopopołudniowych, a więc w tym czasie kiedy rozpoczęto ostrzał okolic stacji uzdatniania wody, ukraińscy żołnierze rozpoczęli walki w rejonie na wschód od Mariupola. Ataki sił ukraińskich w stronę pozycji obronnych powstańców wspomagane były ostrzałem moździerzy, z opancerzonych wozów bojowych oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych i innych typów granatników, a także przy użyciu ciężkiej i ręcznej broni maszynowej. Walki te toczyły się w rejonie Lebiedyńskiego i na an linii miejscowości Szirokino-Sachanka.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze wystrzelili w kierunku terytorium DRL przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także czołgów około 642 pociski, które spadły w rejonie linii obronnych sił zbrojnych DRL, a także rażąc cele cywilne.

Pod ostrzałem znalazły się: wsie Trudowkij, Staromichajłowka i Aleksandrowka na zachodnich obrzeżach Doniecka, Jelenowka, Zajcewo, gdzie w wyniku bardzo dokuczliwego ostrzału trwającego aż do godziny 04:00 zostało uszkodozne 19 domów jednorodzinnych przy siedmiu ulicach, Dolomitnoje, kopalnia Izotowa i dzielnica Gółmowskij koło Gorłówki, a także wsie Krutaja Bałka- gdzie zostały tam uszkodzone dwa domy jednorodzinne: jedne znajdujący się przy ulicy Szirokaja nr. 63 i drugi przy ulicy Pobiedy, Żabiczewo, Spartakus, Wasilewka, koło Jasinowatej. Zaś na froncie południowym: wieś Sachanka, Komiternowo, Leninskoje- w rejonie nowoazowskiego obwodu i Biełaja Kmienka koło Telmanowa. Ostrzały te nie spowodowały ofiar po stronie cywilów i powstańców, ale doprowadziły do uszkodzenia głównej linii energetycznej pozbawiając możliwości korzystania z dopływu prądu ponad tysiąc jego odbiorców mieszających w okolicach Gorłówki, w tym przez osiedle Zajcewo, dzielnicę Gołmowskij i kopalnię 6/7.

Natomiast zaczyna zaostrzać się sytuacja na ługańskim odcinku frontu, gdzie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze aż 29 razy przeprowadzili ostrzał w kierunku linii obrony sił Milicji Ludowej ŁRL oraz celów cywilnych.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych, różnego typu granatników oraz ciężkich i ręcznych karabinów maszynowych.

W tym czasie ostrzelane zostały okolice wsi: Frunze, Donieckiego, Żiełobok, Łozowoje, Ługwinowo, Kalinowka, Kalinowo, Wiesiełogorowka, Mołodieżnoej, Sancharowki, Annowki, Kalinowa-Borszczewatoje oraz wokół pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego znajdującego się przy moście łączącym drogę z Ługańska do Stanicy Ługańskiej i na przedmieściach Pierwomajska.

Przedwczoraj, jak poinformował przedstawiciel sił zbrojnych ŁRL, Andriej Maroczko, w wyniku wypadku drogowego do jakiego doszło po stronie kontrolowanej przez ukraińskie siły ATO, zginął jeden żołnierz, a pięciu zostało poważnie rannych.

Poniżej jeszcze raport dobowy przekazany przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) wobec rosyjskojęzycznej ludności Donbasu:

„Зведення прес-центру штабу АТО
Станом на 18.00 4 березня 2017 року

На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії та мінометів різних калібрів загарбники обстрілювали Богданівку, Мар’їнку, Новотроїцьке та Водяне. З стрілецької зброї та гранатометів – Гнутове, Водяне, Мар’їнку, Широкине. Талаківку, Новотроїцьке, Мар’їнку і Лебединське обстрілювали снайпери. По Водяному та Широкиному – БМП.
На Луганському напрямку зі 152 міліметрової артилерії – Калиново-Попасну, а з артилерії 122 міліметри та мінометів – Новоолександрівку, Кримське, Оріхове, Попасну, Катеринівку, та Новозванівку. ПТРК неодноразово вели вогонь по наших позиціях в районі Кримського.
На Донецькому напрямку танк та міномети різних калібрів неодноразово обстрілювали Авдіївку, шахту Бутовку, Піски, Опитне, Верхньоторецьке, Зайцеве, Кам’янку, Луганське, а з гранатометів та стрілецької зброї – Зайцеве і Троїцьке. Снайпер вів вогонь по Зайцевому та Опитному.
Загалом зафіксовано 52 обстріли. Троє наших військових поранено”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
Станом на 18.00 4 березня 2017 року

На Маріупольському напрямку зі 122 міліметрової артилерії та мінометів різних калібрів загарбники обстрілювали Богданівку, Мар’їнку, Новотроїцьке та Водяне. З стрілецької зброї та гранатометів – Гнутове, Водяне, та Широкине. Талаківку, Новотроїцьке, Мар’їнку, Водяне і Лебединське обстрілювали снайпери. По Водяному та Широкиному вели вогонь БМП.
На Луганському напрямку зі 152 міліметрової артилерії – Калиново-Попасну, Новозванівку та Троїцьке, а з артилерії 122 міліметри та мінометів різних калібрів – Новоолександрівку, Кримське, Оріхове, Попасну, Катеринівку, Троїцьке та Новозванівку. ПТРК неодноразово вели вогонь по наших позиціях в районі Кримського. Гранатомети, великокаліберні кулемети та снайпери – по Станиці Луганській ( в районі ділянки розведення). По Валуйському також вогонь вів снайпер.
На Донецькому напрямку танк та міномети різних калібрів неодноразово обстрілювали Авдіївку, шахту Бутовку, Піски, Опитне, Верхньоторецьке, Зайцеве, Кам’янку, Луганське, а з гранатометів та стрілецької зброї – Зайцеве і Троїцьке. Снайпер вів вогонь по Зайцевому та Опитному.
Загалом зафіксовано 110 обстрілів. Десятеро наших військових поранено, двоє травмовано, один загинув”.

Na koniec tego wątku jeszcze krótki film dokumentujący skutki ostrzału wsi Frunze:

Oraz Kalinowa:

***

Na koniec aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.03.2017r.-738 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek „Der ONETischer Beobachter”, czyli internetowa gadzinówka dla polskojęzycznej ludności Generalnego EUROgubernatorstwa;
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemiecki-politolog-rosjanie-popadli-w-jakis-rodzaj-paranoi/90z6twt
  Mały cymesik…
  „”DW”: Dlaczego Rosja stara się pokazać Ukrainę jako kraj upadły?
  Andreas Umland: By samemu przeżyć, system stworzony przez Putina prezentuje Rosjanom Ukrainę jako kraj, który chciał się zdemokratyzować, zeuropeizować, a stał się państwem upadłym. To ma być instrument, który go usprawiedliwia i legitymizuje”
  Okazuje sie że ten cały cyrk jaki trwa od 3 lat na Ukrainie, czyli wojna na Donbasie, pleniacy się tam bandytyzm wszelkiej prowiniencji, upadajaca gospodarka dobijana teraz przez niszczenie energetyki przez tzw. blokadę Donbasu, to jest OBRAZ PRZEKAZYWANY NAM PRZEZ ROSJE! Tak naprawdę to tam jest SIELSKO i ANIELSKO…
  Ps. Wychodzi tez na to że także media ukraińskie które o tym wszystkim informuja zostały „opanowane przez Rosję”, takim mamy niestety w UE „ekspertów” od tego co się dzieje w tamtym rejonie…

  Polubione przez 9 ludzi

  • Panie Mania,
   Czego by Pan oczekiwał od Niemca z DDR od piętnastu lat mieszkającego w Kijowie ? Niemca zatrudnionego w fundacji współpracującej z innymi Think-Tankami NATO i finansowanej przez CIA ?
   To jest solidna niemiecka propaganda na zadany przez sponsorów temat 🙂
   Totalne bzdury i oderwanie od rzeczywistości 🙂
   Na usprawiedliwienie Onetu jest to , ze jest to przedruk z DW a poza tym dodali w stopce notkę biograficzną tego jegomościa. Na zasadzie : ” poglądy autora nie muszą być zbieżne z poglądami redakcji ” 🙂

   Polubione przez 8 ludzi

 2. Ukraiński portal „Antikor” pochwalił się ze znalazł kolejne spółki należące do „generalissimusa’ Poroszenki działające w Rosji i wpłacające do rosyjskiego budżetu setki milionów rubli podatków. działają one nie tylko w branży cukierniczej, ale także w logistyce oraz transporcie, zakupem urządzeń oraz surowców potrzebnych do produkcji wyrobów cukierniczych. Jak się okazuje także o ile oficjalnie fabryka w rosyjskim lipecku miała ostatnio przynosić straty, to reszta „rosyjskich biznesów” Poroszenki, według artykułu, ma przynosić zyski w wysokosci 34 mln $ na rok…
  http://antikor.com.ua/articles/155246-rosijsjki_dividendi_dlja_petra_poroshenka_biznes_protsvitaje_v_krajini-agresori
  ps. Tak łatwo się Poroch z Rosji nie wycofa…

  Polubione przez 7 ludzi

 3. OT turecko-syryjskie. Tureccy ratownicy odnaleźli rannego pilota syryjskiego myśilwca MiG-21 który wczoraj rozbił sie nad terytorium Turcji;
  http://izvestia.ru/news/668820
  Do ‚zestrzelenia” samolotu przyznali się jacyś „syryjscy opozycjoniści”, ale strona syryjska oficjalnie podała ze doszło do awarii. Ciekawa jest natomiast reakcja Turcji, która zamiast protestować i wysyłać oddział wojska by „pomścić zniewagę jaka było naruszenie jej przestrzeni powietrznej”, wysyła ratowników. Ciekawe jaka jest tego przyczyna 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Austriacki minister minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz w wywiadzie udzielonym „Bild am Sonntag” miał zaproponować by UE utworzyła ‚centra” dla tzw. uchodźców na terytorium Egiptu, Gruzji lub „zachodnich Bałkanów”. Dodatkowo Kurz miał postulować by zarządzanie nimi objęła (oprócz UE) także wyspecjalizowana agenda ONZ, czyli UNHCR (Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców);
  https://regnum.ru/news/polit/2245517.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Ciekawe, co o tym sądzą w Egipcie , Gruzji czy Serbii ???? 🙂 Pewnie są zachwyceni 🙂
   Żydzi chcą sobie zrobić wielki Izrael od Nilu do Eufratu. Dlatego zrobili przez swoje marionetki wojnę w Syrii. Arabowie mieli się wzajemnie pozabijać , a reszta miała zostać wysiedlona i przejść na utrzymanie do Europy. Niestety 95% nieuprzywilejowanych Europejczyków się buntuje na ten plan. Tak więc biednych arabów wysiedlić trzeba gdziekolwiek indziej . No i mamy nowy plan Kurza.

   Polubione przez 5 ludzi

   • IDIOKRACI z UE zajmuja się problemami które sami stworzyli, bo nie trzeba było organizować i wspomagać tzw. arabskiej wiosny (vide rola prezydentów Francji Sarkozy’ego i Hollande’a w tym co się dzieje w Syrii oraz Libii), ponieważ teraz najlepiej widać że Tunezja, Libia, Egipt (a takze Syria) stanowiły ‚barierę” która zapewniała całej Europie STABILNOŚĆ oraz PORZĄDEK…

    Polubione przez 7 ludzi

    • Unia nie ma obowiązku przyjmować żadnych uchodźców, bo z jakiej okazji ?
     Tak jak Polska nie ma obowiązku przyjmować z otwartymi rękami emigrantów z Ukrainy.
     Te rzeczy zostały nam narzucone z zewnątrz.

     Polubione przez 6 ludzi

   • Może i faktycznie Żydzi spoza obecnego Izraela, chcą Wielkiego Izraela, ale ci z Izraela pragną jedynie bezpiecznego, otoczonymi granicami, a nie liniami demarkacyjnymi jak obecnie. W Syrii mamy konflikt pomiędzy interesami Edrogana, Ajatollahów, Saudów i UE.

    Polubione przez 1 osoba

    • Nie sądzę . Bo oczywiście nie mówiłem o zwykłych mieszkańcach Izraela a o władzy w tym państwie. To rząd Izraela razem z ich oligarchią w USA wywołał i prowadzi tę wojnę w Syrii.
     Abstrahując od wielu doniesień , że żydzi ( Mosad , siły specjalne IDF ) współpracowali z ISIS .Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie : kto korzysta na tej wojnie ?
     1 Erdogan ? Na pewno nie , bo ma same kłopoty z Kurdami przez ten konflikt.
     2 UE ???? gdzie i jak ? Zresztą poparcie dla marionetek z USA wyrażają marionetki z Europy. Co Europa ma z tej wojny oprócz fali imigrantów ?
     3 Saudowie ? Mają same wydatki i bałagan u granic.
     4 Ajatollahowie ? ( Iran ?) Także same wydatki i straty w Armii.
     Przyznam szczerze, nie widzę logiki w Pana tłumaczeniu.
     W Syrii mamy niekończący się konflikt , który jest rozpoczęty i kontrolowany przez żydów .
     Naszczuto na siebie arabów różnych opcji , na zasadzie dziel i rządź , by na koniec zająć ziemię , po zamianie terenu w zgliszcza i wysiedleniu do Europy ( lub gdziekolwiek indziej) ludzi ten teren zamieszkujących .

     Polubione przez 1 osoba

 5. Ot, takie tam zdarzenie na granicy.

  Jak poinformowali funkcjonariusze ukraińskiej straży granicznej, do pracowników przejścia granicznego podszedł pasażer jednego z samochodów, czekającego na przejazd przez granicę w kierunku z Polski i zażądał widzenia „ze zwierzchnikiem”.
  W trakcie „rozmowy” z oficerem wnerwiony pasażer, zaczął używać niecenzuralnych zwrotów na temat pracy ukraińskich pograniczników, a następnie zaczął szturchać celnika, mimo ostrzeżenia o prawnej odpowiedzialności za te działania. Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali go, używając siły. Wkurzonemu pasażerowi grożą sankcje prawne
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/10451-na-granicy-z-polska-zatrzymano-lwowianina-za-niecenzuralne-slownictwo.html
  Komentarz: Jak państwo myślą co tak wzburzyło mężczyznę czekającego na odprawę?
  a) Przewlekłość
  b) Korupcja
  c) zachowanie celników 🙂

  Polubione przez 8 ludzi

 6. Tymczasem szef Biura Zarządzania i Budżetu w Białym Domu Mick Mulvaney zapowiedział ze administracja prezydent Donalda Trumpa planuje „dość drastyczne” zmniejszenie pomocy finansowej przewidzianej dla rządów innych krajów. Środki z tego uzyskane mają zasilić m.in budżet wojskowy. Jak stwierdził Mulvaney „oszczędności” mają przynieść 54 mld dolarów. jak podsumował urzędnik „Arytmetyka jest prosta, im mniej pieniądzy wydamy za granicą, tym więcej zostanie wydane w Stanach Zjednoczonych”;
  https://regnum.ru/news/polit/2245516.html
  Wywiad;
  http://video.foxnews.com/v/5347696835001/?#sp=show-clips

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Kolejny etap „obnażania” ‚Semena Semenczenki” (właściwie Kostii Griszina) jako ‚ruskiego szpiona”. W udzielonym przez siebie wywiadzie premier Ukrainy stwierdził ze trwajaca tzw. blokada Donbasu jest faktycznie w interesie Rosji, a zmuszenie Ukrainy do tego by kupowała węgiel za granica, w szczególności w Rosji jest faktycznym sabotażem przeciwko państwu. Dodał także że jest gotów negocjować z tymi, którzy blokują dostawy;
  https://strana.ua/news/58813-grojsman-zayavil-ob-ukrainskij-prinadlezhnosti-predpriyatij-iz-ordlo.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Przewiduje ,że skończy się na tym, ze węgiel z Donbasu będzie sprzedawany Rosji ( linie kolejowe z pominięciem Ukrainy już z tego co mi wiadomo istnieją), a następnie FR ten sam antracyt sprzedawać po Ukrainie….tyle, ze znacznie drożej.
   ZA „podwyżki” zapłaci przemysł ciężki Ukrainy.

   Polubione przez 7 ludzi

  • Co powinien to wiadomo, a co może to zależy od tego, jak liczną rodzinę ma na utrzymaniu 🙂 Z drugiej strony Antoni na pewno wybierze się do zaufanego lekarza-patrioty.

   Polubione przez 5 ludzi

 8. Liderka ukraińskiej opozycyjnej partii „Batkiwszczyna” Julia Tymoszenko po spotkaniu z ambasadorem USA w Kijowie poleciała do Waszyngtonu. Jak zauważają ukraińskie media spotkanie odbyło się w Kijowie w dniu 1 marca, a już 3 marca Tymoszenko udała się w podróż do USA, dodatkowo „teczowy lider” Partii Radykalnej Ołeh Laszko poinformował ze Tymoszenko towarzyszy Andriej Artemenko, inicjator pstatniego „planu pokojowego dla Ukrainy” który wzbudził wściekłosc w Kijowie i zakończył się wyrzuceniem Artemenki z frakcji parlamentarnej Partii Radykalnej oraz wszczęciem przeciwko niemu sledztwa o podejrzenie o zdradę państwa;
  https://strana.ua/news/58954-timoshenko.html
  Ps. Czyżby zbliżała się kijowska „roszada”?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Roszada

  Polubione przez 8 ludzi

 9. Ukraiński portal „Strana.ua’ w opublikowanym przez siebie artykule o ostatniej tragedii do jakiej doszło w kopalni „Stiepowa” we Lwowsko-Wołyńskim Zagłębiu Węglowym, gdzie (oficjalnie) w wyniku wybuchu metanu zginąć miało 8 górników (choć związki zawodowe podają liczbę 12!) stawia tezę że tragedia ta może byc także skutkiem tzw. blokady Donbasu. W zwiazku ze spowodowanymi tzw. blokadą Donbasu niedoborami dostaw węgla (w szczególności antracytu) dyrekcja kopalni miała zwiększyć wydobycie w niej węgla, nie bacząc na obowiązujace w niej przepisy dotyczące bezpieczeństwa, tym bardziej ze okazuje się że właśnie w „Stiepowej” można wydobywać bezcenny dla Ukrainy antracyt;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/58595-vo-vzryve-na-shahte-pod-lvovom-vinyat-blokadu-postavki-uglya-s-donbassa.html

  Polubione przez 7 ludzi

 10. Uczestnicy tzw. blokady Donbasu, którzy rozszerzyli swoją działalnośc na teren obwodu sumskiego i w miejscowości Konotop zablokowali pociągi towarowe, które maja przewozić wegiel z Rosji, domagają się od ukraińskich kolei państwowych ( „Ukrzaliznycia” prezes „polski specjalista’ Wojciech Balczun) przekazania im dokumentów stwierdzajacych jakie towary przwozone sa z Rosji na Ukrainę. Jednak ukraiński przewoźnik odmówił podporządkowania sie ich poleceniom;
  http://korrespondent.net/ukraine/3823049-shtab-blokady-vydvynul-ultymatum-ukrazalyznytse
  Ps. Czyżby Wojciech Balczun to kolejny „agent Kremla”?

  Polubione przez 9 ludzi

 11. Wielka ZDRADA na prokijowskim portalu („inforesist.org”) ktory opublikował porównanie (w tym grafiki) opłat za mieszkanie za mieszkanie (o powierzchni 50 metrów kwadratowych) w Kijowie (Ukraina), Symferopolu (Rosja) oraz Doniecku (Republika Doniecka) z którego wynika ze najwyższe sa w Kijowie, a najniższe w Doniecku (zaledwie jedna czwarta tego co w stolicy Ukrainy);
  https://inforesist.org/674830-2/

  Polubione przez 6 ludzi

 12. Przedstawiciel sił zbrojnych republiki ługańskiej poinformował ze w okolicy kontrolowanego przez Kijów szczastje (obwód ługański) na pole minowe weszła grupa „bojców ATO” (która prawdopodobnie wysłana została w celu prowadzenia dywersji i sabotażu w republice) z 14 ukraińskiej brygady. W wyniku eksplozji min śmierc miało ponieśc dwóch „bojców ATO”;
  https://ria.ru/world/20170305/1489317507.html

  Polubione przez 6 ludzi

 13. Na temat tzw. nacjonalizacji ukraińskich przedsiębiorstw w DŁRL.

  Oczywiście nie jest to absolutnie żadna nacjonalizacja ponieważ majątek nie przechodzi na własność republik Donbasu. Pisał o tym niedawno w komentarzu pan TomS.
  Niestety, niektóre rosyjskojęzyczne media wprowadzają w błąd i już rozpatrują różne warianty – co po nacjonalizacji. A więc np. jeden z wariantów to prywatyzacja a następnie sprzedaż majątku. Nawet już typują potencjalnych kupców.

  Jednoznacznie na temat ostatnich decyzji wypowiedział się W.Dejnego: tymczasowy zewnętrzny zarząd przedsiębiorstwami nie oznacza zmiany ich właścicieli.
  Pragnę zwrócić uwagę, że akty prawne nie mówią o nacjonalizacji, ale o tymczasowym zarządzie.

  Dejnego mówi, że sprawa nie dotyczy zmiany właściciela, ale kwestii zarządzania przedsiębiorstwami, których menadżerowie nie byli w stanie ustabilizować funkcjonowania tych przedsiębiorstw i zapewnić miejsca pracy. W tej sytuacji w ŁRL postanowiono wziąć odpowiedzialność za działanie przedsiębiorstw wprowadzając czasowe zewnętrzne zarządzanie.

  https://ria.ru/world/20170305/1489315184.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Z kresów….

  Julia Maruszewska, gwiazda Majdanu i słynnego klipu „I am a Ukrainian”, związana z ekipą Saakaszwiliego poinformowała, że jej mieszkanie zostało przeszukane przez SBU i prokuraturę generalną. Wcześniej informowano, że w jej sprawie toczy się śledztwo w związku z podejrzeniami o korupcję.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/gwiazda-euromajdanu-pod-lupa-ukrainskich-sluzb

  W niedzielę we Lwowie-Biłohorszczy odbędą się oficjalne uroczystości z okazji rocznicy śmierci Romana Szuchewycza – głównodowodzącego UPA, odpowiedzialnego za rzeź wołyńską.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/we-lwowie-uczcza-kata-polakow

  Były ukraiński prezydent był gościem programu Witolda Jurasza „Prawy do lewego” w Polsat News 2. Były dyplomata zapytał Wiktora Juszczenkę o jego decyzję, na mocy której uczynił Stepana Banderę bohaterem Ukrainy.
  Oczywiście Juszczenko bronił swojej decyzji, ale największa kontrowersję wzbudza w jaki sposób podsumował Banderę:
  „- Dlaczego Polacy nie szanują takich uczuć? – pytał Juszczenko. – To jest człowiek, który zła nie czynił. Jego działanie można zrozumieć.”
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/juszczenko-w-programie-jurasza-bandera-to-jest-czlowiek-ktory-zla-nie-czynil

  Wiatrowycz podpadł europejskim historykom, nie za rzeź wołyńską, ale za ….negowanie zbrodni UPA wobec Żydów i udział tej formacji w Holocauście.
  Naukowcy skrytykowali pomysł zaproszenia Ukraińca na wykład do Sorbony i specjalnym liście stwierdzili cytat:
  „pseudo-naukowa aktywność Wiatrowycza jest nastawiona na jeden cel: gloryfikację ukraińskich organizacji nacjonalistycznych, nie ograniczając się do OUN i UPA. Aby osiągnąć ten cel wielokrotnie dokonywał manipulacji i otwarcie kłamał w kwestii ukraińskiego udziału w Holokauście, a w szczególności odnośnie roli nacjonalistów ukraińskich w promowaniu przemocy przeciwko Żydom i aktywnego w niej uczestnictwa. Ponadto zanegował fakt czystki etnicznej wołyńskich Polaków i pracował niestrudzenie na rzecz rozgrzeszenia zbrodni UPA przeciwko niewinnym polskim cywilom.”

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/zachodni-naukowcy-protestuja-przeciwko-obecnosci-wiatrowycza-podczas-konf-naukowej-na-sorbonie

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.