Wojna domowa na Ukrainie 8.03.2017r.-741 dzień od nowego rozejmu.


 

 

„Trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że w Polsce zagrożenie atakiem hybrydowym ma inny charakter niż na wschodzie Ukrainy czy na zachodzie Europy. Może przybrać kształt wewnętrznej dywersji wspierającej Rosję jako mniejsze zło w porównaniu z niepodległą Polską rządzoną przez Prawo i Sprawiedliwość” – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w wywiadzie udzielonym w ostatnim numerze tygodnika „Do Rzeczy”.

 

 

Odnosząc się do pytania na temat grudniowych manifestacji w Polsce, Macierewicz odpowiedział, że:

„Nie wiem, czy była tam moskiewska ręka, ale na pewno był tam głos Moskwy. A to dlatego że właśnie dla Moskwy standardem i korzystnym działaniem są systematyczne ataki na polski rząd. Zwłaszcza w momencie, gdy udało nam się dokonać historycznego przełomu w polskim systemie bezpieczeństwa, jakim jest obecność wojsk NATO i amerykańskich w Polsce. Kreml zwalcza ten rząd, bo udało nam się zagwarantować bezpieczeństwo militarne państwa polskiego w zakresie, o jakim nasi poprzednicy nawet nie marzyli”.

Macierewicz został zapytany o swoją wypowiedź, w której stwierdził, że „katastrofa smoleńska to etap agresji Rosji”.

„I tak byłem w tej sprawie bardzo ostrożny” – odparł na to Antoni Macierewicz, dodając, że „inni politycy europejscy wśród tych etapów wymieniali także mord Litwinienki i strącenie samolotu linii malezyjskiej nad Donbasem. Każde państwo eksponuje te elementy rosyjskiej agresji, które najbardziej godzą w jego bezpieczeństwo”.

Szef MON stwierdził także, że coraz więcej jest wiadome na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej: „Takie podsumowanie zostanie przedstawione; nie chcę tego czynić teraz w sposób niepełny, wyrywkowy. Jedno mogę jednak powiedzieć: dotychczasowe prace komisji przesądzają w sposób niezbity o odpowiedzialności rosyjskiej za katastrofę smoleńską i o odpowiedzialności Donalda Tuska za oddanie postępowania w tej sprawie Rosjanom”

Antoni Macierewicz podzielił się również swoimi wątpliwościami na tema tego, iż nie może on zrozumieć strachu przed wskazywaniem winy Rosjan ws. katastrofy smoleńskiej:

„Ta psychiczna blokada wobec rosyjskich gróźb, ten strach przed rosyjską potęgą, jak widać, zatruwa umysły nie tylko dawnych sowieckich poputczików, lecz także prawicowych dziennikarzy. To nieprawdopodobne. Słuchając takich wątpliwości, zastanawiam się, jak Polakom udało się doprowadzić do wyjaśnienia zbrodni katyńskiej”

Ja natomiast mogę zrozumieć dlaczego Macierewicz nie może prostych spraw zrozumieć 🙂

Na zakończenie dodam, że o rozkojarzeniu umysłowym obecnego szefa MON, mogą świadczyć jego słowa wypowiedziane na 70 rocznicę śmierci Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” w Radomsku, która odbyła się 19 lutego br. Otóż Macierewicz powiedział tam, że „dzisiaj Wojsko Polskie przejmuje tradycję żołnierzy niezłomnych”.

Ciekawe co na ten temat mają do powiedzenia sami żołnierze? Czy również utożsamiają się bez żadnego wyjątku z żołnierzami niezłomnymi?

 

https://dorzeczy.pl/kraj/23654/Macierewicz-Wymienilem-prawie-wszystkich-dowodcow.html

(pod powyższym linkiem, jak zwykle warto zapoznać się z zamieszczonymi tam komentarzami).

http://www.tvp.info/29141967/dzisiaj-wojsko-polskie-przejmuje-tradycje-i-wartosci-zolnierzy-niezlomnych

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii frontu w Donbasie z winy strony ukraińskiej była bardzo napięta i dochodziło tam do licznych incydentów zbrojnych oraz naruszeń zawieszenia broni.

Wczoraj około godziny 15:15 udało się, po naprawieniu linii energetycznej zasilającej stację uzdatniania wody dla Doniecka, uruchomić ją.

W rejonie ostrzeliwanego w nocy przez ukraińskich żołnierzy Dokuczajewska została tam uszkodzona kotłownia oraz  dom przy ulicy Lenina nr. 90.

Poza tym w wyniku ostrzału przeprowadzonego również w nocy przez ukraińskich żołnierzy, wsi Sachanka na południowym odcinku frontu donieckiego, zostały tam uszkodzone tam trzy domy jednorodzinne, znajdujące się przy ulicy Lenina, Gawrinienki i Babienki. Dwa kolejne domy z tego samego rejonu, w wyniku bezpośredniego trafienia przez pociski artyleryjskie, zostało całkowicie zniszczone.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby 11 razy przeprowadzili ostrzał pozycji obronnych Milicji Ludowej ŁRL i znajdujących się tam celów cywilnych.

Ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i różnego rodzaju broni ręcznej.

I tak, już od godzin rannych ukraińscy żołnierze przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm rozpoczęli ostrzał wsi Donieckoje w rejonie ługańskim frontu donieckiego. W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone tam dwa domy jednorodzinne, jeden przy ulicy Stiepnoj nr. 56 i drugi przy ulicy Sewastopolskiej.

Ostrzelane zostały również okolice Sokolnik, Logwinowa, Kalinowa, Kalinowki, Sanzarowki i Mariewki.

Około godziny 11:00, również w rejonie ługańskim frontu donieckiego, żołnierze sił Milicji Ludowej ŁRL zestrzelili amerykańskiej produkcji drona, który wykorzystywany jest w misjach specjalnych:

 

 

 

Poniżej jeszcze raport dobowy przekazany przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko rosyjskojęzycznej ludności cywilnej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 7 березня 2017 року
На Донецькому напрямку окупанти з мінометів різних калібрів обстріляли Північне, Авдіївку, Зайцеве, Верхньоторецьке, а з гранатометів та стрілецької зброї – Троїцьке, Піски та Зайцеве. По Пісках вогонь вели БМП загарбників.
На Маріупольському напрямку з артилерії неодноразово обстрілювали Талаківку та Тарамчук. Танки вели вогонь по Широкиному, а з мінометів різних калібрів окупанти багаторазово обстрілювали Водяне, Мар’їнку, Талаківку. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Водяне, Гнутове, Павлопіль, Мар’їнку, Широкине.
На Луганському напрямку зі 122 міліметрової артилерії обстріляли Кримське. З мінометів – знову ж Кримське та Новотошківське, а з ПТРК неодноразово обстрілювали Новотошківське. З стрілецької зброї – Новоолександрівку та Новозванівку.
Загалом, станом на 18 годину, зафіксовано 53 обстріли. Троє наших військових поранено, одного травмовано”.

„Зведення прес-центру штабу АТО
за минулу добу 7 березня 2017 року
На Донецькому напрямку окупанти зі 122 міліметрової артилерії обстрілювали наші позиції в районі Зайцевого. З мінометів різних калібрів – Північне, шахту Бутовку, Луганське, Авдіївку, Зайцеве, Верхньоторецьке, а з гранатометів та стрілецької зброї – Луганське, Кам’янку, Троїцьке, Піски. По Пісках вогонь вели БМП загарбників. По Новоселівці – снайпер.
На Маріупольському напрямку з артилерії неодноразово обстрілювали Талаківку та Тарамчук. Танки вели вогонь по Широкиному, а з мінометів різних калібрів окупанти багаторазово обстрілювали Красногорівку, Павлопіль, Водяне, Мар’їнку, Талаківку. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Березове, Новотроїцьке, Водяне, Гнутове, Павлопіль, Мар’їнку, Широкине. По Широкиному вели вогонь зенітні установки.
На Луганському напрямку зі 122 міліметрової артилерії обстріляли Кримське. З мінометів – Малинове, Оріхове, Новоолександрівку, знову ж Кримське та Новотошківське. Також Новотошківське неодноразово обстрілювали з ПТРК. З стрілецької зброї – Новоолександрівку та Новозванівку. По Станиці Луганській – снайпер.
Загалом зафіксовано 108 обстрілів. Четверо наших військових поранено, троє травмовано”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic punktu kontrolnego pod Jasinowatą:

I ze wsi Jasnoje koło Dokuaczjewska:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieckie Muzeum Narodowe- tym razem nie tylko obrazy, ale również rzeźby z okolicznościowej wystawy Ravila Akmajewa.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Ps.

Z okazji przypadającego dziś międzynarodowego Dnia Święta Kobiet, chciałbym życzyć Paniom wszystkiego najlepszego w tym wiele radości z pracy oraz w życiu osobistym i rodzinnym. Chciałbym też podziękować Wam Drogie- naszym męskim sercom Panie, za wasz trud, cierpliwość, upór i pracowitość w dążeniu do wyznaczonych celów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Kobiet

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Reklamy

84 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.03.2017r.-741 dzień od nowego rozejmu.

  1. Zdrada w ukraińskim „PrivatBanku”, zresztą znacjonalizowanym! W jednym z oddziałów banku, ‚przesiedleniec” z Krymu po tym jak zaczął mieć problemy z dostępem do własnego konta (m.in przez bankomaty), dowiedział się po rozmowie z pracownikami ‚infolinii bankowej” że to z powodu tego że „Krym to nie Ukraina”…
    http://24tv.ua/ru/v_otdelenii_privatbanka_klientu_zajavili_chto_krym__ne_ukraina_n790791

    Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.