Wojna domowa na Ukrainie 9.03.2017r.- 742 dzień od nowego rozejmu.


 

 

Antoni Macierewicz, w niedawno udzielonym wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy”, ujawnił jakie są prawdziwe okoliczności powołania nowego rodzaju wojsk, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

 

Otóż, WOT ma za zadanie walczyć z dwoma zagrożeniami:

A więc po pierwsze z propagandą wychwalającą doświadczenia PRU-u.

A po drugie przełamywać izolację armii od społeczeństwa, czemu, wg. Macierewicza, winne są poprzednie rządy.

Uważa on ponadto, że nie można tolerować sytuacji, w której w administracji państwowej nadal pracują ludzie wywodzący się ze środowisk komunistycznych (???). Jednocześnie watro przy tym zwrócić uwagę, że polityka kadrowa prowadzona przez obecnie rządzący PiS polega na tym, że te wspomniane wyżej przez Macierewicza nie tolerowanie ludzi wywodzących się ze środowisk komunistycznych, działa bardzo wybiórczo, tj. w taki sposób, że gdy ludzie „wywodzący się ze środowisk komunistycznych” stają się bezwolnymi pionkami w rękach prezesa PiS i jego podwładnych, wtedy nie tylko, że tacy ludzie nie zostają odsunięci, ale nawet awansują, stając się ich zaufanymi. Przykładem może być choćby nadal utrzymywanie na wysokim stanowisku w Ministerstwie Sprawiedliwości sędziego  Andrzeja Kryże.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Kry%C5%BCe

Oczywiście nie jest to jedyny przypadek, i można by było wymienić ich znacznie więcej, nawet wśród szeregów PiS jak i posłów z tej partii.

Poza tym w wywiadzie dla „Do Rzeczy” Macierewicz odniósł się do poprzedniego kierownictwa MON, z czasów rządów koalicji PO-PSL, mówiąc, że oskarża je o to, iż działali na szkodę Polski:

„Oskarżam o działanie na szkodę polskiej racji stanu panów Siemoniaka i Mroczka, którzy mianowali i akceptowali byłego funkcjonariusza WSW na stanowisku rektora Akademii Obrony Narodowej, którzy tolerowali korupcję w wojsku, którzy zmniejszyli liczebność polskiej armii w czasach, gdy zagrożenie ze wschodu wzrastało, którzy oskarżali polskich pilotów za tragedię smoleńską, choć musieli wiedzieć, że winę za to ponoszą Rosjanie”

Dowodem, wg. Macierewicza, na działanie wymienionych osób na szkodę polskiej racji stanu, ma być to, że tak jak poprzednio po ujawnieniu agenturalności Lecha Wałęsy o ps. agenturalnym „Bolek”, miano szykanować tych, którzy ośmielili się mówić i pisać prawdę o tym, tak i obecnie odnosi się to wobec osób, które dostrzegają i usiłują przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Rosji. Tak więc- można z tego zrozumieć, że Donald Tusk, który uprzednio był przez dwie kadencje sejmu premierem, działał na rzecz Rosji, a obecnie jako szef PE działa na rzecz Niemiec. Czyli jest mega zdrajcą działającą na korzyść dwóch największych, wg. prezesa PiS i jego kamaryli- wrogów Polski.

W tym momencie szef MON Antoni Macierewicz, jak to ma w swoim zwyczaju, nawiązał do katastrofy smoleńskiej jaka miała miejsce w dniu obchodów kolejnej rocznicy Zbrodni Katyńskiej w 2010 roku. A więc, zadeklarował on, że tym razem opinia publiczna otrzyma dokładne i całościowe wyjaśnienie mechanizmów, które doprowadziły do katastrofy. Macierewicz dał do zrozumienia, że wie już „bardzo dużo” o tym, co wydarzyło się w Smoleńsku, ale nie chce o tym mówić w sposób „niepełny, wyrywkowy”. Szef MON powiedział również, że z dotychczasowych prac niezbicie wynika, iż odpowiedzialność za katastrofę ponoszą Rosjanie. Macierewicz zapytany o to, czy katastrofa smoleńska była rzeczywiście elementem agresji ze strony Rosji, odparł, że „i tak był w tej sprawie bardzo ostrożny. Ci, którzy zamykają nam usta w tej sprawie boją się po prostu, że wyjdzie na jaw ich odpowiedzialność za obronę winnych tej tragedii”.

Ciekawe kto, obecnie, w sytuacji gdy PiS przejął pełną kontrolę nad Polską, ma jeszcze śmiałość i możliwość „zamykać nam (czyli działaczom PiS– dopisek mój) usta w tej sprawie”?

A może powyższa hipoteza, podobnie jak i ta o szykanowaniu za pisanie prawdy o Tajnym Współpracowniku PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa- „Bolku”, czy też i ta, że PO i Donald Tusk działali na „szkodę polskiej racji stanu” albo i taka o mitycznym zagrożeniu Polski rosyjską inwazją, nie są one wszystkie tylko chorymi urojeniami, mającymi na celu wyłącznie korzyść polityczną PiS żerującego na fobii, strachu i braku elementarnej wiedzy na temat obecnej rzeczywistości- niedokształconej części społeczeństwa polskiego?

Ciekawe, w świetle tego jak długo planuje pozostać przy władzy PiS, dokąd to nas wszystkich zaprowadzi.

Może wrócimy do tych czasów?

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku była bardzo napięta.

I tak, wieczorem około godziny 18:20, został trafiony pociskami Dom Wdów Weteranów Wojennych znajdujący się przy ulicy Kasztanowej nr. 4 w Jasinowatej. Zostały tam uszkodzone: dach, okna, elewacja i rura doprowadzająca gaz do budynku. Poza tym w wyniku nocnego ostrzału północnych przedmieść Gorłówki zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne znajdujące się w Zajcewie przy ulicy Rybałka, Nacjonalnej i Kirowradzkiej oraz linia energetyczna odcinając dopływ prądu dla około 500 abonentów w rejonie Zajcewa i Nikitowki.

Łącznie w godzinach od 18:00 do 02:30, ukraińscy żołnierze ostrzeliwali- przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznej broni maszynowej, okolice następujących miejscowości: Aleksandrówka, Trudowskij, Ługańskoje, Signalnoje, Łozowoje, Jelienowka, Zajcewo, Panteliejmonowka, Ozjerianowka, Dolomintonje, Krugaja Bałka, okolice Dokuczajewska oraz wsie Oktjabr i Komiternowo na południowym odcinku frontu donieckiego. Na ostrzelany teren spadło w przybliżeniu około 288 pocisków z ciężkiej artylerii i moździerzowych.

Gorąco też było na ługańskim odcinku frontu gdzie ukraińscy żołnierze przy wykorzystaniu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, granatników i ręcznych wyrzutni rakiet przeciwpancernych oraz karabinów maszynowych 14 razy ostrzelali terytorium ŁRL.

I tak, ostrzelane tam zostały okolice Pierwomajska, wsi Sokolniki, Łogwonowa, Kalinowki i Kalinowa oraz Annowki i Krasnego Limana.

 

Poniżej jeszcze raport dobowy przekazany przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 8 березня 2017 року
На Маріупольському напрямку, використовуючи гранатомети, російсько – окупаційні війська обстрілювали Водяне та Гнутове. З великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Лебединське, Новогригорівку, Гнутове та Широкине. По Широкиному вогонь вели БМП противника.
На Донецькому напрямку з мінометів різних калібрів – Авдіївку, Луганське та Майорськ. З гранатометів та великокаліберних кулеметів – Новолуганське, Новгородське, Троїцьке, Зайцеве. По Зайцевому та Новгородському вогонь вели і снайпери.
На Луганському напрямку зі 120 міліметрових мінометів окупанти вели вогонь по Новоолександрівці та Троїцькому, а з стрілецької зброї обстріляли Кримське.
Загалом зафіксовано 29 обстрілів. Втрат серед наших військових немає”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО
За минулу добу 8 березня 2017 року
На Маріупольському напрямку з мінометів окупанти обстрілювали Мар’їнку, Чермалик та Павлопіль. Використовуючи гранатомети, російсько – окупаційні війська обстрілювали Водяне та Гнутове. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – Лебединське, Павлопіль, Новогригорівку, Гнутове та Широкине. По Широкиному, Водяному та Гнутовому вогонь вели БМП противника. По Новотроїцькому – снайпер.
На Донецькому напрямку зі 122 міліметрової артилерії загарбники неодноразово обстрілювали Зайцеве. З мінометів різних калібрів – Верхньоторецьке, Майорськ, Новгородське, Авдіївку, Луганське. З гранатометів та великокаліберних кулеметів – Верхньоторецьке, Піски, Невельське, Кам’янку, Новолуганське, Новгородське, Троїцьке, Зайцеве. По Зайцевому та Новгородському вогонь вели і снайпери.
На Луганському напрямку зі 120 міліметрових мінометів окупанти вели вогонь по Новоолександрівці, Попасній та Троїцькому, а з стрілецької зброї обстріляли Кримське та Станицю Луганську.
Загалом зафіксовано 69 обстрілів. Втрат серед наших військових немає.
Вчора, під час несення служби на передових позиціях, наші військовослужбовці виявили ворожу снайперську групу. Одного снайпера знищено”.

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa z ostrzelanego przez ukraińskie wojsko Komiternowa:

I jeszcze jeden film z punktu kontrolnego koło Jasinowatej:

 

 

***

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

129 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.03.2017r.- 742 dzień od nowego rozejmu.

 1. A tymczasem w Kanadzie z przeszłosci swojego dziadka Mychajło Chomiaka, który w czasie IIWŚ był redaktorem kolaboracyjnej prohitlerowskiej antysemickiej ‚gadzinówki” wydawanej w okupowanym przez Niemców Krakowie, tłumaczy się obecna szefowa MSZ Kanady Christia Freeland. Jedna z najbardziej poczytnych gazet w Kanadzie „The Globe and Mail’ podała że Freeland co najmniej od dwóch dekad wiedziała o niechlubnej przeszłości swojego „dziadziusia’. Jednocześnie sama Freeland tłumaczy się ze „dziadek prowadził podwójną grę z Niemcami’, a to ze ta sprawa ujrzała właśnie teraz to wina jej proukraińskiej postawy w konflikcie toczącym sie pomiędzy Ukraina, a Rosją;
  http://www.theglobeandmail.com/news/politics/freeland-knew-her-grandfather-was-editor-of-nazi-newspaper/article34236881/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Planowane jest zwiększenie na Ukrainie oficjalnych taryf za przewóz ładunków towarowych koleją.
  https://www.unian.info/economics/1814857-ukraine-plans-to-increase-cargo-transportation-tariffs.html

  Jest juz pokłosie wyżej wymienionych propozycji. Ukraińscy eksperci oskarżają zarząd kolei państwowych (Balczuna) o to, że z powodu braku wystarczającej ilości wagonów nie był zapewniony optymalny transport towarów do portów ( na eksport). Budzet Ukrainy z tego tytułu miał stracić miliardy hrywien.\
  https://www.unian.info/economics/1815721-ukraine-smelts-3-mln-tonnes-of-steel-less-in-h2-2016-due-to-railcar-shortage.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Fabryki grupy Ostchem należące do Firtasza przestały produkować amoniak. Przyczyną jest wstrzymanie dostaw gazu przez Naftogaz. Skutek – Ukraina pozostanie bez nawozów własnej produkcji. Import drogich nawozów spowoduje znaczny wzrost cen produktów żywnościowych.

  Wg analityków ta sytuacja jest przede wszystkim skutkiem wojny oligarchów. Poroszenko za wszelką cenę zamierza zniszczyć Firtasza.

  http://ukraina.ru/news/20170309/1018390167.html

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Słowa lidera Republiki Donieckiej Aleksandra Zacharczenki o tym że po wprowadzeniu przez republiki z Donbasu „kontrblokady” i nacjonalizacji, Ukrainie pozostały dwa miesiące, pośrednio potwierdził ukraiński oligarcha, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Serhij Taruta, były gubernator Doniecka z nadania Kijowa, który stwierdził w wywiadzie dla ukraińskiej stacji „NewsOne” że w przeciągu dwóch najbliższych miesięcy wszyscy Ukraińcy odczują katastrofalne społeczno-polityczne skutki tzw. blokady Donbasu. Taruta podobnie jak wcześniej inni ukraińscy politycy, z premierem państwa na czele, ostrzegł przed stratami dla budżetu, związaną z tym inflacją oraz upadkiem przemysłu i związanym z tym bezrobociem i stagnacja ukraińskiej gospodarki;
  https://www.dni.ru/economy/2017/3/9/363492.html
  ps. Wszyscy gadają, ale żaden z tych pajaców palcem nie ruszy żeby pognać Griszina i jego bandę…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Obszerny artykuł na temat wojny i gier oligarchów na Ukrainie oraz roli „Bloku Opozycyjnego” w tych grach.
  W otoczeniu Achmetowa podobno uważa się, że za blokadą Donbasu stoi żądna najwyższej w państwie władzy J.Tymoszenko, wykorzystująca Kołomojskiego, którego ludźmi są Semenczenko, Parasiuk i Sobolew. Tymoszenko podobno liczyła, że wykorzysta sytuację, gdy poleje się krew w związku z siłową likwidacją blokady, ale interwencji zbrojnej nie ma. Poroszenko ma czas.
  Dalej jest o związkach Firtasza z Blokiem Opozycyjnym i intrygach politycznych.

  http://ukraina.ru/exclusive/20170309/1018390416.html

  Polubione przez 7 ludzi

 6. szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel oficjalnie poparł budowę gazociągu „Nord Stream 2” omijajacego Ukrainę. Według niemieckiego dyplomaty „Nord Stream-2” nie jest to projektem Komisji Europejskiej , a inwestycją europejskich prywatnych spółek, dodał także że Europejczycy są zainteresowani zabezpieczeniem ich potrzeb energetycznych, a własnie „Nord Stream 2″ jako dodatkowy szlak dostaw może przyczynić się do realizacji tego celu”;
  http://minprom.ua/news/226575.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Kolejne dwa ukraińskie banki „Oszczadbank” oraz „Ukreximbank” (oba 100% własności państwa) maja zostać decyzja rządu w Kijowie „dokapitalizowane” łączną sumą ponad 10 mld hrywien. ma to zapewnić ich dalsze ‚stabilne funkcjonowanie” oraz ‚zabezpieczyć interesy ich deponentów i wierzycieli”;
  http://korrespondent.net/business/companies/3824874-oschadbank-y-ukreksymbank-snova-dokapytalyzyruuit

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.