Wojna domowa na Ukrainie 14.03.2017r.- 747 dzień od nowego rozejmu.


 

Coraz śmielej, przy biernej postawie naszych władz, pozwalają sobie Ukraińcy wobec miejsc pamięci pomordowanych w ludobójczych rzeziach Polaków oraz wobec polskiej mniejszości narodowej zamieszkującej jeszcze Ukrainę.

 

 

Przypomnę, że już w tym roku mieliśmy do czynienia z kilkoma prowokacjami przeprowadzonymi przez „nieznanych sprawców”– jak twierdzi strona ukraińska, a tak na prawdę nie podejmując żadnych kroków aby doprowadzić do ich wykrycia.

Tak więc do kilku poprzednich miejsc dewastacji pomników upamiętniających tragiczną śmierć Polaków, jaką zadali im ukraińscy sąsiedzi oraz prowokacyjnego wywieszenia na ogrodzeniu polskiego konsulatu w Kijowie zdjęcia z twórcą nazizmu ukraińskiego Stefana Bandery, na którym był umieszczony napis po ukraińsku „Nasz kraj- nasi bohaterowie”, doszły w ciągu ostatnich dni dwa kolejne.

A więc, pierwszy na cmentarzu we Lwowie, gdzie na pomniku zamordowanych tam 4 lipca 1941 roku przez Niemców, przy ukraińskim współudziale, polskich profesorów ze Lwowa, kiedy to go wymazano farbą i umieszczono napis „Śmierć Lachom”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mord_profesor%C3%B3w_lwowskich

Podobnych zniszczeń dokonano również na krzyżu w Podkamieniu, gdzie również namalowano swastykę- symbol niemieckiego nazizmu.

Oczywiście bez posiadania żadnych dowodów, podobnie jak przy poprzednich tego typu prowokacyjnych incydentach, ukraińskie władze natychmiast ogłosiły, że za tym stoją rosyjskie służby specjalne, które w ten sposób dążą do zaostrzenia relacji między Polską i Ukrainą. Tylko dlaczego jednocześnie władze ukraińskie nie prowadzą żadnych działań mających na celu wyjaśnienie, kto dokonał tych prowokacji?

Dodam, że wcześniej zostały zdewastowane, również przez „nieznanych sprawców”, pomniki poświęcone pamięci pomordowanych przez Ukraińców Polaków, we wsi Huta Pieniacka oraz polski cmentarz wojenny w Bykowni koło Kijowa.

Tak więc poza wymienionymi wyżej incydentami, w niedzielę prowokacje wobec Polaków weszły na Ukrainie w nową fazę.

Chodzi o to, że- jak podają źródła ukraińskie- ukraińskie władze zapobiegły próbie zablokowania przejścia granicznego z Polską w Medyce, przez grupę osób chcących w ten sposób zaprotestować przeciwko łamaniu praw mniejszości polskiej na Ukrainie:

„Policja ustaliła, że ludzie, którzy jechali w stronę granicy, nie mają żadnego stosunku do polskiej mniejszości i nie są etnicznymi Polakami. Niektórzy z nich byli podpici. Za udział w tej akcji uczestnicy otrzymali wynagrodzenie”– taką interpretację wydarzenia przekazał gubernator obwodu lwowskiego Oleg Syniutka.

Dodał jeszcze, że policja ukraińska ustaliła organizatora akcji i przesłuchała wszystkich jej uczestników:

„Celem akcji było przekazanie rzekomo złego nastawienia Ukraińców do Polaków”.

Wcześniej w polskich sieciach społecznościowych i w mediach opublikowano zdjęcia autobusu, którym jechała protestująca grupa oraz transparent jaki zabrali ze sobą o treści:

„Polsko- pomóż swoim braciom!”

Sprawą tą powinny zająć się polskie instytucje pod kątem tego, czy:

 1.   Nie jest to prowokacja zorganizowana przez ukraińskie służby specjalne, mające na celu w ten sposób wykazać, że jakaś strona trzecia rozgrywa sprawę stosunków ukraińsko-polskich.
 2.    Nie jest to akcja mająca wyprzedzić fakt (lub ukrycia mających już miejsce faktów) spodziewanych protestów Polaków żyjących na Ukrainie, którzy obecnie jak każda tam mniejszość są poddawani silnej opresji ze strony nacjonalistów jak i władz- tak lokalnych jak i centralnych, znajdujących się pod ich kontrolą. Akcja ta miałaby tym sposobem zdyskredytować pojawiające się w przyszłości sygnały na temat represji wobec mniejszości polskiej, które uznawane by były za wrogie działanie czynnika trzeciego.
 3.    Co zrobiły polskie władze, aby wyjaśnić okoliczności tego incydentu? Czy przedstawiciele konsulatu polskiego i ewentualnie polskich organów ścigania uczestniczyli przy przesłuchaniu uczestników nieudanej próby protestu na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce? A co będzie jeśli okaże się, że tezy z punku 2 są prawdziwe?

Czy przymykając na tą sytuacje oczy, polskie władze nie postępują dokładnie tak samo jak wobec zbrodni jakich dopuścili się Ukraińcy na naszych współrodakach- mieszkańcach Kresów Wschodnich i obecnego pogranicza polsko-ukraińskiego w czasie i po II Wojnie Światowej?

Jeśli tak jest, to nie można sobie wyobrazić bardziej haniebnego zaprzedania interesu Polski i jej obywateli w ramach jakiś urojeń na temat idei „międzymorza”.

 

http://zaxid.net/news/showNews.do?u_lvivskiy_politsiyi_rozpovili_podrobitsi_zatrimannya_avtobusa

_z_antiukrayinskimi_plakatami&objectId=1420388,

http://znaj.ua/news/regions/99685/kopi-rozkrili-podrobici-ukrayinofobskoyi-akciyi-na-lvivschini.html,

http://www.tomaszow.lub.pl/forum/viewtopic.php?t=107376.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie nie uległa poprawie, a można powiedzieć, że nieznacznie się pogorszyła. W efekcie na skutek ostrzału przeprowadzonego przez ukraińskich żołnierzy w dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku dwóch cywilnych pracowników firmy remontowej, usuwających uszkodzenia dachu dziewięciopiętrowego  budynku wielorodzinnego znajdującego się przy ulicy  Kołchoznej 1 A, który poprzedniej doby został trafiony pociskami artyleryjskimi,  zostało rannych gdy ponownie w trakcie prac spadł tam pocisk wystrzelony z broni ciężkiej.

Powyższy incydent był wynikiem intensywnego ostrzału przeprowadzonego przez stronę ukraińską około godziny 16:00, kiedy to użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, czołgów oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm,ostrzelane ostały  miejscowości Jakowlewka i Spartakus oraz dzielnic Kujbyszewska w Doniecku. W wyniku tego strzału zostało tam zniszczonych lub uszkodzonych 13 domów, w tym siedem domów w dzielnicy Kujbyszewskiej oraz siedem w Spartakusie. W tym samym czasie na skutek ostrzału  zostały jeszcze uszkodzone dwa domy we wsi Tawriczeskoje w rejonie Telmanowa na południe od Doniecka. Łącznie spadło tam około 15o pocisków artyleryjskich, czołgowych i moździerzowych.

Później, bo około godziny 18:00, ukraińscy żołnierze prowadzili przy użyciu ciężkiej broni okolic wsi Kulikowo w obwodzie nowoazowskim na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie w wyniku tego została uszkodzona tam rura doprowadzająca gaz do tej miejscowości.

Łącznie w godzinach od 18:00 do 24:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów i moździerzy, wystrzelili na terytorium DRL około 526 pocisków. Ostrzelane zostały poza w/w miejscowościami, także Aleksandrowka na zachodnich obrzeżach Doniecka- Okrjabrskij, na północnych przedmieściach Doniecka, Zajcewo i Żieleznaja Błaka koło Gorłówki, Krytaja Bałka na zachodnich obrzeżach jasinowatej ora Sosnowskoje, Komiternowo i Oktiabr na południowym odcinku frontu donieckiego. Poza użyciem broni ciężkiej, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy pomocy opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, granatników i ciężkiej i ręcznej broni maszynowej.

Dziś rano, od godziny 07:00 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze przy użyciu czołgów i moździerzy kaliber 120 i 82 mm ponowili ostrzał miejscowości Spartakus leżącej na północnych obrzeżach Doniecka. Jak do tej pory spadło tam 44 pociski, ale ostrzał trwa nadal.

 

 

Ponadto, w rejonie ługańskim frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili 16 razy ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników i ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także broni maszynowej, w rejonie miejscowości Frunze, Kaliniowa, Kalinowki, Łozowego, Łogwinowa, Żiełoboku, Krasnego Limana i Sokolników.

 

Jak poinformował wczoraj rzecznik ukraińskiego MON, w ciągu przedostatniej doby w strefie frontowej zostało rannych 6 ukraińskich żołnierzy. Nie dość tego, opierając się na danych wywiadowczych, poinformował on, że jakoby w tym tygodniu miało już zginąć 16 powstańców, kolejnych 35 zostało rannych. Strona przeciwna nie skomentowała tych rewelacji. Wcześniej tylko przedstawiciel sztabu sił zbrojnych DRL poinformował, że w ciągu ostatniego tygodnia zginęły w wyniku ukraińskiego ostrzału trzy osoby i trzy zostały ranne.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę przekazany przez służbę prasową ukraińskiego sztabu dowództwa wojskowego prowadzącego w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie pacyfikacje zamieszkującej tam rosyjskojęzycznej ludności:

„Звернення прес-центру штабу АТО на 18.00 13 березня 2017 року

42 обстріли позицій Збройних Сил України зафіксовано з початком доби. Російсько – терористичні війська на Маріупольському напрямку зі 122 мм артилерійських систем обстріляли опорні пункти поруч Павлополя. По укріпленнях неподалік Широкиного, Водяного та Чермалика окупанти вели вогонь зі стрілецької зброї, великокаліберних кулеметів та гранатометів, а у Новотроїцькому окрім того активізувався снайпер.
На Донецькому напрямку продовжуються обстріли опорних пунктів поруч Опитного, Авдіївки, Верхньоторецького, Зайцевого, Луганського , Новгородського та Світлодарська з кулеметів великого калібру, гранатометів та мінометів калібру 82 мм. По захисниках Авдіївки та шахти Бутівка окрім того ще й бив танк.
На Луганському напрямку російські окупанти вели вогонь по позиціях українських захисників поблизу Кримського та Попасної з гранатометів різних систем, а згодом долучили міномети калібру 82 та 120 мм. А поруч Новоолександрівки – зі стрілецької зброї та СПГ.
Поранено одного українського захисника”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу 06.00 14 березня 2017 року
За минулу добу ситуація в районі проведення АТО погіршилась, російсько – терористичні війська в другій половині дня збільшили кількість обстрілів позицій Збройних Сил України, у тому числі з використанням важкого озброєння. Всього зафіксовано 97 обстрілів.
На Маріупольському напрямку зі 122 мм артсистем обстріляні опорні пункти в районі Павлополя. По укріпленнях поруч Широкиного, Гнутового, Водяного та Чермалика ворог вів вогонь зі стрілецької зброї, великокаліберних кулеметів та гранатометів. Під Мар’їнкою бив 82 мм міномет.
На Донецькому напрямку не припинялись обстріли опорних пунктів біля Опитного, Авдіївки, Зайцевого, Новгородського та Світлодарська з кулеметів великого калібру, гранатометів та мінометів калібру 82 мм. Поруч Авдіївки та шахти Бутівка окрім того ще й бив танк та 120 мм міномети. В районі Верхньоторецького та тієї ж шахти Бутівки до обстрілів долучили міномети 120 калібру. Піски потрапили під вогонь гранатометів та кулеметів, а Камянка 82 мм мінометів. Складною була обстановка під Луганським, де вівся вогонь з гранатометів і мінометів, а згодом ще й з 152 мм артустановок.
На Луганщині російські окупанти обстрілювали позиції сил АТО поруч Кримського та Попасної з гранатометів різних систем, а згодом долучили міномети калібру 82 та 120 мм. З автоматичних гранатометів ворог гатив в районі Трьохізбенки, поблизу Новоолександрівки – зі стрілецької зброї та СПГ, а Станиці Луганської – зі стрілецької зброї.
Наші підрозділи відкривали вогонь у відповідь для зниження вогневої активності ворога.
За добу загинув один український захисник, четверо поранені, і ще четверо травмовані”.

Zobacz tłumaczenie

 

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa dokumentująca sytuację na punkcie kontrolnym Kalinowo:

I z ostrzeliwanej ciągle przez ukraińskich żołnierzy Nikołajewki:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin przyjechał wczoraj w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Luksemburga, Jeana Asselborna do Schirokina na wschód od Mariupola.

http://www.mil.gov.ua/news/2017/03/13/ministr-inozemnih-sprav-lyuksemburgu-zhan-aselborn-vidvidav-selishhe-shirokine/

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Reklamy

127 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.03.2017r.- 747 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jeszcze w sprawie ukraińskiego szubrawca i mordercy z ss Michaela Karkoca.
  Jeżeli ktoś kłamał w deklaracji o przyznanie obywatelstwa Stanów Zjednoczonych ze nie slużył w wojsku niemieckim moze zostać cofnięte mu obywatelstwo USA i ekstradycja do kraju urodzenia czyli na Ukrainę. Ciekawy jestem reakcjii naszego rządu w takim wypadku……

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Jeszcze raz o gazie:
  https://pl.sputniknews.com/polska/201703145026912-sputnik-pgnin-gazprom-ue/
  Polski absolutny monopolista PGNiG na rynku gazowym oskarża Gazprom o praktyki monopolistyczne w Europie Środkowej.
  PGNiG strzela sobie w kolano , nam po kieszeni a wszystko z miłości do junty ukraińskiej i z nienawiści do Rosji.
  O wiele poważniej mogliby oskarżać OPEC o praktyki monopolistyczne i zmowy cenowe ale nie zrobią tego , bo ropa w tych krajach wydobywana jest głównie przez zachodnie koncerny naftowe.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Tymczasem doszło do pierwszego historycznego precedensu w hisrtorii republiki Donieckiej, czyli pozbawienia jej obywatelstwa. Jak poinformował lider republiki Aleksander Zacharczenko jej obywatelstwa pozbawiono ukrainskiego „artystę” mieszkającego w Rosji, pajaca i durnia do n-tej potęgi, Nikitę Dzhygurde, który niedawno je otrzymał wraz z paszportem…
  http://korrespondent.net/showbiz/3826820-v-dnr-lyshyly-hrazhdanstva-dzhyhurdu
  Ps. Złośliwi zauważyli że jednak ten pajac i dureń ‚zapisał sie w annałach historii”, właśnie jako pierwszy pozbawiony obywatelstwa Republiki Donieckiej…

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Ambasada Ukrainy w Londynie zażądała wyjaśnień od członka brytyjskiej Izby Lordów Richarda Balfe’a (Partia Konserwatywna) po tym jak w wywiadzie udzielonym rosyjskim „Izwiestiom” stwierdził on że Krym jest „historyczną częścią Rosji”, a Moskwa „spełniła pragnienie mieszkańców Krymu przyłaczając półwysep”;
  https://strana.ua/news/60477-kiev-potreboval-ot-britanskogo-lorda-libo-podtverdit-libo-oprovergnut-svoe-vyskazyvanie-o-kryme.html

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Neonaziści ukraińscy zaczynają porwania i szantaż i torturowanie obywateli w biały dzień . Policja i armia nie reaguje:
  http://www.pravdareport.com/news/world/ussr/ukraine/14-03-2017/137097-ukraine-0/
  Wyciągnęli dwóch bogu ducha winnych ludzi z pociągu , zaprowadzili do lasu i zaczęli torturować. Żołnierze z armii nie zareagowali , powiedzieli tylko , by ich za bardzo nie krzywdzić. Potem neonaziści zadzwonili do Donbasu , ze mogą „swoich więźniów” wymienić na neonazistowskich jeńców trzymanych przez Donbas.
  Przyznam , że brak mi słów na to co się dzieje teraz na Ukrainie. Dzikie pola to chyba za słabe określenie.

  Polubione przez 7 ludzi

  • Nie wiem dlaczego Rosja nie tupnie butem na te banderowskie plucie i skakanie.
   1 Zawiesić działania Sbierbanku, Niech używają handlu wymiennego albo przeniosą konta i długi do bankrutujących , złodziejskich banków ukraińskich .
   2 Przestać wysyłać ropę , gaz i węgiel itd. . Po dwóch , trzech miesiącach to państwo ( junta ) upadnie ostatecznie.
   Rosja się z banderowcami zbyt pieści , zupełnie niepotrzebnie.

   Polubione przez 5 ludzi

 6. UKROPSYCHOZA. Dzisiaj pod budynkiem ukraińskiego resortu polityki rolnej w Kijowie, odbył się protest pracowników państwowego koncernu „Ukrspirit”, największego producenta wyrobów alkoholowych i alkoholu wysokiej jakości na Ukrainie, podczas którego m.in obwiniano za kiepska „kondycję” przedsiębiorstwa Rosjan za to ze nie chcą pic produkowanego w „Ukrspiricie” alkoholu…
  https://riafan.ru/660280-rabotniki-ukrspirta-obvinili-rossiyan-v-tom-chto-te-vypili-ves-ih-spirt

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Pojawiło sie wideo przedstawiające dzisiejszy przemarsz przez Kijów członków tzw. ukraińskich baonów ochotniczych (dobrowolców) z okazji przypadajacego dzisiaj na Ukrainie tzw. Dnia Dobrowolca;
  https://strana.ua/news/60509-v-kieve-sostoyalsya-marsh-dobrovlcev.html
  Jak opisywał niegdyś ‚wyczyny” zwyrodnialców z tzw. roty specjalnej MSW Ukrainy „Tornado” ówczesny gubernator obwodu ługańskiego (z nadania Kijowa) Hiennadij Moskal „BANDA SZŁA PRZEZ MIEJSCOWOŚĆ RABUJĄC I NISZCZĄC WSZYSTKO CO NAPOTKAŁA NA SWOJEJ DRODZE”…

  Polubione przez 7 ludzi

 8. Minister Obrony Ukrainy Połtorak wezwał emerytowanych ukraińskich wojskowych do powrotu do słuzby czynnej. Jak stwierdził Połtorak armii ukraińskiej potrzebna jest wiedza i doświadczenie jakie posiadają szczególnie w tzw. strefie ATO na Donbasie, gdzie służy 40.000 żołnierzy, w większości ochotników;
  https://lenta.ru/news/2017/03/14/poltorak/
  Ps. I tak problem z reformą emerytalną rozwiąże się po kolejnej nieudanej ofensywie „niezwyciężonej armii kijowskiej’…

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Dzisiaj w czasie marszów OUN w Kijowie jego uczestnicy pod przewodnictwem wodza Mikołaja Kokhanivskiego obrzucili biura Rinata Achmetowa kamieniami, petardami i koktajlami mołotowa.
  Budynku bronił szpaler Gwardii Narodowej.
  Biura nie ucierpiały ponieważ szyby w oknach były pancerne.
  http://espreso.tv/news/2017/03/14/u_kyyevi_zakydaly_kaminnyam_ta_petardamy_ofis_akhmetova
  Krzyczeli:
  Ametow won z Ukrainy!!
  Kokhanivsky powiedział, że OUN nie planuje marszu dziś do Administracji Prezydenta Ukrainy.

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.