Wojna domowa na Ukrainie 16.03.2017r.- 749 dzień od nowego rozejmu.


 

Wczoraj (15.03.17r) w siedzibie MSZ w Warszawie miało miejsce spotkanie szefów polskiego i ukraińskiego resortu dyplomacji, Witolda Waszczykowskiego i Pawło Klimkina.

 

 

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin przyjechał w środę do Warszawy z jednodniową wizytą poświęconą przede wszystkim kwestiom bilateralnym. Ministrowie SZ  obu krajów m.in. zainaugurowali po ponad trzyletniej przerwie Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa. Oprócz spotkania z szefem polskiej dyplomacji Klimkin spotykał się w Warszawie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim.

Po zakończeniu spotkania, na wspólnej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski akcentował poparcie Polski dla europejskich aspiracji Ukrainy i pokojowego rozwiązania konfliktu wszczętego na terytorium tego kraju przez Rosję.

Przypomniał on przesłanie niedawnej wspólnej wizyty w Kijowie z brytyjskim ministrem Borisem Johnsonem:

Ukraina nie pozostaje sama w świetle konfliktu, jaki wytoczyła przeciw niej Rosja (…) Wzywamy Rosję do zaprzestania agresji przeciw Ukrainie, do zwrotu zagarniętych ziem i do powrotu do współpracy z Ukrainą i Unią Europejską na podstawie prawa międzynarodowego”.

„Tam w Kijowie, jak i tu w Warszawie, jeszcze raz wzywamy Rosję do zaprzestania agresji przeciwko Ukrainie, do zwrotu zagarniętych ziem i powrotu do współpracy z Ukrainą i całą Europą na zasadach prawa międzynarodowego i wszystkich kwestii międzynarodowych, które do tej pory, po zakończeniu zimnej wojny chcieliśmy wspólnie z Rosją wypracować” – podkreślił Witold Waszczykowski.

 

Z kolei Pawło Klimkin powiedział, że:

Bardzo cenimy przyjazne poparcie Polski w walce przeciw rosyjskiej agresji. Ta przyjaźń, to partnerstwo jest naprawdę unikalne”

Minister Klimkin odniósł się również do ostatnich incydentów wandalizmu wobec polskich cmentarzy i pomników na Ukrainie: 

Nie jest to przypadkowe. Wiemy, że jest to wykorzystywane w sposób świadomy” – oświadczył Klimkin.

Natomiast szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na to, że format normandzki i format miński doprowadziły do zatrzymania ofensywy rosyjskiej, ale nie doprowadziły do trwałego pokoju. 

W związku z tym pokusił się on o spekulację, „że powoli dojrzewa myśl, że potrzebny jest nowy format, być może z udziałem Amerykanów, który stworzy nadzieję na rozstrzygnięcie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Decyzja o tym będzie należeć do strony ukraińskiej”.

Ze swej strony ukraiński minister Klimkin powiedział, że na wschodzie Ukrainy nie ma żadnego realnego wstrzymania ognia, a OBWE nie udaje się kontrolować sytuacji.

Według niego jest to świadoma strategia Rosji:

Nie pozwolimy na destabilizację Ukrainy i zabicie naszych wysiłków” – podkreślił Klimkin, wyrażając przy tym  nadzieję, że w najbliższych miesiącach zostanie wprowadzony ruch bezwizowy Ukrainy z UE i zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa.

Ministrowie odnosili się również m.in. do kwestii aktów wandalizmu wymierzonych w polskie pomniki i miejsca pamięci na Ukrainie. Do ostatniego doszło we wtorek, kiedy to pomazany farbą został pomnik Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej. Pomnik ten został odnowiony pod koniec lutego po tym, jak w styczniu nieznani dotąd sprawcy wysadzili go w powietrze.

Jak zaznaczył szef polskiej dyplomacji, te przypadki aktów „wandalizmu, a być może też (…) politycznej prowokacji” były tematem jego środowych rozmów z Klimkinem. „Uznaliśmy, że wspólnie będziemy próbowali zaradzić tym kwestiom, tam gdzie się da być może będziemy wspólnie tworzyć system monitoringu” – oświadczył Waszczykowski.

Z kolei minister Klimkin podkreślał, że na Ukrainie już obecnie toczą się prace nad tym, aby polepszyć kontrolę i ochronę polskich miejsc pamięci:

„Ponieważ spuścizna historyczna narodu polskiego jest dla nas ważna, tak samo, jak dla Polaków jest ważna spuścizna narodu ukraińskiego” – zaznaczył. Dodał, że kwestia ochrony miejsc pamięci będą dla władz ukraińskich priorytetem.

Szef ukraińskiego MSZ wyjaśnił, że akty wandalizmu nie są przypadkowe i wcześniej się nie pojawiały. „Wiemy, że jest to wykorzystywane absolutnie w sposób świadomy” – oświadczył Pawło Klimkin.

Przekonywał jednocześnie, że prowokacje wymierzone w polsko-ukraińskie stosunki nie mają szans powodzenia, ponieważ partnerstwo naszych państw, a także narodów, jest „unikalne na skalę świata”.

Tymi słowami szef ukraińskiej dyplomacji mnie szczerze zadziwił, bo nie sądziłem dotychczas, że te stosunki są aż tak wyjątkowe. No, ale kto wie co oni robią na tych spotkaniach?

Poruszono też temat budowy nowej nitki gazowej przez Bałtyk, tzw. „Nordsteram-2”. Odnosząc się do tej kwestii Witold Waszczykowski powiedział, że  jest oninstrumentem politycznego oddziaływania Rosji na całą Europę:

Od lat polskie władze zabiegają o dywersyfikację importu gazu z innych źródeł światowych. W ciągu pięciu lat jesteśmy w stanie doprowadzić do sytuacji, w której Polska byłaby niezależna od dostaw gazu rosyjskiego”.

Dodał także o planowanej wraz Danią i Norwegią budowie gazociągu łączącego Polskę z obszarem Morza Północnego.

Z kolei ukraiński minister pochwalił się, że od ponad roku Ukraina nie kupiła ani jednego metra sześciennego rosyjskiego gazu”:

„Cztery lata temu byłoby to niemożliwe. Osiągnęliśmy to przez solidarność i pomoc naszych przyjaciół. Unia Europejska powinna sobie zadać pytanie, czy chce być zależną od państwa, któremu nikt nie ufa, od państwa, które prowadzi wojnę hybrydową z Unią Europejską”- dodał Klimkin.

Ze swej strony dodam, że w tym temacie można wierzyć na słowo ukraińskiemu ministrowi, bo rzeczywiście Ukraina nie kupiła od ponad roku gazu ziemnego od Rosji, tylko go po prostu nie bacząc na konsekwencje, ordynarnie kradnie.

Dodam jeszcze, że poruszano również tematy dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w regionie, w tym na Wschodzie Ukrainy, dążeń Ukrainy do zbliżenia z Unią Europejską i spraw bilateralnych. Ministrowie otworzyli wspólnie także inauguracyjne posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Jak zauważył dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak, Forum, które stanowi ważną platformę bilateralnej współpracy, zbiera się pierwszy raz po ponad trzyletniej przerwie.

Przy tej okazji Witold Waszczykowski wyraził również nadzieję, że zainaugurowane Forum Polsko-Ukraińskie skupiające naukowców, przedstawicieli think tanków, ośrodków analitycznych, byłych dyplomatów – pozwoli rozszerzyć, wzbogacić relacje „poprzez wykreowanie nowych inicjatyw, nowych możliwości współpracy polsko-ukraińskiej”. Wymienił w tym kontekście m.in. debatę nad kwestiami historycznymi, a także nad podręcznikami i szeroko pojętą współpracę akademicką.

Z kolei szef ukraińskiej dyplomacji stwierdził, że uczestniczący w Forum intelektualiści będą dbać o to, aby „nasza przyjaźń i nasze partnerstwo (…) się rozwijało”. Zapowiedział ponadto, że Forum będzie miało szeroką autonomię w podejmowaniu działań na rzecz pogłębienia dwustronnych relacji tak, żeby „Polacy czuli się jak u siebie w domu na Ukrainie, a Ukraińcy w Polsce”.

Oczywiście tą świetlaną ideę można dopiero spróbować zrealizować, gdy wszystkie wątki historyczne, w tym ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińców zostaną ujawnione, udokumentowane i rozliczone, wg. zasad obowiązujących w cywilizowanym świecie. Zanim zaś to nie zostanie wykonane, liczenie na te pobożne życzenie, jest tylko propagandową frazą, bez żadnego praktycznego znaczenia.

Podczas swojej wizyty w Warszawie minister Pawło Klimkin spotkał się ponadto m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim, a także marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Podobno spotkania te były bardzo owocne 🙂

https://twitter.com/msz_rp?lang=pl

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo spotkania szefów dyplomacji Ukrainy i Polski w Warszawie, wojna domowa w Donbasie trwała w najlepsze, co również dostrzegł polski minister Witold Waszczykowski, mówiąc wczoraj, że „konflikt o niskiej intensywności, używając terminów wojskowych, w dalszym ciągu się toczy”.

I tak, w wyniku wczorajszego porannego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki zostało tam rannych dwóch cywilów, z których jeden zmarł po przewiezieniu go do szpitala.

Później, bo już po południu, ukraińscy żołnierze ostrzeliwali wieś Oktjabr na południowym odcinku frontu donieckiego. Tam ostrzał ten spowodował uszkodzenie rury gazowej i linii energetycznej, odcinając dopływ prądu i gazu dla mieszkańców tej miejscowości.

Zaś już późnym wieczorem, około godziny 19:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, przeprowadzili ostrzał punktu kontrolnego znajdującego się w pobliżu wsi Oktjarb oraz znajdujące się tam stanowiska obronne sił zbrojnych DRL. W czasie ostrzału na punkcie kontrolnym znajdowali się cywile, którzy chroniąc się przed odłamkami schowali się pod samochody.

W nocy ostrzeliwane były zachodnie obrzeża Doniecka, w tym dzielnicy Piotrowskiej i Kirowskiej oraz Staromichajłowka i Aleksandrowka, gdzie zostało uszkodzone 20 podstacji transformatorowych, odcinając dopływ prądu do obu tych miejscowości.

Natomiast nocny ostrzał przedmieść Gorłówki doprowadził do uszkodzenia prywatnego domu na osiedlu Nikitowka oraz znajdującej się tam kotłowni miejskiej i przerwania rurociągu doprowadzającego gaz.

W tym samym rejonie został ostrzelany przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm przez ukraińskich żołnierzy punkt kontrolny Majorsk, na drodze łączącej Gorłówkę z miejscowością Majorsk. Na ostrzelany teren spadło aż 18 pocisków moździerzowych.

Łącznie na donbaskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze w godzinach od 18:00 do 02:30, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm ostrzelali 14 miejscowości leżących w pobliżu linii rozgraniczenia, gdzie spadło  501 pocisków ciężkiej artylerii i moździerzowych.

Poza w/w miejscowościami i miejscami, ukraińskie wojsko prowadzące ATO, ostrzeliwało wsie Trudowskij i Łogańskoje, Jelenowkę i Jasnoje, kopalnię „Izotowa” koło Gorłówki, strefę przemysłową w Jasionowatej i Jakowlewkę oraz Spartakusa i Krutaju Bałku.

Na południowym odcinku frontu zostały ostrzelane- poza wspomnianym wcześniej Oktjabrem, również Sachanka i Leninskoje.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę przekazany przez biuro prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko rosyjskojęzycznej ludności Donbasu:

„Зведення прес-центру штабу АТО
станом на 18.00 15 березня 2017 року

Російсько – терористичні війська продовжують вести вогонь по позиціях Збройних Сил України та з початком доби здійснили 46 обстрілів сил АТО.
На Донецькому напрямку під вогнем мінометів, гранатометів та стрілецької зброї опинились захисники Авдіївки, Троїцького та Луганського. Окрім того по Авдіївці бив танк та вели вогонь снайпери. Опорні пункти в районі Пісків обстрілювались з БМП, а поруч Камянки, Троїцького та шахти Бутівка – з мінометів калібру 120 мм.
На Маріупольському напрямку найбільше обстрілів зафіксовано під Широкіним та Водяним, де ворог використав кулемети, БМП та зенітні установки. По позиціям в районі Гнутового зафіксовано вогонь з СПГ, а під Новогригорівкою з БМП. Поруч з Мар’їнкою – з великокаліберних кулеметів.
На Луганському напрямку в районі Новозванівки велись обстріли з гранатометів різних систем”.

 

 

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за добу на 06.00 16 березня 2017 року

В районі проведення АТО ситуація залишається напруженою, але контрольованою Збройними Силами України. Російсько-терористичні війська продовжують вести вогонь по позиціях українських захисників. За минулу добу зафіксовано 91 обстріл.
На Донецькому напрямку російські терористи не залишають у спокої захисників Авдіївки, обстрілюючи позиції зі всіх видів озброєння, включаючи важкі міномети і танки. По шахті Бутівка, позиціях біля Кам’янки і Троїцького ворог гатив з мінометів калібру 120, Луганського та Зайцевого – з гранатометів різних систем, БМП та мінометів, Майорська – з мінометів 82 калібру, Пісків – з БМП. По опорних пунктах неподалік Новгородського та Опитного противник вів вогонь з гранатометів та стрілецької зброї. А близько 23.00 ворог з артустановок калібру 152 мм здійснив провокаційні обстріли в напрямку села Клещівка, що на Бахмутській трасі і не знаходиться на лінії зіткнення.
На Маріупольському напрямку по позиціях під Широкіним та Водяним, російські окупанти вели вогонь з кулеметів, БМП та зенітних установок. Поруч з Павлополем з 120 мм мінометів та артилерії калібром 122.
В районі Гнутового та Тарамчука з кулеметів та СПГ, а під Новогригорівкою з БМП. Поруч з Мар’їнкою – з великокаліберних кулеметів, а Красногорівку з мінометів калібру 82 мм та гранатометів.
На Луганському напрямку в районі Новоолександрівки та Кримського обстріли велись з гранатометів різних систем та мінометів калібру 82 та 120, поруч Оріхового з мінометів 82 мм, а Лобачове з автоматичних гранатометів. Опорні пункти неподалік Валуйського зі стрілецької зброї. Близько опівночі артилерією 122 мм ворог намагався поцілити по позиціях в районі Новоолександрівки та Новозванівки.
За добу поранено четверо українських захисників”.

 

 

 

***

 

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Monumentalny obraz rosyjskiego artysty Aleksandra Nowosiełowa o wymiarach 3×4 m pt. „Donbass” umieszczono wczoraj w specjalnie poświęconej mu  sali Narodowego Muzeum w Doniecku.

 

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Reklamy

169 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.03.2017r.- 749 dzień od nowego rozejmu.

 1. W dniu dzisiejszym w Kijowie największe ugrupowania radykalnych ukraińskich nacjonalistów przyjęły „Nacjonalny Manifest”. Dokument stanowi wspólną podstawę programową i deklarację współpracy. Manifest opracowały partia WO Swoboda, Prawy Sektor oraz Nacjonalny Korpus związany z pułkiem Azow.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukrainscy-nacjonalisci-we-wspolnym-manifescie-chcemy-bomby-atomowej
  Komentarz: Chcą Uni Bałtycko-Czarnomorskiej i broni atomowej. Żyją w świecie równoległym czy co?

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Trwa cicha walka pomiedzy polskimi i ukrainskimi rolnikami. Chodzi o limity sprzedazy zboza do UE, Ukrainców lobbuje stowarzyszenie Cocereal.
  ponizej tekst organizacji …
  .http://www.krir.pl/files/17MAS03_-_COCERAL_Letter_supporting_the_Extention_of_Ukraine_TRQs.pdf
  Polska Krajowa Rada Izb Rolniczych
  Polska Krajowa Rada Izb Rolniczych sprzeciwia się inicjatywie…
  http://nowoczesnafarma.pl/Kontyngenty-na-zboze-dla-Ukrainy-.html

  Polubione przez 6 ludzi

   • Jakby to łagodnie powiedzieć, przedstawiciele kółek rolniczych wielokrotnie jeździli do Warszawy prosząc o pomoc w sprawie NIELEGALNEGO transportu ukraińskiego zboza z Ukrainy. Tak nielegalnego, bo sprowadza się zboze GMO ZAKAZANE w Polsce.
    Służby sanitarne sprawdzają tylko czy zboże nie zostało zaatakowane przez pasożyty lub pleśń, jednakże bardziej skomplikowanych badań się nie przeprowadza.
    Zresztą na ten temat całą książkę ( smutną) można byłoby napisać, jak to rząd w Warszawie olewa swoich wyborców by się przypodobać sąsiadom.

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z Dniepra, Aleksandr Wiłkuł w udzielony przez siebie wywiadzie ostrzegł ze skutki ostatnich wydarzeń (czyli m.in blokady Donbasu) mogą zakończyć sie tym że bez pracy znajdzie sie około miliona obywateli (w wyniku zamknięcia przedsiębiorstw uzależnionych od dostaw z Donbasu) i że to wszystko może nastąpić juz przeciągu kilku najbliższych tygodni;
  http://www.politnavigator.net/million-zhitelejj-ukrainy-cherez-mesyac-poteryayut-rabotu.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Trochę przesadził, ale problem jest poważny straci pracę/dostanie urlop bezpłatny jakieś ćwierć miliona osób w przeciągu najblizszych dwóch miesięcy. Konsekwencje dla gospodarki bedą bardzo poważne, jednak druga bomba z opóźnionym apłonem jest dużo groźniejsza. Chodzi o system bankowy na Ukrainie. Jak ten padnie to za nim posypią się i inne firmy.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak miejsce dostawców ukraińskich którzy zajmowali się dostawami rudy dla niektórych zakładów metalurgicznych na terenie republik noworosyjskich (m.in w Alczewsku i Jenakijewie) zajęły przedsiębiorstwa rosyjskie. Co warto zauważyć w artykule pojawiła sie informacja że zostały poproszone o to przez przedstawicieli rosyjskich władz, dokładnie wicepremiera Rosji Dmitrija Kozaka;
  http://www.rbc.ru/politics/15/03/2017/58c7f8c69a7947312027714e

  Polubione przez 5 ludzi

   • A co miało MSZ Rosji do tego, raczej resorty gospodarki lub przemysłu sie w tej kwestii wypowiedzieć. Poza tym „RBK” to akurat portal „proliberlany”, z dosć dobrymi „źródłami” w tych ministerstwach (uchodzącymi własnie za „frakcję liberalną” w obecnych władzach), dlatego jak wczoraj zobaczyłem tam ten artykuł to o mało co z krzesła nie spadłem…

    Polubione przez 4 ludzi

 5. Skandal w obwodzie sumskim. W jednej z miejscowości podczas pogrzebu „bojca ATO” który miał zginąć oficjalnie, podczas walk na Donbasie, jego matka krzyczała ze syn został tak naprawdę zamordowany strzałem w plecy przez ‚swoich”. Według dalszych słów kobiety, syna który był dowódcą plutonu przeciwlotniczego postrzelono gdy ten leżał na górze piętrowego łózka. następnie przez dwa dni nie udzielono mu żadnej pomocy, dopiero na trzeci dzień przewieziono go do szpitala w Dnieprze, gdzie zmarł. Przed śmiercią zdążył się jednak zobaczyć z matka i opowiedzieć jej cała historie swojego ‚zranienia w wyniku ostrzału’. Zrozpaczona kobieta podczas pogrzebu miała również przysiąc że jak będzie trzeba to dotrze nawet do Prezydenta by wyjaśnić co się naprawde stało z jej synem;
  http://city.sumy.ua/sumy/vskryvayutsya-strashnye-podrobnosti-istinnoy-prichiny-gibeli-uchastnika-ato-iz-sumschiny/

  Polubione przez 7 ludzi

  • Jaki tam skandal? To u nich teraz dzieje się standardowo.

   Szambo to za łagodne określenie na to do czego tam doprowadzono.

   „Ce Europa”- raczej na czarny ląd ich w odosobnienie wysłać.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

    • Libia tak jak pozostałe kraje arabskie w Afryce Północnej można określić teoretycznie afrykańskimi, tylko z racji tego, że faktycznie znajdują się w Afryce, ale z Czarnym Lądem nie mają NIC WSPÓLNEGO 🙂

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, dziennikarskie śledztwo w sprawie majątku byłego szefa ukraińskiej służby fiskalnej Romana Nasirowa (tego co go wozili od szpitala do aresztu i z powrotem). A tam między innymi miliony dolarów, euro i hrywien na kontach, nie zadeklarowane nieruchomości w Londynie, cztery samochody i motocykl Harley Davidson. jak zauważają dziennikarze, jego „kariera” nabrała rozpędu (a także majatek zaczął sie rozrastać) gdy Nasirow został wybrany w 2014 roku do Rady Najwyższej Ukrainy z ramienia „Bloku Petro Poroszenki”. Dodatkowo prawdopodobnie ukryte podwójne obywatelstwo (Wlk. Brytanii) oraz poświadczenie nieprawdy, miał jakoby ukończyć jeden z londyńskich uniwersytetów, ale jak się okazuje nie figuruje w tamtejszym spisie studentów;
  http://mirpolitiki.net/politika/delo-nasirova-2017.html

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Jutro opowiem Panstwu jak to pierwszy i ostani raz w życiu na ukr byłem i jak ta moja wycieczka skończyła sie po ujechaniu niecałego kilometra 🙂

  Dobranoc 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

  • Kolega pod koniec lat 90-tych jeździł dużo służbowo na Ukrainę.
   Opowiada jak jechał pierwszy raz.
   „Pusta droga, więc jadę „co fabryka dała”. Wyprzedza mnie jeden i ostro przede mną hamuje. Przepuszczam, następny robi to samo. Później znajomi Ukraińcy mi wytłumaczyli. Ukraina dostała dotacje na drogi, a zainwestowała w fotoradary.”

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem w Kijowie sąd „aresztował” jeden z kompleksów sportowych w mieście, ktory pełnił funkcję „bazy treningowej’ Pułku MSW Ukrainy Azow”, a prośbę…właśnie tegoż pułku. Okazuje się bowiem ze pracownicy wchodzących w skład kompleksu warsztatów, czynnie sprzeciwili sie przekazaniu ich pod kontrolę „grupy inżynieryjnej Azowa’, doszło m.in do blokowania jej pracy, a także „wywożenia w nieznanym kierunku” należącego do niej sprzętu oraz pojazdów (m.in NN sprawcy mieli wywieźć zaprojektowany w „Azowie” pojazd opancerzony „Azowiec”);
  http://ukranews.com/news/485694-sud-arestoval-trenyrovochnuyu-bazu-azova-v-kyeve
  Koniec świata, „nieustraszonych aryjczyków” zlały zwykłe robole…

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Okazuje się że są równi i równiejsi w kwestii wprowadzonych na Ukrainie tzw. kwot językowych, czyli kanały telewizyjne miałyby emitować 75% swoich relacji w jezyku ukraińskim. Jak stwierdził jednak przedstawiciel dostępnych na Ukrainie rosyjskojęzycznych kanałów „Radio Liberty / Wolna Europa” i „Voice of America” (oba finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych), po rozmowie z członkami Narodowej Rady Mediów Ukrainy został zapewniony że tych programów ustawowe 75 % audycji w języku ukraińskim nie bedzie dotyczyć…
  https://strana.ua/news/60937-nacsovet.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.